„Masarykovi při výkonu moci pomáhala zdatná Kancelář prezidenta republiky. Použijeme-li přirovnání k tělu, byla jeho očima, rukama a někdy i mozkem…
Uzavírám minisérii upomínající na Masarykovy ideje, které z našeho povědomí zarážejícím způsobem mizí. Zatímco sekularizující ideje tureckého Otce zakladatele Kemala Atatürka potřel až nynější prezident Erdogan a vidíme jeho dúsledky, u nás potírání Masarykových idejí začalo v roce 1938 a jeho ve vlnách i postupně se zvětšující dúsledky naprostá většina našich lidí už nevidí.
„Hvězdy, stromy a kameny nás ničemu nenaučí.“
Sokrates
Moc to pořebujeme.
Měl by to velice těžké, protože naše společnost - včetně většiny novinářů a učitelů - byla zmanipulována, nejdříve komunisty, potom Klausy, Zemany a Babiši. Je však voják a je zvyklý bojovat, třeba i s nasazením života. A je ještě dost mladý na to, aby dál rozšířil svůj obzor.
Prof. Anna Hogenová mne požádala, abych zveřejnil její recenzi na knihu Velký muž světa. Dosud jedinou, o které vím:
Protože naše společnost je předlistopadovými komunisty a polistopadovými postkomunisty proti Masarykovi zmanipulovaná.
Protože, jak to řekl Albert Einstein, je snadnější rozbít atom než pomluvu.
(Podle Masaryka se stát udržuje idejemi, z nichž vznikl. Ne vždy tomu tak bylo, avšak například Benátská republika se uprostřed feudálního světa udržela tisíc let, USA díky svým Otcům zakladatelům existují od Deklarace nezávislosti z r. 1776.)
Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil, „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil, kromě jiného podvolením se Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny našim Němcům (jako sociolog věděl nebo měl vědět, že my Češi bychom se na jejich místě nechovali jinak; věděl, jak se chovali Rakušané; neviděl věci v duchu Masarykova sub specie aernitatis).