A docela malá úvaha o zemědělství (4)
Po bezpečnosti a školství ještě jednu – menší – úvahu o zemědělství. Jaké by mohlo a mělo být, protože jsme to, co jíme. A když nebudeme jíst, nebudeme.
Malá úvaha o školství (3)
V posledních letech jsem se jako poslanec zabýval především bezpečností a školstvím. Minule jsem tu shrnoval své zkušenosti z armádní bezpečnosti, dnes bych chtěl doplnit druhou část – a to o školství.
Malá úvaha o bezpečnosti země (2)
Minule jsem se zamýšlel, co je vlastně podstatou spokojeného občanského života a co by každý volič chtěl, aby mu bylo politiky především slíbeno. A protože jsem se poslední roky zabýval především bezpečností a školstvím, chtěl bych se tady podělit o pár nápadů v těchto oblastech. Dnes tedy především o armádě.
Krásná země a šťastní lidé – proč to v programech stran není? (1)
Volby máme skoro za dveřmi, ale nevypadá to, že by se ve změti prohlášení, ostrých výpadů a sebevědomých tvrzení objevilo něco, co by bylo dost rozumné na to, aby člověk mohl spontánně zvolat – takhle bych to chtěl. Kéž by to takhle mohlo u nás vypadat! Šťastní lidé a krásná země, ve které je radost žít.
Rodinné stříbro netřeba jenom chránit, ale také rozmnožovat
Počátkem roku přišel vicepremiér Havlíček s nápadem, že když už kupujeme za 52 miliard bojová vozidla pěchoty, že by z toho republika měla mít něco víc než jen kvalitní pancíř kolem několika set vojenských specialistů. A navrhl, aby ve spolupráci s vítězem zakázky vznikl na výrobu těchto BVP nový český podnik. V něm by se pancéřáky v zahraniční licenci vyráběly a stát by měl výrobu pod kontrolou.
Návrat kolektivní viny na Wikipedii?
Před 20 lety, v lednu 2001, vznikla Wikipedie. Dnes pro všechny zcela samozřejmý zdroj informací. Za těch 20 let obsáhla skoro 300 jazyků, přičemž největší počet (zhruba 5 milionů článků) je v angličtině. O dva roky později, v listopadu 2002, vznikla i Česká Wikipedie. Wikipedie je bezesporu mimořádný vklad do celosvětového znalostního dědictví, bohužel ale, stejně jako jiné vynálezy, se v průběhu času stala zbraní. V tomto případě zbraní v dezinformační válce.
To temné a to světlé v nás na pozadí pandemie
Uzavřel se jeden z těžkých roků v dějinách, ve kterém bojovala technická civilizace s virem a předsudky. Zatím nevítězí, ale má už všechny pomůcky k tomu, aby válku vyhrála. Pokud tedy lidé uvěří vakcíně spíš než pohanskému smýšlení, že je to vše "nějaké divné", určitě je za tím ďábel a nejlepší je pomazat se česnekovou pomazánkou a pak do sebe na ochranu obrátit šest piv a nějaké panáky.
Rakev nemá kapsy
Krátké rozvolnění se opět uzavírá. Co jsme stihli během té doby?
Rozsvícené svatostánky
V okně jednoho z vědeckých ústavů, kolem kterého chodím a kde se jistě dělá velká věda, se objevilo trocha chvojí a řetězec vánočních světýlek. O pár ulic dál bylo adventní téma na nástěnce jednoho z barokních kostelů a skoro naproti se z obchodního domu linula nějaká vánoční hudba. Je to tu, přišel adventní čas, se vším, co k tomu patří.
Tak už jsme opravdu Superb definitivně vzdali?
Šéf Škodovky pan Schäfer nás bohorovně chlácholí, že ztráta vlajkové lidi českého automobilového průmyslu není žádný problém. A novináři na to kývají a bez zájmu kývá i opozice a vláda. Opravdu se nenajde nikdo, komu to není jedno?