Minoritní akcionáři, plačte!

06. 03. 2008 | 09:33
Přečteno 4933 krát
Ústavní soud měl v úterý, 4.března 2008, jednat a rozhodnout o osudu zákona, na jehož základě byli vyvlastněni menšinoví akcionáři. Pro nemoc soudce zpravodaje se rozhodnutí odkládá. Na neurčito… Přesto je vhodná doba k připomenutí tohoto, pro Českou republiku tak příznačného, případu.
Návrhy zákona, jimiž došlo k zavedení squeeze out (možnosti vyvlastnění) menšinových vlastníků do právního systému, byly v obou případech připojeny k jiným, dlouho připravovaným,očekávaným a zásadním zákonům (úprava obchodního rejstříku a zvýšený dozor nad finančními institucemi). Tyto návrhy na vyvlastnění byly předloženy v Poslanecké sněmovně bez řádného projednání i zdůvodnění. Ostatně sami poslanci se následně (tedy již po vyvlastění mnoha menšinových akcionářů) veřejnosti omlouvali. Tento případ se odehrál v létě a na podzim roku 2005, blížily se volby a zřejmě i proto ty omluvy. Jsem přesvědčena, že tak závažný zásah do majetkových práv milionů lidí by se v právním státě neměl schvalovat bez řádného zdůvodnění a projednání mimo jiné i s veřejností.
Česká ústava stanoví, že majetek lze vyvlastnit pouze za třech, a to současně splněných podmínek – na základě zákona, ve veřejném zájmu a za úhradu. Jelikož byl zákon přijat bez jakéhokoliv zdůvodnění , poslanci možná opravdu nevěděli o čem hlasují. Protože právní úprava nebyla nijak zdůvodněna, nedošlo také ke zdůvodnění veřejného zájmu. Pokud jde o výši protiplnění je zcela nesrovnatelná s okolními zeměmi. Menšinový akcionář to má zkrátka velmi těžké pokud se chce domoci svých práv. Pokud zadání pro zpracovatele návrhu zákona znělo : „Udělejte to těm menšinovým akcionářům co možná nejobtížnější a nejdražší, aby si rozmysleli chtít nějaký doplatek“, pak se výsledek stoprocentně podařil.
Po proběhnuté kuponové privatizaci v 90.tých letech mělo více než 6 milionů občanů naději na rozšíření osobní svobody. Majetková práva nejsou důležitá jen sama o sobě , ale jsou určitým východiskem pro efektivní výkon ostatních základních občanských práv. Dnes akcie vlastní pouhý zlomek DIKů, došlo totiž k masivní koncentraci vlastnictví podniků. Měla snad některá politická strana ve svém volebním programu koncentraci akciového vlastnictví?! Poslední tečkou za kuponovou privatizací a poslední kapkou masivní koncentrace je česká varianta práva výkupu přijatá zákonem č. 216/2005 Sb. proti kterému skupina senátorů podává ústavní stížnost, která byla Ústavnímu soudu doručena již na podzim roku 2005. A právě v úterý , 4. března 2008, bylo projednávání opět odloženo na neurčito… Stále si kladu otázku zda neexistuje nějaké supertajné rozhodnutí, nějaké mimořádně vlivné politické skupiny o tom, že obyčejným občanům nepatří akcie do ruky?
Teď je tedy na řadě Ústavní soud. Myslím, že nejen již vyvlastnění, ale stále ještě vyvlastňovaní menšinoví akcionáři čekají na toto rozhodnutí. Dočkají se?Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

car komančov OO8 napsal(a):

A co se divíte....Snad si někdo nemyslí že naše ustava je v souladu s listinou prav a svobod člověka....Ja myslim v žadnem případě jestliže umožnˇuje podobojí. A to vytvařet natlakove pravo v den volby prezidenta a to je snad jasne,v den volby nemět na vyběr jak se bude volit a nechat o tom hlasovat.To snad je akorat nějake divne revoluční pravo.Asi je zbytečne o tom diskutovat i z ustavními soudci,hold asi pochazeji z dob revolušnícho odboroveho hnutí ja si myslim ,že to tak je.,,,,,,,Z
06. 03. 2008 | 09:58

Al Jouda napsal(a):

Co se divíte ? Vždyť to byla vlastně velká chyba, dát lidem do rukou akcie, které mohou být zdrojem bezpracného zisku ! A kdo chyboval ? No přece otec kuponové privatizace, pan profesor Klaus.
06. 03. 2008 | 14:25

Martin napsal(a):

Tento zakon vymysleny a navrzeny ODS, ktery podporila i CSSD je nejlepsim dukazem na to, ze obe strany obycejni lide nezajimaji. Pro ne jsou duleziti jen giganti. Ale jak u socialni demokracie je logicka podpora velkoprumyslu (coz neznamena ze je to spravne), tak zrovna ODS neustale parazituje na volicich vykriky jak jim jde o svobodu zivnostniku, nedotknutelnost jakehokoliv majetku atd. Timto lhanim konec koncu i castecne vyhrala posledni volby.
06. 03. 2008 | 15:45

Sámdoma napsal(a):

To Soňa Paukrtová"

Je až zarážející skutečnost že, jak citujete:"Jelikož byl zákon přijat bez jakéhokoliv zdůvodnění, poslanci možná opravdu nevěděli, o čem hlasují". Prosím, toto tvrdíte nebo se jen domníváte? Nakonec, je úplně jedno, zda je relevantní to či ono, protože i tak to dokazuje kvalitu a zodpovědnost poslanců při schvalování zákonů. On to totiž není první či jediný případ, kdy poslanci odhlasovali vyložený paskvil, kdy se zákon musel záhy novelizovat a pod. A co horší, některé, ač jsou totálně nekvalitní, fungují i nadále. Hotová tragedie, za takové platy tak mizerná práce! Nejhorší jsou ovšem ty důsledky, viz tento případ!

Dnes vlastní akcie pouhý zlomek DIKů! A bylo jich několik milionů! Ty minoritní vykoupili podnikavci, podvodníci a speku-
lanti, obyčejné lidi oblbovali průpovíd-
kami o výhodnosti prodeje proti vymyšleným historkám o blížícím se krachu apod., neinformovaní občané naletěli a za pár kaček prodali kupony s několikasetnásobnou cenou.
Nu což, už se stalo, nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem. Alespoň zachránit, co se ještě zachránit dá!

Kdo je autorem a předkladatelem kontroverz-
ního zákona č. 216/2005Sb., proti kterému skupina senátorů podává ústavní stížnost?
Můžete to prosím, sdělit?

Odpověď na Vaši osobní otázku, zda existuje nějaké supertajné rozhodnutí, nějaké mimořádné politické skupiny o tom, že obyčejným občanům nepatří akcie do ruky, Vám mohu odpovědět (bez důkazů), že já osobně o tom vůbec nepochybuji. Vy jste ještě nezaregistrovala mafiánské způsoby vládnutí ODS? Nevšimla jste si politické manipulace a tlak na justici v poslední dob? Zkuste se zamyslet a budete mít jasno. Nicméně máte pravdu, dějí se věci, které mozek nebere.
06. 03. 2008 | 23:18

MA-FU napsal(a):

PRO Autorku :
která je to skupina senátorů? Jedna strana či z koalice?
07. 03. 2008 | 17:18

sona.paukrtová napsal(a):

Jména senátorů, kteří ústavní stížnost podepsali:
Václava Domšová, Petr Fejfar, Jan Hadrava, Jan Horník, Martin Mejstřík, Josef Novotný, Edvard Outrata, Soňa Paukrtová, Igor Petrov, Helena Rögnerová, Jitka Seitlová, Richard Seguens, Vladimír Schovánek, Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina, Jiří Zlatuška a Josef Zoser
10. 03. 2008 | 12:59

jkrevolt napsal(a):

Předkladatelem tohoto zákona byl poslanec ODS Vladimír Doležal, sám trestně stíhaný pro korupci. Myslím, že to hovoří za vše...
28. 03. 2008 | 13:47

Qiedo napsal(a):

Prosím,po roce je situace jaká? Nejsem v obraze.Děkuji.
10. 04. 2009 | 13:20

Boryš napsal(a):

Dnes jsem zaslech na CRo1 Radiozurnal ze se 2.6.09 kona jakasi tiskova koference ke zminenemu problemu vyvlastnovani mensinovych akcionaru,bohuzel to byl uplny konec a tak schanim jakoukoli informaci protoze i ja jsem byl donucen prodat akcie.Dekuji za jakekoliv info.
02. 06. 2009 | 21:27

omega watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches , omega watches,rolex watches and so on .replica watches , omega watches,rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 10:11

lv napsal(a):

důvodnění, poslanci možná opravdu nevěděli, o čem hlasují". Prosím, toto tvrdíte nebo se jen domníváte? Nakonec, je úplně jedno, zda je relevantní to či ono, protože i tak to dokazuje kvalitu a zodpovědnost poslanců při schvalování zákonů. On to totiž není první či jediný případ, kdy poslanci odhlasovali vyložený paskvil, kdy se zákon musel záhy novelizovat a pod. A co horší, některé, ač jsou totálně nekvalitní, fungují i nadále. Hotová tragedie, za takové platy tak mizerná práce! Nejhorší jsou ovšem ty důsledky, viz tento případ!

Dnes vlastní akcie pouhý zlomek DIKů! A bylo jich několik milionů! Ty minoritní vykoupili podnikavci, podvodníci a speku-
lanti, obyčejné lidi oblbovali průpovíd-
kami o výhodnosti prodeje proti vymyšleným historkám o blížícím se krachu apod., neinformovaní občané naletěli a za pár kaček prodali kupony s několikasetnásobnou cenou.
Nu což, už se stalo, nemá cenu plakat nad rozlitým
04. 07. 2009 | 05:17

louie vuitton napsal(a):

příznačného, případu.
Návrhy zákona, jimiž došlo k zavedení squeeze out (možnosti vlastníků do právního systému, byly v obou případech připojeny k jiným, dlouho připravovaným,očekávaným a zásadním zákonům (úprava obchodního rejstříku a zvýšený dozor nad finančními institucemi). Tyto návrhy na vyvlastnění byly předloženy v Poslanecké sněmovně bez řádného projednání i zdůvodnění. Ostatně sami poslanci se následně (tedy již po vyvlastění mnoha menšinových akcionářů) veřejnosti omlouvali. Tento případ se odehrál v létě a na podzim roku 2005, blížily se volby a zřejmě i proto ty omluvy. Jsem přesvědčena, že tak závažný
04. 07. 2009 | 05:21

cheap tiffany jewelry napsal(a):

Tento zakon vymysleny a navrzeny ODS, ktery podporila i CSSD je nejlepsim dukazem na to, ze obe strany obycejni lide nezajimaji. Pro ne jsou duleziti jen giganti. Ale jak u socialni demokracie je logicka podpora velkoprumyslu (coz neznamena ze je to spravne), tak zrovna ODS neustale parazituje na volicich vykriky jak jim jde o svobodu zivnostniku, nedotknutelnost jakehokoliv majetku atd. Timto lhanim konec koncu i castecne vyhrala posledni volby.
31. 07. 2009 | 14:44

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 02:49

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 18:28

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 17:24

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 03:54

louis napsal(a):

Lepící páska pro největší bezpečí Vašich zásilek.
12. 09. 2009 | 21:50

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:31

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:27

sleva 20% napsal(a):

Odpověď na Vaši osobní otázku, zda existuje nějaké supertajné rozhodnutí, nějaké mimořádné politické skupiny o tom, že obyčejným občanům nepatří akcie do ruky, Vám mohu odpovědět (bez důkazů), že já osobně o tom vůbec nepochybuji.
23. 09. 2009 | 23:09

Cialis online napsal(a):

Co se divíte ? Vždyť to byla vlastně velká chyba, dát lidem do rukou akcie, které mohou být zdrojem bezpracného zisku ! A kdo chyboval ? No přece otec kuponové privatizace, pan profesor Klaus.
11. 10. 2009 | 23:03

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 04:53

louis vuitton napsal(a):

HO>>>>>>>>
26. 10. 2009 | 06:12

replica watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 16:38

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:33

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
03. 03. 2010 | 09:35

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
03. 03. 2010 | 09:38

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:54

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:55

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:57

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:23

replica watches napsal(a):

A to vytvařet natlakove pravo v den volby prezidenta a to je snad jasne,v den volby nemět na vyběr jak se bude volit a nechat o tom hlasovat.To snad je akorat nějake divne revoluční pravo.Asi je zbytečne o tom diskutovat i z ustavními soudci,hold asi pochazeji z dob revolušnícho odboroveho hnutí ja si myslim ,že to tak je.
25. 03. 2010 | 03:58

cheap watches napsal(a):

Ale jak u socialni demokracie je logicka podpora velkoprumyslu (coz neznamena ze je to spravne), tak zrovna ODS neustale parazituje na volicich vykriky jak jim jde o svobodu zivnostniku, nedotknutelnost jakehokoliv majetku atd. Timto lhanim konec koncu i castecne vyhrala posledni volby.
25. 03. 2010 | 04:00

fake watches napsal(a):

kami o výhodnosti prodeje proti vymyšleným historkám o blížícím se krachu apod., neinformovaní občané naletěli a za pár kaček prodali kupony s několikasetnásobnou cenou.
Nu což, už se stalo, nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem. Alespoň zachránit, co se ještě zachránit dá!
25. 03. 2010 | 04:01

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:35

http://www.kw61.com/replica-rolex-watche napsal(a):

fsafasfasf
29. 03. 2010 | 09:28

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:58

rolex watches napsal(a):

rolex watches</a> is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought a <a href="http://www.tt88times.com">swiss watches</a>.IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on <a href="http://www.tt88times.com"> seiko watches</a> So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 03:25

Breguet watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 04:28

replica watches napsal(a):

Bohužel po spuštění databáze EZO, která obsahuje něco kolem jednoho milionů záznamů byl server napaden hackery pomocí robotů. Ani velký zájem veřejnosti nepřispěl k hladkému průběhu zprovoznění těchto stránek. Po 8 dnech, během kterých se nám podařilo přes velké obtíže zajistit spolehlivý server, kvalitní technické zázemí a počítačové experty, můžeme říci, že během čtvrtka 16. července 2009 první databázi spustíme i s možností vyhledávání s garancí, že vše hladce poběží. Na této stránce se bude i nadále pracovat. V brzké době doplníme databázi SEZO a velké množství přeskenovaných svazků a jiných záznamů.
09. 04. 2010 | 04:57

replica watches napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, b
09. 04. 2010 | 04:57

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 10:43

Ecommerce Software Sharjah napsal(a):

This is a great and very valuable information about Minoritní akcionáři, plačte. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
11. 04. 2010 | 10:51

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:44

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:30

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:39

IQiYrfWILO napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#1539>buy soma online</a> discount somatropin - soma 350mg
10. 02. 2013 | 12:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy