Terapie v přírodě
Příroda vstupuje do terapie různě. Jak tento vztah nazvat? Jde o přírodní terapii, terapii přírodou, zelenou péči, terapii s přírodou, ekoterapii, terapii v přírodě či snad přírodu v terapii? Práce s klienty v přírodním prostředí se ukotvuje či rozšiřuje mnoha způsoby. Zároveň je třeba, aby se vnořovala, vrůstala do země, cizelovala se, kultivovala či standardizovala, abychom mohli všichni hovořit o něčem podobném.
Terapie v přírodě může nabývat dvou podob: A) komplexní (vynořující se) psychoterapeutický směr se všemi náležitostmi; B) typ či způsob práce vycházející ze širšího psychoterapeutického přístupu (kognitivně-behaviorální terapie, gestalt modality, psychoanalýzy, na člověka zaměřeného přístupu atd.). V takovém případě terapie v přírody představuje další typ práce k terapii individuální, skupinové, párové, rodinné. Vzhledem k tomu, že se tento přístup teprve konstituuje, tak terapii v přírodě integrujeme do již existujícího. Uvidíme, kam nás tato vlajková loď zavede…
Připravujeme Odborný výcvik Terapie v přírodě, který zahrnuje 240 výukových hodin. Probíhá v sudetské přírodě poblíž Adršpašských skal. Obsahuje teoretický základ, sebezkušenostní část, zážitek s řadou cvičení a užitečné techniky. Především si účastníci zažijí terapii v přírodě v roli klienta/ky i terapeuta/ky a získají na ni zpětnou vazbu. Probereme kazuistiky a vlastní práci s klienty v přírodě budeme (v druhém roce) i supervidovat. Navíc nasdílíme zahraniční zkušenosti s tímto novým typem terapie.
Kde: penzion Slunovrat ve Zdoňově (1.a 2. rok) a Praha (2.rok).
Kdy: 2024 - 2025
Přihlášky: do 30. listopadu
https://www.terapiemezistromy.cz/odborny-vycvik/
* Pravidla a setting (praktické body)
* Různé typy psycho/terapie v přírodě (v kontrastu s terapeutovnou)
* Práce s nabídkami
* Techniky
* Příroda jako ko-terapeut / terapeut
* Vstup přírody do terapeutického procesu
* Posouzení rizik (kontraindikace) & přínosů
* Inspirace ze zahraničí (lektoři)
* Specifika kontextů (sociální práce, zdravotnictví, paliativa…)
* Práce s tělem
* Aktivní imaginace
* Práce se sny
* Všímavost / mindfulness
* Prvky arte-terapie
* Experimentování - zkoušení si věcí (práce se skupinou atd.)
Cesta jako iniciace
Příroda je vždy nutně spjata s pohybem a cestou. Každý z nás kráčí svým směrem, začíná i končí v jiném bodě. Máme svůj osobní růst. Někdo roste jako osamělý strom na skále, někdo ve smíšeném lese a někdo na palmové plantáži. Carl Rogers, který se v dospívání – dřív, než se přiklonil k psychoterapii – intenzivně věnoval víře a náboženství, napsal, že za smysl svého života považuje pomáhat lidem, aby rostli, rozvíjeli se a žili spokojenější život. Následně si uvědomil, že se to nemusí odehrávat jen v kostele, a začal se naplno věnovat psychologii. Analogicky se domnívám, že pomáhat lidem růst, rozvíjet se a žít spokojeněji nemusíme jen v terapeutovnách, ale i mezi stromy.
Třeba se zanedlouho potkáme...
Jako tady na ochutnávce výcviku.
Odborný výcvik povedou:
Mgr. et Mgr. Adam Táborský - psycholog, PCA terapeut, facilitátor, zakladatel Terapie mezi stromy, blíže viz www.terapiemezistromy.cz
PhDr. Martin Jára - psycholog, Gestalt terapeut a supervizor, učitel psychoterapie, blíže viz martin.jara.cz