Ohleduplnost i při líbání

22. 09. 2013 | 17:59
Přečteno 2974 krát
Když jsem na internetu sledoval neuvěřitelné video s Julčou K. v pražském metru, bylo mi úzko.

Nejenom z její agresivity a vulgarity, ale i z toho, že do sporu nezasáhl žádný muž a situaci zachraňovaly ženy. Proč o tom píši? Právě v těchto dnech začal Dopravní podnik města Vídeň Wiener Linien kampaň na zlepšení chování 2,5 milionů lidí, kteří MHD v rakouské metropoli využívají. Jejím mottem je ohleduplnost, která má přednost přede vším.Do třítýdenní kampaně dopravní podnik investoval 200 tisíc eur, tedy asi 5 milionů korun. V rozhlasových a televizních spotech, v inzerátech v tisku a na letácích a plakátech se Vídeňané a návštěvníci města dočtou, že je v jejich vlastním zájmu, aby byli ohleduplní a respektovali spolucestující. Vyzývá je k tomu dvojsmyslný slogan: „Dělej si, co chceš, ale prosím ne tady!“

(foto: wienerlinien.at)

Podle aktuálního výzkumu mezi cestujícími MHD ve Vídni jim samotným vadí, když v metru, autobuse nebo „bimce“ – jak říkají tramvaji – cestující hlasitě telefonují, pojídají kebaby a pizzy, pijí pivo a hlasitě poslouchají hudbu. Proto jsou ve všech prostředích MHD ve Vídni po dobu tří týdnů stovky spolupracovníků dopravního podniku ve speciální uniformě s nápisem Ohleduplnost má přednost a s cestujícími promlouvají. Po třech týdnech pak budou prohřešky postihovat pokutou.

Mladé lidi překvapilo, že mezi standardy chování v MHD byl zařazen i „slušný polibek“. Řada starších Vídeňanů si totiž stěžuje na „muchlování“ zamilovaných. V tomto případě ale bude „prohřešek“ řešen jen vlídnou domluvou.

Nevím, zda by Dopravní podnik hl. m. Prahy našel pět milionů na tak obsáhlou a skvěle zvládnutou kampaň, ale v nějaké rozumné formě by byla čas od času na místě. A to nejen kvůli Julče K., kterou by asi ostatně už stejně nepřevychovala!Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr. napsal(a):

Je to smutné pane Krafl. Ale zastat nebo pomoci někomu v Česku, hrozí kriminálem. Gauneři totiž mají lidská práva.
22. 09. 2013 | 18:25

opravdu potřebné rady napsal(a):

Ale jistě, vyjma za jiné voloviny pražské dopravní podniky vyhodily jednu dobu pár miliónů i za podobně, jenže hůř neumělé malůvky s obdobnou tématikou, jen redaktorka aktualně Julča na nich nebyla.
Navíc z kraflího a vídeňského hlediska měla tato perzóna naprostou pravdu, protože vytýkala té p... zvadlé naproti, že si dala zavazadlo na sic vedle sebe (aby jí ho nepřizpůsobiví neukradli, protože MP metrem už zas nejezdí).

Dávat nám za vzor, že si podnik, který má poskytovat veřejné služby považuje za únosné přivydělávat na nesmyslných svévolných pokutách a terorizování cestujících je sprostota.
Za dopravu platím hříšné peníze a žádné kebáby v tramvaji nežeru, jen slušné bagety ze subwaye.
Až zas budou karatisti amatéři někoho v metru kopat do hlavy, jsem zvědav, kde budou hrdinní zaměstnanci této černé díry na peníze.
22. 09. 2013 | 18:47

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

tak Julča je typická degradovaná alkoholička na terénu předešlé těžké poruchy osobnosti.
jediná léčba pro podobné případy je fyzické cvičení,pokud možno tuhé, a pokud možno do roztrhání zapáchajícího těla.
22. 09. 2013 | 19:05

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

jinak zajímavá rekapča k tématu: --- harsh ---
22. 09. 2013 | 19:06

čert }:o) napsal(a):

Martin Krafl
Vy jste mi připomněl jednu knihu Velkovýroba ctnosti
od J.Haussmanna. Malý utopicko-satirický románu vynálezu
energie umravňující lidstvo mechanickou cestou tkzv agaterie
Je to Haussmannova reakce na Čapkův román Továrna na absolutno
Zajímavá knížečka a doporučuji. Sice nic neřeší ale jsou tam
zcela aktuální myšlenky byť je z roku 1922
22. 09. 2013 | 19:14

Baba Jaga napsal(a):

Video jsem neviděla. Ale že jsou i Rakušáci takoví drobní hýřilové a hodlají cestující vychovávat reklamami... Kde si asi v Rakousku dělat, co kdo chce? Opravdu všude mimo veřejnou dopravu ve Vídni?
22. 09. 2013 | 19:28

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

všem: video je třeba vidět.
ne, že by bylo tak jedinečné. ale kvůli pochopení toho, o čem se pan Krafl snaží psát.
22. 09. 2013 | 19:39

JenTak napsal(a):

Zmizely nápisy "Mladší uvolněte místo starším", snad aby mladí nebyli diskriminováni při odpočinku svých mladých nohou.
Když byla přerušena kontinuita výchovy mladých, tak je zbytečné ji znovu zavádět. Za a. je to již zbytečné a za b. můžeme doufat, že až oni budou staří, tak jim to budoucí mládež oplatí.
22. 09. 2013 | 19:49

Petr Havelka napsal(a):

Pane Krafle,

to Vaše "kontrastování" extrémního chování hysterické ženy a "ušlechtilé" vídeňské kampaně se opravdu, ale opravdu nepovedlo.

To je, z mého pohledu, onen pověstný oslí můstek, ale hodně nepovedený, takový, až bulvární.

Z Vašeho textu mne zaujala pasáž: cestující hlasitě telefonují, pojídají kebaby a pizzy, pijí pivo a hlasitě poslouchají hudbu. Proto jsou ve všech prostředích MHD ve Vídni po dobu tří týdnů stovky spolupracovníků dopravního podniku ve speciální uniformě s nápisem Ohleduplnost má přednost a s cestujícími promlouvají. Po třech týdnech pak budou prohřešky postihovat pokutou.
Znamená to, že telefonování ... v jakémkoliv provedení bude ve Vídni postihováno pokutou?

Kde se ocitáme? Dovedu si celkem klidně představit, že mne okolnosti donutí k ohleduplnému telefonování, že budu mít prostě hlad a celkem kultivovaně sním "narychlo" pizzu a nakonec i to vypití piva. Jaký je rozdíl mezi pitím minerálky z petky a pitím piva, dejme tomu z plechovky. Obojí slouží k zahnání žízně a pokud nejste "pod vlivem" tak osobně v tom nevidím problém. Pivo se běžně pije a prodává ve vlaku. Co je špatného na tom, že si vypiju pivo,

V Praze se zvýšil počet míst, kde je zakázáno pití alkoholu. Kde to proboha žiju. Může se mi stát, že přijedu do Prahy. Dostanu prachobyčejnou žízeň, dám si pitomé pivo, poněvadž jsem prostý venkovan tak se ocitnu v "zakázané" zóně a mám problém. Co je proboha špatného na tom vypít si pivo.

To je Orwell. Příkazy, zákazy, vyhlášky, teď to slavné PC. "Politicky korektní" chování, či nějaké ty vyhlášky na "slušnost" spolehlivě přitahují lidi, kteří je bezmyšlenkovitě vyžadují a mnohdy se přitom chovají jako hovada. Místo vzájemné dohody tu nastává situace, kdy každý blb má "klacek" v ruce a užívá si svoji nadvládu, na kterou mu instituce vytvořily "papír".

Kde je rozum?
22. 09. 2013 | 20:01

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Petr Havelka

podívejte se nejdříve na to video.
pak mudrujte.
22. 09. 2013 | 20:12

Babababa napsal(a):

Já vidím perský vzor.
22. 09. 2013 | 20:27

Gudka napsal(a):

"Dovedu si celkem klidně představit, že mne okolnosti donutí k ohleduplnému telefonování, že budu mít prostě hlad a celkem kultivovaně sním "narychlo" pizzu "

Ona ohleduplnost, kterou se pan Krafl snaží trochu nešikovně popularizovat, spočívá mimo jiné i v tom, že mnohá nutkání odložím na vhodnější prostředí a dobu.
Jinak by si totiž člověk mohl ještě "klidněji představit", že by pocítil třeba nutkání na stolici...
22. 09. 2013 | 20:43

Čochtan napsal(a):

Gudka napsal(a):
Jinak by si totiž člověk mohl ještě "klidněji představit", že by pocítil třeba nutkání na stolici...
--------------------------------------------------------------
Od toho jsou na každé stanici U-Bahnu(metra) záchodky.
22. 09. 2013 | 20:54

Petr Havelka napsal(a):

Pane/í Gudka,

no já si klidně představuju, může se mi stát a nakonec i stalo, že jsem ráno posnídal a k dalšímu jídlu se dostal až v pozdním odpolední, obecně telefonuju ohleduplně, ale může se mi stát, že v daný okamžik budu muset, většinou mne k takovému chování dovedou okolnosti. Nutkání na stolici od Vás beru jako podpásovku. Zřejmě jste vzor všech ctností, v žádném, ale opravdu v žádném případě v metru netelefonujete, nikdy jste si nedala do úst ani bonbón, natož něco tak eklovního jako hlt piva, leda minerálky.

To já budu hovado, poněvadž klidně baštím pověstnou bagetu od benzinky za volantem auta třeba v deset večer, telefonuju a piju dokonce i to pivo, nealkoholické samozřejmě.
22. 09. 2013 | 21:04

Drzá zrzka napsal(a):

Vše, co je vyobrazeno, mi přijde jako samozřejmosti, které v MHD nemají, co pohledávat.
22. 09. 2013 | 21:05

Kanalnik napsal(a):

Evidentne psychicky nemocna Julca K je pouzivana k ruznym vtipkum, oslim mustkum a propagaci ruznych temat jakozto i k rejzovani penez bulvaru. Cloveka s rakovinou by asi lide taklhle nevyuzivali. Psychicka nemoc je take nemoc, v cem je rozdil? Asi v tom, ze lide o psychickych poruchach moc nevi a jako nemoci je proste nevidi.

Ti lide v metru s ni nemeli vubec diskutovat (nikam to nevedlo) a zavolat polici a zachranku. Je treba se samozrejme branit pripadnemu fyzickemu napadeni psychicky nemocneho, ale take je treba mu poskytnout pomoc. Ne z neho delat terc medialni sikany.
22. 09. 2013 | 21:15

Gudka napsal(a):

P. Havelka

"To já budu hovado, poněvadž klidně baštím pověstnou bagetu od benzinky za volantem auta."

To zase moc velkým hovadem nebudete, jsa za volantem SVÉHO auta, tzn. nikoliv nutně ve veřejném prostoru. (Ostatně, v případě vyhovění zmíněnému nutkání většinou neomezíte nikoho než sebe).
22. 09. 2013 | 21:21

Hobojistka napsal(a):

P. Krafl

"vicemluvčím Evropského sdružení"

Proboha, co to je "vicemluvčí"??
Je to někdo, kdo mluví víc? Nebo naopak ten, kdo mluví jen tehdy, když někdo větší nemluví?
22. 09. 2013 | 21:27

Martin Takáč napsal(a):

Pane Havelko:

Když jsem byl ještě malej capart, a jel jsem MHDéčkem, tak jsem dostal hlad. Vytáhl jsem jablko ze svačiny do školy, a mamka, která zrovna jela se mnou na mě sykla, ať to schovám. Že až budem venku. Tak jsem to schoval, a celou cestu přemejšlel, proč je to špatný.

To jen pro příklad, jak mne rodiče učili bontonu, a slušnému chování.

Jako jestli se ptáte, zda jsem měl hlad, tak měl. A taky chuť. Ale troufám si tvrdit, že jsem na to neumřel.
22. 09. 2013 | 21:50

Gru napsal(a):

"klidně baštím pověstnou bagetu od benzinky za volantem auta třeba v deset večer"

Pocit časové tísně je projevem nedostatku víry ve vlastní perspektivu, tedy jednoduše řečeno, podvědomého strachu ze smrti. Dokonce i tzv. "úspěch" je plodem nutkání zanechat po sobě jakýsi pomníček (protože, kupodivu, nikdo nepovažuje za "úspěch" např. dosažení vysokého věku v únosně dobrém fyzickém zdraví, nýbrž pouze a jen nahromadění prostředků, které je tu stejně nutno zanechat).
22. 09. 2013 | 21:51

bohata socka napsal(a):

To já budu hovado, poněvadž klidně baštím pověstnou bagetu od benzinky za volantem auta třeba v deset večer, telefonuju a piju dokonce i to pivo, nealkoholické samozřejmě.

Pan Havelka proste nechce pochopit. Pane Havelka pokud budete zvejkat bagetu ve svem aute, drobit ve svem aute, je to vase pravo, ale uz neni vase prave, napr . sedet vedle mne v tramvaji a budete zvejkat bagetu a pritom vydavat mlaskajici zvuky, tak za chvilku vam tu bagetu narvu do vasi huby, protoze mne nic tak nedokaze vytocit, jako mlaskani, chroupani a zvuk cvakajicich o sebe falesnych zubu. No a jeste to muzete zapit pivistem a poradne si brknout, co vam je po druhych, ze hlavne ze jste si vy udelala dobre. A ta poznamako o stolici nebyla zadna podpasovka, to je presne, co lide jako vy, za chvili povazovali za svoje pravo, kdyz mam pravo se najist, tak mam pravo se i vyprazdnit, none....
22. 09. 2013 | 22:38

Marie 2 napsal(a):

reaguji na na konzumaci v MHD.
Totiž na Zličíně vám před vstupem na metro prodají pizu a vy s ní sejdete pár schody přímo do vlaku.
Já si říkala,že by bylo dobrý zkusmo tam postavit 2 pracovníky kteří by strávníky vraceli zpět.
A majitel pizerky by tam musel uklízet i ve vagonech.
23. 09. 2013 | 07:24

neo napsal(a):

U nás je jídlo v MHD zakázáno pokud vim. Pracovníci MHD by se tedy měli starat o dodržování jízdního řádu.

jinak podobná kampaň byla i v Praze, co se ohleduplnosti týče.

Co se týče Julčy, mužům bych nevyčítal, že nezasahli, protože by za to byli akorát popotahováni soudy.
23. 09. 2013 | 08:23

Marney napsal(a):

Tohle téma je takový vděčný návrat...Už za mého mládí se takto psalo, a též o neúctě mládí atd. Vychovávat kidi až v Metru je pozdě, i když r´tam jsou tyto projevy včetně hulvátství, agrese nebo vandalismu (sprejerů) denně na očích.
Autor by snad mohl uvést - jako bývalý pracovník ČT - proč jsou v ČT pořady, filmy, seriály, které svéhu druhu tyto amorálnosti jen podtrhují - a tak vlastně podporují.Kupříkladu v ČT (i jinde) beztrestné prznění češtiny, nebo u besed skákání do řeči (za nás a ve škole vždy nezpůsob!¨)reportáže s jednostraně deklarovanou pravdou...našlo by se toho hodně, nač by měl p. Krafl reagovat vydatněji..a fundovaněji. Metro je jiný problém - neřeší (cenou jízdenek), aby třeba auta nemusela do centra a aby tzv. "lepší lidé" nepovažovali MHD za "socku"...ale třeba za přínos životnímu prostředí v Praze. Neviděl jsem žádnou kampaň tohoto typu. Na agresory v Metru jsou tam revoziří a pořádkové služby, ba i naše "pomáhající a chránící", která neustále posiluje...
23. 09. 2013 | 08:26

gaia napsal(a):

také bych mužům nevyčítala, že se nezastali.asi mají zkušenost, že hádat se s narušenou histerkou , je nesmysl a stejně nikam nevede. Myslím, že se s ní daly do hádky zas jen narušené hysterky. Neboť narušená histerka potřebuje palivo pro své hádky, a tím palivem je právě to, že jí někdo odporuje.
Neslušně se chovala i ta paní, co si dala zavazadla na sedadlo. Ta je však prezentována jako oběť.

Záhadou také je, proč takovéto zprávy jsou hlavní náplní zpravodajství na Nově v hlavním vysílacím čase.
23. 09. 2013 | 09:04

suchánek napsal(a):

"Když jsem na internetu sledoval neuvěřitelné video s Julčou K. v pražském metru, bylo mi úzko.
Nejenom z její agresivity a vulgarity, ale i z toho, že do sporu nezasáhl žádný muž a situaci zachraňovaly ženy."
------------------------
že jsem tak smělý, pane Krafle, co přesně byste v tu chvíli v tom metru udělal?
23. 09. 2013 | 10:04

Babababa napsal(a):

Vídeň je co do životní úrovně jedničkou mezi evropskými metropolemi. Laiku, jak by ses mohl cítit spokojený jinde?
23. 09. 2013 | 10:38

Petr Havelka napsal(a):

Ladislav Špaček Etiketa

Mnozí z nás často cestují vlakem, autobusem, letadlem, tedy takzvanými prostředky hromadné dopravy. A mnozí z nás cestují často. Nejenom na návštěvu příbuzných a na dovolenou, ale především na služební cesty.

Během jízdy nepořádáme piknik. Pokud svačíme, tak velmi decentně.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1124997157-etiketa-letadlem-i-autobusem/204522161300035/?tema=detail

Tím bych to téma z mé strany uzavřel.
23. 09. 2013 | 15:51

modrý edvard napsal(a):

autor: "Nejenom z její agresivity a vulgarity, ale i z toho, že do sporu nezasáhl žádný muž .." .. už to v podstatě napsal neo. Kdyby zasáhnul muž, koleduje si o průšvih. "Ubohou starou ženu napadl v metru hulvát."
"cestující hlasitě telefonují, pojídají kebaby a pizzy, pijí pivo a hlasitě poslouchají hudbu." ... souhlasím, dělat by to neměli. Jen mi není jasné, jak se pozná, kdy to dělají hlasitě. Zvlášť to poslouchání hudby. Obávám se, že autorův pobyt v Rakousku vede k postupné ztrátě schopnosti psát česky. Krafle, vraťte se, dokud je čas!
23. 09. 2013 | 17:30

Pradědek Čech napsal(a):

Lidé se chovají jako dobytek, až z toho jedné Julče rupne v kouli, ale špatná je Julča. U nás normálka. Absurdistán. Na těch obrázcích z vídeňského metra, co by se dělat nemělo, je také ten se zavazadlem na sedačce. Na to Julča vlastně reagovala.

P. Michálek oznámí úmysl ministra a spol. Odklonit 3,5 miliardy a špatný je on.

A takhle můžeme pokračovat stále a do nekonečna. Je stále těžší vracet se z ciziny do Republiky. Podle mého názoru je to vodou. Imperialisti nám dávají něco do vody po čem blbneme. Dnes už je snad bezpečnější být za mříží v blázinci než mezi lidmi venku.
23. 09. 2013 | 23:20

čert }:o) napsal(a):

Pradědek Čech
a z jaké to ciziny se vracíte? Z té imperialistické?
24. 09. 2013 | 08:54

Adam Procházka napsal(a):

Zde je ceník urážek platný v imperialistické cizině:
http://www.bussgeldkatalog-mpu.de/bussgeld/bussgeldkatalog/infos/bussgeld-beleidigungen.php
V Čechách snad existuje něco podobného, nebo ne? Ono se to v praxi neuplatňuje?
V Němcích to jde poměrně šupem, jsou-li svědci.

Od bekloppter - pošahanče (250 €) po alte Sau - stará svině (2500,- €)
Stinkefinger - vztyčený prostředníček (600 - 4000 €)

Dámu zadržet než dorazí policie, svědků je dost - a sečíst jen ty "svině" ...
24. 09. 2013 | 10:38

Pradědek Čech napsal(a):

Čert,

nevím, co myslíte tou imperialistickou cizinou. Můžete mi to osvětlit? Upozorňuji, že se píše rok 2013.

Jinak to vracení se z ciziny, je spíše podobné vyběhnutím ševce z Pyšné princezny za hranice Půlnočního království, jenom v opačném směru. Půlnoční království je teď spíše u nás. Ještě jednou, jen pro vás a přátelsky. Píše se rok 2013.
24. 09. 2013 | 10:52

Jana napsal(a):

Ohleduplnosti je skutečně mezi lidmi málo. V hromadné dopravě se projevuje oním telefonováním (skutečně mě nezajímá co udělal Luďa Jarče! či šéf opět zpackal!), poslechem hudby (kdy nasazená sluchátka jsou pro spolucestující reproduktorem?), pojídání jídla z rychlého občerstvení (především odhazování obalového materiálu, do kterého je občerstvení baleno!), používání sedadla v protisměru jako odkládací plochy pro boty (máte dojem, že si je "hrdina" umyl, po usednutí na toto sedadlo, je to stejné, jako kdybyste si sedl na chodník). To je ta ohleduplnost, stojící diskutéři ve dveřích či na schodech, znemžňují pohyb okolojdoucích, u starých lidí se to dá pochopit, jejich mobilita bývá omezena, ale lidé v produktivním věku, dle vyjadřování na tomto blogu, všichni inteligentní?
06. 11. 2013 | 11:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy