Praha má díky návrhům ministra Kalouska přijít o miliardy …

18. 04. 2011 | 16:36
Přečteno 12126 krát
Ministerstvo financí ČR nedávno představilo parametrický návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní, tzv. RUD. Pokud bude tento návrh přijat, dojde díky němu k nespravedlivé diskriminaci obyvatel hlavního města.

Zákon o RUD upravuje přerozdělování celostátních výnosů sdílených daní, tj. DPH a daně z příjmu fyzických a právnických osob. Sdílené daně se dle zákona rozdělují mezi stát, kraje a obce ČR. Kraje dostávají prostředky z vybraných daní jako zákonem určený procentuální podíl z celkového krajského balíku. U Prahy činí tento zákonem předepsaný díl pouhá 3,2 %, což považuji za silně znevýhodňující vzhledem k tomu, že například u Středočeského kraje dosahuje tento podíl výše necelých 13,8 %.

Při výpočtu přídělu peněz pro jednotlivé obce jsou rozhodující kritéria, jež mají sloužit k posouzení finančních potřeb daných obcí. Jedná se o výměru katastrálního území, počet obyvatel obce, zákonem daný přepočítací koeficient. Přerozdělené daňové výnosy tvoří nejvýznamnější část obecních rozpočtových příjmů. U většiny obcí je to přibližně 55 %, u Prahy je to však mnohem větší procento. Negativní změna zákona by tedy mohla vážně ohrozit finanční rovnováhu hlavního města, zejména pak jeho investiční potenciál.

Jak velká proto byla naše úleva, když nás pan ministr Kalousek vloni na podzim opakovaně ujistil, že příjmy hlavního města případná novela v žádném případě nezkrátí. Ve snaze definitivně rozptýlit mé obavy mi pan ministr v dopise dne 8.11.2010 napsal mimo jiné toto: „Neexistuje žádný návrh, který bych měl v úmyslu vládě předložit a který poškozuje příjmovou stránku hlavního města státu“.

Jedním ze známých principiálních cílů tehdy uvažované novely bylo zmírnit rozdíly mezi daňovými příjmy „největších“ a „nejmenších“ měst. Škrty se měly podle listopadového materiálu Ministerstva financí dotýkat v pořadí tří dalších největších měst, tedy Brna, Ostravy a Plzně. O zkracování příjmů pro Prahu skutečně nepadla ani zmínka, ba právě naopak. V zápisu z jednání pracovní skupiny pro novelu zákona o RUD stojí: „Nedojde k poklesu sdílených daní hlavního města Prahy“. Čemu by měl člověk věřit, když ne oficiálnímu zápisu ministerstva?! Těžko tedy vyjádřit úděs a překvapení, které se mě zmocnilo, když jsem zjistil, že podle aktuálně předkládaného návrhu ministerstva má Praha přijít o 1,1 miliardy korun!

Komu tahle částka nepřijde dostatečně alarmující, si dovolím připomenout, že investiční plány počítají povětšinou s volebním, tedy čtyřletým obdobím. Úbytek dostupných financí ve výši 4,4 miliardy korun (3 % rozpočtu) nemůže nechat chladným žádného z nás. Ovšem když je zle, může být vždy ještě hůř. Jak jsem již zmínil, u výpočtu daňových příjmů obcí jsou brána v úvahu různá kritéria, teoreticky mimo jiné také počet žáků v dané obci. Součástí návrhu novely se může stát stanovení váhy tohoto parametru na 7 %, což by v důsledku znamenalo zkrácení příjmů HMP o dalších půl miliardy! Takto výrazný pokles na příjmové straně hospodaření hlavního města by velmi vážně ohrozil financování služeb pro občany, ať už by se jednalo o dopravní obslužnost či jejich kulturní a sportovní vyžití, nemluvě o důležitých investičních projektech, a to jak plánovaných, například výstavbě nové trasy metra D, tak již započatých nedokončených investic, kupříkladu tunelu Blanka či prodloužení trasy metra A do Motola.

Rozhořčení vedení hlavního města Prahy a obavy o rozvoj města byly tlumočeny ministerstvu mnou samotným i zastupiteli města. Sešel jsem se rovněž se svými kolegy z Brna, Ostravy a Plzně (které spolu s Prahou reprezentují 20 % obyvatel ČR a vytvářejí 40 % jejího HDP), kteří sdílí mé znechucení touto diskriminační novelou stejně jako mlžením ministra Kalouska.

Pan ministr by si měl uvědomit několik zásadních faktů a vzít v potaz zvláštní postavení Prahy jako hlavního města České republiky, a to z pohledu historického, demografického i ekonomického.

Praha je zároveň krajem i obcí. Jak už bylo zmíněno, jako kraj je výrazně znevýhodňována. Pokud by byly zkráceny i příjmy Prahy jako obce, dostala by se do vážných problémů. Jelikož Praha patří mezi pět nejvyspělejších evropských regionů podle HDP na hlavu, je takřka nemožné získat ve větším rozsahu prostředky z evropských fondů. Daňové příjmy tedy není čím nahradit. Velká část výdajů města má mandatorní charakter, převážná část úsporných opatření by tak byla uvalena na tolik potřebné investiční aktivity. Mnoho činností metropole navíc sleduje nejen regionální, ale i národní zájem.

Nemohu skrýt své hluboké zklamání náhlým obratem pana ministra. TOP09 je partnerem hnutí Starostové a Nezávislí, kteří neskrývají svou touhu připravit Prahu až o 15 miliard, tedy 40 % jejích příjmů. Dá se tedy tušit, kdo přes zimu pomohl panu ministrovi změnit postoj. Důrazně požaduji, aby Ministerstvo financí vzalo v úvahu specifické postavení města Prahy a její příjem byl určován odděleně a konsolidovaně, tedy jako celkový, nikoli zvlášť pro kraj a obec. Rovněž odsuzuji způsob, kterým ministerstvo při obhajobě novely podporuje už tak existující nevraživost mezi velkými a malými městy. Návrh novely je nepřipravený a jeho význam je hrubě podceněn. Nezohledňuje ani fakt, že kromě stálých obyvatel se ve městě každý den pohybují statisíce lidí, kteří dojíždějí do Prahy za prací a využívají služby zřizované městem. Populistickými úvahami o svírání sociálních nůžek mezi „Pražáky“ a ostatními zakrývají autoři návrhu důležitou skutečnost, že na potenciální zkrácení příjmů metropole v důsledku doplatí nejen obyvatelé hlavního města, ale všichni občané ČR.

Vyzývám proto pana ministra Kalouska, aby srozumitelně vysvětlil a ospravedlnil svou změnu názoru, popř. aby se omluvil všem Pražanům za jejich diskriminaci.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

To je vážný. A jaká by z toho byla provize?
Pro Vás, Hulinskýho a spol?
A kolik pro matičky Strany?
18. 04. 2011 | 16:41

Michal Macek napsal(a):

pane primatore

setri se vsude takze aj v praze!tak nevyhazujte miliardy za cyklostezky!a vubec co tem vasim sibrum zustane za nehty!ach jo co s vama ze vas hanba nefackuje sem vubec psat a jeste si stezovat!
18. 04. 2011 | 16:42

anti politik napsal(a):

Pan primátor zřejmě netuší, že ten jeho úžasný HDP na hlavu je jen proto, že v Praze sedí jenom vedení firem, tedy účty a daně firem, ale vyrábí se jinde, v malých městech a obcích? Myslím, že Praha byla protěžovaná už dostatečně dlouho, až tak dlouho, že to vedlo k megalomanským projektům na který teď nemá. A kdopak že nám to ty projekty na který teď není vymyslel? Že by nějaký politik a nedej bože spolustraník!! Jajajaj to si asi pan primátor bouchne do stolu padni komu padni! Kam bysme to sakra došli, když máme na investice o čtyřku míň. Taková hrůza, celý tři procenta.
18. 04. 2011 | 17:01

otrávený češtinář napsal(a):

Pane MUDr. Svobodo, Vaše čeština je úděsná. "Díky" Kalouskovi Praha ztratí miliardy? A co ztratíme "díky" tunelu Blanka a "díky" Opencard a "díky" modrooranžové žumpě na magistrátu?
Vždycky jenom "vinou", pane Svobodo, "vinou"......
18. 04. 2011 | 17:06

efendy napsal(a):

V Praze je blaze.

Každý podnikatel chce mít sídlo své společnosti v Praze z jednoho milého důvodu - než finanční úřad dorazí na pravidelnou kontrolu uplyne příjemných několik desitek let, zatímco jinde po ČR jsou kontroly finančních úřadů podstatně několikanásobně častější.

Pak podnikatel podá daňové přiznání za svou společnost. Prostě pohoda - žádné nervy z toho, že si do nákladů zahrnul hory a doly.

Takže tuto pěknou výhodičku je jen dobře, že ministerstvo financí zkrouhne tímto způsobem. Aspoň tolik nevyhodíte peněz jako za Opencard nbo jiné tunely.
18. 04. 2011 | 17:07

mirekP napsal(a):

Pokud vím, tak se peníze přidělují tzv. na hlavu tj. na 1 zde žijícího občana. A pokud vím nepřesně, tak Praha dostává právě
na hlavu min. 8x tolik, co jiné menší města.
Takže při trošičku spravedlivějším rozdělení, zase křičí ti, co mají menší možnosti v rozkrádání do vlastní kapsy.
Bože! (to není nadarmo)
18. 04. 2011 | 17:17

ali napsal(a):

No nazdar bazar, to jste lidem pěkně pozvedl mandle..
Co na to říct?! Ano, Praha je hlavním městem a měla by být tak i prezentována. Ale ruku na srdce, pane primátore, kolik těch peněz zbytečně vyletělo luftem?
18. 04. 2011 | 17:20

xyzy napsal(a):

Pane ministře, jste si jist, že zdejší blogy ministr Kalousek čte, nebo že si vůbec vezme Vaší výzvu na vědomí?
A jako řadový občan očekávám, že se primátor za "své" město bude bít jak lev a ne si jen vylévat srdéčko na blogu.

P.s.: reCaptcha šílí?
18. 04. 2011 | 17:31

NSNH napsal(a):

Nebojte se pane primáři. V Praze vzniká Nacionální strana národní hrdosti! Pražáci jsou unikátní nadobčanské tvorstvo. Jejich mozkový neuronální struktura hluboce přesahuje celostátní průměr. Umři za Prahu, umřeš za národ!!!
18. 04. 2011 | 17:39

pgjed napsal(a):

Pane Svobodo, ani oko nezůstalo suché nad vaším krokodýlím nářkem. Praha si spolu s městy nad 100 tis. obyvatel mastí kapsu na úkor ostatních obcí a měst z celé republiky již drahnou řadu let. Děje se tak právě díky onomu "zákonem danému přepočítacímu koeficientu", kterým se daňový výtěžek na obyvatele rafinovaně přepočítává tak, že pro Prahu a velká města nad 100 tis. obyvatel představuje násobky příjmů, které dostanou na obyvatele ti menší, malí a nejmenší. Samozřejmě tomu tak nebylo vždy, pracovalo se s regionální daňovou výtěžností, takže obce, které vytvořily příznivé podmínky pro usídlení firem z toho měly i daňový příjem. Jenomže pak lobbyingem těch největších měst ODS a socdem shrnuli většinu komunálních peněz tam, kde měli nejvíc voličů a ostatní museli pískat kudlu. Je na čase, aby se to změnilo do spravedlivější podoby. Nemám iluzi, že to Kalousek udělá zcela spravedlivě. Ale snad ho Gazdík dokope alespoň k tomu, aby to pro menší obce a města bylo k žití. A vy Pražáci máte dost již jenom tím, že sídla velkých firem se stahují zákonitě do Prahy. Jen s tím uvážlivě hospodařte, nevyhazujte rozmařile za pitomosti a bude vám to stačit.
18. 04. 2011 | 17:44

silspok napsal(a):

Bude min k rozkradeni ... to nastve ...
18. 04. 2011 | 17:45

Moravan napsal(a):

žádná škoda strýcu! Pročpak asi Praha je druhým nejbohatším regionem v EU, ve státě, který je na 80% průměru EU?? Protože tenhle stát je tak masivně zcentralizován aby se co nejjednodušeji kradlo na jednom místě - v Praze! A bohatství genereruje zase bohatství. Proto ta propast mezi regiony a Prahou, která nikde jinde není a proto ten rozdíl mezi Čechy a Moravou! Tento stát je postaven pro zloděje. Pro pražské zloděje! A my Moraváci si uvědomme, že v TOMTO státě nám poctivě dřít a starat se o sebe nepomůže. Vždy budeme okradeni! Do pekel s Českou republikou! SVOBODNÁ MORAVA!!!
18. 04. 2011 | 17:46

Helmut von Fartland napsal(a):

Pan primator veri slibum Pana Kalouska?
18. 04. 2011 | 17:48

ali napsal(a):

Moravan
uvědomujete si, že v Praze bydlí víc Moraváků, než Pražáků? Ve vládě jakbysmet. Tak přestaňte vykřikovat. Klidně si svou Moravu zamkněte a zabarikádujte se tam..
18. 04. 2011 | 17:51

berkowitz napsal(a):

Pro pgjed :

Gazdík, ten švarný ogar, je již zpracovaný od bratra Kalouska a TOPce dělá jen obyčejného mouřenína, na jedno pužití!
18. 04. 2011 | 17:52

Agent W4C napsal(a):

Ať Pražáci nevolej Kalouse a nebudou diskriminováni...Alespoň víte,jaký to je....
18. 04. 2011 | 17:54

Grunstein napsal(a):

Už je pozdě,ale zaplaťpánbů pane primátore,že i matička Praha si utáhne opasek.A,že to bude hodně potřeba!Koukněte kolem sebe,dluhy kam se podíváš!
18. 04. 2011 | 17:59

Moravan napsal(a):

bláboly ali bláboly, my moc dobře víme kdo tento stát řídí v současné době je poměr Čechů a Moravanů ve vládě 13:2! V těchto poměrech se to drží vždy a to nehovoříme o ministerských úřednících skutečně rozhodujících o tomto státě! To už je z 90% čistá pražská sebranka! Morava NIKDY v historii nebyla chudší země oproti Čechám, po 60 letech vlády z Prahy je! Co komunisti začali současná kleptokracie dokoná..Tím, že čecháčci nepřipustili obnovu Moravskoslezké země zaseli příčinu budoucího rozkladu ČR. Už máme dost živení českých darmmožroutských zlodějů! Vy čecháčci jste tak zahleděni do sebe, že jednou zůstanete sami, opustili vás Slováci a opustíme vás i MY! A neměj obavy, až se oddělí Čechy od Moravy tak budeme dlouho slavit.
18. 04. 2011 | 18:00

Ládik!!! napsal(a):

V Praze se krade na nejvyšší úrovni. Pražákům stačí 0%.
18. 04. 2011 | 18:02

michal napsal(a):

Pane Svobodo,

ty peníze, které dnes dostáváte na člověka Vy, se utrhnou z rozpočtu, kterým vládne třeba naše starostka. Ona by jistě věděla, co s 4x vyšším rozpočtem! Tunely v Praze jsou placeny z nepostavených dětských hřišť u nás, nemožnosti odklidit sníh z ulic (a nejen chodníků) víc jak 3x za zimu...
Nechápu, proč bychom měli dotovat Prahu, nejbohatší region v ČR. Pokud v Praze nedokážete vyjít se stejnou částkou na člověka jako tady, tak toho primátora nedělejte - naše starostka to dokáže. Přitom třeba km silnic na člověka je v Praze jistě méně, díky větší koncentraci lidí.
18. 04. 2011 | 18:04

Ládik!!! napsal(a):

ali,
"ruku na srdce" mu nic neříká, žádné nemá. Příště "ruku do obálky".
18. 04. 2011 | 18:05

ld napsal(a):

Navrhuju z tunelu Blanka, případně zbytku Prahy, udělat centrální sklad vyhořelého radioaktivního paliva. Konečně bude řečená obec k něčemu užitečná.

Ono to do budoucna ani jinak nedopadne, tato země bude jen skládkou za prachy čehokoli.
18. 04. 2011 | 18:06

Šos napsal(a):

Čemu by měl člověk věřit, když ne oficiálnímu zápisu ministerstva?!

tak to jste mě vážně rozesmál. Zeptejte se lidí, zdali věří ministerstvům potažmo vládě......poslouchejte také trošku veřejnost...Budete velmi nemile překvapen.....
Já taky užministerstvům nevěřim....slíbili mě peníze na zateplení....a zatim mám prd........
18. 04. 2011 | 18:07

xyzy napsal(a):

ali + Moravan:

a je mnoho Moravanů, kteří se i přes svůj původ cítí být Pražany. Navíc, kolik Moravanů (Slezanů atd.) hlavní město zachránilo před pracovním úřadem? aha!
18. 04. 2011 | 18:08

Sleen napsal(a):

To je vtip. Miliarda a půl ročně a ohrožení služeb pro občany? Ještě že se tolik do služeb občanům nasypalo dřív. Takže naštěstí máme opencardy, tunely, mosty, obchvaty, zase tunely...všechno předražené o desítky miliard. Bém si jezdí po horách a Svoboda je jako správný pragmatik ticho. No, on to občan nějak neunese. Kdyby Svoboda místo snahy stát se za každou cenu primátorem dnes spolupracoval s Tůmou a veřejně kritizoval to, co se tu za Béma událo, tak má o popularitu postaráno. Takhle se k článku přistupuje jenom jak k Ódě na manžela.
18. 04. 2011 | 18:08

Vašek napsal(a):

No s HDP na hlavu se prosím přestaňte ohánět. Je to Vaše(myšleno Prahy jako provzovatele kontrolních úřadů) chyba, když jsou oblasti, kde finanční úřad statisticky zkontroluje firmu jednou za 50 let. Proto mnoho firem převedlo sídlo do Prahy, aby se vyhnuli pozornosti finančního úřadů.

Mimochodem to i veřejně radí ekonomičtí/daňoví odborníci.

Tak se netvařte, že v Praze makáte na všechny v republice.
18. 04. 2011 | 18:09

ali napsal(a):

Moravan
..to je výblitek..k tomu není co dodat..
18. 04. 2011 | 18:09

michal napsal(a):

Moravane,

tady nejde o dělení Čechy žs. Morava. Tady jde o dělení Praha a nejbližší okolí vs. zbytek. Ta nynější centralizace a dotování nejbohatšího regionu jsou úděsné a vidí to "každý", kdo bydlí dál jak hodinu z Prahy (což jsou min. 4/5 lidí v ČR).
18. 04. 2011 | 18:09

ali napsal(a):

xyzy
dík, s Vámi souhlasím..

Ládik!!!
nevím, jestli mám udělat smajlíka smutnýho nebo veselýho :o)
18. 04. 2011 | 18:11

Tupelo napsal(a):

Pane Svobodo: vsak Vy uz s tou velkokoalici neco vymyslite, co treba nejakou novou cisticku odpadnich vod a penize misto do stranickych pokladen dat na verejne ucely :)

Moravan: jsem take z Moravy, ae myslim ze posledni co by si tento stat mohl prat je vyvolavani nejakych narodnostnich vasni (at mezi sebou nebo smerem k zahranici)
18. 04. 2011 | 18:19

antiprague napsal(a):

Prahu zašalovat a zabetonovat.
18. 04. 2011 | 18:21

sir napsal(a):

Až bude tenhle na cele, taky si půjdu uvařit kávu a pěkně velkou
18. 04. 2011 | 18:21

KD napsal(a):

vypada to spise, ze Praha nema ani na opravu chodniku a cest.. mozna je to proto, ze Praha ma nejmensi volebni hlas, pricemz bez obyvatel Prahy by zrejme nebyla koruna ani volne smenitelna..
18. 04. 2011 | 18:22

S.Š. napsal(a):

Pan B. Svoboda je především nejhůře hodnoceným hejtmanem (primátorem).
http://www.sanep.cz/sid=d7eb8d5d3c19719895e47c0a056a0f78/pruzkumy/oblibenost-hejtmanu/
Že by to bylo taky Kalouskem ?
18. 04. 2011 | 18:23

Šos napsal(a):

Není to morava vs. čechy.....to byste křivdil ručičkám z Boleslavi, Plzně, Karlovejch varů.....Tady je to problém rozežrané Prahy..........
No jo ale běžnej pražan se nepovažuje za čecha, spíše čechy nenávidí.....
takže je v tom pěknej guláš.....
18. 04. 2011 | 18:23

grőssling napsal(a):

Já bych těm chudákům pražákům dopřál z každého kraje něco, tak z jihu Čech jeden atomový reaktor, od nás ze severu kopii elektrárny v Tušimicích a jeden povrchový důl, z Liberce zas zamořené spodní vody po těžbě uranu. Z Ostravska bych přidal krapet smradu z koksoven a oceláren. Aby si chudáci taky užili a věděli proč si tak lebedí.
18. 04. 2011 | 18:33

Pavel napsal(a):

Nebrečte a doberte si rozpočet ze směšných daní z nemovitostí.
18. 04. 2011 | 18:33

MirekS napsal(a):

Holt, když mu od úst utrhují, tak jdou politické názory stranou. Takhle natahovat ruce, vždyť jste jak ty socani!...

A nezapomeňte, pane Svobodo, pan Kalousek "má za ušima" jako bazilišek. :-)

Zdraví

MirekS
18. 04. 2011 | 18:34

Papouch napsal(a):

Lékař by měl zůstat ve své ordinaci a nefušovat do oborů, kde nemá ani vzdělání, ani praxi. Co je složitého na dedukci že když se omezí přerozdělování, pak "statisíce lidí, kteří dojíždějí do Prahy za prací a využívají služby zřizované městem" si je prostě budou muset zaplatit, ale žádná katastrofa se nekoná?
18. 04. 2011 | 18:37

ali napsal(a):

Tupelo
přesně tak, jak říkáte. Není třeba rozněcovat vášně. I když jsem to v tomto blogu pana primátora bohužel čekala. Tak jako Morava, tak Čechy jsou krásné a je mezi nimi spousta dobrých lidí. Nalejte si sklenku dobrého vína, já si dám dobrý pivko a připijeme jim :o)..
18. 04. 2011 | 18:42

Ondrej napsal(a):

Pane primatore, verim, ze jste slusny clovek, ale myslim, ze byste se mel venovat jinym prioritam. Nemusite chodit daleko, staci zustat v budove magistratu.
Hodne stesti.
18. 04. 2011 | 18:47

střelec napsal(a):

Pane primátore,
váš profesní kolega a předchůdce Mudr. Bém si pletl DPH a HDP. Pokud jste na tom lépe než on, mohl byste chápat to, co tady píše anti politik nebo pgjed, michal či efendy.
Není žádný objektivní důvod, aby Praha pobírala daně z toho, co se vyrábí jinde. A to, co se ve státě Praha prošustruje na zakázkách, je do nebe volající hrůza. Všichni to vědí, Vy to víte taky.

Tímto článkem jen ukazujete, jak vážně jste to myslel s uděláním pořádku na radnici. Musím říct, že jsem vám nevěřil od počátku. Jak Kalouska nemusím, tak jsem rád, že s tím začíná něco dělat. ODS se svými persónami a svými praktikami by měla nadobro zmizet ze scény.
18. 04. 2011 | 18:47

jozka napsal(a):

Pripominate mi s tou "dyskrymynaci" jedno etnikum... Skoro bych vam dal korunu, jak tu srdceryvne placete.
18. 04. 2011 | 18:50

Al Jouda napsal(a):

Tunel Blanka je skutečný tunel na peníze daňových poplatníků! Metro na Letiště Praha není vůbec potřeba ! Jezdí tam spousta autobusů MHD a kolik lidí denně odlétá z Prahy ? Jsou to řádově stovky. Čím víc vás Kalusek oseká, tím méně zbůhdarma utratíte!
18. 04. 2011 | 18:58

tim napsal(a):

v Praze se přerozděluje, ale nic neprodukuje. O skladbě jejího obyvatelstva vypovídá nejvíc to, že tam volby vždy vyhraje zločinecká organizace ODS, byť minule zabodovali i provaření recykláti nejhoršího zrna z TOP a zločinecká organizace, ktaré jako maskot sloužil a slouží bývalý TV komentátor, který jede v tunelu ORA PRINT a dlouhodobém podvádění vlastní ženy...

Čechy, Morava nebo Slezsko nepotřebují Prahu, která je dojí. Praha naopak potřebuje penězovod z jiných částí republiky. Pokud by proběhla decentralizace státu, je toto parazitické město z nejbohatčí oblasti v republice jednou z nejchudších...
18. 04. 2011 | 19:01

Moravan napsal(a):

Bohužel Michale a další je smutnou realitou, že Morava ještě za první republiky hrdá to země s vlastní správou, zemským sněmem a vládou byla stejně rozvinutou a bohatou zemí jako země Čechy ne-li více. Nyní je historická samosprávná země Morava po 60 letech vlády z Prahy o 20% chudší než Čechy, jejichž středem je babylón Praha (druhý nejbohatší region EU ve státě chudším než průměr EU!) - zlodějů ráj, kde koncentrují bohatství z celého státu a z moravské kolonie. Úpadek Moravy je zcela jasně identifikovatelný po té co protiprávně byla komunisty zrušena samospráva a finance Moravy. Nový zlodějský stát velmi rád zachoval status quo nastolený diktaturou. My Moravané jsme pro tento stát druhořadými občany, např. a ostravsku, které bylo obětováno blahobytu celku (ocel, uhlí) není schopen tento stát zajistit ani vlastní hygienické normy. A to nemluvím o tom jak se centrum snaží zadusit veškerou svébytnost Moravanů! Osobně si myslím, že ten marasmus ve kterém ČR je pramení mimo jiné i čecháčkovské kultury zlodějiny, jánabráchismu, klientelismu, hodnotového relativismu a sebestřeného sobectví. Byl jsem přesvědčený federalista (ČSR ve své předválečné podobě je pro mě ideál) dnes si myslím, že Slováci udělali moc dobře, když Čechy opustili. Ani nás Moravany nečeká v ČR nic dobrého. Ryba smrdí od hlavy.
18. 04. 2011 | 19:02

Zdeno napsal(a):

Mám Prahu rád, rád ji navštěvuji, mám-li na to, mám tam i spoustu kamarádů. Pražáci jsou dotčení, že nejsou oblíbeni po republice, ale oni nám říkají VIDLÁCI. Je to naše hlavní město, prosím ať má něco na víc, na reprezentaci, na kulturu a td., ale vše má své meze.
18. 04. 2011 | 19:03

Vašek napsal(a):

Nejsem z Prahy, ale z Ústeckého kraje a nějak nechápu tu nevraživost vůči Praze. Ty investice v dopravě na území Prahy budou přeci sloužit i nám, kteří do Prahy jezdíme nebo projíždíme dál. Když přijedete z D8 kolem osmé do Holešovic nebo do Hloubětína je to o nervy. Zrovna tak využíváme metro, jezdíme nakupovat do nákupních center, chodíme do divadla, apod. Nejvíce usměvné jsou názory, že na venkově se staví na rozdíl od Prahy úsporně.
18. 04. 2011 | 19:13

yorick napsal(a):

Správně Moravane,
smrdí od hradu a je to cítit po celé Evropě. Útěchou (slabou), patrně nejen nám oběma, je neodvratitelný fakt, že ta díra uprostřed Čech, do které se už málem nedostanate a začíná o 20 km dřív, než když ještě stála za návštěvu, zákonitě sama sebe zahubí. Žije v ní totiž nejlínější část národnostního slepence. Kucí z Prahy se tam dnes mordujou a rozdělujou okrsky, podobně jako idioti Klaus a Zeman rozvrátili historické hranice Čech a Moravy. Neúcta plodí zlobu, zloba neúctu. Tato země je v Evropě za největší placený bordel. V čele proslulý bordelář, diletant a kleptoman.
18. 04. 2011 | 19:22

ld napsal(a):

Jo, Pražáci, ten tatrman Sedláček (?), který požadoval audit o přidělovaných registračních značkách na auta (ježíš, to je problém!), platí všechny daně? Nebo je to stejný vychčijózo jako převážná většina vás?
18. 04. 2011 | 19:26

Michal Macek napsal(a):

za jihlavou dal na vychod je asie :D
18. 04. 2011 | 19:29

pich napsal(a):

Kalouska rád nemám. Ale to, co údajně chystá, je v pořádku.

Prahu je třeba zavézt hnojem. Hlavní město tohoto "státu" by měl být Pelhřimov.

Krematorium tam pry mají taky.
18. 04. 2011 | 19:31

ld napsal(a):

Tupelo,

vážím si vaších názorů, výčtově je dokonce vyhledávám. Ale nechci si nechat utrhnout kola u auta jen proto, aby praha měla honosnou zastávku metra. A to jen proto, že je na Moravu od Vltavy hovno vidět...
18. 04. 2011 | 19:32

Divobyj napsal(a):

Pane primátore,netušíte,co je realita všedního dne mimo Vaši Prahu.Svým "pláčem" se jenom zesměšňujete.Víte o tom,že ODS řídí zločinci? Zřejmě Vám to nevadí.Že byste byl jedním z nich?Máte svědomí?Víte,co je to svědomí?Je mi z vás zle!
18. 04. 2011 | 19:34

almost glossed™ napsal(a):

"Praha má díky návrhům ministra Kaluska přijít o miliardy."

No konečně. Vždy je důležité omezit vliv parazita na systém.
18. 04. 2011 | 19:45

Vašek napsal(a):

Ti co tak vehementně podporují Kalouska asi netuší, že TOP09 je zřejmě sponzorována z Ruska....
18. 04. 2011 | 19:47

vidlák napsal(a):

Kalousek chce obrat většinu národa, tak proč by Pražáci měli být výjimkou? Otázka je, kolik skutečně Praha vyprodukuje daní pro státní pokladnu v přepočtu na jednu právnickou a jednu fyzickou podnikatelskou osobu v poměru ke zbytku republiky. Možná by takový údaj něco napověděl, jde někde zjistit? Další otázkou jsou výdaje. Zaražte v Praze různé "bohulibé" projekty, v kterých se rozkrádají peníze, a budete mít na to, co je opravdu důležité.
18. 04. 2011 | 20:18

Jach napsal(a):

Primátor je mimo realitu, mimo vnímání občanů Prahy.
Jsem Pražák, od narození a cca 60 let, ale myslím, že je to stále málo.
Dokud bude magistrát v moci stávajících politických a úřednických struktur tak jakýkoliv příjem odlišný od nuly je příliš vysoký. Aspoň nebudou vznikat zvrhlosti jako Opencard, stěhování Magistrátu do nájmu, předražená Blanka, Modré zóny a další...
18. 04. 2011 | 20:19

ali napsal(a):

tedy to je nacionalizmu..
18. 04. 2011 | 20:24

Dalibor Štys napsal(a):

Co se neřeklo je neoprávněnost pláče nad strukturálními fondy EU:
1) 10% strukttrálních fondů jde na tzv. technickou pomoc - neboli adminsitrativu. Ta se utrácí v Praze, což přesně odpovídá. 10% obyvatel, 10% strukturálních fondů.
2) Je to ješte o něco horší, Praha má NAVÍC ještě vlastní program Praha-konkurenceschopnost. Takže i ve strukturálních fondech je Praha zvýhodněná.
3) Je to ještě horší. Technická pomoce se utratí za spotřebu - výplaty a nájmy. Tím se a) stáhnou kvalitní lidé, kteří minimálně umí anglicky a mohli by někde udělat neco rozumného a b) nesmyslně podporují developerské aktivity na výstavbu administrativních baráků
4) Je to úplně nejhorší, protože na venkově se za peníze strukturálních fondů musí něco udělat a tudíž NENÍ tolik peněz na výplaty. Takže kvalitní lidé viz (3) se na venkově nepodporují, neboť na ně nejsou peníze. Odejdou do Prahy, dělat v administrativě.

Že při tom všem nezbyde v Praze ani na opravu mostů - o podpoře školství a kultury, kvůli kterým ten daňový bonus teoreticky je ani nemluvě - je absurdní ostuda nejvyššího řádu.
18. 04. 2011 | 20:25

Karel napsal(a):

já bych zcela oddělil příjmy Čech a Moravy, už mě nebaví ze svých daní ty Moraváky živit a když se s něma člověk baví, tak ani neumí být Praze vděční, stop penězovodu na Moravu!
18. 04. 2011 | 20:44

venda napsal(a):

Raději mlčte! Ten Vámi provedený volební potrat nás přijde draho! Styďte se!
FUJ !
18. 04. 2011 | 20:58

xxx napsal(a):

Vazeny pane primatore.
Na jednoho obyvatele Prahy pripadalo /podle RUD/ 8x vice vytezku dani na hlavu, nez na venkov,/ po zvyseni dani venkovu Kalouskem/u nejmensich obci 3,5x,behem
jednoho roku a nasledne jeho nastupcem 2x/ pripada na jednoho obyvatele Prahy 6x./
U porovnatelnych hlavnich mest Evropy je tento pomer od 2,6 do 4 nasobku.
Pokud budete poukazovat na ekonomickou "vykonnost" Prahy,uvedomte si laskave, ze je dana tim, ze se v CR/narozdil napr. od Estonska/ plati dane v sidle firmy, ne podle provozovny.Cili smrad nechava Praha na outbacku a love bere domu! A jak se vybiraji dane,bylo publikovano: na nekterych prazskych uradech vychazi kontroly 1x za 150 let!
18. 04. 2011 | 21:28

DoDo napsal(a):

al jouda
"kolik lidí denně odlétá z Prahy ? Jsou to řádově stovky"
Jste sověžatou matičku naposledy navštívil v roce 1942 se slováckou národopisnou výpravou?
18. 04. 2011 | 22:02

claudius napsal(a):

Pláč pana doc.Svobody mi připomíná,jak za totáče vzniklo usnesení ÚV KSČ o přednostním zásobování hl.M.Prahy.Od té doby pragocentrismus sílí,pražské pohledy na věco veřejné se stále více odchylují od většinových,nenažranost a velkohubost narostla.Pokud opravdu bude stát Kalousek před Národním soudem za spustošením a bude muset vyslovit poslední přání,tak bude-li to jeho návrh na nové určení daní,mělo by se mu vyhovět!
18. 04. 2011 | 22:02

RA napsal(a):

ze 150 miliard Kč vám seberou 4 miliardy. To ani nepoznáte, jen budete mít méně peněz na všimné. Soudruhu Svobodo, kolikanásobně se dává Praze financí na občana, než na občana v malých obcích, víte to vůbec ? Pražáci jsou zkrátka zvyklí žrát zlatá vejce a přijde jim to zcela normální, i když si je nezaplatí.
18. 04. 2011 | 22:12

BK napsal(a):

"Díky" působení Vašeho koaličního partnera pana Kalouska přichází celý tento stát už delší dobu o desítky a stovky miliard.
To jste si toho povšiml až tehdy, když se zakousl do Vašeho současného pašalíku, ochotně sdíleného s Vaším úhlavním a nesmiřitelným nepřítelem, reprezentovaným Hulínskými, Březiny atd?
A pak - stesky na jakoukoli nespravedlnost vůči Praze, byť sebeoprávněnější, nemůžete takto veřejně ventilovat, dokud většina Moraváků nebude mít pražskou adresu.
18. 04. 2011 | 22:47

LiborII napsal(a):

Obávám se, že onen vtip, kolující těsně po Vašem zvolení do funkce primátora (Když byl v čele psychiatr,bylo to na bednu, teď když je tam gynekolog...), bude asi přeci jen vycházet z nějakých reálií... Bohužel pro Prahu i pro nás všechny...
18. 04. 2011 | 23:05

Libor napsal(a):

Pane Svobodo, kez by vase chapadlo chobotnice zustalo uplne bez prostredku, treba tak ze vas o penize okrade jine chapadlo - Kalousek. Ber to pozitivne: o co min penez vas urad bude mit, o to min nas bude vsechny okradat.
18. 04. 2011 | 23:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 04. 2011 | 23:33

Liberál napsal(a):

Moravan:

Víte že podle posledního sčítání lidu žije na Moravě víc Čechů než Moraváků (nebo spíš víc lidí se hlásí k České národnosti)? Existuje ještě vůbec nějaká Moravská národnost?
19. 04. 2011 | 00:16

MA-FU napsal(a):

primatore
Víte Vy vůbec kolik na našem malém městě do 5ti tis.obyvatel je peněz na hlavu jednoho občana? Víte Vy, když se sežene zaměstnání kolik se projezdí za prací za měsíc, je to víc o mnoho než slavná Open-cár.Zjistěte si,nejdříve nějakou statistiku,než začnete plakat.Pláčete na špatném hrobě primátore,budoucnost jste si upekli předem dvě strany,což už bylo zřejmé před volbami.Jděte si stěžovat Bémovi,to je Váš předchůdce,ten Vám poradí jak šetřit,nebo přijeďte na venkov k starostovi městečka a uvidíte,jak se škrtá v rozpočtu!!Když jste tak tvrdě bojoval o post,tak si ho vychutnávejte s Březinou.
19. 04. 2011 | 00:59

Pepa z depa napsal(a):

A komu chcete ty 4,4 miliardy přihrát?
19. 04. 2011 | 01:21

koci napsal(a):

Jestli já jsem to pochopil dobře, tak pan doktor Svoboda mluví pouze a jenom o příjmech Prahy jako kraje. Příjmy obecní záměrně zatajuje, protože by vyšlo najevo, že kvůli nim dostává až 6x více peněz na hlavu než ostatní obce. Zde pak nastává diskuze, kde začíná spravedlnost. Samozžejmě, že každý bude chránit svoji pozici. Ale musí to také být o kompromisu. Není možné, aby Praha jenom kvetla a na zbytek republiky by se zapomnělo.
19. 04. 2011 | 01:27

Reeve napsal(a):

Bože, tolik příspěvků... a tolik nízké agresivní zloby!
Neměla by se ta zlotřilá Praha ("Maryna nad Vltavou" psal Petr Bezruč) zákonem zrušit?
19. 04. 2011 | 02:10

Jan Cimbura napsal(a):

Že se snižuje podpora za žáky? Copak ono jich ubývá?
Nebude to souviset s absencí jakékoliv příčetné bytové politiky, která vyhání mladé rodiny mimo město?
No třeba budou nějaké peníze od vybraných velkých developerů, kterým šel magistrát na ruku
19. 04. 2011 | 02:56

F.Švarc napsal(a):

odsuzuji způsob, kterým ministerstvo při obhajobě novely podporuje už tak existující nevraživost mezi velkými a malými městy.

Pane Svobodo, myslíte tou částí věty, kterou jsem si vypůjčil z vašeho textu, že jsou nevraživá malá města na Prahu, nebo obráceně ? Až si na tuto otázku odpovíte, zeptejte se, kde jste udělali s hradním komikem a ODS chybu.
19. 04. 2011 | 02:59

Bach napsal(a):

Pan Svoboda má obličej zkřivený bolestí, že bude mít méně velkých peněz na utrácení. Odporný způsob, jakým se v Praze dostal ke korytu, naznačuje, že dostal přímý zásah. Bravo, pane Kalousku!
19. 04. 2011 | 06:36

Prasan napsal(a):

v Ostrave se lide smogem doslova dusi .. a reseni v nedohlednu .. Vas clanek je opravdu smesny .. je jeste Praha v Cesku ?
19. 04. 2011 | 06:54

SKUNK WORKS napsal(a):

PANE "DOKTORE" VRATTE SE DO PORODNICE!!! Porodnici sned rozumíte a nenápácháte takové škody.Na magistrátě váš předchůdce založil pelech lotrovský a jak je vidět vy v tom pokračujete.
19. 04. 2011 | 07:07

Terry napsal(a):

Rozhořčení vedení hlavního města Prahy a obavy o rozvoj města ....

Jedním ze známých principiálních cílů tehdy uvažované novely bylo zmírnit rozdíly mezi daňovými příjmy „největších“ a „nejmenších“ měst. Škrty se měly podle listopadového materiálu Ministerstva financí dotýkat v pořadí tří dalších největších měst, tedy Brna, Ostravy a Plzně. O zkracování příjmů pro Prahu skutečně nepadla ani zmínka, ba právě naopak. V zápisu z jednání pracovní skupiny pro novelu zákona o RUD stojí: „Nedojde k poklesu sdílených daní hlavního města Prahy“.
(konec citace)

Jó - Praha je Praha, to máte marné...

Ostatní města mohou být krácena, to je pro Pražáky zřejmě v pořádku.

Praha má obchvat, Praha má metro (které se bude rozšiřovat).
Ostatní (velká) města mají hov..

A pak že není pragocentrizmus...
19. 04. 2011 | 07:11

Uterek napsal(a):

Pragocentrismus, kritizovali i slováci!?
Proto se "odstěhovali!?"
Pokud se situace nezlepší, trhne se i Morava, Slezko, ad.!?
A kdo je bude živit, šatit, a podporovat v nehorázném rozhazování a zřizování trafik 20 let!???
19. 04. 2011 | 07:31

Tupelo napsal(a):

ali: tak na zdravi (radeji ale pockam na vecer ;))
id: me se spis nelibila predstava, ze by se mel na stat opet nejak delit. Myslim ze obyvatele nejake ceske vesnicky na tom jsou asi stejne jako podobne moravske. Jestli Praha vysava zbytek republiky (viz ta cisla co jsou zde uvedene k pomeru k ostatnim evropskym metropolim), tak by to melo byt tematem pro poslance (jak moravske tak ceske) na zmenu zakonu(napr. danit podle mista provozovny, ne sidla, coz, jestli rozumim, je oblibena praxe)
19. 04. 2011 | 07:47

venkov napsal(a):

Z takového článku je mi hodně na zvracení
19. 04. 2011 | 07:57

Moravan napsal(a):

Vážený liberále, nemějte obavy o moravskou národnost v roce 1991 se k ní přihlásilo 1,3 milionu lidí, po rozkladu federace v roce 2001 340tis, my Moravané jsme totiž většinově ctili hodnotu jednotného státu a federece, proto ten ústup od zdůrazňování odlišnosti a směr k jednotě. Nicméně i tak pokud, to nevíte jsou i dnes jednoznačně deklarovaní Moravané suveréně největší národnostní menšinou ČR. Možná si v Čechách nemumíte představit, ale člověk může mít více identit, může být zároveň Moravan i Čech, nicméně to že se většina moravského obyvatelstva v minulosti přiklonila z dobré vůle k jednotě neznamená, že se to v budoucnu nemůže změnit. Tento stát od zrušení Moravskoslezké země jednoznačně systematicky prokazuje, že historické území Moravy je pro něj kolonií, tak jak je Morava a její instituce, svébytnost a hospodářství zničena dnes, nebyla nikdy ve své historii, ani ve středověku ani za Rakouska-Uherska. Moravu si nedovolil zrušit ani Hitler. Po 60 letech centralistické vlády, po rozkouskování Moravy do nesmyslných krajů podle zhovadilého vzoru komunistů je Morava zničena jako nikdy ve své historii. Takže všeho do času, je jen otázka kdy si obyvatelé Moravy uvědomí své postavení v rámci ČR, a až si to uvědomí tak česká identita obyvatel Moravy, která je stejně jen historickým obrozeneckým konstruktem, zmizí jak pára nad hrncem. Tento stát je postaven pro kleptokracii a kleptokracie nemá schopnost zpětné vazby, jsou to paraziti, kteří zahubí i vlastního hostitele a tím i sebe. Penězovody a moc je zde postavena tak, že pokud si obyvatelé Moravy budou chtít zachovat základní lidskou důstojnost a přežití budou de fakto nuceni se odtrhnou od parazitického pražského centra.
19. 04. 2011 | 07:59

onkellbob napsal(a):

Netuším co to ten pán plácá za blbiny. Stačí porovnat kolik % z daní dostane Pha, kolik Ostrava, Brno, Olomouc. Tak vysoké číslo HPD jak tvrdí se v Pze fyzicky skutečně nevytváří, ale spousta firem tam sídlí, ale se nemuseli babrat se závistivými úředníky FU na maloměstě co si myslí, že sežrali šalamounovo howno
19. 04. 2011 | 08:27

pgjed napsal(a):

To ali:

To, že z Moravy, kde je snad s výjimkou severních Čech trvale nejvyšší nezaměstnanost a nejnižší příjmy se musí jezdit za prací, třeba i do Prahy, je pro vás důvodem, aby Praha dostávala do rozpočtu násobky toho, co by jí pouhým přepočtem dle zákona náleželo? A dostává to, spolu s Brnem, Ostravou, Plzní... na úkor menších měst a obcí nejenom z Moravy, ale i z Čech.

To berkowitz:

Samozřejmě, že Gazdík dělá stafáž Kalouskovi, Parkanové a dalším vykukům. To nechť si srovná sám se sebou. Jenom doufám, že ještě neklesnul tak hluboko, aby zapomněl, čím nás tady spolu s paní Vendlovou před volbami omračovali. A spravedlivé RUD k tomu patří. Nechejme se tedy překvapit.

To ali, Tupelo a Moravan:

I když otázka RUD není primárně o vztazích Čechy, Morava a Slezsko. je i o tom a Moravan má v mnohém pravdu. Výkřiky, kolik je Moraváků v Praze a ve vládě a v úřadech nejsou argumentem. Jsou, ale není jich až tolik, a na záležitosti RUD a ssprávního uspořádání mají malý vliv. A je nepochybné, že Moravě a Slezsku se dlouhodobě nevede dobře, je dlouhodobě majorizována a má to své negativní důsledky. Vůbec nejde o rozdělování a rozepře mezi sebou Tupelo. Jde o to dát prostor přirozeným náklonostem a vztahům. Nemyslím si, že Němcům, Rakušákům, Švýcarům... nějak uškodilo, že si zachovali samosprávu (i daňovou) historických zemí, že Tyrolák může být Tyrolákem a Bavor Bavorem, aniž se mu kdo vysmívá, aniž kdo vymýšlí, jak jej postavit mimo hru. Naopak. A nám jistě neprospívá, že místo toho, abychom využili přirozených atavizmů, ztotožnění se s místem, historií, kulturou, neustále, až na výjimky od r.1918 nepřetržitě vymýšlíme, jak potlačit, aniž je racionálně proč, něco, co zde trvá po staletí a bylo vždy spíše přínosem. Zvláště současné krajské, vpravdě Gottwaldovské, správní uspořádání je obrazem hrůzy a utrpení ve všech směrech.
19. 04. 2011 | 08:36

pgjed napsal(a):

To Moravan:

Není přece nutné být zároveň Moravan i Čech! Vždyť to nejde proti sobě! Alespoň ze strany Moravanů rozhodně ne. To jenom z Čech a od Čechů jsou neustálé útoky a snahy o majorizaci, zřejmě v důsledku špatně skrytéobyvy z odtržení. Nebezpečí separace tu ale nikdy nebylo. Samozřejmě díky tomu, že si Moravy a Slezsko po staletí spravovaly své věci ve společném státu samy. Pro společnou věc je lépe, aby Moravan byl Moravanem, Slezan Slezanem a Čech aby se konečně přestal nafukovat a dělat ramena a raději koukal, aby ta česká města a vsi nebyly,až na výjimky, tak špinavé, rozdrbané a šedivé.
19. 04. 2011 | 08:47

Pavel13 napsal(a):

Mně se líbí ty úvahy, že Praha staví cesty pro všechny, kteří tam přijedou. Až pojedete k nám, taky můžete použít naši silnici. Ale přijeďte raději téreňákem, abyste si neponičili podvozek.
19. 04. 2011 | 09:01

Moravan napsal(a):

pgjed:
pouze jsem popisoval historický vývoj moravantví pro neznalé. Ono to nebylo jen o nacionalismu, ale i o zemské příslušnosti. Moravany se cítili být v minulosti i obyvatelé moravy jazyka německého. V době nástupu nacionalismu v Evropě se moravsky hovořící lidé přiklonili k českému nacionalismu a německy k německému, nicméně i v té době byla moravská reprezenztace vždy ujišťována, že Češi by si rozhodně nikdy nedovolili sáhnout na moravskou samosprávu a svébytnost, jak to dopadlo vidíme. Samozřejmě, že pokud by zde byla přirozená zemská samospráva, tak jako v okolních civilizovaných evropských zemích, ke kterým jsme kulturně, historicky a správně po staletí náleželi, tak by žádný problém Čechy vs. Morava a Slezsko neexistoval. V Evropě většina států ctí své historické země, pouze ČR v jakémsi centralistické posedlosti se zemského uspořádání bojí. Domnívám se, že se v Praze bojí aby se jim nezmenšila korýtka, to ale generuje a posiluje separatistické tendence. Já např. jsem došel víceméně k názoru, že v ČR v současném uspořádání není pro Moravany místo a nevidím možnost obrody, systém je neprůstřelně zabetonovaný aby centrum bohatlo a regiony makaly. Skutečnost, že Praha je druhým nejbohatším regionem v EU ve státě, který je na 80% EU hovoří za vše a nepotřebuje komentáře.
19. 04. 2011 | 09:26

jozka napsal(a):

Moravane, vecna... jak vypada moravsky jazyk?
19. 04. 2011 | 09:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 04. 2011 | 09:52

vlk napsal(a):

Neuvěřitelně naivní blog!!!
Skutečně je pan primátor Svoboda až takový začátečník a naiva v politice?

Ano Kalousek chce vzít peníze Praze , Brnu, Ostravě a Plzni. A to z dvou důvodů:
1- chc e vyhovět té části své partičky, kteoru ved e Gazdík. Ale to by nebyl hlavní problém. ten je v
2- chc e vzít peníze tam, kd e TOP s e mohla podílet na politické moci a byla vyšachována. Což platí pro Prahu, Brno a Plzeň.
Takež je to podle klíče - nevládnem? tak vám zavaříme!
Jsme ovšem zvědav, co s tím udělá rodná strana pana SVobody. Ve všech kasírovaných městech je u moci spolu s e soc dem. Pokdu obě tyto strany řeknou v parlamentu NE, může s eKalosuek postavit na hlavu.
Řekne ODS NE? JSem opravdu zvědav.
Pane Svobodo, řekl bych, že si zde stěžujete doslova a do písmene na lampárně. Já bt vámi tak si stěžuji na výkonné radě ODS. Nicméně kdybych si mě vsadit, zd a s e za vás ODS v tomto bod ěpostaví nebo ne. Vsadil bych proti vám.
Tvrdý postoj totiž znamená další koaliční válku. a do té Nečas, teď , když z něj Klaus opravdu udělal jen trapného kašpárka nepůjde!
Vlastně zpět - kd epak, stěžujete si sic ena lampárně, ale do výkonné rady oDS s tím nechoďte!
Špatně! Přes Udženiju nebo Šťatsného si vyjednejte audienci na u Snítilého prezidenta. Když bud e te řádně šoupat nohama, muchlat čepici, pokleknete před jeho majestátem a budete náležitě čelem mlátit o podlahu a volat Klaus akbar, tak nejspíš pochodíte. Pokdu získáte Klausův milostivý pohled, máte v podstatě vyhráno.
děkovat za recept nemusíte.
19. 04. 2011 | 09:56

Moravan napsal(a):

jozka: hovořil jsem o historii a historicky ještě v 19. st. se obyvatelé Moravy prohlašovali Moravany hovořící moravštinou.
http://dalsimoravak.bloguje.cz/638868-pod-moravskou-orlici-aneb-dejiny-moravanstvi-6.php
To že byl tento jazyk poté kodifikován společně s českými nářecími do spisovné podoby a nazván Češtinou je jiná historie. Jazyk nic nemění na vyřčených argumetech, stejně tak jako jazyk nezpochybňuje existenci Bavorů, Tyroláků, Skotů, Irů, Velšanů, Katalánců, Bosňáků, Srbů, Chorvatů, Američanů, Sasů, Slovinců atd...
19. 04. 2011 | 10:01

tatrman napsal(a):

TAK CO pane Doktore, přečetl jste si vůbec uvedené komentáře ?????

stejně je to jedno, modrý, oranžoví a další, demagogo-nenažranci budou stejně loupit dále a stále budou mít málo, ale jak dlouho...ono je ještě z čeho brát, co třeba takle opsat prostě zákony podle zemí " na druhé straně šumavy" ???? složité co, vlastně blbé, to by se pak nedalo loupit...

když se Vám nové věci nelíbí a jsou proti Vašemu přesvědčení, není nic jednoduššího odstoupit z funkce, pozor ale v "normální práci" je loupení trestné,
nám občanům je to ale už "jedno", bohužel ze zkušenosti víme, že přijde ještě větší bl..c a zlo...j

kolik let při každých volbách říkám "každá volba žpatná"...10,20,50...

je vidět, jak Vám Vaši občané a pražané již "rozumějí"

kurňa já se toho reálného kapitalismu nedožiju
(to je prej když jeden vykořisťuje druhýho a oba bohatnou :-)))))
19. 04. 2011 | 10:01

jozka napsal(a):

Tak to jo, Moravane...

Ja bych to videl asi tak:
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Moravský_jazyk
19. 04. 2011 | 10:25

Pepi napsal(a):

Praha a další velká města rozhazují miliardy o které obrali ty menší slabší města a ani se nestydí.
Podobně jako obrazy Alfonse Muchy vykrádá postupně z Moravských Budějovic a stahuje si kšeft do Prahy, stejně tak Praha vykrádá celou ČR..!!
-
Už je třeba tomu udělat konec. Kalouska nemusím ale má pravdu..!!
19. 04. 2011 | 11:05

ld napsal(a):

Tupelo,

já mám ještě před očima blog místní dopisovatelky, která přemýšlela, kam umístit v Praze sochy v době, kdy Morava tonula pod vodou. Nic o pomoci, ale hlavní starost byla, jestli by zapadly na Malé Straně. A Pepa Řepa, který byl zase v oktanovém rauši jí směle přizvukoval.

Ba ne, ve sjednocené Evropě dělit státy je pitomost. Poslední tupci, kteří toho nedbali pocházeli z ČSFR. Ale téma spravedlivého přerozdělování prostředků je jiná nota. Nejblíž pravdy je vlk: ve kterém městě není zapouzdřena Top, tam půjdou prachy dolů. A to je skandální!
19. 04. 2011 | 11:10

ali napsal(a):

pgjed
ani jednou jsem netvrdila o tom, že by mi vadilo, aby jezdili Moravané za prací do Čech, potažmo do Prahy. Reagovala jsem na Moraváka, neboť jeho první příspěvek byl velice ošklivý. Takže: Nevadí mi Moravané, vadí mi nacionalizmus kterým se tu Moravák ohání. Tudíž jste si to asi špatně vyložil a špatně jste mě pochopil..díky :o)
19. 04. 2011 | 11:45

ali napsal(a):

LenkaA
Jidáš nebyl tím, kým je nám neustále přehazován.
A je zrůda?
19. 04. 2011 | 12:03

drozd kvíčala napsal(a):

to jozka: myslíš toho číšníka kozohorského, který tu moravštinu tvoří?
cituji: "Číšník tvoří spisovnou moravštinu", konec citace.
http://brno.idnes.cz/brno-zpravy.asp?c=A081226_234656_brno_dmk
19. 04. 2011 | 12:36

kristusek napsal(a):

No bóže, tak se vykašlete na metro do Motola a hned máte setsakra ušetřeno. Na internetu se dají dohledat vyjádření různých odborníků (a vy je máte k dispozici na magistrátu taky!), kde je jasně popsáno, že tahle část trasy A bude absolutně nevytížená. Bydlel jsem tam, takže tamní dopravní systém znám.
Jediný, kdo to metro využije, mohou být pacienti FN Motol, ovšem to pouze za předpokladu, že stanice bude přímo v areálu nemocnice, což nebude.
V životě jsem si nemyslel, že bych něco takového řekl, ale: to i ta Opencard je snad užitečnější.
19. 04. 2011 | 12:49

Petr napsal(a):

Pane primátore,
od Vás bych nečekal stále opakované dogmatické a nepravdivé tvrzení "...vytvářejí 40 % jejího HDP),...".
Sám víte, že to není pravda. HDP vytvářejí lidé ve fabrikách a na polích po celé ČR a ne páni generální se sekretářkami, které mají sídlo v Praze.
Tím nechci zpochybnit vyšší výnos z daní pro hlavní město Prahu, než pro nás občany z Horní Dolní. Protestuji jen proti už výše uvedenému lživému tvrzení.
19. 04. 2011 | 13:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 04. 2011 | 14:13

anti politik napsal(a):

Čím míň toho Praha dostane tím míň toho bude moci velká koalice-kterou nikdo nevolil-rozkrást! Divím se, že se p. primátor obrací na veřejnost a voliče? Ti ho přece nezvolili, ani tu celou sqadru azury na pražským megistrátě! Obraťte se na ty co Vás dosadili, proč brečíte u nás? My nic, my vás nevolili!! Prodat své jméno a renomé za funkci je zřejmě nutné si nechat i dobře zaplatit, ale chybí peniadze občané!! Co založit konto poslední záchrany pro ty na koho se nedostalo? Už je těch hrabivejch ručiček na tenhle pidistát prostě moc!!
19. 04. 2011 | 14:30

SKUNK WORKS napsal(a):

PANE DOKTORE nemelte pitominy,možná rozumíte gynekologii ale z financováním městkého rozpočtu jste mimo.A nebo, což je pravděpodobnější už vás vyškolila magistrátní mafie jak se dobrat k penězům.Poradím vám rychlé řešení:Zastavit nesmyslnou výstavbu metra do Motola!!! Jako doktor musíte vědět kolik lidí jezdí do nemocnice po patnácté hodině!!!
19. 04. 2011 | 16:12

xxx napsal(a):

To michal macek: a okolo prazskeho Hradu Sicilie, strizena Afrikou!
19. 04. 2011 | 16:28

Dodo ineptus napsal(a):

skunk works
To metro není do Motola, hlavo. Připojí tři obrovská sídliště k městu bez sračkometných autobusů.
Jediné rychlé řešení je vytrhání dlažby v centru nekropole a osetí kukuřicí.
19. 04. 2011 | 22:30

Anba napsal(a):

Čtrnáct milionů máte hned v neoprávněně vyplacené záloze na zhotovení visuté cyklistické stezky v r. 2009. Stezka není ani zahájena, ani schválena, dodavatel kterému byla záloha zaslána není oprávněn k zřizování dopravních cest, navíc je trasa nevhodná a drahá, architekti hovoří až o polovině částky. Namísto naříkání se zasaďte o vymožení dříve než bude promlčeno a koukejte vyhodit pár neschopných bl.... Prý to poslali, aby peníze koncem roku nepropadly. To se mají raději rozkrást?
19. 04. 2011 | 23:25

luman napsal(a):

vypovidajici je export dle kraju. praha ma vsechny CEZy atd.
Kraj 2008 2009 Index Hlavní město Praha 122.517 104.778 85,5 Středočeský kraj 481.231 419.140 87,1 Jihočeský kraj 101.473 83.825 82,6 Plzeňský kraj 234.331 175.543 74,9 Karlovarský kraj 50.780 40.750 80,2 Ústecký kraj 158.867 121.547 76,5 Liberecký kraj 89.771 79.536 88,6 Královéhradecký kraj 98.501 80.514 81,7 Pardubický kraj 188.744 169.832 90,0 Vysočina 100.315 71.799 71,6 Jihomoravský kraj 174.009 138.359 79,5 Olomoucký kraj 96.916 72.492 74,8 Zlínský kraj 118.418 99.781 84,3 Moravskoslezský kraj 259.653 219.833 84,7
20. 04. 2011 | 15:34

panna prostitutkou napsal(a):

aby i gynekolog rozuměl:..To jako ty prachy půjdou do piče?
20. 04. 2011 | 16:20

Vaclav napsal(a):

Ja se divim proc lide povazuji toho Svobodu za darebaka !
On ma prece tak hezky mefistovsky oblicej !
20. 04. 2011 | 23:16

ping napsal(a):

3% ?? to jste tam schopni manageri, kdyz neumite vyresit 3%ni ztratu, heh
21. 04. 2011 | 11:36

Petr Heinzl napsal(a):

Pane primátore, hezky Vám připravili podklady, hezky se stavíte do role ochránců Pražanů. Jakožto rodilý Pražan ale vším podporuji RUD ... pokud byste nestavěli prodražené tunely, cyklostezky, a další nesmysly (třeba správa městského majetku ...nezbavovat se ho pronájmy za korunu, když na tom pak profitují soukromé firmy), měl byste peněz až až.
Takovými články, jako tu předvádíte, stejně nezakryjete tu "prasárnu", díky které na Magistrátu vládnete
21. 04. 2011 | 11:40

asdyx napsal(a):

Vždyť to je dobře. V Práglu žije 1/7 obyvatel, ale z rozpočtu odčerpá zřetelně větší díl. Proč mám platit na nějakou díru Blanky?
21. 04. 2011 | 14:46

Janina napsal(a):

Chtěla bych reagovat na větu "Nebrečte a doberte si rozpočet ze směšných daní z nemovitostí" . To snad nemůže autor myslet vážně. To jako kvůli tomu, aby Praha nepřišla o své miliardy maqjí obce odírat lidi na těch našich vesničkách, kde je 12% nezaměstnanost a výdělky většiny občanů jsou kolem 10 000, ti šťastnější mají i 15 000.
22. 04. 2011 | 13:29

Peppone napsal(a):

Kdyby byl Kalousek ukřižován jako Kristus, tak nevezme všechny hříchy na sebe, ani nespasí svět, ale spasil by alespoň tuto republiku. Přeji všem hezký den.
22. 04. 2011 | 18:41

zorod napsal(a):

nic nového pod sluncem vždyt pro to tam jsou takový kalouskové .vondrové,apod...
25. 04. 2011 | 12:29

clay napsal(a):

loni jste blábolil o 14 miliardách, dnes o miliardě....kolik to bude za týden, soudruhu Svobodo?
28. 04. 2011 | 11:10

dobrapamet napsal(a):

Svoboda = další korytář který za předešlé roky ve funkcích neudělal vůbec nic.
Ještě něco třeba vědět? Nakojete všechen tento dobytek do řiti.!!!!
28. 04. 2011 | 11:41

Kundičkář napsal(a):

Pane doktore .Začněte dělat na černo potraty a prachy věnujte městu !
02. 05. 2011 | 06:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy