Jak vidí Ševarnadze současnou kavkazskou krizi

27. 08. 2008 | 06:38
Přečteno 4739 krát
Bývalý sovětský ministr zahraničí a do roku 2003 prezident Gruzie Eduard Ševarnadze promluvil poprvé od kavkazské krize a dal o víkendu rozhovor nejnavštěvovanějšímu německému internetovému webu SPIEGEL ONLINE. Hovořil hlavně o propásnutých šancích Gruzie, ruské taktice a německých chybách.

Z obsáhlého rozhovoru vyplývá, že okamžitě poté, co došlo ke konfliktu, napsal dopisy jak prezidentu Medvěděvovi, tak předsedovi vlády Putinovi, ve kterých oba pány seznamuje se skutečností, že Gruzie dál stojí o dobré a nadstandardní vztahy s Ruskem a že ti, co nesou odpovědnost za vzniklý konflikt, mají za povinnost navrátit stav do výchozích pozic.

Zároveň ale pan Ševarnadze v interview zdůrazňuje, že Vladimíru Putinovi nikdy nezatajoval, že Gruzie spolupracuje a bude se Spojenými státy spolupracovat už i proto, že USA má víc peněz a může Gruzii pomoci při výcviku pohraniční stráže a armády. Vladimír Putin prý Ševarnadzemu řekl, že totéž může učinit i Rusko, a Eduard Ševarnadze mu odpověděl, že Gruzie chce v budoucnu spolupracovat jak se Spojenými státy, tak s Ruskem.

Když se exprezidenta zeptali, co vedlo Gruzii k válce, odpověděl:
„Mnozí obviňují prezidenta Michaila Saakašviliho, a to částečně neprávem… Právně mu nelze vytknout vůbec nic, vstoupit do Činvali bylo zcela legální. Ale mohlo se to učinit líp. Když už taková situace byla nevyhnutelná, měl Saakašvili zablokovat tunel Roki, kterým pak postupovala do Gruzie ruská armáda. Nezablokovat tunel, to byla velká vojenská chyba. Bohužel prezident nedomyslel situaci do konce a zřejmě vůbec nepočítal s tím, kolik měst Rusové obsadí a že budou postupovat i na Tbilisi. Kdybych já ale byl prezidentem, do Činvali bych nevstoupil.“

V rozhovoru bývalý gruzínský prezident Ševarnadze zároveň upozorňuje na tu skutečnost, že vztahy na Kavkaze se dříve nebo později mírovou cestou vyřešit musí, ale stávající konflikt podle něj řešení odsunul minimálně o deset let.

V Gruzii už nemůže být situace horší, a za tento stav činí odpovědným exprezident Západ, který tím, že nepovolil v dubnu Gruzii vstup do NATO, dal Rusům volnou ruku. Rusové takovéto rozhodnutí, jako vždy v dějinách, pochopili jako souhlas, že si v Gruzii mohou dělat, co chtějí. Ševarnadze říká: „Dnes se Německo a Francie snaží, abychom do NATO vstoupili, je ale pozdě, kdyby to udělali dříve, nikdy by k válce nemohlo dojít.“

Za pozornost jistě stojí i Ševarnadzeho vysvětlení, proč Rusko vyprovokovalo válku. Podle něj k tomu byl jediný důvod, a sice ten, že svět ignoruje mocenské nároky Ruska. A Rusku zase Ševarnadze vyčítá silná prohlášení, jako například to, v němž bylo řečeno, že nejdříve musí Saakašvili odstoupit, a teprve potom bude Rusko s Gruzií vyjednávat. Jenže, jak známo, důsledek každé takové výzvy je opačný: pozice Saakašviliho je díky vpádu ruských vojsk do Gruzie mnohem silnější než předtím a podporuje ho i opozice.

Rusové se v tomto směru jistě přepočítali, či spíše nepoučili: jednají stále stejně. Věří jen v sílu.

Napsáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

"Věří jen v sílu."
V sílu se nevěří. Sílu buď máme a pak ji použijeme, nebo ji nemáme, a pak stáhnem ocas mezi nohy.

Rusové už zase sílu začínají mít, mimo jiné i díky Putinovi, proto je jeho obliba v Rusku tak velká, a budou ji mít stále více. Na to si musíme zvyknout. Bylo to krásné vidět ten hnusný SSSR v rozpadu a bezmocnosti, i tragedie ponorky Kursk jaksi "potěšila", ale to bylo. Dnešní Rusko pokračuje v carských a sovětských tradicích.
27. 08. 2008 | 07:27

Čochtan napsal(a):

BTW Ševarnadze byl včera večer v ARD (Maischberger) i s Genschrem.
27. 08. 2008 | 07:29

Jakub napsal(a):

Pokud za sebou necháme okolnosti, které souvisely se vznikem, průběhem a ukončením celé věci na Kavkaze, musí se uznat jedna věc. Před půl rokem určité země porušily mezinárodní právo a teď prakticky kritizují to, čeho se sami dopustili na Srbsku. Jedno se Rusku musí nechat, je dobře, že k principálně stejné situaci došlo velmi záhy po Kosovu, alespoň veřejnost nestačila zapomenout na zločiny, které páchají právě západní mocnosti. Tímto gestem udělalo Rusko na západní země dlouhý nos a dalo jim pořádnou lekci.
27. 08. 2008 | 08:40

Karel napsal(a):

S opilým Jelcinem to bylo jiné kafe.A safra Rusko věří v sílu a v co věří USA?
Nejhorší je věřit v sílu a nemít na to, to je příklad našich bratrů Poláků.
27. 08. 2008 | 08:56

Ivan napsal(a):

Myslím ,že pravdu má ten ,kdo napsal že tunel ROKI nebyl zablokován proto ,že Saakašvili chtěl osetijce vyhnat do Ruska a etnicky vyčistit území.Nemohl jim prot zablokovat jedinou únikovou cestu.A skoro se mu to podařilo ,když uteklo 50 % obyvatelstva.A mohlo to být mnohem více ,kdyby Rusové olympiáda -neolympiáda zasáhli.
Hnus celého konfliktu je také to,kdy žačal! A to Gruzince učí Američané? Dokonce NATO ?
27. 08. 2008 | 09:22

krok napsal(a):

"„Mnozí obviňují prezidenta Michaila Saakašviliho, a to částečně neprávem… Právně mu nelze vytknout vůbec nic, vstoupit do Činvali bylo zcela legální."...ano pane Ševarnadze, vstoupit do Cchinvali by bylo naprosto legální, ale bombardování Cchinvali těžkými zbraněmi za legální nemůže považovat ani idiot..to je prostě zrůdnost a úmyslné vraždění civilistů. A vyčítat něco Rusům? Pokud by Jižní Osetie ve sféře zájmů USA, tak už dne Saakašvili není u moci a v Tbilisi se prohánějí humvee:-))
27. 08. 2008 | 09:44

stále rebel napsal(a):

Gruzínsko útokom na Južné Osetsko porušilo medzinárodné právo. Medzinárodné právo spočíva v gruzínsko-ruskej zmluve z 24. júna 1992 uzavretej v Soči.
http://blog.aktualne.centru...
27. 08. 2008 | 09:52

Tupelo napsal(a):

"Nezablokovat tunel, to byla velká vojenská chyba."

Muze to byt prave naopak, cetl jsem analyzu, ze ktere vyplyva ze pokud by Gruzinci tunel zablokovali, ruska armada by musela pouzit jine cesty, jedna z nich vede kousek od hlavniho mesta Tbilisy (ktere by mohlo byt obsazeno). Takto gruzinci ztratili dve provincie, ve kterych stejne nemeli zadny vliv, americka loutka Saakasvilly bude nahrazena. Co bude z Gruzii dal nevim, je mozne ze po nejake dobe vytvori americane tlak na evropske zeme (hlavne ty, jejiz predstavitele maji potrebu tancit podle cizich not, drive ruskych, nyni americkych) na prijeti Gruzie do NATO a ziskani dalsi nepotopitelne zakladny kolem ruskych hranic. Ovsem stejne tak je mozne ze si americane uvedomi ze na vysoce nestabilnim Kavkaze narazili a svuj vliv budou minimalizovat (spolu s evropskymi zememi, v podstate jen z duvodu neztraceni vlivu na jediny ropovod mimo ruske drzeni).
27. 08. 2008 | 10:46

jepice napsal(a):

stále rebel:
Zneplatnění smlouvy z roku 1992 přineslo ostřelování gruzínských sídel z osetinské strany, kterému ruští vojáci v Osetii zjevně nebránili.
Způsob útoku na Cchinvali byl nepochopitelný a z Gruzínů vinu za civilní oběti nikdo nesejme, ale vyčítat jim porušení mezinárodního práva je opravdu nesmysl.
27. 08. 2008 | 11:03

Taoiseach napsal(a):

ad krok:

Škoda, že jste příspěvek nedočetl až do konce. Ševarnadze sice říká: "vstoupit do Činvali bylo zcela legální", ale také: "Ale mohlo se to učinit líp" a hlavně: "Kdybych já ale byl prezidentem, do Činvali bych nevstoupil".
27. 08. 2008 | 13:34

Kritik napsal(a):

Názor exprezidenta Gruzie Eduarda Ševarnadzeho je evidentně rozumnější, než dnešního Saakašviliho. I když je prokazatelně tendenční a zřejmě ovlivněn podle staré pravdy "koho chleba jíš, toho píseň zpívej".
27. 08. 2008 | 14:14

Tvrdas napsal(a):

Tomuhle prevypraveni rikama "zeleny recykl modrzch smyslenek"...timto se autor jen zesmesnuje....
02. 09. 2008 | 07:59

replica watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches ,rolex watches and so on .replica watches .rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:42

louie vuitton napsal(a):

bývalý gruzínský prezident Ševarnadze zároveň upozorňuje na tu skutečnost, že vztahy na Kavkaze se dříve nebo později mírovou cestou vyřešit musí, ale stávající konflikt podle něj řešení odsunul minimálně o deset let.

V Gruzii už nemůže být situace horší, a za tento
04. 07. 2009 | 04:24

hrzbq napsal(a):

无名<a href="http://www.sz-hrzbj.cn">深圳搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn">深圳搬家</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/lhbj...">深圳罗湖搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/ftbj...">深圳福田搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/nsbj...">深圳南山搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/ytbj...">深圳盐田搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/babj...">深圳宝安搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szlh...">深圳龙华搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/lgbj...">深圳龙岗搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/bjbj...">深圳布吉搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/gcbj...">深圳装卸公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...">深圳吊车公司</a>
<a href="http://www.wumingbanjia.cn">深圳搬家</a>

<a href="http://www.hrzbq.com">深圳搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...">深圳吊车公司</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szwbcs...">深圳尾板车出租</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szdzgs...">深圳吊装公司</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szbcgs...">深圳搬厂公司</a>
<a href="http://www.wumingbanjia.cn/">深圳搬家公司</a>

万利<a href="http://www.ktwx.cn/">深圳空调维修</a>,提供<a href="http://www.ktwx.cn/ktjxz.htm">深圳空调加雪种</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ktaz.htm">深圳空调安装</a>、<a href=http://www.ktwx.cn/ktcz.htm">深圳空调拆装</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/hrktwx.htm">深圳海尔空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/LGktwx.htm">深圳LG空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/xkktwx.htm">深圳新科空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/zgktwx.htm">深圳志高空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/slktwx.htm">深圳三菱空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/dbxwx.htm">深圳澳柯玛空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/glktwx.htm">深圳格力空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/dsjwx.htm">深圳春兰空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ysqwx.htm">深圳大金空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/wxfw.htm">深圳日立空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/wxbj.htm">深圳松下空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ktcs.htm">深圳三星空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/khyj.htm">深圳索尼空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/zyktwxcz...">深圳中央空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/xyjwx.htm">深圳奥克斯空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/mdktwx.htm">深圳美的空调维修</a><a href="http://www.ktwx.cn/ktxd.htm">深圳空调清洗</a>....<a href="http://www.ktwx.cn/">空调维修</a>
16. 07. 2009 | 08:52

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 10:20

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 08:56

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:11

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:37

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 07:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy