Rozhovor s Brianem Whitmorem: Putinův režim je zločinecký syndikát

20. 10. 2015 | 13:10
Přečteno 5701 krát
V tomto blogu so dovoluji nabídnout rozhovor s Brianem Whitmorem, který pracuje jako analytik Ruska v Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda. Svoje názory pravidelně publikuje na blogu Power Vertical.

Při svém nedávném vystoupení na konferenci, které jsme se společně zúčastnili, jste mne zaujal svým originálním pohledem na současné Rusko, který se dost liší o všemožných teorií zdůrazňující komplikovanou ruskou historii, pocit ruské ublíženosti po roce 1989 ve světle necitlivosti Západu…

Rusko je dle mého soudu v podstatě zločinecký syndikát hrající si na stát. To není v historii států příliš obvyklé. Viděli jsme státy, které by zkorumpované, ale těžko bychom hledali nějaký stát, kde je samotná esence státnosti založená na korupci a zločinu. Ruská politická elita, což je velmi malý kroužek lidí okolo Vladimíra Putina, dosahuje svých cílů tak, že korumpuje anebo vydírá ty, které chce ovládat. Pokud jste v Rusku členem elity v širším slova smyslu, tedy těch, kdo slouží Putinově skupince, máte „povolení“ krást. Můžete ale krást jen úměrně vašemu postavení v systému. Existuje na to téma starý vtip. Jeden byrokrat je odsouzen za korupci. Ti ostatní se diví, proč právě on, vždyť z lidí v jeho postavení krade každý. Odpověď zní: kradl víc, než k čemu ho opravňuje jeho postavení v hierarchii.

Kradl Chodorkovskij víc, než k čemu byl vzhledem k postavení v hierarchii oprávněn?

Ne, Chodorkovskij se dopustil něčeho horšího. Začal svoji firmu Jukos čistit a přizpůsobovat tomu, jak fungují obdobné firmy na Západě. Začala už téměř fungovat podle pravidel známých na Západě. Tím se ovšem stal hrozbou systému. To nejhorší, čeho se v Rusku lze dopustit, je být mocný a nefungovat přitom podle korupčních pravidel systému.

Jak vlastně tento systém funguje?

Kontroluje ho velmi malá skupina lidí okolo Putina. Mají svoje vlastní zájmy, každý z nich ovládá kus ruské ekonomiky—průmysl, ropu, banky, atd. Navzájem si příliš nevěří. Putin je cosi jako hlavní kmotr, který mezi nimi udržuje rovnováhu a rozhoduje. Jelikož oni stojí v čele klanů, udržuje tak rovnováhu mezi soupeřícími klany...Téhle věrchušce se říká různě. Putinovo politbyro, kolektivní Putin...Funguje to velmi podobně jako mafie. Zásadní rozhodnutí nedělá vláda, bezpečnostní rada státu, duma. To jsou dnes jen instituce, které mají za úkol orazítkovat rozhodnutí udělaná Putinem a jeho skupinou.

Proč se zločinecký syndikát, jak tomu říkáte, rozhodl zaútočit na Ukrajinu?

Ukrajina byla příliš blízko tomu, aby přešla na druhou stranu dřívější železné opony. O Evropské unii lze říct leccos kritického, ale platí v ní jistá míra transparentnosti, která je nepřátelská korupci. Dokud byla Ukrajina plně na orbitu Ruska, sloužila k předpírání špinavých peněz přicházejících z Ruska. Byla mostem v tom smyslu, že zisky zločineckého syndikátu, o kterém mluvím, putovaly do západních bank a různých investic na Západě z velké části před Ukrajinu. Putin často mluví o sférách vlivu, ale ve skutečnosti jde především o sféry korupce. To je systém, který Rusko dnes exportuje...

Co tedy Putina na Ukrajině tak vylekalo?

Když se Ukrajina chystala, i pod tlakem veřejnosti, podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, byla to pro Putina vážná hrozba...Ukrajina by tak postupně přešla do jiného normativního systému, kde platí vláda zákona a průhlednost. To si Putin prostě nemohl dovolit. Jeho intervence na Ukrajině měla jen málo co do činění s nějakou romantickou vizí, která má kořeny v ruské historii, jako je Novorusko...To je jen zástěrka. Neobyčejně přitom všem ale podcenil sílu ukrajinské občanské společnosti. Putin koupil Janukovyče, učinil ho součástí své korupční zóny, to bylo snadné. Nepochopil ale, že na Ukrajině existuje občanská společnost, něco co téměř nezná z Ruska. Pak udělal další chybu. Domníval se totiž, že když Janukovyč sám o sobě situaci nezvládá, bude fungovat násilí, které funguje v Rusku. Jenže na Ukrajině se proti tomu postavila střední třída, občanská společnost… Taky se chybně domníval, že ruský etnický původ znamená loajalitu k Rusku. Ukázalo se ale, že to tak není. Podle mých vlastních zkušeností ještě z doby, kdy jsem žil v Oděse, většina etnických Rusů preferovala být menšinou v relativně demokratickém, i když ne perfektním ukrajinském státě, který se postupně přibližuje Unii, než být většinou v nějaké Ruskem kontrolované enklávě, která podléhá pravidlům ruské kleptokracie.

Jaká je role ortodoxní církve? Putin se k ní přeci hlásí...

Když slyším tuhle otázku, pokaždé se mi vybaví scéna z filmu Kmotr, v níž Marco Corleone, tedy kmotr, křtí svého syna. Vystupuje jako věřící katolík, a je zřejmé, že svoji víru bere vážně, ale přitom v době, kdy probíhá křest, se také na jeho příkaz koná několik mafiánských akcí, při nichž vraždí nepohodlné lidi. Vůbec mu nepřijde na mysl, že by se to mělo vzájemně vylučovat...Nemyslím si ale, že Putin je opravdový věřící, jeho zločinnému syndikátu směrem na veřejnost prostě vyhovuje, že se mohou spojovat s tradicemi ortodoxie.

Jak byste vysvětlil v kontextu svého pohledu na ruský režim coby zločinecký syndikát současnou ruskou intervenci v Sýrii?

Myslím, že tady jde o několik věcí naráz. Asad je Putinův poslední spojenec v regionu, část Putinova záměru je tedy obrana toho, co už má...Část je aspirace mít globální vliv...Jakýkoliv syndikát může přežít, jen když bude expandovat...Když je Palermo malé, jde se do New Yorku...Pro tento zločinecký syndikát je všechno jen transakce...Putin věří, že se dá všechno koupit. Snaží se tedy vytvořit určitou faktickou situaci, velmi nepříjemnou pro Západ, kterou bude moci zobchodovat za nějaké ústupky. Momentálně chce své případné ústupky v Sýrii zobchodovat za to, že bude mít volnou ruku na Ukrajině.

A co náš region? Tady se Putin také snaží pracovat s korupcí?

Ano, samozřejmě. Na jedné straně vidíme západní model, který je založený na vládě zákona, jak penetruje do ruské sféry vlivu na Ukrajině, Moldavsku, Gruzii, a Putinovi se to nelíbí. Zároveň ale normativní systém vytvořený Putinovým zločineckým syndikátem proniká na Západ, a nám by se to nemělo líbit také. Korupce, kterou šíří Rusko, není nějaký kaz na demokracii, je to zásadní bezpečnostní hrozba. Vidíme, jak korumpují politické strany—od krajně pravicových, jako je Národní fronta ve Francii, až po krajně levicové, jako je řecká Syriza. Snaží se s jejich pomocí destabilizovat politiku v Evropské unii. To je ale ještě pořád docela otevřený způsob. Každý o tom dnes ví. Horší je, že ne už tak otevřeně vytvářejí svoje firmy, které nejsou většinou formálně vlastněny Rusy, ale v podstatě dělají ruskou práci nejen v šíření Putinova korupčního modelu, ale také v získávání vlivu tím, že kupují energetické zdroje, perou špinavé peníze a podobně. Nezapomínejme, že Putin byl šéfem expozitury KGB v Drážďanech, má tedy velmi dobrou síť kontaktů. Myslím, že tady dost selhávají česká média. S trochou investigativní práce by se dalo snadno zjistit, že spousta těch podivných firem, co mají sídla na Kajmanských ostrovech nebo Kypru, ale podnikají tady bůhví s čím , jsou jen fasády, a že ty peníze končí zpět v Rusku...

Když slyšíme, že kupříkladu český prezident je obklopen lidmi navázanými na ruské peníze, co si o tom myslet?

Média musejí hrát větší roli. To jsou věci, které se musejí dostat víc na povrch, musí se o nich diskutovat. Tady se to moc neděje. Píše a mluví se o tom, jako by to byly okrajové věci, kolorit. Ale tohle je ve skutečnosti zásadní otázka vaší národní bezpečnosti. Pokud to necháte být, sametová revoluce dospěje nakonec k sametové kapitulaci.

Do jaké míry podle Vás používá Rusko kromě korumpování také vydírání? Mají přeci obrovské archivy KGB...

Myslím, že vydírání je logické ve světle toho, co na různé lidi vědí. Nemám konkrétní příklady, k těm archivům nemá nikdo nepovolaný přístup, ale je jasné, že pokud mohou někoho donutit ke spolupráci vydíráním, jistě si rádi ušetří náklady s korupcí. Musím se přiznat, že jsem opakovaně šokován, kolik je u vás, ale i na Slovensku a v Maďarsku lidí, kteří navzdory zkušenostem se sovětskou okupací šíří proruské sentimenty. Zejména zarážející jsou proruské postoje u části politických elit. Rozumím nostalgii po komunismu v Rusku, protože to byla vedle všech selhání také éra, v níž bylo Rusko prostřednictvím Sovětského svazu jednou ze dvou globálních supervelmocí. Ale nostalgie u vás, v Ruskem okupované, ponížené zemi?

Je Putin doma v nebezpečí?

Do jisté míry ano. I pro zločinecký syndikát je důležité, aby fungoval v nějaké reálné fungující ekonomice, kterou může využívat ke svým účelům. Putinova skupina sestává z mocných lidí a na ně navázaných klanů, kteří všichni potřebují fungující ekonomiku. Sankce proti Rusku některé z nich stály a stojí miliardy. To se jim nelíbí. Budeme tedy asi nejspíš brzy svědky dezercí z Putinova okruhu. Vladimír Jakunin, který vedl ruské dráhy, vyklidil pozice nedávno. Vyznat se v tom je dnes tak trochu jako za časů sovětologie, je třeba číst mezi řádky. Ale signály, že někteří nejbližší spojenci Putina jsou nespokojení, tady jsou. Pro tyhle lidi bylo důležité, aby systém fungoval vnitřně jako zločinecký syndikát, v němž si mohu dělat prakticky co chtějí a vydělávat obrovské peníze, ale aby si v zahraničí udržoval masku respektovaného člena mezinárodního společenství, a oni mohli svoje peníze převádět na Západ. Ta maska je pryč, a to poškozuje jejich obchodní a další zájmy.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy