Dno přede mnou, dno za mnou

19. 02. 2010 | 07:30
Přečteno 5777 krát
Opět jsem po půlroce vařil písmenkovou polévku. Dá se nad ní přemítat o budoucnosti. Když si z ní vylovíte »W«, získáte nejpravděpodobnější obrázek o ekonomice. Tedy sešup dolů - recese - oživení - zpátky do recese - a zpět vzhůru. Může se ale stát, že těch dvojitých véček budeme muset spořádat hned několik po sobě. Co když to bude ještě jinak? A vůbec, je dno před námi, anebo za námi? Inu, jak se to vezme...
V Ekonomu 30/2009 a v blogu Recese jako lžíce písmenkové polévky jsem ukázal, jak se vyvařuje po analyticku. S polévkovými písmenky »I«, »L«, »U«, »V« nebo »W« si s trochou představivosti můžete pohrát jako se scénáři vývoje ekonomiky.
Škoda že se nevyrábějí i těstovinové matematické symboly. Hned po tom dvojitém véčku by se ve vývaru vyjímala odmocnina. Finančník George Soros nedávno v Davosu uvedl, že on přemýšlí o vývoji ve stylu obrácené odmocniny. Tedy sešup dolů - oživení, ale jen zhruba do půlky toho, na co jsme byli zvyklí - a pak dlouhá stagnace, plahočení.
Nikdo teď nedokáže přesně předpovědět, kdo anebo co změní svět. Věřím ale v to, že má smysl dělat si scénáře ekonomiky. Proto do vás cpu ten vývar. Ano, také mám raději telecí řízek od Zdeňka Pohlreicha nebo pražskou šunku od Tomáše Karpíška, ale co z toho chcete vyčíst?
Vážněji, co třeba tento řetězec faktů a myšlenek o české ekonomice:
3. čtvrtletí 2008: Lehman Brothers na dně
4. čtvrtletí 2008: Maximum v rizikové prémii na mezibankovním trhu
1. čtvrtletí 2009: Koruna vůči euru na dně a akcie na dně
2. čtvrtletí 2009: Průmyslová výroba na dně, pak HDP na dně
4. čtvrtletí 2009: Inflace na dně

A co třeba dále takto:
2. čtvrtletí 2010: Tržní úrokové sazby na dně
3. čtvrtletí 2010: Nesplácené úvěry u firem na maximu, spotřeba domácností na dně a pak HDP podruhé v útlumu v duchu »W«
4. čtvrtletí 2010: Oživení mezd
1. čtvrtletí 2011: Nezaměstnanost na maximu
2. čtvrtletí 2011: Nesplácené úvěry u domácností na maximu
4. čtvrtletí 2011: Deficit státního rozpočtu na maximu
... pak někdy lepší časy, pokud nezbankrotuje stát ...
... a pak příští krize...

Berte to jako myšlenkové pochody. Neříkám, že to na sto procent takto bude. Ale zdá se mi to jako nejpravděpodobnější scénář. Co si z toho vzít? Není dno jako dno. Mezi dnem akcií a dnem v ekonomice byly čtyři pět měsíců zpoždění. Mezi dnem v průmyslu a maximem v míře nezaměstnanosti může být prodleva až deset dvanáct měsíců. Bankéři by měli zpozornět při rozdílném maximu v problematických úvěrech firem a domácností...
Proto se může stát, že z polévky budeme dlouho lovit dvojitá véčka. A to hned v několika lžících po sobě. Anebo to bude ta Sorosova obrácená odmocnina. Ony ty dva scénáře jsou si v duchu podobné (neplatí pro hnidopichy). Nemusíte se mnou souhlasit. Ať je to ale, jak chce, doporučoval bych podobné myšlení, řetězec různých maxim a minim v ekonomice, dostat do mozku. Budete vědět, jaká dna máme za sebou a jaká dna, rizika stále ještě před sebou. Můžete si lépe připravit scénáře ekonomického vývoje a napasovat je na firemní hospodaření či rodinný rozpočet.

PS: K řetězci myšlenek na téma ekonomická dna mě navedla výborná prezentace ekonoma Tomáše Holuba z České národní banky - viz www.cnb.cz "Setkání ČNB s analytiky«.

Psáno pro můj oblíbený Ekonom (vydání z 18/2/2010).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

slavwin napsal(a):

Pořad stejná píseň, Ach není tu .... Pořád stejní postižení nebo ti od kterých se má vzít. Mi už to leze na nervy, jak jste na tom Vy co nás chcete obrát. Pardon ztlumit spotřebu do popelnic se přece hází 30% zaplacených potravin, vyhazovat televizor ledničku po 10 létech je přece škoda.
19. 02. 2010 | 08:31

slavwin napsal(a):

Pořád stejná píseň Ach není tu není ............. Pořád stejní ti od kterých to třeba doplnit, pardon snížit spotřebu, v kontejnérech přece končí 30% zaplacených potravin, nový televizor, lednička po 10 létech je přece škoda.
19. 02. 2010 | 08:36

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,že to bude nakonec jinak,padesát na padesát,zda se splní odhady,je věcí pouhé náhody.Tužka.
19. 02. 2010 | 09:26

mirekP napsal(a):

S Vaší prognózou souhlasím, velmi pravděpodobná a reálná.

Jako pesimista prohlašuji: ještě zabrečíme.
19. 02. 2010 | 09:32

Olga napsal(a):

Problém vidím v tom, že se nedíváme na potřebu, ale na růst výroby. Vyrábíme nepotřebné, abychom mohli vykázat růst. Přitom by nám stačilo daleko méně, a automaticky by se snížila spotřeba energie, exhalace a pod. Mohla by se snížit délka pracovní doby. Lidé by se mohli více věnovat dalšímu vzdělávání a nebo koníčkům. Je však potřeba dát jim dostatečnou odměnu, aby toto všechno mohli plně využívat. Je lépe dát lidem za méně práce více peněz, než hledat možnosti řešení ničením hodnot válkou, a pak znovubudováním zničeného. Snad si člověk bohatší život zaslouží.
19. 02. 2010 | 09:35

Míval napsal(a):

Myslím, že důvody psaní podobných článků jsou dva. Jednak ukázat, že autor ještě žije. A za druhé - v případě, že předpověď nějakou souhrou nedefinovatelných náhod vyjde - získat možnost čechrat si peříčka, jaký že to velký odborník pan autor je.
Pokud předpověď nevyjde, neděje se naprosto nic, protože se ztratí v množství dalších nezdařených věšteb.
19. 02. 2010 | 09:36

karelhá napsal(a):

Ten svět čísel je dost pomíchaný a zmatený. Když si, zcela hypoteticky představím, že akciovky vyrábějí, prodávají, inkasují tržby, třeba i zvyšují zisky, ale díky "finančním investorům" (jak se dnes nazývají velkovexláci a držitelé "natištěného" kapitálu)se zbortí ceny akcií těch akciovek na burze je to krach? Je, ale čeho vlastně? A hlavně jak se v tom vyznat když jsou v jedné hromadě anonymně realita a bubliny?
A máme tu pak dramata. Řecko krachuje. Ale měl by to být především problém těch, kteří půjčovali. Gamblerovi jsem půjčil nevědomky jednou. Kdo půjčuje pořád, je to jeho kšeft, jeho riziko. Především ať nechce ten "investor"své ztráty z půjčování zaplatit ode mne. O zisky se se mnou taky nedělí. Jen tak se snad ten nadbytečný natištěný kapitál zredukuje na únosnou míru a nebude tolik škodit. Zatím se jenom množí.
19. 02. 2010 | 09:39

SuP napsal(a):

Ano pane Michle.
Jak známo: ......a dál už jen samá pozitiva a sociální jistoty .......
19. 02. 2010 | 09:53

Kačer Donald napsal(a):

Když se ukazuje ,že třeba v takovým Řecku už je prodanej budoucí zisk letiště nebo supermarketu ,tak to je špatně navždy .Když je zadlužený a prodaný a projedený něco ,co ještě ani nebylo vytvořený ,ukazuje se ,že prodat se dá všechno .Ale ať potom není USA a EU naštvaný na Čínu nebo Irán ,který prostě v takovým modelu žít nechtějí ,já se jim ani nedivím .
19. 02. 2010 | 10:17

nick y napsal(a):

Nehodilo by se spíš: "Mha přede mnou,mha za mnou"? Co jiného nám dosud analytici z mistrovství ekonomického světa předvedli? Graf očekávání vývoje Kč k € v rozpětí 21 až 29 CZK/EUR ? A to ještě bez jakýchkoliv možných sankcí v případě,že to bude úplně jinak?Jak můžeme takové !expertizy akceptovat,z čeho jsou takoví "proroci"živi? Kdybych si hrál na podobného experta ve své firmě,nemohu ani náhodou obstát.Zdravím vás
19. 02. 2010 | 10:28

ok napsal(a):

