Tam, kde by byl sám parlamentarism chorobný
Téměř šest hodin se sídlo demokracie stalo léčebným ústavem demozkrata Tomia Okamury. A ani poté jednání v Poslanecké sněmovně o programu 9. schůze zdaleka neskončilo. Destruktivní předkládání nekončícího počtu návrhů zákonů poslancem Okamurou bylo nejprve přerušeno na 10 minut pro nepřítomnost ministrů v sále. Po této přestávce se přihlásili poslanec Jakob a poslankyně Schillerová s přednostním právem, což vyvolalo slovní přestřelku, v níž Okamura nazval premiéra Petra Fialu srabem, že nezasáhl proti těmto dvěma přednostním právům. Tomio Okamura neváhal na adresu vládní koalice kromě jiných totalitních obvinění mluvit rovněž o puči.
Jaké však bylo překvapení, když po dvou hodinách, které si vzal poslanecký klub SPD, využila přednostního práva poslankyně Schillerová, která požádala o další dvě hodiny pro poslanecký klub Hnutí ANO. Jednání Sněmovny pokračovalo jednu hodinu po půlnoci a přehouplo se tak do druhého dne (16. 2. 2022).
Vystoupení pana poslance Okamury opět splnilo spíše úlohu užitečného idiota, který oslněn svým nekonečným, destruktivně a chaoticky pojatým vystoupením paralyzoval již podruhé za sebou jednání Poslanecké sněmovny. Navíc se veřejně přihlásil k cíli, k němuž by rád dospěl, a kterým je demise premiéra vlády Petra Fialy. Ve stejné roli na něj navázali s dalšími návrhy na zařazení zákonů na program 9. schůze další poslankyně a poslanci SPD. (R. Fiala, J. Bašta, J. Síla, O. Černý, J. Foldyna, K. Maříková). Jejich výčet je delší, ale k dispozici nejsou zatím všechny stenoprotokoly (55-60).
Pozornost si zasluhovalo vystoupení poslance J. Bašty s ohledem na stávající napjatou situaci na hranicích Ruska a Ukrajiny. Nepřekvapilo, že poslanec jednoznačně vyloučil možnost ruské vojenské intervence, kterou věcně dokládal logistickou náročností této operace. Zároveň však uvedl, o co Rusům jde, „aby zástupné proruské síly udržely kontrolu nad odtrženým ukrajinským Donbasem. Nikoliv o to, aby ovládli další území Ukrajiny.“ (Jakoby stávající ruská okupace Luhanska a Donbasu na Ukrajině měla uznanou mezinárodní legitimitu. Poznámka autora.)
,,Donbas významně narušuje územní celistvost Ukrajiny a tím případný vstup Ukrajiny do NATO. Kontrola nad Donbasem je pro Rusy postačující, přičemž Rusové Donbas v žádném případě nepustí. A k tomu také směřuje demonstrace ruských sil v ruském pohraničí a v Bělorusku. Rusové tímto chtějí odstrašit Ukrajince od chystané vojenské operace proti Donbasu a též dát názorně najevo, že orientace Ukrajiny na NATO představuje pro Rusko vážnou vojenskou hrozbu. Ozbrojenci na Donbasu mají ruskou podporu, což Rusové ukazují právě svou přítomností v těsné blízkosti ukrajinských hranic. Právě v tom úseku státní hranice, kde se na druhé straně rozprostírá Donbasů.“ Tak si pan poslanec Bašta představuje mezinárodní právo v ruské praxi.
K mouřenínově práci Okamury a poslaneckého klubu SPD vydatně přispělo také Hnutí ANO. Oba poslanecké kluby by mohly tímto způsobem pokračovat donekonečna. Tím spíše, že řada těchto návrhů se mění ve vystoupení, která patří na jednání do výborů, a některá svou bezobsažností a obecností nepatří k projednání ani tam.
Pěti koalice parlamentních stran v čele s premiérem Fialou se nesmí bát označit politické sabotování chodu Sněmovny Tomiem Okamurou za průhledný pokus jak vyvolat vnitropolitickou krizi, pokud se už v ní de facto jednou nohou nenacházíme.
Ohroženo je jak přijetí novely pandemického zákona, tak i schválení rozpočtu na tento rok. Samy tyto dvě normy a jejich případné odkládání vytvářejí další prostor pro útoky na tuto vládu s cílem ji svrhnout paradoxně kvůli nedostatečně fungujícímu Parlamentu a ochromené činnosti Poslanecké sněmovny. Poslancům Pěti koalice nezbývá tedy nic jiného než zatnout zuby, vyzbrojit se plechovými zadky, nenechat se rozložit a důsledně a tvrdě tento pokus odmítnout. A možná co v nejkratší době předložit novelu jednacího řádu.
Vodítkem a inspirací by jim mohla jistě být a dobře posloužit Historie našich jednacích řádů od roku 1861, v níž Jan Wintr, profesor katedry teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy uvádí Vybraná pojednání v druhých komorách. Nelze z ní neocitovat stále aktuální slova z řeči zpravodaje Krouského ze dne 15. dubna 1920, viz (www.psp.cz/eknih).
„Tam, kde by byl sám parlamentarism chorobný, nemohl by sám o sobě jednací řád vyléčit tyto choroby, které mají tolik příčin mimo parlament ležících. Jistě, že nejsou to juristická pravidla, nýbrž psychičtí činitelové, na nichž spočívá nerušená práce tak složitého zařízení, jakým jest parlament. Přece však není bez významu, má-li parlament jednací řád dobrý či špatný.“
Psáno pro facebook.