Babišova zmrzlinová selanka
Premiér Andrej Babiš se zase vyznamenal. Čím dále častěji, téměř všude kde se objeví a veřejně se prezentuje, hrozí, že se jeho přítomnost zvrtne v ostudu. Ostudu, poškozující Českou republiku (ČR), kterou zastupuje.
Se svou předvolební agitkou "Sdílejte to, než mě zakážou", se v Průhonicích nezmohl na nic jiného, než že ignorantsky přešel náměstí v Průhonicích poseté kříži, aby tak vyvolal další skandál a odvedl pozornost od svého trestního stíhání, které se snaží zamést pod koberec mimo jiné také "úklidem" v bezpečnostních složkách ČR.
Připomeňme si tedy krátkou ukázku z devátého rozhlasového dílu, shrnující podle mne to nejpodstatnější, o co stále v jeho případě běží, a co o Babišovi napsal novinář Jaroslav Spurný v jednom z celé řady burcujících investigativních článků a analýz, které uvedl Český rozhlas pod názvem Agrofert-Kreml-Nagyová-Čez* aneb jací jsme dnes. Vřele je doporučuji všem, kterým není demokracie a právo lhostejné. A kteří se nespokojí s lacinou zmrzlinovou selankou**, s níž se snažil Andrej Babiš vyvolat dojem široké podpory veřejnosti.
Dvojí spravedlnost: Jiné právo pro trestně stíhaného premiéra Babiše, jiné pro občany.
,,Čas se posunul. Je květen (2018) a Andrej Babiš má nový střet zájmů. Je dobré ho aspoň krátce zmínit a použiji k tomu citace z čerstvého komentáře pro Respekt. Existuje podezření, že se někteří příslušníci Úřadu pro zahraniční styky a informace dopustili jednání, které má znaky trestných činů proti majetku a pořádku ve věcech veřejných
a věc vyšetřuje vrchní státní zástupce státní zastupitelství, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar, když zdůvodňoval postavení šéfa tuzemské rozvědky Jiřího Šaška mimo službu.
Může to být pravda, ale má to vážný háček. Ministrův krok posvětila vláda v demisi, vedená premiérem obviněným a vyšetřovaným kvůli úplně stejnému podezření. Zatímco ale Šašek musí za této situace odejít, aby byla ochráněna spravedlnost a dobré mravy, premiér Andrej Babiš sedí v křesle dál. To je nebezpečná situace.
O co ve vyšetřování na ÚZIS jde, není známo. Vyšetřování je tajné a tajné je i to, co může být trestným činem. Jedna věc je ale veřejná a viditelná. Šéfa rozvědky postavil mimo službu ministr vlády, jejíž premiér Babiš je obviněn. Každá změna v personálních bezpečnostních složkách udělaná pod trestně stíhaným premiérem je nebezpečná,
i kdyby byla úplně oprávněná. Zavádí totiž dvojí spravedlnost. Nerovnost a nedůvěru v politiku a vládu. Je to tak v případě Šaška a bylo to tak i ve věci bývalého šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, který opustil post nedávno.
A situace se bude opakovat v případě jakéhokoliv šéfa bezpečnostní instituce, který skončí rozhodnutím vlády stíhaného Andreje Babiše a jeho ministrů. Vždy bude existovat podezření, že premiér, kterému stejně jako některým členům jeho rodiny hrozí za možný podvod na Čapím hnízdu 10 let kriminálu, jedná účelově, aby změnou
v bezpečnostní instituci získal nějakou nám neznámou výhodu, která se mu při obhajobě a zastavení stíhání bude hodit.
Samotný fakt, že politik může rozhodovat o zájmech státu, které jsou zároveň prospěšné jeho podnikání, je špatný. Totéž platí i pro spravedlnost. Andrej Babiš svůj nový střet zájmů nevidí. Bylo by krásné, kdyby si Andrej Babiš uvědomil, že svým postojem kazí dobré mravy, rozmlžuje spravedlnost a vzbuzuje u občanů pocit, že pro každého platí jiné právo.
Proto by bylo dobré, kdyby se Andrej Babiš postavil mimo službu do doby, než bude jeho věc vyřešena."
Na uvedených skutečnostech se od doby jeho jmenování premiérem v roce 2017 nezměnilo téměř nic.
Psáno pro facebook.
*plus.rozhlas.cz/agrofert-kreml-nagyova-cez-aneb-jaci-jsme-dnes-jaroslav-spurny-vykresluje-cesko-7720662
**/www.facebook.com/watch/?v=1431243887254150¬if_id=1628444404109988¬if_t=watch_follower_video&ref=notif