A po ustálení to bude jedno velké písmeno L nebo velká řecká Gamma?
To je mnohem podstatnější než to, jakým způsobem momentání hledání nového rovnovážného stavu probíhá. Každý kybernetik ví, že systém může při hledání rovnovážného stavu oscilovat zcela náhodně, z oscilace se konec odhadnout proatě nedá.
19. 02. 2010 | 11:33

šášula napsal(a):

Mr. Michl, můžete jako erudovaný ekonomický odborník, jistě si to o sobě myslíte, stejně jako tem šašek na hradě, národu sdělit, ke kterému měsíci tohoto či nastávajícího roku nás opustí ekonomická krize začneme se mít dobře tak, jak nám to sliboval V. Havel v roce 1989 a 1990. Pokud to nedokážete, tož ekonomický odborníku mlčte. Nejste odborník a nemáte národu, co sdělit.
19. 02. 2010 | 12:52

hovorka11 napsal(a):

Máte pravdu, tak nějak to bude.
Vše ale víme už dávno z hradu:
Léčená i neléčená chřipka trvá stejně dlouho a nemá se proti ní očkovat.
Takže nic nedělat, jen čekat až až se samo vše vyřeší, hlavně nic neregulovat a čekat, jak nejmoudřejší finančníci zalepí ztráty na svých účtech z krachujících výrobních podniků !!
19. 02. 2010 | 12:59

katar napsal(a):

To... "
Psáno pro můj oblíbený Ekonom (vydání z 18/2/2010)." aneb, ten se s vámi bavit nebude!
19. 02. 2010 | 13:01

Láďa napsal(a):

Je tady ještě mnoho neznámých. Krizi třicátých let vyřešil nástup fašismu v Německu a přípravy na válku. Přitom nacisté se dostali k moci zcela legální cestou, protože to byla společenská objednávka. Mám obavy, že scénář bude podobný, pokud nenastane nějaká jiná (měkčí) forma diktatury, která alespoň částečně "vyléčí" neduhy "volné ruky trhu", která sama o sobě krizi nevyřeší.
19. 02. 2010 | 13:09

mage napsal(a):

pro Olgu

Myslím že je to po několikáté, kdy je Váš příspěvek plný "truismů" - s jednotlivými větami se nedá nesouhlasit ale dohromady to nefunguje.

Výroba je odrazem potřeb (pokud vyrábíme nepotřebné odrazí se to v růstu zásob). Také souhlasím, že vyrábíme nesmysly - ale když to lidé to kupují, tak proč nevyrábět. To je poměrně zásadní axiom ekonomie, který se těžko rozporuje. Poptávka (potřeby) se prostě promítají do nabídky (výroba).

Určitě by nám stačilo méně, určitě by se snížila spotřeba energie, bylo by méně exhalací atd. Bohužel lidské potřeby jsou poměrně neomezené. Máte jen dvě možnosti: (1) stát se diktátorem a přikázat lidem co mají chtít a co mohou dostat; (2) nabádat je aby chtěli méně - tady je dobré začít u sebe...
Délka pracovní doby by se snížila určitě, lidé by se mohly vzdělávat (mimochodem, ty co se chtějí vzdělávat už to dělají, ty co nechtějí to stejně dělat nebudou). A proti koníčkům také nejde nic namítat.

Jak méně pracovat a více vydělávat řeší lidstvo odnepaměti. Dostali jsme se docela daleko, ale pořád to jaksi ještě není ono. Prostě chleba se sám neupeče. I když to v supermarketu tak skoro i vypadá.
Myšlenka dát všem víc peněz za méně práce je pěkná, ale když někomu přidáte, musíte někde jinde ubrat...
19. 02. 2010 | 13:16

JŠ napsal(a):

Co se týká názorů na ekonomický vývoj ve světě,tak např. názor bývalého premiéra Zemana je ten,že viníkem krize jsou bankéři a jejich zásadní chybou bylo financování hypoték do výše 100 procent hodnoty nemovitosti.
viz. článek

http://www.euro.cz/detail.j...
---
Všeobecné známá fakta jsou,že banky v USA půjčovaly kdekomu,nastal boom ve stavebnicctví a celkově růst ekonomiky,ale jakmile došlo ke zpomalení růstu a nesplácení hypoték,došlo ke snižování cen nemovitostí a následné ekonomické krizi.Kdybych to měl popsat písmenkem,tak by to bylo písmeno A.Rychlý růst tedy znamenal následný rychlý propad.

Následující odkaz je na článek,který popisuje,jak to vypadá,když je na trhu výrazný převis nabídky nad poptávkou.

http://www.ecpm.cz/cz/clank...

Je jedno trefné rčení: Žádný strom neroste do nebe.

Obecně pojistkou proti krizi na trhu s hypotékami je jednak financování hypoték do výše max. 80% hodnoty nemovitostí a dále zapracování takovou podmínku do smlouvy,která v případě ekonomické krize dává klientovi nějaké jistoty.Např. podmínka,že v případě ekonomické krize a ztráty zaměstnání nebo poklesu příjmu může klient využít možnosti zvolit nižší měsíční splátku a delší dobu splatnosti po celou dobu trvání krize.Konkrétní hodnoty,dle kterých by se určovalo jaký stav ekonomiky se už považuje za krizi(recesi) v daném státě,by záviselna oficiálních hodnotách statistických úřadů v daných státech.Samozřejmostí každé smlouvy by mělo být pojištění i pro ztrátu zaměstnání,možnost odkladu splátek atd.
19. 02. 2010 | 13:29

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michl
Půjde dnes BAC (NYSE) up nebo down? O kolik % ?
P.S. Obávám se, že čeští ekonomové umí tuto otázku zodpovědět až after the bell. Ale radit co a jak s našimi penězmi, v tom jsou šíbři.
P.S. 1) Já tipuju jih, tak 0,5 %. Ale mám pouze klapetkovou školu.
19. 02. 2010 | 13:39

JŠ napsal(a):

Jednou z příčin ekonomické krize a zvýšení nezaměstnanosti konkrétně v ČR je poměrně velké procento firem v ČR,které byly nebo jsou závislé na automobilovém průmyslu,tedy jsou subdodavatelé.Dle článku v Profitu v Česku dnes vyrábí automobilové díly asi 300 společností, z toho 121 je členem Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Celkem zaměstnává dodavatelský sektor v ČR asi 125 tisíc lidí.

http://www.profit.cz/clanek...

velká část firem v ČR dodává součástky taky např.firmě Opel.Opel jako spousta dalších automobilek řešil potíže s odbytem,viz. např.

http://www.novinky.cz/auto/...

http://ekonomika.idnes.cz/a...

Propuštění budou přirozeně šetřit,což sníží odbyt dalších firem,viz. např.

http://ekonom.ihned.cz/c6-1...

http://ekonomika.ihned.cz/c...

Na to,aby se dalo předpokládat co bude nepotřebuju analytiky,stačí si přečíst články z netu.

Analytik by měl říct,co by mohlo s jakým procentem pravděpodobnosti nastat,kdyby se udělala konkrétní opatření.
19. 02. 2010 | 14:09

JŠ napsal(a):

Vezměme si např. trh s domácími spotřebiči.Náročné požadavky chystá Evropská komise. Nyní lze v obchodech na území Evropské unie prodávat přístroje označené podle své energetické náročnosti písmeny A++ až G, od července 2010 ale budou povoleny jen spotřebiče označené písmenem A.
viz. článek

http://zahranicni.ihned.cz/...

Toto si myslím že je krok správným směrem.Šrotovné až 1000Kč za nákup energeticky výhodného spotřebiče nabízí ČEZ a E.ON.

http://www.nazeleno.cz/bydl...

Otázka je,kolik konkrétně to v konkrétních případech je a zda se se neměl připojit i stát (i když ČEZ je státní firma).
19. 02. 2010 | 14:26

Olga napsal(a):

maqe
Já to vidím poněkud jinak. Neznám nedostatkové zboží. Zato přebytky vidím všude. Nebo vidím snad jinak než vy?
19. 02. 2010 | 14:35

JŠ napsal(a):

Co se týká hracích automatů,tak viz.

http://ekonomika.ihned.cz/c...

Líbí se mi návrh KDU,viz.

http://ekonomika.idnes.cz/l...

Je ovšem potřeba vytvořit příslušný zákon tak,aby to zase neskončilo arbitrážemi,viz. např.

http://ekonomika.idnes.cz/v...
19. 02. 2010 | 14:41

JŠ napsal(a):

Podle strany ze zisku bylo odvedeno státu a obcím na správních poplatcích 4,2 a na veřejně prospěšné účely 3,5 miliardy korun. "To je velmi málo ve srovnání s civilizovanou Evropou," řekli lidovci s tím, že v ČR je více herních automatů než v celé EU dohromady. "Jen v Praze je stejný počet automatů jako v celém Německu," tvrdí KDU-ČSL.

A lidovci varují, že v roce 2007 přesáhl počet sebevražd přímo způsobených hazardem 600.

"Jeden hrací automat ve Francii vychází na 18 tisíc Francouzů, zatímco jeden hrací automat v ČR vychází na 170 Čechů. V ČR je zhruba 100 tisíc patologicky závislých hráčů," pokračovali v číslech lidovci.

viz.

http://domaci.ihned.cz/c1-3...

A teď analytici poraďte,jak zmírnit vliv lobbystů na poslance.
19. 02. 2010 | 14:46

vlk napsal(a):

Nevěřím těmto předpovědím
IV.Q. 2010 oživení mezd
A ani I.Q.2011 nezaměstnanost na maximu.

Nevidím sebemenší důvod proč by mzdy měly začít růst . Nota bene v situaci , kdy bychom byly pod vrcholem nezaměstnanosti.
Ale nevěřím ani tomu vrcolu. Soudím, že přijd e ještě později. Bude tam velké tzv. dopravní zpoždění za vývojem ekonomiky.
Předvídáte dva vrcholy nesplácení úvěrů. Což logicky povede k úvěrové restrikci bank. Takže nebude možné, aby nezaměstnanost šla dolů.
19. 02. 2010 | 14:49

mage napsal(a):

pro olgu

Také vidím přebytky. Ale co s tím? Zakázat vyrábět? :-)
Je velký rozdíl něco vidět a něco s tím (moci) udělat.
19. 02. 2010 | 15:10

ironik napsal(a):

v zamyšlení nad filozofujícím analytikem při konzumaci abecedy bych rozhodně očekával přežvykování statistických čísel byť jak koliv zfalšovaných,a hlavně bych si sám sobě vyjasnil SLOVA potřeba a spotřeba a to nejen v generační posloupnosti ale i s ohledem na globalizaci i směrem k EU,jinak to vypadá že autora postihl jen záchvat psavosti.
19. 02. 2010 | 15:35

Olga napsal(a):

maqe
To je ta moje přehnaná věta. Dát lidem peníze za nevyrobené.
19. 02. 2010 | 15:55

Gerd napsal(a):

Boha jeho, to je blábol!
Na obranu p. Michla musím napsat, že jako papírový ekonom a analytik čerpá zásadně z dat ČSÚ a jiných podobných výdobytků, nikoliv z vlastního zkoumání situace.
Když nám zde v prosinci 2008 naléval optimismu do žil, psal jsem, že krize je daleko hlubší a propad průmyslových podniků v té době činil více jak 30 %.
Takže pane Michle, tato krize má pro ČR (hodnoťme jen ČR) opravdu tvar W. S tím, že první dno kulminovalo duben - květen 2009, zmírněno šrotovným a opatřením německé vlády. druhé dno nastalo v listopadu až prosinci (tedy já jej odhadoval na listopad, reálně bylo až v prosinci) a to díky úžasné mozkové aktivitě pánů Kalouska a Janoty. Rozpočet nadhodnocen o cca. 4 % a propad HDP o zhruba 4 % to dělá dohromady přes 8 % a tedy jeden měsíc úplného výpadku státních příjmů! Proto to druhé dno.
Rok 2010 jsem odhadoval jako rok mírného nárůstu ekonomiky, spíše stagnace. Dovolím si opravit předpověď na více optimistický odhad, růst tu bude už znatelný v roce 2010. Podniky se začínají zdvihat ze dna a normálně jedou. Vadou na kráse je nedostatek součástkové základny v některých oborech stěžejních pro ČR, třeba elektrotechnickém průmyslu. Ve strojírenství je pořád ještě převis kapacit výroby, takže spíše očekávejme mírné oživení.
V globálu je ale kriez za námi.
Zjednodušeně řečeno, Angela Merkel zachránila nám českým peciválům pozadí a vytáhla za Kalouska a Janotu horké kaštany z ohně. Česká vláda, NERV a ekonomové neudělali jako opatření proti krizi NIC. To minimum aktivit není rozhodující. Krize ale nepominula smaa od sebe, ale díky aktivitě našich sousedů.
Takže klid, krize skončila.
Stejně jako v počátku krize je i nyní p. Michl asi tak 3-4 měsíce opožděn za reálným vývojem na trhu.
19. 02. 2010 | 16:07

Hloupý Honza napsal(a):

Pane Michle,
analytici a jiní jim podobní jsou jak meteorologové předpovídající počasí. Těch variant do kterých se mohou strefit není moc, takže někdy jim to vyjde ale většinou ne. Nejoblíbenějšími jsou ty neextrémní, šedivé, alibistické pojmy: polojasno-oživení, občasné přeháňky-udržitelná nezaměstnanost, zmenšená oblačnost-klesající tendence apod.. Jak se ukazuje, nevycházejí již ani krátkodobé předpovědi, a to ani těm ani těm. Jinak doporučuji do polévek výborné čínské nudle, ... a to i k případnému analytickému zamyšlení.

Hezký den
19. 02. 2010 | 16:12

Emanuela napsal(a):

Co si to vaříte za polívky ,měl byste jíst zdravě ,já se o vás tak trochu i bojím ,jestli takhle jíte ,no to potěž prsa teda )))))Jsem mladá a pěkná ))))) ,kdybyste chtěl ......
19. 02. 2010 | 16:15

Nunu napsal(a):

Ne, teď už to bude jenom sešup. Žádné továrny "neroztočí kola" jak se vždycky stalo po konci "normálí" krize, žádné oživení výroby nelze čekat. Žádná výroba tu už prakticky není, všechno se přesunulo do Asie. Západ nic nedělá, jenom kupuje levné věci z Číny. To jde dělat do chvíle, dokud nejsou naše peníze v Číně. Peking se topí v penězích, chystá se stavět v Evropě dálnice, skupovat firmy...
Mazaní Židé, ovládající hospodářství, se přepočítali. Brzy už nebudou smetánkou oni, ale vytlačí je stejně šikovní Asiati.
19. 02. 2010 | 16:33

karel napsal(a):

Nikdo nevi kdy skončí krize ale jedo je jisté historie a sni krize se opakuje v ruznych obmenách a farbach
19. 02. 2010 | 17:17

mage napsal(a):

pro Olgu

No a tady jsme zpět u toho, proč jsem psal tu první reakci.
Kde nic není, není co rozdávat. Nevyrobíte, neutržíte, nemáte na mzdy. Kde v tom chcete najít peníze navíc opravdu netuším.
19. 02. 2010 | 18:22

Olga napsal(a):

maqe
Nesmíte brát tak přímočaře. Já neříkám, že je to jednoduché. Ovšem - neprodané zboží zabírá skladovací prostory, ty něco stojí. Mnoho zboží skladováním se znehodnocuje a mnoho se přímo likviduje. Ale asi máte pravdu. Je to utopie. To by šlo jen ve společnosti kde nejsou peníze a vyrábí se dle potřeby, a každý si bere dle potřeby.
19. 02. 2010 | 18:42

vlk napsal(a):

Gerde
osobně doufám, že máte pravdu vy a ne já. Jsme daleko skeptičtější a letos na hospodářský růst nevěřím. Budeme rádi, když to bud e za nulu. Spíš si myslím.. no ale nebubu s trašit, ale vychází mi to úplně jinak než vám. Ale rád se spletu.
19. 02. 2010 | 18:48

Vědma napsal(a):

Tzv. západní civilizace jde do kytek tak jako v dějinách všechny rozvinuté před ní. Žádné kecy levičáků ani pravičáků případně dalších tomu nemohou zabránit. A jejich skutky už vůbec ne. Spíše zatím vše urychlují. Tak se těšme na daleko horší časy.
19. 02. 2010 | 19:20

Dadario napsal(a):

Mám dotaz - stojí za to pořád udržovat při životě tu polochcíplou kobylu globálního kapitalismu? Co jen už jsme do něj nainvestovali peněz! A on se pořád potácí na hraně klinické smrti, jen sem tam se mu uleví, radostně si poskočí a pak zase lehne. Namísto abychom jeho aplikací bohatli, tak jej stále jen dotujeme. Kdybychom takto dotovali socialismus, tak si všichni žijem jako prasata v žitě. Jenže zachraňovat vypůjčenými penězi socialismus bylo fujky, ale zachraňovat kapitalismus je normální.
Něco je špatně.
19. 02. 2010 | 19:46

Jarýn napsal(a):

V 3D světě zanedbáváte osu z. Nasaďte brýle a uvidíte jasnou marxistickou spirálu, ale v Číně.U nás se růst růstu nekoná, vypadá to, že jedeme po tobogánu rychle dolů a zaryjem se držkou do země.Pro Krtka je to výhoda, čeká ho tučná žížala.
P.S.:tunel Hlubočepy-Beroun to bude ten správný tunel!
19. 02. 2010 | 19:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michl
Tož já se sek o 0,5% ...BAC(NYSE)..closed at 15,88 USD.
Váš tip jsem nezaznamenal.
Těším se v pondělí. Bye.
19. 02. 2010 | 22:40

Jozef napsal(a):

Kapitalizmus je utopiou.Len utopickou cestou prezitia zapadnej civilizacie i celeho ludstva.

Myslim,ze prechodne koncepty reagovania mozu poskytnut ekonomovia ako Stiglitz,seriozne riesenia musia ist uplne novymi cestami,takymi a podobnymi ako ing.Schlimbach.
19. 02. 2010 | 23:08

Pípa napsal(a):

Přátelé,
připusťe si už konečně fakt, že lidi nemají peníze a proto nenakupují. Vy stále věříte těm ekonomickým blábolům, že lidé se bojí investovat, že lidé šetří, že trh je nervózní. Houby. Lidi prostě nemají peníze. A mít je nebudou, protože zde nejsou příležitosti, resp. není dostatek příležitostí je vydělat. Takže se můžete třeba upísmenkovat a umudrcovat. Lidi nemají prachy!!! Pár let žili na úvěr. Ale to už přestalo. Kapíto?
19. 02. 2010 | 23:25

Gerd napsal(a):

vlku,
já vycházím z informací z praxe. Jsou obory, které už jedou a nestíhají. Dost často z důvodu, že vlivem krize omezili kapacity výroby. V Německu se už kola roztočila, ale pořád ještě jsou a budou dozvuky. Problémem p. Michla a jiných bankovních analytiků je, že jejich zdrojem informací jsou statistické úřady. A ty mají zpoždění. Proto taky ten tyátr v zimě 2008, že krize nám nehrozí. A zrovna p. Michl nás všechny tady nabádal k optimismu. Mnozí tu psali, že krize bude hlubší. No, p. Michl pravdu zase neměl. A myslím, že ji nemá ani teď.
Na výskání to sice ještě nebude, ale to nejhorší už bude pomalu za námi. Jenže tahle krize vyřešena nebyla. Za 3-5 let ji tu máme zpátky v daleko větším rozsahu. Za cenu mnoha peněz jsme jen získali oddechový čas.
20. 02. 2010 | 00:07

stepanka C. napsal(a):

Gerd ,píšete nesmysly .Co je to ,,Neviditelná ruka trhu ,člověk potřebuje pro život některý základní věci jídlo ,pití ,oblečení ,bydlení , volný čas pro další osobní rozvoj atd. Co dělá neviditelná ruka trhu ???Udělá část z těchto věcí naprostý většině nedostupnou třeba bydlení a pro mnohý i volnej čas .Sype úvěry třeba na bydlení a jakmile se objeví poptávka ,tak se bydlení zdraží ,zase sype úvěry a zase se zdraží ,takže suma sumárum je systém nastavenej tak ,aby se sypali úvěry ,vydělávali banky a pro většinu lidí byly tyto základní věci nedostupný .Ani výroba se nemůže rozvíjet pod vlivem ,,svobodnýho trhu ,, .Vyrábíte ,zlepšujete ,pracujete víc a víc ,až se dostanete na úroveň ,kdy je zbožího dostatek a cena jde dolů. V podmínkách svobodnýho trhu se doporučuje výrobu omezit ,snížit počet těchto výrobků na trhu a navýšit cenu na rentabilní .To sebou nese propustit i část personálu .Takže v podmínkách ,,svobodnýho trhu ,, čím líp a víc budete pracovat ,tím větší šance ,že vás jednou vyhoděj .Kdyby to dělník správně chápal ,tak by tu práci měl dělat lážo plážo a chvílema jí i brzdit .Protože neviditelná ruka trhu zásadně neocení dobrou práci .Systém je to strašnej ,dluhy budou růst a růst ,věci dostupný lidem nebudou a tím pádem se ta společnost správně rozvíjet nemůže ,což ponese další problémy .Takže teď už si doufám i Gerd uvědomil ,jak to funguje a bude pracovat sice pořád ,ale lážo plážo ,všimněte si ,jak pracujou lidi v Německu ,pořád ,ale lážo plážo ,protože vědí ,že udělat moc není výhra .Tak papapa kluci.
20. 02. 2010 | 06:20

vlk napsal(a):

Gerde

i já se opírám ve své pesimistické prognoze o praxi. O to, na co si mohu sáhnout. co vidím kolem mne. A nejsem zdaleka tak optimistický.
A myslím, ež mám slušný přesah i na Německo. A tam to rozhodně není takové, jak popisujete.
Ale nejde o to, kdo z nás má přesnější odhad. Já se rád budu mýlit a rád budu za rok konstatovat , že jsem se na rozdíl od vás hrubě mýlil.

V čem s e shodujeme je konstatování, že krize a jejípodstata není vyřešena. A že se určitě vrátí. Protože nebyla vyřešena ani její bezprostřední příčina - totiž existence příliš velkých pro pád. Ti se touhle krizí, jen stali ještě většími. Se všemi důsledky.
20. 02. 2010 | 09:47

mage napsal(a):

pro Olgu

To není utopie. Tenhle systém tu máme. Lidé si berou podle potřeby. Lidské potřeby jsou ale neomezené, tak jsme si jen zavedli strop na spotřebu v podobě příjmu resp. omezeného rozpočtu, který každý máme.
Problém vždycky nastal v okamžiku, kdy to někdo zkouší změnit a uměle mění ceny věcí. Experiment komunismu vydržel bohužel docela dlouho, zdravotnictví "zdarma", vzdělání "zdarma", affordable housing a podobně stále běží.
A problém navíc ve stejném duchu. Někdo vytváří méně hodnot než jiný, ale v rámci přerozdělování dostane přilepšeno, aby rozdíl nebyl tak velký. Tohle existovalo vždycky a je to dle mého názoru správné. Ale zlom nastal v okamžiku kdy se z dobrého skutku stal nárok...
Iluze, že hodnoty se vytváří sami od sebe, je opravdu nebezpečná.
20. 02. 2010 | 16:54

Gerd napsal(a):

stepanko C.,
nevím, zda jste tolik pila nebo odpovídala na jiný příspěvek. K tomu, o čem jsem psal já, jste nenapsala ani řádku. Nebo vůbec nepochopila? A kde jsem co psal o neviditelné ruce trhu? Na takový blábol jste vážně přišla sama? Asi máte halucinace.

vlku,
neshodnem se možná jen na dalším vývoji HDP, ale co se týká příčin krize, resp. jejich neřešení, zde naprostý souhlas. Však ona se ta samá krize vrátí, ale už nepůjde zahnat tištěním peněz. Nebo možná dluhopisy Asiati koupí, ale budou za to něco chtít. Možná technologie? Číňané už skoro skoupili všechna možná naleziště vzácných kovů.
21. 02. 2010 | 00:10

Důchodce68r napsal(a):

Moje hospodářství, to je hlavně 19 slepic. Mám je na zahradě. Mám tam taky velikánskou hromadu odpadového pěnového polystyrénu. Neplechy slepice. Zachutnal jim, náruživě ho zobou, o pšenici nezájem. Musím tomu zabránit, jinak bude po snůšce, pak i po slepicích. Zvládnu to, oddělím ho plotem.
No, a ty státní ekonomiky, jsou jako ty slepice. Cpou se nepodloženými penězi, hromadně se předlužují. I to bych zvládl, mít ale tu moc, jakou mám na své zahradě.
Takže, zatím jen polystyrénu přibývá, pardon, tisknou se další dolary. Snůška bude pokulhávat a prognóza v delším výhledu vůbec není příznivá.
Vlastně, kdyby byl zájem, mohl bych pár slepic pokusně nechat dál na tom polystyrénu, ať vidíme co to udělá. Asi to nebude průběh W, spíš WC, nebo tak nějak. Rozhodně to nebude odmocnina.
Myslím to vážně, a zdravím vespolek.
21. 02. 2010 | 05:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Důchodce68r
Nemějte obavy. Slepice Vám otráví hyperinflace, nebo rituálně zařízne nějaký návštěvník synagogy. Jediné co Vám zbyde , bude polystyren.
Doporučuji proto polystyrenem zateplit barák, na zahradu nasadit místo okrasných keřů a anglického trávníku ertéple a zelí.
Takto přežijete do doby, než slepicím zase začne chutnat pšenice. (Pokud Vám ji mezitím nesežerou noví Návštěvníci - tedy krysy a mravenci).
21. 02. 2010 | 14:05

stepanka C. napsal(a):

Nemá cenu mě napadat Gerde ,naučte se chovat k dámě slušně,jinak vás budu oslovovat ,,Milý křupane ,, .Každopádně bych rád napsala ,po tom co jsem viděla Topolánka ,aby ODS dala do kupy zákony co se týče ČNB a přestala lidem vnucovat ,jak je důležitý ,aby normální lidi všechno zaplatili .Je to chyba práce ČNB ,parlamentu ,statistického úřadu ,animonopolního atd. atd. a všech dalších parazitů -člověk který normálně pracuje ,vytváří hodnotu a nemá chuť ani potřebu platit díky proamerické činnosti ČNB .Co se týče našich politiků ,tak jejich předvolebním programem je již řadu let ,aby se americký a německá daňový poplatník měl dobře.To co předvedla ODS byla doslova protistátní činnost .Gerde polepši se .
21. 02. 2010 | 20:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autor
Můj typ na dnes Po 22.2.2010 (BAC, NYSE, Závěr)= 16,20.
22. 02. 2010 | 14:30

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 06:38

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 06:39

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 07:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 04:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy