Turecko na křižovatce

01. 06. 2013 | 23:06
Přečteno 3932 krát
Protesty proti autoritativní a fundamentalistické vládě jsou dalším krokem země do Evropy

"Demokracie v ulicích" po turecku


Už několik dnů probíhají v tureckých městech, včetně Istanbulu a Ankary, demonstrace proti vládě Recepa Erdoğana a jeho straně. Rozbuškou byl neobvykle brutální zásah policie proti lidem, pokojně demonstrujícím za zachování zelené rekreační zóny v centru Istanbulu, která měla ustoupit stavbě nákupního centra. Policie použila proti demonstrantům vodní děla a slzný plyn, zranila přes tisíc lidí. Protest, který se šíří Tureckem, byl zpočátku namířen proti policii, která překročila své pravomoce, ale záhy se proměnil v daleko masivnější vzpouru proti autoritativnímu premiérovi a proti vládě, která prosazuje plíživou islamizaci státní správy, výkonu práva a každodenního života. Ačkoliv 99 % populace Turecka se hlásí k islámu, země má za sebou úspěšný proces modernizace a westernizace, jehož základy položil stále populární a obecně uctívaný reformátor Mustafa Kemal Atatürk (otec Turků). Turecko dnes je moderním státem s parlamentní demokracií a tržně liberální ekonomikou, kde došlo k naprostému oddělení státu a náboženství. Podle ústavy z roku 1924 zůstal islám sice státním náboženstvím, avšak republika je plně sekulární. Nepopulární proislamistické kroky vlády, včetně nedávného výrazného omezení dostupnosti alkoholu a policejní brutalita otevřely cestu bouřlivým projevům dlouhodobé nespokojenosti se způsobem vládnutí a arogancí moci.

Turecký Putin


Současný premiér Recep Erdoğan je dominantní postavou turecké politiky již celou dekádu – je u moci od roku 2002. Kdysi profesionální fotbalista, Erdoğan získal podporu veřejnosti ve funkci starosty Istanbulu v roce 1994. Pak vstoupil do islamistické strany, aby v roce 2001 přestoupil do středopravé konzervativní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), které dnes předsedá. Ve volbách roku 2011 získala strana premiéra Erdoğana úctyhodných 50 % hlasů. Ačkoliv AKP se ve svém programu hlásí k „umírněnému islámu“, sám Erdoğan a většina členů jeho partaje neskrývají daleko fundamentalističtější ambice.

Na jedné straně premiér a jeho vláda plní předvolební sliby: podporují vstup země do EU a prosazuj liberální ekonomické reformy. Na straně druhé tatáž politická garnitura usiluje o návrat některých prvků islámského náboženského práva šaríji do veřejného a soukromého života. Minulý týden parlament bleskově schválil zákaz prodeje a konzumace alkoholu od 22 do 6 hodin. Do dílny tureckého premiéra patřil i návrh na kriminalizaci manželské nevěry, který byl stažen díky kritice z Bruselu. Stejně jako v sekulární Francii, i v Turecku je nošení muslimského šátku hidžábu či nikabu zakrývajícího obličej u žen ve státních institucích a na univerzitách zakázano. Erdoğanova strana usiluje o zrušení tohoto zákazu nejen ve státní správě, ale i v některých sportovních disciplínách, provozovaných na veřejnosti. Manželka premiéra před několika léty si oblékla tradiční muslimský šátek, v kterém se ukazuje po boku svého chotě nejen v každodenním veřejném životě, ale i při událostech, kdy se jedná o reprezentaci státu. Po zpřísnění reklamy na alkohol a zákazu jeho konzumace ve večerních a nočních hodinách se v istanbulských kavárnách začalo rozčíleně vtipkovat o tom, že když to tak půjde dál, další zastávkou bude zahalování žen na veřejnosti a konečnou pak bude… Írán.

Nejde jen o prvky islamizace. Dlouhodobá vláda jedné strany podporuje zpevnění klientelistických sítí a bujení korupce ve vládních strukturách. Navíc autokratický a do sebe zahleděný premiér nekomunikuje s opozicí a malicherně se mstí novinářům, kteří se pokouší o jakoukoliv kritiku. Mediální pokrytí probíhajících nepokojů v Turecku místními novináři je velmi kusé a propagandisticky zdeformováno. V Turecku je cenzurován i Internet. Premiér obvinil z přípravy a organizace masových nepokojů opozici. Možná nejsou daleko od pravdy kritici, kteří srovnávají Erdoğana s ruským prezidentem Putinem.

Do parlamentu se v roce 2011 dostaly ještě dvě strany: Atatürková středolevicová Republikanská lidová strana (CHP), která je nyní v opozici a ultrapravicová Strana národního hnutí (MHP). Zbytek několika desítek různorodých stran a hnutí zůstal pod desetiprocentní hranicí volitelnosti do parlamentu. Opoziční CHP chce obrodit Atatürkovu stranu a získat podíl na správě země. Ke svému cílí má ale daleko, zkušený technolog moci Erdoğan, který kontroluje státní média, zatím vycházel vítězem ze všech politických klání. Lídr opozice charismatický Kemal Kılıçdaroğlu, přezdívaný tureckým Gándhím za svůj asketický životní styl, dlouhodobě obviňuje vládu z "diktátorských tendencí" a "omezování svobody".


Turecký most mezi Evropou a Asií


Dalším znepokojivým prvkem vládnutí Erdoğanovy strany je stále hlasitěji se ozývající skepse vůči vstupu Turecka do EU. Na nedávné návštěvě v Berlíně Erdoğan alibisticky prohlásil, že na členství v EU bude Turecko čekat maximálně do roku 2023, kdy Turci oslaví sto let své republiky. Pak s ním Evropská unie už nemá počítat a prohraje – přijde o Turecko. Turecko se pak zaměří jinam – na Blízký východ a Rusko.

Ale již pouhý pohled na dnešní geopolitickou mapu potvrzuje, že Turecko – jak politicky, tak ekonomicky - již do tohoto „východnějšího prostoru“ nepatří, že ho historicky „přerostlo“ a proto jedinou alternativou pro budoucnost této země je Evropa. Připojování Turecka k Evropě je beze sporu běh na dlouhou trať, ale samotná prozápadní orientace Turecka do značné míry utváří její vnitřní a vnější politiku. Znamená to mimo jiného bezpečnější Evropu, stejně tak jako vstup Turecka do NATO odvrátil hrozbu mnoha vážných vojenských konfliktů. Turecko by mělo být mostem mezi Západem a Východem, který transatlanticky orientována Evropa tolik potřebuje.

Postoj ke vstupu Turecka do EU rozděluje nejen evropskou, ale i českou politickou scénu. Vstup islámského Turecka do Evropské unie s křesťanským náboženským základem je snadným terčem pro populistický odpor, hrající na xenofobní a islamofobní strunu. Český prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že nesouhlasí s přijetím Turecka za člena EU je příkladem politika, který se jen tak mimochodem vymezuje vůči dlouhodobému a složitému procesu, jehož finále je spolehlivě mimo jeho funkční období. Tak sbírá laciné politické body, aniž by nesl za své výroky jakoukoliv zodpovědnost. To, že Česká republika tradičně podporuje členství Turecka v EU, prezident ČR samozřejmě nezohledňuje, neboť od příchodu na Hrad má vlastní - Zemanovu - zahraniční politiku.

Závěrem se nemohu vyhnout klišé a neprohlásit, že Turecko je na křižovatce. Turecko zůstává jedním z mála případů úspěšné modernizace islámské země. Atatürkovy demokratické ideály jako záruka sekulárního státu a ochrany lidských prav a svobod se stále těší obrovské veřejné podpoře. Aktuální protivládní nepokoje v Turecku jsou důkazem toho, že nehledě na autoritativně, centralisticky a fundamentalisticky smýšlející vládu, turecká společnost je ve skutečnosti pluralistickou a participativní demokracií a proto se nenechá strhnout zpátky.

foto: Zafer KARATAY
foto: Zafer KARATAY

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Tak mám dojem, že kolem Evropy to houstne a stačí málo
a vybuchují vášně. Např. v Turecku stačilo pokácet 600 stromů v Istanbulu a začaly se dít věci, milion lidí šlo do ulic .....
Malá exkurze do rakouského tisku:

m Freitag hatte er es noch mit einer Kundgebung gegen den Bau eines Einkaufszentrums und gegen die Abholzung von Bäumen dafür zu tun – Tags darauf plötzlich mit einem ganzen Reigen an Großkundgebungen gegen seine Politik: Am Samstag gingen erneut erst Zehntausende dann bis zu einer Million Menschen in Istanbul und anderen großen Städten der Türkei auf die Straßen, nicht um einen Baustopp, sondern den sofortigen Rücktritt von Premier Racep Tayyip Erdogan zu fordern.

Pěkný večer všem.
01. 06. 2013 | 23:12

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

já si myslim, že vladimír vladímirovič musí mít pěkně staženou řiť. co kdyby mladý rusové vyšli do ulic.......turecko je sousední země.
01. 06. 2013 | 23:27

Karel Mueller napsal(a):

aní Stehlíková,

ti lidé šli do ulic protestovat spíš proti globalizaci než za boj o západní hodnoty.
01. 06. 2013 | 23:35

dzamilastehlikova napsal(a):

Ad Maximus: díky, tady je orientační překlad:

v pátek proběhla demonstrace proti výstavbě nákupního centra a proti kácení stromů - druhý den najednou se rozběhly masové demonstrace proti jeho politice (premiéra): v sobotu znovu vyšli do ulic desítky tisíc a pak až jeden milion lidí v Istanbulu a dalších velkých městech Turecka, už nevolali po zmrazení výstavby, ale po okamžité rezignaci premiéra Tayyipa Erdogana Racepa.
01. 06. 2013 | 23:36

Karel Mueller napsal(a):

zle matičko zle:

Svobody a demokracie si užili za Jelcina.
01. 06. 2013 | 23:36

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

karel muller,
za jelcina se dvacetiletí rusové narodili. takže si budete muset poopravit heslo.
01. 06. 2013 | 23:59

Old Possum napsal(a):

Bašár Asád mu už před rokem prorokoval, že jestli požene Turecko do války, vlastní lid se s ním vypořádá.
Bystrý analytik, tenhle Asád.
02. 06. 2013 | 00:16

Občan napsal(a):

To je fajn, že si i Turci našli záminku pro "revoluci".
Měli jsme tu "Arabské jaro" a skončilo studenou sprchou, která rozhodně nebyla a není vlahým jarním deštíkem.

Takže si pro změnu střihneme "Turecké léto". No, proč ne. Evropa se už stejně rozhodla spáchat sebevraždu, takže to je vlastně fuk. Jen bych prosil, abych se včas dozvěděl, kdy mám otevřít dveře od baráku dokořán. Aby osmanské hordy mohly proběhnout tam a zpět, aniž by je vyrazily.
Skončí to stejně neslavně jako "Arabské jaro", akorát že o pár tisíc km blíž; ledový letní slejvák, který z toho bude, nebude nic příjemného.

Vědí Turci, co kromě demonstrování chtějí? Mají svolavači demošek jasno v tom, čeho chtějí dosáhnout a co s tím pak budou dělat? Egypťané si také zademoškovali a než se nadáli (a my s nimi), měli u moci Muslimské bratrstvo. V Turecku už jeho obdoba vyhrála volby a je držena na uzdě jen armádou.

Vy, paní Stehlíková, VÍTE, co si Turci hodlají vydemoškovat? Jedno islamistické "překvápko" už totiž máme na Balkáně a pořídit si další přímo na hranicích Bulharska a Řecka by asi nebylo zrovna prozíravé.
(Možná by bylo nejlepší zkusit od Turecka ten kousek koupit a rozdělit ho mezi Bulharsko a Řecko. A Bospor i Dardanely pečlivě zaminovat.)
02. 06. 2013 | 00:20

Karel Mueller napsal(a):

Občan:

My si myslíme, jak jsou islámem ušlápnutí a hle, revoluce na obzoru kvůli stromům a parku v Istambulu. Umíte si to představit u nás? Já myslím, že by mohli pokácet Petřín a skoro nikdo by ani nezabučel.
02. 06. 2013 | 01:02

Jakelin de Mailly napsal(a):

Doufám, že na Vaše snění "...dalším krokem do Evropy." nikdy nedojde.
Apropos, co tak článeček o randálech ve Švédsku by nebyl ?
To se nehodí do utopisticko-socialisticko-multikulti-zeleného krámu, co ?
02. 06. 2013 | 01:39

Maximus napsal(a):

No, tak tohle je přece jen snímeček, který ukazuje, že se tam naštvalo docela "pár" lidí:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151516343278558&set=a.10151515210823558.1073741824.670043557&type=1&ref=nf+%29

Dobrou.
02. 06. 2013 | 01:57

dzamilastehlikova napsal(a):

Ad Jakelin de Maill: člověk potřebuje snít... Například o o rovnosti, svobodě a míru... Ale vážně. Randály ve Švédsku sice neznám, zřejmě potřebují integrovat, ale přece víme jak je to těžké - dokonce i v ČR. Přesto jedině integrace pomůže k odstranění paralelních kultur. Přijedete na kraj Stockholmu a jste v jiném světě... Ale po pravdě řečeno, je tam zřejmě více faktorů včetně CHUDOBY a zatím nemám o tom dobrý přehled a ucelený názor. Díky za námět, budu přemýšlet.
02. 06. 2013 | 04:08

skeptický napsal(a):

Nojo,oblíbená chudoba.Takže cesta k nápravě je nasnadě,odstranit chudobu.Zajistit nepracujícím přistěhovalým vybijvoknům švédský životní standard na úrovni(pochopitelně bez práce).

Popřípadě odstranit chudobu jako to dělal kníže Drakula,pozvat chudé do kostela na žranici,a zapálit.
02. 06. 2013 | 06:23

AOR napsal(a):

Turecko nemá v Evropě co dělat. (S Byzancí, ač je již dávno minulostí, bych se smířil.)
02. 06. 2013 | 06:55

Martin napsal(a):

Turecko do Evropy nepatří a nebude do ní patřit i kdyby se tam na hlavu stavěli. Je s podivem kolik lidí to ještě nepochopilo a pořád o tom zkoušejí nějak polemizovat.
02. 06. 2013 | 07:21

Scarabeus napsal(a):

Paní Stehlíková,

zde v diskusích pod blogy Aktuálně.cz bývá hodně anti-multikulti "bojovníků". Co vlastně chtějí? Když jsem se s jejich názory seznámil podrobněji, tak chtějí společnost, ve které budou lidé diskriminováni kvůli náboženství, národnosti, rase, sexuální orientaci, ... Nejen diskriminováni, někdy přímo vyhnáni "tam odkud přišli". Jeden z nich(zdejší neoficiální Führer anti-multikulti "bojovníků"), který v diskusi pod blogy vystupuje pod nickem "Čochtan", je příznivcem střílení(zastřelení), např. za drobné krádeže, nejen z tohoto důvodu chodí ozbrojen(legálně, má německý zbrojní pas).

P.S. "Čochtan" je ročník 1948, je VŠ vzdělaný, ale pouze technicky, po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do (západního) Německa. Je to obézní dědek s bílými vlasy a vousy, kromě muslimů je si ještě raději zanadává "na cikány".
02. 06. 2013 | 09:17

Scarabeus napsal(a):

oprava:

"kromě muslimů si ještě raději zanadává"
02. 06. 2013 | 09:18

Targus napsal(a):

To Džamila Stehlíková:

Vůbec netuším, co vás pobuřuje na zákazu prodeje alkoholu v době 22 - 6 hodin.
Mám tu pochybnou výsadu, že téměř celý život se potýkám s projevy opilců v nočních hodinách. Pouze zdejší administrátor brání tomu, abych zde mohl ventilovat, co bych těm ožralým a zfetovaným dacanům s chutí udělal.
Když vám někdo třikrát týdně řve pod okny do dvou ráno a vy vstáváte ve čtyři na šichtu, je vám náhle takový turecký parlament docela sympatický.
02. 06. 2013 | 09:31

TrumpetaTroubivá napsal(a):

Paní Stehlíková, naopak. Naopak chudoba umožní integrovat imigranty. Pokud budou dostávat dávky jen tak, protože tu jsou, pak zmizí ten nejdůležitější a možná jediný účinný tlak na to, aby se vůbec chtěli integrovat.
02. 06. 2013 | 09:32

Kala napsal(a):

Scarabeus - za každou novou mešitu v Evropě jeden nový křesťanský kostel u Saúdů či třeba v Nigérii- souhlasíte s tímto vyváženým multi-kulti? Jakou tomu dáváte vyhlídku?
02. 06. 2013 | 09:33

TomášL napsal(a):

Turkish PM Erdogan: Don't compete with us. If you gather 200,000 people, I can gather a million.

A tak to je...

Před dvěma měsíci jsem byl v Turecku na návštěvě u jednoho známého... Turecko je strašně složitá země, ale pár postřehů jsem si odnesl.

1. Konzervatismus tam roste.
2. Turci mají bohatou historii a svou budoucnost vidí v hegemonii na tradičníém území BV, nikolv v EU. Tady bych si dovolil upozornit na obrovský rozdíl mezi Vaším sněním a skutečnosti, autorko.
3. Do minulého roku ekonomika šlapala jako hodinky, avšak začíná se přehřívat a výrazně zpomaluje. Asi tady bych viděl hlavní důvody protestů, narozdíl od Váa, paní autorko.
4. Turecko nechtějí v EU Řecko, Kypr, Německo, Francie a mnoho dalších států.
5. Na článku mi přijde smutné to, že nic nového a objektivního nepřinesl. Pouze jste se rozepsala o svých snech, na hony vzálené realitě.

PS: Nositelkou sekularizace byla armáda, nikdy lid. Zkuste někdy navštívit turecký venkov. A mimochodem, Turecko není jenom Ankara a Istambul, jak se mnozí lidi domnívají s Vámi, paní autorko...
02. 06. 2013 | 09:36

Targus napsal(a):

To Džamila Stehlíková:

Randály ve Švédsku sice neznám, zřejmě potřebují integrovat,

To si z nás děláte srandu, že? Přiznejte konečně, že tzv. integrování v ČR bylo pro všechny zúčastněné totální fiasko. Dvacet ztracených let a miliardy vyházené oknem. Profitovali pouze Gabalovití v neziskovkách, drogoví dealeři, majitelé automatů, lichváři.
Zapomněl jsem na někoho?
02. 06. 2013 | 09:37

TomášL napsal(a):

Istanbul...
02. 06. 2013 | 09:40

Targus napsal(a):

To TomášL:

Souhlas, turecký venkov, to snad není ani středověk. To je jiný svět. Stačí vyjet 100 km za Istanbul někam do hor. A už vůbec nemluvím o území hraničící s Kurdistánem.
02. 06. 2013 | 09:42

TomášL napsal(a):

Paní autorko,

to máte taky k přemýšlení:

http://www.thelocal.se/48022/20130521/

Výživná je diskuze, i když byla často mazána.
02. 06. 2013 | 09:49

nebojsa napsal(a):

Kdy u nás proběhne odluka církve od státu?Zato alkohol jakékoliv kvality si můžete zakoupit kdykoliv a kdekoliv, včetně nezletilců! Stát rezignoval na jakoukoliv činnost jemu přináležící.A za vším je korupce=rozklad státu.
02. 06. 2013 | 10:20

TomášL napsal(a):

Targus


Osobně mi přijde ze strategických důvodů mít Turecko jako nárazníkovou zemi...

Představte si, že by bylo Turecko součásti EU. Poté bychom hraničili s Irákem, Íránem, Sýrii...

Turecko nikdy neuznalo genocidu Arménů a silně protestovalo proti zákonu ve Francii, který trestá popírání genocidy Arménů. Jak by se s touto věci vypořádala autorka blogu, těžko říci. :-)
Člověk by mohl psát o sexuálním násilí na venkově a žádné vymahatelnosti...

Jediný zajímavý posun, kterého jsem si u Turecka všiml, je, (že severní část Iráku, která je pod samosprávou Kurdů, a budoucí stát Kurdistán), že Turci se začínají domlouvat s Kurdy na obchodě s ropou. Tohle mi přijde v dnešní době jako asi nejzajímavější kapitola kolem Turecka, která odhaluje nové geo-politické přerozdělení tamnějšího světa.
02. 06. 2013 | 10:29

Občan napsal(a):

TomášiL,

Turecko je jako nárazníkový stát k ničemu, pokud nebudou nárazníkovými státy současně Irák, Írán a Sýrie.
Ale protože EU a USA právě tyto státy úspěšně islamizovaly a Turecko právě našlo k islamizaci zkratku, zapoměňte na nárazník.

Krom toho má Turecko 75 mil. obyvatel, z čehož minimálně 80% žije na silně islámsky ortodoxním/konzervativním venkově a 20% z oněch 75 mil. jsou Kurdové, kteří o další setrvání v Turecku nemají nejmenší zájem jedno pod jakým režimem.
Turci jsou sunnitští muslimové, což je předurčuje k postupné radikalizaci a desekularizaci. Dosud tomu bránila armáda, ale protože paní Stehlíkovou opěvované demošky směřují právě proti RELATIVNĚ sekulární armádě, je další vývoj vcelku předvídatelný.
Za to si může Erdogan z velké části sám (pokud to nebyl z jeho strany rovnou úmysl), protože si na jihu a jihovýchodě Turecka dlouhodobě pěstuje nejradikálnější islamisty (a NEmyslím tím Kurdy!). Místo aby hledal v Sýrii spojence pro udržení sekulárního státu, aktivně pomáhá Sýrii rozvrátit a islamizovat. Opět mě napadá, že to je z jeho strany úmysl.

Takže "turecký lid" nyní protestuje proti armádě, policii a tím nepřímo proti sekulárnímu státu. "Turecké léto" jak vyšité a následující vývoj snadno představitelný. Co s tím bude dělat NATO, jehož je Turecko (nebo spíš jen jeho armáda) členem, to jsem opravdu moc zvědavý. Protože zejména amíci našlapali do Turecka hromady zbraní, které se teď postupně dostávají do pracek islamistickým radikálům. Bravo...

Turecko, milý TomášiL, kašle na EU - v té prostřednictvím statisíců svých výhonků už je. Turecku jde o Balkán - laskavě se podívejte na globus a rychle zjistíte proč. Jakmile bude mít pod kontrolou Balkán, bude mít pod kontrolou i zbytek Evropy. A protože je členem NATO, začněte se shánět po koránu. K tomu si můžete zanotovat s Karlem Krylem - http://www.karelkryl.wz.cz/tedkd.htm
02. 06. 2013 | 12:05

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

stupidita mnoha především levicových evropanů se projevuje právě na turecku. radši , než aby přijmuli do EU sekulární muslimskou zemi se silnou a poměrně zdravou ekonomikou, tak jí radší vrhají do náruče islamistů. a místo toho nabízejí milionům muslimských imigrantů štědrý sociální system a snaží se je "integrovat"....výsledkem jsou imigrantská getha v západní evropě, kam nejezdí ani policie.
02. 06. 2013 | 12:21

TomášL napsal(a):

Občane

Zrovna jsem lustroval snad všechny syrské a libanonské deníky (jak povstalecké, tak vládní u syrských) a zajímavé je, jak referují o demonstracích v Turecku...

Nic, jdu sledovat novodobý Stalingrad Al Qusayr.
02. 06. 2013 | 12:26

Občan napsal(a):

Hovene,

to, že v Istanbulu, Ankaře a možná pár turistických letoviscích je pár diskoték, bordelů, heren a hospod, vůbec neznamená, že je Turecko sekulárním státem.
Jeho ekonomika dosud těžila z toho, že nabízí velmi levnou pracovní sílu, má poměrně velké příjmy z Turků pobývajících v zahraničí, nabízí zajímavé destinace vybavené nově postavenými a relativně levnými byty pro německé a jiné movitější důchodce a disponuje turisticky zajímavými místy. Stačila krize okolo a příjmy z turistiky, prodeje bytů penzistům, jakož i z peněz posílaných příbuznými ze zahraničí šly velkým fofrem do háje. S tím i veškerá turecká prosperita.

Vím, že Vám cokoli vysvětlovat je zbytečné, ale přesto mi to občas nedá...
02. 06. 2013 | 13:07

TomášL napsal(a):

Občane,

ač se v ekonomice nijak moc nevyznám, tak Turecko rostlo hlavně na dluh (alespoň tak mi to bylo řečeno). Že před deseti roky začal boom bankovních i nebankovních půjček, díky kterým se zvedla životní úroveň a díky půjčkám mohl být tak dlouho Erdogan PM.

Dnes peníze docházejí a ekonomika se výrazně propadá...
02. 06. 2013 | 13:22

TomášL napsal(a):

Jinak zajímavé statistiky jsou na:

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/tu.html
02. 06. 2013 | 13:24

Scarabeus napsal(a):

Kala:

Nejsem občan Saudské Arábie nebo Nigérie, takže na tamní politické poměry nemohu mít žádný vliv. Mohu mít vliv pouze na politické poměry v ČR, kde, skrze občanství, mohu volit, tedy něco (málo) ovlivnit.

Obecně by náboženská svoboda měla být ve všech státech, pokud v nějakém jiném státě eventuálně není, tak já za to nemohu.

Různé státy mají různý politický vývoj, ovlivněný nestejným/různým historickým vývojem a okolnostmi, v jejichž důsledku je v jiných státech něco jinak než u nás.

Nevím zda o tolik kostelů, podle principu za jednu mešitu jeden kostel, bude v Saudské Arábii nebo Nigérii zájem, protože vždy platí, s výjimkou ČR(*), že věřící konkrétní/ho víry/náboženství si musí být schopni své náboženství, včetně stavby svatostánků, ufinancovat.

* To jen v ČR budou muset všichni, i nevěřící, platit, přes státní rozpočet, desítky miliard křesťanským církvím, hlavně církvi katolické, protože tak to zařídil katolík Kalousek s TOP 09, plus další strany vládní koalice, které Kalousek politicky dotlačil k souhlasu s církevními restitucemi, kdy církve jsou jediným druhem restituentů, který dostane i finanční restituci.
02. 06. 2013 | 13:39

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

občan,
jsem netušil, že jste takovej odborník na turecko. sekularita státu se neměří počtem bordelů a diskotek. je to poměrně složitější, než si vaše hlava myslí. znakem sekularity je oddělení náboženství od státu. turecko je sekulární od roku 1915. ekonomicky je na tom turecko daleko lépe než mnoho členských zemí EU. nepotřebuje dárečky od záchraných fondů a MMF.
02. 06. 2013 | 13:40

Jakelin de Mailly napsal(a):

D. Stehlíková

Celý Váš bývalý program integrace /SZ/ byl k ničemu, celá Vaše strana /SZ/ byla a je k ničemu, celé levicové zelené multikulti-snění /tedy i Vaše/ je k ničemu, stačí si poslechnout Lišku se Shannáhem na Masarykově debatě na téma "Islám v ČR nechceme".
Ohledně randálů ve Švédsku jste úplně vedle, je to stejné, jako ve všech západních zemích, které si natahaly islámské a africké migranty, žádná chudoba, jak píšete, s tím nemá co dělat, tyto osoby nemají zájem pracovat, pouze vysávat produkty práce domácích lidí a dělat b....l.

scarabeus

Než půjdete večer spát, nezapomeňte posvítit baterkou pod své lože, jestli tam není Čochtan :-)))))))))
02. 06. 2013 | 13:45

TomášL napsal(a):

Ještě bych zmínil jeden fenomén, který se odehrává v Turecku, avšak zde se o něm nepíše.

Když byl ekonomický boom, tak mnoho mladých odešlo z venkova do měst (převážně do Istanbulu) hledat dobrou práci a uplatnit se ve společnosti. Jenomže většina z nich neměla co nabídnout a tak začali prodávat na ulici různé cetky, aby si vydělali na denní obživu. Většina těchto "venkovanů" si půjčila na cestu do města...

Nu, dnes je situace taková, že jim nezbývá nic jak prodávat cetky a mají dluhy. Ve skutečnosti v Turecku demonstrují tito lidé, kteří ztratili iluze o svém postavení ve společnosti, o svou budoucnost. Jsou ve věku, kdy by měli zakládat rodiny (navíc je to silně patriarchální společnost) a očekává se, že se o sovu rodinu dokáží postarat. Holt, frustrace dnes zmítá Tureckem...

Do toho všude proniká renesance Osmanské říše (jejiž vliv na Turecko se v osnovách škol potlačoval) a vzniká poptávka po slavné minulosti, která je spjatá s islámem. Tedy velká islámská minulost (a Turci jsou velmi nacionální) zapřičiňuje s ekonomickým propadem poptávku mladých po této slavné minulosti...

Demokracie se západními hodnotami, dle mého názoru, tam nemá místo (díky své velké historii), což je neslučitelné s EU...
02. 06. 2013 | 14:02

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

"Čochtan" je buď v (německém) Mnichově, v Praze, na vinohradu na Moravě ... dost často pod blogy Aktuálně.cz, nadávání na muslimy si málokdy nechá ujít, takže možná ještě do této diskuse dorazí. :-)
02. 06. 2013 | 14:15

Jakelin de Mailly napsal(a):

Scarabeus

Prosím Vás nebuďte s tím Čochtanem už směšný, žalujete tady na něj jako pětiletý smrkáč v MŠ a berete si ho do úst téměř všude, kde na Vás narazím.
02. 06. 2013 | 14:36

svatý Václave... napsal(a):

zle matičko zle, komsomolci zde - pokuste se přečíst co Občan napsal a pak to ještě pochopit. Občan napsal opak toho, než mu přikládáde.
02. 06. 2013 | 15:11

Rudi Koutek napsal(a):

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):
"občan,
jsem netušil, že jste takovej odborník na turecko"Ja mam ten pocit, ze nejenom na Turecko...
02. 06. 2013 | 15:25

peldovič napsal(a):

Turecko musí do EU!
02. 06. 2013 | 18:39

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

Jaképak žalování, myslela jste si, že je pod mojí postelí, tak jsem Vás vyvedl omylu, paní Jakelin z Pošty. :-)
02. 06. 2013 | 18:51

TomášL napsal(a):

Zajímavé stránky...

http://www.washingtoninstitute.org/
02. 06. 2013 | 23:49

Jakelin de Mailly napsal(a):

Scarabeus Sacer

Jsem muž, chrobáku nilský :-)
Přečtěte si Itinerarium Peregrinorum et Gesta Regis Ricardi o událostech v Outremeru.
A taky Váš vlastní příspěvek z 09:17.
03. 06. 2013 | 00:05

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

Jakelin je ženské jméno, např. manželka prezidenta JFK, psala se jinak, tzn. podle francouzských gramatických pravidel, vyslovuje se to stejně.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jacqueline_Kennedy_Onassis

Každý má právo na diskusní příspěvek, nejen Vy. Informoval jsem paní Stehlíkovou o zdejším většinovém společenství. Vy jste ještě nikdy nikoho o někom neinformoval?

Někteří blogeři, když zde čtou jen příspěvky zdejšího většinového společenství, které si zde většinu vybudovalo agresivním napadáním lidí s odlišným názorem, tak to po čase vzdají s odůvodněním, že nemají zapotřebí po sobě nechat plivat od takových .... (raději nebudu zveřejňovat, bylo by to porušením kodexu diskutujících). Blogery, kteří by eventuálně mohli mít takový/obdobný náhled, preventivně uklidňují informováním o zdejším diskusním prostředí(stručně a zaobaleně napsáno).
03. 06. 2013 | 02:18

Jakelin de Mailly napsal(a):

Scarabeus Onassis brouk Sutechův

Vy jste vskutku velmi zajímavě zabedněný jedinec. Je mi líto, ale musím Vás takto označit.
Vaše starost o blogy mne dojímá, i když je vše jinak.

Ohledně mého nicku:

1/ Itinerarium Peregrinorum et Gesta Regis Ricardi
2/ rok 1187, 1. května u ´Ain Gozeh - nebyl to lásky čas

Mějte se, konvertito.
03. 06. 2013 | 12:21

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

Tak Vy jste, podle informací, které jste mě dodal, templář, který se zapomněl na křižácké výpravě, který je hrdý na to, že se, spolu s jinými, nechal (hloupě) vtáhnout do pasti, že se nechal (hodně zbytečně) zabít, templář hrdý na ostudnou prohru v bitvě s muslimy vedených Saladinem.
03. 06. 2013 | 14:10

Kala napsal(a):

Scarabeus - protože vím, že jazyková správnost je u Vás nade vše (viz příspěvek pod p. Kurasem), dovolím si připodotknout, že čeština má víc než jen druhý pád, a proto je správně ..v bitvě s muslimy vedenými (7. pád) Saladinem.
03. 06. 2013 | 15:12

Jakelin de Mailly napsal(a):

Scarabe,

není větší omezenosti lidské než zabývat se nicky, obzvláště když nemáte tušení, co ve skutečnosti za nimi stojí.
Podle Vaší dětinské logiky jste brouk, jež zasvětil svou existenci výrobě a válení kuliček z exkrementů ? :-)))))))))
Končím stupidní diskuzi s Vámi.
03. 06. 2013 | 15:53

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

"není větší omezenosti lidské než zabývat se nicky, obzvláště když nemáte tušení, co ve skutečnosti za nimi stojí"

Oblíbil jste si, z jakého důvodu jistě nevím, teď už tuším, templářského rytíře Jakelin de Mailly. Na počátku diskuse jsem to nevěděl, ale snad po mně nechcete, abych si pamatoval jména všech významných templářských rytířů.

Vy jste se v diskusi žádným nickem nezabýval?

Scarabeus kouše(obrazně) velekněze Imhotepa, co za tím skutečně stojí nemáte Vy tušení.
03. 06. 2013 | 16:44

Jakelin de Mailly napsal(a):

Scarabe,

já Vám to tedy vysvětlím, abych se nestal pro Vás druhým Čochtanem, ale už opravdu můj poslední příspěvek, a proto čtěte pozorně.
Vystudoval jsem vojenskou historii, ve volném čase prolézám bojiště po téměř celém světě. S kolegou z Německa jsme se zabývali jednu dobu válečnými řády a cesta nás zavedla na pláň u ´Ain Gozeh. Samozřejmě jsme předtím prostudovali všechny dostupné prameny. Ta bitva dopadla jak dopadla díky Gerardu de Rideford, de Mailly radil k opatrnosti a byl nařčen ze zbabělosti se slovy "máš strach o svou hezkou blonďatou hlavu." Jednou jsme si oba navlekli hauberk a kolega poznamenal "du siehst wie de Mailly aus!". /pro vysvětlení - jsem velký a mám blond hlavu/.
Byl tam ještě ještě jeden impuls, ale protože se chytáte nepodstatného, tohle Vám musí stačit.
Doufám, že se Vám konečně rozsvítilo, že Vaše hypotézy jsou stejně nesmyslné, jako ty, kteří mi podsouvají nacismus a SS jen proto, že v rámci bádání chodím po Ardenách s veterány.
03. 06. 2013 | 17:12

honolulu napsal(a):

Kala, (15:12)
hovnival Scarab propadl nekolikrat v pomocne skole a on tu cestinu przni jeste vice nez ja - cizinec, a pritom vycita Kurasovi malou chybu ve slove Anglie...
Take nevi, kdyz nadava na ing. Cochtana, ze vsichni stojime za Cochtanem....
Scarab proste spadl z visne na makovicku a take nevi, ze uz bude brzi konec s tim zaclenovanim neazaclenitelnych.
03. 06. 2013 | 17:23

honolulu napsal(a):

Jakelin De Mailly, (17:12) Ti chocoraci jsou alergicti na blondaky, protoze jsme z Atlantis a oni jsou z opice ze brehu Zambezi...V Duchcove zmlatili blondynku a kopali do ni, kdyz lezela na zemi.

Oni uz davno zahajili nasi exterminaci. Dokazali to na Hillbrow v Johannesburgu. Vsak ono na ne prijde.
Je to vsechno rasova valka namirena proti nam. Oficialne se proti tomu neda branit, abychom nebyli narceni z rasismu a pritom jejich rasismus na nas, je lopatovan denne ve velkem mnozstvi.

Dejte mi otazku ohledne nejake nemecke divize. Mam rad dejiny a vlastnim nekolik vzacnych knih ! Najdu Vam informace.
03. 06. 2013 | 17:35

Jakelin de Mailly napsal(a):

honolulu

Díky za nabídku, mám doma cca 3.000 knih, nepočítám dokumenty a nahrávky.
Momentálně se zabývám 12. SS Panzer Division, je to hlavně o hledání veteránů, co ještě žijí, a to na obou stranách.
Jdu se balit, mějte se !
03. 06. 2013 | 17:40

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

Vystudoval jste vojenskou historii, co dalšího?
03. 06. 2013 | 17:50

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

Čím to jenom je, že si historik, z celé historie, vybere hledání veteránů SS?
03. 06. 2013 | 17:59

honolulu napsal(a):

Vyprdnem se na Scaraba. On je detinsky a hloupy jak Pavlik Morozov. Dejiny jsou zajimavejsi !

12-ta Panzer divizion o ktere se zminujete a kterou studujete je zde v informaci.
Domaci zakladna - STETTIN - Wehrkreis cis. II, generalem te oblasi byl Max Fohrenbach. Zahrnovala Maklenburg a Pomeranii.
Compozice divize.
29-th Panzer Regiment,
5-th Panzer Grenadier Regiment,
25-th Panzer Grenadier Regiment,
2-nd Panzer Artillery Rgiment,
22-nd Motocykle Battalion,
2-nd Panzer Reconnaissance Battalion,
2-nd Antitank Battalion,
32-nd Panzer Engineer Battalion,
2-nd Panzer Signal Batalion

Tato divize vznikla ve Stettine v roce 1921 z Reichsheer organizace a vsichni byli Prussove.
Prosla nekolika reorganizacemi (1935 a 1937)

Cast divize bojovala v severnim Polsku a ve Francii. Cela divize pokracovala v boji v Rusku a obklicila Minsk. Prekrocila Dnepr a byla v bitve u Smolenska (severni sektor) poradne zdecimovana.
Odpocivala a doplnovala se v Estonsku.
Potom pokracovala v boji u Leningradu. V roce 1943 v cervenci byla nasazena u Kursku. Nasledoval centralni Dnepr a Dnestr. Ukoncila valku v severnim Nemecku. Dokazala se tam probit z Courtlant Pocketu.

Nejvyysi velitele divize :

General porucici Fedor von Bock, (1931-34), Bader (1939) Ludwig Cruwel(1940), Josef Harpe (1940-42) Walter Wessel (1942-43)
Major general Erpo von Bodenhausen (1943-45).

Je oni toho napsano hodne. Mam vsechny divize v Encyklopedii. Stejne jako rimske legie... Ty nejhorsi casti dejin me vzdy zajimaly.
O teto divizi jsou napsany dalsi dve stranky detailu, ale nema to nic spolecneho s hlavnimi udalostmi.
Az se vratite ze Scandinavie prosim o tezsi otazku. Rad cucham v dejinach. Encyklopedii dal dohromady general Samuel W. Mitcham s nekolika generali z US-Army... Ciste fakta a zadna propaganda.
03. 06. 2013 | 19:32

honolulu napsal(a):

12-th SS Panazer division - "Hitler Jugend" najdu ji zitra. Jdu ted plavat. Tato divize nema vsak s 12-th ze Stettina nic spolecneho.
Snad nejhorsi hruzu zazila 5-th SS Viking...Dejiny jsou velmi zajimave.
03. 06. 2013 | 19:39

Jakelin de Mailly napsal(a):

Scarabe,

řeknu Vám to, ale musíte si to nechat pro sebe.
Byly mi 4 roky, když jsem viděl sovětský film Osvobození.
V pěti letech mne postihl zánět slepého střeva.
Během operace jsem v hluboké narkóze začal štěkat německy a opakovat "Heil Hitler!"
Poslali mne na výzkum a zjistili - že jsem reinkarnace Hitlera.
Můj pobyt v BRD financuje ODESSA.
Nikomu to neříkejte, nebo si Vás najde Einsatzgruppe Suedamerika, vedená Čochtanem.

PS. Do kufru mám přibalen Mein Kampf.
03. 06. 2013 | 20:01

Jakelin de Mailly napsal(a):

honolulu

Bratře v Kristu,

ozvěte se mi kdykoli na mail:
JakelindeMailly@email.cz
03. 06. 2013 | 20:16

Scarabeus napsal(a):

Jakelin de Mailly:

Jste vzdělaný, ale jinak jste stejný magor jako Váš bratr v Kristu(*). Čím to jen je, že s tímto druhem magorů jsem se setkal pouze u katolíků.

Když jste si, v rámci těch blbostí, vzpomněl na jednotku Einsatzgruppen, tak je dost nevhodné, vzhledem k obětem těchto jednotek, na toto téma vtipkovat.

* Vaše sebezařazení "bratři v Kristu" je, při Vašem charakteru a povaze, ... no dejme tomu chybné, když to napíši hodně mírně.
03. 06. 2013 | 21:01

honolulu napsal(a):

Scarabe,
Ty omezena osli makuvko dejiny, se musi cist z kazde strany. Vsechny hruzy druhe svetove valky, se musi cist ze vsech stran nekolikrat ! Nesmi se cist pouze o Babi Jar v Kyjeve, ale i o Drazdanech a Hamburgu...
Nejen o Buchenwaldu, ale i o Gulagu... Protoze Ty to delas jinak, tak je z Tebe citit omezenost az za velkou vodu, Ty naprogramovany nevzdelance....

Rytiri Jakeline de Mailly... Je dobre, ze rad ctete a studujete. Delam to stejne. Snazim se vsak spise pochopit silu occultismu te doby...Je to daleko slozitejsi.

Budete-li cokoliv potrebovat vedet o jakekoliv divizi Wermachtu, Parachute divizich, Jager divizich, SS, nebo o antickych rimskych legiich, klidne se zeptejte... O armadnich seskupenich a Army corps take...Dejiny by mel cist kazdy, aby nebyl tak hloupy, jako Scarab...

Tim, ze jste uvedl otevrene e-mail adres, budete ted dostavat nadavky...

Neni treba se bat studovat dejiny podle predepsane linie hlupaku, kteri si delaji pravo urcovat druhym lidem, co cist.. Ctete vsechno !
03. 06. 2013 | 23:17

Scarabeus napsal(a):

honolulu:

Princi, snažíte se zbytečně, Vaše pomatenosti mě nudí.
04. 06. 2013 | 00:10

honolulu napsal(a):

Informace o 12-th SS Panzer Division "Hitler Jugend".

Tato fanaticka a jedna z nejnebezpcnejcich divizi ktere Hitler mel vznikla 24. cervna 1943. Prumerny vek techto mladiku byl 17 let. Tito mladi fanatici byli povestni svym ideologickym a bojovym zapalem. (90 % jich padlo do ukonceni valky.)
Byli mistrni v taktice, odvazni a rychli.
Ve znaku meli blesk a klic.

Ten klic tam byl proto, ze jejich instruktori byli z 1-th SS Panzer divize zv. "Leibstandarte Adolf Hitler". Nepatrili pod zadny Wehrkreis stejne jako druhe divize SS.

Jejich prvni umisteni bylo v Belgii, kde probihal i trening jinych divizi, pri kterem 12-th SS pomahala jako instruktor....

V dubnu 1944 byla premistena do Francie. Tam znicila v cervenci 1944 uplne celou Britskou 78-th obrnenou divizi, a uplne celou
8-th pechotni brigadu z Canady..
Od 15. cervence do 8. srpna byla postrachem vsech Anglicanu, ktere od uplneho vyhlazeni zachranili Amici.

21. Srpna 1944 se octla 12-th SS v obkliceni. Dokazala se vsak probit z obkliceni. Zustalo ji pouze 300 vojaku a 10 tanku. Vse ostatni bylo zniceno...
Tech 300 vojaku bylo poslano do Aachenu a prirazeno jako pomoc pro 1-th SS Leibstandarte...

V unoru 1945 je 12-th SS znovu na scene a bojuje proti Rusum u jezera Balaton v Madarsku... Valku konci ve Vidni v dubnu 1945,
kde jsou znovu jeji zbytky prirazeny k 6-th SS Horske divizi zv. "North".

A kdo byli nejvyssi velitele techto fanatiku ?
General porucik SS Witt (1944).
General Major SS Kurt "Panzer" Meyer (1944).
General major SS Kraemer (1944)...
A poslednim byl plukovnik SS Hugo Krass (1944-45).

Compozice divize :
12-th SS Panzer Regiment,
25-th SS Panzer Grenadir Regiment.
26-th SS Panzer Grenadir Regiment.
12-th SS Anti-Tank Battalion.
12-th SS Panzer Engineeer Battalion.
12-th SS Panzer Signal Battalion.
12-th SS Anti-aircraft Battalion, a
12-th SS Projector Battalion.

Rytiri Jakeline de Mailly, preji prijemne studovani. To je hruza co lide prozili v te dobe a kolik to stalo zivotu.
Az se vratite ze Scandinavie pozadam o zemepisne informace Nemecka.
04. 06. 2013 | 00:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy