Hradní fraška
Bohorovný klid se rozprostřel těsně po volbách do Poslanecké sněmovny (8. - 9. 10. 2021) v otázce ustavující schůze u vítězů demokratických koalice SPOLU a PirSTAN, která má proběhnout 8. 11. 2021. Snaha členů Hnutí ANO a proti unijní strany SPD s jakou přistupovali a stále přistupují k oddalování demise staré a jmenování nové vlády, je ale nepřehlédnutelná. Nepřehluší ji ani to, že se pomalu v každé druhé větě zalykají starostí o zdraví Miloše Zemana.
Bylo to i patrné ze včerejšího vystoupení pana Vondráčka. Otázku aktivace článku 66, zdravotní nezpůsobilosti prezidenta vykonávat prezidentskou funkci a převzetí pravomocí prezidenta předsedou Sněmovny a předsedou Senátu spojuje s požadavkem SPD podílet se na vedení Poslanecké Sněmovny. Emeritní předseda Sněmovny Vondráček vyslovil obavy, že schůze o tomto aktu, která by měla proběhnout 9. 11. 2021 se může protáhnout na několik dní. Na otázku Václava Moravce, zdali si přeje ve vedení stranu, které je Bezpečnostní informační službou označována za extrémistickou, nedokázal ale jasně odpovědět. Na rozdíl od předsedy Senátu Vystrčila, který si dokáže vedení Sněmovny bez zastoupení SPD představit.
Zneužití a využití
Miloš Vystrčil na adresu Vondráčkovy návštěvy v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) den poté, co nebyl kancléřem Mynářem informován o sdělení ředitelem ÚVN, prohlásil, že pan Vondráček byl zneužit. Ten se však takové charakteristice brání a hovoří o využití jeho funkce. Nabízí se otázka, zdali je pan předseda tak vytížený a roztržitý, že si nevšiml, že jeho schůzka 14. 9. 2021 byla natáčena, a že nevěděl ani o zprávě koncilia lékařů ÚVN o zdravotním stavu prezidenta Zemana, kterou kancléř Mynář obdržel den před jeho návštěvou prezidenta.
Nebo šlo o záměr, jemně řečeno o dojemnou shodu s kancléřem Mynářem posvětit, že prezident je zdravotně způsobilý vykonávat prezidentskou funkci. Nebo že by pan předseda Vondráček byl tak pohlcen starostí o prezidentovo zdraví, že si neuvědomil, kdo že ho to zve bez povolení ÚVN k prezidentovi na jednotku intenzivní péče. Tu si pan předseda navíc spletl s českou hospodou, do níž se aktuálně v době narůstající křivky nakažených Covidem chodí také většinou bez roušky a kontroly negativního testu či potvrzení o proočkování.
A co česká veřejnost?
Soudě podle ohlasů veřejnosti pan předseda nepřesvědčil ani o své naivitě, s níž se snažil přesvědčit ne znepokojenou, ale rozezlenou českou veřejnost. Tím méně skutečností, že o špatném zdravotním stavu prezidenta Zemana nevěděl, přestože je to právě Poslanecká sněmovna, která podle Ústavy přichází po volbách s prezidentem České republiky do přímého kontaktu. O to více zaráží, že to nebyl předseda Poslanecké sněmovny Vondráček, ale předseda Senátu, který požádal ÚVN o vyjádření
ke zdravotní způsobilosti prezidenta Zemana vykonávat funkci a s ní spojené pravomoci.
Ukazuje se, že důvěra pana Vondráčka ke kancléři Mynářovi, který nemá patřičnou bezpečnostní prověrku, je opravdu bezbřehá. Jeden se nestačí divit, že pan předseda Poslanecké sněmovny je magistrem práv, advokátem a dopustí při návštěvě u nejvyššího ústavního činitele takové profesní lapsusy a politické "boty".
Mimochodem v nedělním pořadu OVM vyplavala na povrch další kancléřova lahůdka. Dokument Bezpečnostní informační služby týkající se kauzy Vrbětice, který údajně prezident Zeman neobdržel, přijal sekretariát prezidentské kanceláře 7. 4. 2021. Z Hradu do Lán putoval tajný rezervát šest dnů. Maně jsem si přitom vzpomněl na Švejkovu budějovickou anabazi, ve které po sto letech neslavně úřadovali vachmajstr Mynář, závodčí Nejedlý a Jiří Ovčáček, známý mezi škodolibými lidmi coby Pepek Vyskoč.
Ani tato ukázka "profesionality" práce prezidentské kanceláře nehnula s panem Vondráčkem. Na otázku, zdali považuje stávající kancelář prezidenta republiky
za profesionální a důstojný orgán, pan předseda opět usoudil, že mlžení je tou v uvozovkách nejlepší zavedenou "odpovědí". Předseda Senátu Vystrčil mimo jiné hovořil
o absurdní hře pana Mynáře.
Předseda Poslanecké sněmovny Vondráček neopomněl postesknout si, co všechno se rozpoutalo proti jeho osobě, ,,a to jsem nečekal... a to nemá obdoby", jakoby si stále neuvědomoval, čím vším přispěl k tomu, že prezidentský úřad ztratil majestát a důstojnost, autoritu a respekt.
Myslíte, že dojde k rychlému předání moci?
Odpověď předsedy Senátu pana Vystrčila na jednu z posledních otázek Václava Moravce mě zaujala nejvíce svou upřímností a pravdivostí.
,,Výsledky voleb k tomu daly dobrý předpoklad. Komplikuje to zdravotní stav pana prezidenta, tím pádem se to obtížně odhaduje. Osobně bych byl rád, kdyby to proběhlo rychle a chci věřit tomu, že se tak stane. Ale řekl bych to, že se to stane, je o něco málo pravděpodobnější než to, že vzniknou komplikace. Ale neřeknu Vám to přesně.
Václav Moravec: Ale není zájmem i Vás jako opozice, když se podíváte na rostoucí pandemii Covid 19 a další nezvládnutí vlny, narůstající počet lidí v nemocnicích, totéž platí
o zdražování energií, že vy jako opozice nikam nespěcháte, nevyhovuje to Andrejovi Babišovi?
Filosofie, kterou nesnáším: Čím hůře, tím lépe
Tomu já rozumím, to je ta přesně ta filosofie, kterou nesnáším: čím hůře, tím lépe. Aspoň to, jak to tady vypadá, my kteří vládneme, budeme mít na koho svést. Jiná věc je, že my bychom měli co nejdříve dělat nějaké kroky, které pomůžou tomu, aby ta situace nebyla tak špatná. Ale v okamžiku kdy řekneme, klidně si počkejme, nechme tam tuhle vládu, která nemá žádnou motivaci, tak vlastně nepomáháme této zemi.
A pak je to o tom, jestli chcete pracovat pro tuto zemi a máte to na prvním místě nebo mít výhodnou pozici pro své vládnutí a tím je ještě chvíli necháte být, aby to tedy bylo ještě horší, jako jasný důkaz, že to jsme nezpůsobili my.
Anebo do toho půjdete dříve, čehož jsem příznivcem já, aby to bylo rychlejší a rychleji jste potom dokázali dělat některé kroky, které jsou nutné. Ale to je vždycky taková hra o tom, jestli to vezmete tak, že děláte ty věci proto, že jste určený a že je to nějaká služba. Nebo chcete mít dobré podmínky pro to, abyste byl populární, aby ty věci nebyly na vás a tak dále. To je stejný styl jako se zdravotním stavem pana prezidenta, že teď všichni říkají tohle to vy děláte kvůli tomu, abyste byli, a tím Vám dělají přesně tu situaci komplikovanější a komplikovanější, aby na tom něco vydělali.
Aby ale jmenovali padesát soudců, a že by bylo potřeba také ústavního soudce, a že je nejmenovaný rektor university, to se prostě neříká, to není důležité. Důležité je přece, že pan prezident pracuje jednou za měsíc. Vlastně uvědomil si někdo, že tím, že říkají, že můžeme čekat, jak dlouho je potřeba, že tím dehonestujeme úřad toho prezidenta. Vždyť my vlastně říkáme, vždyť on není vůbec potřeba. Vždyť vlastně o co jde? Kdyby tady nebyl, tak se nic neděje.
A přitom všichni víme, jak je prezident důležitý, ale v okamžiku, kdy není, říkají, není kam spěchat. Tak proboha, tak si to uvědomte: je kam spěchat nebo není kam spěchat? Jestli není kam spěchat, tak potřebujeme toho prezidenta pořád nebo jenom někdy?
To přece nemá žádnou logiku. Já jsem z toho úplně u vytržení (!), jak někteří zkušení politici zneužívají této situace k tomu, aby se zviditelnili a ostatní pomluvili."
A s dovolením dodávám:
Přijmout návrat prezidenta Zemana v jeho dnešním zdravotním stavu znamená souhlasit s praktikami hradního tria hraničící s trestnou činností, krytou prezidentem Zemanem a dosluhující vládní koalicí. Je trestuhodné obelhávat českou veřejnost, aby si tito nekompetentní funkcionáři udrželi své posty za podporu zdravotně nezpůsobilého prezidenta, jenž po celou dobu svého výkonu prezidentské funkce ji ohýbal a porušoval Ústavu a bezpečnostní předpisy k velké radosti východního bratra, jehož pozici zaujímá od roku 2000 prezident Putin.
Psáno pro facebook.
Fotografie T. G. Masaryka je stále tím ukazatelem, jak a komu mají politici sloužit.