Bojem proti mrazu ke klimatickému kolapsu
Polární vortex za běžných okolností rotuje nad severním pólem a udržuje tak nebezpečně ledový vzduch v bezpečné vzdálenosti od organismů, které v extrémně nízkých teplotách nedokáží přežít. Toto pravidlo nyní bohužel přestává platit. Člověk spalováním fosilních paliv narušil křehkou rovnováhu atmosféry, a extrémním navyšováním koncentrace skleníkových plynů způsobil výkyvy počasí, které se pro nás pro všechny mohou stát osudnými. Dochází tak k paradoxním situacím, kdy je např. nad severním polem „tepleji“ než nad centrálními USA. Zatímco nad Arktidu se posunul horký vzduch z Maroka, ledový vzduch z polární oblasti byl vytlačen do oblasti mírného pásu.
Člověk má jednu velkou výhodu a nevýhodu zároveň. Pár dnů v extrémní zimě dokáže přežít ve vytápěné budově, a extrémní vedro, které letos panuje v Austrálii, naopak v budově klimatizované. Fauna a flóra bohužel podobné vymoženosti nemá a hrozí proto její další masové vymírání, které se nesporně do budoucna začne čím dál tím víc promítat i do kvality a vůbec samotné možnosti života lidí na planetě. Osudným se nám může stát i to, že proti extrémům počasí bojujeme způsobem, který naší cestu ke klimatickému kolapsu pouze dál urychluje.
Redaktoři idnes.cz v pondělí 4.2. zveřejnili článek s názvem “Konec topení a teplé vody. Čistá energie v USA nestačila na arktický mráz”, ve kterém reprodukují mantru fosilního lobby o tom, že energie z obnovitelných zdrojů nedokáže těm neobnovitelným konkurovat. Během extrémních mrazů v Americe údajně solární a větrné elektrárny přestaly fungovat a jejich podpora mezi Američany proto prý ochladla. Zde je potřeba uvést hned několik skutečností na pravou míru. Za prvé není možné, abychom v seriózním zpravodajství nadále šířili informace bez uvádění celkového kontextu – totiž skutečnosti, že je to právě uhelná energetika, která stojí za výkyvy počasí, kvůli kterým populace na různých místech světa trpí extrémní zimou či extrémním vedrem. Za druhé – v článku na idnes.cz není nijak problematizována skutečnost, že zdroje obnovitelné energie by fungovaly mnohem lépe, kdyby jejich infrastruktura byly více rozvinutá, než je tomu nyní. Větší plošné rozšíření elektráren vyrábějících čistou energii by vedlo také k snadnějšímu pokrytí lokálních výpadků. Kromě toho jsou dnes již na velmi pokročilé úrovni technologie sloužící k uchovávání energie z OZE. Proč v USA během kritických dnů nebyly tyto využity zůstává nezodpovězenou otázkou.
Na závěr můžeme dodat, že i energie získaná spalováním může mít své záložní místo v pečlivě nakombinovaném energetickém mixu, a může dojít k jejímu využití v případě extrémní situace. Extrémních situací naopak ovšem nelze zneužívat k legitimizaci dalšího trvání dominantního získávání energie spalováním fosilních paliv, neboť tak pouze urychlujeme naší cestu k celkovému klimatickému kolapsu a ohrožujeme tak své vlastní přežití v budoucnosti. Jinými slovy – riskujeme, že naše nynější neochota zajistit si teplo jinak, než spalováním uhlí, bude vykoupena utrpením v budoucnosti, které se může týkat nejen našich vnoučat a pravnoučat, ale stále pravděpodobněji také našich dětí i nás samotných. Pokud tedy redaktorům idnes.cz alespoň trochu záleží na zachování obyvatelnosti naší planety pro budoucí generace, měli by si v redakci stanovit etický kodex, který by jim zapovídal další šíření informací zmanipulovaných fosilním lobby.