Macho politika v zajetí emocí

14. 02. 2008 | 12:47
Přečteno 9904 krát
Patří emoce do politiky? Během prezidentské volby mohl celý národ sledovat české politiky v zajetí emocí, někdy se jednalo o téměř hysterické reakce – z velké většiny mužů (z 281 zákonodárců je 41 žen). A potom že jsou to ženy, kdo vnáší do politiky přílišné emoce! Lze jen konstatovat, že kultura politického chování českých politiků se nachází v politováníhodném stavu. Je si toho patrně vědom i sám premiér Topolánek. Nedávno přirovnal českou politiku k hokejové šatně, kde to páchne, hlučí, kde se muži strkají. Politická vyjednávání, dlouhotrvající diskuse a názorová rozdílnost do politiky samozřejmě patří. Ale v tomto pojetí?

Premiérova slova o hokejové šatně celkem trefně vystihují atmosféru prezidentské volby ve Španělském sále Pražského hradu. Jakkoli byla veřejná volba nedůstojná, chování politiků se hranicím důstojnosti vzdálilo mnohem více. Zarážející bylo chování prezidenta republiky, který reagoval na projev šéfa zelených Bursíka ťukáním si na čelo, autoritářské představení ministra vnitra Langera (k témuž projevu), za hranou byly již tradičně výstupy poslance Ratha či sprosté komentáře premiéra Topolánka k zastáncům veřejné volby. Sociální demokraté Paroubek a Sobotka předvedli svoji demagogickou rétoriku opírajíce se o důkaz doličný - fotografie zachycující údajné zastrašování poslance Snítilého.

Obecně řečeno, politici – muži byli dočista skoleni emocemi. Pokud by s podobně emocionálními výstupy přišly ženy, jen tak lehce by jim to neprošlo. Byly by mnohými kolegy či médii označeny za hysterické, vnášející do politiky přílišnou emotivnost. To potvrzují i slova místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové: „Vám chlapům se odpustí facky, vám se odpustí sprostá slova, vám se odpustí všechno, a my máme být za dámy.“ Jak tedy praví otřepané klišé, emoce do politiky nepatří nebo alespoň ne ženské emoce!

Na ženy v politice je ve srovnání s jejich mužskými protějšky pohlíženo dvojím metrem. Výzkumné studie potvrzují, že je pro ně mnohem těžší prosadit se v mužském světě. Podle výzkumu, který zmiňuje Nicholas D. Kristof v New York Times, ženy které jsou sebevědomé a „poukazují na své úspěchy“ (jak se jinak doporučuje mužům, jako způsob jak uspět v politice a businessu), jsou veřejností a okolím vnímány negativně, což jim vytváří dilema: pokud budou hodné „panenky“, nikdo si jich nevšimne, ale když půjdou tvrdě za svým, tak budou označené za agresivní bezcitné ženské. Skutečnost, že žen je v politice málo, mnohdy vede k tomu, že ženy samy přebírají chování mužů, protože jinak by mezi mužskou většinou neuspěly. Důkazem je dnes nejvíce diskutovaná žena v politice, kandidátka do Bílého domu Hillary Clinton, jejíž chování je velice maskulinní. Profesorka z Harvard Business School Rosabeth Moss Kanter říká, že Hillary Clinton je pečlivě zkoumána z mnohem více aspektů než její stranický protikandidát Barack Obama a dodává, že se stačí jen podívat na veřejnou debatu týkající se údajných širokých kotníků Hillary Clinton nebo na titulky v médiích k jejímu výstřihu. Už pouze faktor, že kandiduje žena, je předmětem rozsáhlé diskuze.

Ale zpátky k našim zákonodárcům. Při pohledu na českou vysokou politiku se nelze divit, že se do ní ženy příliš nehrnou nebo že při cestě nahoru čelí různým bariérám. Bývalá předsedkyně Senátu PČR Libuše Benešová se domnívá, že je to politické prostředí, které si vytváří zábrany, aby se do něj ženy dostaly a dodává, že „muži to mají velmi snadné je z politiky vytěsňovat.“ Je však v zájmu veřejnosti, aby se ženy politického života účastnily? Samotní občané si to přejí, soudě z průzkumů veřejného mínění. Podle průzkumu CVVM Sociologického ústavu AV ČR z roku 2006 považuje 79 % občanů zapojení žen do veřejných funkcí za užitečné pro společnost. V této souvislosti je u žen političek často zmiňována citlivost a pochopení, sociální cítění, věcnost, pragmatismus. Lze se tedy domnívat, že více žen v politice by pomohlo vylepšit politickou kulturu a chování politické reprezentace? O tom je možné jen spekulovat, nicméně názory občanů by si měly politické strany vzít k srdci při tvorbě strategie pro příští volby.

V současné době lze pouze konstatovat, že vše nasvědčuje tomu, že nás čeká podobný kolotoč při druhé prezidentské volbě. Obviňování pokračuje, politici nejsou schopni řešit situaci konstruktivně a docílit kompromisu, alespoň co se způsobu volby týče. Vypadá to, že v pátek bude ve Španělském sále opět atmosféra hokejové šatny.

Monika Ladmanová & Miloslava Lukášová

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Miro napsal(a):

Paní Ladmanová, co takle projev madame Kateřiny J. To byla úroveň jak obsah tak způsob projevu.Té dámě chybí slušnost když jde o pana presidenta. A to vystoupení při hlasování. Aby jí neunikl nikdo, jak kdo hlasoval, aby se dalo ještě někde přitlačit, tak jako jední vstala a otočila se na volitele. To neudělal ani pan Paroubek.
14. 02. 2008 | 13:07

jiskra napsal(a):

Obecně vzato až na výjimky - je to pravda.
14. 02. 2008 | 13:22

Karel Mueller napsal(a):

Milá paní Ladmanová,
zcela s Vámi souhlasím v tom, že česká politika je ve své většině estrádou hlouposti, krátkozrakosti, primitivismu, nevzdělanosti, zkorumpovanosti i lapkismu.
Když se ovšem podívám na působení těch z lepšího a kultivovaného pohlaví (pardon, neznám správný výraz, jsem ze straé školy), tak mě znovu a znovu poráží ta míra dětinskosti. A vězte, že v mém věku i při mých zkušenostech mě hned tak něčím nějaká žena neudiví.
Mám na mysli např. výkon naší světoznámé pěvkyně, články pí poslankyně EU Hybáškové, nebo vystoupení pí poslankyně Bobošíkové v klubu KSČM ...
14. 02. 2008 | 13:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Muellere,

nebudu hodnotit vystoupení dvou z Vámi jmenovaných dam, ale paní poslankyni Hybáškové myslím dost křivdíte. To, že s jejími názory nesouhlasíte, ještě neznamená, že je dětinská. Paní Hybášková je uznávaná arabistka a expertka na Blízký východ, zesměšňovat takto vzdělanou a inteligentní ženu mi přijde poněkud nedůstojné (nemyslím, že by to bylo právě důkazem toho, že jste ze staré školy).

Libor Stejskal
14. 02. 2008 | 13:45

Al Jouda napsal(a):

Lenin, který měl také v něčem pravdu, řekl : "Nezískáme pro politiku masy, nezískáme-li pro ni ženy". Otázkou je, proč to řekl ? No, protože moc dobře věděl, že ženy jsou mnohem lépe ovladatelné než muži a zvláště naženou-li se do houfu. O slabé vůli žen svědči i to, že odvyknout kouření svede málokterý muž, ale žádná žena.
Dovedete si přestavit politickou stranu složenou ze samých žen ? To by byl horor !
Při tom nepopírám, že výjimky potvrzují pravidlo (např. paní Hybášková).
14. 02. 2008 | 13:59

honza napsal(a):

Hm, mluvíte o detailech, mluvte o tom, jak si otevřená společnost či Otevřená společnost představuje svobodnou personální volbu - zda takhle, jak to předvedli vaši pravdoláskový a rudí chráněnci? To je jádro pudla.
14. 02. 2008 | 14:08

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane Stejskal,
možná máte pravdu v tom, že to staré škole neodpovídá, ale určitě mě na ten lehce impertinentní tón naladil článek paní Ladmanové.
Pokud jde o paní Hybáškovou, tak samozřejmě mám na mysli onen článek o legitimitě režimu KGB ...
Možná je paní Hybášková opravdu vzdělaná a inteligentní žena. Možná záměrně zvolila určitou formu, neb psala "lidu obecnému".
Ale z mého pohledu ten článek prostě dětinský je a to jak co do formy, tak do obsahu, zejména pro způsob, jakým Rusům předepisuje co mají či nemají dělat.
Ale samozřejmě je to můj názor, můžete to vidět jinak.
14. 02. 2008 | 14:13

stejskal napsal(a):

Já Váš názor plně respektuji, pane Muellere.

Jen jsem si říkal, že paní Hybášková do Vámi uvedeného vzorku, jímž jste chtěl cosi dokumentovat, nepatří.

Jinak si myslím, že na textu paní Ladmanové a paní Lukášové je hodně pravdivého. Politika je opravdu historicky nastavena na, řekněme, mužský způsob jednání a myšlení.ˇCharakterizoval bych to asi nejlépe řčením "Kdo z koho."

Ženský princip je, řekl bych, poněkud konsensuálnější a těžko se v takto nastaveném prostředí prosazuje. Mám za to, že je to škoda. Nám mužům by vůbec neškodilo trochu se této této konsensuálnosti učit.

Jen taková úvaha, nic víc. Nemyslím, že by třeba kvóty byly všespasitelné.

Libor Stejskal
14. 02. 2008 | 14:25

Karel napsal(a):

Pane Stejskale, to že paní Hybášková je vzdělaná v jednom oboru ještě neznamená, že se orientuje v jiné problematice.
A bez ohledu na vzdělání by každý člověk měl být přiměřeně sebekritický. To co paní Hybášková předvedla svým blogem k raketám a radaru byla pouze neumělá, dětinská propaganda, byť předložena s horoucím srdcem.
14. 02. 2008 | 14:41

stejskal napsal(a):

Asi jsem též dětinský, pane Muellere ;-) Zaznamenal jsem v tom textu řadu racionálních postřehů a námětů k přemýšlení.

Libor Stejskal
14. 02. 2008 | 14:52

Algem napsal(a):

Dobry den pani Landmanova,

muzi v politice a jejich emoce, ty emoce jsou spise hodne zivocisne, drave, vetsina zen by se za sebe mnohem vice stydela. Zenske emoce jsou spise citovejsi.
Zenam spolecnost nedava moc navybranou, jak pisete, bud jsou prubojne a tim oznacovany za "ambitious bitch", nebo jsou poslany domu starat se o rodinu.
Ale vubec si nemyslim, ze by se zeny meli citit timhle postojem limitovany. Dnes jiz znam nekolik zen, ktere si umi zivot zaridit, zvladat rodinu i profesi. Moc jim fandim a myslim, ze jich bude stale pribyvat.
Obdivuji zeny, ktere se nenechaji vtesnat do socialnich roli, ktere predklada nase spolecnost a jdou si svou vlastni cestou.
14. 02. 2008 | 15:13

skeptický napsal(a):

Tak Clintonovou rozhodně ne.Není nic horšího,než široké kotníky.
No,možná feministky,anebo ženy v politice..
Nic nevydrží.Kamarádova manželka si mi tuhle stěžovala,že jí řekl,že je slepice,a že prý si má jít dát změřit nějaký kvo...kvo
To jen pro zpestření.Jsou báječné.Jen ať za nás vládnou a chodí do práce.
14. 02. 2008 | 15:18

Lucie Jandová napsal(a):

Milá paní Landmanová,
mluvíte mi z duše. Je neskutečné, jak úporně se česká společnost drží genderových stereotypů, a to jak stran žen, tak mužů. Přeji hodně štěstí
14. 02. 2008 | 15:35

Rebel napsal(a):

Pro Miro.
Jen kroutím hlavou, protože jinak by se muselo mazat.
Ošidí-li tě Bůh nezoufej, stranická knížka tě na Nebesa vynese.
14. 02. 2008 | 16:19

ivanT napsal(a):

Milá paní Landmanová,

Jako muz s vami souhlasim. Ve vetsi casti zemi s rozvinutou demokracii pocet zen ve vyznamnych rolich stoupa - at jde o svet politicky nebo hospodarsky. Ale mel by stoupat rychleji.
Podle meho nazoru je hlavnim duvodem proc tomu tak je neduvera - jak muzu tak bohuzel i zen - ve schopnost zen uplatnit se ve vedoucich posicich. I kdyz je rada prikladu, ktere dokazuji opak, pocinaje treba pani Thatcherovou - at uz si myslime o jejich nazorech cokoliv, dokazala ze anglickou konservativni stranu dovede vest stejne schopne jako kterykoliv muz.
Protoze podle meho nazoru ke zmene muze dojit jen velmi pomalu, jsem pro kvoty. Ma je treba rada politickych stran ve svete. A proc ne? V mnoha zemich jsou treba kvoty pro zastoupeni etnickych skupin, proc by nemohla byt kvota zarucujici slusne zastoupeni polovine lidstva? Neverim tomu, ze by se v Cechach nenaslo dost zen aspon stejne schopnych fungovat v parlamentu, jako muzu. Ale musi se tam nejak dostat a volici je nepodporuji. Kvoty, treba uvnitr stran, by tomu napomohly a potom by vykon zen v odpovednych mistech otevrel oci i volicum.
14. 02. 2008 | 16:20

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
na téma muž-žena jsme měli řadu debat na jiných blocích, téma žena v politice by bylo dost rozsáhlé. Ženy mají jisté psychické odlišnosti a tím i trochu jiný systém hodnot, než muži. Ale vraťma se do českých poměrů.
Ženy vpolitice byly někým vybrány. Některé přes postel, jiné podle různých jiných kriterií. Všechny však s jediným cílem. Budou loutkou v rukou těch, kteří je vybrali. To samozřejmě platí i pro muže, ale na podkladě všech svých životních zkušeností mohu říct, že ženy jsou jako loutky daleko vhodnější a také k mnohému ochotnější. U většiny žen se projevuje vlastnost, kterou Němci nazvají Hingabe.
Politika úzce souvisí s ekonomií a protože ekonomii zcela ovládají nadnárodní korporace, je jasné, že příslušné ambasády mají také patřičný vliv.
A ti vědí velmi dobře, že jako loutky jsou ženy vhodnější.
Můžete tedy milé genderové bojovnice předpokládat, že počet žen bude opravdu narůstat.
Až uvidím političku, která "bouchne" do stolu a prohlásí, že jako ženu ji prioritně zajímají křivky natality spojené s vymíráním českého národa, morální rozklad národa i to, že mládež bere drogy ... tak bude mít okmžitě i jako žena můj hlas. A nejen můj ...
V tu chvíli bude důvod k předpokladu, že kope za svoje voličky. Nikoliv za někoho jiného.
14. 02. 2008 | 16:20

JC napsal(a):

Autorko,
Budu stručný - prostě macho.
Komunisté nadelegovali několik kandidátů na presidenta.
Pouze paní Bobošíková/žena/ ze sebe nechala udělat kašpárka.
Smiřte se s tím, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.
14. 02. 2008 | 16:28

Kateřina napsal(a):

Uvedu zkušenosti muže o tom, jak duchapřítomnost a sebeovládání ženy vyzdvihne celou skupinu a vede ji k přežití. Polárník a organizátor kurzů přežití Jaroslav Pavlíček říká: Ve filmech se sice první hroutí ženy, ale v reálu je to trochu jinak. Panika a strach zabíjí dřív chlapa. To ženský nefňukají, umějí si odříct jídlo a taky jsou uzpůsobeny k tomu, že dokážou ve skupině zvednout morálku. Důležitější než instinkty je zde vůle.
14. 02. 2008 | 16:33

kixs napsal(a):

Co tak byt objektivni? Hillary se nekdy chova zbytence tvrde, upjate a agresivne, tudiz jeji kritika je na miste. Obama takovy styl nema. A demagogii s rozebiranim faktu ze je zena si taky nechte, v kampani se rozebiraji vsechny aspekty, afroamericane, hispanci, delnicka trida, stari, mladi, prijmove skupiny.. Podle vas to ale asi taky neni politicky korektni. A dokud bude (jedno) teziste jeji volicu hlavne mezi zenami, bude se rozebirat i to, proc je tomu tak. (ano, odpoved zni: protoze je zena)
14. 02. 2008 | 16:38

JC napsal(a):

Kateřina,
Katko,opravdu nemám problém s tím nesouhlasit.Znamená to tedy, že na každou polární výpravu musí být nadelegováno stejně mužů jako žen ?
14. 02. 2008 | 16:39

JC napsal(a):

Kateřina,
Tak jsem se do toho trochu zamotal - prostě Macho :-)))
Mělo být "s tím souhlasit"
14. 02. 2008 | 16:43

RUMCAJS napsal(a):

Až na tu feministickou příchuť dobře napsaný.
14. 02. 2008 | 16:50

stejskal napsal(a):

Tak do toho nejdu, pane Muellere,

ze všeovládajících nadnárodních monopolů mám hrůzu. A když se dozvím, že vlastně prakticky všichni jsou loutkami v číchsi rukou, tak to rovnou mažu pryč.

Nicméně také bych chtěl, aby jednou nějaká moje politička (a nebo třeba politik) bouchl pěstí do stolu a řekl: Na téhle zatracené planetě je děsně lidí. Je potřeba výrazně snížit křivku natality, jinak se tu brzy všichni ušlapeme. Co pro to můžeme udělat, aniž bychom nutně museli vyvolat celosvětovou válku?

