Národní divadlo po vzoru Curychu "pro všechny"?

27. 09. 2012 | 22:43
Přečteno 1899 krát
Představte si, že bude nový ředitel Národního divadla zkušený profesionál, s kvalitním dlouhodobým uměleckým konceptem a s dobrými vztahy s domácími i zahraničními umělci. A ještě bude chtít transparentně se svými plány seznámit veřejnost. Utopie? Je vůbec reálné takového člověka během pár týdnů najít?

Během uplynulého víkendu jsem ve švýcarském Curychu zažil jedinečnou návštěvu curyšského Operního domu. Pro Švýcary je to národní klenot, na který jsou pyšní. Snad se snese přirovnání k naší „národní kapličce“. Není divu, že se pečlivě váží a s dlouhým předstihem vybírá, jaký intendent bude stát v jeho čele.


Foto: theatervereinzh.ch

Od září 2012 zahájil po 21letém působení známého rakouského konservativního kulturního manažera Alexandra Pereiry novou sezónu intendant Andreas Homoki. A to po čtyřech letech ode dne, kdy Pereira ohlásil svůj odchod. Přišel z Berlína, kde vedl devět let Komische Oper, a už jeho první rozhovory ve švýcarských médiích byly „po berlínsku“ neformální. Nabídl jasný koncept, nechce se hnát jako jeho předchůdce za bombastickými novinkami, kterých chtěl mít co možná nejvíce. Naopak, počet premiér snížil o čtvrtinu na 9-10 v sezoně, snížil počet představení o 10 % a soustředí se na kvalitu a větší počet zkoušek pro utužení souboru. A navíc se spolu s ním vrací na scénu v Belliniho opeře La straniera slovenská sopranistka Edita Gruberová, kterou Švýcaři zbožňují. Velmi zdařilá je také nová vizuální image Operního domu včetně redesignu dvouúrovňových webových stránek (www.opernhaus.ch). Novinkou jsou operní představení pro děti a častější baletní představení. A bez zajímavosti není, že Homoki svou první sezónu v Curychu začal novým nastudováním Janáčkovy Jenůfy (Její pastorkyňa).

Homoki se podle vlastních slov do Curychu těšil, jen ho zaskočila cenová hladina vstupného. Ta je opravdu vysoká a vzhledem k ní je Operní dům místem setkávání bohatších návštěvníků a především japonských turistů. Do budoucna chce koncept cen změnit a operu přiblížit širší veřejnosti. Alespoň v úvodu svého působení se mu to povedlo, naprosto dokonale: celý hudební dům otevřel o víkendu veřejnosti, a to v nezvyklé míře a zcela zdarma. Jedinou podmínkou bylo vyzvednout si na jednotlivé body víkendového programu, kterých bylo v nabídce dvacet, bezplatnou vstupenku.

I když v sobotu od rána hustě pršelo, už v osm hodin byla na prostranství před Operním domem dlouhá fronta lidí všech věkových kategorií, včetně stovek dětí. Řada dobrovolníků rozdávala čaj a vstupenky, které byly mezi lidmi rozebrány tryskovou rychlostí. Dalo se vidět a zažít všelicos: my jsme kupříkladu dopoledne začali v hlavním sále, kde měl úvodní proslov nový intendant (v tričku!) a kde probíhal veřejný trénink baletu. Pak jsme si poslechli veřejnou zkoušku orchestru, který studoval Prokofjevovo Romea a Julii. Následovala návštěva maskéren, kostyméren a skladů kulis. Odpoledne byla na programu prohlídka technického zázemí a večer jsme zhlédli zkoušku Straussovy opery Salome s Nicolou Beller Carbone.

Otevřené dveře do Opernhaus Zürich přilákaly desetitisíce lidí. I rodičům se program zamlouval - děti se mohly fotit v kostýmech a užívat si baletních kursů, zatímco oni si mohli vychutnat grilovaný telecí párek, který jim před operou ve stanu připravoval samotný intendant. A zároveň při grilování trpělivě s úsměvem na rtech hovořil s každým, kdo se ho chtěl na něco zeptat. Ať už byl novinář, vášnivý operní znalec anebo jen zvídavý návštěvník.

Přesvědčivý a grandiózní zážitek. Mohli bychom někdy něco takového zažít v Praze? Třeba s novým ředitelem Národního divadla?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Je to možné !
Pokud bude ministrem kultúry Jandák, ministrem zahraničí Zaorálek a premiérem Bohouš Sobotka.
27. 09. 2012 | 23:22

pamětník napsal(a):

To určitě!
Tihle Sladcí fandové jsou mor, zahnojí každou diskuzi, i tu, co ještě nezačala.
27. 09. 2012 | 23:29

VERONIKA napsal(a):

Nejlepší je jak umělci cinkali klíči a křičeli že za komunistů nemohli tvořit, museli jen do šuplíků. Co z těch šuplíků vytáhli a vytvořili na svobodě, je bohužel hodně pod úroveň té tvorby tehdy, umělecky i morálně, V divadle je to vidět nejméně, ne scéně se vždy něco hýbe, ale i tady je vidět že za starou generací herců je velká mezera
A hlavně umělci!!! - představují si svobodu jako - dejte nám peněz kolik si řekneme, šéfa žádného nebo jakého si my vybereme a budeme si dělat co chceme, vy ostatní můžete jen žasnout. Všude stejné, pláč že je málo peněz a protesty proti řediteli divadla
28. 09. 2012 | 07:38

karelgr napsal(a):

Až naši zemi nepovede banda diletantských neokomunistů ,rozdělující funkce podle stranické příslušnosti a poslušnosti, pak možná.Takže nikdy
28. 09. 2012 | 07:42

MJ napsal(a):

Opravdu příjemné čtení ráno u kávy v Den české státnosti. Myslím tím hlavně začátek, kde autor píše o čtyřleté přípravě na oddchod šéfa a hledání nového. U nás se to dá stihnout v jedné minutě.
28. 09. 2012 | 07:46

Občan napsal(a):

Vláda "rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci" spíš povede k tomu, že oprášíme stará pimprlová divadélka a budeme s nimi obcházet po sousedech jako v 19. století...
28. 09. 2012 | 08:19

Baba Jaga napsal(a):

Tak nevím, zda je zrovna tohle to správné "Národní divadlo pro všechny", pane Krafle - jednou za onoho času si ho moci jít prohlédnout. Takové akce jsou i u nás, jen jsem se zatím při nich nepotkala s účinkujícími. Ale např. s bývalým ředitelem Moravského divadla v Olomouci panem Kožušníkem byla prohlídka "jeho" divadla skutečně zážitkem. Měli by v Curychu občas zpřístupnit domácím i řádná představení. V ND v Praze je vstupné odpoledne někam na bidlo pořád lidové, ve Vídni možná ještě stále prodávají několik levných vstupenek na stání.
Až jsem se dnes musela podívat, kolik let paní Grúberové je. Naživo jsem ji nikdy neslyšela, jen v televizi. Ať se jí ještě dlouho vede a má mnoho obdivovatelů.
Nu, my venkovani si velmi chválíme přenosy z Metropolitky i odjinud, jsou v kině téměř jako živé a ze zákulisí ukazují také mnoho. Ba i ČT občas zařadí zajímavé záznamy.
28. 09. 2012 | 08:26

Medikolog napsal(a):

Občane 08.19

Nepřestávám již 22 let žasnout, co jsou lidé ochotní dělat, jenom aby nemuseli chodit do zaměstnání a pracovat tam - navíc za v zemi, v místě a v čase obvyklou mzdu. Vídám umělce v Metru, s foukací harmonikou. Ke 4 původním tónům přidal po roce dokonce pátý .. aniž by zdražil almužny přes zvýšení umělecké kvality o 25 procentních bodů...

ND pro všechny? OK. Za v zemi obvyklé dělnické mzdy, když si na ně páni umělci vydělají... Jinak si mohou zakoupit maringotky a vyjet "vyučovat umění" po celé Evropě. Ale pozor ve Francii, aby je omylem nevrátili do Rumunska;-).
28. 09. 2012 | 08:54

PB napsal(a):

Je to možné.
O učinkující a program tolik nejde, ale bude-li "předskokanem" veřejné bičování politiků, popř. jejich věšení, bude vyprodáno, kdyby trakaře padali.
Ta co, krafťáku, už máš chlapa...?
28. 09. 2012 | 08:57

F.Srbek napsal(a):

Pro mne zajímavý článek. Ale je naše Národní ještě "Národní", nebo je jenom pro movité?
28. 09. 2012 | 09:42

Hloupý Honza napsal(a):

Mohli bychom někdy žít životy obyčejných Švýcarů, Němců, Francouzů v ČEZku ? Třeba s novým prezidentem, premiérem, či jiným bývalým komunistou, nebo svazákem ?

Myslím, že ne.

P.S. Nezávidím vám okamžik, až se vrátíte z výšin sladkého putování po českých centrech v zahraničí, ze života ve vyspělé společnosti do té naší rodné zahnívající žumpy. To bude na mašli.
28. 09. 2012 | 09:47

matů napsal(a):

Také si vzpomínám na r.1990,kdy se psalo o kapitalistických zemích jako o nebi.Věřili jsme,jezdili jsme je obdivovat.Dnes už né,vzpomínáme na staré dobré časy.Kdejsou ti Kraftové,kteří pěli a slibovali(Havel a j.)Dnes už nevěřím ani Kraftovi.
28. 09. 2012 | 10:37

modrý edvard napsal(a):

V článcích, které jsem dosud přečetl, jsem nikde nenarazil na to, jak je vlastně Národní divadlo, Státní opera atp. financováno. A jak by to mělo být.
29. 09. 2012 | 11:11

J.V. napsal(a):

Umělci, kdybyste radši vytáhli ze šuplíků to umění jak jste za komančů nemohli a museli si to skládat do šuplíků. To by bylo radosti
29. 09. 2012 | 12:12

Pavel13 napsal(a):

Tplik zbytečných keců, když stačilo napsat, že tam mají dobře nastavené řídící procesy a bylo by nám všechno jasné.
30. 09. 2012 | 08:56

Anellus napsal(a):

Ono většině našich umělců by nejvíce prospělo, kdyby si museli vybojovat své místo na trhu práce jako každý jiný. Většina z nich by pravděodobně skončila v maringotkách a objížděla by český venkov, jako za obrození. Určitě by je to rychle vyléčilo z jejich tvrdých pravicově-liberálních názorů a konečně by měli čas si všimnout, jak žije dnešní obyčejný pracující. Ani Národní divadlo není žádná posvátná kráva a jeho ansámbly by si na sebe měly vydělat samostatně a bez masivních dotací. Pokud to neumí nebo nechtějí, ať je potká osud všech neúspěšných v tržní soutěži, soubory rozpustit a pro budovu najít smysluplnější využití. Vždyť když totéž udělaly voršilky s Novou scénou , tak umělci hýkali blahem.
30. 09. 2012 | 17:46

MONTEXTO napsal(a):

vida, jak opet nic nefunguje v gubernii bohmen&maehren..a opet nekdo ukradl tento tak bajecny - ismus...predti- pseudosocialismus,dnes ? kapitalismus s lidskou tvari?jak v bundestagu sdelil zkamenelym poslancum PapaRatzinger 22.O9.2o11- wo kein recht ist regiert eine rauberbande...a odvolal se na krale Salamouna...proc vlastne "demokracie" je obrovsky podvod dejin , o kterem vedel uz Platon,a zvl. Socrates ???
na youtube.com mate vy hugenoti v 1o minutach genezi "demokracie " pod nazvem "Proc je demokracie spatna forma vlady?",...jinak je pravda, ze tolika schauspieleru,kolik jich ma tato malinka gubernie buhvikomu patrici, je unikum ve svete..a na ci vyplatni pasce jsou, tot nutno jeste demaskovat a koho jsou tedy gehorsame diener-ove...to pak blazeovane rikat leben und leben lassen jaksi nejde realizovat, zv. kdyz dablovo nejvetsi meandrum , ze dokazal presvedcit lisdstvo,ze neexistuje je rovnez bravurni vykon padleho andela,ze? neverite, ergo youtube.com "zide,komunismus a genocida krestanu"..a pak si dejte rotschild criminals...the obama deception, zeitgeist 1-3.. kaplana z alasky Lindsey Williamse.aj. a pochopite , kdo je halunkenbande, co vladne a to velmi spatne...ze mr. Peter Chobot-e? vyborne hovory nikoliv H, ale z dzungle...omnia tempus habent... ale first of all dona nobis pacem...
04. 04. 2013 | 16:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy