17. 07.

Boj za lidskou důstojnost

Karel Schwarzenberg Přečteno 14550 krát Přidat komentář

Ve čtvrtek nás zasáhla smutná zpráva, zemřel bojovník za lidská práva a vězeň svědomí Liou Siao-po.

Více »

08. 05.

Vive la France!

Karel Schwarzenberg Přečteno 3042 krát Přidat komentář

Francie úspěšně ubránila republiku proti útoku demagogie. Z toho můžeme mít opravdu radost. Očividně i velká část konzervativně pravicových voličů vyslechla svého kandidáta Francoise Fillona a dala hlas Emmanuelu Macronovi, a nikoliv Marine Le Penové.

Více »

12. 04.

Chucpe

Karel Schwarzenberg Přečteno 60559 krát Přidat komentář

Existuje krásný židovský výraz, který označuje obzvláštní drzost. Chucpe. Slavná definice chucpe je, když člověk, který zabil své rodiče u soudu žádá milost, neboť je sirotek. Proč mě toto napadá.

Více »

12. 03.

Sociální demokraté ve volebním čase

Karel Schwarzenberg Přečteno 26219 krát Přidat komentář

Sociální demokraté měli o víkendu sjezd, který byl důležitý nejenom pro jejich straníky a příznivce, ale i pro ty, kteří sledují osud této důležité demokratické strany.

Více »

08. 12.

Rakušanům můžeme blahopřát

Karel Schwarzenberg Přečteno 17555 krát Přidat komentář

V neděli rozhodli Rakušané o svém novém spolkovém prezidentovi.

Více »

07. 05.

Vítejte do klubu

Karel Schwarzenberg Přečteno 14952 krát Přidat komentář

Rakušané budou volit nového spolkového prezidenta.

Více »

04. 04.

Varuji před změnou postojů vůči spojencům

Karel Schwarzenberg Přečteno 6017 krát Přidat komentář

Velmi mě pobuřuje způsob, jakým s Číňany jednáme.

Více »

22. 03.

Oběti a vrazi

Karel Schwarzenberg Přečteno 11649 krát Přidat komentář

Celá Evropa je právem zděšena z vražd v Belgii. Bandě vrahů, která se nazývá Islámský stát, se podařil děsivý kousek. Zabili spoustu nevinných lidí v Bruselu.
Obávám se, že to paradoxně v Čechách a v celé Evropě odnesou namísto vrahů jejich oběti. Konečně bychom měli pochopit, proč lidé utíkají z Sýrie a Iráku. Je to právě teror Islámského státu. Místo toho je lidem na útěku vytýkáno, že oni jsou nikoliv obětmi, nýbrž těmi, kdo teror v Evropě vykonávají. Podle slavné teze, že nikoliv vrah, ale zavražděný je vinen. A jsem přesvědčen, a už jsem dneska něco podobného zaslechl, že zase zaznívá všeobecné, paušální obviňování muslimů a vůbec uprchlíků. Svědčí to o jediném. O naší vlastní ubohosti.
Dnes proběhla velká debata v parlamentu, kde byla napadána Evropská unie za neschopnost chránit své hranice, nečinnost politiků a Evropské komise. Zajímavé pro mě bylo, že toto zaznělo právě z těch stran, které jsou největšími odpůrci Evropské unie a které tudíž brání tomu, aby Evropská unie měla prostředky a možnosti, aby opravdu mohla své hranice chránit.
Každá válka, i válka s Islámským státem, vyžaduje především tři věci. Peníze, peníze a ještě jednou peníze. Jenom když budeme na tento účel vydávat potřebné prostředky jak v Evropské unii, tak pro naší vlastní armádu, budeme se schopni bránit. Ti kteří nejvíce vytýkají nečinnost, brání zároveň tomu, aby se Evropa v otázce obrany účinně sjednotila. A tomu, aby dala dohromady dostatek prostředků a sil, které jsou na obranu evropských hranic nutné.
Prostě a jednoduše znemožní, aby Evropa měla možnost chránit své hranice. A o to více jí to budou vytýkat.
Připouštím však, že všechny evropské státy, včetně naší republiky, se provinily v uplynulých desetiletích tím, že skoro žádný z nich nevydal dostatečné prostředky na obranu a bezpečnost. Budeme to horko těžko dohánět a z tohoto prostého důvodu je teď klíčové získat čas. Nejsem přesvědčen, že dohoda s Tureckem vede ke kýženému cíli. Získáme tak alespoň nějaký prostor, který nám umožní naše bezpečnostní síly vyzbrojit tak, aby napříště mohly všemožným útokům čelit.

25. 03.

NATO je především naše zodpovědnost, o bezpečnost je třeba se starat

Karel Schwarzenberg Přečteno 3945 krát Přidat komentář

Před nedávnem tomu bylo již šestnáct let, kdy jsme vstoupili do Severoatlantické aliance. Bohužel toto členství je poněkud mimo pozornost širší veřejnosti i některých politiků. Teprve vývoj na Ukrajině nás probouzí a upozorňuje na nesmírnou cenu tohoto spojenectví, které nám může dávat pocit bezpečí. To je ta kladná stránka vývoje od našeho vstupu.

Zajisté se od těch dob naprosto změnila i naše armáda. Už to není ta poněkud nemotorná armáda „varšavského paktu“, která sloužila pouze plánům generálního štábu sovětské armády a jejíž generálové, pamatuji se, překvapovali především objemem svých pupků. To je dávno za námi. Dnešní česká armáda je opravdu moderní a její příslušníci si získali úctu spojenců při nasazení v nejrůznějších zahraničních misích, ať už na Balkáně, v Afghánistánu, v Iráku či jinde. Tento veskrze kladný vývoj má však také svou stinnou stránku.

České vlády i parlamenty propadly v posledních letech stejnému myšlení, jako část jejich kolegů v západoevropských zemích a řekli si: hurá, jsme členy NATO a jsme pod ochranou především Američanů. O svoji bezpečnost a obranu se sami starat nemusíme. Výsledkem bylo, že výdaje na naší obranu během uplynulých let trvale klesaly.

Při vstupu do aliance jsme spojencům slíbili, že celkové výdaje na obranu budou minimálně dvě procenta státního rozpočtu. Dnes dosahujeme sotva poloviny tohoto závazku. To je od nás nanejvýš nezodpovědný přístup. I Američané, kteří mají dost svých starostí, už nám Evropanům jasně naznačili, že tento stav, kdy oni Evropu brání a Evropané si spokojeně vydělávají, už nepovažují za dále únosný. V budoucnu musí Evropané také konečně nést břímě své obrany sami. Američané jim budou jako věrní spojenci pochopitelně i nadále pomáhat, ale hlavní úkol obrany Evropy je na Evropanech.

My si musíme hlavně uvědomit, že to platí i pro Českou republiku. A že tudíž úkol vlády a parlamentu je dlouhodobě se o naši bezpečnost zodpovědně starat. Musíme si uvědomit, že bezpečnostní situace ve světě se prudce zhoršila. Nedaleko od nás už zažívají válku, jedná se o neskrývaný útok na nezávislost a celistvost země. Z toho musíme vyvodit důsledky. Výdaje na obranu bychom tedy měli urychleně zvednout alespoň na dávno slíbenou úroveň dvou procent. U příležitosti našeho vstupu do NATO bych tedy doufal, že se všichni nad tímto naléhavým úkolem zamyslíme.

22. 09.

Reklamní firmy narušují demokratický průběh voleb

Karel Schwarzenberg Přečteno 6998 krát Přidat komentář

Jako občan této země se v posledních dnech vskutku obávám o demokratický průběh následujících voleb. Jsem ve volebním klání zvyklý na podpásové údery. Sám jsem jich během své prezidentské kampaně zažil mnoho. To, co se ale v těchto dnech děje v Praze, se naprosto vymyká demokratické soutěži.

Několik reklamních agentur a lobbistů se domluvilo, že zasáhnou do boje o budoucí směřování města. Firmy, které léta vydělávaly na úkor města, zničily domluvené reklamní plochy s primátorem Tomášem Hudečkem a zahltily Prahu ohromnými billboardy s pomlouvačnou kampaní. A to v takové míře, jaká u nás nemá obdoby. Jsou to čisté lži.

A je to pomsta za to, že současné vedení Prahy si ve svém úporném boji proti kmotrům a zažitým mafiánským metodám na tyto společnosti ze skupiny BigBoard došláplo.

Prosím, uvědomme si, že zde nejde jen o boj proti primátorovi Hudečkovi nebo proti TOP 09 a dalším, ale že se jedná o narušení těžce vydobytých demokratických pravidel v naší zemi, ve prospěch čistě soukromých zájmů a pochybných kšeftů.

Ničení demokratické soutěže politických stran v předvolební kampani je naprosto nepřijatelné. O volebním výsledku musí rozhodovat voliči, a ne velké peníze a jejich majitelé.

Karel Schwarzenberg


Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy