Turecko: nová lokální velmoc

29. 06. 2011 | 12:10
Přečteno 4267 krát
Istanbul je podle amerického Brookings Institution nejdynamičtěji se rozvíjející hospodářskou metropolí na světě. Nikdo neví, kolik tam žije lidí: odhady se pohybují od patnáct do sedmnáct milionů. A v byznys centru této metropole rostou mrakodrapy jako houby po dešti.

Okolo velkoměsta vzniká prstenec satelitů a co je hlavní: přes tento velmi rychlý růst obyvatelstva, není v Turecku nouze o práci. Každý, kdo chce pracovat, najde svou příležitost. A dokonce i Evropané a Američané, kterým se říká Istancool už toto město objevili a rádi tam nejen jezdí, ale i pracují, protože to je nejmodernější islámské město na světě, které nikdy nespí.

Dokonce se tam vracejí i Turci, jejichž prarodiče a rodiče žili v Německu, kde i oni vyrostli či vystudovali. Je to proto, že Istanbul má dnes takovou dynamiku, o které se Němcům a Evropanům vůbec může jen zdát. A nejde jen o dynamiku, i příjmy mají zvláště odborníci v Istanbulu o hodně větší než měli v Německu, jak řekla novinářům třeba lékařka Nese Stegemann, která se do Istanbulu ve svých 43 letech přestěhovala z Hannoveru i se svým německým manželem a dětmi. Turecko nabízí lidem lepší perspektivu než Evropa. Může za to i ta okolnost, že má dnes velmi zdravou lidskou pyramidu, jak se říká věkovému složení obyvatelstva: Turecko, na rozdíl od Evropy, nestárne. Složení tamního obyvatelstva je velmi podobné složení obyvatelstva v Americe a v Kanadě, protože dnes v Turecku v průměru připadá na jednu rodinu 2,1 dítěte. Díky zvyšující se životní úrovni obyvatelstva se předpokládá, že počet obyvatelstva začne klesat a věkový průměr poroste až po roce 2030. To je také důvod, proč současná vláda vyzývá obyvatelstvo, aby každá rodina v budoucnu měla tři děti. Současný věkový průměr je ale velice příznivý: devětadvacet let. V Evropě je věkový průměr většinou někde mezi 40 a 45 lety.

Příznivá jsou čísla i o absolventech vysokých škol: Turecko má něco málo přes 68 milionů obyvatel a ročně absolvuje na jejich univerzitách asi 700 000 studentů, což je - na rozdíl od Evropy - akorát, aby všichni dostali práci: není jich tedy ani málo, jako ve třetím světě, ani hodně jako v Evropě.

Zajímavé je sledovat i novou politickou orientaci Turecka, které má v současné době dobré sousedské vztahy se všemi okolními zeměmi. Turečtí diplomaté vyjednávali v Baku spolupráci na stavbě ropovodu Nabucco, v Teheránu o íránském nukleárním programu, v Tripolisu se snažili hrát zprostředkovatelskou roli mezi diktátorem a povstalci, V Mekce staví mrakodrapy, v Lybii se podílejí na stavbách zařízení na výrobu sladké vody z moře a nepřerušili diplomatické styky s Izraelem.

V souvislosti s touto proměnou Turecka v lokální velmoc se hovoří o "neo-osmanismu," což vzbuzuje na západě jisté obavy a někteří politici se ptají, jestli Turecko má v úmyslu ovládat celý Blízký Východ jako před čtyřmi sty lety. Politologové oponují a hovoří o tom, že o strachu se hovořit nedá, ale podle nich je důležité, jaký cíl si Turecko vytklo, a tím cílem je evidentně snaha ukázat světu, že je možné vytvořit demokracii i v islámském světě a že taková země nemusí mít velké zásoby ropy, aby zvýšila podstatně svou životní úroveň. To všechno samozřejmě zvyšuje Turkům sebevědomí a s tím musíme počítat.

Odborníci říkají: Je velmi pravděpodobné, že Evropané se s Turky budou ještě léta přít o kde co, aniž nahlas přiznají, že Evropa Turecko do EU přijmout nechce a že Turecko nejspíš brzy Evropu už nebude potřebovat.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Cestovatel napsal(a):

Turecko není nová lokální velmoc. To prohlašují lidé kteří měří ekonomiku jen podle růstu HDP. Moji známí byli na dovolené v Turecku a to co viděli bylo otřesné chudoba, špína a ani o památky se moc nestarají. Turecko, stejně jako Indie a Brazílie ještě dlouho budou zeměma třetího světa s vysokou mírou chudoby, nezaměstnanosti a kriminalitou.

Nelze pane Hvížďalo zúžit hodnocení ekonomiky jen na jeden ekonomický ukazatel.
29. 06. 2011 | 12:31

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
Turecko ze je spina odpadky a chudoba?Kde byli tvoje zname?To plati pro Egypt!
Ja byl v Turecku na dovolene 2x,velmi spokojeny,Istanbul je moderne a krasne mesto,rozhodne s zadnou Indii se to neda srovnavat!
29. 06. 2011 | 12:37

TomášL napsal(a):

Turecko není Istambul, Istambul není Turecko...

Asi tak.
29. 06. 2011 | 12:44

TomášL napsal(a):

op: Istanbul (pořád tomu městu říkám Konstantinopol).
29. 06. 2011 | 12:45

voroshilov napsal(a):

TomasL:
Ja odpocival v Antalyji a Bodrumu,nadhera,nejake Tunisko se muze bodnout!
29. 06. 2011 | 12:48

Yosif K napsal(a):

Turecko melo proti jinym muslimskym statum z p....ele kliku:
1)80 let odluky nabozenstvi od statu a tvrde kemalisticke protiislamisticke diktatury vytvorilo jakys taky prostor pro kapitalismus.
2)zapad vicemene odpustil turecku pri 2 financnich krizich asi 200 miliard US$ - byl to prilis dulezity clen NASTO nez aby jej nechali zkrachovat
3)s nastupem islamisticke vlady zacaly proudit do Turecka jako do obri pracky "zelene penize" - investice vetsinou v cash z KSA. Jde o cca 17 miliard US$ rocne. Vetsinou do hotelu, nemovitosti. To taky trochu pomuze.....
29. 06. 2011 | 12:56

Čochtan napsal(a):

Turistická centra jsou opravdu na úrovni. Na první pohled. Když ale do hotelů naběhnou testaři od cestovních kanceláří, tak to vypadá moc často úplně jinak. V Bodrumském přístavu jsem poprvé kotvil už před 30 lety. Už tehdy to bylo krásné město. Tam, kudy chodili turisti. Jinak, středověk.

Už tehdy sem říkal, že nejlepší vývojová pomoc Turecku by bylo poslat všechny Turky z Německa domů. Byl totiž obrovský rozdí mezi restauracemi a obchody těch, kteří se z Německa vrátili a těmi, kteří z Turecka nevytáhli paty. A nebylo to jenom kvůli naspořeným penězům. Rozdíl byl především v mentalitě, v kvalitě práce, v tom co se v Německu naučili.
29. 06. 2011 | 13:10

Zbyněk napsal(a):

Cestovatel...
Večer se podívejte na Šehereziádu, jaká chudoba, to je město jedna nádhera a turecká Riviéra, no tak to je absolutní špice. Tam si vyjeďte na dovču a takovou nádheru jste ještě nazažil. Nejvyšší čas, aby Turci byli v EU.
29. 06. 2011 | 13:17

Adam napsal(a):

Byl jste v Istanbulu?
29. 06. 2011 | 13:42

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Měříte podle jednoho města. Naši známí byli na východním pobřeží Turecka, kde je nejvíce antických památek. Že to platí i pro Egypt je jasné protože Egypt je také zemí třetího světa.

Yosif K:

Ta odluka náboženství od státu v Turecku nebude trvat dlouho. Populista Erdogan už nasměroval Turecko směrem k Íránu místo směrem k západu
29. 06. 2011 | 13:49

Cestovatel napsal(a):

Zbyněk:

Ty porovnáváš situaci v zemi podle telenovely?
29. 06. 2011 | 13:52

buldatra napsal(a):

Turecké hospodářství budiž nám nesmrtelným vzorem.
29. 06. 2011 | 13:59

Taoiseach napsal(a):

Karel Hvížďala

Ano, ale...
Jednak tedy podle údajů eurostatu z letoška má Turecko ne 68 miliónů, leč 73 722 988 obyvatel - to ale není tak podstatné. Jeden problém je v tom, že operujete s průměrnými hodnotami - ve skutečnosti Istanbul, další velká města a turistické oblasti jsou jeden svět, a zbytek země druhý. Rozdíly jsou obrovské a úspěch a stabilita země závisejí na tom, jak se je bude dařit postupně překlenovat. Druhý problém je v tom, že občanská společnost je velmi slabá: snad ještě slabší než u nás - a to už je co říct - :(

Pokud chce Evropa zůstat věrohodná, nemůže používat na Turecko jiný metr než třeba na Rumunsko a Bulharsko. Samozřejmě např. ve věci lidských práv toho má Turecko ještě hodně před sebou, na druhou stranu perspektiva členství existuje, protože většina občanů Turecka si je přeje (což např. u Ukrajiny nejspíš neplatí).
29. 06. 2011 | 14:08

Taoiseach napsal(a):

Cestovatel

"Populista Erdogan už nasměroval Turecko směrem k Íránu místo směrem k západu"

Erdogan je celkem odpovědný politik a snaží se mít dobré vztahy se sousedy, přičemž Irán je po EU a Rusku třetím největším. Tedy Rusko s Tureckem (zatím - :) ) nesousedí. Ale nedá se tvrdit, že by se Turecko orientovalo na Irán, protože je jednak samo silnější, jednak je na rozdíl od šíitského Iránu sunitské.
29. 06. 2011 | 14:17

Skeptik napsal(a):

Turecko NENÍ demokratická země. Jak už tu zaznělo, rozvoj ekonomiky je jen částí profilu země. Neturistické oblasti jsou ubohé a zaostalé. Represe Kurdů - zamlčováno, neřešeno. Genocida Arménů - zamlčováno, popíráno. Okupace části Kypru - zamlčováno, obcházeno. Ustupování od sekulárního Ataturkova státu - zamlčováno, obcházeno... Současné Turecko páchne islamizací na sto honů. Viz provokace vůči Izraeli s tzv. "humanitární pomocí" Arabům v Gaze...
A nakonec - v Evropě NEMÁ Turecko co dělat. To, co s ní má historicky společného, jsou jen vzájemné konflikty v minulosti. Kulturně patří úplně jinam.
29. 06. 2011 | 14:18

Čochtan napsal(a):

Skeptik má pravdu. V Evropě NEMÁ Turecko co dělat.
29. 06. 2011 | 15:26

Čochtan napsal(a):

Měli bychom si uvědomit, že to co je dnes Turecko, bylo ještě nedávno (historicky viděno nedávno) Řecko. Evropské Řecko.
29. 06. 2011 | 15:27

Zbyněk napsal(a):

Cestovatel...
A co mám dělat člověče. Z našeho tisku se nic neozvím a když přeci, tak to není pravda. Ty jsi také pravdu nenapsal. Pravdě podobně to pan Erdogan pohnojí, snad armáda v případě problémů opět zasáhne a nastolí řád který Turecku slušel. Zatím to funguje, nezadlužují se a chudí být musí, jsou i v bohatém Německu, které vše táhne. Telenovela je to pěkná, samozřejmě nedosahuje úrovně "Nuda v Brně".
29. 06. 2011 | 15:44

Skeptik napsal(a):

Čochtan: Jo - Řecko bylo od půlky 15. do skoro půlky 19. století pod Turkama - Osmanama. Na Akropoli měli Turci prachárnu a pěknou část jí zničili. Pak tam vládli německý šlechtický rody... Ale za 1. světový stáli Řekové na straně Trojdohody a Němčourům za 2. světový partyzáni pěkně topili... taky si Řekové od nácků užili svý. Ale i když se to tam mlelo i mezi sebou, i když tam byli černý plukovníci, Řekové jsou svobodymilovný, hrdý národ. Můžeš srovnávat hospodářskou zaostalost venkova tam a v Turecku, ale ne kulturu, demokratickou tradici, kterou se Turkům nepodařilo vyvrátit z myšlení, dá se říct z genofondu národa...
29. 06. 2011 | 16:01

Cestovatel napsal(a):

Taoiseach:

Od států jako je Írán by se mělo Turecko držet dál, protože to je diktatura a přátelit se z diktátory je nemorální. V 30. letech jsme se také nesnažili s Hitlerem spřátelit ale budovali jsme pohraniční pevnosti.

To orientovat na Írán jsem měl na mysli že Turecko začíná ustupovat od sekularizace a stává se náboženským státem. Není žádné tajemství že Erdogan a jeho žena jsou silně náboženští a podporují takové zpatečničtví jako zahalování žen.
29. 06. 2011 | 17:38

Občan napsal(a):

Pane Hvížďalo,

míra nezaměstnanosti v Turecku byla v r.
2007 - 10%
2008 - 10%
2009 - 11%
2010 - 14%
2011 - 12,5%

Tedy STOUPÁ.
Nevím, kde jste vyčetl údaje pro svá tvrzení. Já je mám z OECD:
http://stats.oecd.org/index.aspx?queryid=251

S tím hospodářským růstem to také není dvakrát slavné:
http://www.indexmundi.com/turkey/gdp_real_growth_rate.html

Není on ten Váš text tedy spíše myšlenkou, jejímž otcem je přání?
A porovnávat Istanbul se zbytkem země, to už je docela směšné.
29. 06. 2011 | 18:06

Naštvaný napsal(a):

"Nelze pane Hvížďalo zúžit hodnocení ekonomiky jen na jeden ekonomický ukazatel." Hvížďala to jinak neumí. Jestli byl bolševik, to nevím, ale vyučil se bolševické novinařině a vůbec nic nového se nenaučil.
29. 06. 2011 | 18:27

Amarook napsal(a):

to: Cestovatel
I v USA je mnoho mist s otresnou chudobou, spinou a na rozdil od Turecka je to opepreno dabelskou kriminalitou. Pravda, severoamericke pamatky se udrzuji snadneji nez stredomorske. Napriklad v jednom americkem hornickem mestecku je slavnou mistni pamatkou srub, ktery pred 60 lety slouzil jako hospoda. Majitel ho obcas lizne fermezi a to je cela pamatkova pece.
29. 06. 2011 | 18:48

Anka napsal(a):

Strávili sme na prelome mája a júna dovolenku v Antályi. Kde sa na Turecko hrabeme? Predčia nás po všetkých stránkách - úslužnosť a čistota na každom kroku. Taktiež Egypt sa nemůže vobec s Tureckom zrovnávať. Bola to dovolenka na jedničku, dovolenka, akú som ešte nezažila a to sme s manželom precestovali celý svet. Máme sa od Turkov čomu učiť. Ďakujeme, Turecko, radi Vás navštívime i pri najbližšej dovolenke.
29. 06. 2011 | 19:41

hovorka11 napsal(a):

Turecko se mě líbí a turci jsou v pohodě. Při návštěvě mešity jsem viděl, že není tak pompézní, jako křesťanské kostely.
Jako nevěřící mě připadaly přirozenější.
Myslím, že tam mají dál od okupačního pokrytectví jako třeba v ČR a jsou otevřenější.
29. 06. 2011 | 20:54

Taoiseach napsal(a):

Cestovatel

Turecko se od Iránu těžko může "držet dál", když s ním sousedí. Sousedy si nevybíráme. Irán je autoritářský stát, kde je dost brutálně potlačována opozice. Ale konají se tam pluralitní presidentské volby, u který NENÍ předem jasné, kdo vyhraje. Srovnejme si to s Pákistánem - vražda presidentské kandidátky a pod. Další sousedi Iránu nevypadají lépe:
Afganistán - válka
Turkmenistán - vůbec škoda slov
Azerbajdžán - vláda jedné rodiny
Arménie - vazal Ruska bez vlastní moci
Turecko - jediná výjimka
Irák - válka

Nevím nic o tom, že by Erdogan a jeho žena "podporovali" zahalování. Je pravda, že na veřejnosti nosí šátek paní presidentová Gülová, ale jednak ho nikomu nevnucuje, jednak šátek není totéž co zahalování ksichtu.

"To orientovat na Írán jsem měl na mysli že Turecko začíná ustupovat od sekularizace..."
Musím opakovat: kdyby chtělo Turecko ustoupit od sekularizace, neorientovalo by se na šíitský Irán, leč na sunitskou Saudskou Arábii (to je ostatně stát, kterého bych se bál dvacetkrát víc než Iránu).
30. 06. 2011 | 08:39

jures napsal(a):

... pri vsetkej ucte ... ma niekto z vas aj realne skusenosti ako turecko ( jeho ekonomika ) ? nakolko tam spolocnost kde pracujem nedavno otvarala pobocku tak by som si dovolil tvrdit, ze mam zopar informacii priamo od turkov ... v turecku kompletne cele hospodarstvo vlastni asi 7 rodin ... vsimnite si, ze aj v zastupeniach zahranicnych spolocnosti maju turci casto nejake percenta, respektive je nutne sa pri prichode na ich trh s niektorou ich domacou firmou spojit .. a tato skutocnost je aj dovodom preco tolko turkov uteka z turecka do zahranicia .. je jedno aky si sikovny ak nemas spravne pozadie (rodina) nie je sanca nieco dosiahnut .. a preto odtial mladi turci utekaju ... je jedno ako sa krajina prezentuje politicky navonok, nie je otvorena trhova ekonomika a neplatia tam zakony, respektive len pre niektorych ..
30. 06. 2011 | 12:10

Zacheus napsal(a):

Jak napsal pan Skeptik - Turecko není demokratická země. Kupodivu nikomu opravdu zřejmě nevadí občasné bombardování kurdských obydlí( jaká by asi byla reakce, pokud by obdobně postupoval například prezident Lukašenko), ani okupace části Kypru ( s ničením křesťanských památek části této země). Dodávám, že v samotném Turecku jsou stále diskriminováni tamější křesťané - a připomínám v této souvislosti nedávné brutální zavraždění předsedy katolické Turecké biskupské konference Mons. Luigi Padoveseho jeho muslimským řidičem, nebo předchozí zavražedění katolického kněze Pátera Andrea Santory rovněž fanatickým muslimem a rovněž z náboženské nenávisti. I to je Turecko dnešní doby - ale to zřejmě těm, kteří stále vedou ( a nevidí důvod k jejich přerušení) přístupové rozhovory do Evropské unie, je lhostejné. To ovšem svědčí také o jejich morální a lidské úrovni.
30. 06. 2011 | 20:53

camponotus napsal(a):

Já bych to tak nedramatizoval, náhodou jsem si všimnul, že to není daleko od Řecka, tak jeden neví zda tam také nedříme nějaký latentní bankrot, do "tureckého hospodářství" a "amerického účetnictví" není nikdy dost dobře vidět. Také tam kromě turistických stezek vedou mnohem výnosnější drogové, do Afghanistánu je to, co by kamenen dohodil. Také bych neřekl, že muslimové se v práci přetrhnou, je to tam jako u judaické "Zdi Nářků", mnoho se modlících, z toho důvodu málo času na práci, většinu oddřou ženské, na nic jiného je tam nemají, jsou to věc jako u nás pes.
01. 07. 2011 | 20:47

Pípa napsal(a):

Já si myslím, že Turecko opravdu jede. O už dlouho. Byl jsem tam v devadesátém a pořád mám před očima obchodníka, který v Istambulu tlačil dvoukolák se zeleninou někam, kde jí bude prodávat. Ten měl nadšení a vůli prodávat. Když to srovnám s námi dnes, tak vidím mladého, čerstvého, perspektivního, asertivního managera, který by možná začal něco dělat, kdyby měl nejméně 85 čistého měsíčně, služební audinu, kancelář s koženým křeslem a golfovou jamku v kanceláři. Současní turečtí obchodníci jsou samozřejmě někde jinde. Zažil jsem je třeba nedávno na jedné evropské konferenci nejmenované automobilky. Bylo jich pět, urostlých chlapů, jako ze škatulky, kteří se přihlásili s diskusním příspěvkem ke každému bodu programu. Všech pět. Činili tak lehce a s nadhledem. Věděli, že přehánějí, ale oni prostě prezentovali sebe a věřím i Turecko. Prostě jedou. A mají na to.
02. 07. 2011 | 00:04

Baba napsal(a):

Schématicky,
Jana I. Kastilská, zvaná Šílená, 6. 11. 1479 Toledo - 12. 4. 1555 Tordesillas
třetí z pěti dětí Katolických králů,
Isabely Kastilské, 22. 4. 1451 - 26.11. 1504 Medina del Campo a
Ferdinanda Aragonského, 10. 3. 1452 - 23. 1. 1516,
měla se svým manželem
Filipem Sličným Habsburským, 22. 7. 1478 Bruggy - 25. 9. 1506 Burgos
šest dětí.
Na dvoře jejího vnuka
Filipa II. Habsburského zvaného Moudrý, 21. 5. 1527 - 13. 9. 1598, jediného legitimního syna jejího prvního z mužských potomků,
Karla V. Habsburského, 24. 2. 1500, Gent - 21. 9. 1558, San Jerónimo de Yuste,
vyrůstali v letech 1564 - 1571 tři z patnácti vnuků jejího druhého mužského potomka
Ferdinanda I. Habsburského, 10. 3. 1503, Madrid - 25. 7. 1564, Vídeň,
Rudolf II. Habsburský, 18.7. 1552, Vídeň - 20. 1. 1612, Praha, jeho bratr
Arnošt Habsburský, 15. 7. 1553 - 12. 2. 1595 a jejich sestra
Anna Habsburská, 2. 11. 1549, Cigales - 26. 10. 1580, Badajos,
která si roku 1570
v době vlády svého otce
Maxmiliána II. Habsburského, 31. 7. 1527, Vídeň - 12. 10. 1576, Řezno,
se svolením papeže vzala svého strýce
Filipa II. Habsburského poté, co jeho třetí manželka
Alžběta z Valois, 13. 4. 1545 - 3. 10. 1568 zemřela jako třiadvacetiletá po potratu třetího dítěte, syna,
a jeho syn z prvního manželství se sestřenicí
Marií 1527 - 1545, dcerou
Kateřiny Habsburské, 14. 1. 1507, Torquemada - 12. 1. 1578, Lisabon, portugalské královny, šestým dítětem Jany Kastiské, zvané Šílená, sestrou Karla V. Habsburského.
Karel 1545 - 1568, postižený vlivem blízkého příbuzenství rodičů, zemřel hlady, když ve svém vězení držel protestní hladovku, dvaatřicetiletý Filip si roku 1559 namísto něj do prý spokojeného manželství vzal čtrnáctiletou Alžbětu, která mu porodila dvě dcery.

Od konce vlády Ferdinanda I. byla v Praze nebo ve Vídni sjednávána příměří,
uzavíraná obvykle na osm let. Rudolf II. projevil praktický úmysl tento vztah, doprovázený ročním platem odesílaným do Cařihradu, ukončit. Čtrnáctiletá válka nakonec skončila císařovým neúspěchem, po kterém následovalo ukončení vlády v Čechách. Sedmihradský kníže Gabriel Bethlen se opíral o Turecko, kterému odváděl tribut. 6. července 1620 bylo na Hradě Fridrichem Falckým přijalo turecké poselstvo, které do Prahy přivedl Mehemed Aga, a odevzdalo mu list panovníka Osmana II. nabízející českému panovníkovi spojenectví. Fridrichovu latinskou odpověď obdržel 12. července. V listu Fridrich Falcký sliboval, že na slíbenou pomoc proti Ferdinandovi II. vstoupí s Portou ve stejný vztah, jaký k ní zaujímal Fridrichův spojenec Gabriel Bethlen.

A pro zvídavé:
10. 3. 1940, Chuck Norris,
10. 3. 1957, Usáma bin Ládin
10. 3. 1958, Sharon Stone
06. 07. 2011 | 20:59

Baba napsal(a):

Citace: Josef Polišenský, Tisíciletá Praha očima cizinců, Academia, 1999
06. 07. 2011 | 21:05

JoyRiley26 napsal(a):

The <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> are important for people, which are willing to ground their own company. In fact, this is very comfortable to receive a collateral loan.
22. 10. 2012 | 18:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy