Referendum o vládě v SRN

17. 11. 2010 | 08:11
Přečteno 2650 krát
V pondělí 15. listopadu 2010 sice proběhla na výroční konferenci křesťanských demokratů v Karalsruhe volba předsedkyně Angely Merkelové, ale žádné drama se tam nečekalo, jak psala většina médií. V roce 2000 dostala 95,9 procent hlasů, v roce 2004 přes 88 procent hlasů a nyní se předpokládalo, že dostane kolem 90 procent hlasů, odhadoval například zpravodajský magazín Der Spiegel.

A to přesto, že v některých odpovědích na důležité otázky, jako jsou třeba genetické testy nebo povinná vojenská služba, je strana rozpolcená. Sama Angela Merkelová se pokusila neobvykle silným útokem na opozici stranou nově motivovat. Nakonec paní kancléřka Angela Merkelová při odpolední volbě obdržela, jak se předpokládalo, víc než 90 procent hlasů.

Tento odhad potvrzovaly i průzkumy veřejného mínění: na 56 procent Němců výkon kancléřky podle veřejnoprávní ARD označilo za dobrý nebo velmi dobrý. I když je třeba současně uvést, že 51 procent dotázaných označil za možného nástupce kancléřky populárního mladého a pohledného šlechtice a ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga. Zu před jménem místo von znamená, že tomuto rodu dodnes patří zámek, podle kterého se jmenují. Ani tato zpráva však není nová a sama paní kancléřka v několika posledních interview prohlásila, že je moc ráda, že její ministr tak výborně pracuje, dělá CDU dobré jméno a má velký a příznivý ohlas u občanů.

Letošní konference CDU, přes zmíněnou potvrzující volbu paní kancléřky v čele strany, ale rozhodně není ničím rozhodujícím či přelomovým pro německou politiku a současnou koalici křesťanských demokratů CDU/CSU a liberálů FDP. Pro CDU je totiž mnohem důležitější Stuttgart, který je hlavním městem Badenska-Würtenberska, kde proběhnou zemské volby zjara: 27.března 2011. Tam totiž křesťanští demokraté sedí v zemské vládě nepřetržitě 57 let. Pokud by právě ve Stuttgartu utrpěli porážku nebo kdyby museli odejít do opozice, ohrozilo by to skoro určitě post paní kancléřky Merkelové a příštím předsedou by se stal pan zu Guttenberg. Zatím podle průzkumů preference CDU v této zemi klesly z 44,2 procent v roce 2006 na současných 34 procent.

Německé noviny skoro unisono píší, že jindy váhavá kancléřka v tomto případě nemůže ustoupit, protože nemá kam, a proto tyto volby veřejně označila za referendum o vládní koalici v Berlíně, a proto se taky tak intenzivně zasadila za modernizaci Stuttgartského nádraží. Tento futuristický projekt, o němž jsme již vysílali, považuje za projekt XXI. století.

Současně ale s paní kancléřkou je při těchto volbách ohrožen i post šéfa FDP Quido Westerwelleho: kdyby se FDP ve Stuttgartu nedostala do parlamentu, bude podle německých novinářů zcela určitě následovat jeho rezignace. I tato strana má však připraveného nástupce, který na rozdíl od Guttenberga není ani mladý, ani moc známý. Jmenuje se Rainer Brüderle, je mu pětašedesát let a donedávna byl považován za muže z provincie. Jeho hvězda začala zářit asi před dvěma týdny na konferenci FDP v Berlíně, kde nejrazantněji kritizoval šéfa strany a mimo jiné mu vyčítal, že nedokázal prosadit pro FDP post ministra hospodářství, a tím zradil voliče, kteří jim při posledních volbách dali tolik hlasů, že mohou nyní zasedat ve vládě. Vzestup pana Brüderleho, kterému se donedávna posmívali ve straně kvůli jeho falckému přízvuku, signalizovala hesla, která se na konferenci objevovala a která zněla: Tak jako pan Brüderle musí FDP dělat politiku! Nebo: Pan Brüderle představuje světlo v naší straně. Tento seriózně vypadající starý bělovlasý muž, s kulatým obličejem a černě rámovanými brýlemi, sklidil na konferenci velký aplaus.

V Baden-Würtenbersku FDP v posledních volbách dostala 10,7 procent hlasů. Podle posledního průzkumu z minulého měsíce by tam měla tato strana dostat šest procent. Kdyby však její preference dál padaly, bude německé jaro skutečně horké.

Psáno pro Čro6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Morek napsal(a):

Pane Hvížďala, jste dokonalý reportér "zpětných historických pšouků"! Na druhé straně v předpovýdání amatér! Příští rok skoná V.Havel, prosím připravte si nový pravdivý "Dálkový výslech"! Napište tam názor V.Černého na charaktér největšího "ješiťáka" mimomanželského "ejakujáuňka"!
17. 11. 2010 | 08:59

vlk napsal(a):

Nejsem příliš závistivý, ale rozhodně Němcům závidím paní Angelu. Místo těch našich prapně profláknutých obličejů, počínajíc tím na Hradě a ž do posledníhov podhradí, bych je všechny okamžitě vyměnil za někoho, jako je tato dáma!! DÁMA. Jednak má Kinderstube a jednak zdravý rozum a jednak přiměřenost. Prostě na rozdíl od našich kšeftařsko šehdířských narcisů všeho druhu jd eo opravdového STÁTNÍKA. Měl jsme psát správně státnici, ale to by mohlo evokovat práva v Plzni. Mimochodem, myslíte , že by v Německu bylo něco takového možné? Tu otázku dávám pro zdejší fandy taťky Šmouly, kteří s ejistě ozvou. Ať nejdřív odpoví na to, zd a by státní unoverzita v Němcích mohla mít stejnou aferu jako státní universita v Klausolandu / od slov a Disneyland - jenže s daleko dražším vstupným a podstatně méenší zábavou/. A pak nechť hovoří dál.

Ano příšté neděli v B-W to bud e opravdu na nože. Jenže do jisté míry nepůjde o zemskou politiku, ale o městské nádraží.
Aještě k popisu korunních princů obou pravých prartají- je naprosto logické že CDU jako celostátní strana musí mít korunního prince mladého, šaramatního, prostě marketingově mimořádněpotentního. Musí oslovi co nejvíc e voličů ze všech vrstev. A stejně logické je že malá elitní partaj musí mít nachystaného jak nástupce fachmana. Teřba bělovlasého, ale především fachmana.Hezoun voliče FDP, ted y elitní bohatou skupinuprostě neosloví. Fachman ano.
Jaý rozdíl oproti nám. My s emusíme v čele partaje smířit buď s provinční tváří nebo televizním bulvárním kecálkem nebo s provařeným ksichtem ,opakovaně vyšetřovaným nebo s bigotním idelogem bilakovského formátu nebo agentem STB nebo prostě někým,kdo politiku pojme jako filiálku svojí firmy či narcisem světového formátu. Rozdíl těch figurek oproti paní Angele M. je snad dostatečně plastický a zřejmý.
17. 11. 2010 | 10:17

Patricie napsal(a):

Skutečně nás dne 17.11. zajímá více Německo a jeho zájmy? Asi skutečně bereme "odkaz" tohoto dne spíše jako dohodnutou frašku pár dobrodruhů kolem "drrrrramatika", kterého v dětství houpal na kolenou voják SS
17. 11. 2010 | 13:19

vlk napsal(a):

Patrie
budete se divit, ale zajímá.A musí zajímat. Už proto, že když ve Wolfsburgu rozhodnout , že peřstěhují škodovku na Ukrajinu, tak tu můžeme zhasnout a zamknout
17. 11. 2010 | 13:29

Zbyněk napsal(a):

Souhlasím s vlkem.
Patrie zřejmě četla nebo slyšela,jak náš pan president opět přiložil polínko k rozeštvávání dvou nejlépe spolupracujících zemí,jejichž průmysl je totálně provázán a není to jenom Škoda.Je to 60% veškeré výroby.Také mentálně jsme úplně stejní.Ekonom?Tak to ani z Plzně.Zhasínat nebude třeba,nepůjde proud.Putin trefí.
17. 11. 2010 | 14:06

pukající nebeso napsal(a):

vlk:

Zhasínat nemusíme. Už se před časem stalo.
17. 11. 2010 | 14:11

Carlos V. napsal(a):

vlk : osobní dodaz na zcela jiné téma

Vcelku se mi líbí server vasevec.cz. Ještě ho nenašli puberťáci zleva ani zprava a úroveň příspěvků tomu odpovídá, dokonce i ty si kontroluješ pravopis.

Když mě tam chtít nebudou - přece jsem pravičák - tak si mě smažou.

Ale otázka na registraci. Rád by si zachoval aspoň zdání anonymity .. potvrzuje se registraced poštou ?

Jestli nechceš psát sem, napiš na fT51A8D8K6jC@meltmail.com
.. ten mail bude fungivat jen do zítřka..
17. 11. 2010 | 15:05

Carlos V. napsal(a):

Ď.
17. 11. 2010 | 16:03

vilcek napsal(a):

To vlk: jako vzdy, karma. At uz budou
sirotci od tatky smouly vyt jakkoliv.
17. 11. 2010 | 16:39

Colt napsal(a):

vlk

Vy se tváříte, jako by nám ty naše atrapy někdo dosadil.
Cožpak nebyly volby(?) - takže voliči si takové politiky vybrali ve férových volbách.
replika: Jaký pán, takový krám - jací voliči tací politici.
17. 11. 2010 | 16:50

Colt napsal(a):

vlk

dodatek : jací jsme Křováci si může každý udělat obrázek podle prvního komentáře pod blogem od jakéhosi Morka..

a ten není svou úrovní vyjimkou.
Pak hledejme v takových sračkách anděly..
17. 11. 2010 | 17:14

vlk napsal(a):

vilcek
koukám, že jste četl Šoguna...

Colte
vážně to tak působí? Tak to je mi líto. Protože takový dojem vzbudit nechci.Akomentovat něco jako je Morek? Vy naulici sbít¨ráte vajgly, Já ne. tak proč bych ho komentoval?
17. 11. 2010 | 19:33

Colt napsal(a):

vlk

ne nepíši o Vás, ale o tom, že v tom našem prostředí skoro není výběr.
Jak píšete ..."Místo těch našich prapně profláknutých obličejů, počínajíc tím na Hradě a ž do posledníhov podhradí, bych je všechny okamžitě vyměnil za někoho, jako je tato dáma.."
Popravdě, do české politiky se tak mohou rekrutovat jen obzvláště odolní jedinci, kterým nevadí nadávky a opovržení voličů. Bohužel má to i stinné stránky.
Ale je to vina i nás, voličů, protože příliž často místo argumentů létají nadávky. Lidé slušní (a vzdělaní) se tak do politiky příliž nehrnou, protože jim nevyhovuje zdejší nekultivované prostředí.
17. 11. 2010 | 22:54

jams napsal(a):

Na stejné téma s více informacemi. Autor není novinář, ale specialista na německou politiku.
http://amo.blog.ihned.cz/c1...
18. 11. 2010 | 02:46

nowars napsal(a):

Pane Hvíždako spíše by mne zajímal váš názor na pražskou koalici ale evidentně se Vám do toho nechce.
18. 11. 2010 | 08:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy