Tak co myslíte, jaké akcie patří od zemětřesení v Japonsku mezi nejvýnosnější na světě? Tedy za těch posledních čtrnáct dní… Není to Apple, byť jeho dychtiví fanoušci teď skupují iPad 2 po haldách. Ba ani ropáci. I když těžařům roste potenciální zisk, cena severomořské ropy Brent je nejvyšší od září 2008. Jedny z nejvýnosnějších akcií světa měla firma Fukuda. Jejich cena narostla od zemětřesení v Japonsku o 115 procent. Paradoxně je to právě japonský podnik. Fukuda opravuje a staví budovy od instalatéřiny až po spadlé stropy. A škody jsou vyčísleny na 16 až 25 bilionů jenů (asi 3,2 až 5,3 bilionu korun). Může se vám to hnusit, ale finanční svět je prostě o penězích. Za vším je hledej. Až přijde hurikán, třeba zase porostou akcie Campbell Soup, vyrábějící jídlo v konzervách. Nové mutace virů možná posílí akcie výrobců vakcín GlaxoSmithKline nebo Sanofi-Aventi. A pokud se tady jednou pomlátíme a náhodou přežijeme, zvažte třeba akcie Hill-Rom Holdings anebo rovnou přemluvte Frolíka, ať vám prodá Linet -nemocniční lůžka půjdou na dračku.
R. E. M. mají konečně novou desku! Nikdy jsem nevěřil, že o tom někdy napíši ekonomický sloupek. A vidíte. Jen teď nutně potřebuji oslí můstek, abych to odůvodnil. Takže třeba – tahle skvělá deska vznikla také v Berlíně s hosty, jako jsou Patti Smith, Eddie Vedder nebo Peaches.A tohle všechno je velká alternativa. Takže jsem sestavil tři alternativní indikátory ekonomického vývoje. Udělejte si obrázek o stavu ekonomiky i jinak než pohledem na provařené HDP a spol.: (1.) Výběr mýta. Je to obrázek o tom, jak moc pendlují kamiony mezi firmami, jak se točí obchod. Meziročně v únoru 2011 výběr +30 procent. Pozor, za růst mohou i od počátku roku vyšší mýtné tarify (cca +20 procent). Zbývající 10procentní růst díky rozjezdu ekonomiky. (2.) Spotřeba elektřiny u podniků. U velkoodběratelů, zejména velkých průmyslových podniků, vzrostla loni spotřeba elektrické energie o 5 procent. (3.) A konečně, registrace nových aut versus ojetiny. Důkaz, že u nás žádná krize nebyla. Důkaz, že šrotovné by byla hloupost. Nová auta nahoru za rok +4,7 procenta, ojetiny dolů -12 procent. Ojetiny byly poraženy i bez šrotovného. Ano, za cenu drsných slev, holt recese. Ale pořád je to lepší než mít koncernovou továrnu v Číně, prodávat jako divý a ze zisku mít doma jen minimum (všechno vám shrábne koncern).
Tolik, co zachytily v ekonomice mé rychlé pohyby očí...
Potřebujete politiky, počítač a program modelující důchodový systém ČR.
Zapněte počítač. Vezměte politiky a posaďte je před počítač.
Na počítači spusťte model a udělejte si základní graf: Na ose X ať je čas v letech. Od roku 2011 třeba až do roku 2060, ale i dále. Na ose Y pak namodelovaná bilance státního důchodového systému udávaná v procentech HDP.
Teď ta křivka začíná někde kolem minus 0,5 procenta HDP a postupně s výkyvy jde směrem k minus čtyřem procentům HDP v roce 2060.
Pokud neuděláme nic, ta čára se vzdaluje od nuly. Průběžný systém totiž nezvládne bez dluhů ufinancovat stárnoucí společnost – nízká porodnost znamená málo platičů a prodlužování věku dožití znamená hodně příjemců.
Pak řekněte politikům, ať střílejí ty své reformní a „reformní“ nápady; model ať je vyhodnocuje.
Na papír si poznačte jen ty, které tu křivku obrátí a nasměrují k nule.
K vyrovnanému systému státních penzí.
Pak si vyberte z těchto řešení. Uvidíte, že současný vládní návrh tak, jak je na stole, neprojde. Nemá na to, vyrovnat manko systému. Má šanci na to, zakonzervovat dluh systému kolem 1 procenta HDP za rok. Jenomže tak jsme stále na cestě do otroctví na dluh.
PS
Když neuděláme nic - bilance státního důchodového systému (cílem by mělo být dostat tu čáru na 0):
Tenhle článek fakt není o Langley, pardon. Nebude ani moc čtený. Nebude avizovaný na titulce aktualne.cz. Vesměs to bude pro většinu čtenářů nuda. Jenže na tomhle fakt stojí ekonomika více než na hádkách o daňové sazby. Skupina NERV pro konkurenceschopnost navrhuje ke každému zákonu povinně zpracovat vliv normy na případné korupční jednání. Pojmenováno je to anglicky jako „Corruption Impact Assessment“, tedy CIA. Zároveň je třeba zpracovávat hodnocení dopadů regulace na ekonomiku - anglicky „Regulatory Impact Assessment - RIA“. Jde o to, že každé ministerstvo chrlí kupu návrhů zákonů. Jakoby úředník byl placen od stránky ve wordu, nikoliv od kvality. Navíc když ty normy jdou mezi poslance, rozrůstávají se díky přílepkům do zvláštních podob. Proto je třeba pracovat trošku systematičtěji. Chraň bůh abych úředníkům a poslancům mluvil do práce. Ale bylo by dobré ke každé legislativě, i když je to byť jen přílepek k zákonu, mít povinně jasnou a stručnou analýzu, jak ovlivní podnikání a zdali nezvyšuje možnost korupce. Prostě se chce od zákonodárců pořádně promyslet dopady návrhu - nic víc, nic míň. Aby bylo kolem nás méně zmetků (v zákonech).
Lízal/Chvalkovská a další: Závěrečná zpráva podskupin Národní ekonomické rady vlády pro konkurenceschopnost a podporu podnikání