Senzační Tři mušketýři

02. 05. 2012 | 08:35
Přečteno 2704 krát
Nestalo se mi, abych se tak intenzivně vrátila do dětských let a přitom měla radostný dospělý zážitek. Mohlo za to divadelní představení Tři mušketýři, které mělo premiéru 21.dubna v pražském Divadle v Dlouhé.

Režisérka Hana Burešová, která Dumasův román spolu se Štěpánem Otčenáškem zdramatizovala, ho pojala jako dva příběhy v jednom.
První je příběh devítileté holky v domě s pavlačí krátce po sovětské okupaci. Burešová ji vidí dětskýma očima, které si pamatují jen směšně smutné fragmenty – hesla na zdech o svobodě, jméno Dubčeka, památné hokeje, kdy jsme to Rusům naklepali, až k vyhazovu rodičů z práce. Žádné vysvětlování, žádné zbytečné proslovy. K tomu čtveřice kamarádek ze školy, které si hrají na mušketýry. A obyvatelé pavlače, figurky trefně a vtipně dokreslující atmosféru doby i domu.
Druhý je příběh mušketýrů. Hlavní hrdinka, vášnivá čtenářka, jejich osudy prožívá tak intenzivně, že se pavlačový dům mění v bitevní i milostná kolbiště. Hrají tu intriky kardinála i Mylady, srabáctví pana Bonacieux, dětinskost krále Ludvíka, láska královny k Buckinghamovi, tři mušketýři a D´Artagnan s vášní k paní Bonacieux... Klasika.
Klasicky Dumasovy hrdiny pojala i režisérka - v kostýmech a vizáži. Jinak je hraje s nadsázkou a vtipem, nadhledem a ironií. Ale jen takovou, aby neshodila emoci příběhu.
Je tu ještě jeden, třetí prvek představení - muzika. Písničky Beatles. Skvělý nápad!
Zvlášť v první půlce, svižnější a celistvější, je divák překvapen, fascinován a okouzlen. Funguje to! Režie je zkušená a lehká, s pěkným, šťavnatým humorem. Herci – od dětských až po ty z domu, jsou výborní. A Marek Němec v roli D´Artagnana, Jan Vondráček jako Athos, Miroslav Hanuš coby Porthos a Pavel Tesař jako Aramis jsou tak úžasní a přesní, doslova rozkošní, jako by z románu s jeho prvními a nejkrásnějšími ilustracemi vystoupili a žili.
Jediná vada toho báječného představení, které potěší všechny generace diváků, je, že je přece jen delší, než by mělo. Ale co chcete od Dlouhé?

psáno pro deník METROKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Armin napsal(a):

Nějak moc začínáme politickou agitaci halit do literárního dámského klubu. Divné
02. 05. 2012 | 08:45

gaia napsal(a):

Dumas se zřejmě obrací v hrobě.
02. 05. 2012 | 08:52

Maximus napsal(a):

Tři mušketýři: Nečas, Schwarzenberg a nyní Peake. (-:
Jen Kalousek mi vychází jako kardinál Armand Jean du Plessis, vévoda de Bechyně, ale naklonovaný
s fendkurátem Katzem....
02. 05. 2012 | 08:54

dříve čtenář napsal(a):

Jo, jo... Mušketýři bez 68 roku? Co by to byl vlastně za román? Už se těším, až bude v jedné hře vystupovat Nečas a Spartakus...
Blbost je dokonalá, věčná a stále rychleji nabírá na obrátkách.
02. 05. 2012 | 09:26

neo napsal(a):

no vidíte a já nedávno shlédl novou filmovou verzi mušketýrů a něco tak strašného jsem dlouho neviděl. Kulomety, kung-fu, vzducholodě, plamenomety, hračičky jako od Ethana Hunta z Ghost Protocolu, no hrůza.
02. 05. 2012 | 09:44

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

paní Boučková
sakrblé, ještě tam snad chybělo, aby "divadlo" za takovou matlaninu vracelo vstupné. Jinak bych to neviděl - Beatles, Tři mušketýři a hokej s porážkou rusáků. Mám obavu, že tohle může dát dohromady jen osoba poněkud nesvéprávná.
Chyběla tam tedy již jen jedna rovina, jaká asi??
paní Boučková vzpamatujte se.
*
02. 05. 2012 | 10:39

B. napsal(a):

A co Karafiátovy Boučci?
02. 05. 2012 | 10:51

rejpal napsal(a):

neo
Mám podobné pocity skoro u každého remaku. Je to všechno na akci a efektu, ale atmosféra chybí.
02. 05. 2012 | 11:07

Občan napsal(a):

Do Dlouhé chodíme na Pratchetta a zatím to nemělo chybu. Asi i proto, že se inscenace drží předlohy a nehraje si na experimenty.

Ale na tohle nepůjdeme. Dík za ušetřené peníze.

Okupaci si pamatuji jako osmiletý druhák a mám na ni docela příjemné vzpomínky, protože jsme několik měsíců nemohli do školy, neb v ní bydleli Rusové. Ještě si vybavuji, jak jsme se nadšeně chodili koukat na vojenskou techniku v ruském ležení za strašnickým viaduktem. Jinak nám to bylo dost putna, protože se nás okupace a dění v republice v podstatě nijak nedotýkaly.
Rodiče to asi viděli o dost jinak a já jsem to, že je něco špatně, začal vnímat až o několik let později.
Takže ani tohle režisérka spíš netrefila. Asi měla použít starší protagonistky - jenže ve dvanácti už si holky na mušketýry moc nehrajou.
02. 05. 2012 | 11:19

neo napsal(a):

rejpal:

za nejlepší filmové zpracování považuji mušketýry z r. 74 myslim. Michael York, Chamberlain, Reed...

Ale zase ne každý remake je špatný.
02. 05. 2012 | 11:23

rejpal napsal(a):

neo
možná není špatný, ale já mám rád ve filmech určitou atmosféru. A ta mi chybí. Ale něco podobného je i třeba u našich pohádek. Efekty úžasné, akční to je - ale podruhé bych se na to nepodíval.
02. 05. 2012 | 11:35

neo napsal(a):

rejpal:

no u pohádek je znát, že režiséři přestali klást důraz na hereckou kvalitu, dialogi, vtip a vlastně všechno to podstatné, co dělá dobrý film.

Geniální filmové pohádky z dob minulých dneska už nikdo nenatočí. A to není jen o režisérech, vždyť Bočan natočil nejlepší pohádku všech dob a Vorlíček natočil mnoho skvostů a jeho poslední saxana stojí za ....
02. 05. 2012 | 11:40

ali napsal(a):

Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou cválá prase, které je zjevně větší jako tvoje auto a proto ho nemůžeš předjet. Zezadu tě pronásleduje vrtulník letící na úrovni terénu. Prase a vrtulník mají přesně takovou rychlost jako tvoje vozidlo.
Co musíš udělat, aby ses v bezpečí dostal z této situace?
Hodit to do muzikálu nebo na plátno a především přestat chlastat na kolotoči..
02. 05. 2012 | 12:11

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Ali
dost dobrý text, s tím kolotočem to je nadějné, spadnete z kolotoče a nemůžete se přestat točit, točí se to s Vámi a vzpomenete si na Arama Chačaturjana....
*

http://www.youtube.com/watch?v=JQynlo1dz38&feature=related

*
Šavlový tanec, je podobný pocit z takového divadla. Ještě o tom píšou blogy do novin - svatá prostoto. ☻
02. 05. 2012 | 12:42

ali napsal(a):

Zdeněk Wachfaitl
letošní svátek nás čarodějnic byl jeden velký kolotoč, že i Aram Chačaturjan by blednul závistí..divadlo ze života, že senzační Tři mušketýři jsou ošoupaným tématem..takovou oslavu Valpružinské noci jsem ještě nezažila a už asi nezažiju..včetně bouřky, kterou jsem přivolávala v čarodějnickém kostýmu tak dlouho, až přišla..velice jsem stoupla v očích vesničanů a jen doufám, že mezi nimi nebude žádný inkvizitor =o)
02. 05. 2012 | 12:58

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

ali
sleduji u vás čím dál vzácnější schopnosti proč vyhovět žádosti o přezkoumání tohoto zázraku Svatou kongregací. Armosférické jevy je vždy bedlivě nutno zkoumat, víra vesničanů je-li zneužita je šalbou stejně jako černobílé obrázky s camery obscury. Dnes máte 5 Otčenášů a 10 Pannenku Marii na Nebesích. Klostermann žádný.
*
Pěkný den při modlení u kapličky. ☺
02. 05. 2012 | 13:22

ali napsal(a):

Zdeněk Wachfaitl
=o))))
no, a v tom je ten půvab..ale nebojte, čarování bylo podmíněno právě Klostermannem a atmosférické jevy nastudovány..
02. 05. 2012 | 13:33

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

ali
vy jste fakt dobrá recesistka.

Tady je právě ten rozdíl mezi popisem blogu a popisem vaším.
V divadle bych být nechtěl, u vás na čarojaru docela ano. Recese je vždy přijatelná do jistých mezí, šaškárna se třemi mušketýry je však už jen šaškárnou.
Proboha, to divadlo si na sebe přece takhle nemůže vydělat, to je proti zdravému rozumu, ach jo.
02. 05. 2012 | 16:04

ali napsal(a):

Zdeněk Wachfaitl
jsem recesitkou ráda, baví mě to..divadlo je věc těžká a občas se něco nepovede, rozum nerozum..recese je lepší..tímto jste zván na příští čas čarodějnic..

p.s. už tu jsou zmatky, odpůrce přivezl vnučky, jdem psát úkoly a hrát na housle a kytaru..a vařit, prát, žehlit, mejt nádobí, čistit bazén, zalejt kytky, nakrmit zvěř, pozdravit sousedy.................hilféééééé
02. 05. 2012 | 16:26

Balkin napsal(a):

Těšil jsem se že si na blogu počtu, jak konečně někdo z těch umělců, co za komunistů nemohli tvořit, vytáhne ze šuplíku nějaké dobré dílo. A furt prd.
02. 05. 2012 | 16:30

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

ali
díky za pozvání, budou to Magician's Birthday jak vystřižený. Mějte se fajn a podporujte Klostermanna i odpůrce. ☺
*
Pěkný den pro vás.
02. 05. 2012 | 16:33

Pepa Řepa napsal(a):

B. napsal(a):
A co Karafiátovy Boučci?
--------------
:-)))
jste moje krevní skupina.
02. 05. 2012 | 16:47

ali napsal(a):

Zdeněk Wachfaitl
taky pěkný podvečer a to pozvání platí..

Pepa Řepa
já bych raději Harry Pottera..bo jak se to píše..
02. 05. 2012 | 17:14

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Tereza Boučková

zkuste si porovnat o Třech mušketýrech zmiňuje Horníček ...
je to pocta době i Dumasovi jako autorovi.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/co-cteme-poslouchame-na-co-se-divame.php?itemid=16121
Zmínil jsem o dávné školní akademii na devítiletce, byla to "klukovská událost", bez Beatles a bez politiky. Jinak to přece nejsou Tři mušketýři, ale něco ve smyslu estrády.
*
Děkuji
02. 05. 2012 | 19:52

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě by to chtělo dopracovat
Mušketýři by mohli bejt jenom dva.
Nebo by stačil jeden? Žena.
Aŕ je to vydžendrovaný.
A čekalo by se na godoty. Nebo na broučka?.
Kdo bude zrovna mít volno.
Kreativní pojetí. Ještě jsou rezervy,
Haruki Murakami prsknul do děje Colonella Sanderse z KFC. Koukal jsem jako pero z gauče. Moment překvapení je krásná věc.
03. 05. 2012 | 07:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy