Týden pro klima začíná!
Týden pro klima bude probíhat při příležitosti několika důležitých mezinárodních událostí. Prvním je celosvětová stávka za klima, která proběhne 20. 9. 2019 na mnoha místech různě po světě včetně mnoha českých měst, a kterou zároveň bude celý Týden pro klima zahájen. Dalším je celosvětová stávka za Zemi, která se koná 27. 9. 2019. Tyto dvě celosvětové akce probíhají okolo summitu OSN pro klimatickou akci, pořádaném 23. září v New Yorku. Političtí lídři z celého světa budou na tomto summitu prezentovat své národní plány na dosažení závazků vyplývajících z Pařížské dohody. Ambice těchto plánů navíc mají být zvýšeny s ohledem na zvyšující se rychlost probíhající klimatické krize, doloženou zprávou IPCC z října 2018. Navzdory této hrozbě však dosud politické úsilí o snížení globálních emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů selhává.
Změna klimatu přitom zásadním způsobem ovlivňuje lidskou společnost a její schopnost přežít na Zemi. Přestože v Česku roste zájem lidí o řešení změny klimatu, vláda a úřady ji dlouhodobě podceňují a snižování emisí skleníkových plynů probíhá příliš pomalu.
Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla: “Smyslem Týdne pro klima je upozornit, že emise skleníkových plynů musíme snižovat rychleji. Za iniciativou stojí řada hnutí, spolků, vědců, organizací a jednotlivců, kteří chtějí docílit větší informovanosti veřejnosti a zvýšit tak společenský zájem o řešení klimatické krize. Společenská poptávka je to jediné, co politiky může donutit tuto krizi aktivně řešit. Každý samozřejmě musí začít sám u sebe, ale bez politické akce a systémových opatření změnu klimatu společnost zvládnout nedokáže.”
Lucie Smolková, studentka z iniciativy Fridays For Future, řekla: “Bezpečnost, podmínky pro život člověka na Zemi, zdravá krajina, naše budoucnost, klima, jsou tématy všech a pro všechny, se kterými bychom se měli běžně setkávat ve společnosti, domácnostech, školách a médiích. Ale není tomu tak. Pojďme proto téma naší budoucnosti a ji ohrožujících klimatických změn otevřít všem. Vnést jej na koncerty, do divadel, do ulic, na přednášky, mezi studenty, do sportu, mezi přátele, zemědělce, zaměstnance průmyslu, protože těch všech se dříve nebo později dotknou důsledky klimatických změn, jako nedostatek vody, znečištěný vzduch, drahé potraviny, nesnesitelná letní vedra. To je nezbytné si napříč společností uvědomit a společně usilovat o řešení tohoto životně zásadního tématu.”
Do Týdne pro klima se lze zapojit mnoha různými formami. Uspořádáním debatních kroužků, přednášek, neformálního vzdělávání, skrze hudbu, divadlo, umění, či sportovní aktivity, nebo prostřednictvím pikniků, sázení, či úklidu. Je možné také organizovat veřejné akce, demonstrace, nenásilné přímé akce, happeningy, performance atd. Fantazii se meze nekladou. Kromě pořádání vlastní akce se lidé do Týdne pro klima mohou zapojit také podporou celosvětové stávky za klima na svém webu. Mohou tak učinit vložením speciálně vytvořeného kódu. Zapojit se může každý, kdo má nějaký nápad a chuť akci uspořádat. Zájemci mohou akce hlásit přes online formulář na webu Týdne pro klima, či přes kontakty v této tiskové zprávě, a pomocí pozvánky na webu Týdne pro klima také zvát další účastníky.
Kontakty pro média:
Lucie Smolková: klimatickakoalice.brno@gmail.com, 731 363 856 (Brno)
Michaela Pixová: michaela.pixova@ecn.cz, 777 145 003 (Praha)
Vít Masare: vit.masare@gmail.com, 607 786 013 (Praha)