Prosakování přírody do vědy
Globálně čelíme složitému shluku výzev v postpandemické společnosti: 1) dlouhodobému globálnímu existenčnímu riziku v oblasti klimatu, které neúměrně ovlivňujě marginalizované komunity s přímými a nepřímými důsledky pro duševní zdraví; 2) krizi biodiverzity, 3) eko-úzkost mezi mladými, 4) nedostatečnému přístupu k zelenému prostoru, který tak občanům odepírá potenciální zdravotní a duševní přínosy, 5) pracovnímu stres zejména mezi zdravotnickými pracovníky; 6) prohlubování genderové nerovnosti.
V závislosti na rozvíjející se odpojenosti od přírody, zhoršujícího se duševního zdraví a možných benefitech pobývání v přírodě přichází Evropská komise s výzvou pro výzkumné projekty HORIZON EUROPE se zaměřením na Nature-Based Interventions (NBT), co můžeme volně překládat jako přírodní terapii či terapii přírodou. Změna, kterou klienti či účastníci zažívají, vychází právě z přírody, rozmanitých cvičeních, způsobech práce, něčeho, co s námi bylo odpradávna a na co mnozí z nás zanevřeli.
Přírodní terapie (NBT) má potenciál být mostem mezi přírodou a zdravím a poskytuje řešení pro mnoho složitých vzájemně propojených výzev zdůrazněných výše. Jednotlivé projekty, které usilují o 20 miliónů Euro (tři konsorcia si každé odnese 6, 33 miliónu Euro), posouvají naše vědecké chápání a na důkazech založené (evidence-based) uplatňování terapie přírodou (NBT) vyhodnocením současných postupů, testováním nových hypotéz, zkoumáním základních mechanismů a zvažováním role moderování proměnných včetně kultury a klimatu, aby se podpořil dostupný, inkluzivní a udržitelný model praxe.
GETinNature, je jedním z konsorcií, které postoupilo do druhého kola, kam se podívalo 10 z 45 projektů. Pro představu tvoří GETinNature 34 výzkumných a odborných organizací. Jednou z nich je i Terapie mezi stromy. Na vzájemných výhodách duševního zdraví a environmentálního zdraví, aplikujeme transdisciplinární vědu spojenou s multidimenzionálními zdravotními opatřeními a podporujeme zajišťování kvality při poskytování udržitelného terapeutického přístupu. Tradičně byla přírodní terapie (NBT) zcela závislé na praktikovi, což je nákladné a náročné na rozšíření, ale samořízená terapie přírodou (NBT) může být sama o sobě terapeutickým procesem. Podpora digitálními aplikacemi může přispět k širšímu využití terapie přírodou (NBT).
GETinNature navrhuje vyvinout tři režimy terapie: 1) vedené lékařem (režim 1), 2) samořízené (režim 2) a 3) technologické povahy (režim 3). Tyto tři režimy se mohou doplňovat, přičemž klienti po období v režimu 1 přejdou na režim 2. Režimy nabízejí různé potenciální výsledky a společně nabízejí nový inovativní přístup, který pomáhá komunitám přeměnit ekologický přechod na příležitosti pro dobré zdraví a pohodu, zvýšená udržitelnost a lepší inovace.
Sami sebe se můžeme tázat, jestli je nezbytné zkoumat dopady přírody na člověka. Vždyť přeci všichni pozitivní dopady pociťujeme. V přírodě je nám zkrátka dobře! Dosavadní výzkum přeci daná tvrzení podporuje! Metaanalýzy, vědecké studie, které zkoumají, k čemu dosavadní výzkum dospěl, zjišťují třeba, že předešlé výzkumy měly málo participantů a výsledky, tak nejsou dostatečně průkazné, nebo že výzkumníci nepopisují prováděné intervence, a proto jejich výsledky není možné ověřit. Můžeme se také tázat, jestli by nebylo lepší finanční prostředky vynaložit nějak jinak. Když se zamyslím nad tím, kam podobné množství finančních prostředků směřuje, jak budou dané prostředky využity a přínosy potenciálně obsahují, tak mohu s klidem říct, že mají být využity právě tímto způsobem.
Za hranicí města čeká les. Za hranicí Evropské komise čeká ověřování dopadů přírody na člověk a my můžeme být u toho! Druhé kolo bylo uzavřeno šestého září. Nyní nezbývá než čekat a držet palce!
Při příležitosti objevování benefitů přírody na člověka bych vás rád pozval na konferenci Příroda v nás II: Příroda a duševní zdraví, která proběhne ve čtvrtek 20.10.2022 a v pátek 21.10.2022. Když se řekne příroda či eko, tak se mnohým vybaví ezo. Z toho se mi ježí vlasy. I proto jsme zvolili reprezentativní prostory Rezidence primátora a Staroměstské radnice, abychom aktivitám spjatým s přírodou dodali nejen výzkumné ale také prezentační důvěryhodnosti. Ale nebojte na jaře 2023 opět vyrazíme do přírody!

