Brexit podle Becketta
Poslanci zatím stihli zamítnout všechny návrhy, jak by měla vláda postupovat při realizaci brexitu, včetně Dohody od odchodu z EU, kterou vyjednala Theresa Mayová s EU koncem minulého roku, takže ani 10 dní před nárazem do neznáma a osm dní před jednáním Rady EU, které by se mělo zabývat případnou žádostí britské vlády posunout den odchodu z 12. dubna někam do budoucnosti, nikdo neví, co bude dále, jestli ten Godot přijde, nebo ne. K absurditě divadla ve Westminsteru přispívá i chování některých poslanců, například ministra pro Brexit Stephena Barclaye, který hlasoval proti návrhu, který předtím sám ve sněmovně obhajoval.
Z věty Beckettovy novely Worstward Ho z roku 1983 v mém neumělém překladu
Pořád to zkoušel. Pořád selhával. Nevadí, zkus to znova. Selži znova. Selži lépe. (Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.)
si zjevně bere příklad i premiérka Mayová, když třikrát za sebou předložila Dolní sněmovně text své dohody s EU a třikrát byla odmítnuta, ovšem se stále "lepším" výsledkem: 230 proti na poprvé, 149 proti na podruhé a "jen" 58 proti na potřetí. Je pravděpodobné, že to zkusí v duchu této zásady ještě jednou s nadějí, že tentokrát uspěje. Nebyl by to ovšem Beckett, kdyby uvedený citát, který který má určité racionální jádro a může být inspirativní, nebyl jen o několik řádek níže následován slovy
Zkus to znova. Selži opět. Opět, ale lépe. Anebo hůře. Selži opět hůře. Opět ještě hůře. (Try again. Fail again. Better again. Or better worse. Fail worse again. Still worse again.)
která zase tak optimistická nejsou. Jde o to, kterou z těchto zásad se bude Mayová, resp. její osud, ubírat. Anebo se na poslední chvíli Dolní sněmovna shodne na něčem rozumném, co bude mít naději na schválení EU. Postoj EU vyjádřil odpoledne premiér irské vlády Leo Varadkar slovy
Vypadá to, že opustí EU 12. dubna bez dohody. Stále má ale premiérka čas přijít na Radu s návrhy, které jsou realistické a obsahují jasnou cestu k úspěchu a my musíme být otevření k jakýmkoliv návrhům, které nám přinese. Jakékoliv prodloužení odchodu z EU musí mít ovšem jasný smysl a plán.
Dnešní odpoledne přineslo také nadějný posun v postoji premiérky Mayové, na nějž okamžitě reagoval vstřícně i vůdce opozice Jeremy Corbyn. Ale zda-li se jim během týdne podaří dohodnout společný návrh na formu vztahu Spojeného království a EU po Brexitu a tento návrh Dolní sněmovna spolu s Dohodou o vystoupení, kterou již třikrát odmítla, ještě před 10. dubnem schválí, je otázka, na níž nikdo nezná odpověď. Ale naděje umírá poslední.