Turbanem proti policii

08. 12. 2009 | 11:16
Přečteno 7037 krát
Británie si zadřela pěknou třísku do hýždě politicky korektním a multikulturně pokrokovým rozhodnutím soudu, kterému předcházelo politicky nekorektní a multikulturně nepokrokové chování několika policistů. Chování policie bylo správné z hlediska policejního řádu, ale chybné z hlediska praktického.

V tomto kontextu by rozhodnutí soudu bylo správné, nebýt toho, že se případ nesoudil z hlediska praktického, nýbrž náboženského a rasového. A tím otevřel precedent nekonečné vlně soudních sporů, v nichž bude Británie muset ustupovat zvykům a tradicím kdekterého starodávného či nového, skutečného či vymyšleného, domácího či importovaného náboženství.

Začalo to tím, že při nacvičování pořádkového zásahu, při jakých jsou policisté často v tvrdém fyzickém ohrožení, výcvikoví velitelé nařídili jednatřicetiletému konstáblovi síkského náboženství sundat turban a nasadit přílbu. Jednali zcela podle rutinního postupu, bezpečnostních zásad a policejní příručky, a když se proti tomu ohradil, připomněli mu, že to má v pracovní smlouvě. Konstábl Gurmeal Singh na ně za to podal žalobu za rasismus. Prý z toho dostal „panický záchvat, stres a pocení, zvýšený krevní tlak a bušení srdce, nemohl popadnout dech a onemocněl tak, že nemohl pracovat“.

S použitím trochy logiky a selského rozumu by se dalo namítnout, že člověk, který tak snadno propadne takovýmto poruchám, není zrovna nejlepší policejní materiál. A s trochou psychologické představivosti je těžké se ubránit podezření, že konstábl Singh si na asi už nevyhnutelný odchod od policie chtěl ještě trochu přivydělat. A tak své kolegy a nadřízené obvinil z „pronásledování, ostrakizace a ponižování“ a žádal finanční odškodnění. Turban je prý nedílnou součástí jeho náboženské a etnické identity, která byla rasisticky napadena, tvrdil u soudu. A vysoudil si tím odškodné 10.000 liber.

Kdo ale něco málo ví o síkském náboženství a síkském etickém kodexu a zná se s nějakými síky, toho brzy napadne, že konstábl Singh kromě poškození britského daňového poplatníka, policie a obecného britského práva taky ještě zostudil síkskou čest. Síkské náboženství je komunita hrdých bojovníků. Vzniklo v 17. století jako ozbrojená pohraniční ochranka Indie před postupujícím islámem, s nímž se zpočátku jeho duchovní vůdci přátelili, ale proti němuž se nakonec cítili za celou Indii povinni pozdvihnout obranný meč. Jeho zakladatel Guru Nanak do nového náboženství převzal většinu těch nejrozumnějších prvků všech náboženství a vynechal většinu těch nerozumných. Zvýraznil přikázání, která posilují morálku, soběstačnost, pracovitost, odpovědnost, statečnost a bojechopnost. Posílil povinnost překonávat ego a karmu a usilovat o trvalou jednotu s tvůrčí energií boží. Jednou z povinností síka jako pohraničníka byla nepřetržitá bojová pohotovost, proto k jeho výstroji v Indii patřil vždy přítomný kindžál u pasu a turban na hlavě.

Jenže ten síkský turban není náboženská relikvie, nýbrž bezpečná ochrana hlavy před seknutím i toho nejostřejšího meče. Británie je plná síků s obnaženými hlavami, pamětlivých výslovného příkazu Guru Nanaka v cizině se řídit zvyky hostitelských zemí. Ne náhodou síkové patří mezi ty nejlépe integrované imigranty a loajální britské občany a vesměs se to o nich ví. Za druhé světové války jich hodně sloužilo v britské armádě v Evropě i Tichomoří. I z tohoto důvodu je čin konstábla Singha tak nedůstojný a škodlivý a rozhodnutí soudu tak idiotské.

Idioty zde ale byli všichni účastníci. Konstábl Singh měl vysvětlit svým kolegům a velitelům, že turban jen tak sundat nemůže, protože v něm má svázaných několik metrů nikdy nestříhaných vlasů. Že právě jimi se síkský turban stává pro hlavu bezpečnější ochranou než ta nejdokonalejší vojenská či policejní přílba, která by se mu ostatně na vlasy nevešla. Policisté si měli vzpomenout, že před několika lety se už udělala výjimka pro síkské motocyklisty, kterým se odpustila přílba, neboť síkský turban byl uznán za její právoplatnou náhražku. Soudci měli policistům nařídit, aby konstábla se žádnou přílbou neotravovali a Singha od soudu vyhodit a pokutovat jako lháře a vydírače. Neučinili tak z už vždypřítomných obav, aby nebyli označeni za rasisty a xenofoby.

Jaký precedent tím vytvořili, je snadné si představit. Může-li nařčení z rasismu a náboženskou perzekuci u soudu vyhrát sík s turbanem, bude je moci od této chvíle vyhrávat kdokoli s jakýmkoli obyčejem a zvykem, který označí za nedílnou součást svého náboženství nebo etnicity, i kdyby porušovaly tradice a zákony domácí. Ty přece musí být fair ke každému. Kromě domorodců.

Vyšlo v týdeníku Euro

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

trafopajka napsal(a):

"skutečného či vymyšleného ... náboženství" - všechna náboženství jsou vymyšlená, ať už si je vymyslela bandička beduínů před třemi tisíci lety, tesař před dvěma tisíci lety, jiný beduín před patnáctisty, nebo sci-fi spisovatel před lety padesáti.
08. 12. 2009 | 11:27

Ládik napsal(a):

Někteří naši bezdomovci taky mají páčo v kvalitě mezi přilbou a dredy, takže policajti by jim mohli odpustit motorkářskou přilbu. Poslanci by k tomuto problému mohli zahájit mimořádnou schůzi.
08. 12. 2009 | 11:48

buldatra napsal(a):

Inu policista Sigh měl pod čepicí a jako jediného se ho asi netýká tento policejní vtípek:
Policajt na pochůzce uvidí na chodníku exkrementíček a aby to nevadilo okolí, přikryje to vlastní služební čepicí.
Po chvilce jde kolem bezdomovec: A hele, policejní čepice! Zvedne ji .. a s mozkem!
08. 12. 2009 | 12:04

donald napsal(a):

Dalsi stripek do mozaiky. Zapadni civilizace se diky peklu politicke korektnosti riti do zaniku. Demograficke trendy jsou jiz nastartovany a podobna idiotska rozhodnuti pouze prispivaji k nevyhnutelnemu krachu.
08. 12. 2009 | 12:20

Silvie napsal(a):

Pane Kurasi,

bohužel, se stalo normou, že každý negramotný ilegál má v Evropě větší práva, nežli "obyčejný domorodec".
Kdo chce kam...
08. 12. 2009 | 12:26

Alna napsal(a):

Nick Griffin má určitě radost. Každá taková událost znamená pro jeho stranu pár voličů navíc. To je smutné.
08. 12. 2009 | 12:38

Petr napsal(a):

Za pár let budou bačiky vnoučatům před spaním číst pohádku:
Byla, nebyla kdysi země zvaná Evropa. Evropa která přežila hnědou i rudou totalitu. V Evropě bylo mnoho států, jejíž dětičky věřily na Ježíška, kde bylo pro jejich rodiče dost práce, kde jejich maminky měly většinu práv (mimo u Vatikánské církve), kde bylo co jíst, kde šlo slušně žít.
Ale pak přišli tzv. ochránci lidských práv zločinců, demagogů, fundfamentalistů a zločinců a............................(domysli si sám).
08. 12. 2009 | 12:44

Zeměžluč napsal(a):

Myslím, že by všem prospělo trochu víc selského rozumu a trochu obyčejných starostí, asi to s tou krizí nebude tak horké když i pan Kuras řeší na veřejném prostoru v netu takovéhle koniny.
08. 12. 2009 | 12:48

Silvie napsal(a):

Alna,

nikoliv. Smutné je, že tady v "naší" Evropě islamisté beztrestně mohou vraždit občany (politiky), kteří si dovolí ve "svobodné" zemi kritizovat islám. Je zavádějící pokládat např.nizozemské politiky, jakými byl Pim Fortuyn a jakým je Wilders, za fašisty. Fortuyn byl liberální a velmi inteligentní politik, který se ovšem vykašlal na pol.korektnost, která rozežírá postupně demokratické svobody ,jako rakovina, a hájil skutečné!!! zájmy svých občanů. Wilders není také žádný démon, ani populista, je to politik (doufejme)nové doby, která snad přijde.
Jen takoví lidé nás mohou uchránit před rychlou islamizací společnosti, která bude znamenat konec demokratických svobod.

Vy, co tvrdíte, že se nás tento problém netýká, se hluboce mýlíte.
EU bez hranic,přistěhovalecké kvóty a stupidní unijní nařízení mohou naši situaci za pár let proklatě změnit.
Nechci tady ghetta jako ve Francii, Itálii a v Německu. Nechci, aby nám islamisté diktovali o čem smíme psát a jaké karikatury smějí tisknout naše noviny. Nechci, aby si tady stavěli mešity a zaváděli nám tady svoje fatwy a primitivní soudy. Nechci se dívat, jak tady popravují svoje dcery, manželky a sestry.
08. 12. 2009 | 12:53

Baba napsal(a):

Safra, a já kam na to ten Márquez chodí. Stálo by za zmínku, v jak početné lokalitě k příhodě došlo.
08. 12. 2009 | 12:56

student napsal(a):

Pane Kurasi, často píšete o anglických soudcích. Ona je někde ve Velké Britani Plzeň ?
08. 12. 2009 | 13:37

Milan napsal(a):

Návod k využití je zde:
http://www.osel.cz/index.ph...
08. 12. 2009 | 13:42

Julius napsal(a):

Myslim, ze pan Singh lhal. Turban neni striktnim nabozenskym pozadavkem. Pozaduje se pouze nestrihani vlasu. V Indii potkate mnoho sikhu bez turbanu, vlasy maji svazane v jakesi puncose.
08. 12. 2009 | 14:01

Vico napsal(a):

Jako fejeton se to čte dobře,vypovídací hodnotu má článek nulovou.K vybuzení určité emocionální reakce však poslouží.

Občas se dočteme, že v Americe nějaký 200kg Žok zažaluje řetězec MacDonald o milión dolarů, že kvůli němu a jeho hamburgerům je tlustý jako jatečné prase.
A občas se z hrůzou dozvíme, že mu to soud přiklepne. Takových funny kauz je neúrekom. Občas se o nich píše v rubrice Zajímavosti.

Když už nám tu však pan europesimista, pro kterého již i Ostrované jsou málo britští, ten příklad dal na stůl, měl by pokračovat :

Je britské soudnictví založené na systému common law nemocné? Soudy příliš nezávislé? Společnost příliš liberální?

Pro mne je to jen důkaz, že nejen naše soudnictví, ale i to britské, občas vyprodukuje kontroverzní rozhodnutí, která jsou někdy v rozporu se selským rozumem.
08. 12. 2009 | 14:21

Kukuruku napsal(a):

Pane Kurasi, Britové jistě čekali jen na vás, až jim povíte, že nejsou dostatečně britští...
08. 12. 2009 | 15:03

Kristýna napsal(a):

Vico:
Tak nějak jsem to měla na jazyku, ale jsem ráda, že jste to napsal vy - výstižně a elegantně, než bych sama uměla. Takže - podepisuji.
08. 12. 2009 | 15:11

argun napsal(a):

Pane Kurasi jen technicky - Sik není Sik ale Sikh. A jestli náboženství může být současně komunitou, jak píšete, to opravdu nevím, neboť náboženství je řekl bych nehmotnou ideou....Což nic nemění na tom, že jste napsal dobrý text.
08. 12. 2009 | 15:48

Pípa napsal(a):

Já to tvrdím už dávno, že ti lidé na ostrovech jsou přešlechtění.
08. 12. 2009 | 16:08

Vico napsal(a):

Kristýna : :))
08. 12. 2009 | 16:14

iga napsal(a):

Mne to pripada obvzlast dobre v te zmince o puvodnich zasadach Sikhu. Myslim, ze se pan znemoznil uvnitr i vne komunity Sikhu.
08. 12. 2009 | 16:16

Luba napsal(a):

Pane Kurasi:

Sík Hajl!
08. 12. 2009 | 16:18

Petr z Tábora napsal(a):

Vámi uváděný případ je příkladem úpadku kdysi konzervativní demokratické společnosti a porážkou zdravého rozumu.
Nejsem příliš znalý britských poměrů. To tu společnost takto "zmrvili" imigranti a vlády labouristů ?
08. 12. 2009 | 17:01

trafopajka napsal(a):

Petr z Tábora: jasně že imigranti, ale pozor, jenom někteří, záleží na barvě kůže. Imigrant Kuras je samozřejmě pro Její Veličenstvo naprosto nedozírným přínosem.
08. 12. 2009 | 17:58

Gerd napsal(a):

Sikhové mají pro určité případy povolen jednoduchý turban z tenké látky, používají jej třeba při koupání. A ten by se pod přilbu vešel. Neznalost a neochotu k dohodě nakonec ukázaly všechny strany sporu, Sikh, jeho velitelé i anglický soudce.
08. 12. 2009 | 19:04

to vico napsal(a):

pane vico. britske soudy a jejich politicka korektnost je uz na hranici. pokud muze saud zalovat tesco za to, ze se musel dotykat alkoholu a obsluhovat polonahe zeny, ze musel pracovat i v patek a soud se pripadem zabyva, je v systemu cosi shnileho. a pokud magistrat narizuje v laznich a bazenech casy jen pro muslimy (urazela je pritomnost nevericich) je to uz na povazenou. clanek tedy ma vypovidaci hodnotu, jen opisuje jeden specificky pripad za vsechny. ne, soudy zalozene na common law jsou dobre. soucasna zapadni spolecnost bojici se dupnout jako jednotlivec i jako tlupa je ten problem. politicka korektnost, sny o multikulturni spolecnosti, pozitivni diskriminace. to jsou ty problemy. hezky vecer. marco
08. 12. 2009 | 20:32

to trafopajka napsal(a):

trafopajko. pokud narazite na zidovsky puvod pana kurase, jste primitiv. pan kuras je z te skupiny imigranu jez pracuje, nepacha zlociny a nedava bomby do autobusu. chapete ten rozdil? marco
08. 12. 2009 | 20:36

Vico napsal(a):

marco - Prakticky všechny soudy se řídí zásadou projednací. Jestli soudní žaloba splňuje všechny formální náležitosti a je zaplacen stanovený soudní poplatek, je soud povinen takovou žalobu projednat bez ohledu na její řekněme obskurnost. Samotné soudní řízení je zatíženo spoustou procesních ustanovení, které činí proces komplikovaným.

I u nás může kdokoliv podat obsahově nesmyslnou žalobu řešící třeba diskriminaci osob s ryšavými vlasy v podnicích veřejného stravování.

Zkrátka - každý má právo prohrát u soudu.
08. 12. 2009 | 21:04

Targus napsal(a):

To Benjamin Kuras:

Až na pár nepřesností, na které reflektovali arguna spol., jste vypotil obstojný text.
Faktických chyb docela dost, nicméně poselství zcela jasné.

Já dodávám - nyní chybí už jen rozsudek potvrzující, že muslim má právo dle svého náboženství uříznout palici každému, koho on sám neuzná za hodného dalšího života.
My křesťani máme velkou výhodu, podle Mohameda si z nás muslimové mohou nadělat sluhy.
Ještěže jsem pokřtěný.
08. 12. 2009 | 22:03

Keke napsal(a):

Ty komentáře tady se fakt daji číst jenom vsedě.- Jinak souhlasim s autorem a myslim si, že náš "západní" pseudohumánní přístup vyžaduje zpětnou vazbu. Pokud někdo nechce hrát podle pravidel a zneužívá vstřícnosti, je nesmysl se s nim nějak mazat.
08. 12. 2009 | 23:12

skeptický napsal(a):

Ten turban se nosí když je jeden sick-h,a má hedejk-h.
Jinak jsou to docela fajn lidi.
09. 12. 2009 | 03:49

Darius napsal(a):

Pan Kuras zapomněl, že ten Singh mohl mít i nějakou hrdost a že si na ni mohl i zakládat a že z chování nějakého zeleného policejního mozku se mu mohlo klidně udělat hodně šoufl. Každý národ si nenechá se švejkovským úsměvem kálet na hlavu, jak si to necháváme my v srdci Evropy.
09. 12. 2009 | 08:23

čáryfuk napsal(a):

Je to absurdní - policejní uniforma je jen jedna a komu se příčí jí nosit, nemá chodit k policii. Policejní helma těžkooděnců má nejen funkci ochranou, ale i identifikační - je součástí uniformy a tím i indetifikačním znakem policisty. Obrázek semknutého šiku policistů, v němž všichni mají helmy s výjimkou síka s turbanem na mě působí absurdně.
Rezignoval pan soudce nebo celá západní společnost na zdravý rozum?
09. 12. 2009 | 08:50

Mirek napsal(a):

čáryfuk: V Indii existují i vojenské a policejní verze sikhských turbanů....
09. 12. 2009 | 09:27

buldatra napsal(a):

Když se na to podíváme z té lepší stránky, je tento případ ideální příležitostí pro výrobce kevlarových neprůstřelných turbanů. Na tom se dá slušně vydělat.
09. 12. 2009 | 09:49

jaryn napsal(a):

Ano,
europyjsky povinné jásání nad přistěhovanými zulukafry vyžaduje politickou podporu,
politická podpora vyžaduje faktickou podporu,
faktická podpora v politicky korektním prostředí se mění v podporu za každou cenu a
vše se nakonec obrací naruby - proti hostitelům.

Zvrhlá, odporná, destrukční a levicově smrdutá idea multikulturalismu a politické korektnosti je prostě definitivní a postupně rozkladný konec křesťanské Evropy s jejími hodnotami a tradicemi. A nakonec i hranicemi...
09. 12. 2009 | 11:34

Vysedlina pathologická napsal(a):

Já také nosím teď takový turbánek z vlastních vlasů. Jenom nechci zjišťovat, jestli je neprůstřelný. Kvok.
09. 12. 2009 | 17:55

Ugg Classic Cardy napsal(a):

宜将剩勇追穷寇,莫使沽名学霸王。
天若有情天亦老,人间正道是沧桑。
17. 12. 2009 | 14:25

Baba napsal(a):

Blahopřeju panu Kurasovi k Novému roku. Kdybych mohla udělovat ceny za objev roku jako ve Zlatém slavíku, získal by tu letošní on.
01. 01. 2010 | 11:26

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
19. 03. 2010 | 03:06

igmwsiyz napsal(a):

http://www.reallouisvuittonhandbags.com/ - Real Louis Vuitton Handbags
30. 05. 2011 | 00:35

zkfykseu napsal(a):

http://www.hermesbirkincheap.com/ - Hermes Birkin Handbags
01. 06. 2011 | 12:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy