Včera večer jsem si byl trénovat na kole. Většinou jezdím v Praze po náplavce. Ta však byla zavřená a každý vjezd strážili strážníci. Říká se že Budapešť, Vídeň a Praha jsou podobná města. Z pohledu japonského turisty, tak tomu určitě bude. Něco na tom bude i co se týče povodní. Úplně stejnou situaci, ve smyslu plného koryta rozvodněné řeky, jsem zažil před dvěma dny v Budapešti.
Právě teď jsem vyfotil moment, kdy se voda začíná vylévat z koryta v Budapešti. I naše letošní tragické lijáky naplnily Dunaj po okraj. Zatím to vypadá, že jsou lidi klidní, chodí se ve velkém na velkou vodu dívat. Pravdou je že voda stoupá opravdu před očima.
Funkce tiskového mluvčího velké organizace je práce velmi náročná a při výkonu takovéto práce obstojí jen velmi bystří a inteligentní lidé. Bylo pro mně proto velkým zděšením, když jsem si přečetl text tiskového mluvčího tak vážené organizace, jakou je Česká televize. Nechci hodnotit odborné kvality tohoto člověka. Ve vojenských zpravodajských službách si nějaké dovednosti po boku Miroslava Krejčíka určitě osvojil. Pravděpodobně jeho demagogické schopnosti oslnily generálního ředitele Janečka natolik, že si jej vybral jako tiskového mluvčího. Přesto bych si dovolil panu Štichovi doporučit, aby se vrátil do první třídy a naučil se tam pořádně číst.
Předseda sněmovny propustí svého poradce Jana Kavana, který se prý za jeho zády sešel s představiteli Hamasu. Kariéra Jana Kavana v poslanecké sněmovně končí. Předseda poslanecké sněmovny Miloslal Vlček se ho rozhodl vyhodit z funkce poradce. Kavan doplatil na to, že se během blízkovýchodní mise předsedy sněmovny sešel za Vlčovými zády s představiteli Hamasu. Tento fakt jsem kritizoval ve své reakci na osočení stínového ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Končil jsem konstatováním, že by měl Zaorálek jako představitel ČSSD navrhnout odvolání Vlčka nebo alespoň Kavana.
V souvislosti s návrhem zákona na zrušení rozhlasových a televizních poplatků jsou mně a mému spolupředkladateli senátoru Richardu Svobodovi mnohdy podsouvány různé nepravdivé pohnutky, které nás měly vést k předložení onoho návrhu. Společně s těmito domnělými a nepravdivými pohnutkami také kolem návrhu zákona vznikají různé mýty vytvořené různými odpůrci zákona, kteří pravděpodobně předlohu zákona ani nečetli. Dovolím si proto zopakovat sedm hlavních důvodů které nás vedly ke zpracování paragrafovaného znění návrhu zákona:
Lubomír Zaorálek včera na tiskové konferenci představil zahraničně-politické priority ČSSD. Moc o prioritách ČSSD nemluvil. Největší důraz kladl na sdělení, že ODS prý hnědne. Narážel tím na vytváření nové frakce Evropského parlamentu, kterou před lety společně iniciovala ODS a Britská konzervativní strana. Začalo to iniciativou Hnutí za reformu Evropy. A nová frakce je logickým vyústěním. Jednání o nové frakci stále probíhají a myslím dokonce, že ani někteří její budoucí členové neznají přesné složení. Ale Lubomír Zaorálek ano.
Nikdo to neví, ale společně se mnou kandidoval do Evropského parlamentu dobrý voják Švejk. Mám k tomu i obrazové důkazy, které přikládám. Švejk se do Evropského parlamentu celou dobu docela těšil. Je pravdou, že si Štrasburk a Brusel často pletl s Vídní. Stále se ptal, kdo je vlastně teď ten císař-pán. Já mu vysvětloval, že se doba změnila, že když se do Bruselu a Štrasburku společně dostaneme, tak tam budeme mašírovat na kole a že u nás máme zbytečné poplatky za živé obrázky (televizi) a že na frontě budeme bojovat proti nadměrné byrokracii.
Přes 500 dnů jsem společně s kolegy, podporovateli a voliči pracoval na zvolení do Evropského parlamentu. Od února to potom byla absolutně týmová práce. Já byl v podstatě „jen“ ten, který si jezdil po celé České republice a diskutoval s voliči. Proto patří mé rodině a všem spolupracovníkům velké poděkování. Děkuji voličům ODS a děkuji samozřejmě těm, kteří mě zakroužkovali. Děkuji novinářům. Děkuji také ostatním blogerům a diskutujícím tady. Je to praktická, příjemná, v dobrém slova smyslu moderovaná a cenzurovaná, zpětná vazba.
Návrhem zrušení koncesionářských poplatků jsem vyvolal rozruch. Ti, kteří jsou zřejmě nervozní, že s tím nepřišli sami se ironicky ptají, kde se na to v dobách krize najdou peníze. Člověk nemusí být profesorem aby věděl, že existují dvě varianty. Buď ty peníze vezmeme občanům, třeba neustálým navyšováním daní či pseudopoplatků. Nebo ty peníze ušetříme. Již několik let jsem v rámci iniciativy eStat.cz zastánce druhé varianty. V rozhovorech pro některé media jsem uvedl, kde vzít i v těchto dobách cca 8 miliard na financování veřejnoprávní služby.
Včera jsem byl na předposledním mítinku ODS v Praze na Václavském náměstí. Přišel za mnou Miki, kterého jsem nikdy před tím neviděl neviděl. Jeho znalost aktuální politické situace a bezelstné chování mě zaujalo. Vzal jsem ho spolu spolu s Mirkem Topolánkem, Honzou Zahradilem a dalšími kandidáty na pódium. Celá včerejší akce byla pohodová bezkonfliktní. Večer mi Miki napsal přes Facebook a poslal mi odkaz. No řekněte, jde toto naplánovat?
Spolupracuji na prosazení zákona na zrušení koncesionářských poplatků České televize a Českého rozhlasu. Stále do kola jsem také nucen opakovat, že naším cílem není měnit současnou rovnováhu na mediálním trhu, ani nijak zasahovat do současné míry nezávislosti veřejnoprávních médií. Jde nám pouze o odstranění přežitého a neefektivního systému výběru koncesionářských poplatků a nahrazení mandatorním odvodem části výnosů inkasa DPH na účet České televize a Českého rozhlasu. Nic víc, nic míň.
Ta jsem se dnes při poslechu rádia Impuls dozvěděl, že lidé kteří mají kolem Paroubka na starosti kampaň podcenili internet. A že sám Jiří Paroubek plánuje internetové stránky. Kdybychom byli v roce 1999, tak by mě to nepřekvapilo. Dnes je ale pro vrcholového politika internet nejenom nutností, ale hlavně prostředkem komunikace. To že ho dodnes nemá je svým způsobem opovrhování skupinou občanů, kteří internet považují za samozřejmost.
Na Facebooku najdete stovky aplikací. Jedna z nich umožňuje hlasovat zkušebně do Evropského parlamentu. Hlasování je tajné a aplikace nezveřejňuje koho jste volili, a to ani vašim přátelům. Ke včerejšku zatím hlasovalo 7482 uživatelů. A tady jsou výsledky: