Plný zákaz sociálních médií: Turecko usiluje o zlato v cenzorské olympiádě

11. 03. 2014 | 17:23
Přečteno 2907 krát
Nejen Putinovi je svoboda slova trnem v oku, pokud jde proti oficiální vládní verzi událostí. V Turecku stále panuje neutěšená situace a ve vzduchu visí dost nevyřešených otázek. Vládní propagandě se ale nehodí jiné pohledy na věc. Další komplikací jsou nadcházející volby. Přitom tato země od nás není tak daleko a dovedu si představit, že tyhle praktiky by hodně politiků rádo vidělo i u nás. Není proto na škodu si přečíst Gurkanův článek o aktuálním dění z jeho pohledu. I když upřímně řečeno vážně nevím, kdo by v téhle souteži vyhrál - Rusko, Čína nebo Turecko?

Nedávno Gigi Alford uveřejnil článek “Rusko se snaží o zlato v regulaci internetu,” chtěl jsem tedy napsat, že Turecko jej směle dohání. Mezitím ale premiér Erdoğan vydal prohlášení, které zvýšilo naděje zastánců cenzury na první místo Turecka v cenzorské olympiádě; přičemž Rusko je největším konkurentem Turecka. V posledních týdnech jsme utrpěli přijetí dvou drakonických zákonů, které umožňují vládní cenzuru a sledování občanů, avšak nedávné Erdoğanovi komentáře jdou ještě dále, a to až k plošné cenzuře.

Již nyní je Turecko zemí silných omezení týkajících se svobody vyjádření názoru, včetně sledovacích mechanismů, profilujících a označujících občany podle jejich etnika, náboženského a politického původu (pozn. překl.: nepřipomíná to někomu dobu před 25 lety u nás?). Erdoğan však odhalil svoje pravé úmysly a nyní očividně nebude již potřeba profilovat a škatulkovat občany. Možná totiž díky masovému sledování zjistili příliš šokující pravdu - že s vládou nesouhlasí až příliš mnoho lidí - a možná, že jediným způsobem, jak zastavit šíření téhle nespokojenosti je vypnutí Internetu.

V zemi, která byla prohlášena “částečně svobodnou” již před rozsáhlými protesty Occupy Gezi minulý rok, s novými omezeními, tvrdšími výklady a záměry vlády, to vypadá tak, že se Turecko konečně přesune do kategorie “nesvobodná” v pomyslném seznamu zemí a získá v cenzorské olympiádě první místo.

Následují vlastní slova premiéra Erdoğana týkající se sociálních médií z nedávného televizního interview, kde deklaroval svoje intence zakázat veškeré platformy sociálních sítí v souvislosti s komunálními volbami, které se budou konat 30. března. Již nyní jsou totiž očekávány masové protesty a prosákla také informace, že se dokonce počítá s vyhlášením stanného práva, pokud se tyto protesty uskuteční.

“Jsme v této věci odhodláni. Neponecháme tento národ na pospas YouTube a Facebooku a jiným podobným [sociálním médiím]. Přikročíme k nezbytným krokům nejhrubším způsobem. To zahrnuje i jejich zákaz. Protože tyto korporace podporují všemožné druhy nemorálnosti a špionáže pro vlastní profit. [Sociální sítě] nemají limity; nemůže však existovat chápání svobody v neomezeném smyslu. Takoví lidé existují i ve státních institucích, avšak naším prvotním krokem je jejich odstranění z administrativy, protože jakmile budou pryč, tento proces půjde na nižší úroveň. Poté budou uvězněni skutečným významem slova strach! Potom se totiž začnou strachovat, kam utečou. Jakmile budou pryč jejich vůdcové, pocítí všichni strach…”


Překlad článku Full Ban on Social Media: Turkey reaches out for gold in Censor’olympics z blogu The Radical Democrat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Onehdy zde psal jeden dobrodruh, co odjel s kočkou na jih Turecka. Nějak se po něm slehla zem.
11. 03. 2014 | 17:56

Martin1 napsal(a):

Petr Kopáč
Pane Kopáč, to není od Vás taktické, že kopete do spojence.
To od Vás není pěkné takto kritizovat Turecko, vždyť je to náš největší spojenec v NATO v kritické oblasti dneška.

To jste si neuměl najít takové místečko, kde by pohled trošku, trošinku, zkresloval - lépe řečeno byl přesnější, to je to správné slovo.

Pan Sobotka z ČSSD vyfasoval nějaký "Sborník správných pohledů na svět z EU". Tam je "KOSOVO i KRIMOVO" popsáno s jasně "zřetelnými" rozdíly v postupu i ve výsledku. Je tam všechno - i drobnosti - neustále se to prý doplňuje. Poslední přídavek: Je o různém pohledu na bolavá záda posledního pacholka v automobilce, který předstírá jejich bolest, prý z přetěžování - jak směšné, až ke skutečně neskutečné velké bolesti "copaté Julči".
Tam bude i Turecko a Internet - na internetu to však není - je to pod označením "DŮVĚRNĚ". Zatím se to tvoří - tak se hlavně mlčí.

Na Hradě ho taky ještě nemají, Zeman z opilosti mluví stále ještě pravdu, tam vám ho nepůjčí. Já jen odhaduji, že by to šlo vysvětlit například: "Že se tím zabraňuje pronikání vlivu Ruska".
11. 03. 2014 | 18:07

Cenzorman napsal(a):

Studente a kopáči, tak tady je to bolavé místo a cenzura s tou závodí i Stejskal. A tak se nemůžeme divit ani Turecku ba ani Rusku. Ta naše je ve výhodě, dokáže totiž pomocí masmédií oblbnou a cenzurovat už všechny a všechno. A ktomu to české řiťolezectví, to vévodí i pod cenzurou.
11. 03. 2014 | 18:45

Joe Ratata napsal(a):

Vezmeme-li do úvahy co předvedly sociální sítě u nás před rokem před prezidentskou volbou, zdá se, že jsou snadno manipulovatelné a zneužitelné, mající sílu ovlivnit spoustu mladých volbou co je "in". Takový kníže, co k lidu má blíže s čírem, s realitou neměl nic společného a přesto byla mezi mladýma ostuda i jen se zmínit, že by to možná nebyla nejlepší volba.
11. 03. 2014 | 19:18

Maximus napsal(a):

Turbo-letka bombardovací perutě "pravdy a lásky" za dnešek startuje na zdejších blozích a hází bomby vlevo v pravo a hlavně na toho zlého Rusáka Rasputina a potažmo na české drzé palice, co si dovolují mít na věc vlastní názor! Pevně sevřenou formaci vedou osvědčení piloti a jedna pilotka
v pořadí M.Špinková, P.Svoboda, J.Candole, Víťa Klíma a sled uzavírá P.Kopáč. Vše sleduje z povzdálí velitel Honzík Švejnarů. Zatím se bombardovat moc nedaří, české mozky jsou nějak odolné, zatracené informační sdělovací sítě. To komanči to měli daleko jednoduší, jeden program v TV, Rudé Právo a basta!
Tak zítra je třeba přitlačit na pilu!
11. 03. 2014 | 20:01

martin napsal(a):

Rusofilie je něco jako nekrofilie. Úděsná úchylka. Každému z českých blbů, který jí podlehne bych zaplatil cestu na měsíční bydlení a život v Rusku, aby pocítíli ten zoufalej zlodějsko-policejní prasečinec na vlastní kůži. Vím o čem píši. Bylo by to jako lázně. Vrátili byste se a milovali Babiše, Kalouska měli za jemného a slušného člověka, Zeman by vám byl vrcholem střízlivosti, Schwarzenberg světec, Rittig skromný podnikatelský dobroděj, Bém vrcholem přímosti a pravdomluvnosti,naše komunisty byste viděli se svatozáří a Nagyová by vám připadala jako svatá Anežka Česká. A Unie Evropská by vám po měsíčním živodě v milionovém ruském městě přišla jako vrcholně racionální společenství idylických národů. Byl jsem tam. Žil jsem tam. Nikde nenajdete takovej bordel, tolik hajlujících fašounů, takovou surovost, bezohlednost a ožralost jako tam. Svrab a neštovice. ALE TO TAM BYLO VŽDYCKY. Teda pokud nejste Jágr, gangster, Keller nebo blízký přítel(kyně) někoho z Lukoilu. A co je to ruský oligarcha, nevíte. Pomáal jsem všem Rusům, kteří chtěli odjet.
11. 03. 2014 | 23:57

Maximus napsal(a):

Rusofobie je taky pěkný nářez. Za současného stavu rozložení politických a zejména vojenských sil, může tlačit na pilu jenom šílenec, hlupák nebo humanitární bombardér. Nakonec je zajímavé se podívat kdo vyřvává stylem dejme jim přes držku. Většinou tito lidé by byli zalezlí doma a jen by kalili vodu a odnesli by to v plné míře a do všech důsledků obyčejní lidi a dejme si pozor, mohlo by to mít negativní vliv i na nás. Žijeme totiž moc blízko od UA. Většinou tito lidé jsou obyčejní zbabělci. Chtít dát Rusákovi přes čelních už zkoušeli nějací kabrňáci, nějaký Napoleon nebo Hitler na to doplatili a bylo za nimi mraky mrtvol a bídy.
Kdepak, Rusko je tŕeba "rozvrátit" zevnitř a to tím, že jej bude západní civilizace kultivovat byznysem (vč. vývozu moderních technologií), obchodní a kulturní spoluprací vč. sportu, turistiky, školství a vědě apod. a podaří se zvednout v Rusku tím životní úroveň a samozřejmě informovanost a všeobecnou vzdělanost lidí. To je ta správná cesta "diverze" a nikoliv výstavbou amerických vojenských základen kolem Ruska, zřízením cca 600 "neziskovek" v Rusku, které mají "jisté" úkoly, politickým štvaním a podněcováním řvounů a nacionalistů na obou stranách pomyslné barikády jako např. nyní na UA chtít dát Rusákovi přes hubu. To je totiž jen cesta do neštěstí a záhuby. Západ by měl po vzoru Kosova když se mu podařilo vytvořit hloupý precedent, nechat Krymu se rozhodnout o své budoucnosti ať už jako samostatný státní útvar či být připojen k Rusku. Rusko má jinak ve vztahu k UA obrovskou výhodu, nemusí nic dělat a čas totiž pracuje pro něj, UA si to toiž doslova vyžere až do důsledku a že by to chtěla zadlužená EU financovat se moc nezdá, ono sanovat takovou obrovskou zem plnou ekonomických,
ale i politických problémů může jen hlupák, šílenec nebo matka Tereza! Ona ta pomoc by byla i nad síly společenství zemí EU a do nejistých kšeftů, které nemají velký obchodní zisk, ale jen ten politický, se přece nechodí. USA by si měly odepsat těch vyhozených 5 mld. USD, které na rozdmychání nacionalismu a revolty do UA investovaly, ono totiž tam je taková zvyklost, že staré oligarchů tam nahradí noví oligarchové a na konci toho všeho snažení není žádná změna. Nakonec to nebude žádný problém, FED vytiskne resp. vydatluje na serverech nové fiat peníze a ty si vláda na úrok zapůjčí a fiktivní gigantické zadlužení USA se jen o kousek zvětší a jede se dál.
Hezký den všem.
12. 03. 2014 | 05:10

Maximus napsal(a):

Omluva za prasopis, ono se na IPadu fakt blbě píše.
12. 03. 2014 | 05:15

Belgičan napsal(a):

Maximus napsal(a):

Rusofobie je taky pěkný nářez...

Máte pravdu. Hloupí lidé si Rusy spojují s gulgy, genocidou při násilné kolektivizaci, vražděním sirotků po padlých na konci občanské války, s vyvoláním ozbrojených konfliktů, okupací...
To je fakt pěkný nářez.

P. S.
Ty chyby by mi vadily ze všeho Vámi napsaného nejmíň.
12. 03. 2014 | 06:56

Ives napsal(a):

Belgičane, když už historický exkurs, tak si také mnozí lidé spojují Rusy s porážkou nacismu nebo vyhnáním Turků z Balkánu. Víte, historie je jen jedna a nejde s ní zacházet selektivně podle aktuálních potřeb. A vyvolávání ozbrojených konfliktů a okupací? No zkusíme to, jen tak od oka. Rusko má na triku ČSSR, Afghan, Čečnu, podle úhlu pohledu Gruzii. Americká administrativa Kubu, Vietnam, Grenadu, Afghan, Irák. The winner is ......?
12. 03. 2014 | 09:03

pozorovatel napsal(a):

Rusofobie nebo rusofilie... Především buďte normální.
12. 03. 2014 | 09:05

doktor vepor napsal(a):

to Ives
Nějak tam chybí Maďarsko, Polsko (2x) Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Rumunsko..u toho Ruska, pokud tedy zůstaneme u 20 stol.

Turky Rusko vyhnalo z Balkánu především proto, že chtělo ovládnout černomořské úžiny a přístup do mediteránu. Osud Balkánských národů mu byl u p*dele (jakož ostatně i Rakousku, které se na vyhánění Turků z Balkánu podílelo nemalou měrou). Rusko tím chtělo posloužit především samo sobě. Taky by bylo zajímavé si odpovědět, které ze jmenovaných území (Kuba..Grenada....Irak) skutečně anektovali. Bak by teprv srovnání bylo kompletní
12. 03. 2014 | 09:47

Ives napsal(a):

Pro Mudr: Jako vzorek jsem bral poválečné období cca od roku 1960, protože jako ročník 1965 jsem vlastně pamětník a nerad bych zabředl do debaty o stěhování Tatarů a genocidě Indiánů. Navíc druhá světová válka hodně změnila a dodnes až na pár vyjímek žijeme v poválečném uspořádání a nepřipadá mi relevantní poměřovat předválečné a poválečné politické poměry. Ze mnou uvedených příkladů se nikde nejedná o uskutečnění anexe v plném smyslu. PS: Vynechal jsem Panamu...
12. 03. 2014 | 09:58

Marie S. napsal(a):

Martin, 11.3., 23:57

Prosím nezapomínat, že vše je relativní...
Když od nás odjížděli před několika lety po krátké době pracovního působení Francouzi, hádejte jak vystihli své pocity - honem ať už jsme z toho "zoufalého zlodějsko-policejního prasečince" zpátky doma. A to tato krásná západní země nepatří k těm nejpořádkumilovnějším...
12. 03. 2014 | 10:57

Dumpling napsal(a):

Rusofilie je stejná úchylka jako amerikanofilie. Oba jsou to usurpátorské režimy, USA navíc ani nejsou národ, je to pouze skrumáž velkých kmenů.
Pokud se týká Osmanů, od těch Evropa již před staletími ledacos převzala, a ještě častěji šlo o něco, co přes ně prošlo. V dané věci je lépe zachovat klidnou hlavu, protože současný český režim zanedlouho přistoupí k podobným opatřením, to ať si pan Kopač nedělá iluze. I když sám internet užívám, uznávám, že zvláště tzv. "sociální sítě" jsou nástrojem manipulace a vůbec mi nebude líto, když jim utnou tipec.
12. 03. 2014 | 13:18

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

"Raději držet hubu s Turkem - nežli si nechat zavírat hubu Putinem ! "
(rusofob)
" S Putinem na Krym, s Turkem do Evropy ! "
(rusofil)
12. 03. 2014 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy