Třicet let teorie rozbitých oken

07. 03. 2012 | 12:22
Přečteno 8051 krát
Maskována marketingovými slogany o „nulové toleranci“ a „kvalitě života“ pomohla teorie rozbitých oken výrazně snížit pouliční násilí a zločinnost.

V pátek 2. března zemřel v Bostonu ve věku 80 let James Q. Wilson – americký politolog, sociolog,odborník na veřejnou správu, kriminolog a konzervativní myslitel, jemuž se poštěstilo co málokomu: napsal článek, který posunul schopnost Ameriky a podle mnohých i světa účinněji se bránit rostoucí kriminalitě ve městech. Shodou okolností vyšel onen článek, jehož spoluautorem byl kriminolog George L. Kelling, v březnu 1982 v bostonském měsíčníku Atlantic Monthly pod titulkem Rozbitá okna (Broken Windows), tedy přesně před třiceti lety.
Nadtitulek Policie a bezpečnost v nejbližším okolí naznačoval, k čemu metafora (Kelling autorství později slavného přirovnání vždy přiznával Willsonovi), odkazovala: že totiž míra zločinnosti velice blízce souvisí se stavem prostředí. Čím víc se povaluje po ulicích odpadu, čím víc stěn pokrývají grafitti a čím víc je kolem dokola rozbitých oken, která nikdo nezasklí, tím pravděpodobnější je, že se v takovém prostředí bude krást, přepadat, loupit, tím víc tam pokvete obchod s drogami a tím víc se tam bude zabíjet.
„Tak jako dnes lékaři dobře vědí, že důležité je nejen léčit choroby, ale také pečovat o zdraví, měli by policisté – a také my ostatní – chápat, jak důležité je dbát o to, abychom žili v prostředí, kde nebudou rozbitá okna,“ zní poslední věta textu, který dal jméno škole prevence kriminality a obrany před jejím nárůstem, jíž se začalo říkat teorie rozbitých oken.

Zimbardův starší experiment

Willson s Kellingem připomněli, čeho si všimli už dříve sociální psychologové i policisté: že pokud rozbité okno zůstane nezaskleno, brzy budou prázdná i další. Nejde o to, že by okolí bylo obydleno rozbíječi oken. Dlouho nezasklené okno je jen signálem pro všechny, že se tu okna rozbíjet smějí nebo že je to v daném prostředí sociální normou.
Autoři připomněli experiment slavného psychologa Phillipa Zimbarda z roku 1969 (předcházel Zimbardovu známému vězeňskému experimentu). Psycholog umístil dvě auta s odstraněnými značkami a otevřenou kapotou na různých místech – jedno v zanedbaném Bronxu, druhé na spořádané ulici v kalifornském Palo Altu. V Bronxu zaútočili na auto první vandalové po deseti minutách a během čtyřiadvaceti hodin bylo auto obrané na kost. Většina z nich byli dobře oblečení běloši. V Palo Altu vydrželo auto týden netknuté. Teprve když je Zimbardo potloukl kladivem, přidali se v řádu hodin další – opět spořádaně vyhlížející běloši.

Z Bostonu do New Yorku

Teorie rozbitých oken se začala v reálném světě poprvé uplatňovat tam, kde vznikla a byla publikována – v Bostonu. Prosazovat ji začal policista William J. Bratton, který v té době šéfoval tamní dopravní policii. Protože se znal s Kellingem, rozhodl se zařadit prvky péče o prostředí a zasahování proti zdánlivě nepatrným prohřeškům do policejní strategie svého odboru a statistika kriminality brzy klesla o 27 procent. Neméně dobře se mu dařilo, když v roce 1990 krátce vedl dopravní policii v New Yorku.
Výsledky byly tak zřetelné, že si jejich potenciálu i práce Willsona s Kellingem všiml i newyorský státní návladní Rudy Guiliani, který v té době začal usilovat o křeslo starosty. Jednou z prvních věcí, jež Giuliani po svém zvolení udělal, bylo že Brattona jmenoval šéfem policie New Yorku. Teorie rozbitých oken tak dvanáct let po svém vzniku mohla být podrobena té nejtěžší zkoušce: snížit kriminalitu v nejsledovanějším a svým způsobem nejdůležitějším městě světa. Úvahy původně teoretické, uskutečňované vzdělaným a otevřeným policistou a zaštítěné odvážným a tvrdým politikem pronikaly do světa pod dvěma marketingovými slogany, které žijí dodnes a přenesly se do celé řady dalších míst Ameriky i zeměkoule: „nulová tolerance“ a „kvalita života“.
Bratton vydržel v čele newyorské policie pouhé dva roky. Odešel poté, co byl obviněn ze zneužití svého postavení; není však málo těch, kdo soudili, že důvodem bylo starostovo ego, které těžko snášelo někoho, kdy by mohl zastínit jeho slávu vítěze nad pouliční a násilnou kriminalitou. Metody důsledného zasahování proti drobným prohřeškům totiž fungovaly, počínaje každodenním pulírováním vozů metra od grafitti, přes zásahy proti nechtěným umývačům oken aut stojících na křižovatkách až k nesmlouvavému boji proti drogám. Počet násilných trestných činů klesl na polovinu, počet vražd o 70 procent. Giuliani se tak nakonec stal slavným vítězem nad newyorským zločinem a Bratton (po několika letech strávených v soukromém sektoru) šéfem policie v Los Angeles (2002-2009).

Každá teorie má své odpůrce

Zpochybňování je pochopitelně vystavena i Willsonova-Kellingova teorie rozbitých oken. Tak například autoři bestselleru Freakonomics Steven D. Lewitt a Stephen J. Doubner považují za prvotní příčinu poklesu kriminality v půli 90. let minulého století legalizaci potratů ze 70. let, která prudce snížila počet mladistvých delikventů z problematických prostředí. Jiní autoři soudí, že pokles kriminality mnohem víc souvisí s vývojem drogové scény, zejména pak s náhlým poklesem cen cracku a jiní zase, že ač péče o rozbitá okna je důležitá, role policie s tím ani tak nesouvisí a že významnou roli hrají přes veškerý pokrok, kterého Spojené státy dosáhly, rasové problémy.
Problematická však je i její aplikace v rámci rozličných národních stereotypů. Zkusme si to ostatně představit na příkladu Prahy: město jako celek i jednotlivé městské části žádnou strategii postavenou na teorii rozbitých oknem nemají a okolí popelnic, obvykle poseté papíry, petlahvemi a tím, co se do nich nevešlo napovídá, že nic takového neleží na srdci ani obyvatelům města. Všechny spojuje nanejvýš představa, že nejlepší by bylo veškeré „nepřizpůsobivé“ odsunout někam za město. To, že by podobné úvahy, s nimiž přišel před třiceti lety Willson s Kellingem mohl uskutečnit kvalitní policista a zaštítit moudrý politik je jen iluzí – zato výběrové řízení na reklamní kampaň se slogany „nulová tolerance“ a „kvalita života“ umí vypsat každá radnice.

Vyšlo v Lidových novinách 6. 3. 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pompeius Magnus napsal(a):

Nulová tolerance, jsem pro - má to svý mouchy. Jednak se to nesmí týkat mně osobně, protože já jsem něco extra tak vyžaduji pochopení, toleranci a zacházení v rukavičkách a za další to vyžaduje společnost, která je natolik ukázněná a rozumná, že chápe, že disciplína musí bejt, protože kdyby nebyla, tak by na Karlově náměstí, vy kluci pitomí, visel na každým stromě jeden voják bez disciplína. Co na to pánové Smetana, Bárta a Týc?
07. 03. 2012 | 13:18

