Úvod autora blogu: Snad mně mí věřící spoluobčané odpustí, že jsem si vypůjčil názvosloví jejich věrouky ke svým nízkým účelům, každopádně název mého dnešního blogu mi připadá neodolatelně přiléhavý. Peter Schiff dnes díky Youtube požívá v Americe i v mnoha jiných koutech zeměkoule téměř zbožné úcty a každé jeho slovo napjatě sledují na internetu i v televizi statisíce fanoušků, pro které je Peter skutečně jakousi novodobou obdobou biblického proroka.
Úvod autora blogu: Simon Johnson je jedním z mála současných ekonomů, kteří jsou jednak vlivní a uznávaní, a jednak mají z mého pohledu vcelku rozumné názory na krizi a finanční regulaci. Johnson píše odbornější články pro zasvěcené, takže většina z nich se do Aktuální blogosféry asi nehodí. Přišlo mi to líto, protože si myslím, že Johnson má co říct, a tak jsem hledal nějaký přístupnější. Doufám, že jsem měl šťastnou ruku.
Úvod autora blogu: To jsem si zase v nejnovějším Respektu početl.
„Veřejně to nikdo nepřizná, ale pravda je taková, že všichni diskutujeme o strategii ústupu z Afghánistánu. Balíme to. Zabere to možná pár let, ale všichni se chystáme stáhnout.“
Během svého prvního vystoupení před Kongresem si prezident Obama zavěštil, že blahobyt se k nám vrátí, jakmile znovu rozproudíme koloběh úvěrů v ekonomice. Asi by jej překvapilo, kdyby mu někdo prozradil, že pohonnou hmotou ekonomiky nejsou spotřebitelské úvěry. Kromě toho se úvěrový krevní oběh nezastavil jen tak pro nic za nic. V Americe zkrátka došly úspory, které by banky mohly půjčovat. Vláda se nám nyní snaží vehnat do žil úvěr umělý, bez obnovení výrobní kapacity či navýšení úspor, a to nemůže skončit jinak, než destrukcí toho mála, co nám z ekonomiky ještě zbývá.
Rusové už jdou! Rusové už jdou! Opravdu? To záleží na tom, koho se zeptáte.
Jen na pár děsuplných okamžiků vybublaly minulý týden na povrch rozepře, které se skrývají v podloží současné ekonomické krize. Vůdci ve Washingtonu, Evropě a Asii vše velmi rychle a obratně zakamuflovali a obavy z větší části utišili. Ovšem šok z ničím nezastřené reality, který vyústil v divoké výkyvy měnových kurzů, je nejčerstvější připomínkou toho, že ekonomický řád 21. století se bude jen vzdáleně podobat tomu, co známe dnes.