Málo mě hrajete, pře se Helena Vondráčková s Radiožurnálem.
Ve vší slušnosti, proč si nezaložit vlastní rádio...
V ČR váznou investice do malých rizikovějších projektů. Každý nový nápad vítán!
Velká nula je totiž v ČR podle statistiky Eurostatu u „venture capital“ – rizikového, rozvojového financování začínajících inovativních firem. V Dánsku žije třeba blázen Morten Lund (mimochodem nosí k džínům stejné Nike boty jako já). Byl jedním z investorů, kteří rozjeli Skype a pak ho prodali. Byl milionářem a pak skončil i v osobním bankrotu. Když sečteme, co se v Česku nainvestuje v televizní show Den D anebo projekty Ondřeje Bartoše a jeho Credo Ventures, tak stejně to podle Eurostatu dá vzhledem k HDP ekonomiky nula nula nic (www.bit.ly/Ven-cap-investments). České ministerstvo průmyslu to teď zkusí rozjet. Chystá národní fond pro začínající inovační podnikatele. Fond by formou kapitálového vstupu nebo podílu ve firmě podpořil podnik či vysokoškolský inkubátor s dobrým nápadem. Co jsem pochytil na NERVu, tak uvažovaný kapitál fondu je 45 milionů eur z fondů EU plus asi 8 milionů eur z rozpočtu ministerstva. Tak co myslíte, má se stát plést do „venture capital“ projektů, nebo ty peníze jen bláznivě rozdá na náhodu? Anebo je to jen byznys pro lidi typu Lunda (s hezkýma botama) a na jejich riziko? A jakou hudbu by mělo hrát rádio, do kterého byste investovali?
Vize krize. Krize vize! Ne, nebojte, nebudu básnit. Anebo, že bych to zkusil? Raději k věci. Když si vygooglujete slovíčko „krize“, vyjede vám 9 390 000 odkazů. Když slovíčko „vize“ 7 690 000. Když se kouknete do databáze českých novin, pak článků se slovíčkem „krize“ bylo za poslední rok napsáno 10 407. S „vize“ pak 6 632. Rozdíl není tak strašný. Přesto, máme v hlavách více krize než vize. Pojďme to zkusit obrátit. Nevím, jestli analytik (básník teoretik) může vyzvat k něčemu národ… Vlastně proč ne, za rok udělám zase vyhodnocení podle výskytu slovíček. Když šéf poradenské firmy McKinsey Dominic Barton mluvil s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem, dostal zakázku na zpracování vize pro příštích 60 let. „Myslíte na šest let?“ zeptal se nevěřícně Barton. „Nikoliv, na šedesát,“ odpověděl Mjong-bak. Barton příběh popsal minulý týden na konferenci v St. Gallenu s tím, že právě dlouhodobé myšlení je u Asijců konkurenční výhoda proti Evropanům. Tak co myslíte, zvítězí u nás za rok vize, nebo krize? Anebo televize? Dnes večer můžete buď kouknout na 268. díl Ordinace nebo místo toho připomínkovat ministerstvu průmyslu na adrese www.bit.ly/strategieMPO novou strategii a vizi.
O 2,5 % vzrostl meziročně v 1. čtvrtletí 2011 HDP Česka. Je to málo nebo hodně?
Neřekl bych, že z pořadníků vyplývá (viz níže), že státy s největším ekonomickým růstem jsou na tom teď nejlépe. Netvrdím ani opak... Tvrdím, HDP nemusí vždy odrážet reálný stav ekonomiky...