Také budou mít můj hlas. A úplně nejlepší bude, když to navíc budou slušní lidé, kteří se budou snažit nejdříve dohodnout, najít společné řešení a pak teprve bouchat pěstí do stolu.

Libor Stejskal
14. 02. 2008 | 16:56

Muž napsal(a):

Máte pravdu, kdyby bylo v parlamentu a v senátu více žen, hlasovaly by jistě podle chování kandidátů, jejich oblečení, šarmu a vzhledu a nikoliv podle morálních či charakterových kvalit.

A ODS by ušetřila hodně peněz.
14. 02. 2008 | 17:07

Líný černý pes napsal(a):

to Muž.
Pokud by se mělo v parlamentu a senátu hlasovat podle charakterových vlastností, nikdy by se nic neodhlasovalo a nikdo nezvolil.
14. 02. 2008 | 17:11

Kateřina napsal(a):

Milý JC,
můj příspěvek byl příklad k zamyšlení se nad genderově stereotypním názorem, že ženy nemohou být ve vysoké politice, protože se řídí emocemi. Také si myslím, že sílu vůle ovlivňuje sebevědomí i sociální postavení ve společnosti. K
14. 02. 2008 | 17:14

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
ekonomie rozhoduje. Taková je pravda a nepřiznat si to je útěk od pravdy. S tím se nedá nic dělat. Celé obavy z Ruska a kampaň proti Putinovi jsou dány příští mocí Rusů plynoucí ze surovinové (a tedy ekonomické) karty. Loutkou není jen figurka, kterou taháte za provázky. Loutkou je i svobodný jedinec, který má tak úzce vymezené mantinely, že v nich musí jít. A to dnes platí pro naprostou většinu států - uvědomte si, že některé korporace mají větší obrat, než je roční produkce většiny států světa.
Kdyby nějaký politik měl moc zařídit na světě to, co chcete, tak by to bylo skvělé. Ale takový nikdo neexistuje. Naopak - volná místa související s nízkou natalitou jsou okamžitě obsazena jinými, množícími se etniky a ve svých důsledcích je dopad ještě horší.
Ale já Vám rozumím a chápu Vás, je to příliš nepříjemné pro Vaše vidění světa. A navíc Vám to určitě připomíná některé řeči bolševiků.
Víte, léky, které bolševici naordinovali se ukázaly jako velmi špatné, měli jsme o tom nespočet debat. Ale v některých tézích se bohužel nemýlili. Opakuji bohužel. Jednou z nich je ta skutečnost, že vládne ten, kdo drží ekonomické opratě.
14. 02. 2008 | 17:18

stejskal napsal(a):

Ale samozřejmě, že vládne ten, kdo drží ekonomické opratě. A nejsem tak úplně naivní, abych neviděl úděsnou moc nadnárodních společností.

Musím ale říct, že mi vůbec nevadí, že "volná místa související s nízkou natalitou jsou okamžitě obsazena jinými, množícími se etniky". Přijde mi to naprosto přirozené a správné.

A je jasné, že dokonce i ten dopad může být hrozný, jak líčíte. Ale nemusí. Pokud v lidstvu zůstane pár lidí se zdravou špetkou rozumu. Šance není velká, ale je. Raději se upnu k této šanci, než abych se pokusl přežít za každou cenu.

A pokud to nevyjde, tak se lidstvo zcela (či z velké části vyhubí) a vesmír bude existovat dál. Bez nás. Co naděláme?

Libor Stejskal
14. 02. 2008 | 17:49

Lena napsal(a):

Pro Muže:
máte pravdu. Kdybych v parlamentu volila já a moje kamarádka Jana, tak bychom si nalili ferneta (či rum) s kolou a pak zvolili samé šarmantní, mladé a krásné muže, abychom se měly na co koukat. Podle morálních či charakterových kvalit bychom rozhodně nevolili, protože většina chlapů nic takového nemá.
14. 02. 2008 | 18:30

kixs napsal(a):

Leno, to vis, moralku nebo charakter radi prenechame vam. a klidne o ni muzete mluvit pri pleteni a susenkach i nadale. my, machiavelisticti machove musime vladnout a ridit beh sveta.
14. 02. 2008 | 18:51

Lena napsal(a):

Kixsi,
já nepletu a nevařím a zbytečně nikde nežvaním. Né, že bych to vůbec neuměla, ale nemám na to čas, protože stále pracuji a tím roztáčím kola kapitalismu. Sušenky si dejte sám, já si radši dám toho Ferneta, při něm se na běh světa nahlíží mnohem lépe.
A plácání o vládnutí přenechám Vám a jiným odborníkům k pivku v hospůdce.
14. 02. 2008 | 19:02

Matt napsal(a):

Vážená paní Landmanová,
domnívám se ,že zásadním problémem dnešních mužů je nedostatek vlastností jimiž oplývali jejich předkové. Vždyť kolik z nich je schopno a ochotno uživit svoji rodinu,kolik je jich schopno si svým chováním získat úctu a přirozený respekt svých partnerek.Musím Vám dát za pravdu ješitnost a hloupá nabubřelost je součástí našeho ,myšleno mužského, chování a je smutné sledovat jakých činů se řada mužů dopouští při prosazování,své pravdy.Bylo by dobré přenechat vládu ženám, neboť ony mají v dnešní společnosti výrazně větší právo jí řídit.
14. 02. 2008 | 19:07

kixs napsal(a):

Leno,
nekdo nepochopil, ale to nevadi.. preji hodne uspechu, nadhledu, addychu a hlavne ne tolik fernetu ;) hezky vecer
14. 02. 2008 | 19:10

Lena napsal(a):

Kixsi,
Vy se vůbec nehádáte! Ani Karel M. tu není :-(. Matt je vstřícný k ženám... Je to tu dnes nějaké slabé. A toho Ferneta taky nemám.
Tak já jdu radši zase makat. Dobrou noc.
14. 02. 2008 | 19:19

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
já jsem také realista, uvědomuji si, že můj krásný svět - svět svobodných a suverenních monoetnických států je dnes už sci - fi. Ale na toto a spojená témata jsme měli nespočet debat. Občas rád uvádím ony universální politické pravdy: Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně, v politice jsou lidská hloupost a egoismus neomezené.
Problém dnešního světa je, že není stabilní. V bipolárním světě jste měl situaci jasnou: Tady je Vaše doména, tady naše. A objektivně byly nastaveny mantinely, které ani jedna strana nechtěla překročit.
To skončilo. Dnes je naprosto žádoucí nastavení nové stability, tentokrát v multipolárním světě. Víckrát jsem psal, co by vyžadoval "jednotný svět" a proč je to nereálné. A ani by to nebylo žádoucí vzhledem k platnosti oněch politických pravd. Jedinou možnost vidím v onom multipolárním světě. Otázka je, kolik nastavení oné stability bude stát ...
14. 02. 2008 | 20:12

vlk napsal(a):

Paní landsmannová,užijte si svého pohledu, užijte si ho do syta. A pak si někdy vzpomeňte, jak ženy prokazatelně zjemnily českou politiku.

Je to smutná přehlídka. Paní Jacques si vničem nezadal ostrostí svého projevu s mužskými protějšky. Ministryně obrany překonala doložitelně všechny meze devotnosti. Paníí Kuchtová , už jako ministryně této země , rozdávala v rakousku interwiev proti zájmům této země. PAní stehlíková a kompetentnost jsou dvatermíny,kteríé se vylučují. Bývalá ministryně Vicenová, pověšením exekuce na Setuzu, bez důvodu, riskovala další velkou prohranou arbitráž, paní ministryně SOučková - škoda mluvit.... paní poslankyně dostálová a její prokázané , řekněme mlžení, v televizní stávce, jo a málem bych zapomněl a to by mne skutečně mrzelo - Němcová. To je ta, co veřejně učila Grosse morálce. Aby vzápětí hrála malou domů přes služební auto a karty na benzín. Jo o těch dámách to skutečě sedělo... a zmínila jste i druhou , totiž Libušku Benešovou... pamatujete na její kompetentní a samostatné vystupování jako funkcionářky sněmovny?
Ale abych zas nebyl úplně negativní - jsou i opačné příklady. Pravých dam. Napadá mne paní Třeštíková. Před ní mám hlubokou úctu.

Ale teď mne napadlo- to nejlepší na konec. Paní Bobošíková! Ta opravdu českou politiku zjemní, osvěží a dodá jí rozměr pravé dámy. Nechcete ji za prezidentku?
Jak jsem si nikdy neuměl představit, že bych hlasoval pro Klause, být volitelem, tak zodpovědně říkám- že než připustit stín naděje, že by něco jako bobošíková mohlo být na Hradě, tak bych zvedl ruku pro Klause. Takovéhle zjemnění české politiky, které by představovala Bobo by skutečně už asi bylo důvodem k emigraci. Někam do normálna.
Já vím , jsem nechutný macho. Pokud slovo macho znamená uchování zdravého rozumu, nemám problém.
14. 02. 2008 | 21:22

vlk napsal(a):

Pro Lenu

zdravím a přeji dobrý večer. K dámám Vašeho formátu chovám hluboký respekt. Žádná ironie. Vás bych v parlamentu viděl rád.
Znáte život, umíte si oradit a nic vás už nezaskočí. Vše myšleno vážně.
14. 02. 2008 | 21:27

Karel Mueller napsal(a):

Lena:
Srdečně Vás zdravím :-). Pokud jste tím Karlem M. měla na mysli mě, tak by to asi chtělo nové brýle :-).

vlk.
Ahoj vlku,
poslal jsem Ti mail a sms. Poteboval bych prosím Tě naléhavě odpověď. Zdraví KM.
14. 02. 2008 | 22:32

im napsal(a):

Ale, pánové, nežárlíte trochu na ty ženské?:-)

Už etolog Desmond Morris v Nahé opici někdy před čtyřiceti lety dokazoval, že ženy jsou biologicky odolnější druh. Pan asistent Sigmund blahé paměti v porodnici u Apolináře to shrnul lapidárněji, do oblíbeného rčení "Ženská vydrží víc než člověk".

Z vlastních zkušeností soudím, že v kritických životních situacích dokážou ženy ovládnout emoce, jednat naprosto racionálně tam, kde muži zpanikaří. Správná ženská se zhroutí až potom, co je nebezpečí zažehnáno.

Ale většina z nich necítí potřebu dokazovat si své schopnosti v politice.
14. 02. 2008 | 23:10

Lena napsal(a):

vlku a Karle,

taky Vás zdravím. Ty brejle to fakt chce, protože staré už jsou poškrábané.
vlku, nepřehánějte to s tou chválou! Do parlamentu bych nešla, protože na to nemám odbornost a navíc mi to připadá jako čas, zbytečně ztracený obstrukcemi "kolegů". Poslanci nemají ani tu nejmenší snahu spolupracovat, ale jen se vzájemně žrát. A práce kvůli tomu stojí. Nic pro mě.
Akorát si říkám, že dostatečnou odbornost nemají ani stávající poslanci, takže jakýkoliv další amatér mého formátu už by tam nemohl nic zkazit.
Jsem zvědavá, co za cirkus na kolečkách předvedou zítra. Jestli si nebudou posílat rovnou semtex, kolik jich zkolabuje nebo trucovitě uprchne. A už se těším, jak na sebe ještě další týden budou všude možně žalovat.
14. 02. 2008 | 23:39

vlk napsal(a):

Lena

jak jsem říkal- měla bys být zákonodárkyní.
Sama jsi to potvrdila. Pokud jde o odbornost, ta se tam zaznamená skutečně jen zřídka.Takže tadyx by problém nebyl.

Kde by ovšem vznikl - je v oblasti charakteru. ten bys nejspíš musela odložit do nejbližší popelnice.
A na závěr drobnost.Nemáš pravdu , že poslanci nespolupracují. Kdž jde o poslanecké/senátorské platy a náhrady a imunitu, jsou jedno tělo jedna duše.
Aspoň je zřejmé, co je pro ně důležité.
15. 02. 2008 | 14:27

Kateřina napsal(a):

Karel Mueller:
"U většiny žen se projevuje vlastnost, kterou Němci nazývají Hingabe." Co znamená Hingabe? Je to dobrá vlastnost?

Al Jouda:
"Ženy jsou mnohem lépe ovladatelné než muži." Tak se podívejte v jaké atmosféře ženy žily a žijí. Upalování, kamenování, výchova k poslušnosti a službě a ani u boha nemají zastání, protože i bůh je muž. Když dějiny takto svázaly ženám křídla, nedivím se, jsou li ženy slabé. Zato mužům se křídla nesvazují a přesto jsou poslušní. Protože ctí vůdce.

im:
..." ženy jsou biologicky odolnější druh ... " V mém příspěvku byla řeč o duchaplnosti ne o fyzických předpokladech. To je rozdíl. Vždy když je žena v něčem hodně dobrá nebo lepší než muž, musíte to překroutit a vysvětlit si to biologickou odolností, mateřským pudem, emocemi, hysterií atd.
15. 02. 2008 | 15:21

Karel Mueller napsal(a):

Kateřina:
Jestli je to dobrá vlastnost? Jak kdy a jak pro koho :-))
15. 02. 2008 | 17:25

vlk napsal(a):

Lena

omlouvám se za tykání v předchozím příspěvku na Vaši adresu. Měl jsem paralelně puštěnou prezidentskou volbu. Nebyl jsem dostatečně koncentrován.
15. 02. 2008 | 17:56

vlk napsal(a):

Karel Mueller

máš na mailu odpověď.
15. 02. 2008 | 17:57

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Dík, už jsem ti odpověděl
15. 02. 2008 | 18:02

im napsal(a):

Kateřině

Promiňte, Kateřino, asi si maloučko nerozumíme - říkáte duchaplnost, ale psala jste o odolnosti a silné vůli("..To ženský nefňukají, umějí si odříct jídlo a taky jsou uzpůsobeny k tomu, že dokážou ve skupině zvednout morálku. Důležitější než instinkty je zde vůle."), takže jsem jen na okraj připomněla klasika, nechci nic překrucovat...

A propos "Hingabe" - ten smajlík v příspěvku KM je zcela na místě.Je to vlastnost poněkud dvojsečná - v prvním plánu se překládá jako "obětavost, oddanost", ale dá se přeložit taky jako "oddání se něčemu/někomu" ve smyslu podlehnutí, kapitulace (restlose Hingabe).
15. 02. 2008 | 22:58

Algem napsal(a):

Vlk:

proboha, koho by jste to poslal do parlamentu? Ale mozna jste to myslel tak, ze by se tam docela hodila, k rudemu panu Topolankovi atd. , kdyz ma tak rada Fernet.
Jinak si to ani neumim predstavit, ze by tam zrovna takova zenska, mozna se sklonem k piti, mohla prinest "novy vitr".
16. 02. 2008 | 13:53

vlk napsal(a):

Algem

no já bych tam, s pravděpodobností, hraničícís jistotou, poslal DÁMU. Navíc se zdravým rozumem a znalostí života.

Ovšem nevím, která že dáma z následujícího výběru:

Němcová, Parkanová, Zubová, Čurdová, Konečná je vaše gusto a je mi to jedno.

S Lenou s e ovšemnemohou měřit ani když se zahalí do imuity.
16. 02. 2008 | 15:19

Algem napsal(a):

Vlk:

V politice bych vzory zcela jiste nehledal. Jak muzske, tak i zenske.
Myslim, ze se venuji jinym oblastem zivota.
Pani Lenu neznam, nerad bych ji urazil. Mel jsem obecne na mysli, ze zeny by se nemusely priblizovat k chovani muzu zrovna tim, aby resily ruzne otazky a problemy pri sklenici alkoholu.
17. 02. 2008 | 13:16

vlk napsal(a):

ALgern

uznávám, že jsem vás špatně pochopil.
Moje chyba. Nemám s vaším tvrzením problém. Myslím si totéž. V podstatě. Detaily nebudu řešit.
Díky za vysvětlení.
17. 02. 2008 | 18:14

b022d napsal(a):

Zdravím.

Vážená autorko, ohánět se procenty a studiemi se vážně umíte, ve vašem případě obzvláště tehdy, pokud poukazují na věci, ve kterých jsou ženy lepší než muži.

Ano, slůvko lepší si neodpustím. Pokud existuje nějaký vztah mezi mužem a ženou, rovnost ve všem to určitě není, a to nejenom kvůli naprosto zjevnému rozdílu už jenom ve stavbě těla.

Ale podívejte se na tento problém objektivně, ne skrze jakýsi "filtr" skepse, který (jak je dobře vidět na vašich ostatních článcích) jste patrně získala nějakou životní zkušeností, kterou (zvažovala jste někdy tuto možnost?) nemusí projít všichni, ba co víc, mohou mít zkušenosti naprosto opačné.

A pak bych poprosil ještě o něco - prosím, negeneralizujte. Průměry, procenta, čísla, to všechno je moc hezké, ale zná zkoumající všechny objekty výzkumu dookonale a individuálně? Jak zkoumá, víte to? Byla jste u toho? Ano, studie, statistiky a výzkumy mají jistou nezanedbatelnou váhu, ale slouží jen jako hrubá orientace...

Mohl to být zajímavý článek.
19. 02. 2008 | 17:30

honza a. napsal(a):

Nejsmutnější na dnešní situaci je, že ženy v české politice jsou ještě horší než muži. No posuďte sami: KSČM - Konečná..na té je hoodně vidět, jak soudruhům docházejí kádry.
ČSSD - třeba Benešová...v diskusi s Pospíšilem vždy působí jak paní, která si opravdu jenom odsočila od plotny (přitom bývalá VSZ, ale jak neprofesionálně působí)
Zelení - Jacques, Kuchtová, Zubová..také spíše vtip. Jacques je naopak příklad přehnaných emocí v politice a zbývající dvě příklad naprosté nekompetentnosti (navíc, když by si muž jmenoval svoji milenku za náměstka, jako to udělala Kuchtová, tak by byl asi větší poprask).
KDU - no tady je trochu výjimka, sice prý vojáci na Parkanovou nadávají, ale alespoň není ani u ní, ani u Šojdrové nekompetentnost poznat na první pohled.
ODS - tak Talmanová je asi vcelku schopná, ale morálni kredit nevím nevím...a Němcová teda rozhodně best of ODS není.
Tak co by jste milé dámy chtely??
Něžné pohlaví v politice v ČR představuje ještě trapnější panoptikum než "macho" část, takže volání po více ženách nemá opodstatnění.
19. 02. 2008 | 18:07

píp napsal(a):

Nóó, žádný velký vzrůšo v druhé volbě se nekonalo, ODS se nebránila veřejné volbě, protože měla Snítilého a VĚDĚLA, že p. ZUBOVOVÁ OMDLÍ.A ještě ODS řekne, že šla do veřejné volby, aby volba prezidenta proběhla "důstojně". Kdyby neměli nakoupeno, dělali by poslanci ODS i kotrmelce, kdyby to bylo v jejich prospěch.
20. 02. 2008 | 10:17

kristýna napsal(a):

Velmi výstižný článek. Narozdíl od mnoha přítomných pánů si myslím, že feministický tón k němu neodmyslitelně patří. Bez myšlenek feminismu by nevznikl. Je naprosto zajímavé, že politika, praktikovaná podle vulgárnější formy páně Topolánkova prohlášení, že "politika je jako hokejová šatna: puch, hluk a strkanice", nedokáže produkovat prakticky nic jiného než "puch, hluk a strkanici", s veškerou vulgaritou k tomu patřící. Je to již naprosto očividné. Pánové jako Topolánek, či Langer jsou svou neotesanou agresivitou vtělením mainstreamového chápání toho, co podle Čechů je muž, jinak by se tak daleko nedostali. Někdo slušnější (vzhledem k převaze mužů v politice, by to byl v první řadě nějaký muž) by se už dávno nad jejich způsoby zarazil. Nevěřím, že jsou svými schopnostmi "nepostradatelní" a tedy, že by nemohl dostat zelenou někdo slušnější a schopnější. Pan Topolánek není žádná "hlava". Spíš takový náš "národní duch". Ovšem přesně to oligarchie netrpí, aby mezi ni přibývali nováčci, kteří by je mohli předčít schopnostmi a ukázat je v pravém světle. Okamžik, kdy se ovšem taková oligarchie u nás prosadila a etablovala, jsme, mám ten pocit, bohužel, prošvihli.
20. 02. 2008 | 15:11

b022d napsal(a):

kristýně:

Samozřejmě. Jste dáma, vám to může dokonce být i velmi příjemné, tak trochu mi to ale připomíná jedno úsměvné filmové klišé, naprosto absurdní situaci: "po rozchodu si dámy, nejlépe se sklenkou v ruce společně zanadávají na to, jací jsou chlapi svině."

Ale zamyslete se nad jednou věcí - ne ten, kdo je na danou věc odborníkem, ale ten, kdo nejvíc řve, je nejvíce vidět. A jak ukázal svým vskutku svérázným příspěvkem honza a., řvoucí ženy na politické scéně si v ničem nezadají se řvoucími muži, možná tak ve výšce hlasu.

Masa ostatních lidí, rozumí se nepolitiků, takové věci třeba ani nemá zapotřebí, a to jak žen, tak i mužů.
20. 02. 2008 | 15:33

Verne napsal(a):

Machisté-sexisté jedno jsou.Každá žena udělá kus práce,za niž se nemusí stydět žádný chlap, zatímco většina mužů fandí častěji latině jedno či myslivecké nebo rybářské i jiného druhu. Po této dřině by jim vyhovovala ženská péče všeho druhu, hlavně bez řečí.Za dámy méně považují nedá mi.
20. 02. 2008 | 16:10

žena napsal(a):

Zaujalo mě konstatování, že 79% občanů je pro zapojení žen do veřejného života. To znamená, že 21% je proti nebo váhá. Kdyby 21% občanů bylo proti zapojení mužů do politiky, byli by tito lidé označeni za militantní feministky či feministy. Tak to vnímá naše společnost. Vždyť můžeme vidět i na vyjádřeních některých zde diskutujících, jak je ženský fenomén v politice vnímán. Například skutečnost, že někteří muži tady oponují připomenutím trapného projevu Kateřiny Jacques. Ono je hrozně jednoduché vyšťourat něco trapného na ženském projevu a poukázat na to. Že projevy byly trapné všechny, a většina z nich mužských, jde jaksi stranou.
21. 02. 2008 | 14:29

Kateřina napsal(a):

Jak by vypadala "vláda" žen? Obraz nadvlády mužů a vlády žen popisuje český spisovatel Gato, který se zabývá odkazem Toltéků. Píše, že dříve si muži uvědomovali, že ženy jsou v přímém spojení s Velkým Duchem a tlumočí jakousi jeho esenci etických zásad pro celou lidskou společnost. Ženy se zabývaly vším, pro co měly svoji schopnost intuice, a muži tím, pro co měli své fyzické a racionální předpoklady. Nadvláda ženy je nemyslitelná, protože ten kdo má přímé spojení s Duchem, se nepokouší o jakékoli podmanění a ovládání kohokoli jiného. Postupem času se toto období partnerství mezi pohlavími mění na období mužské nadvlády - patriarchát. Důsledkem je nahrazení moudrosti učeností, výměna statků duchovních za materiální a neutichající válečné rozbroje na celém světě.
21. 02. 2008 | 16:37

Suzanne Simon napsal(a):

Dobrý den. Emoce jsou fajn vždycky, používat je jako rozhodovací faktor je ale riskantní. Viz pan poslanec Snítilý, on nám všem přinesl "mír". Totiž výsledek. A jak pak nám asi dopadne? Špatně. Něco už se na něj najde.
Doufám, že se ve skutečnosti jmenuje úplně jinak a že příjmení "Snítilý" přijal na počest své rodičky, která je jistě "Bílá Holubice" a přináší nám tu zelenou snítku, znamenající zemi k spočinutí. Tedy, mír přinášející osoba tam někde v jeho minulosti být musí, protože v hokejové šatně se nám to asi pan poslanec nenaučil, inu, že.
Tudíž mu přeji vše dobré, i když tedy, hm, já jsem byla pro Švejnara. Zdravím autorky, Perchta
22. 02. 2008 | 13:46

Litvín napsal(a):

Patří emoce do politiky?-ptá se paní Ladmanová. Patří politika do života?-ptám se já. Protože podle mne politika do života patří, patří do politiky i emoce jako část projevů života.
KDO je víc: MUŽ NEBO ŽENA? Podle mne ani jeden, ani druhý. Pro náš život a jeho pokračování mají cenu obě pohlaví a v každém pohlaví jen ti nejzdatnější.
Muži jsou tak hodní, že dík svým vlastnostem umírají dřív než ženy. Tuším, že u nás na jednoho seniora připadá šest seniorek.
O co se to hádáte? Kdyby v opačném poměru bylo víc kohoutů než slepic, tak jsme bez vajec.
22. 02. 2008 | 17:10

skeptický napsal(a):

Existuje teorie,že ženy žijí déle než muži,protože si nemusejí brát ženy.
23. 02. 2008 | 10:52

Lena napsal(a):

Skeptický
a kdo nutí Vás brát si ženu?
24. 02. 2008 | 14:39

Mike napsal(a):

Paní Ladmanová, nesnažte se nám namluvit, že by politice prospělo, kdyby v ní bylo více žen. Já vím, že to zní nehezky, ale ženská rivalita je snad horší než ta mužská, protože bývá spojená s intrikami, úklady, zákeřností a falešností, a to úplně jiného druhu než je tomu u mužů. Ve výsledku by větší počet žen v politice ničemu neprospěl, i když nejsem proti, nenamlouvejme si opak.
24. 02. 2008 | 23:12

Lena napsal(a):

Miku,
přesně tak. Intriky, úklady, zákeřnosti a falešnosti nám při volbě prezidenta předvedly například: Langerová, Snítilová, Paroubková, Topolánkové, Sobotková a jiné.
25. 02. 2008 | 00:11

Igor Nemec napsal(a):

No zajimavý nápad, jenže kde je vzít a nekrást? Ony třeba političky Stehlíková, Kuchtová, Bobošíková, ... jsou přesným obrazem jejich mužských protějšků, co se týče neschopnosti, omezenosti, mocichtivosti ... Překvapuje mě, jak všichni neustále čekají na nějaké spasitele, kteří svou morálkou a čestností předělají celou politickou scénu, ať už se jednalo o Fischera, Švejnara, více žen ...
25. 02. 2008 | 15:09

Elisabeth napsal(a):

Katerino muzete mi dat nejake blizsi informace o tom spisovateli Gato a jeho tematice odkazu Tolteku?`Diky
25. 02. 2008 | 20:25

Kateřina napsal(a):

Elisabeth, na knize, ze které jsem opisovala o nadvládě mužů, je uvedeno: "GATO má za sebou patnáct let zenové praxe, jedenáct let praxe indiánských čarodějných technik. Po několika letech univerzitního studia starověkých filozofií a náboženství cestoval po řadě zemí světa."

Pro im:
Myslela jsem, že pod nickem im se skrývá muž. Překrucování jsem vyčítala mužům.
26. 02. 2008 | 15:53

Elisabeth napsal(a):

Dekuji Katerino. Sama jsem toho moc nezjistila.

Muj nazior je ovsem , ze emocionalni jsou spise muzi nez zeny. A taky manipulativni, jelikoz rozsiruji lzi a nepravdy uz po staleti (napr. o zenach)
02. 03. 2008 | 17:07

Jochim napsal(a):

Možná jednou, jestli se toho dožiji budou v našem Parlamentu poslanci jako vzory jednání budící hrdost z našich představitelů. Jsem přesvědčen, že trend být co nejvetší hovado a svině bude časem směšná, neřku-li trapná. Těším se, až se naší představitelé a zastupitelé budou právě pyšnit tím,jací jsou džetlmeni a ušlechtilost jim bude základní platformou jednání. Pak ne ně budu hrdý nejen já.
28. 03. 2008 | 20:10

Leila napsal(a):

Feministická krávo. Až zdechneš, přijdu ti na pohřeb v červených šatech.
25. 03. 2009 | 23:12

Omega watches napsal(a):

Omega watches not only rule the third planet but have traveled in space as well. In March 1965 NASA chose Omega as the only watch to have cleared the severe test conditions laid down by them. It won the "snoopy awards" in 1970 for helping divert a potential disaster. Omega''s speed master has been the only watch to land on the moon and thus the name moon watch was earned by it. http://www.omegawatchessale...
03. 07. 2009 | 07:38

bex napsal(a):

Obecně vzato až na výjimky - je to pravda.
17. 07. 2009 | 00:46

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
24. 08. 2009 | 07:32

alk napsal(a):

Že by globálním oteplováním ? :-))
U obojživelníků prý určuje teplota písku zda se narodí samečci nebo samičky. U savců by neměla mít teplota okolí žádný vliv. Tak čím to je ? Biologové, odpovězte !
09. 09. 2009 | 23:56

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 09:00

iPhone SMS Transfer napsal(a):

You article is very informative. thanks.
20. 03. 2010 | 09:30

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy