Václav Havel a hlavní paradox Václava Klause

20. 04. 2009 | 18:58
Přečteno 4916 krát
Sobotní Lidové noviny zveřejnily po dlouhé odmlce Václava Havla velice obsáhlý rozhovor, který s ním vedl Daniel Kaiser, v němž se vyjádřil k několika základním vnitropolitickým problémům. Na text v dnešních Lidových novinách reagoval Václav Klaus v rozhovoru s Petrem Kolářem. Oba rozhovory nejen že ukazují velice zřetelně rozdíly obou osobností, ale zároveň z nich vyplývá hlavní paradox Václava Klause, který sice hovoří o své touze vybudovat pravicový stát, ale v důsledku jeho kroky posilují levici. A naopak, zatímco Václav Havel je někdy považován za levičáka, dnes podporuje pravici. Pokusím se to dokázat.

Pro účel dnešního komentáře jsem vybral tři základní myšlenky Václava Havla.

Zaprvé: o svržení vlády Mirka Topolánka uprostřed českého předsednictví v Radě Evropské unie Václav Havel prohlásil, že to byla pitomost a že doufá, že to sociálním demokratům voliči spočítají.

Zadruhé řekl, že prezident Klaus měl znovu pověřit sestavením vlády vítěznou stranu z posledních voleb, tedy jejího předsedu Mirka Topolánka.

Zatřetí, že Mirek Topolánek ve funkci vyrostl a že by se v podzimních volbách neměli volit komunisté, a sociální demokraté jen tehdy, když se odmítnou po volbách s komunisty spojit. Pak ještě dodal: Nová ODS mi je sympatičtější, protože je méně arogantní a hlavně méně fundamentalistická, ať už jde o dogmatický kult trhu jako hlavního dějiště světa, nebo pseudovlastenectví projevující se odporem ke všemu, co narušuje všemoc centra od občanské společnosti až po Evropskou unii.

Na rozhovor, jak jsem již řekl, reagoval Václav Klaus: vládu Mirka Topolánka prohlásil za Havlovu vládu, Mirek Topolánek podle něj jmenování premiérem odmítal, protože chtěl dovládnout do konce předsednictví, čemuž prezident nemohl vyhovět, protože sociální demokraté byli proti a dodal, že kruh zahájený listopadem 1989 se uzavírá: Vzniká občanské hnutí číslo dvě, ale to s pravicí nikdy nemělo a ani teď nemá nic společného. Žádné rozkročování politiků českou v podstatě levicovou společnost nezmění.

Z tohoto nepřímého dialogu obou prezidentů, bývalého a současného, vyplývá snad nejzřetelněji rozdíl ve vnímání chodu společnosti či světa obou protagonistů: Zatímco Václav Havel respektuje chod světa, snaží se naslouchat jeho nekonečné složitosti, mnohovrstevnosti, strukturovanosti a jen se snaží dbát na zachování základních demokratických pravidel: Má úctu k živě žitému světu a plně ho respektuje. Ví, že svět není možné měnit, ale jen vykládat, a tím možná usměrnit jeho vývoj. Václav Klaus naopak chce svět radikálně měnit, rád by Českou republiku, která má tradičně středolevou orientaci, kterou jí vložila do vínku nejen historie, ale i Tomáš Garrigue Masaryk, proměnil na pravicový stát: Je přesvědčen, že svět jako celek je špatně organizován a chce se podílet na jeho proměně.

A tady začíná hlavní problém všech ideologií, pro které je nejvyšší hodnota všechno, co způsobuje, aby reorganizace, tedy změny, bylo dosaženo. To znamená třeba i prosazování příznivců radikální změny či využívání touhy po moci jiných stran k tomu, aby byli oslabeni ti, kteří sdílejí jiné ideje, až po ohýbání ústavy a nerespektování rozhodnutí Ústavního soudu.

Paradox takového počínání ovšem spočívá v tom, že vede k neustálému štěpení právě pravice, jak vidíme na množství nově vzniklých stran v této půlce politického spektra, kde dnes najdeme Svobodné Petra Macha, novou stranu Petra Havlíka, který původně zakládal ODS s Václavem Klausem, Libertas Vladimíra Železného a o nové straně prý uvažuje i Miroslav Kalousek z KDU-ČSL, která se podle něj sune příliš doleva. Důsledek takového štěpení je ovšem opačný než proklamovaná slova prezidenta Klause. Štěpení jednoznačně posiluje pozice levice, tedy sociální demokracie, kvůli které Václav Klaus nenechal ani dovládnout do konce předsednictví Topolánkovu vládu, a tím otevírá cestu k možné vládě sociálních demokratů s komunisty. Je to zároveň důsledek krize osobností v naší politice: Nám chybí osobnosti, které lidi spojují, a naopak máme dost těch, kteří občany rozdělují. Bohužel mezi ně patří i současný prezident Václav Klaus. I v tom je jiný, než Václav Havel.

Napsáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

006 napsal(a):

Svatá pravda.. Havel vždycky lidi spojoval- všem byl k smíchu
20. 04. 2009 | 19:08

Béda napsal(a):

Nechápu, proč se penzionovaný exprezident, který již dávno coby humanitární bombardér a jednorozměrný moralistal propadl
na celé čáře, pořád snaží plést do české politiky.

Otázka 1: Proč by voliči měli spočítat pád vlády sociálním demokratům?

Pád vlády způsobili krom poslanců ČSSD, KSČM, dvě vyvržené poslankyně zelených, se kterými se tradičně arogantní Topolánek nedokázal domluvit, buřičské křídlo Vlastimila Tlustého v ODS, které poukazovalo na programový podvod ODS, morální bahno uvnitř ODS (především neschopnost provést skutečnou sebereflexi a rozejít se s Íčkem, kterého Paroubek považoval za hlavní překážku toho, aby oposmluvně podpořil VAE Topolánka).

Závěr: proč by měli voliči spočítat sociální demokracii to, co si zavinila především ODS sama?

Otázka 2: Proč by měl prezident potřetí pověřit Topolánka sestavením vlády, když předtím dvakrát selhal, vláda založená ne přeběhlících se neosvědčila a nic nenasvědčovalo tomu, že by se stav změnil a vláda dokázala smysluplně vládnout? Pověření Topolánka při stávajícím vývoji by znamenalo zachovat tendenci lovení dalších " konstruktivních přeběhlíků".

Otázka 3: Mirek Topolánek, by za normálních okolností v demokratickém státě na západ od hranic ČR nemohl vůbec aspirovat na vysoké politické funkce. Jeho podnikání (výsledky firmy VAE), rodinný život by jej předem z vysoké politiky deklasovaly. Pakliže by se do politiky dostal, srazily by mu spolehlivě vaz: Kubiceho zpráva, Smlouva s občanem, policejní nátlakové politické praktiky, mafiánské zametání politických kauz atd..
20. 04. 2009 | 19:21

Petr Havelka napsal(a):

nula nula šestko: nemluvte za všechny.

Ta Klausova nová sarajevská interpretace "Občanské hnutí n2" je velice zábavná. Nehledě k tomu, že u nás "pravá" pravice ještě nikdy nebyla.

Naopak v současné době se ve světě rozdíly pravice / levice stírají.

Jen u nás ČSSD jaksi ustrnula hodně nalevo.

To, že napravo panuje roztříštěnost je smutné, ale jestli by jednota měla vypadat jako poměry nalevo, tak raději nic.
20. 04. 2009 | 19:26

Petr Havelka napsal(a):

Béda: Vrtíte psem nebo si to všechno myslíte upřimně?
20. 04. 2009 | 19:29

Píďalka napsal(a):

autor
nestačilo by říct, že ODS vám prostě chutná? :o))
20. 04. 2009 | 19:41

Yann napsal(a):

Lidi nespojoval ani Vaclav Havel, ani Vaclav Klaus.
Pral bych si, aby jsme meli za ctyri roky konecne prezidenta, ktery bude lidi skutecne spojovat.
Tedy cloveka, ktery na rozdil od dvou zminenych panu, nebude trpet obsesivni potrebou zapsat se do dejin. Cloveka, jehoz pocit sounalezitosti a odpovednosti ke statu, bude silnejsi nez vlastni jesitnost a egoismus.
Vaclav Havel a Vaclav Klaus si jsou podobni vice, nez by si jejich priznivci byli ochotni priznat. To, co je rozdeluje, je jen takova nepodstatna omacka...
20. 04. 2009 | 20:01

veverka napsal(a):

Od humanitárního bombardovače a přítele kosovských muslimských narkoteroristů pokrytce Havla už z principu nemůže vzejít nic dobrého.Ten člověk je zcela zdiskreditovaný a nedůvěryhodný.Klaus má sice svý mouchy,ale oproti Havlovi je zlatej.
20. 04. 2009 | 20:03

Hajný napsal(a):

Pane Hvížďalo,
běžte už konečně ke všem čertům.Šedesátšest let mne pořád nějaký novinář nebo intelektuál vnucuje nějakého nepřítele.Nejdřív to byli Němci,pak imperialisti,Tito, Slánský,konzervy,dubčekovci,pomýlení,chartisté,komunisté, socani,Gross,Paroubek a nakonec Klaus.
A pořád stylem Dikobrazu,Trybuny a Rudého Práva.
Kožušníkovi se nedivím,leští kliky u ODS a doufá v balíček z europoslanectví.
Okolo sebe maám socana,komunistu,lidovce a člena ODS.A žádného nepřítele v nich nevidím.
Nebo mám na barák vyvěsit transparent,že za současné sucho může Klaus s Paroubkem?
Nemohli byste nás nechat na pokoji bez těch vašich samospasitelných rad?
PS:p.Stejskalovi se za toho pražského novináře omlouvám.Na něho to neplatí,ten nikoho proti nikomu nemobilizuje.
20. 04. 2009 | 20:04

LEVAK napsal(a):

Kompilát autentických Havlových výroků z jeho projevů v období listopad 89 - červen 90. Jóó, jsou to někdy paradoxy...a tkový člověk místo aby zalezl pořád kecá,kecá,kecá,kecá......a furt kecá!
"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, ze chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím..."

"Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.
V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí byt výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme jen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naší povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívážkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout.
Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobné. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.
Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO."
20. 04. 2009 | 20:17

RA napsal(a):

pro Yanna.........že ty chceš na Hradě Pepka Vyskoč, ten jediný plní Tvé zadání, stmeluje a nerozděluje.
20. 04. 2009 | 20:47

Hurá napsal(a):

Přítel totalitních dřívějších komunistů a StB-áků už může pindat cokoliv. Důvěru nemá !
20. 04. 2009 | 20:50

Petra napsal(a):

Havel je proradný pokrytec jako Halík, ten se vybarvil. Už víme o co mu jde. Vůbec jim nevadí ty lumpárny co dělala vláda Topolánka, samá špinavost, ale hlavně, že by církev dostala miliardy, které jí nepatří a že by prosadili radar. Moc dobře vám rozumíme, pánové, jděte k šípku.
20. 04. 2009 | 20:54

Ben napsal(a):

Už to napsal pan Havelka...ať každý mluví za sebe.
Mně Václav Havel nikdy k smíchu nebyl a není.

Myslím si, že zrovna za současné sucho Klaus s Paroubkem nemůžou, ale určitě můžou za stav dnešní suché politiky...
Pane Hvížďalo, nechte na pokoji některé diskutéry, když Vás tak o to prosí, ale rozhodně nenechávejte na pokoji naše "zlaté" politiky. Za to prosím já.
20. 04. 2009 | 21:01

Gerd napsal(a):

Osobně jsem pro návrat V. Havla pro návrat do vysoké politiky. V pravém světle se projeví jeho názory a zda je opravdu vizionářem nebo jen tlučhubou. Konfrontace politika s jeho názory za 20 let perfektně oddělí zrno od plev. Ale zatím to spíš u V. Havla vypadá na tu plevu. Pokaždé mluví jinak, a K. Hvíždˇala to ještě vydává za realistický pohled.
Bohužel, V. Havel má do T.G.Masaryka tak daleko, jako Karel Hvížďala do Karla Čapka. Některé věci se bohužel pro český národ nepovedly, je čas na generační obměnu.
20. 04. 2009 | 21:05

Karel napsal(a):

Václav Havel si neuvědomuje, že léta nelze zastavit. A stáří někdy bohužel přináší i duševní úpadek.
20. 04. 2009 | 21:15

jozo napsal(a):

Nemohu stále pochopit,proč zde stále otravuje bývalý přítel SRBáků a komoušů.Ač přebarven, je to pořád komouš.Jen změnil orientaci.Že pane Hvížďalo!A proto: děkujeme-odejděte, ...konečně někam kde nebudete na očích.Mám paměť jako slon, vysoký věk, a přes to mě bude sr.. !
20. 04. 2009 | 21:17

dexx napsal(a):

Těžko si představit rozdílnější lidi než Havlovy "pravdoláskaře" a tvrdé jádro ODS kolem Topolánka.
Přesto NĚCO mají společného. A myslím, že TO stojí za jejich náhlou příchylností. A je to dost velká hra. Kdo uhodne, co to je má bod ! .o))


PS: Dalík to ale není ! .-)

Kdysi "humanista" Havel udělal během několika let prezidentůry ve svých názorech 180 stupňový veletoč. Kázal o morálce, chlebu a pil víno. Vždy vsadil na nesprávné lidi. Zkazil, na co šáhl, jeho příchylnost stála několik stran a hnutí existenci. Naposledy Bursíkovy Zelené, kteří se stali Havlovou klikou ve vládě a přes které do politiky byli protlačováni lidé, kteří se voleb buď nezůčastnili (Trautenberk) nebo prohráli a nebyli zvoleni (Kocáb).
Lidově se tomu říká Havlův smrtící polibek.

ODS je zřejmě značně bezradná, co nabídnout lidem, že uvažuje právě o Havlovi, přes jeho velkou (většinovou?) neoblíbenost. Navíc Havlův smrtící polibek ještě nikdy nezklamal...

Co se týče Hvíž'dalova tvrzení, že Klaus nenechal Topolánka dovládnout (nemohl za rozkol ve straně Zelených a pokud jsme seledovali události, jen těžko za rozkol v ODS, to je práce Topolova diplomatického "umění", se kterým ostatně "oslňoval" během předsednictví Evropu a svět) radši bez komentáře...
20. 04. 2009 | 21:34

Vico napsal(a):

Václav Havel byl jediným naším politikem, který vešel do povědomí i mimo naše hranice.
-Nebyl však tím, který by lidi nějak zvláště, kromě prvních porevolučních měsíců,spojoval.

- Havel - vizionář. Kdo vyslovuje vize, ještě neznamená, že je vizionářem.Byl meteorologem, který nám popisoval, jaké bude počasí za třicet let, ale jeho odhad, jak bude zítra, selhával až nadprůměrně.

Občan Havel byl a je posedlý Václavem Klausem stejně jako Václav Klaus Václavem Havlem.

Proto ani není těžké odhalit, co motivovalo Havla k nečekané podpoře Topolánka a pochvale, jak politicky dozrál/čti - obrátil se proti Klausovi/a co motivovalo Klause, který prohlásil ODS Občanským hnutím dvě /čti - příklon Topolánka k odvěkému soupeři Havlovi/.

Každý z nich má reálný vliv na politiku. Klaus své děsivé prezidentství, Havel své polibky smrti. Klaus s Havlem se však asi nikdy nepolíbí.
20. 04. 2009 | 21:51

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hvížďala,
to máte těžké. Co vlastně všechno požadujeme od politické osobnosti? V tom smyslu, co si pod pojmem osobnosti představujeme?
Ledasco. Něco však zcela určitě: Má vlástní názor a není jen zahraniční ozvěnou. Ničí. A také to, že dokáže předvídat a přesně analyzovat. Politique c´est prévoir jak píše ve svých pamětech E. Beneš.

Gruzínská krize před půl rokem dala každému českému politikovi šanci se prezentovat jako skutečná politická osobnost vrcholného formátu.

Dokonale tuto možnost využil pouze prezident. Po půlroce lze říct, že jeho hodnocení bylo naprosto přesné a výstižné. Řeči ostatních politiků ponechávám na zvážení ...
20. 04. 2009 | 22:05

fsrbek napsal(a):

Chybí mi jakákoli konstruktivní řešení a nápady. Do naší politiky se až nebezpečně silně promítá osobní averze a osobní konflitky politiků. Obávám se, že "znovuobjevení ODS" je u pana Havla motivováno osobním vztahem k současnému prezidentovi. Mám pocit, že V.Havel se stále snaží "tahat" za provázky. Dokáže a umí, jako málokdo skrýt své osobní zájmy za velká slova.
Pravda a láska bohužel nezvítězily ani u nás ani jinde ve světě, ale znělo to hezky. S čím lákavým a hezkým přijde pan exprezident teď? Kde je něco konkrétního, co by přispělo ke prospěchu téhle malé země a ne jen zviditelnění se jednotlivcům?
20. 04. 2009 | 22:14

P. napsal(a):

Ron Paul hosted by Czech President Klaus in Prague:
http://www.euportal.cz/Arti...

Roztržka českého prezidenta s USA:
http://bohumildolezal.lidov...
20. 04. 2009 | 22:18

Lex napsal(a):

Karel Mueller
Politiků a hlásných trub pravdy, těch, co o tom věděli nejvíce a vždy vědí nejvíce. A vždy to myslí upřímně.
Ale připomínat se jim to nesmí, protože je už ty půl roku, rok staré pravdy ztěží zajímají. Oni už mají nové pravdy, které musí zvěstovat davům. Třeba o té české národní hanbě ze svržení nesnesitelné vlády, o které to věděli všichni, jan oni ne. Inzerenti a majitelé jejich tiskovin na to nemají žádný vliv. A právě proto, že se jim to nehodí, JE TŘEBA jim to připomínat. Ty jejich zavádějící kecy, tu servilitu, to stranění.
Lex
20. 04. 2009 | 22:28

JanChán napsal(a):

Taky bych něco napsal, ale všecchno už sdělil Béďa. Vzal mi vítr z plachet, za to parádně rozbouřil moře! Gratuluji.
20. 04. 2009 | 22:29

dexx napsal(a):

Napovím: Co dává tvrdé ODSáky a Havlovy pravdoláskaře dohromady? Co mají společné? A že je to hodně vysoká hra....
20. 04. 2009 | 22:44

dexx napsal(a):

Karel Mueller: u Gruzie souhlas. Ale nebylo to zvláštní umění. Stačilo zanalyzovat nezávislé zprávy a ideje nechat stranou. Bohužel, většina pravicových a hodně levicových politiků tohle neumí a ohlupují sebe i ostatní svou ideologií.
20. 04. 2009 | 22:49

Karel Mueller napsal(a):

Dexx, Lex:
Zdravím pánové.
Samozřejmě to nebylo žádné zvláštní mění - o to je větší ostuda, že jen nemnoho politiků zachovalo formu a chladnou hlavu. Např. pan Dienstbier, na jehož blogu jsme to analyzovali. Když to dnes čtu, tak se vskutku nemáme za co stydět ... a to nemáme - běžní debatéři - žádné zvláštní informace.

Mimochodem se zrodil skvělý debatér a to nejen zde - pan Béďa. Mohu s ním polemizovat či leckde nesuhlasit, ale má opravdu formu.
20. 04. 2009 | 23:41

Ládik napsal(a):

VH nejdří vlevo - teď vpravo, VK vpravo - podporuje levici. Obama jí něco společného - pro mě jsou to křiváci.
21. 04. 2009 | 06:03

valdštejn napsal(a):

Pan Havel si může své rozumy
pindat kde chce . Hlavně proč mu někdo nepřipomene fotečku , jak se
náš demokrat učil demokracii , když se houpal Heydrichovi na kolenou....
21. 04. 2009 | 06:22

oposum napsal(a):

to je opravdu jak v kruhu - Hvížďala napíše článek pro RFE (dnes ČRo6) a hned se ozve rudá smečka, začíná to připomínat Rudé Právo čím díl víc :-(
21. 04. 2009 | 08:03

Karel napsal(a):

Havel mlčel k činům loupeživých rytířů v devadesátých letech a nyní se k nim otevřeně přidává.
To světový tisk jistě nenapíše, není to prostě vhodné.
21. 04. 2009 | 08:13

veverka napsal(a):

dexx
"Co dává tvrdé ODSáky a Havlovy pravdoláskaře dohromady? Co mají společné? A že je to hodně vysoká hra...."

Je to takové velké,kulaté,ohřívá to tkáně a 70% Čechů to ve své zemi nechce.
21. 04. 2009 | 08:13

veverka napsal(a):

Mimochodem dnes jsem se dozvěděl,že "Schwarzenberg by mohl být tváří nové Kalouskovy strany"
http://www.ct24.cz/domaci/5...

Ti pravdoláskaři prostě vlezou kamkoliv,pokud jim z toho kouká vliv a flek.Kníže cítí že SZ končí a tak leze jinam.Havel cítí že SZ končí a tak začal podporovat taky jiného koně.Jsou to trapní šašci.Naštěstí průhlední.
21. 04. 2009 | 08:18

Lukas napsal(a):

Havel se už dočkal - je skutečnou osobností, která má větší rozměr, než jsou hranice této republiky. Současnému panu prezidentovi nezbývá, než být proti všemu (i proti zdravému rozumu), aby byl slyšet, ale stále mu něco chybí a dobře to ví, proto ta frustrace, proto ještě dramatičtější pózy, proto vláčení se napříč politickým spektrem (včera s ODS, dnes s ČSSD a zítra...).
Čecháčci vidí jen vlastní talíř.
Pane Hvížďalo, děkuji.
21. 04. 2009 | 08:49

Petr Havelka napsal(a):

Může mi tady někdo vysvětlit organizační strukturu té "pravdoláskové" mafie?

Určitě to bude silná lobby, hodně se o ní mluví. Taky bych rád věděl, kde je její centrum. Zřejmě ji musí tlačit na výsluní některé velké firmy, co firmy to budou groupy a holdingy. Beztak ti pravdoláskaři mají někde ulito hodně, ale hodně peněz, to přeci není normální, aby s nima pokecal Obama jen tak. Určitě v tom bude mít prsty Izrael. Taky bych si pořádně očíhnul všelijaká ta občanská hnutí, spolky a neziskovky. Beztak se tam perou prachy, nebo mají ruky zastrčené ve státním měšci.
Jak řikám, je to mafie. Ostatně, už Masaryk měl takový spolek, akorát měli v názvu dvě f, Maffie.

Jsou to všechno pravdolůzři, protože o ekonomice nemají ánung a jenom kdákají o morálce, přitom se tlačí na fleky.
Budou už i nalezlí v ODS, jak trójští koňové. Konec pravé ODS, mafie dosahuje svého cíle. ODS je teď mrtvá strana bez jakéhokoliv myšlenkového potencialu. Už budou jen slintat, usmívat se a mluvit o lásce s dalajlámou.
21. 04. 2009 | 09:17

Rejpal napsal(a):

Negativní názor V. Havla na pád vlády se mi nelíbí, ale přesto i nadále považuji pana prezidenta Havla za velkou Osobnost. Nechápu, odkud se bere tolik nenávisti nicků k odlišným názorům. Na vlastní názor má přece právo každý! Jsem rád, že v Česku snad už nikdy nebude uplatňováno výsadní právo jediné správné strany a jediného správného názoru.

Zdá se, že vztah mezi nenávistnými názory a nenávistnými činy je velmi těsný.
21. 04. 2009 | 09:24

Jochim napsal(a):

Takže Václav Havel spojuje tak, že jde opět proti Klausovi. Ale u něj to je v pořádku. Kdo se začal první vymezovat na to také nehledíme. Nevím jak to vidí jiní, ale Havel s první ženou byl někdo trochu jiný než s druhou. Ty první výrazné a emotivní útoky začali vůči Klausovi právě v té době.
21. 04. 2009 | 09:32

Petr Havelka napsal(a):

Tak tak. Pravdoláskaři jsou prachsprostí hokynáři. Vůbec nechápou ekonomiku a její státotvornou hodnotu. Zničili ODS, její senzitivitu, etos na kterém byla zůstavena.
Pravdoláskaři jsou spolek kamarádů, jenom si přihrávají kšefty a tunelují. Kdyby nebylo ODS a dříve spřátelené ČSSD už by nebylo co bylo.
A hlavně ty manželky, Topolánek taky není co býval, teď na něj nasadili tu pravdoláskovou Talmanovou. Jen Klaus odolal náletům letušek.
21. 04. 2009 | 09:52

Endy napsal(a):

Zoufalí lidé,dělají zoufalé činy!!!No fakt mě zajímá, kolik je hloupých lidí,kteří na tuhle nejzoufalejší pitominu posledních dvaceti let skočí!Havlovi se nedivím, ten je chudák už dávno zcela mimo mísu..Tenhle pakt mě fakt pobavil!Touha po moci je nevyléčitelná nemoc,ze které se nemocní nevzpamatují ani v komatu.(I když,jak vidět,s některými se dá dobře manipulovat ještě i v něm..)Humor v politice u nás, nevymyslí ani ten nejskvělejší scénarista.(strýček Vik, spálená směnka, krabice s miliony,facky novinářům atd,atd)Když to vezmem z této stránky-šašci v naší politice jsou světově nedostižní..Hezký den.
21. 04. 2009 | 10:18

void napsal(a):

Jsem Pravdo Laskar. Priznavam jsme tajnym vysadkem organizace Laskar Jihad v CR. Nasim cilem vzdy bylo zavleci tuto republiku do sparu mezinarodnich organizaci a implementovat zde kapitalismus s lidskou tvari aneb socialni stat (obvykle to je neco trochu jineho nez stavajici predstava socialni demokracie). Ano vetsinou, jak jiz to u kazde spravne teroristicke organizace byva, jsme vetsinou pratele (kamaradickove) nasich pratel. Ano z duvodu splynuti se spolecnosti delame chyby a kazdy z nas si musel vybrat nekolik spatnych vlastnosti. Bohuzel je nase mise u konce, po kazdem kroku jsme demaskovani a mohutnym krikem zahnani zpet do nasich smrdutych skrysi. Jiz nevime kudy kam ...
21. 04. 2009 | 10:39

JU napsal(a):

Srovnání Klause a Havla:
1)rozdělení Čekoslovenska-Klausem vedená ODS byla jedinou stranou, která ve volbách v r.1992 získala významný podíl voličů i na Slovensku a na Klause,který tam osobně vedl kampaň v mnoha městech nikdo neházel vajíčka jako na Havla.Po volbách, kdy na Slovensku i díky Havlově naprosté pol. imbecilitě zvítězil Mečiar, dohodl Klaus rychlé a bezbolestné rozdělení země.Zůstali jsme se Slováky přáteli a partnery a příkladem a stud.materiálem např.pro Belgičany. Co v té době dělal Havel?
2)Bombardování Jugoslávie krátce po našem vstupu do NATO - netřeba rozebírat-Havel-"humanitární bombarďák"-to už mu zůstane tak jako Kačce Žak JAU JAU biomasa.
3)Následné uznání území Kosovo dobytého albánskými muslimskými teroristy jako státu - všechna čest Klausovi, který jasně řekl,že toto bude mementem a precedentem
4)což se stalo útokem gruzínské armády na Jižní Osetii a následným voj. zásahem Ruska. Klaus se k tomuto konfliktu vyjádřil naprosto objektivně a přesně, ovšem pro fanatiky se stal "agentem Ruska"
5)Globální oteplování- téma Klause,kterým se mezinárodně zviditelnil.Osobně si myslím,že naši potomci budou mít v hodinách dějepisu velkou švandu z boje proti klimatickým změnám v době,kdy se lámal chleba.
6)Názory Klause na směřování EU a Lisabonskou smlouvu - v řadě věcí má pravdu i osobní zkušenost, jednání s některými evropskými politiky,musí být lahůdka. Uvidíme v blízké budoucnosti, zda se mýlil nebo ne.
Pro obdivovatele Váslava Havla: řekněte kdy se nemýlil on, ODS dostala jako pátá pol. strana Havlův polibek smrti, do pěti let končí, tak jako ty čtyři předtím.
21. 04. 2009 | 11:30

Julius napsal(a):

V.Klaus ma nesporne v mnoha otazkach pravdu. Problem je jeho zatatost, jeho revolucni nadseni. To je obvykle spise vlastni levicovym politikum. V.Klaus chce svet zmenit. A to vetsinou spatne konci.

V.Havel ma naopak mnoho problematickych nazoru. Ale vnima svet takovy, jaky je. Nevybudoval si sve abstraktni idee a nesnazi se do nich svet vecpat. To je spise pragmaticky, pravicovy postoj.

Zatimco nazory V.Klause jsou spice pravicove, jeho metody tihnou doleva. U V.Havla je tomu naopak.

Pripad Kosova je typicky. Klaus spravne ohodnotil Kosovo jako mafiozni teroristicky stat. Havel naproti tomu videl, ze tam probiha vyhlazovaci valka (ve skutecnosti z obou stran) a je nutne zasahnout.
21. 04. 2009 | 12:27

pozorovatel napsal(a):

ODS čeká, že Havel ji přinese peníze sudetských Němců?
21. 04. 2009 | 15:30

Béda napsal(a):

Julius,

nechci se vás dotknout ale viděl bych to spíš přesně naopak.

Klaus má určitou jasnou hierarchii hodnot, ve kterých čele stojí posvátnost trhu. Klaus nechce měnit svět - chce jej uchovat i se svým vlivem právě takový jaký je.

Václav Havel naopak má dvojí hodnotový metr - jeden pro good boys (to jsou jeho přátelé) a druhý pro bad boys (to jsou ti ostatní). Václav Havel chce přetvořit svět po vzoru svých nekriticky idealizovaných good boys. Mezi jeho přátele, kteří přetvářejí svět k obrazu svému patří: G.W.Bush junior, M.Albrightová atd..

Pokud jde o Kosovo - Klaus jej vyhodnotil realisticky a Havel, aniž by měl jakoukoliv představu zcela idealisticky, v rozporu s mezinárodním právem přesně podle očekávání svých velkých přátel.
21. 04. 2009 | 16:00

JU napsal(a):

Bédo,

přesná charakteristika V.Havla v několika větách.
21. 04. 2009 | 16:21

dexx napsal(a):

Veverko,

vy jste na to káp, smekám ! :-)))
Dá li Bůh čas, ještě to tu rozvedu...
21. 04. 2009 | 16:42

JAKO napsal(a):

Pane Hvížďalo
zajímavý článek>
že by odhalení minulosti taková jaká se nám nejevila,nebo jen zase jedna z možných inscenací života?
21. 04. 2009 | 17:01

Kritik napsal(a):

Je zajímavé, kolik lidí (tedy včetně autora článku), se dá obalamutit někdejšími Havlovými řečmi o "pravdě a lásce". Jeho skutečné postoje však svědčí o něčem úplně opačném - o lži a nenávisti. Vzpomeňte na jeho podporu bombardování Srbska nebo fanatickou podporu války v Iráku. A kdo má jen trochu v pořádku paměť, vzpomene si na jeho štvaní proti Rusům. Co to má společného s pravdou a láskou?

Bylo by žádoucí, aby fundovaný žurnalista pracoval se skutečnými fakty a nikoliv s neexistující a lživou virtuální realitou, kterou, jak je vidět z článku, sám vytváří.
21. 04. 2009 | 21:59

dexx napsal(a):

Bývalý pacifista Havel, co volal po rozpuštění vojenských bloků po pádu komunismu ve východní Evropě a po tom, aby Západ pomohl Rusku, že tak pomůže i nám, se změnil. Po cestě do USA se z něj začal být nekritický přívrženec USA. Předtím stačil zlikvidovat ČS vojenský průmysl, po němž mezeru na trhu zaplnily západní země, včetně USA. Omluvil se sudetským Němcům, čímž se právní řád českých zemí začal otřásat v základu.

Havel měl fešácký kriminál a byl prominentní disident, podporovaný Západem. Jeho rodiče měli zvláštní vztahy během okupace s nacisty. Tak či onak, Havel vzhledem k válkám a Rusku (po 89tém se o Rusku nepsalo nenávistně - SSSR se rozpadl a komunismus tam skončil. Vědělo se, že tamní lidé jsou oběti jako my)otočil o 180 stupňů. Přestal si hrát na lidumila, stejně mezi lidi, kterými pohrdal, nechodil a začal být militaristou. V době balkánské kampaně udělal vše, o co ho Clinton žádal. jako "morální autorita" podpořil invazi a bombardování civilních cílů. Toho se Havel striktně držel. Jednu stranu chválil a omlouval, druhou předpisově démonizoval. Civilní oběti démonizované strany mu nestály za vyjádření. Z Izetbegoviče, radikálního islamisty, autora díla "Islámská deklarace", kde volá po obnovení chalifátu a vládě islámu nad světem, dělal demokrata a pozval ho do ČR. Řádění islámských teroristů z celého světa nekomentoval. Později se stejně choval ohledně Kosova.

Je otázka, proč takto Havel z pacifismu do militarismu obrátil. Buď si ho CIA koupila nebo ho vydírá.. Nebo obojí. Je možné, že na Havla něco vědí z jeho pestrého osobního života nebo nějaký prohřešek jeho rodiny za Německé okupace. Havel v konfliktech z pozice humanisty vždy STRIKTNĚ hájí stranu, kterou vyzbrojuje a financuje Washington. Kdyby byl nezávislý, musel by se s ním dostat aspoň někdy do kolize, což se nestalo. Na přání Bushe se podepsal pod zvací dopis do Iráku. Po nenalezení neexistujících ZHN mlčí jako ryba. Havel a jeho suita také nekriticky podporují radar. Některá Trautenberkova vyjádření o východních Slovanech a boji s východními barbary stojí za to, také nemá rád, jako mnoho Němců, Srbsko, snad jako historické dozvuky, kdy Srbsko bylo jižní hrází německého vlivu. Bránilo Rakousku Uhersku v expanzi na Balkáně a během války vyprášilo Němce. Šlechtic je také činný v Bilderberg group, na jejích schůze jezdil na náklady českého ministerstva zahraničí. Fanatický příznivce radaru. Vondra - vazby na konzultační firmu Dutko Worldwhich, je spolumajitelem. tato firma je zapojena do jednání o zbrojní zakázce, o radaru. Havel měl vliv v Zelených. Všude v Evropě jsou proti zbrojení, naši se chovají jako militaristé. byť někteří opatrně souhlasí jen pod podmínkami, pokud dojde na lámání hleba, budou pro. Díky Bursíkovi. Kocáb je také radarista. Havel knížete a Kocába vytáhl přes zelené do české politiky. Kníže nekandidoval a Kocáb nedostal hlasy. Přesto jsou zřejmě důležití.
http://www.globalsecurityne...
21. 04. 2009 | 22:12

dexx napsal(a):

Topolánek se přiznal (podřekl), že vláda vznikla za účelem prosazení radaru a nezmínil se o Iránu, ale Rusku. Potvrzuje to, že USA podaly hned první den této vlády žádost o radar. Předvyplněnou. V souvislosti s tím následná štvavá kampaň v TV a novinách proti Rusku je velmi nápadná...

Obě tyto skupiny mají vazby na US Neocons, kontrolující vojensko-průmyslový komplex USA. Boj o nové zakázky za peníze daňových poplatníků je výnosný, ale tvrdý. Bush však v USA skončil, podařilo se mu pouze rozvrátit ekonomiku své země a zabřednout do dlouhodobých válek. ODS u nás utrpěla zdrcující porážku v krajských volbách a následně šla od válu díky rozporům uvnitř. u Zelených byl katalyzátorem rozporů radar, protože ve svém volebním programu nemají účast cizích vojsk a jeho prosazvání znamená oklamání voličů...

Obama však má lidi i z Bushovy éry, zájmové skupiny v USA platí statisíce za volební kampaně, Magnáti Neocons pořád mají moc. Obama není nezávislý, jak by se mohlo zdát. Zbrojní lobby vždy může zvednout hlavu a zvedá ji! http://www.globalsecurityne...

situace se může v budoucnu změnit, i když teď převládají střízlivé hlasy, že zařízení proti Iránu je nefunkční a že vyvolávání nepřátelství s Ruskem ničemu nepomůže, ani Americe ani Rusku. České noviny, konkrétně Lidovky, což jest jedno z vrchních ohlupovadel (většina tisku píše na politickou objednávku vlastníků) po období klidu dnes přinesly http://www.lidovky.cz/rusko...

možná je to začátek mediální masáže, když zbrojní lobby zvedá hlavu.... Každopádně http://www.lidovky.cz/sef-r...
" Americká zpravodajská služba pokládala Schulmeistera za jednoho ze svých nejlepších agentů v Rakousku. Ze své pozice ovlivňoval obsah Die Presse tak, že se dá říci, že noviny tiskly to, co CIA chtěla. "
21. 04. 2009 | 22:30

dexx napsal(a):

ODS pěstuje antikomunismus 20 let po pádu komunismu. Přitom zaměňuje účelově komunistický SSSR s dnešním Ruskem. Internacionální komunisty účelově zaměňuje s obyčejnýmu Rusy. Tak se vytváří nepřítel. Za války na Balkáně propagandistická mašinérie dělala totéž v bleděmodrém. Jde o to , spojit některé státy, osoby, národy s negativními významy, jiné s pozitivními. Tak byli Thaci a Haradinj a Izetbegovič "demokraté" a ti co se jim bránili, "agresoři". Navíc, ODS nedokáže většinu národa oslovit. Zbývá vyvolávání strachu a zášti na překroucený antokomunismus. Je potřeba také odvést pozornost od vlastních lumpáren a neschopnosti kvůli ideologickým klišé reagovat na požadavky doby a řídit stát

Přesto nebo přávě proto, ODS je v preferencích v historickém minimu. A jedině ona je schopna prosadit radar. Zelení se rozpadli na 2 strany, Bursík je profláknutý, že za podíl na moci kašle na volební program a voliče, Katuška se znemožnila.

Ale někdo chce umístit zbrojní zakázku do ČR. CHCEME RADAR- ODS je potřeba pomoci - pomůže NÁŠ HUMANISTA ! (Havel je v zahraničí vnímán jako někdo, kdo má v ČR morální kredit. Havel si to za asistence závislých médií vzhledem k zahraničí pěstuje. Nic však není dále od pravdy!) A to je to, co oba nesourodé tábory spojuje ! Je dokonce pravděpodobné, že se spojují jako loutky na nátlak zvenčí. Zase jsou snahy protlačit do vlády na schůze Bilderberg group jezdícího Trautenberka...
Zbrojní zakázky tohoto rozsahu mají gigantické provize. Za to se už vyplatí jít proti většině vlastního národa a riskovat, že se z české kotliny stane budoucí válčiště. Pachatelé budou dávno v "bezpečí" na druhém konci světa. Provize možná byla už vyplacena... Každopádně, Havel zatím vždy ochotně skákal a "hmanitárně bombardoval" svými obhajobami politiky nového Velkého Bratra, jak za mořem pískali. Nejvyšší vedení ODS s Topolánkem v čele také už ukázali, že jsou všehoschopni. Tito lidé nemají žádné zábrany. Jako je nevzrušují statisíce nevinných oběti válek na Balkáně nebo v Iráku. Vůle národa, je nezajímá. Přímé demokracie se bojí, voliči pohrdají. Neexistuje lumpárna, kterou by nám v naší zemi neprovedli, pokud se necháme....

PS: omlouvám se za nesourodou stylistiku, není čas brousit slůvka a věty ...
21. 04. 2009 | 23:00

dexx napsal(a):

http://pravo.novinky.cz/min...
docela zajímavé vyjádření Havlova bývalého kolegy ...
O Havlových veletočích i níže u Peheho v diskuzi ...
21. 04. 2009 | 23:10

dexx napsal(a):

dodatek: Havel a hlavně kníže mají lví podíl i na uznání Kosova českou republikou, což je porušení dosud platného mezinárodního práva. Na čí objednávku to bylo, netřeba spekulovat. Další příklad, kdy vystupovaly jako loutky ovládané vůlí jiných..:-((
21. 04. 2009 | 23:29

Al Jouda napsal(a):

Článek bych radši nazval "Labutí píseň Václava Havla".ODS ho jako maskota voleb přeji.
21. 04. 2009 | 23:47

orinoko napsal(a):

Dříve jsem to moc nebral, ale dneska mi to přijde příhodné: to jak vyslovují yankeeové jeho jméno - Hejvl. Vznikají tím různá lákává spojení.

Nedávno v televizi ukazovali oslavu kulatých narozenin Pavla Kohouta. Byl tam i Hejvl, čímž jsem byl poněkud překvapen, neb vztahy těchto dvou chartistů jsou dneska , jak v době ledové. Pravda , potřásli si rukama, ovšem žádné slovo navíc nepadlo a ten chlad si zjevně vychutnával Kohout. Zato Hejvl působil jako když se ozve "..., otřes se."

Každý nový den přináší nové a nové poznání , že Vašek Hejvl je dosti splachovací persona. I ta původní image už je spláchnutá , zůstala pouze virtuální.

Český slovník a realitu obohatil hned v několika směrech. Jako autor a také jako kouzelník nechtěného.
Ptydepe je velmi dobrý výraz , horší už je to s Pravdou a láskou a do světa Orwela pak zapadl se svým "humanitárním bombardováním". Některá citoslovce pak proměnil na zlatý fond jazyka Českého.
Dneska se to jeví jako určité klišé, ale dá pán Bůh , že se mnohé z jeho oduševnělostí dostanou časem do školních čítanek.

Tipnul bych, že na sbližování Hejvlovy Lásky a Topolánkova Hard prostředníka má svůj podíl Litomiský, což je náčelník sekce pro menšiny na úřadu vlády. Dvojnásobný neúspěšný kandidát za ODS do Senátu /za bolševika chartista/ sehnal zatím nejvyšší trafiku ve státní správě. V soukromém sektoru naprosto nepoužitelná persona.

Všechno do sebe začíná logicky zapadat a vyhraněná modrá s tím čerstvě narozeným ptákem na Jánském vršku musí přikyvovat na Pravdu a lásku. Líbezná situace: Hogo Fogo začal konzumovat čurabelku Limonádového Joea a ještě přitom oba vykřikují: Padouch nebo hrdina - my jsme jedna rodina.-
22. 04. 2009 | 12:48

Bisnis Online napsal(a):

Thanks, Very interesting read, you should be proud of your blog. I’ve been really enjoying checking up your posts from time to time. Looking forward to see your future posts
09. 06. 2009 | 03:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy