Klausův poslední Silvestr na Hradě?

27. 12. 2007 | 06:40
Přečteno 65460 krát
Šance Jana Švejnara na zvolení prezidentem se zdají být tak malé, jako byly šance Václava Klause v roce 2003. Což ovšem znamená, že se Švejnar prezidentem nakonec může stát.

Skeptici namítnou, že Klausovo zvolení bylo umožněno jedinečnou souhrou okolností. Sociální demokracie, ač v čele vlády, byla v roce 2003 rozštěpena na špidlovce a zemanovce, přičemž následovníci Miloše Zemana mohli svou podporou pro Klause nejenom vrátit úder Vladimíru Špidlovi, který znemožnil zvolení Zemana prezidentem, ale také doufat, že Zemanovo opozičně-smluvní dvojče na Hradě vychýlí kyvadlo uvnitř ČSSD zpět ve prospěch jejich guru.

Klaus byl ovšem nakonec zvolen nejen s pomocí několika zemanovců, ale i s pomocí hlasů několika komunistů, lidovců a možná dokonce i nějakého toho politika z Unie svobody—strany, která se v roce 1998 vynořila z lůna ODS na protest proti Klausovi.

Vezmeme-li v úvahu všechny tyto faktory, zdá se být Švejnarova situace skutečně beznadějná. A to jsme ještě nezmínili, že Klaus není outsiderem, jako byl v roce 2003, ale prezidentské křeslo obhajuje, a má za sebou tudíž nejen mocný aparát ODS, který ho podpořil už v roce 2003, ale i současný Hrad. Je též populární, jakkoliv je tato popularita z velké části jen vedlejším produktem úcty, kterou Češi chovají k monarchisticky koncipovanému úřadu prezidenta.

Proč by tedy mohl Švejnar uspět? Třeba proto, že situace v dnešní ODS je podobná situaci v ČSSD v roce 2003. Ačkoliv všichni poslanci a senátoři ODS svými podpisy byli nuceni stvrdit, že budou volit Klause, vůbec to neznamená, že ho v tajné volbě skutečně všichni volit budou. Současný prezident je totiž vážným nebezpečím pro topolánkovské křídlo strany, s nímž je spojeno nemálo poslanců a senátorů.

Pokud tito lidé pomohou Klausovi znovu na Hrad, mohou očekávat, že se čestný předseda ODS, který v druhém volebním období už nebude počítat hlasy potřebné pro znovuzvolení, pustí do boje o své místo v historii. Stranu, kterou založil, nebude chtít ponechat v rukou „prázdného a falešného“ politika, kterého si coby svého nástupce ve funkci předsedy rozhodně nepřál. Topolánek se navíc v úřadu premiéra stal „eurorealistou“, který pochopil, že Česká republika daleko nedojde s remcáním a nekompromisností, zatímco Klaus zůstává neléčitelným eurofóbem, kterému se Topolánkovo evropské střízlivění nebude zamlouvat.

Vzhledem k tomu, že Topolánkovi dýchá v ODS na záda Klausova pravá ruka, pražský primátor a první místopředseda strany Pavel Bém, nebude nic snazšího než zinscenovat nějakou tu krizi, v níž Topolánek ztratí své pozice. Pokud má Topolánek jakýkoliv pud politické sebezáchovy, je pro něho lepším řešením napomoci ke zvolení Švejnarovi a být při tom dobře připraven na útok Klausových spojenců, kteří se budou pokoušet ho sesadit kvůli údajnému „nezvládnutí“ prezidentské volby. Takový souboj nemusí být dopředu prohraný v situaci, kdy Klaus—a tím i jeho spojenci—ztratí mocenské zázemí Hradu.

Důležití budou i komunisté. Těm je samozřejmě nacionalistický a protievropský Klaus bližší než Švejnar. Jenže pro KSČM bude obtížné otevřeně podpořit Klause či Švejnara v situaci, kdy na post prezidenta kandidují dva „pravicoví“ kandidáti. Buď tedy dají svým poslancům a senátorům volnou ruku, anebo se rozhodnou nehlasovat ani pro jednoho. V obou případech pak bude zvolení toho či onoho kandidáta záležet zejména na tom, zda se v tajné volbě nerozhodne několik poslanců a senátorů z řad ODS volit Švejnara.

Důležité zejména bude, zda Švejnar postoupí do druhého, popřípadě třetího kola prezidentské volby. Jelikož je nepravděpodobné, že by Klaus získal 101 nebo více hlasů poslanců a zároveň 41 nebo více hlasů senátorů , které potřebuje ke zvolení prezidentem hned v prvním kole, dojde nejspíš přinejmenším na kolo druhé, a v něm se bude taktizovat.

Překvapení nelze vyloučit už proto, že volitelé z řad KSČM a někteří volitelé z řad ODS mohou být v pokušení Klause „vykoupat“—tedy neumožnit mu zvolení hned v prvním nebo druhém kole. Kdyby ovšem vysoce favorizovaný Klaus svého soupeře „nesetřásl“ hned v prvním kole, může volba prezidenta získat zcela novou dynamiku.

Při rozhodování řady poslanců i senátorů je důležité veřejné mínění. To je nyní na straně Klause. Jenže Švejnar coby outsider, kterého lidé postupně poznávají, si může své pozice jen vylepšovat. Vyrovnají-li se jeho pozice s Klausovými, nebo Klause coby favorit lidu dokonce předstihne, je jisté, že to bude mít na další vývoj prezidentské volby nemalý vliv.

Literární noviny, 27.12.2007

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RUMCAJS napsal(a):

Tady vůbec nejde o tyto dva kandidáty. Paroubek nemůže Klausovi odpustit, že ho nepustil společně s komunisty do vlády a tak se mstí. Postavil kadidáta pravicového, aby se zalíbil středo-liberálním voličům a získal tak další procenta navíc.S komunisty udělá obchod, protože těm je jasné, že bez ČSSD se do vlády nikdy nedostanou.
Příští volby=ČSSD a KSČM + slabý Švejnar.
Co víc si Paroubek mohl přát ! Cesta k bezmeznému rozkrádání skrze všemocný stát je volná.
27. 12. 2007 | 08:05

RA napsal(a):

stále stejná písnička Havlovců, kteří se nestydí spojit s kýmkoliv proti Klausovi. Za a, nikdo neví, od koho Klaus dostal hlasy při volbě prezidenta, volba byla tajná. b, stále stejné pokusy o rozdělení ODS / Unie Svobody se už opakovat nebude / . c, p. Pehe je už tak provařený, a je veden nenávistí proti Klausovi, jako by mu tento nějak fyzicky ublížil. U přátel pravdy a lásky je to zarážející.
27. 12. 2007 | 09:16

Deny napsal(a):

Chce to změnu. A ryba smrdí od hlavy. Klaus, Topolánek i Paroubek by měli jíti odejíti. I když Bém taky žádná výhra
27. 12. 2007 | 10:14

outsider napsal(a):

Pane Pehe, přání otcem myšlenky :-)
Z mnoha možných argumentů si vyberete ty, které vedou ke kýženému cíli. Zkuste analýzu znovu a trochu poctivěji.
27. 12. 2007 | 10:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 12. 2007 | 11:35

Sumec napsal(a):

to Deny: Naopak, Bém je, z Vámi jmenovaných, naprosto nejhorší alternativa. Takovej Paroubek na modro, ale skutečně všehoschopnej, všeho.
27. 12. 2007 | 11:52

artur napsal(a):

Co Klause, ale vás by se rádo zbavilo. To co předvádíte je jedna velká ubohost, které řikáte politologie. Ta ale pane Pehe vypadá trochu jinak.
27. 12. 2007 | 12:06

Saliven napsal(a):

Jakmile si někdo dovolí vyjádřit jiný názor, než mají modří pretoriáni, hned je oheň na střeše. Jak by si jen totiž vůbec někdo mohl dovolit pochybovat o samotném modrém otci zakladateli???? Skalní fandové se opět chovají jako komunisti - Kdo nejde s námi, jde proti nám.

Osobně mi na panu prezidentovi vadí už jenom to, že nemá ani dostatek slušnosti, aby o svém protikandidátovi hovořil s uvedením jeho akademického titulu profesor (nikoliv doktor!), který si pan Švejnar nepochybně zaslouží.
27. 12. 2007 | 12:17

Ladic napsal(a):

Pane salivene, vy jste rudý pretorián vzhlížející k rudému otci zakladateli?
27. 12. 2007 | 12:50

Saliven napsal(a):

Ladic:
Opět se potvrzuje to co píšu: "Kdo nejde s námi jde proti nám." ve spojení s modro-rudým viděním světa a podsouváním svého chování někomu jinému. Nejsem rudý (existuje víc barev než 2 - jaká objevnost), nejsem pretorián, který musí ochraňovat svého vůdce (jak říká Mirek Topolánek), a nemám žádného otce zakladatele. Jste přesně ten pretorián jakého Mirek a pan profesor (inžernýr :-)) potřebují :-)

Ať se to vám modrým líbí nebo ne, pan Pehe má právo na svůj názor, podložil ho argumentací, takže si zkuste diskutovat a též předkládat argumenty, tedy jestli na to máte.
27. 12. 2007 | 13:19

Václav napsal(a):

Pane Pehe, je téměř jisté, že pan V.Havel v roce 2008 na 99% umře. Dnešním článkem prokazujete, že jste vynikající "sýček". Prosím, napište i o tom sýčkování?
27. 12. 2007 | 13:26

PetrK napsal(a):

To Saliven:
Vzhledem k tomu, že si pan Pehe říká politolog, měly by jeho příspěvky mít poněkud jiný obsah, protože zatím na mne působí dojmem politika ve službách Václava Havla, takže je to vlastně Jiří Pehehe.
27. 12. 2007 | 13:33

Bobo E napsal(a):

To Saliven: Doktor Švejnar si možná profesorský titul zaslouží, ale dokud ho nezíská "akademickou" cestou, bude to jen doktor. Na VŠ učí spousta lidí, kterým se říká profesore, ale v drtivé většině jsou to docenti, doktoři, ...

I v popisku u blogu je napsáno, že nejvyšší akademické vzdělání JŠ je doktor. Možná má i tu profesůru, ale to jsem nikde zatím nenašel. Je třeba rozlišovat profesor = vyučující na gymnáziu nabo na VŠ a profesor=nejvyšší akademická hodnost.
27. 12. 2007 | 13:36

Bobo E napsal(a):

To Saliven: I na stránkách Jana Švejnara se uvádí jako nejvýšší dosažený akademický titul Ph.D. - tedy doktor - až v běžném textu se pna Švejnar nazývá profesorem :)
27. 12. 2007 | 13:42

Saliven napsal(a):

Bobo E:
Troufl by jste si napsat, že Isaac Newton nebo Stephen Hawking byli doktoři? Nebyli doktoři, byli (jsou) ŘÁDNÍ profesoři. Vaše rozlišení je jen něčí obrana - on v USA je totiž trochu jiný systém a profesory tam myslím jako u nás prezident nejmenuje. Podle tohoto srovnání by Švejnar (ani kdokoliv jiný) ani profesorem nikdy být nemohl.

Na VŠ učí spousta lidí, kterým se říká profesore, nicméně ti, kdo jim tak říkají jsou jen poslužní absolventi gymnázií nevyklý nazývat prosté učitele honosně profesory - to je takový prvorepublikový přežitek a s touto kauzou to nemá nic společného.
27. 12. 2007 | 13:46

Olda napsal(a):

Vubec nechapu, proc se nekteri lide, hlavne priznivci Klause, na p.Pehe zlobi. Je to vecna analyza.Pehe sam rika, ze Svejnarovy sance jsou velmi male. Jedine, co koho muze nadzvednout, je ten nazev clanku, ale i ten je s otaznikem--je to tedy jen recnicka otazka.
27. 12. 2007 | 13:48

Bobo E napsal(a):

To Saliven: Je to možná mou deformací - již 9 let se pohybuji v akademickém prostředí. V Americe (a jiných zemích) také existuje titul profesor, ale získat ho je o mnoho těžší, než u nás (a i u nás je to pěkně těžké). Zrovna lidé jako Newton nebo Hawking sami o sobě nemluví jako o profesorech, doktorech - vyjma řídkých oficiálních příležitostí.
Například Hawking je opravdu profesor matematiky. Jak je to s Newtonem, to opravdu nevím, vždy se uvádí buď jako Newton, nebo jako Sir Isaac Newton.

Nechci se s vámi dohadovat, ale váš argument, že si JŠ titul profesor "prostě zaslouží" neberu.
27. 12. 2007 | 13:54

Bobo E napsal(a):

Zpět k článku pana Pehe. Ač sám jsem "fandou" VK, také nechápu, proč někteří na pana Pehe útočí. Vždyť ve svém blogu nenapsal o VK nic špatného. De facto nenapsal ve svém blogu vůbec nic nového, a už teprve ne objevného. Pokud je toto náplní práce politologa, měl jsem být politologem - zbylo by mi více času na mé koníčky.
27. 12. 2007 | 14:05

vanoce3000 napsal(a):

Klaus už svou funkci prezidenta zdaleka nezvládá. Základním posláním prezidenta je důstojně reprezentovat svůj stát v zahraničí...
27. 12. 2007 | 14:08

Bobo E napsal(a):

To vanoce3000: A jaká je vaše představa důstojné reprezentace v zahraničí? Uveďte nějaký příklad, popř. ho i podpořte vyjádřeném relevantního člověka za zahraničí (ne prohlášeními pana Paroubka, Zaorálka a Bursíka)
27. 12. 2007 | 14:12

marge napsal(a):

JS je vyrazne citovana osobnost na Web Of Science. VK je z tohoto hlediska cista 0
s nekolika autocitacemi na casopis "Politicka ekonomie". Je treba jeste neco dodat??
27. 12. 2007 | 14:42

RUMCAJS napsal(a):

Vzhledem ke kanditatuře p.Švejnara mám výhrady z hlediska jeho místa pobytu. Rozhodně nejsem antiameričan, ale nemyslím si, že nám může dělat prezidenta někdo,jehož celá rodina a i on sám ,převážně žije v USA. Dal přednost svobodnému a lepšímu životu(budiž mu to přáno)
před bojem za lepší budoucnost přímo zde. Klíčemi zde zvonili jiní, zatímco on byl v teple.
Jeho kandidatura mi přijde nemorální!
27. 12. 2007 | 15:03

Nečitelný napsal(a):

To Marge:Mohu dodat jen to, zda je až tak důležité, jestli ten či onen je či není profesorem? Co kdyby na post presidenta kandidoval obyčejný člověk, bez akademického titulu? Já vím, je to fantasmagorie, ale uvádím to jako příklad. Vždyť ani v zahraničí ne každý president je profesorem a taky to jde. Více než o titul by mělo jít o charakterové vlastnosti člověka, i když vzdělanost a potažmo politická a ekonomická orientace je pro potřeby této funkce nutná. Ale vzhledem k postavení presidenta ve společnosti, bych upřednosňoval ty lidské vlastnosti. A kdo je má a kdo ne, to by se mělo vykrystalizovat těmito diskusemi.
27. 12. 2007 | 15:20

JáandJá napsal(a):

Zbožné přání soudruhu "pehe". Dejte si něco pro povzbuzení a začněte věřit třeba na Ježíška!
27. 12. 2007 | 15:21

mnich napsal(a):

pane Pehe stále v žoldu Havla-jste s tím trapný.Pamatujte si,že historie ukáže pravou tvář Havla-to jest,jeho ničemnost.
27. 12. 2007 | 16:28

Bobo E napsal(a):

To Nečitelný: Opravdu u prezidenta nejde o to, kolik má a jakých titulů. Tuto podivnou debatu rozpoutal Saliven, když ve svém pezkování "modrých patriotů" pokáral VK, že tituluje JŠ pouze "doktor" (což je jeho skutečná akademická hodnost), a ne "pan profesor", jak si prý pan Švejnar zaslouží.
27. 12. 2007 | 16:52

Twisted napsal(a):

Rumcajs: Pane, vas prispevek me "dostal". Ciste z hlediska principielniho a obecneho (bez zamereni na Svejnara): Co myslite tim "v teple"? Myslite ze lide, co odsud odesli nebo utekli nebo byli odejiti, ze se meli nejak skvele a ze jejich zivot byl jako v bavlnce? Zkuste si treba i dnes, odejit o nektere ze zemi Evropy, nebo i klidne do USA, a zkuste tam zacit tzv. od nuly. Ja to povazuji za velkou odvahu. O teple se neda zas tak moc mluvit. Jake to muselo byt tehdy za komunismu, kdy nebylo mozne, tak jako dnes, se domu podivat a vratit a navstivit pribuzne, to si nedokazu predstavit. Lidi, co odesli "za lepsim" ja povazuji za statecne a silne. Stejne jako ty, co tu zustali v zemi a bojovali aktivne proti rezimu. Ale kolik procent jich tu bylo? Drtiva vetsina populace drzela tzv. hubu a krok.
V pripade Svejnara lze namitnout, ze se schoval pod kridla sveho otce. Mozna ano a mozna v tom to mel jednodussi. Mozna ne. Ale stejne, v osmnacti letech, v dobe dospivani, ocitnout se kdesi uplne jinde, kde nikoho neznam, kde musim zacit od nuly, to mi jako byti "v teple" neprijde. Ten clovek se vzdelal, neco umi, ma nejake zkusenosti, a ted nabizi sve sluzby. Kazdy ma pravo na nazor, odmitnout ho, nebo jej prijmout. Ale, clovece, postavte to na tom, jaky ten clovek opravdu je a co umi. To, jestli je charakternim clovekem se nepozna podle toho zda emigroval ci nikoliv...
27. 12. 2007 | 17:21

karelsmíchov@seznam napsal(a):

Nemoho pochopit proč se mluví a p.Havlovi
když je mimo hru!!!
27. 12. 2007 | 17:27

Ládik napsal(a):

Paroubek přivedl na scénu maňáska; maňásek svou roli přijal - není proto třeba ho oslovovat akademickými tituly. Roli pana Švejnara se také říká pucflek. A pucflek presidentem - to bude terno.
27. 12. 2007 | 18:07

george napsal(a):

On ten Havel NENÍ mimo hru. On je dělá kardinála Rischelie, poťouchle postrkuje figurky ze zákulísí se snahou pomsty VK. Vždy se tak choval, připosraně, jak ke komunistům, tak za cenu odsatavit Dubčeka a potom už se toho koryta držet, držet. Jeho citát je nezapomenutelný : Tak jo, budu prezidentem, ale jen do svobodných voleb, ha, ha.
27. 12. 2007 | 18:08

Toman napsal(a):

To e.bobo:
Bez ohledu na to, jestli je to dulezite nebo ne, Svejnar ziskal profesuru na Pittsburghske univerzite v r. 1987, je to na jeho strankach, holt jste se asi spatne podival:))
27. 12. 2007 | 18:17

Martin napsal(a):

http://www.jansvejnar.cz/?p...

1987-96 Profesor, Ekonomie, University of Pittsburgh
27. 12. 2007 | 18:22

Martin napsal(a):

Everett E. Berg Professor of Business Administration

Professor of Business Economics and Public Policy

Professor of Public Policy Analysis, Gerald R. Ford School of Public Policy
http://webuser.bus.umich.ed...

Cili secteno a podtrzeno, Klaus je zakomplexovany hulvat.
27. 12. 2007 | 18:27

Toman napsal(a):

Souhlasim s Twistem. Problem s tim, ze si Svejnar jako emigrant zil nekde 'v teple', zatimco tady se bojovne cinkalo klicema, bude mit asi puvod v nejakem komplexu.. Kdyz je tak lehke odejit a zacit od nuly, proc to nezkusite taky? Zit jako v bavlnce by chtel snad kazdy ne? A nerikejte mi, ze to je z vlastenectvi:)) Ostatne by me zajimal nazor lidi, kterym emigranti tak vadi, na disidenty.
27. 12. 2007 | 18:38

RUMCAJS napsal(a):

Twisted,Toman.
Jako pravičák bych měl být pragmatický. To znamená, že bych měl s váma oběma souhlasit.Ale tady u mě vítězí pocit nad rozumem.Zkrátka se cejtím blbě a nemůžu s tím nic dělat. Stejně tak blbě, jako když Buzková posílala děti do soukromé školy.
27. 12. 2007 | 19:09

mkx333 napsal(a):

Pane Pehe
čtu často Vaše komentáře. Ty, které se týkají V. Klause téměř všechny. Klaus jako prezident mě nevadí. Švejnar jako budoucí možný prezident mě nevadí. Naštěstí nekandiduje Pithart ani Dienstbier. Ti by mě vadili.Ale to není až tak podstatné.Z Vašich článků to "antiklausovství" tak čiší, že je to až úsměvné. Zkuste někdy napsat NĚCO a být přitom "nezávislý politolog". Třeba budeme překvapeni. I když.....asi ne.
27. 12. 2007 | 19:12

tzk napsal(a):

to Martin:
Z Vámi uvedeného plyne, že pan doktor Švejnar není od roku 1996 profesorem. Také proto, že v současné době neučí na žádné z Vámi uváděných škol...
to marge: pokud je citován v odborném ekonomickém tisku člověk živící se teorií (sic)ekonomiky, je to pochopitelné a dá se to očekávat. Proč totéž očekáváte od člověka živícího se bezmála dvacet let politikou?
Mimochodem je četnost citací kvalifikací na politika, potažmo prezidenta?
27. 12. 2007 | 19:51

Martin napsal(a):

TZK, ze mnou uvedeneho vynika neco jineho. Prectete si laskave i druhy odkaz.

Ale abyste pochopil, ze taticek Klaus je opravdu hulvat zakomplexovany, tak vam dam i treti odkaz

http://www.bus.umich.edu/Fa...
27. 12. 2007 | 19:56

fafnir napsal(a):

pana presidenta Klause moc nemusím,hlavně kvuli oposmlouvě,ale stále ještě nedosáhl té dokonalosti ,aby o komunistech tvrdil,že jsou normální politická strana,což pan Švejnar prohlašuje.Kde byl do současné doby,mi nevadí,ta rehabilitace bolševiků ano.
27. 12. 2007 | 20:25

Martin napsal(a):

Fafnire

"Je potřeba oddělovat, ... KSČM na konci roku 2007 není komunismus, který jsme tu zažívali čtyřicet let," říká Klaus, podle něhož jsou komunisté silou, která se stala standardní součástí české politické scény a prosazuje třeba zákony v parlamentu.
27. 12. 2007 | 20:55

fafnir napsal(a):

Martine
že to říká pan president Klaus/učte se taky trochu běžné občanské slušnosti,když tak trváte na páně Švejnarových titulech/ještě neznamená že je to pravda.O NPD která je také v Německém parlamentu přece nebudete tvrdit ,že je to normální politická strana
27. 12. 2007 | 21:11

Martin napsal(a):

Fafnire, to vse byl citat z Mlade Fronty. A ze vam jeho vyhlaseni komunistu za standartni stranu uniklo ? Vzdyt to inzenyr Klaus rekl pred par dny. Ze by skleroza ?
27. 12. 2007 | 21:14

toman napsal(a):

to tzk:
za poslednich dvacet let VK nepublikoval, protoze byl v politice, to celkem dava smysl. Tech odbornych publikaci ale nebylo o moc vic ani predtim, aspon se mi je nepovedlo najit. Navic je prekvapive nema ani ve svem CV, coz je divny vzhledem k tomu, ze tam uvadi i cestne doktoraty z Biskeku ci Taskentu..:)) Samozrejme to nic nerika o dobre ci spatne kvalifikaci pro funkci prezidenta.
27. 12. 2007 | 21:14

Martin napsal(a):

Mimochodem vyroky inzenyra Klause na tema KSCM jsou ve vsech novinach, je to jen par dni, tak urcite si je dohledate. A pak doufam, ze inzenyra zkritizujete stejne jako doktora pred chvili, nebo inzenyrovy slova omluvite ? :)
27. 12. 2007 | 21:16

Martin napsal(a):

Tomane, inzenyr Klaus ma jednu vytecnou publikaci. Hned na zacatku normalizace vydane dilko o velikem Karlu Marxovi. :)
27. 12. 2007 | 21:17

fafnir napsal(a):

Martine
Zkuste pro jednou pochopit napsané.Napsal jsem,že to že to říká pan president Klaus,ještě neznamená,že je to pravda.Nepotřebujete k tomuto prostému tvrzení ještě větný rozbor,že ne?
27. 12. 2007 | 21:24

Martin napsal(a):

Fafnire, pokud za neco kritizujete pana Svejnara, tak by bylo spravne za totez kritizovat i inzenyrka Klause. Hlavne kdyz jste nepravdive tvrdil, ze inza Klaus nedosahl teze dokonalosti co pan Svejnar.

Muzete si aspon pamatovat sva vlastni slova, ktera jste napsal pred hodinkou ?
27. 12. 2007 | 21:39

Nečitelný napsal(a):

To Martin:
To máte opravdu,ale opravdu pravdu.Tedy myslím to,co prohlásil Klaus. A nelze než s tím souhlasit, nejen poměry,lidé, ale i politické myšlení se mění. To ovšem neznamená, že KSČM je stran své původní ideologie se vším smířena,resp. vyrovnána. Je tam ještě dost skalních,zakomple-
xovaných, senilních lidí,kteří sice nemají už tu politickou sílu, ani moc,ale jsou.Na druhé straně není celá síla jen v členstvu samotném, ale hlavně v jejich stoupencích a sympatizantech. Pan Švejnar má pravdu když říká, že KSČM je normální politická strana.Jinak by asi těžko mohla být třetí nejsilnější politickou stranou v ČR. A rehabilitace bolševiků ze strany pana Švej-
nara? To FAFNIR asi uklouzl na h...ě a utrpěl otřes mozku! Takové názory snad ani nelze brát vážně. FAFNIRE, vy jej znáte lépe,blíže či snad osobně, že si troufáte tvrdit takové hovadiny? Zkuste se zamyslet nad názory těch před Vámi, možná si to necháte projít hlavou a pak teprve bude své pocity či názory tlumočit. Svým fanfaronstvím ničeho, ale ničeho nedosáhnete!!!
27. 12. 2007 | 21:41

fafnir napsal(a):

nečitelný
jak myslíte ,že by asi byla dnes silná NSDAP,kdyby ji po válce nezakázali,a neprováděli tvrdě denacifikační program,a přesto se v bývalé Sovětské zoně znovu dostala do parlamentu,byť pod modifikovaným názvem ,stejně jako u nás komunisté.
27. 12. 2007 | 21:56

modroptak cerveny napsal(a):

fafnire, snad nechcete rici, ze VK rika uamerne nepravdu? to uz by bylo opravdu prilis, nemyslite?
27. 12. 2007 | 21:56

Javít napsal(a):

Nevidím na komentáři pana Pehe nic špatného. Je to jeho názor, jeho rozbor. Proč tedy to osočování ?
Jsou tu dva legitimní kandidáti na prezidenstský post. Každý má své pro a proti.
Je celkem jedno, který kandidát vyhraje. Nic převratného se v této zemi nestane.
My jen můžeme se zájmem pozorovat, jak se ti naši šibalové, páni poslanci, mezi sebou zase (permanentně) hádají a intrikují.
27. 12. 2007 | 22:10

blumfeld napsal(a):

Prezidentem bude tatíček Klaus, protože báťuška Putin dal našim soudruhům jasně najevo, koho si přeje za českého prezidenta. Nevím co pořád všichni řešíte, je rozhodnuto. To co se nyní odehrává u komoušů jsou jen zastírací tanečky.
27. 12. 2007 | 22:26

fafnir napsal(a):

modropták červený
chci,říká.Stejný případ jako oposmlouva./předpokládám že jste chtěl napsat"záměrně"/Napsal jsem to asi před půlhodinou,ale captcha asi sežrala.
27. 12. 2007 | 22:49

RUMCAJS napsal(a):

Švejnar i Klaus si to u mě rozlili svým podbízením komoušům. Slovní spojení Reformní komunista je naprostý nesmysl. Je to stejný nesmysl, jako mluvit o reformním fašistovi.(viz. tuším že fafnir)
Stejně tak, tvrdit, že proti komunistům se mělo bojovat tenkrát a dnes už je to pasé, je facka demokracii. Copak proti fašismu se mělo bojovat akorát za války a dnes už ne ?
Klausi ! Nasr..s mě !!!
27. 12. 2007 | 23:15

modropták červený napsal(a):

fahnir
Sním či bdím?!Že by nadpoloviční část národa volila na dalších pět let šiřitele záměrných nepravd? Potomstvo bývá staršími normálně chráněno a vychováváno, nemají-li na to všichni později doplatit...Nebo snad prezident už nemá být vzorem...?Ještě to prosím zvažte - mně to prostě nějak neleze do hlavy. Dobrou noc, za případné technické prohřešky se omlouvám
27. 12. 2007 | 23:22

Fany napsal(a):

Co k tomu dodat.Zbožné přání "nezávislého" politologa pana Pehe.
27. 12. 2007 | 23:33

fafnir napsal(a):

modroptáku červený
co je nepochopitelného na tom,že mi nesedí ani jeden ze dvou kandidátů.Nejsem stádní typ.A k té většině,byl by jeden Willdův citátek"Zemřít,znamená připojit se k většině".
27. 12. 2007 | 23:36

modropták červený napsal(a):

fahnire,to přece nebylo o Vás a o Vašem "problému" s většinou... citát z Wilda chválím, ale nikterak neřeší otázku, zda máme na pět let instalovat do čela státu usvědčeného šiřitele nepravdy...Howgh.
27. 12. 2007 | 23:46

fafnir napsal(a):

modroptáku červený
ani vy ani já nikoho instalovat nebudeme.
Bod 2:v tomto případě lžou oba stejně
bod 3:p.Švejnar je veřejně podporován člověkem,který zakotvil ve staré ústavě vedoucí úlohu KSČ./p.Jičínský/
Každopádně je pro mě jakákoliv podpora bolševika nepřijatelná.
28. 12. 2007 | 00:34

záhrobní oskar napsal(a):

Polemika k popukání:

Rovina první: bolševik od ruského "bolše", čili "více". Koho je více a koho méně? Bolševiků, anebo antibolševiků? A nestanou se antibolševici bolševiky, když jich bude moc?

Rovina druhá: lhát se bude dál pod praporem Pravda vítězí. Dobře se bude žít v zemi krále Lávry a moudrý Wilde by z toho ideologizování nejspš zblbl.
28. 12. 2007 | 01:12

Pepek napsal(a):

Ad vědecké tituly.

Švejnar má dosažené vzdělání doktorské (Ph.D) a je jmenovaným profesorem, což je pedagogická funkce.

Klaus dosáhl nejvýše na kandidáta (CSc.) (to je míň než doktor). Obdržel hodnost profesora (což je pedagogické ocenění)

Nehodlám rozebírat rozdíl mezi tituly obrženými v socialistických školách a v americe. Rozdíl v ekonomických znalostech je propastný a myslím, že jsou schopni jej vidět i laici.
28. 12. 2007 | 02:32

george napsal(a):

To Pepek : Nevím, jaké máš sám vzdělání, ale z obsahu tvého příspěvku je zřejmé, že tomu vůbec nerozumíš. Švejnar má pouze doktorát a žádné jmenování profesora nemá. Pouze proto, že učí na universitě, jsou tito učitelé oslovováni profesory. Nemá však jmenovací dekret, pokud by byl jmenován profesorem, není to žádné pedagogické ocenění, jak píšeš, ale titul. Klaus má vysokoškolské vzdělání Ing. a vědecký titul kandidáta věd. Srovnávat označení kandidáta věd (CSc.) a doktorát (Ph D.)je nesmysl a srovnávat Ing. a Ph D. co je víc rovněž pěkná blbost. Klaus má ovšem skutečně jmenovací dekret profesora, tedy TITUL, nikoliv nějaké pedagogické označení. Je tedy otázkou, jak mohl Švejnar získat vysokoškolské vzdělání, když neměl ani maturitu. Asi si to v Americe vysloužil za to, že zdrhl z nenáviděného komunistického státu, kde chudákovi neumožnili maturovat (podotýkám, že byl synáček kom. funkcionáře).
28. 12. 2007 | 03:02

george napsal(a):

Dodatek : Z hlediska zákona jsou oprávněni tito aktéři boje o prezidentské křeslo používat toto označení :
1. Prof. Ing. Václav Klaus, CSc.
2. Jan Švejnar, Ph D.

Na první pohled je to znát, kdo co studiem získal. Je odporné, kdfyž si Švejnar nechává na veřejnosti oslovování profesorem, když tento titul nemá. I to o něčem svědčí.
28. 12. 2007 | 03:12

george napsal(a):

Nyní konečně k článku. Pan Pehe, hlásná trouba Havla se opravdu velmi snaží být pátou kolonou a vrážet pomyslný nůž do zad VK. Jeho nástin možnosti o tom, že i někteří poslanci a senátoři za ODS by mohli dát hlas Švejnarovi je jen jeho zbožné přání. To se ostatně uvidí v prvním kole, zda bude mít nejméně všechny hlasy ODS v obou komorách. Komunisté určitě dají své hlasy v I. kole Švejnarovi, ale ne proto, že ho milují, ale čistě pragmaticky. Do druhého kola totiž postaví svého kandidáta a pokud ten neuspěje a nepůjde do III. kola, ve třetím to buď vzdají ( a to by bylo asi správné nevolit oba pravičáky), nebo se pěkně na půl rozdělí. A to VK bude bohatě stačit. Totéž asi udělají lidovci. Zelení jsou mozkem zelení a globální oteplování jim poslouží k odmítání Klause. To je pro ně asi nejdůležitější problém ČR. A další komunistobijci, jako je Štětina, Zlatuška, Mejstřík a pod. budou volit menší zlo, tedy většího komunistu.
28. 12. 2007 | 03:27

Michal J napsal(a):

Pane george,

zkuste si prosim neco zjistit o profesurach v anglosaskych zemich, nez neco verejne napisete. Vyrazne to snizuje Vas kredit.

Pokud jde o docenturu a hlavne profesuru Vaclava Klause, tak ti, kteri se pohybuji v ceske ekonomicke komunite Vam radi povedi, jak to s onim jmenovanim tehdy bylo. :-)

Vedecke prace, za ktere se Svejnarovi podarilo ziskat prestizni profesorskou pozici (full professor, nikoli assistant professor ci associate professor), visi v tech nejlepsich svetovych zurnalech. Zde je to tedy zcela transparentni (jak tomu ostatne ve vyspelych zemich byva). Mohl byste nam prosim sdelit, za jakeze to prace dostal profesuru pan Klaus? A predevsim, kde je muzeme nalezt? Predem mockrat dekuji, moc rad bych si je totiz precetl.
28. 12. 2007 | 03:50

Michal J napsal(a):

Jeste dodatek pro pana george:

Kdybyste jenom tusil, jak propastny rozdil je mezi vykonem, za ktery se u nas v 90. letech davaly profesury (nemluve o profesurach pro aktivni politiky :-), a vykonem, ktery je na profesuru treba na spickovych anglosaskych univerzitach, domnivam se, ze byste mel ke Svejnarovi mnohem vetsi respekt.
28. 12. 2007 | 03:57

george napsal(a):

To Michal J: Asi máte s tím daleko lepší zkušenosti hodnotit výkony a znalosti ekonomiky západní a socialistické. Na rozdíl od pana Švejnara, který byl za bukem a nyní jen kritizuje způsob, jakým byl přechod od plánovitého hospodářství k tržnímu VK udělán, si myslím, že to byl velký čin, i když s chybami. VK šel se svou kůží na trh a je mu často nyní spíláno, že všechno zkazil. Byl bych zvědav, zda jste také v té frontě kritiků, co by to udělali tehdy lépe.
28. 12. 2007 | 06:53

gallina scripsit napsal(a):

Včera, 27.12.07, jsme se z večerních zpráv dozvěděli, že Václav Klaus obdržel od Vladimira Putina Puškinovu medaili. Tato se uděluje šiřitelům ruštiny a ruské kultury. Teď už musí být bolševikům jasné, koho MUSÍ volit. Bůh s námi.
28. 12. 2007 | 08:25

karel4 napsal(a):

ÁÁÁ, politruk se probouzí, asi budou nějaké volby, ha ha
28. 12. 2007 | 08:48

mirek napsal(a):

Souhlasím s outsiderem.
K otázkám, jako je president je nutné přistupovat s nezaujatostí. Jinak je to jako když presidet si nejvíc váží toho, že je nadstranický.
28. 12. 2007 | 10:51

todi napsal(a):

Pro autora
Vy zde pane Pehe vypočítáváte všechna rizika, která ODS podstupuje znovuzvolením Klause prezidentem ČR. Není ovšem možné, že se ODS rozhodla tato rizika podstoupit, jelikož jsou poměrně předvídatelná (a Vy to jejich výčtem nepřímno dokládáte), než aby riskovala reakci zhrzeného patologického narcise s důsledky nepředvídatelnými a potencionálně katastrofálně destruktivními?
28. 12. 2007 | 10:58

Javít napsal(a):

Příspěvek Pokroka (10:22:06) představuje "pokrok" české společnosti, tj. vzájemné urážky a napadání, místo slušnosti a práva na jiný názor druhého.
28. 12. 2007 | 11:07

blumfeld napsal(a):

Švejnar toho o realpolitice moc neví, jinak by nevstupoval do voleb poté, co Putin vyznamenal Klause a naši komouši se vrátili po konzultacích z Moskvy. Mohl si toho půlmilionu ušetřit.
28. 12. 2007 | 12:15

gallina scripsit napsal(a):

To ne, Blumfelde. Dobré dílo bývá vykonáváno zpravidla navzdory okolnostem a bez ohledu na brzký úspěch.
Myslím, že držíš odstup od toho, co lze spojovat s "realpolitikou". Tuto možnost můžeš přát i ostatním, tedy i panu Švejnarovi.
28. 12. 2007 | 12:41

Martin napsal(a):

George jak sel ten klaus s kuzi na trh ? Jak zaplatil za nejhur provedenou transformaci ve stredni evrope ? Byl potrestan pozici prezidenta a stadem vernych poskoku, kteri nenavidi kazdeho, kdo se jejich neomylnemu klausovi postavi.

Mimochodem rika vam neco jmeno Dusan Triska ?
28. 12. 2007 | 14:07

george napsal(a):

Pan Pehe, věrný to sluha Havla a spol. se nikdy nezapře. Včera jsem se díval na snímek se Zemanem. Správně, na hrubý pytel, hrubá záplata. Špidla do Bohunic a Gross na Pankrác. Bohužel jeden je evropský komisař za půl melounu měsíčně a druhý se stal milionářem, i když nedávno neměl na byt. Paqtří do lůna socialistů, kteří budou volit ještě většího pravičáka, než je VK. Hlavně že to není KLAUS. Snad to mají aspoň komunisté v hlavě srovnané, kterým přeji, aby tu bandu oranžovou zlikvidovali. Moc by se mě líbilo, kdyby byla příště vláda modročervená, aby Paroubek praskl vzteky.
28. 12. 2007 | 14:08

george napsal(a):

To Martin : Ozval se nám expert na provádění transformace plánovitého hospodářství na tržní. Jenom kecy, bez srovnání ostatních komunistických zemí.
NDR - měli štěstí, že je NSR podržela a drží ještě nyní.
Maďarsko - zatím na nás nemají. Rumunsko a Bulharsko ??? Tak kdo tu transformaci procedl na tehdejší dobu lépe než ČSSR? Ukaž se, experte.
28. 12. 2007 | 14:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 12. 2007 | 14:43

Nečitelný napsal(a):

To pro všechny.
Tak nevím,komu myjete vlastně hlavu:Pehemu,Klausovi,Švejnarovi, nebo sobě navzájem? Vaše argumenty, ač jsou rádoby relevantní, nejsou ničím podložené. Vyrukuje někdo s nějakým důkazem či odkazem, aby druhému "vyrazil dech",nebo se budete dále jenom předvádět,co že kdo ví či zná víc a naopak! Kromě toho zatahujete do polemiky věci,které s podstatou věci nesouvisí. Buďte věcní a držte se tématu,pak bude mít tato diskuse smysl. Tak do toho!
28. 12. 2007 | 15:06

Javít napsal(a):

Pro Nečitelný:
zkritizoval jste všechny.
Ale kde je Váš názor na věc?
28. 12. 2007 | 15:22

ujo napsal(a):

ježišmarjá! jakoby bylo tak důležité, kdo je nebo není profesor (neodpustím si ale, že VK udělal tu profesuru jaksi zrychleně, ale bez debat ja na tom intelektuálně lépe než průměr č. profesorů). A nyní ta volba ze 2 zel, které je menší? Klause známe: odporně sebestředný, jako praktický ekonom nepříliš úspěšný, politicky obratný, nedržící slovo. Švejnar: moc toho nevíme, chytrý je určitě, možná má i svědomí.....Proč to nezkusit?
28. 12. 2007 | 15:52

tzk napsal(a):

to toman
Překvapivě někdo (Vy) reaguje bez urážek a věcně. To děkuji.
Co se páně Klausových citací před víc než dvaceti lety týká, kde měl publikovat? Soc. hospodářství asi moc nemusel a venku jaksi moc nebyl.
28. 12. 2007 | 16:38

RA napsal(a):

jestli někde publikoval nebo ne, není to jedno? Klaus ty reformy prováděl skutečně, to není o napsání článku do časopisu. Švejnar byl 20 let za bukem, a teď vystrkuje rohy. Je to docela sprosté.Také musí pan Švejnar říci, že samozřejmě on osobně neměl v té době žádnou politickou podporu, na rozdíl od Klause, tak jak by mohl reformy provádět ? On totiž dodnes nepochopil, že reformy nebyly čistá teorie, ale věc politiky. Nepochopil to tenkrát, a je mimo mísu i teď. Zdravím do NY.
28. 12. 2007 | 19:32

Nečitelný napsal(a):

To Javit:
Trochu kritiky neuškodí.Můj názor? Velmi stroze, řečí statistiků: Pro V.K. - spíše NE, pro J.Š.- spíše ano. V principu souhlasím s UJO...proč to nezkusit? Kávu lze poznat, že je sladká, až když se ochutná.Rozhodně nezastávám názor,jež vyslovil(a) RA, to je příliš zjedodušené, mluví o něčem, o čem se pouze domnívá, ač se nám to snaží podat jako fakt.Míchá baně s kulama a ještě osočuje člověka,kterého nezná. Jeli někdo mimo mísu, pak je to právě RA.No nic, sdělil,co sdělit chtěl,logiku to nemá a relevanci už vůbec.
28. 12. 2007 | 22:07

Jirka napsal(a):

Chce to oživit politickou krev, za chvíli už nebude koho volit, ať zvolí Švejnara a on ať ukáže co umí
29. 12. 2007 | 00:53

RA napsal(a):

pro Nečitelného
shodil jsi to hezky, ale argumentace žádná. Za vším, co jsem napsal, si stojím. Vyvrať to, jestli můžeš. Tvůj "argument" , neznáme ho, ale proč to nezkusit, nevím, co na to říci, snad jen, vše nejlepší do nového roku.
29. 12. 2007 | 10:35

Tupelo napsal(a):

Pane Pehe, diky za clanek, bylo by hezke, kdybyste zanedlouho mohl napsat clanek se stejnym nadpisem, jen namisto otazniku pouzil tecku. ;)
29. 12. 2007 | 13:23

Martin napsal(a):

George, v madarsku, polsku i ve slovinsku ji provedli lepe. Nejlepsim ukazatelem je porovnani roku 89 z rokem 2000. Cesi za desetileti meli nejslabsi prumerny rust ve stredni evrope (o balkanu ci rusku jsem nepsal, mame zhruba stejne vysledky jako tyto skvele regiony).

Navic porad nevim jak sel ten klaus s kuzi na trh ?
29. 12. 2007 | 14:50

Nečitelný napsal(a):

To RA:
Nehodlám vyvracet nesmysly, bláboly a invektivy na osobu, kterou, a o tom jsem přesvědčen,Vy osobně neznáte, ani jeho okolí,aby jste mohl podobné nesmysly uvádět, ale jedovatých slin a urážek máte přehršel. Pokud si na na tom stojíte, je to Vaše věc, ostaní si to umí přebrat stejně jako já,takže určité skromnosti v negacích a výtkách na adresu p.Švejnara neuškodí.PF 2008!
29. 12. 2007 | 15:04

bigjirka napsal(a):

Prof. Northcote Parkinson: Po každé akci následuje potrestání nevinných a odměnění těch, kteří se nezúčastnili. Nečitelný, opravdu nejste čitelný.
29. 12. 2007 | 16:17

george napsal(a):

To Martin : Slovinsko nebylo zařazeno v rámci postkomunistických zemí. Když připustím tvé tvrzení, dobře, skončili jsme v pomyslné tabulce třetí. Proč by jsme museli být vždy ve všem první? Pokud se týká Klause, výraz dávat svoji kůži na trh je pomyslný výraz na toho, kdo se veřejně k nějakému kroku přihlásí a nese svým jménem odpovědnost za zápory, ale i mu patří i dík za klady. Co udělal Švejnar? Kritizuje nyní jeho tehdejší kroky a podprahově vnucuje lidem myšlenku, že by to udělal lépe. To měl přijet v roce 1990 a ukázat nám to. Jeho tvrzení o tom, že by napřed zajistil právo před ekonomikou je tak směšné a populistické, že to ví každé dítě. Právo se nám v zemi nepodařilo zajistit pořádně ještě nyní ( a že to měli na to čas všichni- modří i oranžoví).
Ten člověk neví o naší zemi celkem nic a o moci prezidenta asi rovněž. Raději bych ho viděl v roli předsedy vlády, tam by nám to mohl ukázat.
29. 12. 2007 | 16:27

Javít napsal(a):

Pro Nečitelný:
dělat pokusy na postu prezidenta, to se mi nějak moc nelíbí.
Nechal bych pana Švejnara zatím na čekatelském postu. Nelíbí se mi, že jeho rodina ani neumí pořádně mateřskou řeč státu, kde by chtěl pan Švejnar "prezidentovat".
Ať se o post prezidenta uchází až v dalším období, kdy ho, možná, budeme již znát lépe.
29. 12. 2007 | 17:30

Tom napsal(a):

Dobrý podvečer,
k diskuzi pánů George a Martin:
Srovnávat Polsko a ČR mezi lety 1989 - 2000 není správné, neboť v Polsku už tou dobou probíhala transformační recese, která u nás přišla až po převratu. Proto z toho Polsko vychází lépe.
Navíc jsme měli i několik dalších nevýhod, jak např.:
- nižší inflace (POL i HUN se díky vyšší inflaci snáze zbavily transf. dluhů za cenu znehodnocení úspor obyvatelstva)
- nejvyšší HDP/hlavu
- veliké úspory obyvatel (teď si přesně nemůžu vzpomenout proč je to problém, tak mě nebijte. Nicméně vím, že to problém byl)
- měli jsme hospodářství víc pokřivené než např. Polsko, které se přece jen s komunismem vyrovnávalo o něco lépe (a taky tam byl začátek jeho konce)

Což ale neznamená, že jsme nějací šampióni, to rozhodně ne. Chyb se nadělalo spousta, ovšem po bitvě je... Jen srovnávejme srovnatelné.
Na druhou
29. 12. 2007 | 17:59

Martin napsal(a):

George, skoncili jsme posledni, ale muzete tomu rikat na skvelem ctvrtem miste :) Dokonce i Slovinsko, ktere bylo zamoznejsi rostlo lepe - a jiste vite, ze u zamoznejsich statu byva rust pomalejsi. Proto jsem ho zaradil.

George asi jste necetl navrhy pana svejnara z roku 90. Psal naprosto totez co tvrdi dnes, navrhoval reseni transformace, navrhoval i reseni pravni situace. Klaus vybral cestu hura privatizaci bez pravniho zakladu.

A k noseni kuze na trh, Klaus do dnes tvrdi jak vse bylo skvele a normalni a jinak to delat neslo a za prusvihy muze nekdo jinej. Bud cyklus nebo narodni banka nebo havel a kdo vi kdo jeste. Jen ne Klaus. Takze zadne noseni kuze se podle meho nekonalo.
29. 12. 2007 | 18:28

Martin napsal(a):

Tome nesouhlasim s vasi teorii o polsku, protoze hospodarske premeny tzv. balcerovicuv plan zacal v roce 1990. Transformacni recese u nich probihala podobne jako u nas. Ve vsech zemich stredni evropy - i na slovinsku -probihala podobne, nekde intenzivneji, nekdy mene intenzivne a ve vsech zemich s vyjimkou ceska pak zacal stabilni hospodarsky rust. Jen u nas doslo k dalsimu propadu. Jestli vsechny zeme kolem ho nemely a my ano, a zaroven az do druhe poloviny devadesatych let byly nase rustove krivky podobne, tak je jasne, ze u nas bylo neco spatne a ze to srovnavat muzeme.

Inflace je trochu jiny problem (ta byla v polsku uz v 89, mozna to jste zamenil s tou recesi) a vsechny zeme ji dusily jak mohly.

HDP melo vyssi Slovinsko a rostlo lepe.

Ty uspory by mne zajimaly. Jestli mi date vice tipu, tak se sam podivam.

S pokrivenosti hospodarstvi neprilis souhlasim, duvod jsou ty velmi podobne krivky ve vsech zemich stredni evropy az do pulky 90. let.
29. 12. 2007 | 18:33

george napsal(a):

Pánové, snad je s tím čas přestat, kdo byl lepší před dvaceti lety při zbavení se zbavení se komunistického plánování. Stačí se jen dnes podívat na narvané supermarkety a plná parkoviště a to snad bude stačit. Vůbec není poznat, zda jsme doma, nebo v Německu. Jen snad doposud neumíme využívat pracovní dobu (ať žijí odbory)a tím pokulháváme za těmi nenáviděnými kapitalisty na západě, co sedřou kůži z pracujícího lidu, aby si mohli více vydělat a tím také více koupit. Na konci tohoto roku lze jen dodat, že se máme dobře a že jen neobjektivní člověk nevidí v ulicích změnu barev z šedého brizolitu na duhu a obchody krásného zboží. A houby záleží již na tom, kdo ten začátek zk....l víc.
29. 12. 2007 | 19:04

Martin napsal(a):

George, pokud clovek zodpovedny za spatne provedenou transformaci nedokaze priznat, ze ji provedl spatne a shazuje vinu na vsechny kolem sebe a zaroven chce byt prezidentem, tak si myslim, ze tema nasi minulosti ve vztahu k jeho osobe je dulezite.
29. 12. 2007 | 19:25

george napsal(a):

On už prezidentem 5 let už je a nikdo mu proto nevyčítá to, co Vy. Měl by se hodnotit jen a jen za to, jak se v této funkci osvědčil, či ne, ale ne proto, zda se v dětství počurával. Paroubek hce být také premierem znovu a žádný zázrak to není.
29. 12. 2007 | 19:41

Martin napsal(a):

George, ja si myslim, ze prezidentem byt nemel. Takze 5 let jeho pusobeni je mi z dovolenim sum a fuk. A jestli porovnavate pocuravani s spatnou transformaci ekonomiky a naprostou neschopnosti uznat hlavne svoji vinu, tak to naprosto nechapu.
29. 12. 2007 | 19:43

george napsal(a):

Tak když ne o počurávání, tak o špatné transformaci. Co udělal VK konkretně on špatně? Stále se o tom mluví, ale nikdo neřekne, JAK to měl udělat jinak. Takoivých generálů po boji jsou mraky. Byl tam DYBA, Ježek a mnoho dalších. Jen Klaus je ten vůl, co to zpackal. A pak příjde za dvacet let Santa Klaus z Ameriky a je z něj spasitel.
29. 12. 2007 | 20:03

Martin napsal(a):

George, sef nezodpovida a na vine jsou podrizeni ? Zase se snazite ho rehabilitovat klasickym rozmyvanim viny. Klaus se za autora transformace sam povazuje (viz posledni hadka se Svejnarem), jen neni ochoten pripustit, ze ji zpackal.

Co se melo konkretne delat ? Postupovat pri privatizaci pomaleji a zacit stavbou prava, tak jak to ucinili uspesnejsi zvlaste Polsko a Slovinsko. Proc kdyz to slo u jinych, tak u nas by to jit nemelo ?

A nechapu, proc neustale s prominutim melete o dvaceti letech a prichodu Svejnara. Dokazujete, ze nic o nem nevite. Svejnar zde byl jiz od roku 1990. Svejnar jako prvni navrhl metody transformace taktez jiz v roce 1990. Byl poradcem premieru a jednou se o nem uvazovalo i jako o premierovi. Tak neopakujte prosim jiz ty nesmysly.
29. 12. 2007 | 20:12

george napsal(a):

Malou poznámku. Klause jsem zažil od počátku, jsem už dost starý, abych věděl, jak obtížné bylo zrušit ten bordel v hospodářství, zaměřený na výrobu na sklad a na východ zdarma. Dnešní mladá a mladší generace se už tímto vůbec nezabývá, neví o co jde. Klause vnímají jako staršího pána, který se umí na veřejnosti vyjadřovat a vystupovat a houby jim záleží, co zpackal nebo zlepšil v době, kdy nebyli na světě, nebo příliš malí. Proto je to jen hra současných politiků, kterým záleží na tom, která osoba by je mohla v budoucnu z pozice prezidenta jmenovat premiérem, ministrem, soudcem atd. A to zde jde především, dostat se ke korytu snadněji prostřednictvím člověka, kterému pomohou dnes a očekávají za to odměnu.
29. 12. 2007 | 20:14

george napsal(a):

Takže jestli byl poradcem premierů, o to váíc by měl ze scény zmizet. Verlmi dobře jim radil, když ten výsledek stále kritizujete.
29. 12. 2007 | 20:16

Martin napsal(a):

Byl poradcem uspesnych politiku. Nebyl Klausovym poradcem.
George, nikdo nepopira, ze to byl tezky ukol. Problem je v tom, ze jinde to zvladli vyrazne lepe.
29. 12. 2007 | 20:18

RA napsal(a):

pan Švejnar nepochopil dodnes jednu věc. Když byl v roce 1989 tak úchvatný, a všechno věděl lépe, proč to tenkrát nezařídil ? Mohl to dělat sám, a všichni bysme mu dnes děkovali. Víte, on je rozdíl něco napsat na papír, a nebo něco osobně prosadit. Pan Švejnar měl tenkrát politickou podporu nulovou, proto samozřejmě nic prosadit nemohl. Je to o politické práci. Za druhé, pana Švejnara si nemohu vážit z toho důvodu, jaké síly ho nominovaly jako kandidáta /komunisté a STB /,a že to od těchto osob přijal.
29. 12. 2007 | 20:23

george napsal(a):

Kdo byl úspěšný politik za jeho poradenství ? A když někdo zvládne těžký problém před mnoha lety hůře, než jiný. (jak to v různých zemí lze öbjektivně srovnat ?), co to má společného s funkcí prezidenta a jeho výkonu? Buď se budeme bavit o tom, jak nás v 5 letech reprezentoval, co dělal dobře či špatně a co ho natolik diskvalifikuje, že by nemohl funkci obhajovat, nebo to vůbec nemá cenu. Neuchází se o funkci prezidenta ČNB, ale ČR.
29. 12. 2007 | 20:23

Martin napsal(a):

Podle hospodarskych vysledku napriklad Sobotka nebo Mertlik. Srovnat ruzne zeme lze za predpokladu, ze maji velmi podobne vyvoje, pokud najednou v jedne zemi vyvoj se vyrazne zmeni a pak se zas vrati k podobnemu, tak se to tim spis da porovnat.

Diskvalifikuje a diskvalifikovala ho vzdy zpackana transformace a neschopnost priznat vlastni chyby. Kdyby pristupoval s pokorou ke svym omylum a neshazoval je na vsechny kolem, tak by situace byla jina. Ale nafoukany jesita se povazuje za nejdokonalejsiho.
29. 12. 2007 | 20:28

RA napsal(a):

Martin je zřejmě po lobotomii mozku. Prosazuje strategii gramofonové desky.
29. 12. 2007 | 20:34

george napsal(a):

Á, konečně známe barvu. Vyzdvihujete Sobotku, oranžového financéra, který nechal prožrat na dluh všechno, jenom aby se udrželi socani u koryt. Jestliže tohle je úspěšný politik, tak už tuhle diskuzi končím, protože s člověkem, který horuje pro takové typy lidí, se nám co bavit. Ano, Mertlík byl dobrý ekonom a dotájhl by to možná hodně daleko, kdyby mu soudruzi socani nedali vale. Asi myslel moc pravicově.
29. 12. 2007 | 20:35

Martin napsal(a):

RA, dekuji za vecnou a velmi vzdelanou pripominku :) Klausuv fanda se nezapre.
29. 12. 2007 | 20:36

Martin napsal(a):

George, opakujete blaboly o prozrani sobotkou na dluh vseho. Laskave si vsimnete, ze nebyl jedinym ministrem financi socialne demokratickych vlad, ktere deficit mely kazdy rok. Navic z jeho deficitu odectete sto miliard na povodne, ktere akceptovala i ods. Pak zjistite jak zijete ideologickymi nesmysly.

Navic laskave se naucte cist, protoze jsem psal z jakeho hlediska je ho mozne brat jako uspesneho.

A z Mertlika, byvaleho clena KSC a pak zakladatele Nove Levice delat pravicaka muze fakt jen velmi omezeny clovek :)
29. 12. 2007 | 20:40

RA napsal(a):

pro george
jak vidíte úlohu Mertlíka , kterou sehrál okolo IPB a následně ČSOB ?
29. 12. 2007 | 20:41

Martin napsal(a):

2001 2002 2003 2004 2005 2006
Vládní deficit mld. Kč -135,0 -166,8 -170,6 -80,9 -104,8 -94,5

tady mate vyvoj dluhu, laskave si vsimnete, jak ten kdo nechal podle vaseho zvastu prozrat vsechno s vyjimkou povodnoveho deficitu mel vsechny nizsi nez jeho predchudce.
29. 12. 2007 | 20:43

RA napsal(a):

pro Martina
ovládá tě agresivita , skonči, nebo tě klepne. O "hospodaření " socialistů máme své mínění. Vysvětli nám prosím nadaci pí Paroubkové,, odpuštění dluhú p. STBákovi Dvořákovi, zázračné zbohatnutí Grosse, a pak se budeme bavit.
29. 12. 2007 | 20:50

Martin napsal(a):

RA, kolovratci, kteri by se stale chteli bavit o jednom a tom samem a zaroven nevidi nadaci Topolanka, ucast pani Talmanove v spravni rade tunelarske nadace pro deti, estebaka Trisku blizkeho pritele pana Klause, ktery mu pomahal s privatizaci, zazracne zbohatnuti poradce Klause jakym je Macek a tisice dalsich veci :)

Vyndejte si nejdriv to dubisko z oka nez budete poukazovat na trisky v ocich jinych.
29. 12. 2007 | 20:53

Tom napsal(a):

Martine:
S tím Polskem mi věřte, mám to z přednášek Úvodu do hospodářské politiky:) Bohužel teď nemám tu přednášku u sebe. Fakt je, že tam začali s reformami dříve. V roce 1990 potom opravdu začal ambiciozní plán, lae to neznamená že předtím se nic nedělo. Jak jinak by v plán. ekonomice s regulovanými cenami vznikla inflace už v roce 89?
Pro Slovinsko a celou Jugoslávii platí podobné věci jako pro Polsko, tedy že tam hospodářství nebylo tak zdeformované. Nebýt války na Balkánu, můžeme Srbům a Chorvatům teď závidět. Je to dáno tím, že se osvobodili sami a ne za pomoci Velkého Bratra, tak si pak nenechali tolik kecat do života. Je fakt, že na druhou stranu Slovinci zvládají vše bez problému a daleko lépe jak my, viz přechod na euro.
Podobné křivky jsou logické, protože všechny země měly stejné problémy, jen některé horší a některé ne tak zlé. To nevyvrací teorii, že některé země na tom byly na startu lépe.
Omlouvám se, ale s úsporama neporadím, nerozvíjeli jsme to déle jak tři minuty a je to už tři měsíce. Váhal sem jestli to vůbec napsat, když to nedokážu řádně zdůvodnit, ale třeba mi to někdo vysvětlí:)
Jinak idea mého příspěvku byla: posuzovat úspěšnost reforem podle rozdílu HDP 89-00 není dobré protože země měly rozdílný vývoj. To že u nás potom nastaly chyby a možná zbytečné problémy, to nepopírám.
Království za odkaz na nějaké slušné tabulky s reálným růstem HDP kolem let 1989 :)
29. 12. 2007 | 20:55

Martin napsal(a):

Efekty "hospodareni" socialistu rust HDP 6 procent, efekty hospodareni pravice, propad HDP - 2 procenta :)

Davam prednost socialistickemu "hospodareni".
29. 12. 2007 | 20:56

george napsal(a):

TO Martin : veřejné finance jsou ve stavu, kdy musí být zatažena záchranná brzda žití na dluh. Jejich výši dluhu zná každý, kromě Vás . S Vámi tím končím.
To RA: Nevím, nakolik se angažoval v akci ČSOB, vím jen, že je schopný ekonom a měl být ministrem financí místo Sobotky a spol. Co vím ale přesně, že Švejnar sedí na tak význačném korytu v ČSOB a pobírá peníze, o kterých se nám ani nesnilo, že se ČSOB soudí s ČR o miliardy )tedy naše peníze) a její člen chce usednout v křesle prezidenta, že je to na zamyšlení. A navíc ho podporují v kandidatuře lidi typu Sobotky a spol. Korunou toho je, že se tohoto místa vzdá v případě, že zvítězí. Ne nyní, kdy neví, jak dopadne, ale až... To je charakter, co?
29. 12. 2007 | 20:57

Martin napsal(a):

Tome, polske HDP zacalo klesat v roce 90. V roce 1989 byl v Polsku maly rust (0.2%).

Inflace byla hlavne zpusobena jejich prisernym zadluzenim z 70 let (na spatne realizovane investice). Polsko melo inflaci cela 80. leta. A mimochodem take deficitni rozpocty na zplaceni onoho dluhu.

http://tiger.edu.pl/ksiazki...

strana 15

Z vyse uvedeneho faktu (o tom, ze k propadu v roce 89 nedoslo) si stale stojim za svym ohledne porovnatelnosti.
29. 12. 2007 | 21:01

Martin napsal(a):

George 30 procent v pomeru k HDP je jeden z nejlepsich vysledku v Evrope, ale to na modrych skolenich neuci. Tesi mne, ze nemate dost charakteru na odvolani vaseho blabolu o Sobotkovi, ackoliv fakta a cisla vyse uvedena vas usvedcuji prinejmensim z ignorance ne li z umyslneho lhani.
29. 12. 2007 | 21:02

vlk napsal(a):

Pane Pehe
zajímavý článek, leč řekl bych - přání otcem myšlenky. Klaus nakonec presidentskou volbu vyhraje. Jakkoliv bych si já i vy přál něco jiného.
Důvodů proč je více.
Nevěřímve vnitřní oposici v ODS do té míry, že by se kdokoliv z poslanců a senátorů této strany postavil proti otci zakladateli. Topolánkovo křídlo totiž ví, že je daleko lepší, přes všechny výhrady, mít Klause na Hradě než Klause nezamětsnaného. To, co v politickém důchodu předvedl Miloš Zeman sociální demorkacii by asi bylo slabým odvarem toho, co by předvedl své rodné straně zhrzený Klaus.
ODS není bandou hlupáků, takovou, jakou se ukázala býti soc dem v presidentských volbách. Vědí, jakou hodnotu preferenčních procent pro ně má presidentský mandát Velkého Kormidelníka.
topolánek a jeho věrní vědí, že nezvolení Klause by bylo jejich plitickým umíráčkem.
totéž ovšem vědí i lidovci. A onibudou rozhodovat o Klausovi. A většina z nich se jistěů rozhodne správně". Vědí, že nezvolení Klause by asi opravdu byl konec koalice a nejspíš cesta k novým volbám.A mít preferenc řádově5,5% znamená mít příliš velkou pravděpodobnost neostat se do sněmovny. A 400bratří a sester, kteří by museli opustit různáministerstva a různé trafiky? Umíte si to představit?
A může být, že i nějaký komunard svůj hlas přihodí. Ona totiž Klausova národovecká a euroskeptická nota jim hovoří z duše. A konec konců - Grebeníčka už v Lánechna balkon pustil, a tak pěkně o nich tenhle týden mluvil...
Ne , jestli se nestane zázrak, nemá prof. Švejnar šanci. A zázraky se dvakrát za sebou nedějí.
jenže jásot modrých bude hodně předčasný, byť budou slavit znovuzvolení. Klaus ve svém druhém presidentském období bude skutečně neřízenou střelou.Jeho narcisismus rozkvete do netušených rozměrů, protože už se nebud emusetohlížet na nic a nikoho. Jen na to, aby s eo něm hodně psalo, ať už v jakýchkoliv souvislostech a aby na fotkách v tisku pěkně vypadal. Nejvyšší s námia zlé pryč.Ovšemnejvíc se bduou divit jehopravověrní. My normální, myslící s tímhle efektem počítáme. Byť velmii velmi neradi.
29. 12. 2007 | 22:15

george napsal(a):

To VLK: Že stojíme každý na jiné straně je zřejmé. Nejsem zmodralý mozek a rovněž jako ty uvažuji. Jen nemohu pochopit, že levé křídlo spektra si vybralo za kandidáta ještě většího pravičáka, než je VK jen proto, jak VK nenávidí. Chyba je ovšem v tom, že ho nemá rád především čekatel na všechno Paroubek a nevytáhl ten svůj trumf, jak sliboval. Levice není schopna postavit si svého kandidáta, protože ví, že by byl poražen. To vám všem zastáncům socialistického hospodářství, jak píše MARTIN, nevadí, že zde budou soupeřit jejich kandidát, který chtěl ještě tvrdší reformu, než si na ni stěžují socialisté u Ústavního soudu ? VK po znovuzvolení bude sice neřízená střela, ale nebude stejně z hlediska jeho pravomocí moc dělat. Takže vše v klidu pojede dál a hlavním tématem politiky budou dál výkřiky opozice, jak to vláda dělá všechno špatně a zda si někdo našel milenku. Za tři roky uvidíme, jaké výsledky voleb budou, budou.li to ti dněšní kormidelníci dělat špatně, lidi jim to spočítají, budou-li to dělat dobře a projeví se to navenek, socialisté padnou do záhrobí.
29. 12. 2007 | 22:31

Tom napsal(a):

Martine,
kvůli připojení ten soubor nemůžu stáhnout, bohužel.
Jakou metodou je měřeno ono HDP? Je to ve stálých cenách? Pomocí parity? Tady může nastat rozdíl. Pokud to nevíte, tak se tu nedomluvíme. Jinak moje informace pocházejí z univerzitní přednášky, takže je považuju za celkem věrohodné.
BTW: Fakt, že v Polsku byla v 80. letech inflace, svědčí o tom, že tamní hospodářství bylo méně centralizované než naše.
29. 12. 2007 | 22:49

vlk napsal(a):

george
bude dobře , když se na chvíli zastavíš a vydechneš. jinak ti toti hrozí, že se ze své modroty zahltíš.
Zkusím ti vysvětlit, proč chci aby na Hradě byl místo Klause Švejnar. Jsemna levo od středu, ale nejsem nijak ideologicky svázán. a dokud bud etváří soc dem takový Rath a dokud bude u nás jedničkou na volebním seznamu bývalý politruk leteckého pluku, je pro mne soc demnevolitelná. Přestože velmi sympatizuji s jejím programem. Nedůvěryhodné persony prostě diskreditují jakýkoliv program. To je reozdílmezi mnou a ideologickým fanatikem.
Prof. Švejnar miposkytuje několikelementárních nadějí. Naději, že bude respektovatbez vyjimky ústavu a zákony této republiky a nebude je ohýbat,jak se mu to zrovna hodí. Dále naději, že bude vždy vystupovat jako president a v této roli si vystříhá prezentovat soukromé názory a dávat jimnádech oficiálního postoje republiky. Dále naději , že se prostě nebude paktovat s podivnými kamarádíčky, kterým lecos umožnil a že nemá ušpiněné ruce z minula. Dále naději, že bude skutečně měřit všem stranám stejným metrem a něbud e si roli prazidenta pplést s rolí předsedy ODS.
Dále naději, že se bude vyjadřovat jen k věcem, ke kterým se prezident vyjadřovat má, nikoliv ke všemuna světě s puncem řiditele vesmíru.
Toto očekávám od prof . Švejnara já a jistě i Martin.
Teď proč si levé křídlo vybralo Švejnara. Nepochybně je to z nouze cnost. Jsems ní ovšem spokojen. Soc demneměla na výběr a dobře to věděla. Stejně dobře věděla, že skutečnou hrozbou by byl býval pouze kandidát navržený lidovci, za kterýmby lidovci stáli. Což lidovci,nejspíš díky Kalouskovi, neudělali. Ideálním kandidátem byl Pithardt. Ten to bohužel vzdal. V úvahu ještě připadala "zpívající pudřenka" než se provařila devotním songem o radaru /naštěstí, protože než s touhle, tak to ať je Klaus klidně doživotním presidentem!/.
Pokud jde o zastánce socialistickéhohospodářství, pleteš si pojmy s dojmy. Nesmíš sinechat tolik vymývat mozek agitačními brožurkami z Jánského vrku.Nikde nenajdeš žádný můj text, kterýby něco takového hlásal. A nejspíš ani Martinův.
Pokud jde o skutečnou reformu - ona přijít musí a bude bolet, hodně bolet. To je více méně jasné.Ovšem nechť ji provede ODS. A zaplatí za ni.
A o tom, že to vláda dělá špatně, není žádných pochyb. není nic, co by zatím udělala dobře. Pokud vím, prohlasovala vedle rozpočtu asi jen pět tzv. "ostrých" zákonů. Zbytek byly více méně technické novely nebo zákony nutné k souladu s Bruselem. A mezi těmi 5-ti ostrými má zásadní význam baťoh. To je ideologický blaf a sbírka hospodářských blbostí non plus ultra. Pokud jsi podnikatel, tak už bys to měl vědět sám.
A pokud jde o Klause a jeho úlety? Myslím, že budeš dost překvapen tím, co si dokáže vymyslet. ODS bude mít dost těžký problém. Bude ji svými úlety štěpit přesně tak, jak celá léta štěpil národ. Což Švejnar nikdy nebude. Další důvod, proč by měl být presidentem.
29. 12. 2007 | 22:56

Martin napsal(a):

Tome, u Polska odmitate prijmout fakt splatek zadluzeni ze 70. let, vojensky stav atd. To umoznovalo inflaci, mimochodem polska stabilita a nepokoje se vetsinou objevovaly ruku v ruce s castym zdrazovanim - nutnym prave na splaceni zahranicnich pujcek. Proto ta inflace.

A muzete mi rici, k cemu je vam definice HDP, kdyz v jednom roce je bez rustu a v dalsim roce podle stejne metodiky s poklesem 10 procent ? A udaje jsou podobne i u jinych zemi ? Tady nejde o casove useky 10 - 20 let. Jde o 1 rok cili 89 a 90.
29. 12. 2007 | 23:03

Martin napsal(a):

Mimochodem jako zajimavustka k zadluzeni, socialne demokraticke vlady musely zaplatit vice nez 100 miliard statnich garanci de facto z Klausova obdobi. Klaus ve svych magickych vyrovnanych rozpoctech zaplatil kolem miliard 5 za statni garance. To se nam to vyrovnava rozpocty, kdyz to za nas cvakaj jini :)

Samozrejme, ze velka cast zaruk je nejak napojena na transformaci, ale modra havet pri svych vykricich o zadluzovani nejak zapomina, ze jeden transformoval a tuneloval a druhy za nej vse musel zaplatit, a protoze nemel penize tak si je musel pujcit.
29. 12. 2007 | 23:17

vlk napsal(a):

Tomovi

nehodlám zasahovat do vaší disputace s Martinem. Ale věř, že on má pravdu.
Jo a už jsi byl opsat ceny na naší sázku? Nebo to necháváš jako já až na Silvestra?
29. 12. 2007 | 23:20

LQ napsal(a):

No vzhledem k tomu, že tu diskutuje zaslepený všeuměl Martin nemá smysl se do této diskuse zapojovat. On má vždy ty "správné " argumenty. Všechny ostatní jsou "jedna baba povídala". Že jo Martine.
K tématu. Je mně celkem jedno kdo bude prezidentem, jen doufám, že žádný z nich nejmenuje předsedou vlády Paroubka. Znám spoustu lepších kandidátů s ČSSD. Nicméně u p. Švejnara je pro mě velkým handicapem prohlášení, že odejde s funkcí v ČSOB jen pokud bude zvolen prezidentem. Tím se znatelně sám diskvalifikoval. Tak se do boje o hlavu státu nechodí. Asi se bojí, že se ani v USA neuživí, pokud nebude mít teplé místo v ČSOB. No budiž.
29. 12. 2007 | 23:37

Martin napsal(a):

LQ diky ti za tve typicke odeesacke argumentovani, nic nevim, nic neznam, nic nejsem schopen vyvratit, proto budu druhe strane nadavat. A budu se citit strasne moudre :)

Jen tak dal lqicku, beru te jako svyho maskota. Prid nekdy zas az nebudes tusit o cem se dospeli lidi bavej a trosku si pourazej. Aspon si trosku vylecis komplexy.
29. 12. 2007 | 23:41

Martin napsal(a):

Aaaa mily LQ, vy s tim vseznalkovstvim jste mluvil o sobe. Tak to jo, vse chapu, ze okoli posuzujete podle sebe :)

http://www.google.cz/search...

Vidim, ze neni snad obor, ke kteremu byste nemel svuj moudry komentar :) Ale pochopte, ne kazdy je jako vy ci pan Klaus :)
30. 12. 2007 | 00:06

george napsal(a):

TO Vlk: Tvůj příspěvek ze včerejška je dobré počtení. Po mém klidném spánku chci jen k němu sdělit, že Ti doporučuji si ho někde založit a pokud Švejnar vyhraje, což si nemyslím, zkontroluj, jak se bude chovat v souladu s tím, co od něj očekáváš. Možná by Ti to jako osoba splnil, ale on bude pod takovým politickým tlakem, že bude dělat to, co mu současní pánové, skrytí v pozadí, budou nařizovat. On je typ člověka, který je tvárný. Jinak by NIKDY nemohl přijat podmínky, stanovené komunisty. Jak může odpovědět na otázku, zda se vzdá svého amerického občanství doslova křivácky odpověděl:"budu o tom uvažovat". Amerika mu dala nový domov, přísahal jí věrnost a kdyby byl takový kanón, jak o něm píšeš, odpověděl by rázně: nikdy se amerického občanství nevzdám, a to i za cenu, že mu komunisté hlas nedají. Možná by je proto získal jinde.
A pokud se týká poznámky o socialistickém hospodaření, řekl ji MARTIN včera ve 20.56.19 :" Dávám přednost socialistickému hospodaření". A s tímhle odborníkem na ekonomiku souhlasíš?
30. 12. 2007 | 09:40

george napsal(a):

TO Vlk: Tvůj příspěvek ze včerejška je dobré počtení. Po mém klidném spánku chci jen k němu sdělit, že Ti doporučuji si ho někde založit a pokud Švejnar vyhraje, což si nemyslím, zkontroluj, jak se bude chovat v souladu s tím, co od něj očekáváš. Možná by Ti to jako osoba splnil, ale on bude pod takovým politickým tlakem, že bude dělat to, co mu současní pánové, skrytí v pozadí, budou nařizovat. On je typ člověka, který je tvárný. Jinak by NIKDY nemohl přijat podmínky, stanovené komunisty. Jak může odpovědět na otázku, zda se vzdá svého amerického občanství doslova křivácky odpověděl:"budu o tom uvažovat". Amerika mu dala nový domov, přísahal jí věrnost a kdyby byl takový kanón, jak o něm píšeš, odpověděl by rázně: nikdy se amerického občanství nevzdám, a to i za cenu, že mu komunisté hlas nedají. Možná by je proto získal jinde.
A pokud se týká poznámky o socialistickém hospodaření, řekl ji MARTIN včera ve 20.56.19 :" Dávám přednost socialistickému hospodaření". A s tímhle odborníkem na ekonomiku souhlasíš?
30. 12. 2007 | 09:41

george napsal(a):

Dodatek : Ještě k Tvému článku. Tato vláda to dělá všechno špatně, jsou to slova vůdce Paroubka a spol. Dobře. A co udělaly vlády socialistů za 8 let dobře ( myslím co se týče zákonů ). Pokud souhlasíš s tím, že je nutné začít s bolestivými reformami, proč je má dle tebe dělat až ODS a proč je nedělali socialisté dříve? Z vychcanosti, protože by ztratili preference u lidí, jako to nyní odsírá ODS. Že jsme ztratili vzácný čas v době, kdy šla ekonomika nahoru je snad všem jasné, i Švejnarovi.
30. 12. 2007 | 09:49

vlk napsal(a):

george
nemusím nic zakládat.Budu si pamatovat, co od Švejnara čekám a budu mu měřit velmi tvrdým metrem. Tak jako jsem to naměřil před posledními volbami soc dem. Jsmena levo od středu, ale jsem především svobodný a myslící občan. Až potom hraje roli ideologie. Ne naopak.
Myslím, že umím lidi odhadnout. Ostatně závisí na tom moje práce. A pokud si myslíš, že Švejnar je modelína v rukou kingsmakerů, tak jsi na velkém omylu. Ten pán je tvrdý jako křemen. A tyhle hrátky prostě nebudou.Tím jsme si jist.
Pokud jde o podmínky komunistů - doufám, že jsi zaznamenal Klausovy výroky na jejich adresu. Ty z minuléo týdne. Není ti z nich stydno? Šel podstatně dále než Švejnar.
Co se týče Švejnarova občanství - je to jen a jen jeho privátní věc. Do které nikomu nic není.Pokud má český pas má tedy aktivní i pasivní volební právo. A není důvodu, proč by zvětšoval svůj handicap.
Ne to,že tato vláda dělá všechno špatně nejsou slova vůdce Paroubka. to je názor můj osobní.
chceš příklady toho, co udělaly vlády soc dem za osum let dobře? OK. Úprava daňových zákonů. Výrazná. Daně směrem dolů. Systémově. Zpřísnění podmínek pro vyplácení soc dávek. Sladění legislativy s EU a přivedení ČR do EU. efektivní začátky alektronizace státní správy - přístup do rejstříků, elektronický podpis. Přijetí důležitých chybějících zákonů - záskon o státní službě, o rovných šancích menšin. byloby toho daleko více. Liberalizace Zákoníku práce.
Zákony o investičních pobídkách. Snace bank. Tohle nastartovalo ekonomický růst!

A pokud jde o o zásadní změny v zákonech o důchodovém pojištění a o sociálních dávkách atd. Tohle je záležitost ODS. Ona v r. 94 koncipovala prohlasovala zákony, které už za 6LET!!!! kritizovala jako špatné. Proč by za ni špinavou práci dělali socani a šli proti svémuvoličskému elektorátu? Co bránilo modrým a Klausovi udělat to hned na poprvé pořádně. Demografická čísla měl k disposici.! A o nic jiného než demografii vpodstatě nejde. Packalství,neuvěřitelné packalství. Tak ať to teď dají do pořádku. chtěli vládnout? Chtěli. Tak ať udělají to, co hlásali. A ne ten paskvil, založený na brutální ideologii,c o předvedli. Když jsem to v diskusi nestínil Římanovi, že to skončí v případě prohlasování u Ústavního soudu, zkoušel mne zesměšňovat. Konstatova jsem ,že si na mne ještě vzpomene.Myslím, že už to udělal.
30. 12. 2007 | 10:16

RA napsal(a):

nemluvím o p. Švejnarovi jako o ekonomovi, po této strámce ho neznám. Je ale jasné, že pan Švejnar není politik, a nikdy ani nebyl. Nikdy se nepokusil založit politickou stranu, a díky ní prosadit své skvělé zákony. Asi to bylo moc práce. V tom je podobný Havlovi, chce vše ovládat zákulisními hrami, za pomoci sdělovacích prostředků. Dalším jeho hendikepem je, od koho kandidaturu přijal, neboť spolupracovník STB Falmer a spolupracovník STB Rocco jistě nejsou vhodnými osobami, které by mohly určovat dění v tomto státě, a proti jejich vlivu je třeba neustále bojovat.Dále by mě zajímal názor pana Švejnara na nadaci pí Paroubkové, a propojení této nadace na bývalé struktury STB, jmenovitě P. Dvořáka, jemuž skvělí národohospodáři Sobotka a Paroubek odpustili 26 milionů na daních. Jak se to rovná s jeho morálkou .
30. 12. 2007 | 10:54

george napsal(a):

To VLK: "Zpřísnění podmínek pro vyplácení soc. dávek". HA, ha. Každé malé dítě ví, co socialisti zavedli tak, že se vyplatilo nedělat a pobírat dávky. "Zákoník práce": větší paskvil není a je původem tolika problémů, že bude muset být stejně přepracován. Jsi dokonalý socan, jen o maličko přemýšlející, když ti vadí jeden lump na jejich kandidátce a proto je údajně nebudeš volit. Ale budeš, a toho kariéristy na čele kandidátky přehlédneš. Je třeba se zamyslet nad tím, že ve všech stranách spoléhají na to, že lidé volí strany a ne jedince. Proto tam protlačují staré politické bardy, co budou tou ploutví mávat tak, jak si pár jedinců přeje. Je ale zajímavé, že nereaguješ na jeho post v ČSOB, že se vůbec obrací na komunisty a ulevuješ si jen tím, že VK je k nim podle tebe vstřícnější. Jako pravičák měl přesvědčit pravici, aby ho volila a ne se stavět za levici a podlézat jim. Tím je pro mne nepřijatelný, i když na tom vůbec nezáleží. Klaus, kdyby vyhrál, by ho měl jmenovat premiérem, to by bylo něco jiného, ale tahle trafika mu nejen nepatří, ale také nesluší v jeho letech.
30. 12. 2007 | 12:27

zdesta napsal(a):

V.K.byl před léty dotázán, co bylo na minulém režimu nejhorší.Nejhorší bylo to,že mě neumožnil publikovat a tak mě připravil o Nobelovu cenu. Domnívám se,že další diskuse o osobních kvalitách tohoto pána je zbytečná.Stačil zisk oné proslulé ceny a všechno bylo O.K. Tak to raději Švejnara.
30. 12. 2007 | 13:56

Tupelo napsal(a):

Pan Klaus se pomerne zbabele vyhnul odpovedi na otazku zda by jmenoval komunistu do vlady. Odpovedi se vyhnul s tim, ze takovy fenomen nenastane. Osobne si myslim ze tento 'fenomen' muze byt po pristich volbach docela dost pravdepodobny.

PS: Rozlisujme eru komunismu od KSCM v prosinci 2007...
30. 12. 2007 | 14:08

george napsal(a):

Jak jednoduché rozhodnutí mezi dvěma možnostmi. Kdyby všechno šlo tak hladce.
30. 12. 2007 | 14:09

george napsal(a):

Samozřejmě že by jmenoval komunistu do vlády, pokud by mu premier něco takového navrhl. Jenže skutečně tento fenomen ještě za dobu dalších 5 let určitě nenastane, odpověď nebyla zbabělá, ale prozíravá, protože se takový premier ještě neodváží prezidentovi navrhnout. Položená otázka novináře byla hloupá, poněvadž byla zamlčela první fáze.
30. 12. 2007 | 14:16

Tupelo napsal(a):

@george: takze se domnivate, ze po pristich volbach p. Paroubek (hypoteticky, jako pravdepodobny vitez voleb) nebude mit zajem rusit bohuminske usneseni a tahat komunisty do vlady?
30. 12. 2007 | 14:22

vlk napsal(a):

ví coé george, ty si prostě potřebuješ nutně ke svému životu deně předčítat před spaním dávku pravicových dogmat. Jinak neusneš. Někdo potřebuje svoje promile alkoholu, někdo si potřebuje prásknout špeka a ty holt potřebuješ pár pravicových dogmat.
Ano,jakkoliv s eti to zdá divné a v rozporu s tím, co vydávají na Jánském vršku a píše třeba Kohout, vláda Vladimíra Špidly výrazně zpřísnila podmínky pro vyplácení sociáloníc dávek oproti podmínkám v původním zákonu z roku 1994. Stačí, když nahlédneš do Sbírky zákonů. Je to snadné, takže bys to měl zvládnout.
Na to, na co spoléhají strany z vysoka kašlu. Já jsmezvyklý spoléhat sám na sebe. Podobně, je mi dokonale lhostejné, co ty si myslíš, že budu nebo nebudu dělat.
Teď k postův ČSOB. Tohle je jen a jen velmi ubohý Nečasův manévr. kdy prostě chce diskvalifikovat konkurenčního kandidáta. Je velmi zajímavé, že Nečas nebyl stejně agresivní pokud šlo o Livii, která byla v době volby VeKy v dozorčí radě , tuším místopředsedkyně, České spořitelny. Odstoupila z této funkce asi až po 4 měsících, kdy ji začal silně masírovat tisk.
Pokud Švejnar nebude zvolen presidentem, nemá žádný důvod jít z funkce v ČSOB.A je zcela nepochybné, že den po volbě nebo ještě týž den by resignoval. pro mne představuje osobu , jejímuž slovu lze věřit. Na rozdíl od ostatních politiků s výjimkou Karlího.
Tu dokonalou hloupost, že Švejnar neměl jít za komouši, zatímco KeKa zjevně může, protože je pravičák, tak měl přesvědčit pravici aby ho volila, to jsi vymyslel vlastní hlavou nebo to bylo v nějaké modré brožurce? Zapomněli ti říci, že ODS se zavázala jednomyslně volit Klause a dokonce dodnes nedali Švejnarovi možnost , aby před nimi vůbec vystoupil. Těžko se pak pravice přesvědčuje.

Prostě,nad tvou argumentací mohu jen žasnout...... což tedy také dělám.
30. 12. 2007 | 14:34

Martin napsal(a):

George, pokud mne citujes, tak cituj presne celek.

Napsal jsem totiz toto

- Efekty "hospodareni" socialistu rust HDP 6 procent, efekty hospodareni pravice, propad HDP - 2 procenta :)

Davam prednost socialistickemu "hospodareni".

-

Tvuj vyber, ze povazujes za lepsi hospodareni takove, ktere vede k propadu ekonomiky. Ale to spis ja bych te mel mit za hlupaka :)
30. 12. 2007 | 14:34

george napsal(a):

To MARTIN: Citoval jsem přesně. "Dávám přednost socialistickému hospodaření. Socialistické hospodaření je jednoznačně hospodaření bývalého režimu. Pokud je rovnítko pro tebe socialistické = hospodaření České strany sociálnědemokratické, v jejím názvu nevidím, i když se tak chová, žádný socialismus, ale sociálně demokratickou ideologii. Musím si skočit na Jánský vršek, aby mě to vysvětlili, to víš, bez modré knížky nemohu ani usnout.
30. 12. 2007 | 14:52

Martin napsal(a):

George, citoval jsi kousek textu vytrhnuty z kontextu, celek jasne rika o co mi slo.

Navic ty sam porad meles o socialni demokracii jako o socialistech. Tudiz pouziti terminu socialisticke hospodareni bylo plne na miste :)

Pokud totiz drahy clovece nekoho nazyvas socialistou, tak ja mam pravo 8 let jeho hospodareni nazyvat socialistickym hospodarenim. To jsou george zaklady cestiny. Sam padas do pasti co sis nastrazil :)
30. 12. 2007 | 15:12

george napsal(a):

Doufám, že se sejdeme na stránkách blogu po 8. únoru a budeme vědět, zda článek pana Pehe byl s otazníkem, nebo tečkou. Jinak ti přeji dobrý příští rok s myšlenkami o správnosti socialistického hospodaření v této zemi. Odpusť, ale sociálněsocialistického hospodaření jsem si užil za celý svůj život dost a jejich manýry rád vyměním o vlastní starost se živit, jak nejlépe umím.
30. 12. 2007 | 15:20

Martin napsal(a):

George, tak uz sis to urovnal v hlave jak ti socialisti podle tebe vlastne uz nemuzou byt socialisty ? Pochopil jsi uz co a proc jsem napsal ? Nebo zase pouzijes raci krok :)
30. 12. 2007 | 15:22

george napsal(a):

Pro mne je vedení socanů horší, než samotní komunisti, ti alespoň nic nepředstírají a víme, co chtějí. Vedení socanů, v čele s Paroubkem a Rathem jsou rudí, přebarvení na oranžovo (Rath byl dokonce i modrý), co přesvědčují takové lidi, jako jsi ty o svém nezištném úmyslu pomoci chudému pracujícímu lidu, důchodcům a matky s dětmi. Sami jsou milionáři a všem se smějí. Nebo ten jejich milionář odborář, senátor Štěch. Ponech si tedy své oranžové vidění a já své modré. Nikdo neleží pod mostem a děti s důchodci neumírají hlady. To je ovšem jistě zásluha socanů, modří samozřejmě jejich rozdělanou vzornou práci tak zničí, že to budou muset po nich napravovat dalších deset let. To už znám a pevně věřím, že se toho už nikdy nedočkám.
30. 12. 2007 | 15:42

Martin napsal(a):

Diky george za raci krok, jiz po nekolikate :)
30. 12. 2007 | 15:43

george napsal(a):

Každý nemůže být vybaven skokem šelmy, rak se může dostat do místa, kam chce.
30. 12. 2007 | 16:15

zdesta napsal(a):

Je přece absurdní domnívat se,že budeme uvažovat a myslet stejně.Demokracie je o střetu filosofií, názorů,myšlenek a.t.p.Někteří přispívající z prava mě připomínají rudé komisaře.Pokud není někdo fandou neoliberalismu,pak je adeptem na vyloučení ze slušné společmosti.To už tu bylo!!!!
30. 12. 2007 | 17:31

Emilek napsal(a):

Všichni přispívající příznivci ODS jsou vlastně rudí komisaři natření namodro. Jen v poslední době přestali mluvit o zrušení komunistů. Jinak snědli Šalamounovo h.... .
30. 12. 2007 | 18:16

george napsal(a):

Všichni příznivci ČSSD nejsou rudí komisaři natření na oranžovo. Oni ani natření nepotřebují, rudí jsou stále.
30. 12. 2007 | 18:23

zdesta napsal(a):

george.Co máte pořád za potíže s tím barvením a natíráním? Nejste náhodou natěrač?Vy jste schopen vyčítat levicovost levicové straně? To postrádá logiku.
30. 12. 2007 | 18:45

george napsal(a):

Reagoval jsem pouze na příspěvek EMILKA, nic víc. S barvením na modro se ozval on. Nevím, proč na to reagujete Vy.
30. 12. 2007 | 19:13

george napsal(a):

Dodatek: levicovost ještě neznamená, že je to nejsprávnější způsob myšlení. Nevyčítám levicové straně nic, na to jsme byli vymýváním mozků od ní zvyklí 40 let, ale zlobí mě, že se stále z jejich strany napadá konzervativní, či liberální názory druhých. Vyslechl jsem si vánoční projev dělnického prezidenta Zápotockého, místo zlaté hvězdy při narození Ježíška prý se máme dívat na rudé hvězdy zářící na dolech, fabrikách a možná také na baráku UV KSČ.
30. 12. 2007 | 19:18

Tupelo napsal(a):

@george: jsme na verejnem foru, tady se musi pocitat s tim ze kazdy muze reagovat na cokoliv. Nepochybuji o tom ze po volbe prezidenta se zde opet sejdeme, za sebe mohu rict, ze ac bych si velmi pral p. Svejnara prezidentem, zrejme se jim nestane. Rek bych, ze z tohoto tabora nejsem sam, ktery s tim celkem pocita, takze ani zklamani nebude velke. Nekdy mam vsak pocit, ze kdyby se nahodou stalo ze to p. Klaus projede, tak jeho fandove Klause by tuto prohru rozdychavali daleko hur (napr. modelove se odhalil p. Bem na svem blogu).
A co se tyce napadani, Vy delate, jako by zdejsi blue-fans nenapadali levicove volice - nekdy docela silne.
30. 12. 2007 | 20:43

vlk napsal(a):

george

Tupelo odpověděl jako vždy se svojí nonšalancí a nadhledem.
Nemám co dodat a do písmene potvrzuji vše ,c o napsal. Napsal to i za mne.
Teď k té levicovosti. Zkus se zbavit pohledu, že všechno, co je nalevo od středu je stejné.
Není.
Je levice zelená, soc demácká komunistická, anarchistická, trockistická a kdo ví ještě jaká.
Podobně není stejné všechno, co je napravo od středu. A už se vůbec jako argumentnetahej komunistickou indoktrinaci. Té byli vystaveni úplně všichni.Jedno jestli byli na levo nebo napravo od středu. Všichni totiž byli napravo od komoušů.
A nevím,jestli jsi ročník, co musel skládat zkoušky z dějin MDH, politické ekonomie, marxleninské filosofie,vědeckého komunismu a jiný neotřesitelných pravd. Pokud ano, bude dobře , když si vzpomeneš, koho soudruh Lenin a po něm všichnimenší Leninové onačovali za největšího nepřítele komunistů a dělnické třídy. No přece zrádné sociální demokraty a žluťácké odbory. Kteří pseudohesly matou dělníky i komunisty vedou je do područí buržoazie. A podle toho bylo se soc dem zacházeno. Zajímavé je, že I Goebells viděl pro nácky daleko nebezpečnější soc dem než komouše. V podstatě ze stejných důvodů. Takže té paušalizaci se laskavě příště vyhni
30. 12. 2007 | 20:53

psycho-logic napsal(a):

Položme si otázku, co bylo pro pana Švejnara důležitějšího v posledních měsících, než včasná kandidatura na jakéhosi prezidenta. Jsem si jist že načasování kampaně, kterou Švejnar odstartoval zdánlivě tak pozdě, je tvrdý kalkul. Pan „Import“ přináší všechny strategie amerického stylu. Využívá momentu překvapení, počítá s nízkou úrovní nezkušené, velmi labilní a nevyzrálé české občanské společnosti. Experti STB znají duši průměrného člověka, jeho tolerantnost k nespravedlnosti, sklony k povrchnosti, jeho snadnou náchylnost k manipulovatelnosti. Průzkumy rostoucí popularity před nedávnem neznámého Čechoameričana to dokazují. Formulace, že o panu Švejnarovi toho víme více je hrubě chybná. Pan Švejnar,coby napůl cizinec nebyl prověřen žádným státním orgánem. Ani tolik, kolik bývá prověřován zájemce o místo nočního hlídače. O panu Švejnarovi víme jenom tolik, kolik on připustí a jenom to, co nám ON o sobě říká. Kritické dotazy odbývá svým bohorovným "v tom nevidím problém". Pan Švejnar využívá inteligentní narážkou stejné populistické slogany proti V. Klausovi, na jaké je „obyčejný člověk „ zvyklý u Paroubka a jeho štábu. To stejné platí o slibech které dává, když mluví o tom, jak tuto naši pokleslou společnost pozvedne morálně, ekonomicky a vytáhne ji na výsluní evropy, ne-li světa. A to v jediné funkci prezidenta, který na to nemá žádný mandát. Tady se vytváří image velkého vůdce.
30. 12. 2007 | 21:04

psycho-logic napsal(a):

O příští volbě českého prezidenta má tedy rozhodnout to, jak zapůsobí měsíc trvající SHOW. To má zalepit oči a smysly a především zakrýt absenci sounáležitosti k této zemi. To má zaslepit tak, aby si nikdo neuvědomil, že tento politický elév nemá ani zkušenosti radního někde v Horní-Dolní. Zubař, či kadeřník nevypovídá nic o státní příslušnosti.Až budeme hledat prezidenta Akademie věd, nebo ústavu pro ekonomii, bude pan Švejnar dobrý kandidát. To je jeho parketa, tam to zná, jak sám říká. Tam by jistě uplatnil schopnosti ukočírovat věčně se handrkující akademiky.
30. 12. 2007 | 21:12

george napsal(a):

Ano, dělal jsem zkoušky MHD, politická ekonomie atd. Skřípal jsem u toho zuby, ale byl jsem připosraný z toho, že bych vejšku neudělal a ztratil bych dost dobrý post - výdělek). Nikdy jsem se však vnitřně nesmířil s tímto režimem a hlavně s jejími myšlenkami. To, co předvádí vůdci nynější soc. dem. mě však utvrzuje v tom, že jsou horší, než komunisté. Pozor, ne obyščejní lidé, co jim věří, ale klak korytářů, co oranžové vedou. To je můj názor. K volbě prezidenta jen to, že vůbec to není tak, že budu já a velká část fandů ODS smutný z toho, kdyby prohrál VK. Smutní jsme z toho, že se Švejnar snížil k tomu, že je kandidátem několika politiků, co dokázali houf svých poslanců donutit volit pravičáka a natírat ho sociálními barvami. Pokud vyhrá, už se těším na brzské probuzení Paroubka a dalších, jak v něj věří a doufají. Pokud se týká některých příznivců pravice a píší zde urážlivé články, rovněž se za ně stydím. Je přece známý citát vyslechnout druhého a ponechat si názor svůj.
30. 12. 2007 | 21:12

psycho-logic napsal(a):

Klaus je člověk s analytickým myšlením. Byl první, který pochopil, že žvanění OF v čele s Havlem, který se vznášel jako modla, zatímco komunisté v parlamentu a v celé státní sféře v klidu upevňovali svoje pozice, nemá smysl a proti vůli Havla založil politickou stranu ODS, která v příštích volbách komunisty porazila. Klaus tímto pragmatickým krokem Havla zastínil. To mu Havel do smrti nezapomene. Jeho bazilišský způsob pomsty je ubohý. To byl totiž jediný způsob, jak vůbec v parlamentu prosazovat zákony a nastartovat transformaci od socialistického plánování do tržní ekonomiky. Klaus se stal vůdčí osobností transformace, šel s kůží na trh a NEBÁL SE PŘEVZÍT ODPOVĚDNOST!
Pan Švejnar si s politikou nehodlal špinit ruce a pokud se prohlašuje za architekta transformace tím, že v roli emerického profesora publikoval někde nějaký článek, či o tom diskutoval někdy v úterý odpoledne s jakýmsi Zielencem, pak je to z jeho strany kolosální drzost. Tomu se říká v hantýrce hraběcí rady. A to není jediný kaz na jeho falešné image.

V souladu s vládním Scénářem byly pilíři transformační reformy následující opatření:
privatizace
liberalizace zahraničního obchodu
cenová liberalizace
restriktivní měnová a rozpočtová politika.
Nic víc. České republice se dostalo ocenění od světové banky za provedení a rychlost s jakou byla transformace provedena. Martine a jemu podobní nehrajte si na experty, když o tom nic nevíte.
30. 12. 2007 | 21:20

vlk napsal(a):

george,
zbav s edogmat. Švejnar a Paroubek je manželství z rozumu, nikolvi z lásky. Pro soc dem je životní nutností dostat Klause z Hradu! To je logické. Kdokoliv je pro soc dem lepší volbou než Klaus. To je evidentní. Švejnar nemohl čekat další čtyři roky. Kandidátem ODS by se nikdy nestal! Ta bude vždy preferovat svého člena.
A když už Švejnar šel do boje, chce ho vyhrát. to nejde bez komunistických hlasů.Což ví i Klaus. A nadbíhají jim oba. Klaus ovšem víc. ato mu schází asi jen 12 hlasů.... Jestli je něco trapného, tak právě tohle, neboť při dobré režii prostě nemůže prohrát.Jenže on chce vyhrát. Jde na j jistotu...
dobře s ebavím nad tím, jak popisuješ vedení soc dem. Jako bandu bezcharakterních prospěchářů. No srovnej jména jako Paroubek, Raht, Sobotka se jmény jako Topolánek, Langer,Němcová, Tlustý, Řebíček. Ti ti připadají méně odporní než Paroubek nebo Rath? Pokud ano, zkus si sehnat nějaké bližší informace.
30. 12. 2007 | 21:33

george napsal(a):

Děkuji za podporu psycho-logic, nejsem ekonom, ale zasvěcené výlevy MARTINA byly pro mne psychicky neúnosné, hlavně s tou kůží na trh.
30. 12. 2007 | 21:33

psycho-logic napsal(a):

Jiří Paroubek si chce z komunistů "vychovat" koaličního partnera. Po letošních volbách s nimi ještě není ochoten ve společné vládě zasednout, po těch dalších už možná ano. Premiér v rozhovoru pro HN říká, že přivést KSČM do vlády je jeho dlouhodobý plán: „Měl bych chuť je zatáhnout do systému naplno”
(HN, 26. 5. 2006).??????
Přímo na televizní obrazovky se tak dostal spor mezi náměstkem Jiřím Vyvadilem a ministrem Pavlem Němcem. Opravdová bitva se však odehrává spíše mezi Strakovou akademií a ministerstvem spravedlnosti. Premiér Jiří Paroubek je totiž Vyvadilovým největším spojencem. Právě on náměstka poslal na schůzku s nepravomocně odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem. Němec však o ničem nevěděl (MfD, 27. 2. 2006).
Pro osvěžení paměti. Po vraždě Mrázka se vědělo, že Pitr má u sebe Mrázkem opatřené materiály proti Paroubkovi.
Tentýž Vyvadil je kordinátorem pro zvolení Švejnara.
30. 12. 2007 | 21:35

george napsal(a):

TO VLK : Prdlačku manželství z rozumu. Švejnar vůbec prezidentování nepotřebuje, to jen Paroubek, popichován Havlem ze zadu slibuje Švejnarovi podporu za to, že nejenže VK odstraní z hradu, ale za odměnu si sedne do premiérského křesla. Jájínek jeden, o ni jiného mu nejde. Ani o ten chudý lid, co si bere do pusy. A proč to dělá Havel, to bylo velmi výstižně napsáno psycho-logic.
30. 12. 2007 | 21:37

vlk napsal(a):

psycho- logic

no tojeúder válečným štváčům jak má být. To teď vydávaj na Jánskémvršku jako agitku?
nevím, čemu se mám smát dříve.. Jestli té megashow,americké praktiky /ještě , že ne americký brouk/ a vůbec ostatní zavrženíhodné Švejnarovy snahy aby se zavděčil. Nějakmi uniká, proč byto všechno dělal,když volitbude 200 poslanců a 81 senátorů... A klub ODS ho dodnes neopřijal. Jak na ně svými triky může působit?
Nebo tomu, jak Klaus porazil komunisty, kteří, by nejspíš podle tebe byli jinak vyhráli volby , kdyby Klaus nezaložil ODS... A to mu prý Havel neodpustil. Havel,s tejně jako já nikdy Klausovi neodpustil, že tuto republiku mohl založit jako demorkacii. Místo toho jí dal do víánku všechny znaky banánové republiky. Pohrdání právem, účelové zákony, účelové nekonání, klientelismus, korupci, sebstřenost, ideologické rozdělení společnosti, zpackanou privatizaci,podlomení víry obyvatelstva vmorálku politiků.
Tohle všechno dla Klaus do vínkumladé republice. Jejasné, že Havel apelující na morální hodnoty se musel s Klausem střetnout.S ním s emusí střetnout každý, komu něco říká slovo morálka, slušnost, zákon.
30. 12. 2007 | 21:41

psycho-logic napsal(a):

george to je OK. Tato diskuze je o politologovi Pehe, který nabízí pohár jedu a ponouká ke zradě. Až půjde o rozbor transformace, umlátím tyto experty fakty a tabulkami.
30. 12. 2007 | 21:43

vlk napsal(a):

To není o tom, jestli Švejnar púrezidentsví potřebuje nebo ne. Má pasivní volební právo a rozhodl se ho využít. Klaus také presidentství nepotřebuje.
Švejnara jako kandidáta nominovali zelení. Paroubek chtěl Dienstbiera. Jenže ten narazil a neměl by dost hlasů.
Mno aby si Paroubek mohl sednout do presidentského křesla,musela by nejprve padnout Topolánkov avláda. Buď sama podat demisi nebo by jí musel abýt vyslovena nedůvěra. 101 hlasem. Ty Paroubeknemá.Má jen 98. A kesvému zvolení premierem opět potřebuje 101,které nemá.
Není niczavrženíhodného na tom, že lídr druhé nejsilnější strany se chce stát premierem. Když jsme u jájínkovství.Nikdo není větší jájínek než Klaus.
No a cpokud jd eo výstižného psycho -logic, tak toho už jsem si podal.
Věříš, že i Havel má právo na svůj názor? Nebo jsi zastáncemnázoru, že svobodněvyjadřovat své názory mohou jen ti,c o s tebou souhlasí?
30. 12. 2007 | 21:47

vlk napsal(a):

psycho logicu umalT mne prosím tabulkamia argumenty. těším se. Transformace je dokonalý příklad Kocourkova. Zpackaného Kocourkova.
30. 12. 2007 | 21:48

Martin napsal(a):

Psycho logicu, vas rozhodne za experta nemam a mit nebudu, kdyz jeste verite na klausovu potemkinovu vesnicku. Duvody jsou vyse. A krome par zoufalcu u nas, vetsinou z instituci bud napojenych nebo zalozenych Klause, dnes nikdo na svete Klause za transformaci nepochvali. Jine zeme, ktere to delaly pomaleji a s dbalosti na pravo chvali ale do dnesniho dne.

Ale opakovat se nehodlam. Jasna, nevyvratitelna a pro klausovy deticky neoblibena cisla jsem uvedl jiz zde nekolikrat a i v teto diskusi je par informaci. Kdo chce verit na pohadky o cyklech, uspesnych transformacich, porovnavani s Finskem ci dokonce na magicky vliv asijske krize jen na Cechy a na nikoho v okoli, verit jim bude vzdy. Fakta ho nepresvedci.
30. 12. 2007 | 21:51

psycho-logic napsal(a):

Paroubkova hra, která uniká investigativcům a politologům.
Tady vůbec nejde o Švejnara ekonoma. Paroubek odříznut od svých kšeftů a penězovodů, od policie a vybudované sítě s mafií všude vykřikuje hesla o modré totalitě. Odlákat pozornost od podstatného je jeho taktika, kterou mu naivkové baští. K funkci šéfa parlamentu a dalších důležitých parlamentních funkcí, které jsou obsazeny jeho vyvolenými a svého předsedy u ústavního soudu potřebuje nutně prezidenta, který mu půjde na ruku. Z vděčnosti. Spolu s Filipem díky dobrým profíkům z řad bývalých STB využili Švejnarovu dávnou skrytou touhu stát se politicky činným. A jak ho ti dva šponují. Švejnar svými dosavadními výstupy ukazuje, že je vnitřně slabý, nerozhodný, neprůbojný až zženštile trucovitý. Je to takový dvojitý agent.
Paroubek tento handicap umí využít, chce ho udělat presidentem. Ten ho pak udělá premierem vítězné levice ČSSDKSČMSZ . No a je to.
Pan Švejnar nám svými všeobecnými proklamacemi o tom, jakým chce být presidentem předvádí, jak to tehdy bylo s tím co vydává za architect of transformation. Tato prohlášení, kterým nelze obecně nic vytknout mají jednu vadu, která je pro pana Švejnara typická, on neříká jak to chce dokázat. Pan Švejnar chce být prvním presidentem, který bude aktivně, politicky plně rehabilitovat KSČM. Myslí si pan Švejnar, že když se česká společnost nebyla schopna po revoluci vypořádat s komunisty že to někoho opravňuje jim dát zelenou?
30. 12. 2007 | 21:52

george napsal(a):

Vlku, vlku, víš proč komunisté nevěří socanům ? Ne proto, že by neměli často společné myšlenky (poturčenec horší Turka ), ale proto, že si Paroubek hodlá z nich udělat pátou kolonu a když potřebuje jejich hlasy, jsou mu dobří. Proto ho vyhodili, když žebral za Švejnara a pevně věřím, že dají přednost až na výjimky Klausovi. A víš proč ? Protože jsou stranou svých zásad ( s kterými samozřejmě nesouhlasím ), ale patří v parlamentu k nejukázněnějším a nejslušnějším poslancům. A kdyby to nechtěli říci nahlas, nebudou se s Paroubkem a spol. mazat. Oni ví, že jejich čas ještě nenastal, ale věří, že příjde. A právě Švejnar jim k tomu dává šanci, bez nich se vůbec se vůbec neobejde a tím zvýšil jejich cenu na veřejnosti. Dělal to Havel a dělá to nyní i jeho služebník z Ameriky.
30. 12. 2007 | 21:52

Martin napsal(a):

Psycho logicu, nechapu, proc vidite paroubkovo napojeni na mafii a nevidite naposto jasne vazby cele ODS na organizovany zlocin a to od zalozeni teto strany az do dnesniho dne. Dokonce i prezidenta jako capo di tutti capi si protlacili na Hrad a mafiim se dari stale lepe.

A to uz pomijim, ze pan Klaus je prece agentem KGB - GRU, kteremu nikdy o zajmy teto zeme neslo a ODS je jen prodlouzenou rukou ruskojazycnych kriminalniku.
p.s.
vyse napsane je jen pro paranoiky na urovni psycho logica a oprene o podobne dukazy jakym on sam pro sva tvrzeni disponuje :)
30. 12. 2007 | 21:56

george napsal(a):

Expert MARTIN na ekonomiku ví všechno nejlépe, tak je zbytečné na toto téma s ním mluvit. Mele jako gramofon jedno a to samé, Klaus nemůže být po druhé dle něho prezidentem, protože z....l před dvaceti léty transformaci. Jako kdyby se ucházel o post prezidenta ČNB. Jen bych rád věděl, z které díry vylezl, když to nekritizoval již tehdy. Mohlm být slavný a všichni by jsme ho uctívali.
30. 12. 2007 | 21:59

george napsal(a):

Psycho logiku, ještě jsi nepoznal, že si píšeš s adeptem na Bohnice (viz jeho púoslední příspěvek) ?
30. 12. 2007 | 22:02

Martin napsal(a):

George, vy ktery si myslite, ze jeden politik, co mel nizsi deficity nez predchudci prozral uplne vse asi o ekonomice nevite vubec nic :)

Faktem jsou cisla. Faktem je, ze v regionu za delsi obdobi nase cisla jsou nejslabsi. Tyto fakta nenavidite :)
30. 12. 2007 | 22:02

Martin napsal(a):

George, jestli ja jsem adeptem na bohnice tak kym je psycho logic, ktery napsal podobne zvasty jen otocene na levo. A to ze neumis cist - cili jsi nepochopil co je v p.s., uz vim davno. Konec koncu jsi klasicky priklad poslednich pruzkumu, ktere dokazuji, ze lide maji cim dal tim vetsi problemy s chapanim textu.

Tvuj mozek je schopen obsahnout tak jednu dve vety, kontext mu ale naprosto unika :)
30. 12. 2007 | 22:04

psycho-logic napsal(a):

Zn. vlk. Mně fascinuje s jakou samozřejmostí si pohráváte s myšlenkou, že by Paroubek, tento kmotr vůbec mohl mít morální právo se vůbec o nějakou funkci ucházet. Vždyť sjezd a další náznaky ukazují, že Paroubka už nemusí ani jeho vlastní. Jsem přesvědčen o tom, že neúspěšná volba Švejnara s největší pravděpodobností může paroubkovi zlomit vaz. A žádám vás aby jste mně přestal škatulkovat jako nějakého primitivního modrého imbecílka. Chcete-li se mnou diskutovat, pak jedině bez primitivních invektiv.
30. 12. 2007 | 22:04

vlk napsal(a):

Psycho logicu
neměl bys změnit nick? šlehnul jsi si nebo tohle blouznění je u tebe normální stav?
Tak funkce šéfa parlamentu a dlaší důležité funkce jsou obsazeny jeho věrnými... Hmm. Pokud vím, je předsedou stále Vlček. paroubek ho několikrát chtěl odvolit. Neměl dost hlasů.
byl odstřižen od penězovodu a policejní sítě. No to asi byl. Ale policii dokonale znefunkčnil Langer. A o tom, co vláda provedla se státním zastupitelstvím škoda mluvit!
Ano touhu být presidentem může mít pouze Václav Klaus a ž to nebude technicky možné , pak jen další člen ODS....
Ti STBáci jsou kolorit. Hloupý kolorit. Ano Švejnar bud epresidentem a za odměnu jmenuje Paroubka předsedou vlády. Jak to ovšem udělá, když paroubeka Filip mají celých 98 hlasů to zřejmě neví ani Coperfield.
No zatím prvním presidentem, který rehabilitoval komouše byl Klaus. Viz Lány po minulé volbě, viz jeho poslední článek na jejich adresu.
No pan Švejnar si může myslet, co chce.Sotva ale utíkal do Ameriky proto, aby za třicet let po té rehabilitoval v Česku komouše.Nech se detoxikovat!
30. 12. 2007 | 22:05

george napsal(a):

Asi jsem při svém vzdělání pošuk. Co to má společného z volbou prezidenta a jeho znovuzvolením?
30. 12. 2007 | 22:06

vlk napsal(a):

george
nech už toho balastu! jsi jinak docela fajn. Ale ten myšlenkový balast je šílený.
Pro komouše je Švejnar cestou jak se stát hoffaehig. o tom není sporu. Ty doufáš, že dají hlasy Klausovi, já doufám,že dají hlasy Švejnarovi. Proč? proto, že mimo jiné nechci riskovat občanskou válku v tétozemi. Dejme tomu, že vyhraje Klaus. Dejme tomu, že vpříštích volbách budou mít komouši a socani dohromady nějakých 103 hlasů. Klaus už nebude potřebovat komoušké hlasy ke zvolení klidne riskne těžkou krisi. Odmítnejmenovat vládu zvolenou parlamentem. Odmítne se podřídit i Ústavnímu soudu. A bud eprůšvih. při tom nejrychlejší cesta ,jak se zbavit komoušů jednou pro vždy není zakázat je, ale pustit je na jendo volební období do vlády. A tímbude po nich definitivně. Jejich voličské jádro totiž uvidí, že iu moci budou dělat vbleděmodrém totož, co kterákoliv jiná strana. Protože ekonomické zákony platí pro každého. A nejsme ostrova jako Kuba.
30. 12. 2007 | 22:11

george napsal(a):

Správně MARTINE, neumím číst, i když si píšeme a správně bych podle tebe nemohl ani psát, ale budiž. Z celého tvého projevu za celý den je zřejmé, že jsi kovaný komouš, stydící se za to a schováváš se za socany, kteří jsou bohužel ještě horší. Jem mne mrzí, že jsi totéž nekecal o VK po celé jeho 5ti leté období a máš štěstí, že i s VK přišlo období, kdy takto kecat můžeš beze strachu. Pro mne je svoboda slova a pohybu důležitější, než tvoje výklady o ekonomice, kdo to zpackal a kdo to napravuje. Každý prezident, který bude sedět na hradě, zmůže kulový a proto sliby Švejnara jsou k ničemu. Jde pouze o získání kamaráda pro prebendy, s VK od doby, kdy ho nejmenoval v II. kole premierem kamáradem Paroubek už není a tak se spojil s Havlem, který potměšile se zkrachovanými politiky kuje pikle. Jsi už s tou ekonomikou do někam.
30. 12. 2007 | 22:16

vlk napsal(a):

Vás škatulkovat jako primitivního modrého imbecila?? no tak to bych si fakt nedovolil.. Opravdu ne. To skutečněnemám zapotřebí... Jen nevím jestli se nad vašimi bludy uchechtám nebo upláču. Zatím je to parádníkino. Tedy groteska jak z němýho filmu...
paroubek má nejne morální právo,a le i právo ze zákona se ucházet o zvolení. Morální proto, že je předsedou největší oposiční partaje, je a je a ještě jednou je, ať se vám to líbí nebo ne.A i kdybynebyl,má toto právo zaručené ústavou.Jako každý občan starší 21 let.
No a primitivní invektivy navašiadresu,No ujiš%tuji vás, že ty tedy skutečněnejsou potřeba. ...
30. 12. 2007 | 22:16

RA napsal(a):

Švejnar prezidentem nebude, protože to není politik, a o dění v Čechách nemá ponětí. A o tom to je. Už se těším, až přijede do našeho města v rámci svého prezidentského turné.
30. 12. 2007 | 22:21

george napsal(a):

TO Vlk : Pokud by to bylo tak, jak říkáš a VK bude na hradě, že ČSSD a KSČM bude mít 103 hlasů, nikdy by nedošlo k tomu, že by pověřil Paroubka k sestavení vlády. Určitě by to zařídil tak, a on to umí vracet údery, že by zorganizoval uvnitř soc.dem. takovou skupinu, co by podpořila nějakou jinou osobu na premiéra.
A došlo by určitě nikoliv k vládnutí komunistů, ale k velké koalici (Bém by se na druhé straně postaral) , kde by nebyli dnešní papaláši obou velkých stran , ale jiné čerstvé síly. A jestli je Švejnar chlap, jak mu fandíš, musel by to udělat stejně. Jinak by byla velká mela, nejsme ve Francii, kdy má prezident nejen velké pravomoci, ale i velkou odpovědnost.
30. 12. 2007 | 22:27

george napsal(a):

Doložka : Kdyby byl Paroubek chytrý, jak o sobě stále tvrdí, nyní by podpořil Klause, musí vědět, že tato vláda bude vládnout až do roku 2010, budou volby a pokud by je vyhrála soc. dem, potom by VK bez mrknutí oka Paroubkovi to premiérství dal. Teď si však uděla z něho nepřítele a pokud VK nyní vyhraje, je s jeho politikou konec. Hraje vabank a po výhře VK ho odstaví jeho soukmenovci.
30. 12. 2007 | 22:35

Martin napsal(a):

George muzes mi rict na zaklade jakych konkretnich vyroku jsem podle tebe kovany komous ? :)

A pak mi jeste rekni, na zaklade jakych konkretnich vyroku se schovavam za socany.

Pokud to nedolozis, tak budu brat, ze jsi jako vzdy vypustil neco z huby bez premysleni a schopnosti chapat text.
30. 12. 2007 | 22:51

vlk napsal(a):

george
přece%nuješ VeKu. Tohle není schopen zorganizovat..Ani náhodou..
30. 12. 2007 | 23:01

psycho-logic napsal(a):

Vlku STBáci nejsou kolorit. Ani moje přeražená nosní přepážka není kolorit. Po mém návratu z emigrace, jsem je našel na jiných místech a nestačil jsem se divit. Ty pozemky za 1 Kč, které tito hošánci dostali, není kolorit. JUDr Jiří Novák, ježíšmarjá, jako ministr Spravedlnosti za ODS, který bojkotoval potřebné zákony při privatizaci není kolorit. Parta v BIS a pronásledovaný Láďa Hučín stejnými komunistickými soudci není kolorit. Posledně jmenované znám osobně. Hučín je mé svědomí, že jsem to řešil útěkem, Nováka jsem nesnášel už ve škole.
30. 12. 2007 | 23:03

Martin napsal(a):

Estebaci, estebaci, nejsou to ti, kterejm usil na miru kuponovou privatizaci blizky pritel pana Klause Dusan Triska, mimo jine taktez estebak ?
30. 12. 2007 | 23:05

vlk napsal(a):

psycho - logic
tohle namne nevytahuj! Nejsi o moc starší než já. A emigraci jsi si zvolil dobrovolně. A pokud budou platit zákony a demokracie na zákonech stojí, pak Paroubek to právo bude mít. Nestarej se o to, jetsli je mým hrdinou. Není. Ale mým antihrdinou je Klaus. Z mnoha důvodů.
A čecháčkovství? Htohle jsem už od různých řiditelů zeměkoule slyšel mockrát. Na tyhle hloupé řeči neslyším.
A diskuse o politických vizích? Tak to aspoń zkus! To co s tu zatímpředvedl má daleko k disksi. Hrozil jsi umlácením argumenty.Nepřišel ani jediný! Jak já, tak nejspíš ještě víc Martin,jsme na to jen čakali!
Proto bychchtěl, abyjsi senechal vyprovokovat k těmargumentům,co jsi sliboval...
30. 12. 2007 | 23:08

Emi napsal(a):

Předseda vlády Jiří Paroubek je připraven příští týden zveřejnit smlouvu mezi Úřadem vlády a advokátní kanceláří Miroslava Jansty. Jansta je neformálním poradcem premiéra, jeho kancelář však nyní prověřuje policie kvůli provizi od ČSOB za pomoc při uzavírání smlouvy se státní Českou poštou ve výši 119 milionů korun. V médiích se přitom nedávno objevily spekulace, zda vysoká odměna nesouvisela s financováním ČSSD. S finanční výpomocí sociální demokracii bylo Janstovo jméno spojováno už v minulosti. Paroubek se již dříve od celého případu distancoval. „Já si myslím, že na tom opravdu nic není. Je to normální standardní smlouva mezi advokátní kanceláří a Úřadem vlády: (MfD, 24. 4. 2006).
30. 12. 2007 | 23:09

vlk napsal(a):

psycho logicu
STBáci jsou dnes kolorit! Píšeme rok 2008.skoro. Ti STBáci jsou dávno z funkcí.
Pokud si chceš stěžovat na JUDR.Nováka,ministr aspravedlnosti, kterého si dobrovolně a příčetně za toho ministra vybral sám Klaus, kterého tak adoruješ, nemámnic proti. A takových si on vybral! Uměli mu říkat, že je nejchytřejší na světě.
Pokud jde o Hučína - nevím o tom procesu dost. ale mám před očima článek od od chartisty Hradílka, tak to prvního pořevratového ministr avnitra ČR. A leitmotiv byl toho článku ten, že není na světě druhý grázl srovnatelný s Hučínem. Nevím, proč bych Hradílkovi neměl věřit. On si chartu tvrdě odpracoval. A pokud vím Hučín sám přiznal, že si zBIS odnesl dokumenty a nehodlá je vrátit...
30. 12. 2007 | 23:12

psycho-logic napsal(a):

Martin a vlk.
george to je OK. Tato diskuze je o politologovi Pehe, který nabízí pohár jedu a ponouká ke zradě. Až půjde o rozbor transformace, umlátím tyto experty fakty a tabulkami.
Martine, ty jistě chápeš text.
30. 12. 2007 | 23:14

Martin napsal(a):

Kde jste byl na te emigraci ? V Severni Koreji ? Svobodne nazory a svobodny vyber kandidatu snad uz jen tam maji za zradu.
30. 12. 2007 | 23:18

Martin napsal(a):

30. 12. 2007 | 23:19

psycho-logic napsal(a):

vlku neboj Hučín ty dokumenty jednou dá do spolehlivých rukou. Jinak jsou to věci na kterých léta pracoval a díky kterým byl možná osvobozen snadněji ze všech bodů obžaloby. Měsíce strávené ve vazbě a na psychiatrii mu nikdo nevrátí.
30. 12. 2007 | 23:29

psycho-logic napsal(a):

Martine tvoje pubertální šplechty už delší dobu ignoruji.
Můžeš stručně popsat, jak Klaus a jenom Klaus, ne privatizační komise, Fond nár majetku a Ministerstvo privatizace šilo skupině STB něco na míru. Uveď tu pasáž, kde je to dáno.
30. 12. 2007 | 23:36

Martin napsal(a):

Psycho logicu, ja si z tvych blabolu delam jiz delsi dobu srandu jestli sis nevsiml. Estebaky na jedne strane vidis, na druhe si zaviras oci. Mafiany na jedne strane vidis, na druhe strane si zase zaviras oci. A jeste to vse korenis totalitnimi zvasty o zradach.
30. 12. 2007 | 23:40

psycho-logic napsal(a):

Jeden ze základních kroků přechodu od centrálně plánované k tržní ekonomice vedle makroekonomické stabilizace, liberalizace cen a zahraničního obchodu byla – a v tom jsou všichni jednotní - privatizace. Diskuse lze vést o tom, jak rychle a jakou formou privatizaci provést. Podobně jako u ostatních transformačních kroků existovaly i k privatizaci dva základní přístupy: rychlá (někdy nazývaná "šoková") terapie anebo gradualismus.

Transformační privatizace se liší od "klasické" privatizace tím, že je třeba najednou privatizovat obrovské množství podniků. Transformační privatizace prováděná standardními metodami – prodejem domácím či zahraničním investorům. by trvala možná i několik desetiletí. Alternativou je proto zvolit relativně rychlou privatizaci prováděnou alespoň zčásti nestandardními metodami.


Výhody a nevýhody rychlé a pomalé privatizace

Rychlá privatizace Pomalá privatizace
Výhody Brzké odstátnění, odříznutí podniků od státních rozpočtu. Podniky jsou hozeny do "studené vody", učí se tržním podnětům. Možnost uvážlivého hledání strategického, "vhodného" vlastníka.
Nevýhody Komplikované usazování vlastnických práv po privatizaci. Předprivatizační agónie. Posílení pozic nomenklaturních manažerů. Hrozba "divoké" privatizace.
30. 12. 2007 | 23:43

psycho-logic napsal(a):

Majetek ve velké privatizaci (účetní hodnota)

Typ privatizace Účetní hodnota (kč) %
Kupónová privatizace 333 mld 42,7
Přímé prodeje 237 mld. 30,4
Bezúplatný převod na měst a obce 121 mld. 15,5
Bezúplatný převod do rezervních fondů akciových společností 64 mld. 8,2
Bezúplatné restituční převody 25 mld. 3,2
CELKEM 780 mld. 100
30. 12. 2007 | 23:46

psycho-logic napsal(a):

Martine tu pasáž která dokazuje šití na míru STbákům jimž nahrával Klaus. Když už chceš kritizovat moje bláboly, zkus něco konkrétního sesmolit.
Jinak smysl mého příspěvku není v tom, abych takové jako ty přesvědčoval, to je určeno těm, kteří jsou schopni přijat něčí názor, nebo poznámku.
30. 12. 2007 | 23:54

Martin napsal(a):

http://cepin.cz/cze/prednas...

Kdyz uz doslovne citujes, tak uved zdroj. Pak kazdymu dojde, ze institut ODS zalozeny Vaclavem Klausem je naprosto skvelej zdroj na hodnoceni transformace a ze svy hlavy nemas nic. Az budu chtit hodnoceni komunismu, tak doufam ze mi zacitujes z osobnich stranek Jakese :)

Jsem rad, ze vychvalujes stachanovsky normy, dulezita je kvantita a ne kvalita.
31. 12. 2007 | 01:15

Vašek napsal(a):

psycho-logic:

Koukám, že někdo ještě nepochopil, že jakákoliv diskuze s přispěvatelem "Martin" zcela ztrácí smysl. Vždycky se najde někdo, kdo mu chce pomoci, ale většina to už vzdala. Fanatici vidí černobíle a odmítají vidět pravdu. Dokonce jsou schopni i obhajovat odpouštění desetimilionových daní kamarádům politiků. Takoví lidé potřebují náš soucit. Jakékoliv vysvětlování je jen ztrátou času.

http://www.libinst.cz/clank...
31. 12. 2007 | 07:06

Tibor napsal(a):

Pěkné,pěkné,pěkné.Ale není největší tragédií to,že v současné době nenáme ani jednoho kandidáta,který by byl tuto funkci schopen vykonávat,ke spokojenosti převážné většiny nás všech?/většiny proto,že určitá část národa,vždy apriori nesouhlasí se vším/.
31. 12. 2007 | 07:08

george napsal(a):

Dobré ráno, koukám, že neúnavný MARTIN zatahuje do nesmyslné debaty kde koho. Je to pošuk, co mele pořád dokola své ekonomické nesmysly z minulého století, které dnes už nikoho nezajímají. Nás všechny zajímá nejen to, co je nyní, ale především to, co BUDE. Je mě 66 let a prožil jsem si své. Naučil jsem se držet se hesla: "Nepřemýšlej, kde ušetřit, ale přemýšlej, kde vydělat". Proto je diskuze s tímto člověkem ztráta času
31. 12. 2007 | 08:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
31. 12. 2007 | 11:59

Tom napsal(a):

Dobré ráno Martine,
podařilo se mi vyhrabat zápisky:)
Tedy nejprve k oněm velkým úsporám. ČSSR měla větší úspory (S) obyvatel než okolní státy (lidé to neměli za co moc utratit). 40 let byla přeměna S v investice řízena státem, což ovšem naráz v roce 1990 přestalo fungovat a instituce, které to zajišťují nyní (banky a kapitálový trh), nebyly ještě vyvinuté. Tedy bylo mnoho zdrojů v podobě S možno alokovat do špatných investičních projektů, které zabíraly zdroje.
Dále: v Polsku počala recese 87 a v roce 89 už měli propad za sebou. Tak praví univerzitní text. Mohl byste uvést časovou řadu 85-91? Tam by to mělo jít vidět, snad. A prosím, uveďte taky metodiku měření HDP, která je VELMI důležitá. Různé metody umí dát různé výsledky.
K faktorům jako inflace a splátky dluhů: Já je neignoruju, jenom neznám rozsah, příčiny, dopady... takže se k nim nevyjadřuju, plácal bych.
Mimochodem Polsko jsem už několikrát viděl jak bylo využito na ukázku jak byl socialismus strašný. Porovná se růst 79-89 a pak 89-99. Rozdíl je propastný, ale je to trik právě kvůli onomu transf. propadu.

Vlk:
Momentálně jsem ve své rodné vísce, která je sice malebná, ale některé námi domluvené potraviny tu nemají. Konkrétně tu šuknu a šproty. Ty tři zbylé zjistím. Doufám, že to nebude vadit, nechce se mi jezdit do města je pro dvě čísla, když tu mám doma nemocnou osobu mě velmi blízkou:)
31. 12. 2007 | 13:29

Tom napsal(a):

Vlku,
ehm, poté co jsem napsal komentář jsem se vypravil abych zjistil, že 31.12. se v mé malebné vísce potraviny nekupují, resp. neprodávají... Mrzí mě že jsem zklamal, snad mi to odpustíte.
31. 12. 2007 | 14:29

vlk napsal(a):

Tom
já selhal podobně.
Karkule mne sice ráno vyhnala na nákup do Prioru /tedy Tesco/, já poctivě všechno opsal, leč papírek ztratil.... a nemám nic.
31. 12. 2007 | 16:56

Martin napsal(a):

George jako vzdy o nicem, velmi chytry Vasek prihodil jako zdroj informaci dalsi fandy ODS, kteri jeste navic na tunelovanych fondech vydelavali (sevcik se schwarzem a tajny sponzor ODS srejbr meli k sobe velmi blizko, ti prvni sedeli ve spravni rade fondu toho druhyho), proto je brat za objektivni analyzu asi muze jen blazen. Mozna jeste poprosim o dobre hodnoceni transformace z pera pana Kozeneho, to bude tak presne na urovni dodanych odkazu, ktere mely argumentacne zvitezit :)

Tome, diky za tip. Podivam se ted presneji co a jak v techto investicnich moznostech hralo roli. Ale osobne se obavam, ze neprilis, nebot hlavni prusvihy se tocily kolem kuponove privatizace, kde neslo o uspory ale o onu akcionarskou tisicovku. Z druhe strany urcity vliv mohl byt, ale neprecenoval bych ho. K rozboru se mozna vratim nekdy v budoucnu, ale urcite to zabere nejaky cas.

Co se tyka udaju, jsou v odkazu vyse a vse co potrebujete a na co se ptate. Kdyztak stahnete Acrobat Reader, pak tam mate komplet tabulek. Pokud to nebude mozne, tak vam sem aspon cast prepisi - z nich vychazi jedno, pred rokem 90 v polsku ekonomika neklesala, vse bylo mereno stejnou metodikou. Udaje o poklesu se pak shoduji s jinymi udaji z jinych zdroju.

Co se tyce inflace a zadluzeni, tak to byl obrovsky problem polska, ktere navic ve vojenskem stavu se stalo pro zapadni zeme naprosto neduveryhodne (absurdita, kdy nas husakovsky rezim byl pro ne prijatelnejsi). Polsko situaci resilo co nejvetsim vyvozem svych produktu, ktere zaroven neprichazely na domaci trh, ktery byl navic svazan pridely (kupovalo se za specialne pridelene kazdemu zamestnanci bony ci kupony temer veskere zbozi). Proto ta jinde neexistujici v tak velke mire inflace a deficitni rozpocty.
31. 12. 2007 | 18:51

vlk napsal(a):

Tome
napadá mne drobná otázka- nejsi náhodou od Lanškrouna?
01. 01. 2008 | 13:42

Javít napsal(a):

Vážení, běžte již do háje s ekonomicými rozbory v rámci volby prezidenta.
Má se volit nový prezident ČR, nebo nový vůdce české ekonomiky ???
Máte to nějak popletené, nebo se jen předvádíte jako kohoutové na smetišti.
Přeji šťastný a veselý Nový rok, s našimi Kašpárky v parlamentě.
01. 01. 2008 | 15:44

Martin napsal(a):

Javite, tady jde o problem, jestli jeho puvodni cinnost ho disvalifikuje nebo nediskvalifikuje. Proto je nutno se dobrat k nejakemu hodnoceni jeho kroku. Bud jeho transformacni kroky povazujete za spravne nebo neutralni nebo spatne. Je absurdni, ze ti co fanaticky brani spravnost transformace lidem s jinym nazorem vycitaji fanatismus.
01. 01. 2008 | 19:54

Javít napsal(a):

Martine, než se tady rozhodne o kvalifikaci či diskvalifikaci Klause na post prezidenta, bude asi již po prezidentských volbách.
Bude to Klaus.
Přeji dobrou noc.
01. 01. 2008 | 23:06

Martin napsal(a):

Javite ja nevim, ale diskuse snad slouzi k diskutovani na ruzna temata, ne ? :)
02. 01. 2008 | 01:14

Javít napsal(a):

Martine, samozřejmně, diskuse slouzi k diskutovani na různa temata. To jsem nechtěl kritizovat.
Jen se mi zdá tato rozprava o vhodnosti toho nebo onoho kandidáta na prezidenta již dlouhá.
Jinak obdivuji, že sedíte u počítače ještě v 1:15 hod.
Také nemůžete spát ?
Přeji dobrý den.
02. 01. 2008 | 10:04

Věžák napsal(a):

Pořád a od počátku totéž. Motto presidentských voleb "Klaus nebo Antiklaus" musel vyprodukovat někdo velmi chytrý na Jánském vršku. Zbavil tak tyto volby obsahu. Presidentská funkce je přece do značné míry representativní. Je o symbol státu.

Z hlediska symbolů je stávající nabídka k uzoufání. Jeden představuje největší rozkladení státního majetku od Bílé hory, otce klientelismu (např. bankovní komunismus), vypjatého individualismu a egoismu, rozbíječe právního státu (předstih ekonomiky před právem), úplatkářství a neexistence špinavých peněz, kamarád Kožených a tak lze pokračovat - jeho volbou se naši poslanci a senátoři přihlásí k jeho skvělému odkazu a český národ se definitivně vzdálí od masarykovského hesla "nebát se a nekrást". ten druhý je lepší jen v tom, že se mu nedostalo příležitosti se v ČR namočit do toho sajratu v 90. letech. Vážnou obavu mám jen z jeho pravděpodobné podpory cizím vojenským základnám na našem území.Jeho dřívější práce pro CIA financovaný PlanEcon je varující.

Co mne v tuto chvíli zajímá více než probíhající kupčení a vydírání, je,

1) Proč nelze v ČR najít důstojného protikandidáta panu Klausovi, který by byl podpořen zprava doleva? To je na tom naše elita tak bídně?
2) Proč nezískal podporu např. velmi nekonfliktní, na mezinárodním poli ostřílený Dienstbier? Mají osobní animozity větší váhu než samotný účel volby?
3)Kam až je ochotna ODS ve svém bolševickém tahu na bránu dojít? Zaplatíme my všichni ze svých daní volbu Klause čtvrtmiliardou flanďákům?
4) Jaké další ostudy si ČR na poli mezinárodní politiky ještě může dovolit? Nejde jen o objevy pana profesora na poli globálního oteplení, ale i nedávná četná hlasování ČR na půdě OSN, za které se musíme všichni stydět.
5) I znění novoročního projevu prezidenta mě zklamalo. Vyhnul se všemu podstatnému, co nás v roce 2008 nespíš čeká. A přitom měl varovat. Když ničemu, tak financím rozumí.

Pokud se najde někdo, kdo zná odpověď na v/u otázky, prosil bych, aby mne osvítil.Já to nechápu.
02. 01. 2008 | 17:34

mucka napsal(a):

Ten pehe zase pehuje,to jsou kravoviny,to je snad poliblb
02. 01. 2008 | 18:45

MS napsal(a):

p. Klaus se pustil na hodne tenky led s tim "doktorovanim" p. Svejnara - jeho 2 kostlivci ve skrini jsou presne tituly "docent" z UK a "profesor" z VSE - ktere jako sportovec ziskal dosti nesportovnim zpusobem (jako clen a nasledne primo predseda vlady, ktera rozdelovala penize danym skolam) a dost pravdepodobne i nepravem (napr. podminka predchoziho uceni na VS, ze)
02. 01. 2008 | 18:55

Pišta napsal(a):

Nechápu, kde pan Pehe vzal informace kolik hlasů dostal V.Klaus od vládní koalice při minulých volbách. Koalice měla v den voleb celkem k dispozici 132 hlasy (poslanec Koudelka byl nemocen) A Sokol dostal 124 hlasy. Protože ani jeden tento hlas nebyl určitě ODS ani komunistů, kde se tedy vzaly? Kromě dvaceti nezávislých senátorů tam už nikdo jiný nebyl.Klaus dostal celkem 142 hlasy. ODS měla celkem i s Klausovým hlasem 84 hlasy.Jenže on jich dostal 142.Přibylo mu tedy 58 hlasů.Kde je vzal když nechyběly Sokolovi? Sedm poslanců nebo senátorů se zdrželo hlasování. Ať už dal Sokolovi hlas kdokoliv určitě to nebyl komunista ani poslanec či senátor za ODS. Záhada? Ještě tam bylo 44 komunistů. Takže kolik jich dalo hlas Klausovi? Jeden nebo dva? A kde se vzalo těch 56 zbývajících? Dvacet nezávislých senátorů a osm hlasů které nedostal Sokol? To pořád nestačí zkuste trochu počítat!
02. 01. 2008 | 20:15

Sofi napsal(a):

Vážení, jak primitivní je pořád omílat to, že pan Švejnar tu nežil, že odešel a nebojoval tu za lepší zítřky, atd. Vzpamatujte se a přemýšlejte o tom, co tu celou tu dobu dělal Klaus. Asi to nevíte, co? Co víte o jeho rodině, otci, matce. Je to daleko horší, než si vůbec dovedete představit! A pospěšte si, další roky vládnutí toho škůdce si už nemůžeme dovolit.
02. 01. 2008 | 23:53

Canuck napsal(a):

Umlatte se tady tema titulama.Jestli z vas byl nekdo v civilisovane zemi a obtezoval si vsimnout,ze tady vam na ty vase tituly kazdy co?No sere prece.Vy si tam v tom cesku myslite porad cim vice titulu tim vetsi osobnost.Presidenta a kazdeho pitomce volite podle saka a cravaty,ubozaci.Proto to tam tak vypada.Ve vlade a na hrade vam sedi jenom otitulovane bezcharacterni a velkohube saka a cravaty to si mate ceho vazit.
03. 01. 2008 | 05:43

Josef Ok napsal(a):

Věžáku jako kdybys nevěděl, že vysoká politika je handl a korupce.
Dokud nebude zákon, že žádný politik nemůže ve funkci poslance,či ministra, nebo senátora a toto vše do kopy déle fungovat jak tři volební období, tak štafetu si předávaj pouze sobě známí a vyvolení.
PO 2-3 volebních období už nemá žadnou tvůrčí invenci a nemá tam co dělat. Snad pouze jako čestný předseda pokládat věnce, ale ne déle jak jedno období.
Takže 12+5 let. Jinak je prázdný a nic a nic neříkající. Stará se pouze o svoji prestiž, prospěch a jakousi pozemskou, opravdu pozemskou nesmrtelnost s velikým N. Podotýkám, to N je opravdu, opravdu VELKÉ N...
03. 01. 2008 | 10:24

jindra napsal(a):

Pehe, to ti není trapný vymýšlet návody na to jak se zbavit Klause. Vždyť ty neumíš nic tvořivýho vymyslet, jen se vymezovat PROTI někomu. Ty jseš takovej malej českej paroubkovskej antimektal. A pokud jde o Švejnara, to byl asi stejně dobrej nápad jako Albrightová, co jste upekli s tvým Vencou.
03. 01. 2008 | 11:02

Kathleen napsal(a):

Přečetla jsem si jen pár příspěvků o tom, jak neustále kritizujete, že pan Pehe není objektivní apod. Co si ale představujete pod pojmem objektivita? Vždyť jen vyjádřil možnost, že pan Švejnar může být náš příští prezident a co je na tom špatného? Vždyť je to kandidát stejně jako Václav Klaus!!! Oba mají stejné možnosti a oba si zaslouží, aby se o nich mluvilo jako o možném příštím prezidentu ČR. Myslím si, že článek je objektivní a podložen řádnými argumenty.
03. 01. 2008 | 11:23

Jan Novák napsal(a):

Pane Hehe,
jste typický jezevčík. Ti také očurávají vysoké sloupy, stromy a budovy. Aspoň počurat, když už je nemohou převýšit. Kdybyste neměl V. Klause, tak byste se neuživil.
Mohl bych uvést řadu zcela konkrétních a podložených faktů, kde se mýlíte (že p. Švejnar žádnou profesuru nemá, že to zase není tak extra ekonom atd. atd.), ale nemá to smysl. Coby velký Veškrnům řiťolezec začnete raději chválit komanče, jen abyste se vymezil proti V. Klausovi. Vsázím krk proti flašce piva, že prezidentem bude zvolen V. Klaus. Vsaďte aspoň svoje boty.
03. 01. 2008 | 11:25

Rey napsal(a):

Vážení diskutující, dovoluji si Vás oslovit protože v tuto chvíli neznám důvody, které Vás k takto formulovaným příspěvkům vedly. Řekněme si o co vlastně jde. O tituly, o politický kalkul, nebo ve své podstatě o kvalitách člověka který by měl reprezentovat celé spektrum občanů této země? Koho zajímá kdo patří ke kterému politickému směru. Nejde především o morálku? Ptejme se tedy co kdo z aspirantů dokázal, a komu dala tato země větší šanci, ale buďme objektivní. Kdo tedy za sebou vláčí stopu starých struktur a kdo nabízí progresivnější myšlenky hodné prezidenta této země? Kdo mluví a nemluví pravdu? Zeptejme se tedy obou aspirantů kde byli 17.listopadu 1989, možná uslyšíme zajímavé odpovědi. Musíme však vycházet z předpokladu, že si stále dobře pamatujeme veřejná vyhlášení alespoň nekterého z kandidátů a nebudeme brát ohled na jejich dodatečná vylepšení se snahuou dokázat lidem, jak je jejich paměť krátká. Nechme vlastní emoce vyplývající z profesních deformací nebo politické orientace. Snad jediným objektivním ukazatelem je kam jsme došli, zda nás to uspokojuje, nebo máme jiné představy o uspořádání naší společnosti. Děkuji za vaši i Vaši pozornost.
03. 01. 2008 | 15:33

sh napsal(a):

Pan president Klaus vyhovuje archetypální představě českého panovníka: Je šedivý, má kníra, je pracovitý a arogantní. Kdo se této představě víc podobá, má větší úspěch u šíroké veřejnosti. A když se k tomu připočte sklon všech starších pánů k postupné senilitě, je obrázek stařičkého mocnáře téměř dokonalý. Tak teď ještě nějaký ten "Bělehrad".
03. 01. 2008 | 15:45

huhu napsal(a):

Jak jsem napsal k jinému článku pana Pehe: Habsburka na Hrad!! Národ teskní po panovnících, které ve chvíli h(y)ist(e)orického zblbnutí vyhnal r. 1918. Tatíčkovství Masaryka je obdobou ruského idolu cara, vztah národa k prezidentovi je vztahem k panovníkovi, národ se schází u sochy prvního panovníka a současný marasmus manýrů české politiky je odrazem plebejství těch, kdo tam nalezli. Habsburka na Hrad!! Schwarzenberg v Černínu budiž jen prvním krokem.
03. 01. 2008 | 16:35

Pišta napsal(a):

ODS A komunisti Klause protlačili poprve, ODS a komunisti ho protlačí i tentokrát.Důvody tytéž jako před pěti lety. Společné zájmy a společný nepřítel. To je pouto nejpevnější. Troubové , kteří každého kdo má nějaké výhrady proti ODS hned pasují na komouše a sosana a přitom si nemohou vzpomenout na jediný výrok pana Klause proti komunistům.(Pokud si ho ovšem sami nevymyslí)
03. 01. 2008 | 16:45

karton napsal(a):

Martinovi:
Mě osobně na titulech nezáleží, ale k vaším důkazům:
Akademický titul je výsledkem vzdělání (anglicky Education)a jsou to postupně bakalář, magistr a doktor filozofie (Ph.D.); něco jiného je ale akademické zaměstnání (Academic Employment); cituji:
1978-1983 Assistant Professor (tedy lidově asák)
1983-1987 Associate Professor (tedy docent)
od roku 1987 Professor (na různých institutech - tedy samostatný vysokoškolský učitel).
V té diskuzi mě zarazilo, jak někdo považuje titulování doktorem věd za znevažující.
Kdo se podívá na Švejnarovy české stránky, nemůže se ubránit dojmu, že stejné vlastnosti, které jsou přisuzovány Klausovi lze přisoudit i jemu; je ješitný a honí se za ziskem a za slávou; jinak by už dávno nepracoval v ČSOB a vzdal se občanství USA (ale co kdyby mu to prezidentování nevyšlo? A co potom, až mu skončí mandát? Zůstal by mu jen mrzký prezidentský důchod v maličké zemi kdesi v Evropě.)
03. 01. 2008 | 17:40

děda napsal(a):

vážení diskutéří je mi z vás na zvracení, kde se ve vás bere tolik nenávisti, když vlastně ani o tolik ani nejde! Havlovec Pehe si vyleje srdce a lid český po sobě začne kydat hnůj! Není vám trapno? Nebo jste opravdu tak stupidní? Vy volit presidenta nebudete, ani to svým hulvátstvím neovlivníte Vzpamatujte se! Nechte se překvapit svými poslanci - kdo a za kolik?
03. 01. 2008 | 18:44

Špaček napsal(a):

Pokud mně je známo,profesory jmenuje prezident.Pokud není tohoto jmenování, je tento titul znežíván.
03. 01. 2008 | 21:52

Javít napsal(a):

Děda to řekl správně. Vždyť dohromady nejde o nic. V podstatě jen o to, kdo bude klást věnce.
Tak proč tady to vzájemné osočování, urážky a nadávky ?
Může mi to někdo vysvětlit, ale slušně ???
03. 01. 2008 | 22:22

Ctirad napsal(a):

Jak si tak čtu některé příspěvky, nechápu, jak je možné, že máme kandidáty na presidenta jen dva.
Tolik expertů na politiku, ekonomii , historii atd. jsem pohromadě ještě neviděl.
Nebýt Václava Klause, neměl by co pan Dr.Pehe psát.

Ať je to jak chce, na hrad v současné době patří Vaclav Klaus, na jehož presidentování jsem hrdý.
03. 01. 2008 | 23:33

Antimacek napsal(a):

Ctirade.
Jste také hrdý na báječná léta kupónové privatizace a na vše co předcházelo Sarajevskému atentátu na prof. V.K. ???
Mimochodem víte kdo je nazýván
hlavním představitelem polistopadového bankovního socializmu? Ale upřímně Vám přeji
Vaši upřímnou hrdost na dosavadní "presidentování" prof.V.K.
03. 01. 2008 | 23:52

Jana napsal(a):

V zemi,kde valorizace občanské investice,kterou stát splácí např. formou starobní penze,dosáhne bez většího povšimnutí v průměru hodnoty 10,slovy deseti,bochníků chleba měsíčně,je pozice prezidenta republiky spíš pranýřem než čestnou a nejvyšší státní funkcí.Kandidatura tradičně slušného člověka bez významné změny státní politiky je tedy logicky vyloučena a kandidátem může být jen osoba-loutka.A tak to také je.
04. 01. 2008 | 09:07

Vanek napsal(a):

PROFESOR VÁCLAV KLAUS A BÍDA DUCHA

Prof. Ing. Václav Klaus, CSc. Co jste možná opravdu, ale opravdu nevěděli ....

http://profesor-klaus.osoba...
04. 01. 2008 | 11:07

Jan Novák napsal(a):

to Vanek (proč ne VanĚk? Jsi také Czecho-Amík?):
napiš nám SVOJE webové stránky, ať můžeme posoudit TVÉHO ducha!
Když jsem si velmi pozorně přečetl webové stránky pana Švejnara, tak jsem moc nadšen nebyl. Sebechvála na kvadrát. Ofotí tam i děkovný dopis vyvedený jako diplom - s falešným Prof. ve zlatě. Onen vysokoškolský učitel, co učí 9 (devět!) studentů, si sice může říkat pan profesor - stejně jako každý středoškolský učitel účetní evidence na ekonomce.
04. 01. 2008 | 12:41

Marcela napsal(a):

Váš negativní vztah k prezidentovi Klausovi je znam již dlouhá léta. Věřím,že Klaus prezidentem zůstane,nemám nic proti jeho soupeři,ale ocenila bych z jeho strany kdyby žil v naší zemi,pracoval a pak kandidoval.Ovšem to nikoho nezajímá hlavně kohokoliv jen né Klause je to už trapné a ubohé.Prezident Klaus má jistě své nedostatky,ale na druhou stranu jako prezident je vynikající a ze má občas svůj názor a nejde se stádem je jen dobře.
04. 01. 2008 | 14:00

morskaapanna napsal(a):

V.Klaus: "Náš život se odehrává zde."
Růžové brýle, které si pan president nasadil v novoročním projevu, zejména při konstatování, že žijeme v nejlepší době našich dějin, by měl pokud možno odložit. Tolik neuvěřitelných zločinů, loupeží, týrání dětí a případně i jejich vražd, kolik jich denně vidíme ve zprávách, hovoří o něčem jiném. Myslím, že i on nese svůj podíl na tomto neutěšeném stavu. Proto se domnívám, že změna na tomto postu by možná byla přínosná, ať se už se o životě, který zde žijeme rozhoduje kdekoliv jinde.
04. 01. 2008 | 15:27

v_END_eta napsal(a):

to morskaapanna: Pokud sledujete zprávy, nedivím se vám, že nesdílíte názor s panem prezidentem. zejm=na pokud se jedná o krádeže, loupeže apod. A propos: v době komunistické totality se nekradlo? A dále: hlavní vinu na dnešní situaci má tolika intelektuály oslavovaná demokracie, která je pouze převlečeným socialismem. Ve svobodné společnosti přece není možné, aby dva blbci přehlasovali jednoho génia (to je demokracie - totalita většiny). A změna by prospěla: Znám osoby, které by byly lepšími prezidenty, ale ty o ni nestojí. Pan Klaus je dobrým prezidentem a a lepšího, který o tento post stojí, neznám.
04. 01. 2008 | 16:45

prezidentabychradznal napsal(a):

Kdo je Jan Švejnar.? Já nevím, nikdy jsem o něm neslyšel. Asi to bude správný chlap, ale to je i můj strejda.
Nějak si pořád neumíme vážit toho co máme, nejsme hrdí na to co jsme dokázali?
:) mě se tu žije dobře
04. 01. 2008 | 16:50

Miloušek napsal(a):

Expremier Zeman napsal "To Pehe jen žvaní a žvaní. Jeho slova jsou prázdná, dutá, jako jeho hlava.
04. 01. 2008 | 18:00

Šetřílek napsal(a):

Všichni co chceme pana Klause na Hrad bychom měli začít vybárat peníze z ČSOB, banky, ktará financuje kampaň svého předsedy DR. Voliči ODS jsou ti co mají v ČSOB miliardy tak tu sílu využijme. ČSOB sama potom Švejnara zavře do sklepa aby se nemohl volby uúčastnit. Furrt lepčí než RAN na banku.
04. 01. 2008 | 18:05

Jirka napsal(a):

Tekevize NOVA, kdysi potřebovala narychlo politologa a tak si prostě vyrobila p. Pehe. Jistě v tom byl kus zvrácenosti. Svoji nepříliš důstojnou roli zde sehrál i exprezident Havel. Úsměvné i smutné je, že této nálepky se pam Pehe neustále drží jako klíště a snad tomu , že je politologem opravdu věří ?? ...Ano stal se z toho zvyk a zrodil se "politolog". Bohužel i takto mohou vznikat někteří tzv. (později možná i samozvaní politologové).
Díví se ještě někdo něčemu ?????
04. 01. 2008 | 20:26

Karel (taky) napsal(a):

Veřejné mínění je na straně Klause? To je informace někdy z října, ne? Začátkem prosince to bylo fifty-fifty a trend je jasný. Klaus se už zajídá většině voličů.
04. 01. 2008 | 20:53

Hrubos napsal(a):

účetní z Proseka - Nevermore !Švejnare, pošlete ho na smetiště dějin !
04. 01. 2008 | 21:08

morskaapanna napsal(a):

nicku v END eta:
Za minulého režimu se patrně kradlo taky, to je bez diskuse. Ale třeba v poslední době nějak přibylo dětí v popelnicích. Tím se naprosto nezastávám minulého režimu, který je mj.počátkem všech současných problémů nejen ekonomických, ale taky problémů v mezilidských vztazích. Jeden z nich je právě ten, který zmiňujete: nezájem slušných a kvalitních lidí o vysoké funkce. Škoda, že se i dnes na vysoké posty dostávají takoví lidé, kteří na nich nemají co dělat. Je pozoruhodné, že na místo řadového úředníka státní správy se konají výběrová řízení za účasti personálních a psychologických poradců, což by bylo nejvýše nutné v případě premiéra, ministrů a prezidenta nevyjímaje.
05. 01. 2008 | 00:59

Ing.Ludvík Hon napsal(a):

ČESKY PREZIDENT BY MĚL BÝT PŘEDEVŠÍM VELKÝM ČLOVĚKEM NÁS VŚECH OBČANů. Mně je v podstatě jedno jestli to je profesor ekonomie nebo klimatolog. V žádném případě by to neměl být člověk typu soudruha Husáka nebo jiných soudruhů prezidentů, kteří nás občany ohlupovali svými hovadinami o úspěšném budování socialismu a o tom, že se nikdo nemá tak dobře jako my v socialismu. Pan prezident Klaus je asi mimořádně zainteresován na znovuzvolení. A proto se někdy vyjadřuje bez určité pokory a skromností vůči panu Švejnarovi, který je mladý a myslím si i že schopný. Ale to my bohužel občané nemůžeme posoudit, protože pan Klaus odmítá s ním vystoupit v televizi. Jako prezident v důchodovém věku přece může těm mladým pomoci. A v případě nezvolení se slušně rozloučím a klidně odejdu si hrát s vnoučaty. Ještě dostane valorizovány starobní důchod. Měl by to všechno někdo v klidu panu prezidentovi Klausovi vysvětlit, že už se poněkud ztrapňuje. Vzpomínám si jak se soudruh Husák při sestavování Čalfovy vlády třepal a působilo to na mně velmi trapně, tak tak že se tam už jen neposral. Z arogantního politika se stal prach obyčejný ubožák, na kterého se už ani nikdo nevzpomene. Po roce 1970 všechny občany poučoval a celou společnost rozdělil. Toto je poučení, ne z krizového vývoje ale ze života nás obyčejných občanů. Každý politik by měl být především člověkem. A náš prezident by měl být jedním z nás. Jako TGM. Nezlobte se na mně.
05. 01. 2008 | 02:16

Javít napsal(a):

Pro morskaapanna:
říkáte:
"Tolik neuvěřitelných zločinů, loupeží, týrání dětí a případně i jejich vražd, kolik jich denně vidíme ve zprávách, hovoří o něčem jiném. Myslím, že i on (V. Klaus) nese svůj podíl na tomto neutěšeném stavu."

Podle Vás a mnohých dalších, může V. Klaus snad za vše špatné, co se v této zemi děje.

Něco tak zcestného jsem ještě nečetl a neslyšel.
05. 01. 2008 | 11:06

Ufer napsal(a):

I když by se eventuelně pan profesor Švejnar prezidentem nestal, přesto díky za jeho kandidaturu.Líbí se nám. Byl by to nový vítr do plachet a záviděla by nám ho celá EU.
05. 01. 2008 | 17:13

občan napsal(a):

Slušná analýza pane Pehe. Bohužel Klaus bude zvolen a to hlasy lidovců. Další politický kšeftík ohledně Čunkova návratu je dávno dohodnut ! Ostatně co můžete čekat od koalice existující na politické korupci a prostituci ! Hlavně, že se člověk pobaví nad příspěvky chlapců z Dalíkovy propagandistické agentury.
No, alespoň jste trochu podráždil ty modré arogantní hlupáky ! Díky.
05. 01. 2008 | 20:48

Doc.Ing.lydie |Junková,CSc. napsal(a):

Dobrý den,
je pochopitelné, že zaslepení příznici Václava Klause štěkají na měsíc. Mám poznámku, která by se snad měla zveřejnit:
ať je pan Švejnar oslovován doktor nebo profesor, nelze mít pochybnosti o tom, že ekonomii skutečně rozumí - na rozdíl od Ing. Klause, který studival v dobách dialektického materialismu a tudíž přeferuje od začátkutzv. "základnu"- zdůrazňoval od začátku, že: nejdříve ekonomika, neb právo, věda, výzkum, morálka atd. prostě počká. Leč k těm titulúm: Václav \Klaus má nárok pouze na titul Ing.,jelikož habilitaci nepodstoupil a titul profesora získal za 3 přednášky na VŠE. Vím, o čem mluvím, svědci toho dosud žijí.Jeho spoléhání na neviditelnou ruku trhu(mailovala jsem mu k té věci" lpí na teorii z konce 15.stol.(A.Smith, Bohatství národů), které, jak mi odpověděl, dává přednost před"neviditelnou rukou státu", což je nonsense.Kupún. privatizace bla podvodem, jak je Vám znímo, výměnou za moc umožnil Klaus tunelování.Atd. Toto jen ve zkratce,vyžadovalo by to víc místa.
06. 01. 2008 | 03:46

Doc.Ing.lydie |Junková,CSc. napsal(a):

Omlouvám se za překlepy - Smith je konec 18.stol.aj.je pozdní hodina.
06. 01. 2008 | 03:50

tomas napsal(a):

Vazeni mozna se na me budete zlobit ze nepisu hacky a carky ale to je mi uplne jedno.Pristi prezident?No me se nabizi jen jedine jmeno Klaus,bohuzel je mi to lito ale je to tak.Vzhledem k tomu ze tento clovek je cestnym predsedou ODS (modrych strak)tak poslanci teto zlocinecke strany co meni USTAVU CR jak chameleon barvu nebudou ani volit jineho kandidata.prece si nedaji do funkce hlavy statu nekoho kdo nepodepise zakony ktery sou postaveny proti normalnim lidem.Pan Svejnar je podle me slusny kandidat na funkci Hlavy statu ale bohuzel vzhledem k tomu ze v nasi zemi neexistuje prima volba Hlavy statu,zvolen nebude.a to z duvodu ktery sem jiz popsal vyse.mozna to nesouvisi z tematem,ale ve zdelovacich prostredcich probehl nedavno nejaky sum ze by prima volba mela SNAD byt v pristim obdobi ,ale bohuzel neni to tak jednoduche s tim zmenit Ustavu CR a toto tam zapracovata nyni se naskyta otazka jak je mozne ze se do ustavy CR dostalo toto ze se MUSI paltit u lekare a dalsi veci zaroven byla VYJMUTA veta o tom ze obcan ma pravo na BEZPLATNOU lekarkou peci.Tohle vse je potreba schvalit horni komorou dolni komorou a pak Prezidentem a co se nestalo vse schvaleno podepsano hlavou statu a Ustava zmenena ODS navrhla cestny predseda podepsal.tohle je hlava statu ktera predstavuje autoritu neni.Mma ten dojem ze pouziti vlůastiho rozumu a tez splneni prezidentskeho slibu by nezaskodilo
06. 01. 2008 | 18:34

Franta napsal(a):

Souhlasím s prvním příspěvkem Rumcajse až na to,že simpopletl rovnici,která má vypadat takto:

ODS+KDU+ODA= úplně rozkradená republika
06. 01. 2008 | 19:42

Jan Zatratil napsal(a):

Když zhodnotím dosavadní působení Klause od r. 89 a nechci do taho tahat stranickou příslušnost, nenalézám zhola nic, co prospělo lidu této země. Jenom krátce. Rozdělená federace a to jenom z toho důvodu, že Klaus nebyl ochoten kompromisu a předat Slovensku některé pravomoce. Totálně zpackaná privatizace( jediné kritérium byla rychlost). Zpronevěra mnoha miliard přebytku na sociálním účtu. Permanentní diskreditace republiky v zahraničí ( současný stav je takový , že Klaus je naprosto ignorován nejvyššími vládními představiteli ve všech státech staré patnáctky. Klaus je pro mě a určitě nejsem sám největším zklamáním od r. 89.
06. 01. 2008 | 19:57

František Matějka napsal(a):

Vážený pane Pehe, dovolím si nesouhlasit s Vaším konstatováním, že "tato popularita (Klausova) je z velké části jen vedlejším produktem úcty, kterou Češi chovají k monarchisticky koncipovanému úřadu prezidenta". Lidé v české republice jistě nejsou ovce a spíše vnímají práci prezidenta Klause a jeho hájení národních zájmů, než že by utužovali vzpomínky na monarchistické zřízení. Právě proto má současný prezident svou stále vysokou podporu veřejného mínění.
06. 01. 2008 | 23:13

sylwa. napsal(a):

Bohužel, mne mrzí jedině to, že jsem tady četla a četla..a kdybych se věnovala něčemu užitečnějšímu, asi bych udělala lépe. Jenže ono to nejde. Nejde se dívat na to, že se vůbec nejedná o dem.volbu, ale, jak už bylo řečeno dříve, je to jen a jen msta těch lidí, kteří už ztratili svůj úřad, ať premierský, presidentský,další. Jak já bych si přála, aby na tuto funkci byl volen někdo, kdo v téhle zemi žil, kdo si problémy této země prožíval tady, ne venku...A vůbec nejlepší by bylo, kdyby těch kandidátů bylo víc, chytrých lidí, kteří netouží jen po majetku a moci, ale po tom, aby téhle zemi pomohli.Pak by mi bylo asi jedno, kdo by vyhrál, pokud by to bylo v čestném soupeření, ale o tom tady v této situaci nelze hovořit. Takže nakonec jen to, že bych panu prof.Klausovi přála, aby tím novým presidentem byl on .
06. 01. 2008 | 23:13

Javít napsal(a):

Pro Doc.Ing.lydie |Junková,CSc.:
přes veškeré Vaše tituly asi nechápete, že veškeré tituly před a za jménem prezidenta nerozhodují o jeho kvalitách.
V. Havel neměl žádný titul, přesto si myslím, že nebyl špatný prezident.
06. 01. 2008 | 23:24

noctem napsal(a):

Paní docentko Junková, obávám se, že největším neštěstím pro tuto zemi není odborná lehkooděnost páně profesorova, ale spíš jeho nechutné lidské vlastnosti: neomylnost, samolibost, naprostá absence sociálního cítění a velmi silné pokulhávání abstraktního myšlení v oblastech, které se nedají vyčíslit. Přiznám se, že dívat se na jeho zjevné utrpení při "povinných" koncertech mně působí nemalé potěšení.
Obávám se ovšem, že parlament jako je ten náš a senát jako je ten náš nemůže tohoto pána nezvolit.
07. 01. 2008 | 07:36

Novotná Jitka napsal(a):

Jen stále nechápu, kde novináři berou tu informaci, že Klaus je oblíbencem lidu!? Řeknu Vám jedno, tady v mém okolí tyto výsledky veřejného mínění nechápe prakticky nikdo, protože tady u nás NIKDO pana Klause za presidenta NECHCE!
Možná to někdo schválně takto pro pana samolibého Klause zpracovává , možná Ho tak milují pražácí,ale fakt tady ho nemáme rádi, nevážíme si jeho arogance a povýšeného chování a přehlížení. Máme HO dost, ať jde do důchodu ,pokud ještě může jít¨!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
07. 01. 2008 | 23:52

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

Pane kolego Pehe, Vaše analýza odpovídá empirické imaginaci. Vychází ze zkušenosti a je tím objektivně správná. Jsem rovněž politologem a praktikoval bych raději metodiku subjektivního etického feedbacku. Jde o to, aby si ODS uvědomila, že nedělá politiku pro Klause, ale pro národ. Spojitost s národem by měla dedukovat ze vzniklých premis jak KDU/ČSL tak KSČM. Podobně jako Kennedy 1960 hledá Švejnar oporu v národu a obrací se k němu. Klaus je stranickým aparátčíkem spolehajícím se na nomenklaturu ODS. Proto je mu národ jako politický subjekt na nic. Kennedy, aby zabezpečil kauzální transparenci, vyzval Nixona na televizní duel. Ten výzvu přijal a prohrál. Švejnar chce totéž, ale pro Klause jsou primární stranické intriky a machinace vládního aparátu než národní progres. On chce získat většinu v nomenklatůře stranických aparátčíků a nikoli morální přízeň národa. Je tedy nutné, aby občané této země vyvyjeli nátlak na partajní garnitůry: Nevolte straníka! Volte presidenta!
08. 01. 2008 | 02:52

von Frauenberg napsal(a):

Pan Klaus je jen smutny obrazek ceske politiky. Nevzdelany, arogantni malomestak, jako ekonom v mezinarodnim meritku naprosta nula. Nechapu, proc by mel byt prezidentem vzdy ekonom. Prezidentovi by sluselo jiste vice humanitni vzdelani a kulturni i spolecensky rozhled. Jsem si jisty, ze by se nasla opravdova osobnost, rezpektovana i ve vzdelane Evrope.
08. 01. 2008 | 03:28

noctem napsal(a):

Pane Dr. Buguoyi, souhlasím s vámi v tom smyslu, že Václav Klaus je mocí posedlý parchant, který se neštítí žádného prostředku k ukojování svojí megalomanie. Jenom nevím, kde jste vzal ty "vzniké premisy"; zřejmě Vám Aristotelés tenkrát sdělil u píva nějaké neznámé sylogistické tajemství.
08. 01. 2008 | 10:02

JO napsal(a):

Buguoyi, Buguoyi! Přeháníš! Co by asi tak měl pan Klaus dělat, když ho budou volit aparátčíci, jak vznešeně nazýváš námi zvolené zástupce v Parlamentu? Reklamu ČT, potažmo Moravcovi? To by musel být blb. A to on jak víme není. A "morální přízeň národa", tu přeci má. Mrkni do výsledků průzkumu STEM, Median, SCaC a dalších. Tak co plácáš Buguoyi? Říkáš že jsi politolog. Myslím, že tak maximálne máš jen politováníhodnou logiku - politolog.
08. 01. 2008 | 15:56

Jos napsal(a):

Pehe politolog? Číšník z New Yorku který si tady díky Havlovi hraje na politologa a média mu to žerou!Buguoy je zřejmě něco podobného protože žádný politolog nesmí být nenávistný a když už nemá někoho rád musí to napsat alespoň slušně!
08. 01. 2008 | 16:35

Javít napsal(a):

Pane "von Frauenberg":
jakého vzdělání jste dosáhl Vy ?
Jakého společenského postavení jste dosáhl Vy ?
Až se dostanete na podobné společenské postavení jako V. Klaus, potom kritizujte. Zatím jste bezvýznamý "von", který V. Klausovi nesahá ani po kotníky.
09. 01. 2008 | 10:43

Janekp napsal(a):

Pan pehe je duševní chudáček
10. 01. 2008 | 09:40

Jan Novák napsal(a):

to: Fon Frauenberg:
Jseš kretino non plus ultra. Nemá smysl s tebou polemizovat, knechte.
10. 01. 2008 | 10:47

Dodo napsal(a):

..."následovníci Miloše Zemana mohli svou podporou pro Klause nejenom vrátit úder Vladimíru Špidlovi, který znemožnil zvolení Zemana prezidentem..." - Pane Pehe, na Vaši logiku už dnes nemám. Přečtu si to raději až zítra ráno.
10. 01. 2008 | 19:30

VACLAV napsal(a):

ČEŠI PROSTĚ NEMAJÍ PAMĚŤ. TRADIČNĚ
11. 01. 2008 | 00:19

MBlack napsal(a):

Milý Jiří Pehe, přání otcem myšlenky, ale o tom si asi můžeš nechat jen zdát že by to byl Klausův poslední Silvestr na Hradě. http://www.volimklause.cz
11. 01. 2008 | 13:27

Josef napsal(a):

Pan Pehe mi mluví z duše. Modrý bolševici se začínají klepat strachy aby jejich nedotknutelná ikona ty volby vyhrála. Proto ty přiblblí SMS a podplácení.
12. 01. 2008 | 18:42

PAROUBLB napsal(a):

Ty BLBE PEHEHE,táhni di PRDELE!!!
13. 01. 2008 | 16:18

MUDr. napsal(a):

Pehe, prohlídni si nazpátek svoji "politickou" kariéru. Samé lumpárny a špína.
14. 01. 2008 | 11:35

frantisek.kocourek@centrum.cz napsal(a):

Oni Pehe,
jsou to co V.I.Lenin nazval užitečný idiot,oni vědí,že V.Klas je schopný politik,oblíben mezi občany ČR,že není levičák ani přítel komunistů,oni Pehe vědí,že otec Václava Klause byl slušný člověk na rozdíl od otce jejich,který byl plukovníkem ČSLA,pracovníkem HPS(pro ty mladší,Hlavní politické správy)ČSLA a celoživotní kovaný komunista ze stalinské ocele na leninském bucharu.Proto mu oni Pehe nemohou přijít na jméno,protože jich a jejich levičácké OF porazil ve všech volbách.Nechají si své úvahy pro Václava Havla a jejich souputníky láskopravdovce.
14. 01. 2008 | 15:29

Libor napsal(a):

Úplně nejlepší by bylo, kdyby byl tento článek posledním, který p. Pehe napsal.
14. 01. 2008 | 15:53

No... napsal(a):

PEHE se přidalo k Jelenovi ! No co, IQ podobné, zájmy též, budoucnost obou nejistá, musí se chlapci snažit, kdyby ze sebe idioty měli dělat...a že se jim to daří !!!
15. 01. 2008 | 20:15

pje napsal(a):

Poučné čtení příspěvků. O profesorském komplexu Klause je to jak zadek na hrnec, Klaus má jen nehodnotnou habilitaci a profesůry h.c., Švejnar je řádným professorem v UMICH. Jenže jádro Peheho článku je v tom, zda je ODS volitelsky homogenní nebo ne. Tvrdím, že klíčem je míra podělanosti. Čím vyšší podělanost, tím snadnější volba Jeho Blahorodí, čím nižší, tím snazší přechod od vazalství k autenticitě. Tlustý se rád staví do role rebela, inteligentní je dost, jen si nejsem jist mírou jeho podělanosti. Jen podělaný totiž vyhazuje své schopné a samostatně myslící podřízené... nebo se mýlím, Vlastíku?
16. 01. 2008 | 21:22

pje napsal(a):

Františku Matějko, veřejnost Klause nemiluje, veřejnost je Klausem rozpolcena, a to trvale. Méně inteligentní část veřejnosti pak odpovídá Peheho archetypální mase s úctou k "šaramatnímu panu prezidentovi". Ta inteligentnější se dělí na část vše odpouštějící a tu neodpouštějící jeho mnohé velké hříchy. Švejnar je člověk poctivější, inteligentní a navzdory liberální zkušenosti sociálně citlivý - a má na rozdíl od Klause odvahu k velkým věcem.
16. 01. 2008 | 21:38

jirka hrb napsal(a):

poslanci a senatori z vule lidu proc tato vule lidu neni skrze poslance a senatory patrna ve volbe presidenta.nebo je snad z vule lidu nebezpecí zvoleni vola co by prestavitele s vlastnostmi tohoto lichokopytnika.volici stejne jako voleni favorite jsou rovnoceni pred volbou ale i po ni.volic neni klonem politika te ci one partaje.je svobodny v kazde volbe nenili fundamentalista.sance.nadeje nebo problém.volme teda svoje representanty nasi vule a nikoliv skrze parlament ci senat v pripade volby presidenta
26. 01. 2008 | 17:32

sal napsal(a):

Ten člověk má být na Borech a ne na Hradě.
02. 10. 2008 | 09:50

Bisnis Online napsal(a):

Poland situations as far as the export of their products, which also come on the domestic market, which has been linked allocation (bought specifically granted for each worker bony or coupons for almost all goods). Therefore, ta non-existent elsewhere in the so largely inflation and budget deficits.
12. 06. 2009 | 19:16

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 04:24

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:43

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:34

KinneyTAMI napsal(a):

Have no enough money to buy a house? You not have to worry, just because that is available to get the <a href="http://bestfinance-blog.com...">business loans</a> to solve such problems. Therefore get a collateral loan to buy all you require.
21. 08. 2010 | 03:00

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:20

zrušte senát napsal(a):

Dobrý den,
naprosto s Vámi pane Pehe soulasím...
22. 09. 2010 | 12:59

Obi Van napsal(a):

Super článek, Pehe. Hlavně kvůli tomu, že jste se v něm tak zbodnul...
14. 07. 2011 | 12:00

whocares napsal(a):

Co zatím předvedl ten synek z komunisticko-estébácké rodiny, pan Švejnar? Kromě doporučení typu "Nebude-li pršet, nezmoknem!" v TV debatách ???
14. 07. 2011 | 12:03

JARLE HALSNES napsal(a):

Klaus ve skutečnosti nepatří na hrad v Praze 1, ale na zámek v Praze 8.
27. 09. 2011 | 10:33

VjGLIxi0P napsal(a):

Tem lidem, co maji radost ze Chavezova ziznemi ze sveta ublizil Chaves osobne. A nejen bohatym aristokratum, ale i zivnostnikum, nebo farmarum, kterym nezakone zklizel policka, na kterych se predtim dreli za ucelem nebyt zavisli na vlade.Zvolen byl prevazujici luzou asi jako byl asi zvolen ceskoslovensky Klement Gottwald.. Marxiste miluji oba, ze.Nejake prirovnani Britanie k Venezuele silne pokulhava. Anglie ma daleko delsi civilisacni etapu nez Venezuela, ktera zacla prakticky existovat az v devatenactem stoleti..Britanie ma vybrousene methody pravniho spolecenstvi, ackoliv dnesni hysterie okolo umrti M.Tharcherove ukazuje, ze tyto hodnoty se zmrskavaji na uroven spinaveho tridniho boje. Luza se rozmnozila i tam a je krvelacna.A nejen luza z ulice, ale i luza vzdelana.. Darmoslapove, soacani, co se drze prizivuji na vydobytcich volneho trhu, ve zvolenem rezimu, se odhaluji a ukazuji svou nenavist..Jako treba pristehovalec Culik, ktereho po celou dobu v Anglii zivi protezovani a dotace socialnich slozek, ten se nestydi verejne urazet a primitivne shazovat byvalou oposicni politicku.To bude ficak, az se tahle sorta darebaku dostane v Evrope ke zlabu....-----------Blackstone, to ziram. - nad rozumnym usudkem...
25. 08. 2013 | 11:32

Y5jQUs2y napsal(a):

Danielo, nejsem tak blbe9, jak se mužu zde1t podle psaned. Holt nečech :-DJo a ta sorta u žlabu de1vno je. Proto taky Evropa vypade1 jak vypade1. Ostatně u ve1s to neni zas až tak o moc lepšed, jdete<a href="http://vhpeimfq.com"> soetnju</a> cestou se spožděnim. Me1te většed šanci uhnout.Vodnedku, je1 vůbec nevedm o čem pedšete. Nevedm Maxe, nevedm celej ten druhej odstavec. Jestli něco u ve1s, tak sem to nečet, pe1č mi uplně stačili ty bolševickfd debaty ohledně kre1mů.Takže jestli ve1s někdo nazval komoušem, nebo že si přejete komunizmus, tak podle mě nebyl daleko vod pravdy. Ste možne1 takovej ten hodnej, co i jeden obchoďe1k na 100000 lidu povoled, a můžu si i myslet jinfd věci, nežzrovna frčej (ale jen myslet, dělat mě co chci neneche1te, ani na mym) ale to jsou hodnfd všici, než přijdou k moci. A vy ste navedc kředženej s ne1boženskym fanatikem. Zlo nadruhou.
26. 08. 2013 | 08:33

jNmrmz97 napsal(a):

Blackstone: neraduju se z ničed smrti, ani z Cheve9zovy, ani z Thatcherove9 ani z Maxovy (Max von Sprcha); mysledm, že to z me9ho postu u mě jasně vyplfdve1. Ostatně musedme tam všichni a všichni bdemue konfrontove1ni s tedm, co jsme kdy provedli. Konstatove1ned, že Thatcherove1 se přičinila o to, že svět je horšed než byl a že je ztělesněnedm dost odporne9 optiky a zavrženedhodnfdch postojů, neznamene1, že se raduji z jejed smrti nebo že jed přeju věčne9 zatracened. A už vůbec ne to, že si "přeju kommunism", jak se domnedvajed GP a spre1vce tohoto blogu. http://ypwiciilmz.com [url=http://etkxddgvcu.com]etkxddgvcu[/url] [link=http://ugybyy.com]ugybyy[/link]
26. 08. 2013 | 20:45

8XmY37I67vs napsal(a):

Blackstone:1. obracedte to! To mně (a ostatnedm) se do života serou kupčedci, kteřed trvajed na sve9 <a href="http://iyukvhg.com">svbood</a>ě podnike1ned i v neděli. To oni ne1m otravujed neděli. To oni ne1m vnucujed svoje dobro, v tomto předpadě podnikatelskou <a href="http://iyukvhg.com">svbood</a>u.2. co je pro Ve1s kriteriem fanatismu? Moje zkušenost totiž je takove1, že pro nevěředcedho je každfd věředced fanatik, s vfdjimkou těch relativisujedcedch intellektue1lů, ktere9 už ani nelze dobře označit za věředced, ale spedš za agnostiky se sympathiemi pro theisticke9 viděned světa.
29. 08. 2013 | 18:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy