Kdo nekrade, okrádá rodinu, kdo krade, je ludrou

17. 08. 2007 | 07:00
Přečteno 7844 krát
Stačí říct slovo rasismus a o publicitu je postaráno: všichni se k tomu rádi vyjádříme, polovina z nás bude tvrdit, že žádný rasismus není, čtvrtina řekne, že je, ale že je oprávněný, protože ta odlišná skupina je fakt hrozná, a čtvrtina si prostě zanadává.

Komentáře pod mým předchozím příspěvkem Řekni tisíc nadávek na Romy a budeš senátorem míru rasismu nebo aspoň xenofobie v některých z nás docela potvrzuje. Je mi jasné, že řada lidí má s Romy nepěkné zkušenosti, stali se obětí agrese, mají hlučné sousedy nebo jiný problém, ale i tak se mi zdá ostrost a nenávistnost mnoha projevů přehnaná („chce to přestat kecat a začít něco dělat – třeba udělat si zbrojní pas“).

Jasně, když vás Rom praští po hlavě a obere o peněženku, nebudete o Romech mluvit nějak hezky. Ale o Romech platí totéž, co o jakémkoliv národu: jsou mezi nimi bezva lidé i pitomci, ovšem stejně jako mezi Čechy, Němci, Američany, Mexičany a kýmkoliv jiným. Potíž je spíše v tom, že na úlety sebe sama (tedy na úlety Čechů) nahlížíme s nadhledem a tolerantně, ve stylu komunistické životní pravdy „kdo nekrade, okrádá rodinu“, zatímco každý prohřešek Roma ihned poslouží k podpoře názoru „Romové jsou ludry“. Paušalizace je na nic, posuzujme jednotlivce, ne skupiny.

Zkusme to mimochodem domyslet ještě dál: Romové jsou v tomhle ohledu vlastně jen ilustrací. Obecný problém české povahy je v tom, že se hrozně bojíme jakékoliv odlišnosti. Z průzkumů třeba plyne, že pokud jde o národnosti, Češi mají rádi ponejvíce sami sebe, na druhém místě Slováky, pak Poláky a Němce – tedy blízké sousedy.

Máme strach ze všeho, co je daleko, čemu nerozumíme, co jsme neviděli nebo co se nechová stejně jako my. Ti z nás, kteří mají obecný negativní postoj k Romům, jej vysvětlují negativními zkušenostmi. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že to je výmluva: viděl jsem mnohokrát, jak Čech (prodavač, fotbalový fanoušek, úředník, policista…) docela ošklivě odbyl, urazil, odmítl Afričana, Kostaričana nebo Španěla. Přitom pochybuji, že všichni měli s příslušnými národnostmi špatnou zkušenost: spíš myslím, že zafungovala podvědomá pojistka není to Čech – co tu chce – nerozumím mu – rychle s ním pryč.

Svým způsobem je tenhle strach logický – čtyřicet let jsme nic nezvyklého vidět ani nemohli, takže se čehokoliv nezvyklého teď po právu bojíme. Chce to tedy jediné: odvahu a otevřenou mysl!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jana napsal(a):

Podvědomá pojistka-to je přesně ono.Když vidím nastupovat romy do autobusu,automatisky si chytnu kabelku.Nemůžu za to,je to reflex.Moje smysly rázem zbystří.Jednou mě okradla mladá romka.Lidé ji viděli,ukázali mi ji a já za ní pořád chodila a mluvila jsem s ní.Za chvíli se vyrojila početná skupina soukmenovců a dívku začali bít za to,že byla viděna při krádeži.Mně vrátili peníze, abych jim dala pokoj,ale ten zážitek ve mně zůstane.Tolik moje zkušenost a nedůvěra z ní panující.Lidí,kteří mají podobnou zkušenost je hodně,proto ta nenávist.
17. 08. 2007 | 07:21

Terry napsal(a):

"Ale o Romech platí totéž, co o jakémkoliv národu: jsou mezi nimi bezva lidé i pitomci, ovšem stejně jako mezi Čechy, Němci, Američany, Mexičany a kýmkoliv jiným. Potíž je spíše v tom,.."

že těch "nepřizpůsobivých", "problematických" je u Cikánů vzhledem k počtu jejich populace procentuálně VÝRAZNĚ VÍC než u ostatních.
Potíž je spíše v tom, že třeba jiným etniků, žijícím v současnosti na našem území, Vietnamcům, stačilo 10-15 let, aby se "přizpůsobili", jejich děti nekradou, chodí do školy, dospělí nekradou a nejsou na sociálce a nemají plnou hubu toho, jak je rasisti utiskují.
Potíž je spíše v tom, že psudohumanisté vytváří "model", kdy by se slušní měli přizpůsobovat nepřizpůsobitelným nepřizpůsobivým.
Potíž je spíše v tom, že jen určité etnikum si vysloužilo přídomek "nepřizpůsobiví". Proč asi? Je to vina většinové společnosti, že se někdo nedokáže (nechce) "přizpůsobit" hygienickým a sociálním standardům majority (nadbytek zlata není důkazem ani IQ ani kulturnosti)? A má většinová společnost povinnost nepřizpůsobivé etnikum, které povětšině této společnosti škodí (když už ničím jiným, tak tím, že žije na její účet), ještě "radostně" a s pochopením udržovat při životě tím, že jim bude zadarmo a nejlépe navěky vše nezbytné poskytovat?

Všem těm, kteří se deklarují na NERASISTY, bych rád položil jednoduchou otázku: Kdyby si váš syn či vaše dcera přivedl (-a) jako partnera "Roma", přijali byste to naprosto se stejně "radostnými" pocity jako kdyby to byl bílý? Pokud by tam byl jen stín obav, strachu, nesouhlasu ... , tak jste RASISTA!
A dejte sami sobě PRAVDIVOU odpověď.
17. 08. 2007 | 07:38

Jirka napsal(a):

Jako malý jsem se stal terčem romské "hry" chyť si gadža.
Skupinka odrostlých romských dětí mne pro zábavu naháněla, byl jsem snad ve druhé třídě, byl jsem malý hubený klučina, utíkal jsem na sídlišti domů, doběhli mě u zvonků, nestihl jsem zazvonit na tátu, zkopali mě a dali mi do "držky". Hodně se u toho smáli.

Je to už mnoho let, ale pocit křivdy, nenávisti zůstal. Vyhýbám se jim, přecházím na jiný chodník, jdu jinou ulicí a když už nemám volbu jít jinudy tak alespoň se v duchu připravím, že můžou jen tak ze zábavy zaútočit.

V našem městě se to stává zase oblíbenou hrou romských odrostenek, mlátit a okrádat bílé "holčičky".

Chápu, že je to etnikum, plné frustrací, zloby, i nenaplněných přání o zařazení se a rovnoprávnosti.
Ale nikdo mne nepřesvědčí o tom, abych jim pomohl, soucítil s nimi, nebo s nimi i žil.

Možná to někomu přijde zvrhlé, ale měl jsem radost když můj syn v pěti letech prohlásil, že "cikáni jsou špinaví a smrdí". Jen jsem mu řekl, ať to neříká nahlas.
17. 08. 2007 | 07:46

Terry napsal(a):

pro Janu:
Tak to jste dopadla ještě skvělě. Mě utkvělo v mysli datum 10.2.1993 (den výplat a doba, kdy Cikáni začali "využívat" pseudohumanistického všetolerujícího přístupu prezidenta Havla a tím i ostatních státních orgánů, včetně policie), kdy jsem byl označen skupinou mladých Cikánů za RASISTU (a to byl ten nejslušnější výraz!) jen proto, že jsem si dovolil jednoho z nich chytnout (na tramvajové zastávce v Brně na Joštové, u Ústavního soudu) chytnout za ruku, kterou měl v cizí kabelce (kradli tak nestoudně a pokusy opakovali, že by si toho musel všimnout každý policista, pokud by tam byl a "chtěl"). Když jsem se s nimi začal hádat, že kradou, tak je taková debata "přestala bavit", jeden ze čtveřice mě zboku nakopl do žaludku, já se složil na zem a oni hrdě odešli.
Od té doby jsem na to označení hrdý a dalších 15 let mě nepřesvědčilo, že bych měl svůj názor na toto etnikum korigovat, spíše naopak; většinová společnost je znechucena a unavena tím, že 18 let jakási (špatná) česká forma pozitivní diskriminace se projevila jako silně záporně fungující. Na podobné zjištění přišli už i v USA, kde na rozdíl od nás se ale žádnému etniku nikdy netrpělo páchání trestných činů a účinnost policie, soudů a vězení je daleko vyšší.
17. 08. 2007 | 07:53

Juvel napsal(a):

Pane Kadlec, nejvíce mají uzavřenou mysl ti, kteří jsou přesvědčeni,že právě oni ji mají otevřenou.
17. 08. 2007 | 07:55

Karel napsal(a):

Autor asi Cikány viděl pouze v televizi z tepla svého křesla a domníval se, že sleduje nějaký americký film. Ale cítil se povolán filosofovat nad cikánskou otázkou.
17. 08. 2007 | 07:56

jff napsal(a):

Nez tady zase zacnete neco vykladat, tak si o te problematice aspon neco prectete a trochu se vzdelejte. Pro lidi se vzdelanim a dlouhodoubou praxi v teto oblasti pusobi vase radoby intelektualni clanky neuveritelne jednoduse (mozna smesne).
17. 08. 2007 | 08:16

Terry napsal(a):

A markantním příkladem, dokumentujícím současný (a doufám (!) nadále neudržitelný) stav: zřícení haly na kradoucí Romy v Kladně (http://kladensky.denik.cz/z...).
Stejná skupina Cikánů, kteří byli díky svému počínání zabiti či zraněni, byli předchozího dne policií z onoho objektu vyvedeni s tím, aby tam nechodili (vstup na cizí soukromý pozemek za účelem krádež, to jaksi nic!). A proč by si z takového "napomenutí" něco dělali? K smíchu.
V TV šotu z místa neštěstí se vyjadřovali příbuzní zemřelých, že za neštěstí odpovídá majitel haly; měl ji prý lépe hlídat. A mladý Rom, bratr zemřelého, ověšený zlatem, si stěžoval, jak jsou na tom špatně, že nemůžou pracovat. Geobels by takové propagandě tiše záviděl.
Při neštěstí v Kladně zasahovalo na 50 hasičů, přizván byl i speciálně vyškolený tým z Prahy. "Zásah podobného rozsahu tu nepamatuji," konstatoval mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.
Kdo to zaplatí? Bílá mlčící většina. Blbá mlčící většina.
17. 08. 2007 | 08:18

Petrman napsal(a):

Souhlasím s panem Kadlecem, že v každém národě světa jsou lidé dobří a špatní, ale mezi cikány je jich jaksi VÍC, podle mě asi tak 85% sviní a 15% dobrých a mezi čechy je to obráceně 85% dobrých a 15% sviní.
17. 08. 2007 | 08:18

Terry napsal(a):

pro Petrmana.
A ještě se s nimi zachází jaksi "jinak".
Vůbec od sametové revoluce se ukazuje, že Havlem a podobnými "humanisty" zavedená forma "demokracie" vytvořila prostředí, kdy si stát nedovede poradit s gaunery a škůdci. A čím větší gauner, tím větší bezmocnost státu. Totéž platí i o přístupu k Romům.
Stát, který si není schopen (i pomocí sankcí !!) ochránit základní postuláty demokracie proti těm, kteří začnou demokracii "zneužívat", je odsouzen k záhubě: časem škůdci a gauneři převýší a potlačí ty slušné, právě proto, že mají za protivníky slušné, kteří se neodvažují slušnost chránit.
17. 08. 2007 | 08:26

Terry napsal(a):

pro Petrmana:
A navíc: svině jsou vždycky víc vidět než ti slušní; to platí i u bílých, i u Cikánů. Ale když je sviní víc než těch slušných a když stav trvá dlouho, tak se bohužel ti slušní "svezou" s nimi.
Když půjdeš ulicí a proti tobě půjde 50 lidí a mezi nimi jeden špinavý "houmlesák", tak si všimneš právě jeho, protože "to není normální". Totéž platí, vzhledem k jejich chování (chápáno obecně), i o Cikánech. Ale u nich nás budou "aktivisté" přesvědčovat, že pro ně "je to normální" a proto máme přijmout, že to musí být normální i pro nás.
17. 08. 2007 | 09:05

Déžo napsal(a):

No jo, Havel a spol., ale také Dežomila z Kazachstánu a další.
Jednoduché pravidlo pro všechny: nechceš dělat, nedělej. Ale taky nic nedostaneš - žádné dávky, příspěvky, nic. A když nic nebudeš mít a nebude se ti tady líbit, vždy se můžeš vrátit do původní vlasti. Ale to by lidi museli přemýšlet a jinak volit.
17. 08. 2007 | 09:16

Pepe napsal(a):

Pane Kadlec, muzete se v pristim spotu vyjadrit proc vetsina Cechu nema problem s Vietnamci? Je to velmi zajimave, oni jsou totiz jeste vice odlisni nez Cikani od nas. A presto vetsinova populace je prijala skoro "bez problemu".
17. 08. 2007 | 09:19

kikina napsal(a):

Já bych řekla, že ono okřídlené "rozděl a panuj" se ukazuje i zde. Nejúčinější způsob jak znepřátelit dvě skupiny je, že jednu na úkor druhé zvýhodňuji. Pak se lze jen těžko divit, že většinová populace cikány nemá ráda. Vidí ty miliony, které mizí do kapes nepracující cikánské menšiny.

Aby se tento etnický problém mohl řešit, je třeba vůbec ten problém pojmenovat. Přiznat si, že většina cikánů je závislá na sociální podpoře, je ve fingovaném invalidním důchodu, nemá vzdělání a nemá chuť pracovat. Navíc je to skupina lidí s odlišným naturelem, více cholerických, agresivním, hyperaktivních, se zaměřením jen na přítomnost. Pokud si přiznám jejich odlišnosti, klady i zápory a nahlas je pojmenuji, pak mohu vymyslet účinný plán jak s touto skupinou pracovat. Protože jinak tvrdit, že jsou jako my většinový, jen se s nimi zatím dobře nepracovalo, a tak se ne vlastní vinou nezařadili, je jen pseudohumanismus a především je to lež do vlastní kapsy.

To, že řada většinových se vyjadřuje rasisticky je spíš projev neobyčejně velké frustrace a bezmoci. tato bezmoc ale prostupuje celý státní aparát a projevuje se nejen štědrými dávkami flákačům, ale neschopností účinně vymáhat právo v této zemi..
17. 08. 2007 | 09:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Kadleci,

vidíte, funguje to. Lidé reagují přesně tak, jak jste odhadl. Dnes už naštěstí přestává být nadávkou označení intelektuál, zato se jím stává slovo humanista. Smutné, jak ty zjednodušené stereotypy fungují.

A pro některé jen poznámka: jsem si naprosto jist, že my, "psudohumanisté" v žádném případě nemíníme vytvářet "model, kdy by se slušní měli přizpůsobovat nepřizpůsobitelným nepřizpůsobivým." Právě naopak. Hledáme cestu, jak co největší část těchto "nepřizpůsobitelných nepřizpůsobivých" přizpůsobit tak, aby mohli bez problémů žít v normální společnosti.

A jen pro pořádek opakuji: podle studie společnosti Gabal, Analysis & Consulting žije sociálně deformovaným způsobem života necelá polovina Romů. Té druhé polovině taky strašně křivdíte.

Přeji všem hezký a příjemný den.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 09:33

kritik napsal(a):

autor je idiot, nebo demagog!!
to o čem píše asi pochází z jeho valstní povahy - pak je to ale smutné....
17. 08. 2007 | 09:39

kikina napsal(a):

Pane Stejkale,
a proč chcete někoho přizpůsobovat? někoho, kdo o to nestojí.. Skutečný humanista chápe odlišnost jednotlivých etnickým menšin jako jejich vlastní právo na sebeurčení atd. Pokud chcete někoho přizpůsobovat, znamená to, že tu většina považujete za lepší, za model pro cikánskou menšinu. to je dost zjevně rasistické- ve smyslu povysování hodnot a způsobu života bílých nad kulturní, sociální a jiné standardy menšiny. Skutečný humanista umožní cikánům žít jak oni chtějí, ničemu je nepřizpůsobuje a nepředělává, ale tvrdě vyžaduje dodržování práva. Ale ať si každý žije jak chce..
17. 08. 2007 | 09:46

Terry napsal(a):

pro kikinu:
Přiznat si, že většina cikánů je závislá na sociální podpoře, je ve fingovaném invalidním důchodu, nemá vzdělání a nemá chuť pracovat. Navíc je to skupina lidí s odlišným naturelem, více cholerických, agresivním, hyperaktivních, se zaměřením jen na přítomnost. Pokud si přiznám jejich odlišnosti, klady i zápory a nahlas je pojmenuji, pak mohu vymyslet účinný plán jak s touto skupinou pracovat.

Toto všechno je snad dostatečně známo a hlavně dostatečně dlouho známo, ale když veškerý "program" je o tom, že se víceméně toleruje, že kradou, že opakovaně - po tom, co si svévolně zničí byt - mají NÁROK na přidělení jiného.., tak je to o tom, že jsou ubezpečováni o svých právech a každý pokus o to, aby si plnili i nějaké povinnosti, je z jejich strany briskně označen za rasismus.
Vrátím se k Čunkově "kauze" přestěhování "nepřizpůsobivých" ze zničeného "domu hrůzy" ve Vsetíně. Čunkovi se vyčítá (i ze strany nálezu ombudsmana) jejich přestěhování. Ano, Čunek udělal CHYBU. Měl je prostě jen vyhodit na ulici, tak jak mu to umožňovalo pravomocné soudní rozhodnutí o vystěhování BEZ NÁHRADY. Proti naplnění výroku soudu by přece žádný demokrat nemohl protestovat. ZASLOUŽILI SI TO !

A za to, že se vsetínská radnice postarala o to, aby měli střechu nad hlavou (třeba v ostouzených plecháčích, které jim ale zajišťují bydlení podle standardu I. kategorie, rozhodně lepšímu než předchozí), tak za to zaslouží odpovědní pracovníci potrestat. Doufám, že si to představitelé radnic uvědomí a se to jinde už nestane.
17. 08. 2007 | 09:56

Jana napsal(a):

Souhlasím s kikinou,ať si žije každý jak chce,ale dodržuje zákon a neomezuje ostatní.Pak mi bude úplně jedno,jestli je třeba fialovej.
17. 08. 2007 | 09:57

Mleziva napsal(a):

2 stejskal: humanista je pro mne člověk, který zasahuje do záležitostí po kterých mu je prd za účelem prosadit svou pravdu, experiment nebo zviditelnit sám sebe či organizaci. Všude tam, kde se nějaký humanista kdy snažil vyřešit nějaký drobný problém, vyrostl pak problém ještě daleko větší.

Zkrátka a dobře: lovce mamutů taky nikdy nenaučíte kupovat maso v supermarketu.
17. 08. 2007 | 10:11

kikina napsal(a):

Pro Terry:
chápu jak to myslíš a já to ostaně vidím stejně.
myslím si, že účinné je nezastírat problémy, netvrdit, že za jejich problémy může většina. chtít po nich, aby dodržovali zákony. pokud mám přes oči pásku jako má symbol spravednosti a proto pak nevidím, že jejich menšina má problémy, že se dopouští násilné i majetkové trestné činnosti, a chci si myslet, že problém je to jen několika málo jednotlivců, dost těžko s tím něco udělám..
ostaně, to, že něco je "dostatečně dlouho známo" jak píšeš, neznamená, že se to nahlas pojmenuje.. nesmí se např. uvádět statistiky trestné činnosti zobrazující podíl kriminality většiny a cikánské menšiny, a to od r. cca 1990..
17. 08. 2007 | 10:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní kikino,

já jsem spíš tak trochu "neskutečný" humanista ;-)

O vymáhání práva jsem tu psal již mnohokrát. Je to naprosto základní podmínkou. Právo je nedělitelné, musí platit pro všechny stejně. Pro bílé, černé, modré i zelené.

Zároveň si ale myslím, že je třeba působit na všechny lidi, aby toto právo a nějaké základní principy společného soužití dodržovali. Jinak se mi časem nebude dostávat věznic, kam ty, kdo jej porušují, budu muset zavírat. Bude mne to stát strašně moc peněz a bude to čím dál horší.

Obrat "někoho přizpůsobit" je samozřejmě zkratkovitý. Nicméně už jsem tu popsal svými představami o společném soužití většiny a menšin desítky stránek pod jinými blogy. Tak jsem se uchýlil k této nepřesnosti. Omlouvám se za ní. Správnější by bylo "učit se spolu navzájem žít a dodržovat přitom zákony." Většině lidí je jasné, co to znamená. Části (a mezi nimi je bohužel velmi mnoho Romů) je třeba pomoci změnit způsob uvažování i hodnoty, které si přinášejí z rodin.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 10:21

Terry napsal(a):

Pane Stajskale,
píšete "Hledáme cestu, jak co největší část těchto "nepřizpůsobitelných nepřizpůsobivých" přizpůsobit tak, aby mohli bez problémů žít v normální společnosti."
Je otázka, jestli to není jen jednostranná snaha a jestli ta "snaha" nemá opačný účinek tím, že je chápána jako slabost.
Když už vyrostly cikánské generace, odchované na socální podpoře a porodném a přídavcích na děti a různých dalších dávkách (příspěvek na bydlení, příspěvek na ošacení, příspěvek v sociální nouzi..), tak takové budete jen těžko přesvědčovat, že by měli pracovat 8 hodin denně za míň. Jestli mladí, nikdy nepracující Cikáni, s napomádovými vlasy, v módním oblečení, ověšeni zlatem, se dvěma drahými mobily, kouřící Marlbora, toulající se celé dny městem, "pochopí", že by měli pracovat (případně mnozí ještě chodit do školy!), tak o tom zrovna přesvědčen nejsem. A z čeho žijí přece dokazovat nemusí, máme demokracii. Ale třeba vyhráli ve Sportce, že? Každy, kdo by si myslel něco jiného, je přece rasista.

PS. Staré, krásné, historické slovenské město Levoča se stává městem Cikánů; zatím jich není nadpoloviční většina, ale i to současné množství stačí, aby se bílí, kteří nechtějí "blahodárnost" soužití s nimi snášet, hromadně odstěhovávali. A tím se jen celý proces urychluje. Opuštěné byty jsou "obsazeny" a pleněny, domy nikdo neudržuje. Město chátrá. Že by to byl předobraz vývoje i u nás? Co myslíte?
17. 08. 2007 | 10:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Mlezivo,

tak to si naprosto rozumíme. Humanista je pro Vás v podstatě nadávka, jak jsem psal.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 10:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Terry,

popsal jste situaci a chování velké části romského etnika zcela přesně a výstižně. Naprosto s Vámi souhlasím.

Co navrhujete? Předem říkám, že hromadnou internaci či vystěhování ze země odmítám. A že se bojím, že se tito hoši navíc budou časem radikalizovat stejně jako část černošské populace druhdy se sdružující v nechvalně známém gangu zvaném Černí panteři.

Zcela vážně míněná otázka: Co navrhujete? Už teď jsou kriminály plné.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 10:31

Hujer napsal(a):

Dobry den,
onehda jsem v radiu poslouchal porad o Romech. Mluvilo se tam o vztahu Romu a ne-Romu... dobra blbost ne? Urcite nemam v obcance narodnost ne-Rom. Proc se bojime rict Cech nebo bily? Proc se vlastne bojime pouzit vyraz cikan? Z vlastni zkusenosti mohu rict, ze Cesi patri k tem klidnejsim narodum. Vazime si sami sebe jako naroda a jsme hrdi na to, ze patrime k bile rase. Je nam podsouvano, ze je to spatne a my se za to citime provinile. Vsem moralistum doporucuji odcestovat na nekolik let z Evropy. Zjistite, ze mate tu spravnou barvu a vratite se domu radi a hrdi na svou zem. To co se u nas nazyvame rasismem je vicemene nevinne skadleni. Nemam zadny problem s Romy. Co se tyka jejich kriminality..oni kradou slepice a penezenky, bili Cesi kradou v limeccich. Nasi kriminalitu povazujeme za pripustnout, cikanskou kriminalitu za nepristojnou. Pravdou je, ze pokud je mate za sousedy, zjistite, ze 1 pes vam doma nestaci.
17. 08. 2007 | 10:33

Terry napsal(a):

VŠECHNY upozorňuji na jeden článek, stojí za přečtení:

Houslista z Gipsy.cz: Ať Romové něco dělají

http://zpravy.idnes.cz/doma...
17. 08. 2007 | 10:37

Frank napsal(a):

Nechtěl jsem ale musím reagovat .Asi před 14 dny vysílal program ČT 2 pořad o romské rodině . Podle bydlení,oblečení a toho ,že živitel rodiny pracoval,usuzuji, že by jste je zařadil do té druhé poloviny,které tak strašně křivdíme.Ovšem i tito romové které jsme jak Vy říkáte přizpůsobily litovali toho ,že už nemohou žít tak jako za starých časů ,to jest ,chodit od vesnice k vesnici,a všude něco dostali.Nikdo prý roma neodehnal s prázdnou.Toto byl názor asi šedesátiletého roma.Ale i jejich mladí v pořadu uváděli ,že by se staré tradice měly obnovit.Ptám se p.Stejskale,proč dávat milionové částky na něco , co oni ani nechtějí.Vždy to bude násilné přizpůsobení,a oni to ani nechtějí.Pokusů, hledání,plánů už bylo bezpočet.Řešení tohoto problému je více méně jednoduché,nehledejme složitosti.Nechceš být jako ostatní, nemusíš.Ale tím pro tebe končí veškerá podpora ze strany tohoto sociálního systému a sbohem.Až se k nim bude tento stát chovat tak jako k nám ,uvidíte ,že dost problémů ubude.Tím ale nechci tvrdit,že je to řešení jediné.
17. 08. 2007 | 10:41

Jirka napsal(a):

ve Veřejné správě vyšel článek, pojednávající o sociálně vyloučených lokalitách a lidech jež v nich žijí (převážně Romech)

Je skutečností, že romské děti jsou na sebe zaměřené, vyžadují vše na co mají nárok a jakákoliv omezení chápou jako rasovou diskriminaci, byť jsou to omezení typu krást je špatné, a na tato omezení reagují agresivně.

U romů a to je z výzkumů ne z mé hlavy, je prokázáno, že jsou orientováni na přítomnost, nezabývají se budoucností a ta jako taková pro ně nemá cenu. Pro nás ano, my se učíme teď abychom potom měli zisk. Romové takto neuvažují, budoucnost stejně jako pojetí času je jim cizí.

Romská skupina je pevně semknutý útvar, který drží pospolu, tzn. pokud je jejich člen například zavřen za kriminální činnost, po návratu se zařadí plnohodnotně zpět. Být v base je něco jako slušné vychování.

Je proto těžké "převychovat" takovouto skupinu, s povzdechem si myslím i nemožné a majorita by se o to měla přestat snažit. Neměli bychom si hrát na dobráky když jimi nejsme a politici by se měli naučit pojmenovávat věci pravými jmény a pochopit že lidé co je volí s romy žít nechtějí.

Pseudohumanisté a ochránci jakýchkoliv práv mají jen slušný místečko v teple a jistý plat. Říkám si co takhle udělat nějakou ligu na ochranu a vycucávat penízky ze státu, na oko chránit romy a pomáhat jim, hlasitě křičet že ten či onen je rasista, užít si pár minut slávy na televizní obrazovce ... hlavně nezvedat nic těžkého a mít nohy v suchu ...
17. 08. 2007 | 10:41

Terry napsal(a):

pro pana Stejskala:
"Už teď jsou kriminály plné."

Problém je i s "humanitními" kriminály, a to už z dob totality.
Kdysi dělala moje švagrová - dietní sestra v nemocnici - v rámci své náplně i (nemocnice měla své "vězeňské" křídlo) dietní poradkyni přímo ve vězeňské kuchyni ( když jsem si přečetl vězeňský jídelníček, tak takhle jsem si "na svobodě" nedopřával: snídaně: párek s hořčicí, 2 rohlíky, čaj; svačina: Pribináček, rohlík...), čili docházela do vězení. Vyprávěla historku, kdy za náčelníkem přišel v kuchyni službu vykonávající (tehdy museli vězni pracovat! FUJ !) vězeň, zahlásil se a řekl: "Pane náčelníku, mě bolí hlava."
Odpověď náčelníka: "Tak si běžte na ošetřovnu, ať vám dají prášek, lehněte si a až vás hlava bolet přestane, tak přiďte."

Tehdy jsem si nedovedl představit, že bych s něčím podobným přišel za svým vedoucím ve státním, socialistickém podniku. A to nejsem odsouzený trestanec!

Po roce 1989 se režim v našich věznicích ještě více "zdemokartizoval": vězni už nemusí pracovat. Nutit je k práci by bylo přece nehumánní! Pracovat přece musí jen slušní, netrestaní. Vězni mají zdarma jídlo, hygienické prostory, lékařské zabezpečení, k dispozici tělocvičny, televizi, knihovnu..., až na to, že mají zamřížovaná okna se mají vlastně líp než já venku!
Sakra, když jako "netrestaný" musím pracovat, aby si mohl zajistit jídlo, platit za teplou a studenou vodu a elektřinu, když si musím zaplatit vstup do fitcentra, platit za radio a televizi, tak to stejné by mělo platit i pro kriminálníka, když to chce mít!
Pokud nefunguje (a množství recividistů to jen dokladuje) "socialistický" přístup, že trest má "především" výchovný význam, tak musí mít (a možná v první řadě) odstrašující charakter.
Takže: nikoho ve věznici není třeba nutit pracovat (je to přece nehumánní!!). ALE: chceš jídlo? ZAPLAŤ SI HO! Chceš být v cele? ZAPLAŤ SI UBYTOVÁNÍ! Chceš se umýt? ZAPLAŤ SI TO! Chceš mít v cele teplo? ZAPLAŤ SI HO! Chceš večer svítit? ZAPLAŤ SI TO! Chceš se dívat na TV? ZAPLAŤ SI TO!
Argumentace, že pro vězně není práce, je lichá: minimální mzda, která MUSÍ - podle vlády - dostačovat na svobodě, by měla být dostatečná i pro náklady vězňů. A "metody" z amerických filmů, zachycující vězně v okovech pracující na poli či silnici či železnici, by mnohému našemu vězni taky prospěly.
PS. A na snídani nemusí být párek s hořčicí. Nebo jo?
17. 08. 2007 | 11:12

Modrý napsal(a):

Dobrý den pane Stejskal,
nezlobte se na mne,ale vy pseudohumanisté si jste podobni jako vejce vejci.Vaše názory jak všichni ostatní víme vzplývají poze a výhradně z toho,(pochopitelně kromě vás a vám podobným),že vám jde výlučně o to,že máte jako parazitující nemakačenko -asistent cikánů nebo flákáč v nějaké nadaci dobrý a bezpracný finanční příjem.On totiž mezi parazity cikány a vámi velký rozdíl není,jde spíše jen o vnější projevy,protože ty u vás asi budou civilizovanější.
Asi vám je jedno,že 100% české polulace již nechce přispívat stamiliardovými částkami ze svých daní na váš parazitní život a parazitní život jakéhokoliv etnika a platit si vlastní chudobu a záhubu!Vy jste prostě individua,která stojí hned po pánu Bohu a dělají si proto s námi co chtějí....
Přeji vám,aby to co se děje nám ze strany toho skvělého etnika,které se sem nynínavíc zcela lavinovitě řítí ze Slovenska(což se vám asi moc líbí,jste přeci placen od kusu )pro sociální dávky,okusil na vlastní kůži.Pokud máte děti,tak aby vám je cikánští nadlidé minimálně přepadli,zmlátili a okradli,nezletilí výrostci vám ubodali rodiče,byl jste vystaven jejich rasistickým urážkám a pod.Hlavně se k nim nastěhujte,je to perfektní převýchova pseudohumanisty a to v opravdového a fanatického rasistu!
Vy a vám podobní by měli mít povinnost,aby výlučně ze svých finančních prostředků dávali cikánům na jejich radostný a bezstarostný život,můžete zřizovat střediska pro jejich umělé oplodňování,abyste proces sebezničení Čech i Evropy urychlil,ze svého financujte obnovu stamiliardových škod ,které cikáni způsobili totální devastací nemoviostí,sám si plivněte do dlaní a běžte tyto škody likvidovat a to ne ,že nám vemete peníze,ale tím ,že se fyzicky svojí prací na obnově sám budete podílet....
Nevím proč např.dětičky madam Jacques chodí do školy-francouzského lycea a nechodí aby byly vzorem nám rasistickým Čechům do školy někde v Chánově či Janově(i tam se mohou učit francouzsky),kde by se mohly plně přizpůsobit etnické menšině ,přebírat t.j.obohacovat se o jejich kulturními zvyky a pod.
Přestańte proto žvanit pane Stejskal a živte se prací ne parazitním způsobem z našich daní.Vaše převýchova je žádoucí.
17. 08. 2007 | 11:25

Ruda napsal(a):

Myslím,že je to na několik generací ,aby se tito lidé přizpůsobili a hodně práce na tom ,ale bohužel náš stát nic nedělá .Oni respektují jen sílu ,s těmi starými se asi už nic neudělá ,u dětí všemožně podporovat vzdělání. člověk se přece nerodí špatný.
17. 08. 2007 | 11:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jirko,

jsem rád, že jste pochopil, o co mně jako "pseudohumanistovi" jde. Stačí, když mi bude stát posílat na mé konto měsíčně padesát tisíc a už nikoho nebudu svými kecy o humanismu a lidské slušnosti otravovat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 11:35

Jirka napsal(a):

to Ruda:

jestliže děti žijí v sociálně vyloučených lokalitách, jejich jediným vzorem přístupu k životu jsou jejich rodiče či příbuzní a začnou brát život bez norem a omezení jako normu, ke změně nedojde. Pochyby mám i nad příklady které by měly táhnout.

Jestli že někdo se naučí že to co chce dostane hned, popř. to ukradne či výhružkou nabyde, neocení jiné způsoby nabytí majetku hmotného i nehmotného.

Museli bychom tyto děti odebírat od rodin a to je nesmysl.

Romská komunita na určitém území respektuje něco jako své stařešiny, je nedůvěřivá k cizím romům, uznává autority své rodiny. Jak tedy má uznávat někoho z bíle většiny?

Sociálně vyloučené lokality jsou peklo, minoritní majorita (běloši) z nich utíkají, opouštějí okolní domy, byty v domech s romskými obyvateli jsou skoro neprodejné a soužití s nimi otřesné. Tyto lokality budou plodit jen další sociálně vyloučené lidi. Řešení je v nedohlednu, spíše žádné není.

V TV dávali dokument o romské vysokoškolačce co i moderovala či moderuje v televici, byl to pořad o romech nebo tak nějak a ta říkala, že nemá pocit že by se měla o romy starat ve smyslu spasení. Pracuje, žije, ale romské problémy vnímá tak nějak z jiného úhlu jako "jejich" problémy.
17. 08. 2007 | 11:46

hawk napsal(a):

Dobrý den všem. Myslím, že jádro pudla je v tom, jak se nám kde kdo, v tisku, televizi, rádiu, na internetu....snaží vrazit do hlavy myšlenku, že cikáni jsou vesměs hodní, mírumilovní, odstrkovaní, lživě nařčení chudáci, když skoro celý "bílý" národ má naprosto opačné zkušenosti a při zabroušení do statistik zjišťuje, že má pravdu.

Když pak ten "bílý" národ zjistí, že má pravdu, buď na vlastní kůži nebo z oněch statistik (které nejsou:-))(ale jsou:-)) a přečte si takovýto nebo podobný článek, tak se každý z toho "bílého" národa zdravě nasere a dá to hlasitě najevo.
Již jsem popsal mnoho stránek o cikánech a dnes mi došlo, že tyhle diskuse jsou uměle vyvolaný problém na omluvu cikánů. Ne k účelu pomoci jim, ale k účelu přesvědčit "bílý" národ, že to co cikáni dělají (hygiena, životní návyky typu krádeží, loupeží, šikany, znásilňování, prodeje dětí do pornobussinesu...a další) vlastně nedělají.

Inu, pak se pisatelé takových článků cikány vyzdvihujících nesmí divit, že jednají z lidmi převážně myslícími a že se tito lidé cítí podvedeni už jen slovem Rom, či cikán a že jsou nasraní z takového oblbování.
17. 08. 2007 | 11:48

Terry napsal(a):

Tak, pane Stejskale, a máte to!
Že Vám to ten Modrý vytmavil! To abyste se snad odstěhoval do Chánova!
Prosím, já mám asi taky trochu jiný názor než vy, ale že bych vás musel označit za parazita na převýchovu?!!
Omlouvám se za Modrého, i když on si to nezaslouží.
17. 08. 2007 | 11:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Modrý,

dovoluji si Vás upozornit, že si peníze vydělávám v soukromé firmě Aktuálně.cz jako editor těchto stránek. Nemám od nikoho zadání zastávat se Romům a nakonec ani žádné jiné podobné.

Mé zadání je starat se o tyto stránky. Způsob, jakým to dělám, je zcela na mně.

O Romech a soužití zde píši proto, že mne tato problematika zajímá (stejně tak jsem tu polemizoval o NMD, míře sociální solidarity atd).

Čili ještě jednou: jsem pseudohumanista amatér, ne profesionál.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 11:51

hawk napsal(a):

To Kadlec: Z čeho vycházíte, by mě zajímalo. Obecné "pravdy", které píšete jsou holý nesmysl, neboť vy sám paušalizujete Čechy jako takové. No není to pravda.
17. 08. 2007 | 11:57

Terry napsal(a):

Pan Možný by možná lépe slyšel na:

"Teda, Možný, kurva, tos přehnal!"

Omlouvám se za použitý výraz, ale plně obráží mé pocity.
17. 08. 2007 | 11:58

hawk napsal(a):

To Stejskal: Vydržíte dost, jak koukám:-) Nicméně, věcná připomínka. Stálí blogeři jen málo kdy diskutují. To si myslím, že je vada na kráse. Něco napíší a vyhýbají se polemice.

Ne vy, jen stálé blogery mám na mysli.
17. 08. 2007 | 11:59

Terry napsal(a):

Oprava: Modrý
17. 08. 2007 | 11:59

Jirka napsal(a):

Pane Stejskale, neříkám, že máte jako pseudohumanista mít nohy v teple a mít jistý příjem, je humanista a ten jste Vy a potom je pseudohumanista a o tom mluvím já. Došlo zde k zásadnímu nepochopení, krom toho mluvím o sobě že bych se takto chtěl mít nikoli o Vás a nikde Vás ani nezmiňuji a nenazývám pseudohumanistou. Může Vás mást mé zobecnění za což se omlouvám, neboť zobecňovat by se nemělo. Co se týče slušnosti, domnívám se že i já jsem slušný, neboť nikterak nehanobím romy, jen dávám fakta. Byť můj pohled je deformován otřesnými zážitky z dětství.

A skutečně si myslím, že mnozí si pod hlavičkou pomoci druhým udělali jen teplé místečno.
Nejsou krom studií a anket a takovýcht ověcí vidět žádné jeji výsledky. Samozřejmě máme organizace kterým se daří pomáhat těmto sociálně vyloučenám lidem, ale je to kapka v moři a žádná lavina se z toho neutrhne.

Vaši reakci na můj příspěvek beru tak trochu jako podpásovku. Ale mohu si za to sám vzhledem ke zkratkovitosti toho co jsem napsal.
Nemyslím si jak píšete "Stačí, když mi bude stát posílat na mé konto měsíčně padesát tisíc a už nikoho nebudu svými kecy o humanismu a lidské slušnosti otravovat." že je to pravda, naopak myslím si že Vašich příspěvků je třeba a nevím proč jste k tomuto závěru došel.

Nemám romy rád, ale to neznamená, že na ně budu křičet vulgarity, posílat je na smrt, propagovat jejich vystěhování, ne já sám za sebe říkám, vyhnu se jim, nebudu se s nimi stýkat a bude mi fajn. Pokud už se s romem setkám, zachovám se korektně a nedám mu najevo to že jej nemám rád, protože je nemám rád jako etnikum, nikoliv jako jednotlivce rozumějte Deža ,Laca, Mariku ....

Dívám se na ně vím zjednodušeně, protože Dežo, Laco i Marika mohou být skvělí lidé, ale já je nechci poznat, nechci být jejich přítel, nechci znát jejich pohnutky, chci aby si žili jak chtějí a nechali mne na pokoji a chci aby mne nikdo nepřesvědčoval že se mám změnit, poznat je, popřípadě mne nutil s nimi žít.
A to dělají pseudohumanisté.

Vzhledem k tomu že mne pane Stejskale zatím nenutíte abych s romy žil, poznával je či jim odpustil že mne jako chlapce zmlátili, jste humanista a Vás se můj příspěvek netýkal.

Děkuji za pochopení a mír v duši.

Snad jsem nezavdal k dalšímu hloupému nedorozumění, což by mne mrzelo.

Jirka K.
17. 08. 2007 | 12:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Hawku,

v čem pan Kadlec paušalizoval? Píše přeci, že jak mezi bílými, tak černými, modrými i zelenými jsou různí lidé. Nepíše o tom, že Češi jsou špatní či rasisti. Píše jen o převládajících stereotypech v lidském myšlení.

Proč se jeho a třeba i mne nesnažíte pochopit? Já se o to ve Vašem případě snažím. Chápu, proč máte tak vyhraněný vztah k Romům. Jen si myslím, že zbytečbě paušalizujete a že i tak je nuitné hledat nějaké řešení (tedy kromě internačních táborů a vysídlení).

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 12:06

Karel napsal(a):

Třeba vietnamci jsou taky "jiní" ale nikdo proti nim nic nemá. A proč, pane Kadlec? Na to znáte odpověď?
17. 08. 2007 | 12:20

stejskal napsal(a):

Ještě jednou dobrý den, pane Jirko,

tak to skutečně bylo nedorozumění, které jsem poněkud nedůtklivě vztáhl i na sebe.

Problém ale je, že právě podobné paušalizace a nedůtklivé reakce na ně vedou k takovýmto nedorozuměním, které mají namnoze daleko fatálnější důsledky než v tomto případě.

Jsem rád, že se to vysvělilo. Stejně rád budu, až se to jednou vysvětlí i ve vztahu k menšinám a jejich poměrně nezáviděníhodnému osudu.

Děkuji za Váš příspěvek.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 12:23

hawk napsal(a):

To Stejskal:

paušalizuje třeba v tomhle: spíš myslím, že zafungovala podvědomá pojistka není to Čech – co tu chce – nerozumím mu – rychle s ním pryč.
To není obecně pravda, neplatí to ani na 10% Čechů, z mého okolí nikoliv.

Snažil jsem se pochopit autory těchto a podobných článků, už se nesnažím, protože všechny vyznívají stejně. Tedy, "bílá většina" je špatná, protože neomlouvá cikány, nemá s nimi soucit. Já se ptám, proč by měla? Kdo bude mít soucit se mnou, s Vámi, s dalšími, kteří pracují, starají se o sebe, svou rodinu, o své příbuzné, dávají dary při povodních (tomu zase já říkám humanismus), zachovávají pravidla morálky, která se zde, v těchto končinách vyvíjí cca od 9 století?
Kdepak, není to o vylučování ze společnosti, ale o totální etické, ekonomické a kriminální odlišnosti.

žijeme v ČR ve 21. století, v Evropské Unii, každý má stejnou startovní čáru, každý může, když hledá způsoby, nemůže, když hledá pouze důvody. Kdo mluví o cikánech, kteří se zcela zapojili do společnosti, nikdo, protože je jako tu problémovou skupinu nebere, jsou to normální občané, kde je rasismus, koho zajímá barva jejich pleti? Opravdu nikoho, stejně jako u černochů, asiatů a dalších.

Kdo si vezme do "huby" takového Giňu nebo Tvarůžkovou z ČT? Taky nikdo, protože z hlediska barvy pleti a odlišné národnosti nikoho nezajímají, jsou to prostě normální občané.

Takže co mám chápat? Není opravdu co.
17. 08. 2007 | 12:25

stejskal napsal(a):

Pane Hawku,

já jsem také stálý bloger, mám tu svůj blog ;-)

Ale vážně: Považuji za výsostné právo i svobodnou volbu každého blogera, jak s nabídnutým prostorem na těchto stránkách naloží. Nemohu (a popravdě řečeno ani nechci) na nikom vymáhat nic jiného, než dodržování Kodexu blogera a Kodexu diskutujícího.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 12:30

hv napsal(a):

Tech debat o cikanskych ci romskych problemech je plne aktualne. Obecne to musi byt nejake zaklady

- prevence - dalsim generacim zabranit v nasledovani svych rodicu
- motivace - ke vzdelavani, praci a zacleneni se do vetsinove spolecnosti
- represe - pravidla musi byt vymahana dusledne ke vsem a dle jasnych pravidel (a taky bez rozdilu pleti)

Pozitivni diskriminaci prilis nefandim, v dlouhodobejsim meritku u urcitych skupin vyvolava rasismus a leckdy je kontraproduktivni pro obe strany.

Problem je, ze neco takoveho je mozne na urovni statu, ne pouze na urovni obci. Nevim jak ostatnim, ale me se zda, ze s tim zatim bojuji jenom starostove, kteri jsou pod tlakem mistnich. Proto se saha vetsinou k docasnym resenim, ktere mohou situaci vyresit lokalne, ale ta se v zapeti objevi jinde. Pokud se bude timto zpusobem pokracovat, tak se bude spis situace vyostrovat na ruznych mistech. Samozrejme vzniklou situaci musi resit vetsinova populace, aby se tak stalo ve prospech obou skupin, jina sance neni.

Zastoupeni jednotlivych nastroju (socialni pece, financni pomoci, miru kontrol) nedokazu nejak posoudit.

Na urcite procento jiste selze prevence i motivace, a bude muset zafungovat represe. I kdyz si budeme prat, aby to bylo minimalni pocet, je nutne s tim pocitat.
17. 08. 2007 | 12:32

hawk napsal(a):

To Stejskal:

jistě, chápu to, jen jsem si povzdechl že někdo něco napíše a míto toho aby se zapojil do diskuse a například obhajoval svůj názor, řekl důvody které ho vedou k názoru zde popsaném...atd., tak to sem "flákne" a nic:-) Myslel jsem spíš, jestli by nešla udělat aspoň prosba na blogery, když je jim dána možnost.

Vás jsem samozřejmě nemyslel, asi jste to pochopil:-)
17. 08. 2007 | 12:35

Terry napsal(a):

Pane Stejskale,
"že i tak je nuitné hledat nějaké řešení"

A to jako se nikdy žádné řešení nehledalo? Nebo všechna dosavadní řešení navrhovali blbci, když se minuly účinkem?! Hlavně že máme zřízené příspěvkové organizace (i vedené Romy), dotované státem, které mají pracovat s Romy, ale zatím se nic obecně významného (s tolika vynaloženými miliony nepovažuji za signifikantní "výsledek" zlepšení v jedné městské části jednoho města = viz "Já myslím, že si musíme přiznat, že ten prospěch nemáme takový jak jsme si slibovali, ale já bych to neviděl tak černě. Ten celkový obraz, jak jsi nám ho tady nastínil, není samozřejmě nijak růžový. Ovšem - a na to nesmíme zapomenout, a tady bych s tebou nesouhlasil, že jsou tu už zárodky toho pozitivního. Mám na mysli tu pěknou 4 z dusíku, nebo ta rovnováha na páce, že. To jsou dvě první vlašťovky." - Marečku, podete mi pero http://www.meteleskublesku...., snad mě prominete, že jsem se snažil tuto - místy vypjatou diskusi - trochu úsměvně odlehčit; děkuji) nedostavilo (snad kromě toho, že z několika - a vedených Romy - se jaksi "vytratily" peníze).
Nebo jsou opravdu "Romové" natolik "nepřizpůsobiví", že je to bez použití represí marné?
17. 08. 2007 | 12:38

Tomas Skvely napsal(a):

"Stačí říct slovo rasismus a o publicitu je postaráno: všichni se k tomu rádi vyjádříme, polovina z nás bude tvrdit, že žádný rasismus není, čtvrtina řekne, že je, ale že je oprávněný, protože ta odlišná skupina je fakt hrozná, a čtvrtina si prostě zanadává."

Kam patříte Vy?
17. 08. 2007 | 12:46

stejskal napsal(a):

Pane Hawku,

nevím, jestli čtete vše, co tady vyplodím. Asi ne, to bych musel pochybovat o Vašem duševním zdraví a schopnosti soustředit se na vlastní práci ;-)

Ale vážně:

- říkáte "Tedy, bílá většina je špatná, protože neomlouvá cikány, nemá s nimi soucit. Já se ptám, proč by měla?

Dopouštíte se z mého pohledu zjednodušené paušalizace, protože pod tento pojen zahrnujete jak necelou polovinu asociálních a kriminálních živlů v romském etniku, tak více než polovinu těch, kteří žijí velmi podobně jako Vy. Tato paušalizace dramaticky poškozuje snahu o jakoukoliv nápravu situace.

- v 21. století nemá ani v unii ani nikde jinde na světě nikdo stejnou startovní čáru při vstupu do života. Je to pochopitelné a s některými věcmi se prostě nedá nic dělat (vrozená individuální aktivita, soutěživost, inteligence atd, a je to nakonec dobře, právě lidé vybavení těmito vlastnostmi "ženou" společnost kupředu, a nepřímo tak prospívají i těm ostatním).

Nicméně s některými hendikepy se trochu pracovat dá. Například se stereotypem typu: ty jsi Rom, ty budeš asi pěknej gauner. Já Vás znám, několik takových mi v dětství rozbilo hubu. Jste všichbi stejní."

Čili hned na startu je Rom hendikepován barvou své pleti. Je na něj automaticky pohlíženo s nedůvěrou kvůli zkušenosti s jinými lidmi stejné barvy pleti.

Stejně tak je hendikepován človek, který se už narodí (čili ne vlastní vinou) v sociální pasti. Nemohu pomoci všem a už vůbec ne hned, ale mám za to, že ve vlastním zájmu se musím snažit, aby se situace lepšila.

To je to, co se snažím vysvětlit a moc se mi to zjevně nedaří.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 12:53

hawk napsal(a):

Vůbec to není o rasizmu. To je právě problém, který se snaží předhodit vrcholní politici, komunální politici, média obecně, různí rádo-by humanisté.

Nastane nám větší problém, během několika desetiletí, stejný problém mají dnes ve Francii. Po skončení kolonizační politiky daly občanům svých kolonií vybrat, kde chtějí bydlet. Naprostá menšina, m.j. muslimů, se přestěhovala do Francie. Dnes už to zdaleka není tak zanedbatelná menšina a ještě se začíná radikalizovat.

Protože se cikáni množí jako kobylky (nikoliv z lásky k dětem, ale z lásky k porodnému a dalším sociálním příspěvkům)nebude jich tu časem registrovaných cca 300 tisíc (těch neregistrovaných je střízlivě nejméně jednou tolik)ale podstatně více. Pak se budo taky radiklzovat s výkřikem utlačovaných a rasově segregovaných. No, já už se toho snad nedožiju.
17. 08. 2007 | 12:56

petrof napsal(a):

Přátelé, nedělte si iluze o nějaké snadné a rychlé asimilaci. V Americe se o to snaží již 150 let a stále je tam černoch podřadná rasa. Teď nemluvím o mulatech a kreolech typu J. Lopez, D. Waschington nebo Morgan Freeman. Těm je dána do vínku genetika bělochů a je to hned vidět.
A na tom nezmění nic ani pan Uhl a pí.Šabatová a jejich snaha o pozitivní diskriminaci.
17. 08. 2007 | 12:59

Terry napsal(a):

pro pany Kadlece a Stejskala:

Několikrát tady padl dotaz, proč s Vietnamci takové problémy nejsou (pominu-li skutečnost, že někteří na stáncích prodávají pašované zboží, napodobeniny.., ale to je věcí státu, aby si to hlídal): jejich děti mluví česky, chodí do škol, respektují soukromí, nekradou, žijí spořádaným životem, kolem jejich příbytku se nehromadí odpadky, není problém s nimi žít... Ti k nám přišli z úplně odlišné kultury, z jiného konce světa, a jde to.

Proč to není možné za podstatně, podstatně delší dobu a s podstatně jiným - humanitním - přístupem u Cikánů, kteří v tomto teritoriu a v této kultuře žijí již po staletí?

Prosím oba pány o odpověď.
17. 08. 2007 | 13:02

Jirka napsal(a):

k zastáncům represí bych vzkázal, nemůžete brát lidem, kteří nic nemají, nemůžete brát lidem, kteří nemají co ztratit, nemůžete trestat ty kteří trest vnímají jako normu. nemůžete je zašít do basy když jejich rodina to bere jako jistou normu, jako jakýsi iniciační vstup do "kmene". Nemůžete trestat někoho kdo dopředu očekává trest jako vaši normální reakci na jeho jakékoliv chování. Sociálně vyloučení lidé, převážně romové, vím vím, slyším jak křičíte to o zlatě a prstenech a sociálkách, nemáte jim co vzít.

Naučili se žít v naší společnosti tak aby s minimálními náklady měli maximální zisk. A nikdo nemá možnost to změnit, můžeme to učesat, natřít na růžovo, ale to je tak všechno.

Netuším, jak chtějí zvednout jejich vzdělanost, když etnikum ve vzdělání nevidí prospěch, budeme jim dávat dávky podle dosaženého vzdělání?
Co budeme dělat s mladými dívkami, které otěhotní hned jak mohou? Těhotné studentky v deváté třídě, co učitelé, jak se s tím popasují?

Jak vysvětlíme našim dětem, že sedmiletý rom může kouřit a být vzhůru do noci ale ony musejí jít spát, nesmí kouřit, a musí se učit? Když s ním budou v jedné třídě a příklady táhnou, příklady jsou od toho aby se napodobovaly ....

Represe je nežádoucí, ne kvůli AI, EU či komukoliv jinému, ale kvůli nám samým, motivační nástroje jsou křehké, možná začínáme s velkými sousty, s celým etnikem, co začít s jednou rodinou? Pak se dvěma?

Jestliže firmy a podnikatelé nezaměstnají roma, pro jeho nespolehlivost, nedůslednost opíjení se v práci atd. co církev? Co kdyby se nějaký řád ujal romů, dal jim práci, pozvedl jejich sebevědomí, dal jim pocit cti a místa ve společnosti.
Snad církev by měla být prosta rasistických předsudků, paušalizace .... ach jo jasně a co homosexuálové, potraty atd atd... ale k romům snad by mohly mít kladný přístup.
17. 08. 2007 | 13:03

stejskal napsal(a):

Děkuji, pane hv,

mluvíte mi naprosto z duše.

Sám za sebe bych se na nějakou přechodnou dobu nevzdával ani pozitivní diskriminace, i když chápu, že se jedná o poněkud kontroverzní nástroj. Ale je to jistě do diskuse.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 13:03

Terry napsal(a):

Když se zakládaly tyto stránky, tak jsem měl představu, že jedinci, kteří budou vyzváni (?), aby si založili své blogy, budou mít chuť a schopnost být i diskutujícími a svoje názory obhajovat. Zatím většina blogerů (a zejména politici) sem "prsknou" svůj výplod a dál nezájem.
Jen doufám, že alespoň čtou příspěvky. Nebo to je pod jejich úroveň?
17. 08. 2007 | 13:12

Mleziva napsal(a):

Ti dnes "sociálně vyloučení" jsou vesměs jednodušší lidé (schválně nerozlišuji kdo, protože je to jedno a nejsou to jen cikáni), proto by na ně měl platit jednoduše cukr a bič. Oni už dnes moc dobře vědí, že mají svá práva, ale mělo by se jim dát dost tvrdě na srozuměnou, že mají i povinnosti. Aby jen při pomyšlení, že se mohou dostat do vězení (povinná práce, žádný "fešácký kriminál" třeba by to mohl být i dočasný pracovní tábor u nějaké stavby) z toho dostali kopřivku (a kdyby to nepomohlo, příště by se v něm ohřáli dvakrát delší dobu). A na druhou stranu, když se budou chovat spořádaně, pracovat a nedělat bordel a budou posílat děti do školy a budou se jejich děti v té škole chovat slušně a školu zdárně dokončí pak není problém aby na základě toho získali nějaké výhody (samozřejmě dočasné, nikoli trvalé).

Řešení: správnou propopulační politikou - progresivní tak, aby na třetí dítě byla už jen třetina a na čtvrté čtvrtina, na páté nic. (pokud má někdo 10 dětí, jistě je tak bohatý, že je bez problémů uživí, takže žádné dávky a když je neuživí, půjde do vězení a děti mu seberem), správným nastavením sociálních dávek, aby ty peníze byly vázané na konkrétní využití a nemohli je prohrát v automatech. Dávky by tím pádem mohly mít i nějakou motivační část - za odměnu, ale součet všech dávek mimo přídavků na děti musí být vždy nižší než je minimální mzda (žádná pevná socialistická minimální mzda, ale částka, která vznikne nabídkou a poptávkou práce - odhaduji to na cca 5500). Zneužití dávek a práce načerno by se trestalo tvrdým vězením - viz výše. Také by se jim měla dát možnost vyhlídky, to jest za takto slušné chování by mohli třeba získat lepší bydlení (žádný luxus, ale větší byt, lepší adresa než předtím, ale nájem na dobu určitou).

Hlavně by si to měli uvědomit politici a to "napříč politickým spektrem" a začít s tím něco dělat. Tedy pokud nechtějí, aby si lidé začali u svých domů stavět vysoké zdi a zakládat se sousedy domobranu. Pak stačí jen jiskra a budou to jatka.
17. 08. 2007 | 13:20

Deny napsal(a):

Vážení diskutující, já bych chtěl pochválit pana Stejskala, že vůbec umožňuje diskuzi na toto téma. Není to tak dávno (možná měsic či dva), byl na aktuálně.cz článek (možná blog, už si nevzpomínám) a pak Stejskal vůbec diskuzi neotevřel. Když jsem se ho na to ptal, odpověděl něco v tom smyslu, že předpokládá, že příspěvky budou vulgární.
Tehdy jsem mu napsal, že je třeba komunikovat, mluvit o tom.
Takže u pana Stejskala vidím určitý kladný posun, dříve diskuzi na toto téma nepřipouštěl, nyní se stále Romáků zastává. Ale vidím to pozitivně, pane Stejskale. Do budoucna. Myslím, že stačí nějaká negativní skutečnost s touto menšinou a budete pravičák.
Hezký den
17. 08. 2007 | 13:28

hawk napsal(a):

Pro pana Stejskala a vlastně všem:

Dobrovolně se vzdávám další debaty o cikánech, protože jí považuji za zcestnou a zbytečnou.

Mě nikdo nepřesvědčí a já také nikoho nepřesvědčím, všechny blogy o tomto tématu jsou stejné, argumenty obou táborů jsou stejné a je to jako když si pes honí ocas:-)

Postrádám jíž smysl těchto debat, přeji všem pěkný víkend.
17. 08. 2007 | 13:37

Modrý napsal(a):

Terrymu (i Stejskalovia Kadlecovi):
vážený,cikánský problém se nám začal objevovat cca v roce 1950,kdy do Čech přijížděly vozy s cikánskými kočovníky,ale to vy asi těžko pamatujete....a proto si i možná myslíte společně s panem Kadlecem ,Stejskalem a spol., že lze něco pro cikány tzv."udělat" v jejich prospěch......a že to bude v konečném součtu i v prospěch nás všech.Hezká ale blbost!Přehlížíte však zcela tvrdou realitu s 60letou nepříliš dobrou zkušeností s tímto etnikem.Vše se opakuje,až odrostete,tak následná generace bude blbnout jako ta vaše,pokud je však natalita cikánů zcela nezahubí.Nikdo neumí odpovědět na otázku proč primitivní domorodec z pralesa se umí chovat celkem rychle civilizovaně,ale oni ne.Pochopte,že je nikde nechtějí a vědí dobře proč(viz UK,Kanada...).Odpovězte si na to sám i vy.Rovněž si odpovězte proč asi cikáni po vstupu do EU najednou nelétají a neodjíždějí např.do UK.Vím např. o Kanadě,kde z tohoto etnika mají vysloveně panickou hrůzu....Proč zde u nás v ČR není stejný metr na bílé a i cikány,např.zničíš byt tak nahraď vše.....,proč to platí jen pro bílé....pokud to nevíte tak si zjistěte,že my rasističtí Češi jsme již jeden národ svojí nezištnou pomocí vytvořili(také tam pluli stamiliardy) a za to se nám dostalo v roce 1938 nadávek do českých sviní a naši učitelé,lékaři apod.si zbalili uzlíčky a museli rychle ale rychle do Čech.A to se nejednalo o zcela nepřízpůsobivé etnikum (tisíciletá zkušenost).........Nebylo by žádoucí,aby si cikáni vyhlédli jiný národ,který by uráželi a na kterém by parazitovali?Nebo samostaný stát pod vedením Uhla ,Jacques ,Džamily,Štětiny,Mejsříka a spol,kteří by o ně za své finance pečovali.
Možná také procitnete!A jsem přesvědčen,že to nebude dlouho trvat.
P.S.Jen dovětek :před týdnem jsem znemožnil cikánům plně vykrást sousedův RD(odnesli pouze za cca 30tis.Kč),odkud již z bytů vynášeli lup,byli mnou vyfoceni ,policie řekla že si přijde pro snímky těchto vejlupků a dodnes nic,jde přeci o naše milé a nedotknutelné etnikum že?Přitom v dané oblasti se nedávno stala již pátá vražda po sobě(např ubodaná stařenka uvázaná na židli v místnosti svého RD-loupž ) a policii nezajímá,zda nynější vnikání cikánů do našich gadžovských obydlí nemá souvislosti s předchozím.....Takže ryba smrdí od hlavy a proto děkuji Uhlům a Jacques.....,že z nás dělají rasisty, ale chci,aby také šli vzorem .
Není nad osobní zkušenosti Terry(a všichni naši přátelé a známí mají ještě drsnější zkušenosti s cikánským etnikem....,proto jsem to předtím zdánlivě drsně napsal.
Čau
17. 08. 2007 | 13:43

petrof napsal(a):

to Jirka: Jirko, ty máš ale za ušima. Ten Tvůj poslední odstavec a narážka na to, že by snad mohla pomoci církev... Doufám, že jsi nemyslel na zvonice, a zvony, a že je tam provaz, a že se za ten provaz musí tahat, takže bys tam uvázal brazilce ?? Víš, co by jich muselo být ??
Fuj, z ničeho Tě nebudu podezřívat a radši tu myšlenku zaplaším.
17. 08. 2007 | 13:45

hawk napsal(a):

Ještě maličkost, donutil mě k tomu příspěvek pana petrofa:

Když se mluví o zvonech vs. cikni, tak je takováto rovnice:
a+b=c

a - cikán (ni)
b - zvon (nejlépe mosazný)
c - sběrné suroviny

Ještě je tam přírodní neznámá, když cikán na zvon nedosáhne, uřízne střechu, která mu většinou spadne na hlavu:-))
17. 08. 2007 | 13:49

Déžo napsal(a):

Jak může někdo napsat blábol o handicapu barvy pleti to nechápu. Tato společnost není rasistická, má pouze své zkušenosti.
Ať každý dodržuje zákony a bude klid (ale to by musely být ty zákony schopné a ne jak dnes).
A že repsrese nic neřeší? Co je toto za hovadinu. Represe je nutná stejně jako prevence, to musí jít ruku v ruce.
Hlavně: komu se tady nelíbí a cítí se utlačován, ať táhne do své pravlasti i se všemi pseudohumanisty.
17. 08. 2007 | 13:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Terry,

mohu. Ostatně už jsem to tu psal mnohokrát, není problém to zopakovat.

Různé národy a etnika byly (a dosud jsou) v průběhu historie na různých stupních civilizačního vývoje. Je to dáno podmínkami, v nichž žijí (např podnebím, přírodními zdroji atd).

Například Židé, kteří přišli do Čech kolem poloviny 9. století, měli již vyvinutou společenskou strukturu i úroveň jejich znalostí a vědomostí namnoze převyšovala úroveň místního obyvatelstva. Ta je samozřejmě ostrakizovala jako jakýkoliv jiný cizorodý prvek, ale ta struktura už byla natolik pevná, že dokázala přežít a rozvíjet se i na okraji společnosti a v izolaci. To samé v určitém ohledu platí o Vietnamcích a jejich starobylé kultuře a strukturálně pevné a hodnotově vyspělé společnosti.

Něco úplně jiného ale platí o Romech (a také v určitých aspektech o Indiánech, amerických černoších apod).

V různých historických obdobích se jako menšina setkali se společností, která byla na vyšší úrovni než oni. Sami žili např. na úrovni doby kamenné. Byli tedy jiní, takže většinová společnost je také držela na okraji (nenáviděla je stejně jako Židy či jimi podobně opovrhovala).

Jejich společenská struktura se ale rozpadla, byla neudržitelná v konfrontaci s vyspělejším světem. A ani nepřejali (nemohli převzít, takové věci se nedějí za deset, dvacet a často ani ne za sto let) strukturu a hodnoty společnosti většinové.

Zůstali naprosto vykořeněni. Už nejsou ani to, co bývali, ani to, co od nich chce většinová společnost. Většina z nich se s tím nedokáže vypořádat, padají na úplné dno.

A přitom to není nic nezvratného. Za první republiky se v podstatě už podařilo najít jakýsi modus soužití většinové společnosti a Romů. Velká část se usadila a věnovala řemeslům, menší dál kočovala, zpravovala hrnce, brousila nože a tak. Docela to fungovalo.

Jenže z několika tisíc Romů praktiky jakéhosi pana Hitlera a řady jeho českých přisluhovačů přežilo jen pár stovek.

Shodou okolností se ale zanedlouho tehdy Češi "vypořádali" s dalším neoblíbeným elementem na území, které považují za své. A najednou bylo v pohraničí spousty místa, které bylo třeba osídlit.

A tak úřady zvaly každého, kdo chtěl bezplatně získat majetek po vyhnaných. Velkou část z nových osídlenců tvořili slovenští Romové. Narozdíl od těch českých žili na daleko nižším civilizačním stupni (stejně jako slovenský venkov byl na nižší úrovni než např. český).

A tak se začíná opět od začátku. Pokud je opět někdo nevyvraždí, dá Bůh, že se za nějakou dobu (desítky možná stovky) podaří dobrat se tam, kde byla v těchto ohledech první republika. Ale dá to hodně práce.

Tak asi takhle. Mějte se hezky.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 13:52

Terry napsal(a):

pro pana Stejskala:
"Sám za sebe bych se na nějakou přechodnou dobu nevzdával ani pozitivní diskriminace,.."

Je sice pravda, že pozitivní diskriminace - sice ne v té potřebné "verzi", ale v tom, že "jistí" mají jen práva a žádné povinnosti - tu už je, a ke škodě.

V USA přistoupili v 60. letech, po období rozsáhlých černošských nepokojů (Černí panteři), kdy ozbrojeně zasahovala Národní garda, k pozitivní diskriminaci ve víře v její úspěch. Bylo to opravdu skok z jednoho extrému do druhého: v 50. letch by v jižanských státech ještě lynchovali černocha, který by nastoupil do autobusu pro bílé (něco podobného u nás nikdy - kromě období Protektorátu, ale to zavedli Němci - nebylo), a o desetiletí byli černoši protěžováni do škol a zaměstnání na úkor bílých. Nedávno v USA od pozitivní diskriminace ustoupili, protože po 40 letech usoudili, že se v obecné rovině minula účinkem.
Svůj názor na pozitivní diskriminaci vyslovil v článku, na který jsem upozorňoval (http://zpravy.idnes.cz/doma...), i pětatřicetiletý Rom Vojtěch Lavička, houslista skupiny Gipsy.cz.
Tak jen doufám, že se to nepokusíme "lépe", dráž a déle než Američané, a se stejným výsledkem.
Znovu se ptám: Vietnamci se dovedli zařadit do společnosti za kratší dobu a bez pozitivní diskriminace. PROČ TO NEJDE U CIKÁNŮ ?
17. 08. 2007 | 13:55

alena-velika napsal(a):

terry ja s tebou souhlasim znam ze sveta indy, cernochy a ne vsichni jsou Ok pokud se jim neco nelibi daji to najevo hodne nahlas a inklinuji ke lzim vseho druhu. Neni radno jim moc verit.
17. 08. 2007 | 14:02

stejskal napsal(a):

Pane Deny,

nevím, jestli se jedná o nedorozumění, anebo se mne záměrně snažíte diskreditovat.

Mám na starosti stránky blogů a na nich jsem nikdy, opakuji nikdy žádnou diskusi, nezakázal. Proti jednotlivým diskutujícím jsem zasahoval jen v případě, pokud jsem dospěl k závěru, že porušují Kodex diskutujích.

Jednou nebo dvakrát jsem odpovídal na dotaz (nevím už, jestli Vám), proč jsou v některých případěch uzavřeny diskuse pod zpravodajstvím. Odpověděl jsem, že nemohu až tak mluvit za kolegy z této sekce, ale chápu, proč to dělají. Úroveň diskusí na některá témata (a ta, která se týkají Romů, k nim patří) je tak otřesná, že není v zájmu vydavatele, aby se odehrávala na jeho stránkách. Stejně tak není v silách nikoho, aby takovouto diskusi moderoval.

Já jsem se rozhodl, že tomu na blozích čas věnuji, byť to po mne vlastně ani nikdo direktivně nechce (je zde méně příspěvků do diskuse než ve zpravodajství). Dělám to zhruba 14 hodin denně a zdaleka nestíhám vše, co bych považoval za potřebné. Málokdo je ale takový blázen.

Přeji Vám, aby se Vám dařilo i Vaše dílo.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 08. 2007 | 14:07

petrof napsal(a):

pane Stejskal, Vaše historické shrnutí je příkladné a hlavně závěrečna premise je optimistická. Ale já, jako křesťan, který ctí desatero a ví, že před Bohem jsme si všichni rovni, se nemohu ubránit dojmu, že jednotlivé národy, národnosti a etnika mají své určení již daná historicky, geneticky a společensky. A nic na tom nezmění všechny ty listiny práv a svobod a další ustanovení.
17. 08. 2007 | 14:08

Deny napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale, určitě Vás nechci diskreditovat, ale nevzpomenu si, jaký to byl článek, ale týkal se romské problematiky. Zkusím zapátrat v historii, o který článek se jednalo, ale nedělám si moc naděje. Hezký den
17. 08. 2007 | 14:22

Terry napsal(a):

Pane Stejskale,
velice si Vás vážím a cením si toho, že byl vytvořen prostor pro slušnou diskusi. Ten prostor je i jinde, ale snad je to dáno okruhem diskutujících, že se vesměs diskuse zvrhne v napadání a hrubé a sprosté osočování, poznamenané hlavně politickým zaměřením jednotlivců: vrcholným projevem inteligence je zřejmě komolení jmen politiků (diskuse pod články v lidovky.cz). Proto jsem vděčný za vaši snahu udržet jisté meze slušnosti a poučit některé jedince, že demokracie je i o úctě k názorům druhého a schopnosti naslouchat.
Díky a přeju příjemný, odpočinkový víkend.
17. 08. 2007 | 14:23

Terry napsal(a):

pro pana Modrého (17.08.2007 13:43:03):
Já se počítám taky už k pamětníkům (ročník 48), taky pamatuju doby, kdy se dalo s Cikány v Brně žít, ale postupně se to zhoršovalo, až dnešní stát jim "nabídl" jen práva a žádné povinnosti. A myslím, že je to pozice, která jim sakra vyhovuje, a neodhadnu, která "rasistická" vláda by se to rozhodla změnit.
Jen ten Váš útok na pana Stejskala mě vyvedl z míry natolik, že jsem špatně napsal i Vaše jméno; ovšem za obsahem si stojím.
17. 08. 2007 | 14:32

Deny napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale, jak jsem již psal, nevzpomínám si, zda se jednalo o zprávu či blog, nevím, zda máte na starosti i zprávy. Ale našel jsem jednu zprávu ze dne 30.7.2007 "Nejhorší tři slovy od Roma? Dobré ráno sousede". Zde diskuze čtenářů není. Znovu říkám, nevím, zda to je přesně tento článek, na který jsem reagoval, že není diskuze, ale odpověděl jste mi Vy. Pamatuji si, že jste psal, že vysvětlení jste již posílál i mailem jinému tazateli, zda to nejsem já.
17. 08. 2007 | 14:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Terry,

naprosto s Vámi souhlasím. V podstatě se nedělá nic. Každý se bojí píchnout do vosího hnízda.

Komunisté nejdříve naprosto necitlivě rozvrátili jejich způsob života a z něho pramenící sociální struktury. Pak začali tu část asociálních Romů, kteří se propadli na dno (s odvoláním na kecy o proletářském internacionalismu) uplácet dávkami a různými nesmyslnými výhodami. Zároveň i v řadě případů mhouřili oči nad některými kriminálními činy některých příslušníků romského etnika.

Současný stát v tom úspěšně pokračuje. Politici se buď chovají populisticky nebo před problémy spolužití zavírají oči (těm druhým se ale moc zase nelze divit; funkční, tedy složitá a dlohodobá řešení naprostá většina lidí poplatna streotypům svého myšlení odmítne, rychlá a populární řešení situaci jen zhoršují).

Pokud my všichni nezměníme myšlení a nepodaří se nám najít nějaký konsenzus, jak tento problém alespoň zmenšovat, žádného smysluplného řešení se nedočkáme. Prostě většina z nás musí opustit některé stereotypy ve svém myšlení. A jako první to mohou dělat ti, kdo mají dost vzdělání a inteligence, aby si uvědomili, jak je tento problém strašně složitý a jak moc má vrstev.

Děkuji za velmi korektně vedenou debatu.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 14:53

stejskal napsal(a):

Pane Deny,

pamatuji si na tuto svoji repliku. Vyšla pod textem, který publikoval ve svém blogu pan doktor Jirsa 12. 7. t.r. Tehdy jsem Vám napsal. Cituji:

"Na otázku o diskusi jsem právě odpovídal někomu (možná Vám) mejlem. Tak se zde s dovolením ocituji :-)

Chápu, že Vám tento krok (uzavírat diskusi pod zpravodajskými člányk, pozn stk 17. 8. t.r.) může přijít divný. Snažíme se dávat diskusi co největší prostor, nicméně právě u takovýchto témat dramaticky převládají vulgární úrážky a texty porušující zákon. A téměř vždy je píší anonymové. Není v našich silách moderovat debatu po zpravodajstvím, chodí tam příliš lidí. A většina z nich diskutovat nechce, jen hrubě spílat a urážet. Pokud bychom navíc dávali prostor porušování zákona, vystavujeme se tím i my riziku trestního stíhání.

Proto se v některých výjimečných případech uchylujeme k tomuto kroku. Věřte, jiný úmysl v tom není. A neděláme to rádi.

Jiná situace je v případě diskusí v rubrice Názory a blogy. Tam debatu moderuji já a příspěvky, které porušují Kodex diskutujuícícho stíhám v rozumném časovém intervalu odstraňovat. Diskutují se tam nejrůznější témata, včetně menšin a rasismu (blog pana Kostlána či slečny Křížové). Rád bych Vás pozval, abyste se s námi přišel podělit o svůj názor."

Opravdu máte pocit, že jsem od té doby nějak změnil svůj postoj?

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 15:08

Deny napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale. Budu Vás citovat:
Pokud my všichni nezměníme myšlení a nepodaří se nám najít nějaký konsenzus, jak tento problém alespoň zmenšovat, žádného smysluplného řešení se nedočkáme. Prostě většina z nás musí opustit některé stereotypy ve svém myšlení. A jako první to mohou dělat ti, kdo mají dost vzdělání a inteligence, aby si uvědomili, jak je tento problém strašně složitý a jak moc má vrstev.
Přesně takto mluví politici, mnoho vznešených slov a žádné činy.
Já bych jedno řešení měl. Nic světoborného,myslím, že už tu ta myšlenka také padla. Tedy, sociální dávky vyplácet pouze na základě práce. A tou prací myslím opravdu třeba zametání chodníků, v zimně odklízení sněhu, hrabání listí nebo třeba barvení trávy na zeleno. To je jedno. Zkrátka čtyři dny v týdnu by měli všichni ti, co pobírají dávky (a tím myslím i lenochy bílé pleti, bezdomovce atd) chodit na úřad, kde by jim byla přidělena nějaká práce. Samozřejmě, že předpokládám, že většina budou invalidé, a budou mít papír na to, že nemohou pracovat. Ale ono by stačilo, kdyby třeba ty čtyři dny seděli v nějaké místnosti na úřadě a "čučeli do zdi", když to přeženu. Nejde mi o to, aby tito lidé v první fázi vytvářeli nějaké hodnoty (i když by to bylo pěkné), jde o to, aby se ráno naučili vstát a být třeba v sedm hodin na pracovišti a tam ať se třeba osm hodin nudí. Časem přijdou na to, že je lepší čas využít jinak a najdou si práci více placenou, jen aby jim čas lépe ubíhal.
17. 08. 2007 | 15:09

Deny napsal(a):

Děkuji vážený pane Stejskale, že jste mi to vysvětlil. Jsem rád, že jsem svou citaci našel, že jste to "nezatloukl". Jinak do diskuze se jsem již zapojil, viž výše. Děkuji
17. 08. 2007 | 15:12

stejskal napsal(a):

Pane Deny,

podobný recept jsme tu již před měsíci probírali s panem bigjirkou pod blogem pana Kostlána. Něco podobného jsem navrhoval i já a dokonce i některé další represivně motivační nástroje (ale nejsem na tyto věci expert, nedokáži vždy domyslet všechny konsekvence takovýchto opatření; ze své strany to tedy považuji jen za laické úvahy).

Nicméně to je jen jedna část, i když důležitá. Spolu s podobnými opatřeními je potřeba ještě spousty dalších věcí (motivační programy, resocializační programy atd). A znám lidi, kteří se takovýmito věcmi zaobírají a umějí je vypracovat. Jenže je nikdo neposlouchá a nemá odvahu s nimi začít.

Jinak nevím, proč bych Vám měl něco "zatloukat." Nejsem si ve vztahu k těmto stránkám vědom ničeho, za co bych se musel stydět (tedy s výjimkou hrubky v titulku blogu slečny Kováčové ;-)

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 15:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane petrofe,

také se považuji za křesťana, i když řadu let již nepraktikuji žádný náboženský ritus ani nejsem formálně členem žádné církve.

S tou rovností se jistě shodneme. Já si ale navíc myslím, že člověk je vybaven i svobodnou vůlí (ostatně většina křesťanských církví to také uznává). A tudíž nevěřím v nějakou neměnou sociální či genetickou danost či predestinaci celých národů.

Jsem přesvědčen, že tyto věci se v běhu času neustále mění a vyvíjejí. V USA žijí již statisíce Indů, Židů, Korejců, Afroameričanů, ktěří jsou daleko více Američany než příslušníky nějakých etnik.

Domnívám se, že směřujeme k době, která význam etnického původu a národnosti ještě víc potlačí. Podle mne bude čím dál důležitější, jaký člověk je a s čím se sám identifikuje a ne, kdo byli jeho předkové.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 15:40

stejskal napsal(a):

Pane Terry,

mýlíte se. V USA nezrušil Nejvyšší soud pozitivní diskriminaci proto, že se minula účinkem, jak píšete Vy.

Ve zdůvodnění stálo, že pozitivní diskriminace de facto diskriminuje všechny ostatní, a tudíž je v rozporu s americkou Ústavou. Což je právně vzato pravda.

Naštěstí v USA fungovala - jak píšete - více než čtyřicet let. A přinesla své plody. Strávil jsem tam nějakou dobu, znám různé statistiky, dost se o tom zajímám. Po těch "neblahých" čtyřiceti letech vznikla v USA velmi početná černá střední vrstva (do té doby prakticky neexistovala), černou pleť mají i špičkoví právníci, lékaři, vědci atd.

Pozitivní diskriminace jistě poškodila řadu lidí (bílí se nedostali na školu či do zaměstnání, kam se "jen" kvůli barvě pleti dostali na jejich místa černí). Ale americké společnosti tohle "nehumánní" opatření děsně prospělo. Teď už to tam snad půjde dál i bez něj.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 15:51

Deny napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale, ano, naše vláda v čele s paní Džamilou raději různé fondy a agentury, bude čerpat penízí z EU, přiživovat se budou různí panové Veselý a Gabalové, aby nakonec všichni zjistili, že vyplácet dávky na základě práce je protiústavní a rasistické. A nikam se nepohneme. Někde vyplácení dávky formou naturálií, žádné peníze na ruku, tak proč by nešel tento postup. Já si nemyslím, že by měly vznikat nějaké motivační programy, resocializační programy. To věc jenom komplikuje, to jsme tu měli. Jednoduchá zásada, chceš soc. dávku, tak budeš čtyři dny v týdnu pracovat, pátý den si budeš hledat práci nebo se budeš rekvalifikovat nebo budeš doma. Jde o to, naučit lidi řádu, naučit je mít zodpovědnost. To samé platí o žebrácích.
Většina ve společnosti uvidí, že tito občané už nejsou "černí pasažéři", že něco pro společnost dělají, i když třeba málo. Ale hlavně, že se doma přestanou flákat
17. 08. 2007 | 16:14

stejskal napsal(a):

Pane Deny,

zřejmě jste na tyto věci odborník (usuzuji alespoň z toho, jak kategoricky zde prezentujete své závěry).

Já se jím necítím. Nedokáži Vám Vaše promyšlené recepty oponovat. Dával jsem zde k dispozici jen takové své úvahy. Nikomu je ani v nejmenším nevnucuji.

Lidí, o nichž píšete, si vysoce vážím pro jejich vzdělání, životní postoje i práci, kterou už udělali. Nevím, proč si myslíte, že se na něčem přiživují. Ale vyvracet Vám to nebudu.

Přeji Vám hezký nadcházející víkend.

Libor Stejskal
17. 08. 2007 | 16:59

Deny napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale, děkuji za přání hezkého víkendu, bude pracovní, jako každý jiný den. Jinak necítím se být odborníkem na výše uvedené téma, jsem technik, ale vadí mi to stále dokola opakující se řečnění a žádné výsledky. Každý má plnou pusu řečí a když se najde politik typu Čunka, který v tom něco málo a v souladu se zákony udělal, je to špatné. Tím se nechci pana Čunka zastávat v jeho kauze, to vidím jako velký problém.
Vy budete vážený pane Stejskale humanitně založený člověk, proto se musíme v názorech či přístupu k řešení lišit. Nás na škole učili, a to platí obecně 1) najít problém 2) zjistit příčinu problému 3) řešit problém Samozřejmě může existovat více řešení problému, ale jenom teoretizovat, dělat výzkumy a hledat "řešení" nestačí. Je třeba opravdu něco začít dělat
Vážíte si paní Džamily Stehlíkové. Zatím toho moc tato paní neukázala. Pouze hovoří o založení agentury a čerpnání peněz z EU, čímž si myslí, že tento problém vyřeší. To jsme tu již měli a výsledky pražádné. Vy humanitně nadaní lidé máte dar výřečnosti a umíte mluvit a mluvit, až se v samé záplavě slov ztratí podstata věci. Mohl by jste paní Stehlíkové nabídnou blog na aktualne.cz. Byla by to jistě zajímavá diskuze, i když si nemyslím, že by se jí paní Stehlíková aktivně zúčastnila jako např. pan dr. Nešpor, Telička či i Petra Kováčová.
Z každé diskuze by měl vyplynout nějaký závěr, jinak je to opravdu "mlácení prázdné slámy". Výstupem by mohlä být třeba zpráva pro paní Stehlíkovou, z které by bylo zřejmé, jaký je postoj občanů, příp. jaká navrhují řešení. Chápu, že máte hodně práce, že by jste to asi nemohl dělat Vy, pak by možná stačilo zaslat paní Stehlíkové odkaz na příslušný blog, určitě má své poradce, ti by jí to mohli připravit.
Na aktuale.cz se často odvolávají i jiná media, jako na zdroje informaci, proč by výsledky blogů nemohly být určitým průzkumem názorů lidí. Nejsou zde je pravičáci a levičáci, navíc některá témata nesouvisí s politikou, důležité jsou závěry.
A závěrem, měli by jsme hledat důvody, proč něco UDĚLAT, než hledat zdůvodnění, proč to nejde, proč to neudělat.
Jinak i Vám hezký víkend a nashledanou v jiném blogu
17. 08. 2007 | 17:55

Tomáš napsal(a):

S tou romskou otázkou je to složité. Také si nemyslím, že by byli dedičně predisponováni k nějaké mentální méněcenosti, což dokazuje řada případů. Málo se u nás hovoří o tom, kolik romů patří mezi elitu národa. Nedávno někdo zmínil, že jeden významný doktor je původem rom. Nevím, koho tím dotyčný mínil..myslel tím pana Pavka? Jinak mé zkušenosti s romy jsou spíše negativní. Pokud jsem diskutoval s mými blízkými, mají podobný pohled. Když jdu po ulici, často se přistihnu, jak zbystřím, když jde proti mně rom. Potkal jsem v životě velmi šlušné romy, ale také až příliš moc těch nekultivovaných. Co si máme myslet o tom, že většina dětí v dětských domovech jsou romského původu? Není to otřesné? Nezrcadlí to obludnou mentalitu velké části romského etnika? I romský předák Horvath v Otázkách V.Moravce pronesl, že 80% romů nepracuje. Z čeho ty jejich rodiny proboha žijou, když řada romských rodin má kupu dětí? Dokázal by jste si pane Stejskale představit, že by jste měl 4-6 dětí a byl nezaměstnaný? Neměl přeci jenom vícepremiér pravdu, kterak tvrdil, že rodině s více dětmi se nevyplatí tolik pracovat? Narážel tím zejména na romy.
Další věc:jaká je procentuální kriminalita mezi romy? Když se podíváte na ty všelijaké sběrače kovů, jsou to vesměs romové. Víte dobře, co se talo v Kladně a jinde. U nás v Ustí máme se sběrači kovů také velké problémy, jak ostatně prohlašoval primátor Kubata. Pokud budu mluvit o Ustí, z valné většiny se jedná o romy. Mám také osobní zkušenost, jak jsou malí romové nevychovaní a drzí. Slovo drzí je slabé slovo. Nedávno malí romové obstoupili mou babičku a chtěli po ní nějaké drobné. Naštěstí šla nějaká paní a odehnala je. Na druhou babičku zase nějaký asi pětiletý rom ukazoval své přirození - zkrátka se obnažoval. Kolikrát jsem pane Stejskale u sebe pozoroval, že se jich štítím, jelikož u mnohých pozoruji, že nedodržují hygienu. Znám bezpočet lidí, kteří měli s nimi velké trable. Podotýkám pane Stejskale, že nežiji v Ceském Krumlově, kde žijí převážně slušní romové, ale na severu. Nechci být předsudečný, ale s velkou částí romů je to opravdu neřešitelná, jelikož velká část z nich se stylizuje do pozice oběti. Takto se chová samozřejmě i velká část neromů, nicméně to není tak časté, jako u romského etnika. Zkuste podniknout výlet do Chebu, kde si vietnamce na rozdíl od cikánů chválí. Tamní učitelé si pochvalují, jak dobře se vietnamské děti učí - prý lépe než bílí. Když potkám pane Stejskale vietnamce, zpravidla potkám kultivovaného člověka, z kterého nemám strach. Kdežto když narazím na roma, raději zbystřím. Ale jak už jsem uvedl výše, je celá řada romů, kteří se chovají nadmíru slušně. Takové romy já respektuji. Nerespektuji však pseudohumanisty typu Jacques, kteří volají po pozitivní diskriminaci, která akorát vyvolává vzájemnou nevraživost.
17. 08. 2007 | 19:52

jin napsal(a):

Určitě jsou mezi námi magoři rasisti jako jinde,ale moc jich nebude.Takoví jako vy by mezi ně rádi započítali i občany,kteří když potkají jakéhokoliv cizince a zůstanou klidní a slušní,avšak když vidí Cikána,tak se v nich bezděčně probudí obranné reflexy.Tahle nedůvěra ,a i nenávist vychází ze špatné zkušenosti s nimi.Naši krátkozrcí politici"nerasisti" právě rasisticky cikány zvýhodňují oproti nám,čímž napětí ještě zvyšují.Kdy už se u nás konečně budou nazývat věci pravými jmény???
17. 08. 2007 | 21:11

Lea napsal(a):

Co je to, prosím, česká povaha? Existuje i povaha německá, italská, anglická, nebo třeba švýcarská? Já si myslím, že něco takového jako národní povaha snad ani neexistuje, ale je pohodlné některé blbosti svádět na národní povahu.
17. 08. 2007 | 23:08

Jana J napsal(a):

Nezlobte se, pánové a dámy, ale když vidím, jaká kolosální krádež se chystá pod označením Reforma veřejných financí, připadají mi Cikáni i s jejich dávkami jako naprostí amatéři. A jako učitelka, byť středoškolská, ale s dlouholetou praxí, vám mohu prozradit, že zdaleka nemají patent na drzost.A když už, tak je ta jejich drzost otevřená a nezáludná, na rozdíl od dětí bílé pseudoelity podle Topolánkova vzoru.Tady ta ryba smrdí od hlavy. Proč by měli Romové, proč by měl kdokoli dodržovat zákon, když zákon je u nás jen kusem hadru?Co myslíte, kdo nás stojí víc - Dalík a Háva nebo Romové?
18. 08. 2007 | 00:06

Cart napsal(a):

Stejskale, jak vidím, vy opět halucinujete. Komu prospělo, že se za cenu rasového protěžování a diskriminace schopných vytvořila černošská střední třída? Pouze černochům! Bílí dostali akorát dvakrát vyšší násilnou kriminalitu a zruinované školy
http://en.wikipedia.org/wik...
18. 08. 2007 | 02:13

Cart napsal(a):

Integrace po americku:
http://www.youtube.com/watc...
18. 08. 2007 | 03:20

jogín napsal(a):

Ona je totiž spořádaná společnost netolerantní. Tolerovat zlodějnu, násilí, agresivitu a špínu může vést jedině k okecnému úpadku.
18. 08. 2007 | 08:29

Tomáš napsal(a):

Dobrý den,
Nejdříve bych chtěl reagovat na Janu J. Sdílím s ní úhel pohledu, že Topolánek svým chováním nejde jako příklad. Jeho chování je čas od času odstrašující. Bylo to myslím v úterý, kdy se v PSC zase vyznamenal. Pan B.Sobotka mu předal jakousi listinu, kde stály výtky opozice, načež Topolánek vzápětí listinu zmuchlal a ani si jí nepřečetl. Nevím, co si mám o takovém chování myslet. A to nemluvím, jakým způsobem oslovuje kolegy. Slovní spojení jako "ty vole" jsou ještě ty jemnějšího rázu z jeho bohatého repertoáru. Může mít učitel s dětmi úspěch, pakliže je svědkem, když ukazuje premiér na půdě sněmovny fakáče? Třeba mohou být nazírány tyto jeho výstřelky jako banální. Třeba se nad jeho chování pozastvaí zejména straší generace, kdežto mladou nějaké hrubší výrazivo nechá stranou. Já osobně si myslím, že mezi romy je opravdu více problematických jedinců. To není nějaký výplod rasistů nebo současného vícepremiére. Výše jsem zminoval statistiky, které jasně hovoří v neprospěch velké části romů. Ty statistiky jsou samozřejmě zavádějící, jelikož jsou v nich zahrnuti ti romové, kteřé se k romskému etniku oficiálně nehlásí. Chápu, že se řada lidí podivuje, co s těmi romy pořád máme. Tyto lidi si často neuvědomují, že nemají prakticky žádné osobní zkušenosti s romy, anebo žijí v těch lokalitách, kde žije ta část romů, která se chová kultivovaně. Kdyby žili v blízkosti pověstných sídlišt jako Chánov nebo Janov, jsem přesvědčen, že by mluvili jinak. Všechno to začali komunisti, kteří je vytrhli z jejich kořenů, aby se je pak snažili integrovat se vším všudy do tzv. normální společnosti. Od Jacques a jim podobným slyším, že je třeba rozmístit. Problém je v tom, že to selhalo. Znám mnoho případů, kdy to rozmístění zpočátku fungovalo, jenomže pak se k těm rodinám nastěhovávali další a další romové, a bylo zle. Několik takových případů jsem slyšel od známých. Chci tím tedy říci, že s velkou částí romů to asi nepůjde, protože se nechtějí kultivovat. Oni nebudou posílat děti do školy, protože v tom asi nevidí smysl, nebo je to v rozporu s jejich pojetím života. A pokud už se chtějí kultivovat, tak jen za cenu pozitivní diskriminace. Zdůraznuji, že mám na mysli tu tzv.asociální část romů. Nemůžu si pomoci, ale já nevěřím teoretikům, ale lidem, kteří s nimi dlouhodobě přicházeli do styku. Paní Jacques mi nepřijde moc věrohodná, nýbrž jako saloní tlachalka, kteří zvyšuje napětí ve společnosti. Takových je bohužel v naší české kotlině příliš. Proč většinu romů odmítli v Anglii a v Kanadě?? Víte, kdo tam většinou zůstal? Většinou tam zůstali ti, kteří by byli přínosem i tady, ale protože se setkali s útoky skutečných rasistů, raději emigrovali. Mám pochopení pro to, s čím se třeba setkal zpěvák Vlastimil Horvát. Přiznám se:nechtěl bych být romského původu, jelikož by to skýtalo nebezpečí. Mnoho slušných romů se bohužel setkalo s nenávistí zejména ze strany skinheadského hnutí. Ono to samozřejmě neplatí jen pro romy, ale i pro černochy, vietnamce atd. Náckům je to prostě jedno.
18. 08. 2007 | 09:53

Jana H. napsal(a):

Vážení, je mi 59let, vyrostla a prožila jsem většinu života za vlády komunistů, tátu mi zavřeli, topíšu pro ty pro které je starší člověk rovnou komunista nebo jejich sympatizant. bydlím v Kladně a tady byla romská populace vždy početná.Jako malá hplka jsem zcela běžně chodila na návštěvu ke spolužačce a nějak mi nepřišlo že má jinou barvu pleti.Pravda, její rodina byla trochu početnějšía hlučnější než většina ostatních, alezas tolik to z okolí nevyčnívalo.Teď mám ob dům za sousedy také romy, docela to jde, rozhodně nejsou hlučnější než my. Setkávala jsem se prostě s tímto etnikem celý život a NIKDY mě nenapadlo to co se na podobných diskusích prezentuje, tolik nenávisti a agrese! Kde se v lidech ta zloba bere? Na zastávce autobusu mě okradlo romské dítě, uvědomila jsem si proč se na mě tak tisklo až když jsem nenašla v kabelce peněženku, takže mám i takové zkušenosti, ale vyvozovat z toho že VŠICHNI romové jsou zloději mě nikdy nenapadlo.
Co budeme s tolika flustrovanými lidmi v budoucnu dělat? Práci už nemá pomalu druhá generace. Město Kladno část romů sestěhovalo do ubytovny bývalého masokombinátu, to je peklo odkud cesta není. A tam a v podobných prostředích vyrůstá spousta dětí s nenávistí k téhle společnosti a ke všem bílým. Jak to může dopadnout? Rasistům je to jedno, tam fungují emoce a ne rozum, ale co mi ostatní? Já můžu přispět jenom tím že se k romům chovám jako ke všem ostatním, ale nevím jestli toho bude schopný můj vlastní vnuk, který se z první třídy vrací s rasistickými popěvky a to se s živým cikánem v životě nesetkal!
Každá rada dobrá.Je jasné že situace se horší každým rokem. Myslela jsem že na řešení takových otázek si platíme z našich daní stát, ale ten naprosto selhává. Města si s tím sama zřejmě neporadí a navíc to nahrává lidem typu Čunka a té senátorky, zapomněla jsem jak se jmenuje. Romové potřebují pomoc a je v našem nejvlastnějším zájmu jim ji co nejdříve poskytnout, prostě proto že obýváme jeden prostor, jsou tu doma stejně jako my a když ti kterým se vede lépe nepomohou těm co jsou v nouzi, budeme na tom časem hůř všichni.
Zdravím pana Stejskala.
18. 08. 2007 | 11:20

stejskal napsal(a):

I já Vás zdravím, paní Jano H.

A děkuji.

Libor Stejskal
18. 08. 2007 | 17:19

Cart napsal(a):

Je mi líto, že Jana H. má už potomka. Podobné jedince totiž evoluce přirozeným výběrem odstraňuje. V podmínkách přírodního výběru by se 59 let určitě nedožila a skončila by podříznutá na území sousedního kmene, který přišla navštívit s dotazem, jak se mají a jestli náhodou nepotřebují pomoct.

Mimochodem, Winston Churchill kdysi vyjádřil obavu z volebního práva žen. Správně totiž předpověděl, že to povede ke vzrůstu preferencí liberálních stran.
18. 08. 2007 | 17:21

Tomáš napsal(a):

Pro Janu H:
Možná, že se líšíme v tom, že já bych pomáhal jen těm, kteří si skutečně pomoc přejí. Nepomáhla bych těm, kteří nemají zájem a jen ždímají už tak zadlužený rozpočet. Jsou lokality, kde žijí prakticky slušní romové. Už o tom byla řeč. Pak jsou ale lokality, kde se většina romů chová příšerně. Proč bychom je měli vodit za ručičku. Pomáhal snad někdo vám? Víte, kolik stojí to nesutále financování jejich asociálního chování? Zdůraznuji, že nyní nemíním tu část, která se chová kultivovaně, ale tu nemalou část romů, která prakticky slušnou veřejnost obtěžuje a troufám si tvrdit, že na ní parazituje. 80% dětí v dětských domovech jsou potomci romů, zejména těch, kterým je šumafuk, co s děckem bude. Tady už opravdu přestává sranda. Vemte si, jaká je mezi nimi kriminalita - několiknásobně vyšší než mezi majoritou!
18. 08. 2007 | 22:11

stejskal napsal(a):

Ještě jednou dobrý den, paní Jano H,

pana Carta si prosím nevšímejte, nechávám ho tu psát jeho rasistické příspěvky jako určitý druh folkloru.

Před pár měsíci jsem s ním dost polemizoval. Polemika skončila z mé strany po zhruba dvou týdnech, kdy pan Cart konečně vyslyšel mé dotazy ohledně řešení, které by v případě soužití různých etnik navrhoval.

Pan Cart má koncept, který pracovně nazývá "Doba ledová." Podle ní je třeba nejdříve zjistit průměrné IQ etnik a národností, a pak ty "méně inteligentní" redukovat vyhladověním.

Několik lidí mne žádalo, abych panu Cartovi znemožnil přístup na tyto stránky. S ohledem na paragraf 198 Tr. zk O hanobení rasy, národa a přesvědčení a KOdex diskutujícího bych s tím neměl nejmenší etický problém.

Myslím ale, že je dobré, když někteří lidé podléhající zjednodušeným stereotypům vidí, s kým jsou na jedné lodi. A k čemu podobný pohled může vést.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 08. 2007 | 22:31

jin napsal(a):

By jsem u případu ,kdy cikán Žiga v kravíně strkal násadu od vidlí do krávy,až byla od krve.Byl přistižen a při výslechu na dotaz proč to dělal odpověděl,že má 10 dětí a žena už ho nechce.Byl negramotný a nemohl pochopit,že udělal něco nesprávného.Co můžem očekávat od takovýchto jedinců,kteří se řídí jen pudy a jsou na úrovni zvířátek?Budeme nečinně přihlížet jak se množí s naší podporou a nebo je raděj "dokopeme"do školy ,aby z nich něco bylo a nebyli jen přítěží společnosti???
19. 08. 2007 | 00:14

mony napsal(a):

Pane Kadlec rozdíl je v tom že mezi sto cikány jich tzv. slušných najdu sotva deset.Mezi bílou stovkou jich tzv. slušných devadesát najdu. V tom je ten rozdíl.Stačí se podívat do našich NVŮ,kdo si myslíte že je tam menšina.
19. 08. 2007 | 20:28

Cart napsal(a):

Stejskale, z vašich příspěvků je rovněž zřejmé, že patříte mezi ty méně inteligentní. Naštěstí jste právě díky své nízké inteligenci můj návrh špatně pochopil, takže nemusíte mít obavu, že bych vás nechal vyhladovět.
P.S.: Jak jste daleko s těmi integračními pohádkami? Máte už vydavatele?
20. 08. 2007 | 00:28

Marie K napsal(a):

Dobrý den bydlím ve středu města v soukromém domě v přízemí pod námi bydlí cikán a jeho manželka bezdětní ani o nich nevím u nás na poschodí bydlel jeho bratr s rodinou přestali platit nájem počet obyvatel bytu se geometricky rozšiřoval nepořádek na chodbě taky pěkně rostl.Pan domácí se s nimi v duchu zákona rozloučil a je klid .Slušný člověk bez ohledu na barvu žije bez problémů tedy základních a neslušný nemůže parazitovat na druhých.Mám více zkušeností osobních s těmi neslušnými přepadli manžela u domovních dveří sebrali 400,. a mnažel skončil na úrazovce se zlomeným nosem a čelistí.Neříkám,že jsou všichni stejní viz.naši obyvatelé v přízemí myslím si ,že důslednou kontrolou školní docházky dětí tzv.nepřízbůsobivých by se určitá náprava našla neposíláš děti do školy nedostaneš přídavky ty jsou pro děti ne pro herny.Na Slovensku dávky snížili a ejhle slovenští cigáni se s úspěchem usadili u nás.Asi bude chyba v tom šťedrém rozdávání peněz.
20. 08. 2007 | 10:26

Čochtan napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
tak jsem tu pár dní nebyl, ale koukám, že se statečně bráníte a i na dále obhajujete neobhajitelné. Vezmu to po řadě.

1. Podíl kriminálních a parazitujících cikánů. I nadále se opíráte o odhad nějaké neznámé a pofidérní agentury a tvrdíte, že tento podíl je asi 50%. Sám veliký samozvaný fýrer Veselý přiznává víc než 70%. Ten by to měl vědět spíš než nějaký Gabal a spol. Odhady takřka všech diskutujících leží o něco výše, rovněž data, která mám od sociálních pracovníků.

2. Občani. Velká část cikánů nemá české občanství, ale pouze trvalý pobyt. Některým bylo občanství ČR uděleno i přes to, že nemají čistý trestní rejstřík. To je zločin, tito úředníci-zločinci musí být přísně potrestáni a udělené občanství musí být odebráno. Žádný cikán, který není potomkem některého z těch 500 přeživších, nemá právo na udělení občanství. Pokud to někomu z „ne Čechů“ udělíme, pak pouze, je-li tento cizinec přínosem pro tuto zem.

3. Posun významu slov. Máte pravdu, mnoho původně „positivních“ slov změnilo význam. Slovo „Rom“, se stalo horší nadávkou, než bylo to, které mělo nahradit. Humanista taky dnes znamená spíš „pseudohumanista“ a to je vyslovováno s opovržením a nenávistí. Nakonec, když vynadáte někomu do „rasistů“, může se lehko stát, že vám dotyčný poděkuje za vyznamenání. (což ho neodradí od toho aby vám poškodil chrup).

Přeji hezký den, a těším se na diskuzi.
Čochtan
20. 08. 2007 | 15:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čochtane,

je mi líto, máte špatné informace. Agentura pana Gabala zpracovávala vládní zakázku na zmapování situace v romském etniku. Já cituji její výsledky. To, že ji neznáte Vy, je vcelku nedůležité.

Nezlobte se, ale opravdu se mi už nechce polemizovat s insuinacemi typu "samozvaný fýrer" a podobně.

Je dobře, že Vás označení rasista zřejmě neuráží. Mne zas neuráží, jsem-li nazýván pseudohumanistou a ani by mi nevadilo, kdyby si o mne někdo myslel, že jsem Rom.

Nechme si tedy každý své názory. Stejně se navzájem nemůžeme přesvědčit.

Libor Stejskal
21. 08. 2007 | 00:14

Čochtan napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
nemáte link na výsledky toho mapování ?
Díky předem
Čochtan
21. 08. 2007 | 10:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

http://www.gac.cz/documents...
Rádo se stalo.

Libor Stejskal
21. 08. 2007 | 18:06

Čochtan napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
diky za link, nahlédl jsem do toho a až budu mít trochu času prostuduji si to. Zatím se mi zdá (po prohlédnutí obsahu) že pan Gabal vůbec nebere na vědomí do jaké míry se podílí cikáni na jejich stavu. No, uvidím až to pročtu.

Říká vám něco jméno páter Jiří Rous ? Velice dobrá studie o cikánech, celkem 16 kapitol, zde je první:
http://www.christnet.cz/mag...
Zajímal by mě Váš názor na něj.
Hezký večer přeje Čochtan
21. 08. 2007 | 19:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

nevím, co na mne chystáte :-) (už jsem s Vámi opravdu nechtěl diskutovat; Vaše dikce pro mne byla nepřijatelná).

Pátera Rouse neznám. První kapitolu jsem přečetl. Popisuje poměrně přesně (i když ne zrovna vyčerpávajícím způsobem) historické kořeny Romů.

Nemám s ní sebemenší problém. Co jsem našel o páteru Rousovi na internetu na mne působilo velmi sympaticky.

Libor Stejskal
22. 08. 2007 | 15:59

Čochtan napsal(a):

Dobrý večer pane Stejskale,
těch kapitol pátera Rouse je 16, bohužel má u každé odkazy na předcházející kapitolu.
Je to zatím ta nejpodrobnější studie o cikánech, kterou jsem zatím četl, a je psaná s opravdovou láskou k těmto lidem. Při tom nevynechává žádnou jejich špatnou stránku. (a že je jich požehnaně).
V podstatě se jedná o velice stručné (až heslovité) shrnutí pro ty, kteří s tímto etnikem pracují.
22. 08. 2007 | 21:51

Ladislav Mucha, Bílina u Teplic napsal(a):

Pánové a dámy,v ČR začíná působit DS!Z komentářů vyplývá,že jste proti Romům!Vím,že s nimi jsou problémy,ale musíte počítat,že strana DS bude záhy napadat i vás!Po Romech to budou Vietnamci,pak přijdete na řadu vy "bílí"!Můžete vymyslet zákon aby mohl cikán i pracovat?Je nás mnoho, kdo o práci stojí!Nikdo nás nechce!A když nechce, jsme nuceni se živit krádežemi!Vypadá to, že DS dáváte zelenou!Ať jsou zákony tvrdší,povinnost pracovat za KSČ byla aspoň k něčemu!
21. 11. 2008 | 09:14

jordan shoes napsal(a):

že těch "nepřizpůsobivých", "problematických" je u Cikánů vzhledem k počtu jejich populace procentuálně VÝRAZNĚ VÍC než u ostatních.
22. 05. 2009 | 11:15

ugg napsal(a):

V podstatě se jedná o velice stručné (až heslovité) shrnutí pro ty, kteří s tímto etnikem pracují.
22. 05. 2009 | 11:16

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:26

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 03:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy