Nebezpečná hra s novelou zákona o Vojenském zpravodajství
Je to nebezpečná hra, kterou vláda předložila ve formě novely zákona o Vojenském zpravodajství, ačkoliv by v případě vyhlášeného nouzového stavu stačilo mimořádné opatření. Novela přichází s nic neříkajícím projevem prezidenta kromě obvyklé Zemanovy zášti a v čele vlády s premiérem Babišem. Nepřekvapuje, že tuto novelu hájí a kryje ne premiér, ale jako vždy loajální, když o něco běží, ministr vnitra Hamáček. Jde údajně pouze o rychlejší a účinnější vytipování potenciálních nositelů pandemie, kteří přišli do styku s nositelem jejího viru. Ujišťuje nás, že nejde o žádného velkého bratra, a že s každým takovým vytipováním musí dát postižený virem souhlas nebo ho odmítnout. Kdo by však v takové situaci odmítal pomoci v boji s pandemií?
Od pana Hamáčka jsem však neslyšel, proč zrovna novela zákona o tak kontroverzní věci jakou je rozšíření pravomocí armády a bezpečnostních složek, když právě ony se k tomuto zákonu stavějí v připomínkách negativně? Proč v době vyhlášeného nouzového stavu nestačí pouhé vládní opatření, které lze ohraničit dobou trvání růstu exponenciální křivky epidemie a ukončit jeho platnost s poklesem
a útlumem? Nic na tom nemění skutečnost, že novelu zákona musí schválit Sněmovna a Senát. Nebo tato novela jasně stanoví dobu jejího trvání? To by pak ale nebyla novela, ale spíše zvláštní zákon.
Naopak to jen vyvolává další silné znepokojení a spoustu potenciálních spekulací, že za daného rozložení politických sil ve Sněmovně se tu zase hraje politická hra. Hra namířená proti demokracii, která se v době pandemie stává snadno vydíratelnou s nevyřčeným cílem obvinit a nařknout opozici z “nestátotvorného“ jednání. A v rukávě mít připraveno mimořádné opatření, které bude od tohoto “nestátotvorného“ jednání opozice chránit veřejný prostor a demokracii. Jak tomu bývá smutným a železným zvykem pro nelegitimní vládní “demokracii“ bez demokratické opozice.
Psáno pro facebook