Plíživá normalizace v praxi
Je mou smutnou a občanskou povinností konstatovat to, co jsem dnes dopoledne (14. 9. 2019) zaregistroval pod odkazem na včerejší vysílání „Devadesátky“ na výše zmíněné téma: Video není k dispozici. Proč asi?
Na webové stránce veřejnoprávní televize pak nejzásadnější příspěvky poslankyně Miroslavy Němcové, senátorky Šárky Jelínkové a europoslanců Stanislava Polčáka a Luďka Niedermayera upravila, respektive vykuchala tak, aby z nich vyprchal onen zásadní nesouhlas, který u nich vyvolalo rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a spol. v kauze „Čapí hnízdo.“
Přesto je uvádím, abychom nakonec nepřišli i o tyto “úpravy“. Doplňuji je o některé další podle mne zásadní vyjádření politiků (Ivan Bartoš, Jiří Pospíšil), mluvčích státních zastupitelství (Petr Malý, Aleš Cimbala), ekononoma a politologa (Petr Zahradník, Lukáš Valeš).
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyzval státní zastupitelství, aby svůj postoj obhájilo. "Po letech vyšetřování zcela změnilo názor na věc, což se děje v jednom procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství takovou změnu názoru obhájilo silnými argumenty," uvedl.
Podle mluvčího městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly uvedl, že zásadní bylo posouzení, že Farma Čapí hnízdo fungovala jako nezávislý podnik.
Piráti jsou k závěrům žalobců kritičtí. Podle předsedy strany Ivana Bartoše považují za neudržitelné jejich tvrzení, že Čapí hnízdo bylo nezávislou firmou.
Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý upozornil, že trestní řád stanoví, že při zastavení trestního stíhání je státní zástupce povinen předložit rozhodnutí k přezkumu nejvyššímu státnímu zástupci.
Rozhodující podle politologa Lukáše Valeše nebude ani tak ukončení trestního stíhání, ale především verdikt Evropské komise o střetu zájmů. Ten bude rozhodující pro Andreje Babiše a jeho budoucnost na české politické scéně, dodává politolog.
Kauzu podle ekonoma Petra Zahradníka komplikuje to, že se vyšetřuje zpětně po deseti letech. "Okolnosti se mnohdy měnily, ale definice závislosti malé firmy na velké firmě se tak neměnily. Podle mého názoru tato kauza nebyla v pořádku, na druhou stranu podobných bychom v Česku byli schopni identifikovat několik desítek," upozorňuje Zahradník.
„Devadesátka“
"Může se to zdát vykonstruované, já si myslím, že to spíš bylo špatně provedené," řekl k vyšetřování Čapího hnízda Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru sněmovny, v Devadesátce ČT24. Ukončení trestního stíhání neznamená změnu na fungování vládní spolupráce, Stejně tak se situace nemění pro opozici, pro kterou bylo stíhání premiéra pouhou záminkou pro nespolupracování s ANO, věří poslanec.
Podle poslankyně Miroslavy Němcové je zastavení trestního stíhání obratem o 180 stupňů. Státní zástupce Šaroch vedl vyšetřování od samého začátku, dvakrát sledoval, jak Andreje Babiše vydávala sněmovna, a proto je překvapivé, že ke změně názoru došel až teď, myslí si Němcová.
"Když se na to člověk podívá selským rozumem, tak to budí pořád otazníky a zůstává po tom taková pachuť," komentuje vývoj Šárka Jelínková, senátorka a první místopředsedkyně KDU-ČSL.
Je to skutečně absurdní a nepřijatelné, míní Stanislav Polčák, europoslanec Starostů a nezávislých. "Jestliže dozorový státní zástupce řekne na konci celého případu, kdy už policie podala návrh na obžalobu, že to trestní stíhání nemělo být zahajováno, je to absurdní kafkovské divadlo," říká Polčák.
Jestli Čapí hnízdo je malou firmou, opravdu nebylo nutné zkoumat čtyři roky. Jakýkoliv miliardář by teď mohl jen trochu zamotat vlastnické klubko a jakákoliv jeho firma by najednou mohla dosáhnout na dotace, vyjádřil své výhrady europoslanec Luděk Niedermayer.
Je tam jednání, které bylo minimálně velmi neetické. Mohli bychom se ptát, proč nejsou v českém právu některé věci stíhatelné, i když odpírají zdravému rozumu. Proč mohou o dotace žádat úplně nové firmy nebo firmy s anonymními akciemi. "Podle mě to nebyl omyl, ale bylo to takto účelově nastavováno," domnívá se politoložka Vladimíra Dvořáková.
Vážení čtenáři, on-line přenos v tuto chvíli končí. Všechny důležité informace ke kauze Čapí hnízdo najdete na webu ČT24. Děkujeme za pozornost.
Následoval přenos obhajoby Andreje Babiše před Poslaneckou sněmovnou z roku 2016, evidentně vyjevující na mnoha místech jeho vystoupení rozpory, které ilustrují propojenost Agrofertu a jím založené firmy Čapí hnízdo označenou za nezávislý podnik.
Uvedeno pro Facebook.
*https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058130913/
Interaktivní zpravodajský pořad ČT24. Hlavní události dne, podstatná témata a jejich aktéři odpovídající na otázky diváků živě v Hyde Parku. Dnes na téma „Konec stíhání v kauze Čapí hnízdo“. Hosty pořadu budou Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie ČR, a advokát Jaroslav Ortman.
Litujeme ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný. Video není k dispozici.
PS: Skepse je dnes v takových politických situacích a rozhodnutích, kterými nás častují prezident Zeman, Andrej Babiš a jeho bezpáteřní vládní politika, včetně lavírující a nečitelné justice, na místě.
Netřeba ale propadat zoufání, výkřikům, ale vidět také české politiky Senátu, Sněmovny a Evropského parlamentu, kteří se jasně stavějí proti postupnému, plíživému znečitelnění, nebo chcete-li zneviditelnění demokracie pod rouškou respektování nezávislosti justice. Není jich málo a jejich hlasy by měly mít veřejnou podporu v projevech a shromážděních občanů napříč občanskými iniciativami, spontánně organizovanými po celé republice, tak jako například:
Protest - proti rozpadu právního státu. Spravedlnost pro všechny
Úterý 8. října 2019 v 18:30
Václavské náměstí, socha u svatého Václava
Adrien Sehnal – občanský aktivista, ochránce slabých
Bohužel, jeho příspěvěk byl na facebooku zablokován.