Vandal napsal(a):

jo, autore

až k lidským právům přibudou i povinosti, a to pro věechny bez rozdílu, bude míň rozbitých oken, míň kriminality i bordelu.
Dokud budeme jisté nepřizpůsobivé etnikum opečovávat jako miminka od narození až do hrobu, nic se nezmění. Bronx dobře znám, sice ne newyorkský, a Guilliani by fakt hodil.
07. 03. 2012 | 13:40

prak napsal(a):

Nemusíme na meditace do USA. Pomyslné podhoubí, plodící vandalismus,násilí a zlodějnu máme i v Evropě a navíc i v naší "drahé" a vytunelované vlasti. Můj názor? Bez nulové tolerance se lidstvo neobejde. Na hlídání nulové tolerance ovšem nejsou poctiví a slušní lidé. Vždyť beztrestně krást je mnohem pohodlnější než tvrdě poctivě pracovat. A rozbitá okna se u nás přestaly zasklívat od sametové revoluce, která se nám velmi rychle změnila na revoluci smirkovou. Zadek lze sametem utřít, ale zkuste to smirkem.
07. 03. 2012 | 13:56

Ives napsal(a):

Je to velmi prosté. Nechovám se sám jako hovado, takže se dá předpokládat, že okolní populace se nebude jako hovada chovat ke mně. Na statisticky předpokládané extrémy máme restrikci v zákonech a policii. Otázka zní jinak: Zda tu má občan skutečné zastání a právní jistotu? Funguje naše legislativa a soudy rychle, efektivně a hlavně lze vymoci právní nárok? Je tento stát opravdu tím právním státem s rovným přístupem k právu,jak je deklarováno v ústavě? Jedna věc je přístup každého občana a druhá věc je přístup establishmentu. Ne pokaždé je to stejné. Tento blog pouze ukázal na to, že právo není to, co bývalo. Americké vzory jsme si již užili, výsledky známe, i díky politice EU. Stačí otázka, jste pro trest smrti nebo ne? Co na to autor chválící US systém?
07. 03. 2012 | 14:17

Martin napsal(a):

Nulová tolerance? Viděl to vůbec někdo někdy? Naopak zatím je to tak, že privilegované skupiny mají toleranci plnou, tak třeba člověk bez příjmů může dělat výtržnosti, vozit se tramvají zadarmo, znečišťovat veřejné prostranství a další včetně rozbíjení oken a to zcela legálně, protože na něho není žádná účinná páka, pokuty a přestupkové řízení jsou mu pro smích.
07. 03. 2012 | 14:19

Eleshar napsal(a):

Zajímavý příspěvek, zajímavá metoda, zajímavá kritika... Bohužel vše zcela bezpředmětné a irelevantní, jak autor sám naznačuje v posledním odstavci. Zk****ná země.
07. 03. 2012 | 14:20

Čochtan napsal(a):

Bič a cukr. Cukru je až příliš, ale bič chybí. Chce to víc biče. Musíme se zbavit lidí jako byl ČTRNÁCTKRÁT trestaný Kudrik, a vyznamenat řádem důchodce z Nového Boru, který zastřelil útočníka. Co se drog týče, chtělo by to trest smrti pro dealery, ale ten proti EU neprosadíme. Takže: zastřelen při útoku na policistu.

Lidi, nebuďte líní, udělejte si zkoušky, požádejte o zbrojní pas a kupte si dobrou zbraň. Může vám to zachránit život.
07. 03. 2012 | 14:44

Drzá zrzka napsal(a):

Stačí začít u sebe. Kolik kuřáků klidně odhodí nedopalek na ulici. Doma uprostřed obývacího pokoje by je to ani nenapadlo. Kolik milovníků psů na volném prostranství po svých miláčcích neuklidí, ale kdyby bochánek vypustili doma, seřežou je jak psa.
07. 03. 2012 | 14:48

český maloměšťák napsal(a):

Zaneřáděné duše jsou příčinou toho, že vznikají zaneřáděné dvorky a zaneřáděné státy.
Opět jsme u svobody v pojetí kruhu : volný čas - vzdělání - účast na veřejném životě. Vyřadíme - li jedno - jsou ostatní dva předpoklady zneschopněny, jejich význam potlačen a na jejich místo nastupují tkzv. nutná zla a anonymizované substituty :
Boj o každodenní živobytí v tom lepším případě, zabíjení nudy v tom horším - doklady opravňující k výkonu služby ignorantům / v tom lepším případě/ vs ignorance /v tom horším/ - média v tom lepším případě, kleptokmotropartajkracie v tom horším.

Jak být ale nulově tolerantním ve vztahu k sobě samému ? To se mám dopředu všech těch potenciálních teplých místeček vzdát a jít bojovat za nějakou vágní a kariéru ani finanční bonusy nepřinášející lidskost, slušnost, odpovědnost....
Hmm - no ale to taky třeba může dopadnout i tak, že se na ta teplá místečka mezitím dostanou grázli, imbecilové a narcisti.
Těžká volba.

To se pak jeden ani snad nemůže divit, že v realu velmi často vítězí dekadentní subordinace a deviantní pendrek.
Holt takhle to se svobodou dopadá, když je za volný čas považován hypnotický spánek, za vzdělání poslušnost a za účast na veřejném životě mávání stranickou fangličkou.
07. 03. 2012 | 14:49

Ing. N. napsal(a):

Je neuvěřitelné, jak dlouho to trvalo než např. radnice na Praze 9 přišla na to, že za krádeže kovů mohou sběrny, které tyto kovy vykupují a nedodržují předpisy. (Už dokonce zavřeli jednu sběrnu !). Sběrna má totiž povinnost zapsat totožnost prodávajícího a navíc se nesmějí od fyzických osob vykupovat např. části drážního zařízení, předmětů z hřbitovů, kovových částí z komunikací a pod.

Právo kontrolovat dodržování předpisů ve sběrnách má dle vyhlášky 478/2008 Sb. Česká inspekce životního prostředí, která může uložit pokutu až 1 000 000 Kč. Kontrola se zřejmě neprovádí, jinak by už všechny sběrny byly zavřené.

Je zajímavé, co si tito zloději kovů dovolují. V nedalekém domě se v poslední době vloupali do technického podlaží a odstřihli tam síťové kabely. Dle odhadu mohli ve sběrně dostat max. 400 Kč, družstvo ale muselo zaplatit za opravu 36 000 Kč.
07. 03. 2012 | 15:43

honolulu napsal(a):

Kriminalita je terror a na terror plati znovu pouze terror.
Kriminalita je navrat do praveku a je neslucitelna s existenci statu.

V kazdem americkem meste jsou ctvrte, kde se zije jako v bavlnce a v jinych ctvrtich zit je hruza.

Ten kdo zakazal uvadet statistiky je kriminalnik sam o sobe.
Pani policajti, kdyz judikalni system nepracuje, tak je mnoho dalsich moznosti jak kriminalitu drzet na uzde.
07. 03. 2012 | 15:45

prorok napsal(a):

Autore,
vy jste byl poradcem Pitharta?
-
Tak si take nastupte!
07. 03. 2012 | 16:12

Stařeček napsal(a):

tak ta teorie rozbitých oken by se dala vyložit i tak, že když krade jeden, mohou krást všichni. Dalo by se ale pokračovat i tak, že krást by se nemělo vyplatit alespoň těm zlodějům malým.
07. 03. 2012 | 16:26

michal napsal(a):

> Pompeius Magnus
Smetanovi křivdíš. Politický/volební plakáty plný zjevně nesplnitelných slibů a lží (příklady ti snad nemusím připomínat) mohou řadovýho občana dovézt až na hranici občanské neposlušnosti - a tak namaluje politikovi tykadla. Bárta a týc jsou úplně jiná kategorie, to jsi zjevně nepostřehl.
07. 03. 2012 | 16:28

joch napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=QftIJi3layQ
07. 03. 2012 | 16:41

Luba napsal(a):

To základní pravidlo je jednoduché:

Nepotrestané zlo má tendenci se šířit a stupňovat.
A z nepotrestaných přestupků se časem stávají těžké zločiny.

Tolerance není prevence.
07. 03. 2012 | 19:05

antiovce napsal(a):

Vemte si třeba tohle, město nebo obec něco postaví nebo modernizuje a samozřejme postupem času se to začíná opotřebovávat a chátrat. Třeba v opraveném chodníku se uvolní dlažební kostka, za pár dnů už je jich volných víc a za pár měsíců už je tam díra. Proč to zavčasu zodpovědná osoba nenechá opravit? Proč se to musí nechat zchátrat, proč když se něco ulomí, poškodí hned se to neopraví? A tak kolem sebe všude vidíme zanedbané, chátrající domy, chodníky, lavičky, přístřešky MHD...
07. 03. 2012 | 19:16

xx napsal(a):

Luba: ale na to spousta lidí nevěří. Oni věří v opak, že velké zlo plodí malé zlo a tak si myslí, že stačí bojovat proti tomu velkému zlu. Že velcí grázlové se rodí a dokáží nakazit i ostatní, do té doby tzv. slušné, kteří se pak chovají špatně na základě špatného příkladu. Prý takhle nastal pokles morálky u nás v devadesátých letech, prý nás zkazil Kalus a jeho pomocníci.

A vzít si papíry do tiskárny nebo tužku v práci prý není žádný prohřešek, beztak nevznikla škoda větší než 5000 tak co. A ve světle velkých zlodějin ....

Není bez zajímavosti, že když si Klaus vzal pero při podpisu nějakého dokumentu, najednou to je neodpustitelná zlodějina, div ne hrdelní zločin. Ale ion je vlastně Klaus velké zlo a rozkradl celou republiku, resp. dovolil jí rozkrást, takže na něho se musí přísně.

Jo jo, názory některých občanů jsou slušnej guláš, co myslíte ?
07. 03. 2012 | 19:54

Luba napsal(a):

xx,
co si myslím?

Když si prezident, tzv. hlava státu, která by měla být občanům vzorem, na oficiální návštěvě cizí země chvíli zálibně prohlíží pero, které si pak potají, ač sledován okem veřejnoprávní kamery, souká do kapsy ... tak chvíli nevěřím svým očím.

Pak se objeví vysvětlující titulek:

"Václav Klaus, prezident České republiky" ... a mám jasno!

A s dojetím si přimonenu stařičkého mocnáře Franze Josepha I., vulgo starýho Procházku, poctivého úředníka trpícího nespavostí.
07. 03. 2012 | 20:46

Petr z Tábora napsal(a):

to Luba:
Odbočím. Starý mocnář byl pracovitým byrokratem, ale jinak mdlého ducha bez představivosti - proto také zavinil zánik Rakouska-Uherska a vznik střední Evropy rozdrobené do malých národních států bez podstatného vlivu na evropské dějiny.
08. 03. 2012 | 08:43

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkné připomenutí pane Veisi. Sdílím stejné názory.Je naděje, že by to vzali za své někteří čeští politici ?
08. 03. 2012 | 08:45

rejpal napsal(a):

Jediným účinným způsobem boje s kriminalitou u nás je rekodifikace trestných činů na přestupky. Má to navíc vedlejší efekt - orgány činné v trestním řízení nebudou muset plýtvat energií a penězi na boj s korupčníky, vykradačí bytů, zloději aut, kapsáří a podobnými venkoncem neškodnými průvodními jevy naší mravně vyspělé společnosti, ale budou se konečně moci soustředit na to podstatné - na lidi, kteří malují tykadla politikům, demonstranty všeho druhu a narušitele zájmů všelijakých monopolů.
08. 03. 2012 | 09:01

Václav H napsal(a):

Veisi- šlo to vyjádřit kreátce- když společnost vidí nahoře jak se beztrestně krade po miliardách, a dole cigány a jiné kteří nemají co ztratit a dělají drobnou kriminalitu a přestupky, kradou otevřeně, jenom nesmí vzít na jeden zátah nad 5000, jinak pro ně zákony neplatí,- to vše beztrestně probíhá, tak co chcete po společnosti.
V normální společnosti převládají poctiví a kriminalita žije na okraji a je tvrdě pronásledována.
My jsme po r. 1989 naopak zavedli že normální je krást, podvádět, parazitovat, a ti slušní jsou na okraji společnosti, znevýhodněni.

P.S- kde jsou ty časy kdy svobodník na vojně naučil i toho nepřizpůsobivého, že nekázeň začíná už utrženým knoflíkem a nevyčistěnými botami. Hodně to chybí
09. 03. 2012 | 12:09

ben napsal(a):

Československá Republika rozbita šmejdy.....
(ben IP:[86.49.61.*]
Československá republika,které jsme přísahali věrnost, byla rozbita zdivočelými šmejdy,byly vykradeny podniky,fondy,cestovky,
kampeličky,banky(28 bankovních domů),nikdo nebyl potrestán,byl zašmelen český národní zlatý poklad,na který se lidé sbírali po prstýnkách.
Jen částka, kterou stát zaplatil za sanaci rozkradených bank, kampeliček, nesplacené dluhy velevážených "podnikatelů" v Konsolidační bance a prohrané arbitráže překračují vysoce bilion korun.
Během osmi let od roku 2000 vzrostl počet zaměstnanců ve veřejné správě ze 175 tisíc na 291 tisíc.
Za rok přišlo o práci skoro 200 tisíc lidí, bez práce jich je už přes 750.000 lidí.Většina průmyslu byla česká.
Dnes abys českou firmu pohledal.
Máme 50.000 bezdomovců,50.000narkomanů,10.000prostitutek,50.000 gamblerů.....
V likvidaci šmejdy,zaprodanci a vlastizrádci, je průmysl,zemědělství,
sklárny,porcelánky,zdravotnictví,sociální a zdravotní zabezpečení.
Mládež není vedena k ušlechtilým cílům,a sebezdokonalování(cvičení v Sokole,výpravy s Junákem,kroužky s(Pionýrem).Sokol,Skaut,Pionýr zřejmě pracují v ilegalitě,není o nich jediná zmínka v tisku,rozhlase ani TV!Mládež je ponechána ulici,drogám,narkomanům,sprejerům,hernám,gamblerů už je 50.000, a americkým krvákům v Tv,kde když nedrží druhému u rypáku pistoli,tak se snad ani nedomluví...
Nehorázně přeplacení šmejdi nám zdražují elektřinu,plyn,(který už se ani nenamáhají odečítat),nájmy,vodu,potraviny,všechno a stále a znehodnocují tak korunu.Někteří pod
neuvěřitelnými záminkami,začali jste po zdražení šetřit vodou,tak vám ji musíme opět zdražit,aby jsme měli větší zisky....
Gauneři,tuneláři,defraudanti,zloději,šíbři,"rádoby podnikatelé" a šmejdi,tančí na nakradených miliardách a pokoušejí se nám namluvit,
že si miliardy vydělali poctivou prací,v potu tváře, a svačinky si nosili z domova .......a nad tím rozkradeným bordelem,poletují dva frajeři v Gripénech, vládní letka v érech a dole hlídaj žoldáci v transportérech!
Blaničtí rytíři,svatý Václave,vévodo země české,volám Vás,již je čas....všem nepřátelům země české, hlavy dolů!
11. 03. 2012 | 06:27

Ondřej Skalník napsal(a):

Vážený pane Veisi,
moc děkuji za skvělý článek. Chtěl bych Vás požádat jako redaktor serveru Policista.cz (www.policista.cz), zda byste se mi neozval na mail info@pro-police.cz a nedohodli bychom se případně na zveřejnění tohoto článku u nás, máme o něj velký zájem. Děkuji moc a přeji příjemný den. S pozdravem - Ondřej Skalník
12. 03. 2012 | 09:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy