Zlatokopky si pravidelně nechávají od frajerů zaplatit vuittonky. Dříve či později pak oplácejí kopačkami. Rozum do hrsti, chlapi – Vuitton ano, ale investujme přímo do něj. Jsem teď v Číně a v kdejakém Zapadákově (jasně, ta města jsou větší než Praha) mají pravý Vuitton nebo i Gucci obchod. Třeba tady taky jednou bude recese, kdo ví, ale s trendem to podle mě nepohne: do roku 2020 bude Čína trhem číslo 1 pro luxusní zboží. Ve více než 300 městech budou žít lidé s příjmy jako nyní v Šanghaji. Jelikož většina luxusních firem je z Evropy, je to pro nás dobrá zpráva. Na prodeji luxusu do Číny a Asie vůbec se dá vydělat kupa peněz. Louis Vuitton je v Číně nejpopulárnější. Jeho akcie nesou teď dividendu kolem 2,5 procenta ročně. PPR, vlastník značek Gucci nebo Yves Saint Laurent, má také pěknou dividendu (3,7 %) a navzdory recesi dokáže navyšovat marži (za pět let 11 % navíc k marži). Hugo Boss vypadá také lákavě – pěkná dividenda (4,1 %) i zisková marže (15,5 %). Dokonce i Řekové mají vlastní a v Asii celkem úspěšnou značku Folli Follie – byť ano, Vuitton to není… Do luxusu se dá investovat i přes podnikové dluhopisy. Všechno je prostě lepší než to dát zlatokopkám. Ty pošlete do…
http://ekonomika.idnes.cz/analyza-cinu-ceka-recese-0w5-/eko-zahranicni.aspx?c=A120730_132821_eko-zahranicni_spi
Na tomhle světě je 7 miliard lidí. 2 miliardy řeší, kde budou spát a co budou jíst. Další 2 miliardy jestli někdy budou mít vlastní bydlení. Další 2 jestli si někdy koupí aspoň motorku. Zbylá 1 miliarda mluví o krizi...
Končí jedna velká tradice. 2003: Z toho, co se vypilo, bylo 55 % pivo v hospodě, 45 % lahváč z krámu. 2011: 46 % v hospodě, 54 % lahváč nebo plech... Řada hospodských to odnese. Proč? Tak zaprvé, vytočené pivo v hospodách prodávané ze sudů loni meziročně kleslo o 2,3 %, předloni o 5,9 %. A tak se změnil poměr mezi vypitým pivem koupeným v krámě a točeným v neprospěch hospodských. Nezmůžou s tím nic. Stalo se tak třeba v Německu nebo v Británii. Zadruhé, na pivním trhu je vidět růst jen u ovocného piva (meziroční růst výstavu +127 %), PET lahví (+121 %), lehkých piv (+95 %), plechovek (+23 %) a speciálních ležáků (+19 %) – nic z toho neznamená větší tržby pro hospodské. Za třetí, tržby v sektoru jsou nyní stále 12,5 % pod úrovní 2005 (očištěno o inflaci). Do toho jsou ceny ve srovnání se světem velmi nízké, na 60 procentech běžné úrovně EU. Přesycený trh nedovolí firmám zdražit. Něco se musí stát... shrnuto, trh projde drsnou očistou. P. S. Ve středověku hospoda sloužila i k zásobování obyvatel, lidé si u šenkýře kupovali sůl, koření nebo i maso... Třeba to k tomu jednou také dospěje.
http://ekonom.ihned.cz/c1-56510260-cesi-prestavaji-chodit-do-hospody
Zkoušeli jste se někdy rozjet autem na plný plyn se zataženou ruční brzdou? Na vysoké jsem to svedl. Měl jsem škodu 105. Teď bych to fakt už nepokoušel. Politici jako by stále řídili ty staré plechovky. Politik na jednu stranu šlape na plyn a leje do bankovního sektoru přes Evropskou centrální banku bilion euro levných peněz. Na stranu druhou úplně ten samý politik tahá za ruční brzdu, když: (1) zvyšuje daně (2) fondy nutí cpát peníze do státních dluhopisů (3) radikálně zpřísnil požadavky na rezervní kapitál pro banky, pokud chtějí úvěrovat (tohle není nářek bankéře, ale upozornění ekonoma, že to nemá logiku, když chci nastartovat hospodářství). Výsledek: Úvěrování podniků zpomalilo. Banky si peníze uložily zpátky u Evropské centrální banky. Odpadky z bank jsou na bilancích centrálních bank, vesměs německé Bundesbanky. Daňový poplatník to dostal vyúčtováno. Politici kroutí hlavou, že ekonomiky nerostou, a kecají o prorůstových opatřeních. Když auto zkusíte rozjet se zataženou ruční brzdou, začne to nejdřív hodně smrdět. A pak už je to na osudu.