Tajemná chodba v zoo

15. 10. 2012 | 10:13
Přečteno 2298 krát
To přece nejde, chodit jenom tak kolem uzavřeného vchodu do tajemné chodby!

Dlouho jsem si myslel, že za napevno přivařenou mříží u voliéry ibisů skalních máme v Zoo Praha jen nějaký pozůstatek po budování kanalizačního kolektoru (a neptejte se mě, jak jsem na to přišel). Jenže ze dne na den se můj náhled úplně změnil. Paní Hůrková, která na mou žádost sepisovala vzpomínky na pražskou zoo, se v kapitole věnované válečným letům zmínila, že v zoo byl nádherný protiletecký kryt, a to ve skále poblíž lvince. Starý lvinec přitom býval právě na místě, kde se dnes nachází voliéra ibisů skalních.

Takže žádné budování kanalizace za socialismu! Za mříží je něco jiného. Nejde však ani o kryt vyhloubený za války. Paní Hůrková hned v následujících řádcích napsala: „Byla to stará vinařská chodba, která údajně vedla až pod vinici sv. Kláry. Pro kryt bylo využito prvních asi padesát metrů od vchodu.”

Panečku!

Dlouholetým zaměstnancům Zoo Praha jsem hned rozeslal dotaz, co o té tajemné chodbě vědí.

„Dlouho se používala jako lednice pro stánek s občerstvením, který stál na ploše před skálou,“ napsala mi dr. Anděrová. „Nevím, jak byla chodba dlouhá původně, ale už na začátku 70. let byla zazděná, takže vedla jen asi padesát metrů daleko.“

„Podle toho, co říkal dr. Felix, chodba není dlouhá a je nebezpečná,“ sdělil mi dr. Kůs. „Je tam prý prohlubeň s vodou a buď metan, nebo oxid uhličitý. Někdy v 60. letech se tam byl podívat s L. Dobrorukou a O. Brodským. Jeden z nich se přiotrávil.“

K tomu dr. Anděrová ještě doplnila: „Dr. Felix se podle svého vyprávění pokusil s dalšími lidmi ze zoo proniknout dál, ale pak se jim začalo dělat špatně - nejspíš vlivem obsahu metanu -, takže z chodby odešli. Koncem 70. let pak byla zaslepena.“

To přece nešlo nechat jen tak. Spojil jsem se s panem Vojířem, který už půlstoletí prozkoumává pražské podzemí. O chodbě nic nevěděl, ale slíbil, že se pokusí něco zjistit a pak ji přijde prozkoumat. Štěstí, že mám tolik jiné práce i starostí, jinak bych déle než týden asi nespal. Přesto hned ráno v den, kdy měl pan Vojíř i s veškerým vybavením dorazit, jsme se s ing. Sumerauerem, šéfem našeho stavebního oddělení, vydali na předběžný průzkum.

null
null


„Je tam metan,“ varoval nás cestou kolega Petr Velenský. „Feldu odtamtud vynášeli v bezvědomí.“

Vchodem, ze kterého údržba předchozí den vyřízla železnou mříž, jsme vstoupili dovnitř. Na zemi se válely velké rozbité sklenice a kosti drobných zvířat. Zhruba po dvaceti metrech se chodba prudce zúžila, snížila a v zákrutech začala spadat do hloubky. Dál jsem se vydal sám. Mokrá podlaha klouzala, proklínal jsem se, že jsem si nevzal boty s pořádnou podrážkou a přilbu. Po několika metrech jsem začal mít pocit, že se nějak moc zadýchávám, i když rozumově mi bylo jasné, že to je účinek legend a nikoli metanu. To už mě ale i pan Sumerauer volal zpátky, a tak jsem se otočil k návratu.

Když jsem se špinavý vrátil do kanceláře, zavolal jsem panu Vojířovi a vylíčil mu náš průzkum. Ten jenom podpořil jeho domněnku, že půjde o štolu vykutanou za účelem těžby železné rudy. „Uvidíme se odpoledne,“ zakončil náš rozhovor.

V nejbližší volné chvíli jsem se zběžně podíval, co se píše o těžbě železa v Praze. „Dvakrát ve svých dějinách byla železářským centrem. Poprvé v době římské a za Germánů, kdy v oblasti mezi Roosveltovou ulicí, třídou Jugoslávských partyzánů a Vltavou pracovalo několik desítek železářských pecí, a podruhé v období 9. až 10. stol. a na počátcích českého státu,“ dočetl jsem se ve stati dr. Cílka. Dokonce se prý zdá pravděpodobné, že jméno Praha nevzniklo ani podle vyprahlosti vrchu, na němž stojí Pražský hrad, ani podle prahů ve Vltavě, nýbrž proto, že se tu odedávna pražila železná ruda.

Řada drobných důlních děl, která se nacházejí v okrajových částech Prahy, třeba naproti Troji v Dejvicích, však pochází až z 19. století, kdy zde Pražská železářská společnost pokusně dolovala železnou rudu. Tento podnik založený roku 1863 zanechal v české historii velmi významnou stopu (zanikl až znárodněním v roce 1945), ale z těžby železné rudy v Praze tehdy nic velkého nebylo.

Odpoledne jsme s panem Vojířem, který přijel vybaven mj. detekčními trubičkami na určení obsahu různých plynů ve vzduchu, opět vyrazili k chodbě. Pan Vojíř pokládal za téměř nemožné, že by v ní mohl být metan. Oxid uhličitý snad - ale ani to by v období, kdy je mezi venkovní teplotou a teplotou uvnitř chodby velký rozdíl, tudíž vzduch může dobře proudit, nemělo být příliš pravděpodobné.

Když jsme s přilbami na hlavách došli chodbou do místa, kde začíná prudce klesat, ukázal pan Vojíř na stěnu. „Podívejte. Šli dolů podle téhle žíly železné rudy. Jsme ve štole Pražské železářské.“

Společně jsme se po kluzké skále začali spouštět dolů. Chodba se klikatila, ale brzo jsme uviděli její konec. Uzavírá ji zával. A možná dál nikdy nevedla…

Pan Vojíř se do štoly se svými spolupracovníky ještě vrátí. Proměří ji, ale sotva se dá čekat nějaké velké překvapení. Tajemství jsme již společně odhalili. Můžeme vyloučit, že by šlo o prastarou vinařskou chodbu vedoucí pod Svatou Kláru; to je báchorka, kterou si nejspíš během náletů za druhé světové války vymysleli rodiče pro své vystrašené děti. Na druhé straně nejde ani o nedávné dílo. Krátce a jasně: Je téměř jisté, že máme v zoo asi půl druhého století starou štolu po Pražské železářské společnosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jedla napsal(a):

Pěkné.

Ale jste zoologická zahrada. Takže první, kdo měl do štoly jít, měl být odborník na chráněné netopýry, ne? Zákon o ochraně přírody a krajiny by na prvním místě měly respektovat instituce, jako je zoo.
15. 10. 2012 | 10:49

větro napsal(a):

Konečně něco co jsem tady přečet celé poctivě a bez přeskáček . Ale stejně co je za tím závalem ?
15. 10. 2012 | 10:55

Marek Kobera napsal(a):

Skvělý příběh. Pěkně napsáno. Oproti tomu, co se zde často vidí, je to vítaná změna.
15. 10. 2012 | 11:08

JenTak napsal(a):

Zastavil jsem se myší na fotografii, tam kde je nejčerněji, a ukázalo se mi strašidlo i se jménem - Null. Zřejmě nějaký příbuzný Trolla.
Prý dolování železné rudy, to vykládejte prostoduchým... Bydlí tam strašidla!
15. 10. 2012 | 12:19

hm napsal(a):

větro
kdysi to zavalili kanci, kteří tudy prchali z rozryté královské obory, ale klidně to mohlo být i jinak
15. 10. 2012 | 13:07

Al Jouda napsal(a):

Tak tam zase rychle dejte tu mříž nebo tam vlezou nějaké děti a bude malér !
16. 10. 2012 | 12:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy