Co je nového v českém zdravotnictví?

25. 11. 2011 | 11:50
Přečteno 5726 krát
České zdravotnictví prochází v současné době řadou významných změn. V následujícím textu si dovolím nejvýznamnější z těchto změn zrekapitulovat a krátce přiblížit jejich dopad v praxi.

V resortu zdravotnictví se vládní koalici zatím podařilo schválit zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon o zdravotnických službách, zákon o zdravotnické záchranné službě a zákon o specifických zdravotních službách. Jaké změny ale konkrétně tato legislativa představuje? Za jakých podmínek mohou přinést kýžený efekt v podobě efektivnějšího systému a kvalitnější péče?

Definice standardu a poplatek za den hospitalizace
Relativně jednoduchým a očekávaným krokem je zvýšení regulačního poplatku za den hospitalizace na 100 Kč. Motivace je zde vcelku přímočará. Data jasně ukazují, že náklady nemocnic spojené s „hotelovými službami“ dosahují v průměru více než 200 Kč na pacienta a den. Zároveň běžné výdaje domácností na stravu a další služby, které v nemocnici v případě hospitalizace obdrží, jsou vyšší než 100 Kč denně a to i v případě nejnižších příjmových skupin obyvatelstva. Ano, pojištěnci budou za den hospitalizace platit více než dosud, ale tyto náklady musí uhradit stejně i v případě, že hospitalizováni nejsou. Jde proto o částečné narovnání nenormálního stavu, kdy nemocnice jakožto poskytovatel zdravotní péče dotoval „hotelové služby“, které svým klientům poskytoval.
Mimořádná mediální pozornost byla a jistě ještě dlouho bude upřena na další změnu, kterou novela zákona o zdravotním pojištění přinese – definuje totiž tzv. nárok pojištěnce, negativním vymezením tak de facto určuje co je standardem a zavádí možnost legálního připlacení na zdravotní péči. Pojištěnci budou doplácet rozdíl mezi variantou ekonomicky nejméně náročnou a variantou zvolenou. Definicí nadstandardů se již delší dobu věnují odborné společnosti, v plné verzi by nadstandardy měly platit až od ledna roku 2013.

Elektronické aukce
Změny se dotknou také lékové politiky. Konkrétně dochází k zavedení elektronických aukcí jako nástroje výběru dodavatelů léčivých přípravků. Elektronické aukce jsou obecně dobrým nápadem, a to nejen ve zdravotnictví. O jejich přínosu jsem již psal v minulém příspěvku (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-zdenek.php?itemid=14759), a tak na tomto místě pouze zopakuji hlavní argument.
Z pohledu firmy je účast na elektronické aukci relativně jednoduchou a levnou záležitostí. To je důležité, protože očekávaný výsledek aukce (rozuměj cena) je, jak studie ukazují, obecně závislý především na počtu jejích účastníků, konkrétní formát aukce nehraje příliš roli. Stát jako poptávající proto musí usilovat o co možná nejvyšší počet účastníků. Kritérium nízkých nákladů účasti elektronická aukce splňuje. Kvalitně připravená elektronická aukce, ve srovnání s obálkovou metodou, také výrazně snižuje prostor pro případnou manipulaci soutěže a to jak na straně poptávajícího tak na straně soutěžících. Jak přesně? Výsledky elektronických aukcí mohou být snadno, v podstatě s nulovými náklady, zpřístupněné veřejnosti, a tím tedy také případným účastníkům dalších aukcí. Aukce jako mechanismus stanovení ceny sice nemůže automaticky vyloučit nějaký způsob koordinace na straně účastníků aukce, veřejně přístupné výsledky aukcí ovšem v případě nepřiměřeně vysoké ceny (a to z jakéhokoliv důvodu) pravděpodobně příště přilákají nové uchazeče s nižší cenou.

Zdravotní pojišťovny
Změny, které novela zákona o zdravotním pojištění přínáší, se pochopitelně týkají také zdravotních pojišťoven. Především dochází k omezení pohybu pojištěnců mezi jednotlivými zdravotními pojištovnami, nově bude pojištěnec moci změnit svoji zdravotní pojištovnu pouze jednou ročně a to v předem určeném časovém intervalu. Dochází také k redistribuci rezerv na účtech zdravotních pojišťoven. Rezervy, které pojišťovny v tuto chvíli mohou generovat jsou totiž do značné míry funkcí množiny pojištěnců, kterou daná pojišťovna disponuje. Jinými slovy, některé pojišťovny mají vyšší procento „mladých a zdravých“ pojištěnců, jiné pojišťovny mají nákladově méně „výhodný“ kmen pojišťenců. Stávající mechanismus přerozdělení mezi pojišťovnami tuto disproporci není schopen zohlednit.
Jednorázovým opatřením ministerstva, v situaci zhoršujícího se výběru pojistného, proto je administrativní přesun prostředků od těch pojišťoven s „lepším“ kmenem k těm s kmenem „horším“. Systémovým řešením této disbalance by mělo být až zavedení nového algoritmu přerozdělení mezi pojišťovnami, na kterém se v současné chvíli pracuje.

Postavení pacienta – práva a povinnosti
Výraznou změnu v oblasti postavení pacienta přinese nový zákon o zdravotních službách, který vejde v účinnost od 1.ledna 2012. Cílem této úpravy je jasně definovat práva pacienta, zvýšit míru jeho informovanosti a především zrovnoprávnit jeho postavení ve vztahu k poskytovateli. Nově definovaná práva pacientů by nebyla vymahatelná bez možnosti pacienta účinně si stěžovat, tato možnost je dnes velmi omezená. Proto budou nově stížnosti pacientů vyřizovány jednotným postupem a poskytovatelé budou povinni se stížnostem prokazatelným způsobem věnovat. Poskytovatelé budou muset vypracovat vlastní vnitřní postupy řešení stížností, které budou přehledně dostupné na internetu. Pacient si bude moct na postup poskytovatele stěžovat na více místech - přímo v zařízení, příslušnému správnímu orgánu či příslušné komoře, eventuelně zdravotní pojišťovně. Stížnost bude muset být vyřešena do 30 dnů, do 90 dnů bude-li třeba nezávislý odborník a do 120 dnů, bude-li třeba sestavit nezávislou odbornou komisi. V případě pochybnosti pacienta o správnosti diagnózy či poskytnuté péče, bude mít nově právo na vyšetření a názor dalšího lékaře.
Pacient bude mít nově také právo lékařský zákrok přijmout či odmítnout. Jinými slovy pacient bude muset s vykonáním zákroku souhlasit či zákrok odmítnout (vyjma situací, kdy je pacientovi léčba nařízena). V případech, kdy bude pacient neschopen komunikace, bude péče poskytnuta i bez souhlasu. Pacient bude mít ovšem možnost sepsat tzv. „living will“ – vůli právě pro případ neschopnosti komunikace. Zde bude mít možnost ex ante stanovit, jaký léčebný postup má být uplatněn právě v situaci, kdy nebude schopen sám vyslovit či nevyslovit souhlas, vůle bude muset mít úředně ověřený podpis a bude platná po dobu pěti let od podpisu. Výjimkou z aplikace „living will“ bude situace, kdy by respektování vůle pacienta vedlo k jeho aktivní smrti.
Nová legislativa ovšem z pohledu pacienta přináší i nové povinnosti. Jako samozřejmý a jednoznačně správný krok se jeví požadavek na pacienta, aby dodržovat léčebný postup, se kterým vyslovil souhlas nebo požadavek, že pacient během léčby nesmí užívat návykové látky. Jako poněkud problematický a v praxi jenom těžko proveditelný se v současnosti jeví požadavek pravidelně informovat ošetřujícího zdravotnického pracovníka o vývoji a aktuálním zdravotním stavu a zdravotních službách poskytovaných jinými poskytovateli. Kdyby v ČR plnohodnotně fungoval systém e-health, tento konkrétní požadavek by bylo snadné realizovat. V současné chvíli si to příliš představit ale nedovedu.

Psáno pro www.ceskapozice.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy