Lekce nahodilosti z extrémně silné koruny

20. 06. 2008 | 07:00
Přečteno 12028 krát
Nikdo před rokem nečekal, že euro bude dnes na trhu za 24 korun. Devadesát procent sázkařů věřilo ve fotbalovém duelu ČR Turecko našim. A co barel ropy za 130 dolarů?

Jakou pravděpodobnost byste před rokem přisoudili možnosti, že nejdynamičtější region Evropské unie - Pobaltí - spadne letos na pokraj recese? Mávli byste třeba rukou nad tím, že Islandu právě teď hrozí finanční krize?

Zdánlivě do sebe nezapadající příklady nesou poučení: Zaslepeně koukáme na nahodilé jevy. Podceňujeme riziko jejich vzniku.

Na příkladu naší vládní politiky: Hospodářství šlape. Tak proč něco měnit... Spoléháme na rutinu. Zuby nehty udržujeme status quo. Místo reforem s vizí jen ad hoc tlumíme chyby.

Nejenom sledováním posledních minut fotbalového fiaska se dá rozpoznat, že hraní si s málo pravděpodobnými jevy může být smrtonosná taktika: Třeba Pobaltí: Estonsko a Lotyšsko měly od roku 2000 do loňska průměrný růst hrubého domácího produktu 8,8 procenta za rok. Suverénně to byly země s největší dynamikou v Evropské unii. Pro srovnání, růst ekonomiky České republiky za stejnou dobu byl 4,4 procenta a Slovenska 5,6 procenta. Ještě loni v prvním čtvrtletí byl hospodářský růst Estonska 10,1 procenta. Aktuální číslo, za první čtvrtletí letošního roku, přineslo totální obrat: růst se scvrkl na 0,4 procenta. U Lotyšska je to - zatím - mírnější propadák meziročního růstu HDP, na 3,6 procenta.

Makro čísla Pobaltí působila dlouhou dobu na první pohled super. Země ale doplatily na to, že nejsou adaptabilní na nahodilé změny. Podcenily strukturální problémy. Jako katalyzátor zapůsobil cenový šok, který nečekal třeba před rokem nikdo. Lotyšsko má v současnosti největší inflaci v Evropské unii - ceny v dubnu meziročně vzrostly o 17,5 procenta. V Estonsku je 11,4procentní inflace. Klíčové položky - potraviny, bydlení a elektřina - šokově za rok podražily o 20 až 40 procent. To totálně utlumilo spotřebu domácností. Recese je na spadnutí...

Anebo Island: Podle většiny makroukazatelů je to moderní a dynamická země. Průměrný růst HDP za deset let je 4,3 procenta ročně, obdobně jako v České republice. Island je bez problémů se zaměstnaností, rozpočtem nebo penzemi. Jenomže i tady je neadaptabilita strukturální problém. Velká a dlouhodobá nerovnováha peněžních toků vůči zahraničí. Celkové zadlužení země, jehož největší podíl nese na bedrech soukromý sektor, je na úrovni 210 procent HDP.

Pak k trestu stačí nahodilá a zdánlivá maličkost. Katalyzátorem bylo v tomto případě přeúvěrování tamních bank. Následovalo snížení ratingu a atak spekulantů. Bankám prudce podražilo zajištění vlastních úvěrů. Národní měna za rok proti euru ztratila třetinu hodnoty. Základní úvěrové sazby jsou nyní největší v Evropě, na 15,5 procenta. Inflace je na dvacetiletém maximu. Banky Švédska, Dánska a Norska musely napumpovat islandské centrální bance devizové rezervy, aby zvýšily důvěryhodnost země v očích investorů.

Shrnuto, ekonomika se i díky nahodilým jevům může snadno přetočit vzhůru nohama. Recese nás může převálcovat úplně stejně jako se to ve fotbale podařilo Turkům. Hlavně tehdy, máme-li dlouhodobé strukturální problémy, které tlačíme před sebou. Čím lepší období je před krizí, tím více to svádí k menší pozornosti a opatrnosti. Tím hlubší je pak následný pád. A většinou taky platí, že žádný jiný okamžik vám nepřipadá tak báječně skvělý jako ten těsně před krizí...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Stan napsal(a):

Autor: Pobaltí, Pobaltí - nejsou to ty úžasné země, co zavedly rovnou daň a další u nás velebené reformy? O kolik let před námi to bylo? Abychom si totiž mohli spočítat, za jak dlouho to tady praskne.

Kdy už konečně čeští ekonomové sundají růžové brýle neoliberálního mámení a začnou neselektivně pracovat s ověřenými daty a vyvozovat závěry na základě poctivých analýz?

A ještě jedna perlička na závěr - když jsem se snažil najít nějaká data o chilském hospodářském zázraku, chilských soukromých penzijních fondech apod. v době, kdy už to tam mají dostatečně dlouho na zhodnocení výsledků, nenašel jsem nic, o co bych se mohl opřít. Nemohl by nám autor sdělit nějaké relevantní zdroje?
20. 06. 2008 | 07:09

občan napsal(a):

To Stan:
myslím si, že propady nemají nic společného s rovnou daní. Jasně bylo řečeno, že souvislost je předevší s nicneděláním politiků s problémy, které nás čekají ať chceme nebo ne. A jen poserové, kteří chtějí být za každou cenu u vesla tvrdí lidem, že je a bude vše OK, aniž by to někoho bolelo a muselo se něco nepříjemného dělat. O to bude potom ta "bolest" větší.
20. 06. 2008 | 08:49

Ivan napsal(a):

Velmi pěkný článek. Já se vždy domníval a jsem přesvědčen, že vždy je dobré při řešení budoucího, jít teorijí kritické cesty. Chce to více prognostiky.
20. 06. 2008 | 09:41

Monika napsal(a):

Velmi zajímavý článek.

George Soros vydal minulý měsíc novou knihu, jmenuje se The Credit Crunch of 2008 (Úvěrová krize 2008). Vysvětluje v ní, co současná finanční krize znamená.

„V podstatě jde o to, že jsme vybudovali velmi mocný globální finanční systém, avšak založili jsme ho na falešných premisách. Totiž na představě, že trh má tendenci vytvářet rovnováhu a že výstřelky jsou jen náhodné. Takhle ale trhy nefungují. Pokusil jsem se vysvětlit pojem odrazu. Jak zaujaté názory účastníků tržních transakcí ovlivňují základní fakta, která trhy mají odrážet. Takže trhy propadají extrémům. A vytvářejí umělé finanční bubliny.

To, čeho jsme svědky nyní, je ovšem SUPERBUBLINA. Protože během nedávné doby docházelo k rozšiřování úvěrů a vládlo přesvědčení, že je možno nechat trhy, aby si samy dělaly, co chtějí. Říkám tomu TRŽNÍ FUNDAMENTALISMUS. A právě proto, že trhy propadají extrémům, vznikla celá řada finančních krizí. Avšak pokaždé zasáhly vlády a zachránily krachující instituce, stimulovaly upadající ekonomiku a přežili jsme pokaždé bez větších šrámů. Takže jsme přijali víru, že trhům je možno dát svobodu, že si mohou dělat, co chtějí. Tak tomu ale není.

Ve finančních záležitostech existuje daleko větší míra nejistoty, než kolik jsme ochotni uznat. A ta míra nejistoty je také nejistá. Často, po dobu skoro celých posledních šedesáti let, byla situace značně stabilní. Myslím, že vstupujeme do období daleko větší nestability. Protože máme hrozbu recese a zároveň hrozbu inflace. - Teď bude následovat řada let velmi odlišných hospodářských podmínek než na jaké jste byli zvyklí za poslední čtvrtstoletí.“

http://www.georgesoros.com/...

Albert Einstein kdysi řekl:
„Důležité problémy, před kterými stojíme, nelze řešit na stejné úrovni, na jaké jsme byli, když jsme je vytvářeli.“
20. 06. 2008 | 09:49

Alif napsal(a):

Zajímalo by mě, nakolik se na současných hospodářských problémech evropských "tygrů" podílí profit laundering - taktika nadnárodních korporací vykazovat zisk v daňových rájích. Tzn. pobočka v jedné zemi účtuje vyšší vnitrofiremní ceny, tím se zisk přelije.

To je pochopitelně zakázané, jinak by taky veškerý zisk korporací vykazoval POBOX na Bahamách. U skutečně fungující pobočky v některé ze zemí EU je to však do značné míry neuhlídatelné. Obzvlášť Irsko je tímto odvětvím proslulé.

Přitom díky recesi v USA mají teď korporace toho profitu méně. Takže profit laundering byznys Irska & spol. je na tom obzvlášť špatně, disproporčně k ostatní ekonomice.

Nakolik se to může odrazit na růstu HDP celého státu?
20. 06. 2008 | 09:49

XXX napsal(a):

Úplně, zcela a naprosto s Vámi souhlasím. To je ale asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Bohužel.
20. 06. 2008 | 09:51

laik napsal(a):

Nevím jestli je to náhoda, zřejmě ano, ale zajímavá, všechny jmenované země, Island i Pobaltí také, jsou země s tou kouzelnou rovnou daní,i když Island je ekonomicky úplně jinde než Pobaltí.
20. 06. 2008 | 10:17

Kamil napsal(a):

To autor.
Třeba si to Paroubek se Sobotkou přečte.
Hezký den.
20. 06. 2008 | 10:31

žaba napsal(a):

Kamile, za vlády ČSSD ekonomika šlapala, taky to bylo jediné období po sametu, co se ekonomice zadařilo, byla předána současné vládě i dobře strukturovaná, takže tato vláda se zatím pohodlně veze na růstu a navrhuje diletantsky nepromyšlené reformy.takže číst by si měli úplně jiní lidé.
20. 06. 2008 | 10:38

hv napsal(a):

Mimochodem nebyli to prave zeme Pobalti, ktere naskocili do ERM II v dobach, kdy cenova uroven byla na velmi nizke urovni?

A toto predcasne fixovani meny k Euru stabilne prispivalo k jejich dvouciferne inflaci?
20. 06. 2008 | 10:41

Kamil napsal(a):

Žabo
přečtěte si ještě jednou článek pana Michla.
Pobaltské státy šlapaly vzorově, ale pokud ztratíte reflexi ( odkládáte reformy ), tak se to může rychle změnit.
Bylo by dobré si nastudovat co táhlo hospodářský růst za vlády ČSSD a jaký byl potenciál růstu, na který měla Česká republika možnosti, kdyby zemi vedli opravdoví odborníci.
Hezký den.
20. 06. 2008 | 10:48

kolemjdoucí napsal(a):

Pan Michl opět pobavil. Sice si všiml, že jeho předpovědi byly a jsou totálně mimo, ale místo toho, aby zalezl někam do koutku a přemýšlel o tom, jestli v jeho "modelech" není něco fundamentálně špatně, naopak ho to ještě více utvrzuje v tom, že má pravdu.
Pobaltí roste do nebe? Jasný důkaz, že musíme dělat stejné reformy. Pobaltí se řítí do sraček? To jen potvrzuje, že ty reformy musíme udělat!
20. 06. 2008 | 10:55

jp napsal(a):

Zase nesmysly v komentářích . Jako OBVYKLE.
20. 06. 2008 | 11:25

Danny napsal(a):

Jakapak nahoda? Nahoda neexistuje. Bylo to nepravdepodobne, ale ne nahodne.
Kdyby cesi v zaveru nehrali jak hrali, Turci by nemeli tolik prostoru a protoze hrali jak hrali, tak prohrali.
Kdyby se tendencene nepresouval kapital od nemovitosti ke komodidam a nespekulovali urcite narodni skupiny (treba s biopalivy atd..) a lide koukali na veci tak jak jsou nebyli by prekvapeni.

Tak jako nyni chteji prehlizet NE Iru v referendu, je to jako organismus EU (27 statu). A jedna cast tohoto celku se brani. Kdyz budete ignorovat vasi nemocnou ledvinu, take na to dojedete.

To nejsou nahody, ale arogance a chamtivost. Tak jako valky a zbrojeni tak i globalizace.
Globalizaci vidim jako dalsi vyssi, rychlejsi a nebezpecnejsi level hry. Tak jako na burzach se zacali pouzivat stale slozitejsi a slozitejsi nastroje k obchodovani.

Vim, motam tu vice veci dohromady. Pouze jsem chtel ukazat na prikladech, ze system je nedokonaly. Ze to nejsou nahody.
20. 06. 2008 | 11:55

Jejda napsal(a):

Dobrý den, pane Michle. Nechci s vámi polemizovat, ale o potenciálních ekonomických problémech např. Estonska v roce 2008 si už cca rok a půl mohu číst na stránkách businessinfo.cz (tím jen reaguji na vaše "nikdo"). Osobně se domnívám, že Estonská "krize" nebude mít dlouhého trvání (k optimismu mě vede např. poměrně zdravá fiskální politika nebo nízká nezaměstnanost), i když "velký bratr" je stále nablízku.
20. 06. 2008 | 11:57

Stan napsal(a):

Občan: Zkuste chvíli neideologicky a nepředpojatě přemýšlet a odpovězte mi na několik otázek.

Proč skandinávské země s vysokým a progresivním zdaněním a ne zrovna nejvhodnějšími přírodními podmínkami a s výjimkou Norska bez zdrojů surovin patří mezi nejvyspělejší na světě?

Proč mají USA pod vedením neoliberálů a neokonzervativců nejzadluženější ekonomiku na světě a zachraňují své banky stamiliardovými dolarovými injekcemi ze státního rozpočtu?

Proč se v souvislosti se zaváděním rovné daně a dalších reforem v posledních letech přestalo právě o Pobaltí psát, když předtím ho byly plné noviny?

Proč se vůbec nepíše o úspěších reforem, které byly pod diktátem Světové banky provedeny v jihoamerických státech? Proč ve většině těchto států vládne radikální levice?
20. 06. 2008 | 14:31

Pava napsal(a):

Příčina a následek se někdy pomotají. Není těch vyjímečných sázkařských 90 procent příčinou prohry?
20. 06. 2008 | 15:13

žaba napsal(a):

KAMIL, růst táhla spotřeba, stejně jako je tomu např.v USA. A jaký byl potenciál? Cožpak ten potenciál nebyl před rokem 1998, kdy ČSSD přebírala zemi s minusovým růstem HDP, bez zahraničních investic atd.atd,kdy ČR byla jedinou post.kom.zemí s minusovým HDP, kdy německé noviny FAZ psaly o CR jako o největší Potěmkinově vesnici v Evropě?? Předpokládám, že tohle všechno víte.

Jestli ten růst během vlád ČSSD mohl nebo nemohl být vyšší je pláč nad rozlitým mlékem, ale nechejme se překvapit vládou současnou, která nemusela jako první úkol řešit rozjezd ekonomiky, mohla jen jemně a citlivě reformovat, místo toho nasadila bagr na dotunelování toho mála,. co ještě zbylo.
20. 06. 2008 | 18:02

Michal Kára napsal(a):

zaba: Tak to zkusime trochu oklikou. Byl jednou jeden podnik. Byl ponekud zastaraly, ponekud vice zastaraly a potreboval rekonstrukci. Jeho management tedy podnik zadluzil, vyhazel stare stroje nakoupil nove, celkove zrekonstruoval. To se ovsem podepsalo na vykonnosti toho podniku a akcionari ke konci reforem tento prvni management odvolali a zasedl jiny. Ten prestrihl pasku nove zrekonstruovanych hal, zasedl do svych zidli, zalozil ruce a vpodstate nic delat nemusel, protoze zrekonstruovany podnik se rozjel, navic mu pomohla konjunktura na trhu, takze vysledky byly vyborne. Akcionari si rikali "to je dobre, ze jsme ten management vymenili, ten stary byl strasny, podivejte se, jen co odesel, podnik sel hned nahoru". Myslite, ze to byli moudri akcionari? ;-)
20. 06. 2008 | 19:28

Kamil napsal(a):

To žaba
moc bych ty zásluhy ČSSD nepřeceňoval. Zeman vyhrál volby za slib, že zastaví privatizaci, zahraniční investory také nechtěl a jak to dopadlo? A firmy by mohly vyprávět, jak jim to ČSSD ulehčovala. Podle mě ČSSD promarnila řadu let a republiku to bude bolet, bohužel zase ty " chudé ".
Kdy už si konečně uvědomíte, že se reformy dělají hlavně pro chudé. Ten bohatý si je schopen pomoci sám.
Hezký večer.
20. 06. 2008 | 20:18

žaba napsal(a):

MICHAL KARA,vaší alegorii sice rozumím, ale nezdá se mi být tak úplně na místě.Těch zastaralých podniků bylo po celé Evropě po rozpadu kom.systému, více, ale v řádné z nich nedošlo k poklesu růstu HDP, všechny, opakuji všechny měly trend stoupající. Co říkáte na tuhle citaci:" Českou malou privatizaci lze charakterizovat jako velkoprádelnu špinavých peněz, nakumulovaných z šedé ekonomiky bolševické éry (ale napomohla rozvoji drobného podnikání), velká privatizace bývá „zlými jazyky“ označována za podvod století." Opět cituji FAZ.

KAMIL, vaše naivní představa, že konkrétně tyhle "reformy" jsou pro chudé mě skoro rozesmála, Že vy jste ani nečetl poslední zprávu OECD?V této zprávě se totiž potvrzuje doslovně, že reforma veřejných financí s rovnou daní, stropy pojistného a podobněje jen podporou kont těch nejbohatších. ANi už nebudu psát, co se tam píše o zamýšlených zdravotnických experimentech.

Říká se, že víra usnadňuje život, takže vzhledem k vaší víře jen v jedinou správnou cestu, a to modrou, musíte mít život velmi usnadněn.
20. 06. 2008 | 21:31

Kaktus napsal(a):

Není pravda. Já jsem všechny tyhle věci s výjimkou Islandu, o který se nezajímám, +/- očekával.

Věřte nebo ne. Nejsem totiž ideologický ani jiný zaslepenec.

Pobaltí - jasná věc. Ideologické vedení ve směru naprosto hloupého liberalismu si koledovalo o krach (liberalista Michl nechápe).

Turecko - dalo se čekat vzhledem k závěru se Švýcarskem, s naším stylem hry a zkušeností našeho týmu.

Ropa - 100+ se docela všeobecně očekávalo v souvislosti s děním na Blízkém východě, proběhlým oil peakem, Venezuelou, Ruskem a pod.

Podtrženo sečteno: každý mohl tyto jevy očekávat a mnozí z nás očekávali. Jen Michl je HORŠÍ ANALYTIK, než mnoho laiků. Zato ideologická "moudra" sypat z rukávu umí. :-)
20. 06. 2008 | 21:36

Kaktus napsal(a):

Pane Michle, když nebudete zaujatý a budete realitu přijímat a nikoliv vysnívat, pak nebudete muset psát sebeomluvné články do blogu.

S pozdravem Kaktus.
20. 06. 2008 | 21:49

Kaktus napsal(a):

Pane Michle, pobaltské ZEMĚ NEPODCENILY strukturální problémy.

Strukturální problémy "podcenil" tam zavedený a zbožštěný TRH.

Protože trh se o nějaké strukturální problémy nestará, trh je těžení z konkrétní situace. Bez ohledu na "strukturální problémy", na morálku, na budoucnost, na rovnováhu.
20. 06. 2008 | 21:53

žaba napsal(a):

Jen doplním, jelikož by mě určitě někdo začal tahat za slovíčka: dobou, o které píšu, že v žádné postkom.zemi nedošlo k poklesu růstu HDP, rozumím konec 90.let - 1997,1998.A pokud někdo hodlá operovat krizí na azijskych trzích, která se např.projevila poklesem v Německu, tak ta byla až roku 2000 a na postkom.země neměla prakticky žádný vliv, jak si můžete ověřit z mnoha zdrojů.
20. 06. 2008 | 22:13

Kamil napsal(a):

To žaba
reformy jsou pro chudé proto, že pokud necháme systém tak jak je nastavený dnes, tak se ocitneme v dluhové pasti. Víte, že za posledních deset let přibylo čtvt miliónu důchodců. Z čeho je chcete platit ? Zdaníte znova více bohaté ? Asi ano, pokud Vám všichni neutečou. Víte, že každá ekonomika má své konjunktury a své recese. Jen blázen se zadlužuje na spotřebu v době konjunktury. Co budeme dělat až příjde recese ? Začneme znárodňovat, nebo pošleme lidi ať se jdou pást, když nebude z čeho brát. Ti bohatí si většinou dělají rezervy, proto to odnesou zase ti chudí.
Hezký den.
21. 06. 2008 | 10:44

jogín napsal(a):

Úvahy ve článku potřebují doplnit. Nahodilý výkyv se může zesilovat jen v nerovnovážné situaci. Sám autor to popisuje na příkladu Islandu, dlouhodobá nerovnováha v zahraničním obchodu a pak stačí malý výkyv a měna padla na třetinu. Úloha nahodilých výkyvů je nepatrná, slouží jen jako spoušť k tomu, aby se projevily následky špatné hospodářské politiky. Dobře nafouknutá bublina prasknout musí, ať je reálná či finanční. Zajímavé je, že většina ekonomů nerovnováhu nepozoruje a nebo křičí i tam, kde je odchylka od normy nepatrná.
21. 06. 2008 | 12:28

Tom napsal(a):

jogín:
Je zajímavé, jak mnoho neekonomů ví, často bez jakéhokoliv výzkumu, lépe než ekonomové, kde je nerovnováha, kde je rovnováha a jak velká je odchylka. Divím se, že banky nevyhážou všechny ty studované mamlasy a nenaberou na klíčové pozice tyto lidové mudrce.
Jinak máte pravdu. Nicméně, každá ekonomika je zranitelná nějakou náhodnou událostí, protože zajišťovat se proti nim má své náklady (i kdyby jen náklady obětované příležitosti).
21. 06. 2008 | 16:20

badatel napsal(a):

to Michl,
prosím Vás u Vás v bance se používají generátory pseudonahodilých čísel a ne pseudonáhodných?
Jinak k té tzv. silné koruně: když krachoval socík byl 1 US zhruba 7 bonů a ten byl v ČNB za 2 Kčs. Pak nastal téměř již dvacetiletý transfer majetku v Čechách. No a když se začne kurs dolaru trochu přibližovat těm 14 dnešním Kč, tak vy píšete o "nahodilosti", kterou jste nepředvídal.
Nemám sice křišťálovou kouli, ale až ten kurs bude těch 14 možná přijmeme i to Euro a budeme
zase tam, kde jsme byli, akorát bez toho majetku, ale zato s reformami, aby bylo z čeho platit důchody, zdravotnictví, školství atd.
Vaše blogy a znalosti jsou vskutku "nahodilým" úkazem.
22. 06. 2008 | 07:47

zaměstnanec napsal(a):

to Badatel:
7 bonů za dolar dostalo v roce 1989 jen pár vyvolených, a ti jej určitě nevyměňovali v ČNB v administrativním kursu za 2 Kčs. Tržní kurs měny se tenkrát utvářel na černém trhu, kde nakupovala většina národa. Nepamatuji se přesně na kurs dolaru (tuším, že byl 35-40 Kčs za dolar). S jistotou vím, že německá marka stála v roce 1988 24 Kčs, což po přepočtu na Euro je 48 Kč za Euro. Můj měsíční plat hlavního inženýra stavby byl v roce 1988 směnitelný za 84DEM, tj. 42 Euro! Dnes mám plat 7300 Euro. V tomto smyslu se mi zvýšil 174x. Takže pod vy jste tam, kde jsme byli v roce 1989, já ne.
22. 06. 2008 | 17:41

Stan napsal(a):

Kamil: Poměr důchödců a pracujících se v ČR v posledních letech naopak změnil ve prospěch pracujících. Může za to prodloužení doby odchodu do důchodu. Zároveň se přitom (při růstu produktivity a mezd, z nichž je odváděno SZP a snižování nezaměstnanosti) snižoval poměr mezi důchodem a hrubou mzdou. Přebytky z důchodového pojištění nevratně mizí ve státním rozpočtu a důchody nejsou valorizovány ani o tolik, o kolik se zvyšují životní náklady domácností důchodců. Někdo nám tady lže a okrádá důchodce. Kdo asi? Proč asi?
22. 06. 2008 | 17:55

badatel napsal(a):

to zaměstnanec,
víte ona existuje věda jako statistika a něco jako normální rozdělení. Jste ten platově lepší konec té křivky normálního rozdělení platů zaměstnanců. Předpokládejme s mírnou nadsázkou že průměrný plat zaměstnance je nyní 1 tis. EU, tehdy byl asi 2500 Kčs. Družstevní třípokoják jste měl bratru za 30 platů (pomíjím, že existovali tehdy vyvolení hlavní inženýři, kteří tyto státní byty dostávali zadarmo) Např. třípokojový byt dnes v novostavbě stojí 200 tis.EU, tj. zhruba 200 průměrných dnešních platů. Ona tehdy tržní cena dolaru na videa,hadříky,parfémy a jiné tzv. tuzexové zboží za socíku, nedeterminovala základní vydání občana, jako je bydlení,zdravotnictví,vzdělání,dovolené,kultura atd.
Víte, nesmíte se přeceňovat a brát sebe jako statisticky významný vzorek. To jeden bývalý premiér začátkem měsíce nakoupil akcie a koncem toho samého je prodal se stomilionovým ziskem, také za tržní cenu,či generální ředitel státem ovládané společnosti pobral stamilionové prémie, a také je nebudete uvádět, jako argumentační příklad ostatním zaměstnancům, že jsou dnes někde jinde, že ano.
22. 06. 2008 | 21:42

mamba napsal(a):

Tak jsem si Vás všechny přečetl, v něčem souhlasím v něčem ne. Jen se bojím, že ve velmi krátké době tady ta "finanční krizie" opravdu nastane. A je to vinou finančníků a politiků, kteří zatím těží ze "stereotypu" z tzv. rozjetého vlaku.
Nejsem ekonom, jen blbej matematik, ale stoupající rurz kurz koruny mi nahání husí kůži.
23. 06. 2008 | 18:47

zajicek8 napsal(a):

to badatel:
Jsou 2 moznosti:
1. Je Vam neco lehce pres dvacet, za socialismu jste nezil a opirate se o jakesi statistiky, jinak nemuzete psat takove bludy.
2. Patril jste k tem "vyvolenym", kteri dostali pridelen byt a valuty smenovali dle kurzu CNB a necekali na pridel.
24. 06. 2008 | 18:23

badatel napsal(a):

to zajicek8,
prosím specifikujte v čem to jsou bludy. Pokud někdo přijel z USA tak zhruba mu byly dolary vyměněny v tomto kurzu.Ten kurz takový byl a stát samozřejmě dával devizové příděly, protože valuty neměl nazbyt. Nicméně cenové relace bytů,zdravotnictví atd. byly takové jako jsem uváděl. Já jsem si byt bohužel stavěl vlastníma rukama.
Nenázývejte uvádění faktů bludy, dopouštíte se lži, a to se nedělá, že ano.
Vaše závěry jsou úsměvné, tak jako bych z Vašeho nicku soudil, že jste zajíček z Playboye.
24. 06. 2008 | 23:13

pepr napsal(a):

Není náhodou právě Pobaltí dobrým příkladem toho, že některá "moudrá" doporučení, třeba ta od OECD a MMF jsou někdy docela nemoudrá? Právě pobalstké státy byly vzornými žáky těchto institucí a neustále předhazovaným vzorem? Je otázkou, kdo by se měl chytnout za nos? Ti, kteří nemají krátkou pamět ovšem dobře vědí, že stejný jev se už v minulosti projevil při krizi v druhé polovině 90.let v Rusku apod. Stačí si přečíst někteou publikaci nositel Nobelovy ceny amerického ekonoma Stiglitze...
25. 06. 2008 | 07:49

Miloš napsal(a):

Ten článek je mimo mísu. Vše, co vydává za náhodu, je důsledkem naprosto zřetelného vývoje věcí. 1) kdo viděl hrát naše fotbalisty se Švýcary a slyšel trenérovy závěry z toho vystoupení, muselo mu být jasné, že jedeme domů, a to hned po prvním utkání.
2) kdo sledoval zprávy ze Slovenska, nebyl překvapen posílením naší koruny - naopak na tom mohl vydělat (to jenom analytici dělali z lidí pitomce, že netuší, proč naše koruna posiluje).
3) recese v jakékoliv zemi NIKDY není věcí náhody
Patrně to tak autor ani nemyslel, volil špatná slova. Chtěl asi jen říci, že kdyby nám ty věci někdo říkal vloni dopředu, nevěřili bychom mu. Tedy z dlouhodobého pohledu pro leckoho neočekávaný stav věcí - v žádném případě však náhody.
27. 06. 2008 | 20:27

Piťo napsal(a):

milá Paroubková žába!
Je hloupá Vaše představa že stát který se o chudé stará tím že sebere tím bohatším ( zdaní bohaté, slovník ČSSD) tím dlouhodobě stabilizuje ekonomiku. Borůvky s mákem!
BAJKA O MRAVENCI A CIKÁDĚ
=========================
Klasická verze:

Mravenec pracuje celé dlouhé horké léto; postaví si dům a vytvoří
zásoby na zimu. Cikáda si říká, jak je mravenec hloupý, takové pěkné počasí a mravenec se jen dře. Směje se, tancuje a užívá si. Pak přijde zima, mravenec se schová do tepla domu a pochutnává si na zásobách, zatímco cikáda se třese zimou a bez jídla brzy umře.

Současná verze:
===================
Mravenec pracuje celé dlouhé horké léto; postaví si dům a vytvoří zásoby na zimu. Cikáda si říká,jak je mravenec hloupý, takové pěkné počasí a mravenec se jen dře. Cikády se smějí, tancují a užívají si. Pak přijde zima, mravenec se schová do tepla domu a pochutnává si na zásobách. Cikády,třesoucí se zimou vyhladovělé, zorganizují tiskovou konferenci, na které se táží, kde vzal mravenec právo na to být v teple a dobře živený, zatímco jiní, méně šťastní, umírají zimou a hladem. Televize uvede vše v přímém přenosu, ukazuje třesoucí se cikády a záběry mravence,
jak si v teple útulného domova vychutnává dobroty všeho druhu. Televizní diváci jsou pobouřeni faktem, že v tak bohaté zemi jsou někteří ponechání utrpení jako chudinky cikády, když si jiní žijí v přepychu. Interpelují vládu, aby zvýšila mravenci daně, musí přece odvádět spravedlivý díl. Na základě výzkumu veřejného mínění vyjde zákon o ekonomické spravedlnosti se zpětnou platností. Daně jsou zvýšeny, mravenec dostane pokutu za to že neplatil daně ani zálohu na daň na příští rok(že jo uhlíři), a je mu finančním úřadem zabaven dům, protože nemá peníze na zaplacení daní ani pokuty. Mravenec emigruje na Bahami. Televize připraví další reportáž, tentokrát o obtloustlých cikádách, kterým nyní docházejí mravencovy zásoby a to přesto, že jaro a důchod je ještě daleko. Bývalý mravencův dům, nyní sociální ubytovna, chátrá za nezájmu cikád i vlády. Vládě je vytýkána nedostatečná sociální podpora a je vytvořena Speciální komise s náklady deset milionů( aby se dobře zaměstnali známí a snížila nezaměstnanost) . Mezitím některé cikády už se rozhlížejí po jiném mravencovi a tisk ještě více podtrhuje nutnost starat se o sociální nerovnost.
PS: Paroubkova noční můra: kde ty mravence brát, ti zahraniční mají domky a zásoby mimo jeho rajón.
02. 07. 2008 | 21:31

badatel napsal(a):

Vážený Piťo,
to co jste napsal je skutečně jen pohádka. V té pohádkové říši totiž málo který mraveneček typu učitel,lékař,badatel státní zaměstnanec atd. našetřil z regulovaného platu na domeček.ˇ
V tom je Vaše pohádka zajímavá, že nutí k zamyšlení jaký to druh mravenečků na ty domečky našetřil a kam, že se poděl ten majetek národa patřící mravenečkům, cikádám a ostatním broučkům a kde, že se vzal ten státní dluh 1300 miliard.
Pokud umíte pohádku i o tom, sem s ní.
02. 07. 2008 | 21:47

David napsal(a):

Souhlasím s badatelem. Je vidět, že na rozdíl od Piťa přemýšlí. Pohádka je sice pěkná, ale bylo by spravedlivé rozdělit ty mravence na ty skutečně pracovité a na ty loupeživé. Těch loupeživých bylo podle mého laického odhadu více než polovina. Přitom si velmi vážím práce všech skutečně poctivých podnikatelů.
03. 07. 2008 | 06:51

Ladok napsal(a):

To Badatel, co to tu meleš za kecy. Cenotvorba za socialismu byla úplně jiná než je tomu v tržním hospodářství, takže nesrovnávej koše z baňama - pan zaměstnanec má naprosotu pravdu a srovnává "srovnatelné",protože normálně říká polopatě jaká byla tehdy kupní síla průměrného člověka za socialismu a jaká je kupní síla průměrného člověka(i když je sice Ing., což není každý)nyní, kdežto tvůj příklad o premiérovi a nákupem akcií je směšný a zavádějící.
03. 07. 2008 | 09:41

10 mutterings napsal(a):

To Ladok: Zaměstnanec je sice inženýr, ale jinak je hloupej, možná eště hloupější než vy . Což mu nebrání v přidávání příspěvků (dokonce ani Vám), pokud tak činí slušně a normálně argumentuje. Argumentace odpovídá jeho inteligenci inženýra, který vystudoval díky své nadměrné agilnosti na svazáckých výborech, je slušnej, zato vy jste sprostej, nafoukanej a blbej parchant, hnisavý vřed na naší společnosti
01. 08. 2008 | 09:47

omar7 napsal(a):

[url=http://vb.5b5b.com/f113/][b]ثيمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f18/][b]نغمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f192/][b]رسائل[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/][b]جوال[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f12/][b]برامج[/b][/url]
[url=http://www.arab-photos.net/][b]صور[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f17/][b]مقاطع بلوتوث[/b][/url]
[url=http://www.arab-movies.net][b]افلام[/b][/url]
[url=http://www.arab-games.com][b]العاب[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f43/][b]كورة[/b][/url]
[url=http://www.sh8d.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.newn2r.com/][b]نيونار[/b][/url]
[url=http://www.trgmh.com/][b]ترجمة[/b][/url]
[url=http://vb.sh8d.com/][b]منتدى[/b][/url]
[url=http://www.galiti.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.3atboha.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.re44re.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.skkkr.com/][b] شات سكر[/b][/url]
31. 08. 2009 | 17:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy