O Jiřím Čunkovi dala by se napsat četná pojednání. Část lidovců se v něm vzhlíží, část by se jej ráda zbavila, kdyby to šlo. Z Čunka se totiž vedle „Romobijce“ stal i „slušný člověk“. Takto se nazývá skupina lidí z Brna, nenávistná vůči jiným lidem. Proto také u toho Čunek nemůže chybět.
Předlistopadový i polistopadový komunistický ideolog a propagandista Josef Skála, dnes místopředseda ÚV KSČM, je pozoruhodná postava české politiky. Většina médií jej bere jako jednoho z brontosaurů stalinistického pohledu na svět. Ve vztahu k Romům představuje klasický přístup, jak jej známe z dob, kdy tu komunisté neomezeně vládli.
Pokud akcionáři společnosti AGPI, které patří vepřín v Letech na Písecku, odsouhlasí prodej prasečáku českému státu, naplní se vize z 90. let. Již tehdy usilovali někteří Romové, v čele s předsedou Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeňkem Růžičkou, i někteří politici o to, aby toto pietní místo nabylo odpovídající důstojnosti. Prasečák stojící na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy tyto představy splňovat nemůže.
„My, občané České republiky, jsme znepokojeni současným společenským vývojem a hluboce se stydíme za lhostejný přístup naší země k pomoci lidem prchajícím z velmi kruté války.“
„Moderní člověk se pokouší zbavit břemene své nové svobody. A nejostřejším vyjádřením masového útěku před svobodou je odmítání přemýšlet, žít hloubavě.“
Erich Fromm, Strach ze svobody
Svět se obrací naruby, slova opět získávají falešné významy a s tím se i mění dění a jeho posuzování. Výraz „alternativa“ měl dříve tradiční význam: alternativou k totalitě byly demokracie a svoboda. Dnes je to obráceně. Alternativci vládnou a mají podporu části společnosti, protože (prý) bojují proti establishmentu, proti „elitě“. A jejich alternativou k demokracii a svobodě je populistické autoritářství, o němž nemůžeme vědět, kde se zastaví.