Opravdu to bez tělesných trestů nejde?

18. 05. 2009 | 22:19
Přečteno 12352 krát
Pozitivní výchova je účinnější cesta k disciplíně než násilí

Výchova bez násilí není anarchie, cílem je respekt k pravidlům

Nedávné zahájení kampaně proti násilí na dětech znovu oživilo mediální debatu o místě tělesných trestů ve výchově. Ukázalo se, že ve společnosti stále funguje dvojí metr, kdy facka dospělému je minimálně přestupkem (může přijít i na sto tisíc!) a facka dítěti je skoro záslužným činem. V mediální debatě zazněli obavy, že odmítání tělesných trestů znamená naprosto liberální výchovu a tedy anarchii, jako kdyby k bití neexistovaly žádné alternativy. Opak je pravdou – efektivní a pozitivní rodičovství vede děti k disciplíně, samostatnosti, zodpovědnosti a vstřebávání morálních hodnot mnohem účinněji, než tělesné tresty. Kruté a systematické tělesné tresty nejsou výchovným prostředkem, ale projevem rodičovského selhání, které spolehlivě zadělává na celoživotní poruchy osobnosti u dítěte a vyžaduje pomoc odborníka. Ano, každé dítě potřebuje jak hranice, mantinely, omezení a vedení, tak pocit uznání, přijetí a podpory. Potřebuje pravidla také chápat, respektovat a ztotožňovat se s nimi – a bití nevede k tomu, abychom se s něčím ztotožnili, bití znamená strach. Vnitřní kázeň nestojí na přesilovce a na strachu, naopak na ochotě a vnitřním přesvědčení, že se chovám správně – a toto přesvědčení se opírá o důvěru a respekt k rodiči, jehož příklad dítě sleduje často celý život. Často se v dospělosti chová a mluví stejně jako jeho rodiče. Bití není dobrým příkladem řešení rodinných konfliktů. Nikdo nepopírá, že výchova dítěte je náročný proces a změna výchovných metod vyžaduje značně úsilí. Proto rodiče potřebují společenskou debatu, poradenské služby a někdy i pomoc odborníků.

Cílem není perzekuce, ale pomoc rodičům a prevence násilí na dětech

Nejzatvrzelejší zastánci tělesných trestů argumentují obavami, že se naše děti bez tělesných trestů promění v hulváty a třeba začnou nás, rodiče, bezdůvodně udávat, například z pomsty. Přenášejí tak na děti své vžité představy o rodinných a mezilidských vztazích, které jsou založeny na principu ovládání, na mocenské převaze podle principu „kdo z koho“. Tyto obavy jsou naprosto liché. Smyslem novely není perzekuce rodičů. Právo dítěte na výchovu bez násilí má být ukotveno v rodinném právu, nemá být součástí trestního práva. To znamená, že v zákoně nebude žádná sankce ani povinnost porušení zákona hlásit. Jak v Německu, tak ve Švédsku zákon má pouze deklaratorní charakter. Záměrem legislativní normy není rodiče kriminalizovat, ale zvýšit senzibilitu pro používání násilí při výchově a vytvořit tlak na změnu všeobecného vzorce výchovy směrem od násilí k modernějším a pozitivnějším výchovným metodám.

Rodičům se musí poskytnout dostupné a kvalifikované poradenství pro případy výchovných problémů a konfliktů v rodině, které se tak jako tak nevyřeší bitím. Doprovodná kampaň a veřejná debata by měly připoutat pozornost k paletě pozitivních výchovných metod bez násilí tak, aby nemuseli využívat tělesné tresty. V zemích, kde zákon platí, nikdo neeviduje pohlavky a plácnutí přes zadek. Perzekuovat rodiče kvůli banalitám není v zájmu dítěte, a ten zájem je na prvním místě.

Na místě je pak otázka, jestli má takovýto zákon smysl a nebude se jednat pouze o další „zaplevelení“ zákoníku. Zde lze čerpat ze zkušeností jiných. Studie jak ve Švédsku, tak v Německu ukázaly, že ačkoliv porušení zákona není trestáno, vedl zákon k snížení používání násilí na dětech. Například ve Švédsku byl zaznamenán menší počet dětí, které musely být v důsledku domácího násilí hospitalizovány, v Německu klesl počet dětí, které dostávají pravidelně výprask. Zároveň v těchto zemích rapidně klesl počet rodičů, kteří používají při výchově fyzické tresty. A přesně toho chceme dosáhnout i v České republice.

Proč potřebujeme jak kampaň, tak legislativní změnu?

Postoj odborné veřejnosti k legislativnímu návrhu byl nejednotný, avšak potřebu veřejné debaty a kampaně proti násilí na dětech uznali všichni. Na druhé straně nemá smysl vykládat veřejnosti, že násilí ve výchově není v pořádku a nabízet často náročnější na síly, na čas a nervy výchovné alternativy, pokud zákon to násilí ve výchově uznává za legitimní. Život a zákon mají být v souladu. Česká společnost postupně směřuje k upuštění od tělesných trestů, úprava legislativy by tomu přirozenému a žádoucímu procesu mohla výrazně napomoci – byť i časově předběhne skoro úplné vymýcení tělesných trestů. A hlavně pomůže rodičům – skrze zamyšlení nad tím, jak děti vychovávají, skrze debatu s jinými rodiči o výchově, skrze nabídku poradenství a servisu. Pokud rodič nezvládá výchovu – jak jinak lze pojmenovat situaci, kdy ani časté a kruté tělesné tresty nezajistí kázeň? - je na místě porada odborníka. Síť odborných poraden je pro tento cíl dostatečná.

Skutečná kázeň vyrůstá ze systematického a důsledného výchovného působení, vzájemného respektu, tolerance a lásky. Skutečná kázeň vychází zevnitř – z pochopení toho, jak se člověk má chovat. Tělesný trest neříká nic o tom, jak se máme chovat v složité situaci. Tělesný trest je názorným příkladem špatného chování, pokusu zvládnout konflikt násilím. Dítě se učí na základě toho, co rodiče dělají, nikoliv toho, co říkají. Tělesný trest je zkratka poučkou o tom, že násilí je legitimní součástí mezilidských vztahů – dokonce i mezi těmi nejbližšími.

K čemu povede kampaň a legislativní změna v praxi?

Tělesné tresty se předávají z generaci na generaci a jsou tak hluboce zakotvené v tradici, že bez výrazné celonárodní kampaně a bez změny zákona, která zakotví právo dítěte na výchovu bez násilí, nemůže dojít k výraznější změně veřejného mínění. Po novelizaci zákona by se nic nezměnilo ze dne na den, ale docházelo by k velmi pozvolné změně. Každý zákon vychovává a mění veřejné mínění. Mnoho rodičů se bez občasných tělesných trestů neobejde, ale počet takových rodičů začne ubývat.
Podle zkušeností z jiných zemí víme, že rok co roku bude narůstat procento rodičů, kteří se ve výchově obejdou bez tělesných trestů či budou je používat jen výjimečně. Ve Švédsku, kde byly zakázány tělesné tresty již v roce 1979, je využívá pouze 6 % mladých rodičů ve věku do 35 let.

Pro naprostou většinu rodin, včetně těch, kdo používají občasné mírné tělesné tresty jako plácnutí či pohlavek, nebude znamenat přijetí zákona vůbec nic, ale určitý vliv budou mít postupné změny veřejného mínění, debaty a komunikace v rodině na téma modernějších a pozitivnějších výchovných metod – pokud rodiče budou méně fyzicky trestat, bude to výsledek procesu uvnitř rodiny pod vlivem celospolečenské změny.

Na druhé straně poroste počet oznámených a odhalených případů týrání dětí, neboť poroste citlivost veřejnosti, sociálních pracovníků a profesionálů vůči násilí na dětech obecně. Snadněji se dosáhne na ty, kdo je vůči dětem obzvlášť krutý. Nyní odpovídá čtvrtina tělesných trestů definici týrání a uniká pozornosti odborníků. Je smutné, že většinou se jedná o nejmladší děti ve věku do 3-5 let. Podle odborných odhadů je v Česku až čtyřicet tisíc případů týrání dětí ročně. Přibližně padesát dětí ročně na následky týrání a špatného zacházení umírá. Přijetí zákona ve všech zemích znamenalo pokles případů týrání s následkem smrti. Naopak, je velmi obtížné ubránit děti před týráním v situaci, kdy násilí ve výchově je legální– toto naznačuje, že určité formy násilí vůči dětem jsou přijatelné. Hranice mezi přijatelným trestem a týráním je ve skutečnosti velmi tenká.

Změna zákona v zemích s podobnou legislativní úpravou neznamenalo a ani u nás nebude znamenat zvýšení počtů zásahů do rodiny či dokonce nějakých stíhání, povede pouze ke zvýšení počtů konzultací s odborníky. Součástí navrhovaných opatření je právě zajištění dostupnosti odborného poradenství pro rodiče a pro celou rodinu. Navštívit odborníka či poradce v oblasti výchovy není projevem slabosti, ale rodičovské zodpovědnosti.

Proč násilí do výchovy nepatří

Jako psychiatr mohu potvrdit výsledky desítek studií v různých evropských zemích, že násilí vy výchově vede k psychickým problémům, snížené sebedůvěře, zhoršeným vztahům mezi rodiči a dětmi, slabším zvnitřněním, osvojením si morálních standardů, výraznější agresivitou dětí včetně šikanování, zvýšením rizikem antisociálního a násilnického chování. Pachateli násilných trestných činů byli daleko častěji surově trestáni v dětství v porovnání s běžnou populací.
Důsledky násilnického zacházení v dětství přetrvávají i v dospělosti – jedná se především o psychické problémy a sklony k antisociálnímu chování. Čím v ranějším věku bylo používáno násilí a čím bylo výraznější, tím větší sklony má jedinec považovat fyzické násilí za „normální“ součást života a řešení konfliktů. Násilí se lze podobným způsobem „naučit“.

Nevíme, jak dlouho ještě potrvá, než se v Čechách a na Moravě zdomácní povědomí o tom, že děti mají stejná lidská práva jako dospělí, že bít lidi je špatně dokonce i tehdy, když tímto člověkem je „všeho všude“ dítě. Že existují lepší a efektivnější metody jak vychovávat děti bez krutých tělesných trestů, které se velmi často stávají příčinou násilnického chování dítěte v dospělosti. To, že stále větší procento rodičů, zejména rodičů mladých a městských, preferují výchovu bez násilí, ukazují veškeré statistické trendy. Aby se tento proces urychlil a aby se účinněji předcházelo krutému týrání dětí, někdy i s následkem smrti, bylo navrženo zakotvit právo dítěte na výchovu bez násilí do rodinného práva.

Pokud někdo argumentuje, že zákaz tělesných trestů je zásahem do rodinného života, stejným zásahem je pak i ochrana žen před domácím násilím a nová instituce vykázání násilníka z bytu. Bití člověka porušuje základní lidské právo na lidskou důstojnost a fyzickou integritu. Děti jsou rovněž lidmi – ovšem menšími a obecně vzato zranitelnějšími než dospělé. V zákonech ovšem děti nejsou chráněné stejně jako dospělí. I ty nejmírnější fyzické tresty, pokud je použijeme vůči dospělému, budou kvalifikovány jako přestupek. My máme moderní a účinné zákony na ochranu před domácímu násilí, ale na ty nejzranitelnější a nejmenší obyvatelé zákon si nepamatuje. Civilizována společnost by měla tento stav napravit. Nezapomínejme na staré pravidlo – nečiň jinému to, co nechceš aby jiní činili tobě.

Džamila Stehlíková
www.dzamilastehlikova.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy