Co znamená palestinské usmíření?

29. 04. 2011 | 09:58
Přečteno 5228 krát
Představitelé dvou znesvářených palestinských frakcí, Fatáhu a Hamásu, se po čtyřech letech ostrých a často krvavých sporů dohodli na spolupráci. Chtějí vytvořit přechodnou vládu technokratů, která připraví konání prezidentský a parlamentních voleb na Západním břehu a v Gaze. Tato dvě území nyní spravují odděleně Fatah, respektive Hamás a prezidentský mandát Mahmud Abbása vypršel již v lednu 2009.

Představitelé dvou znesvářených palestinských frakcí, Fatáhu a Hamásu, se po čtyřech letech ostrých a často krvavých sporů dohodli na spolupráci. Chtějí vytvořit přechodnou vládu technokratů, která připraví konání prezidentský a parlamentních voleb na Západním břehu a v Gaze. Tato dvě území nyní spravují odděleně Fatah, respektive Hamás a prezidentský mandát Mahmud Abbása vypršel již v lednu 2009.

Mnohé předchozí pokusy o usmíření selhaly a do určité míry je to vlna arabských revolucí, která umožnila tuto dohodu. Nestabilita v Sýrii, jejíž režim je patronem radikálního Hamásu, vede jeho představitele k jednání. Pokud by totiž o svého ochránce v Damašku přišli, schopnost Hamásu i nadále kontrolovat Gazu by byla možná značně oslabena. Dalším důležitým faktorem je situace v post-Mubarakovském Egyptě, který smíření mezi Palestinci zprostředkoval. Zatímco Mubarak hnutí Hamás, blízkého příbuzného Muslimského bratrstva, rozhodně v oblibě neměl, dnešní egyptské vedení začíná vztah k islamistickým hnutím přehodnocovat. To si zjevně uvědomují i zástupci Fatahu, kteří ukázali ochotnější tvář ve snaze se s Hamásem dohodnout.
Hlavním motorem pro společná jednání je ale snaha Palestinců přesvědčit mezinárodní společenství, že to se svým plánem na vyhlášení samostatného státu myslí opravdu vážně. Izraelské neochota jednat a neefektivita Obamovy administrativy v mírovém procesu dává Palestincům naději, že pokud se rozhodnout vyhlásit svůj stát jednostranně, mezinárodní společenství je vyslyší. Je možné, že se o to pokusí již na podzim při zasedání valného shromáždění OSN, kde by se pro vznik samostatné Palestiny mohlo kladně vyjádřit až přes sto jeho členů.

Dohoda Fatahu s Hamásem ovšem není všude přijímána s nadšením. V Izraeli panuje především obava z toho, jak tato dohoda ovlivní spolupráci v bezpečnostních otázkách s Palestinskou samosprávou. Pokud navíc v rámci palestinského usmíření Fatah propustí z vězení představitele Hamásu, kteří se podíleli na útocích proti Izraeli, hrozba terorismu rapidně vzroste. Z Izraele už proto také zaznělo, že Palestinské vedení, jehož součástí je radikální hnutí podporující násilnou formu boje, je nepřijatelné. Tato slova nezazněla jen z úst izraelských jestřábů, ale i od prezidenta Šimona Perese.

Ani pro Západ nebude toto spojenectví snadno stravitelné. Velké obavy panují především nad osudem Palestinské samosprávy. Ta pod vedením premiéra Salam Fajáda přispěla značnou měrou k tomu, že ekonomická a bezpečnostní situace se na Západním břehu výrazně zlepšila. Pomohly k tomu také štědré finanční dotace, které Palestinské samosprávě posílá Evropské Unie a Spojené Státy. Není ale vůbec jasné, jestli Hamás bude souhlasit s tím, aby v očích Západu spolehlivý Fajád v křesle premiéra zůstal. Podle prvních náznaků si naopak bude přát jeho odchod. A za takové situace, kdy Palestinská samospráva bude z části pod kontrolou Hamásu, kterého mají mnohé západní státy na seznamu teroristických organizací, bude obtížné pokračovat ve spolupráci s touto institucí. Možnost, že by se třeba i jen malé množství z obrovského balíku peněz, kterým Západ Palestincům přispívá, dostal do rukou Hamásu, bude více než reálná.
Pokud tedy Palestinci chtějí, aby Západ respektoval jejich reprezentanty, hnutí Hamás bude muset přehodnotit základní pilíře na kterých stojí jeho ideologie. Tento krok však zatím Hamás ani nenaznačil.


Psáno pro MF Dnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tino napsal(a):

Vůbec nejde o ideologii jedněch, či druhých. Zastavte toky peněz k jedné organizaci a moci v oblasti se ujme ta druhá. No a bude relativně klid. Tedy zvládnutelná situace.

Jenže ono to nějak nejde! Proč? Odpověď je jednoduchá a recept složitý. Kolik mocenských uskupení se podílí na financování v oblasti? Pak také proč?

Vemme si Izrael. Té v mocenské sféře velmi vyhovuje mimoIzraelský nepřítel. Politika uvnitř státu se dá snáze směrovat, obyvatelé lépe ovládat. Pak jsou na scéně USA, Francie a další státy EU. Také Arabské státy se podílí významně na finančních tocích v Palestině.

Nevěřím na sjednocené Palestince, dokud se ostatní svět nedohodne koho finančně jednotně podpořit z obou protivných organizací. K tomu ale nemůže dojít. Spíše může dojít k dohodě obě organizace nepodporovat vůbec. To ale by přineslo jen eskalaci problémů.

Jediný recept pro svět a motiv pro občany Izraele je, podpořit jen jednu z organizací a zhola jedno kterou!
29. 04. 2011 | 10:47

Al Jouda napsal(a):

Je nejvyšší čas, aby Palestinci vyhlásili samostatný stát, už jen proto, aby v případě potřeby (např. teroristický raketový útok z Gazy) měl Izrael komu vyhlásit válku :)))
29. 04. 2011 | 12:02

hovorka11 napsal(a):

Izrael nechce vznik Palestinského státu, protože by už měl daleko větší problémy tam vtrhnout, vyhnat lidi z pohraničí a postavit tam osady s izraelci, kteří se pro tento účel emigrovali v 80tých a 90tých z Evropy na základě náborů, kde jim jim toto území slíbovali.
Je to stejné, jako kdyby němci dělali nábor lidí hlásící se k německé národnosti a slibovali by jim české pohraničí. Taky se nám to kdysi nelíbilo.
Staré praktiky se používají pořád. Jestli se EU rozpadne, tak to na nás dopadne dříve či později jak na palestince...
29. 04. 2011 | 12:45

hovorka11 napsal(a):

Raketový útok se dá zajistit kdykoliv a různými způsoby. když to neudělá Hamás, tak MOSSAD může podplatit "teroristu", aby ta záminka byla.
Jak vznikla 2sv. válka proti Polsku ? Napadením rozhlasové stanice německými vojáky přestrojenými za poláky !
Kdo má moc, tak ten to tam vždy bude chtít rozeštvat. Stačí zabít člena Hamásu nebo Fatahu a svést to na protistranu a je po uklidnění. V tom je MOSSAD mistr !
29. 04. 2011 | 12:54

JenTak napsal(a):

Spekulovat, že teroristické činy proti Izraeli jsou akcí Mossadu, a odvolávat se na Hitlerovu provokaci v Gliwici, může jen naprosto fanatický příznivec Palestinců.
29. 04. 2011 | 13:21

Občan napsal(a):

Problém, co?
A to ještě další přijdou - v září bude VS OSN hlasovat o uznání Palestiny, i když Vaši pohůnci dělají všechno možné pro zmaření tohoto právního kroku.
Navíc se v červnu chystá do Gazy flotila asi 15ti velkých lodí - a tam už to s vražděním pasažérů nebudete mít tak snadné.

Zatím Netanjahu řve jak přetržený na USA, aby okamžitě začaly Palestinu bojkotovat (jako by zrovna USA někdy dělaly něco jiného) a naopak ji začaly sabotovat (dtto).
Můžeme očekávat nárůst zločinnosti vč. státoterorismu, páchaného Izraelem, který se bude snažit poškodit Palestinu, co to půjde. Protože současná izraelská vláda dala jasně, že mír na BV nepřipustí v žádném případě. Články dnešním izraelském tisku hovoří za vše.
29. 04. 2011 | 13:24

hovorka11 napsal(a):

JenTak:
Vycházím ze zcela jasných podkladů, kdy MOSSAD byl schopen pod cizí identitou cizích státních příslušníků páchat vraždu:

http://www.ct24.cz/svet/84740-britanie-vyhostila-izraelskeho-diplomata-kvuli-vrazde-v-dubaji/
29. 04. 2011 | 13:44

Ing. N. napsal(a):

Autorce se nelíbí, že peníze z EU a USA, které dostává Fatáh, by se mohly dostat do ruku Hamásu. Co je na tom špatného? Palestinci mají právo na sjednocení a na vytvoření vlastního státu. Peníze budou nezbytné proto, aby si mohli vytvořit svoji infrastrukturu, kterou Izrael desítky let záměrně likvidoval. Bylo by zajímavé znát, kolik vlastně činí roční finanční podpora Fatáhu. Jistě to bude zanedbatelná suma ve srovnání se třemi miliardami dolarů ročně, které USA věnují Izraeli.

Mírové uspořádání na Blízkém východě a vytvoření Palestinského státu je podle reakcí izraelských politiků nepřijatelné. Jediné řešení, které by je mohlo přinutit k tomu, aby přistoupili k mírovému uspořádání, by bylo zastavení finanční pomomoci Izraeli.

Zdá se, že vyprovokované arabské revoluce měly sloužit k tomu, aby se odvedla pozornost od pokračující okupace palestinských území a zejména k destabilizaci Iránu. V současné době se intenzivně "pracuje" na vyvolávání neklidu v Sýrii. Plán ale nemusí vyjít a vše se může obrátit proti Izraeli, který neklid v oblasti trvale vyvolává.
29. 04. 2011 | 17:15

Meteo52 napsal(a):

Na základě čeho má vzniknout "Palestinský stát"? Co spojuje tyto Araby, žijící na území s historickým názvem Palestina, jiného, než násilí, nenávist k Izraeli a USA? Jaké společné dějiny, jaká kultura, jaké tradice jsou "palestinské"? Jaký způsob obživy? Jaký jazyk? Tato Palestina není ničím jiným než nástrojem proti Izraeli, proti židovské přítomnosti v oblasti vůbec. Neidealizuju si nijak Izrael, jeho politiku, násilnosti, které se z jeho strany zapsaly do dějin tohoto vleklého konfliktu. Ale buď jak buď je Izrael parlamentní demokratický stát, s fungujícími sekulárními státními institucemi, s rozvinutou ekonomikou, vyspělým školstvím, s bohatou původní historickou a kulturní tradicí. Jeho
obyvatelé prokázali a prokazují nesmírnou pracovitost, houževnatost, vůli zlepšovat svůj život. Když Izrael vznikl, bylo to na základě rozhodnutí OSN. A nebyl to Izrael, kdo otevřel nekonečná léta konfliktů - vtrhla tam arabská vojska a Izrael jim napráskal. To byl začátek. Pokud jde o "lodě s pomocí" či "humanitární lodě" směřující do Gazy, je to směšně zřejmá provokace. Nota bene, když to organizují Turci. Chacha! Za situace, která v oblasti panuje, je organizace podobných akcí vždycky provokací,nic jiného, než zadržení izraelskou armádou nemůže nikdo čekat. Mossad věru nemá zapotřebí organizovat akce a lá "Gliwice" na počátku 2. světové války.Ńepřestajné útoky teroristů poskytují dost příležitostí k odvetným akcím.A jim taky o nic jiného nejde, chtějí konflikt udržovat. Kašlou na nějaké své civilní oběti. A vzpomeňte si na záběry z ulic arabských měst v Palestině, když padla "dvojčata" v New Yorku: tzv. Palestinci se mohli pominout radostí! Tato "radost" je to, co je spojuje. Na tom základě má být založen stát? A EU ho má podporovat? Financovat jeho vznik? Celý ten letitý konflikt páchne ropou a krví a zájmy velmocí. Podporovat palestinské Araby je nonsens. Velmoci ale nemají skutečný zájem o mír v této oblasti. Kašlou na Araby. Stejně tak Izrael je jim jenom nástrojem.Neklid v arabských zemích najednou situaci mění, dosud se vyplácelo mít tu konflikt a udržovat oheň na obou stranách. Jenomže teď se ukazuje, že na vlně obyčejné naštvanosti prostých Arabů na své dikatátorské panovníky se svezou nahoru islamisté... bude to jako v Iránu, když vyhnali šáha. Leckde si asi drbou hlavu: komu teď lít peníze? Arabům, aby byli později hodní? Izraeli, aby je pomáhal držet v nějakých mezích? Stojí-li situace takto, je lití peněz Arabům - opakuju: nonsens. A blbost.A velké nebezpečí.
29. 04. 2011 | 17:41

Jüdischer Ordnungsdienst napsal(a):

Jak na přivandrovalé fašistické izraelity ,většinou pocházejíc z CCCP ,co okupují Palestinu Semitským ?
Vyhnat, ale on je nikdo ve světě nechce, takže kam ,zpátky do CCCP?
29. 04. 2011 | 18:33

karel.v napsal(a):

PRO Meteo52 jedním slovem KORÁN!
a pro tebe, když nedodržujete žádné zákony nečekejte, že se před něčím zastaví. Zastaví je až na břehu příliv moře.
29. 04. 2011 | 18:55

!!! volte KSCM !!! napsal(a):

vemte si zpet svou zem z rukou zlodeju a zachrante CR pro sebe a sve deti!!!

NEDELEJTE KOMPROMISY - za 21 let uz by jste meli videt, jak to dopadne.

Lidi 40 let budovali tuto zem, utrhovali si od huby, aby ji nadsene a naivne predali Havlovi a zahranicni 5 pravicove kolone BEZ DLUHU, V ZISKU, S MAJETKEM NA 10let rozkradani, funkcnim prumyslem, zemedelstvim zdravotnictvim, bez kriminality, drog, nezamestnanych a bezdomovcu.

Co jste ziskali po 21 letech planych slibu?

Rozkradenou a rozprodanou zem, ve ktere vam uz nepatri ani vase vlastni VODA, ZADNA AKTIVA , ta jsou fuc, montovny pro otrockou praci, 1.5 bilionu dluhu na ktere vam frajeri posilaji jeste slozenky, zcela nefunkcni vse ze statni infrasturktury, strach postet deti same vem, spickovou kriminalitu, tzv. poplatky kam se podivate a vyplach mozku den co den v TV za vase penize, jak je to vsechno paradni a skvele.

Za 21 let kazdeho kdo vidi tito odbornici dokazali presvedcim, ze NEDOKAZI ANI UDRZET STAV, JAKY BYL KDYZ SE DOSTALI K MOCI!!!

Bud budete bojovat ultimativni zbrani, ktžera ma kouzlo policku a odplivnuti si nad novou bolsevickou elitou zijici ve skutecnem komunismu pro sebe za vase penize a nebo budete dozivotne otrocit a chudnout.

Minulost nakonec kazdeho dozene, stejne jako dnes dohaneni podvodniky a lhare jejich vlastni hesla, sliby a proklamace. Staci jen otevrit oci a zacit se divat kolem sebe.

NECHATE SI TO LIBIT A BUDETE DAL MLCET A NECHAT ZE SEBE DELAT PITOMCE?
29. 04. 2011 | 19:36

Čochtan napsal(a):

hovorko11
Likvidace Mahmúda Mabhúha nebyla vražda ale likvidace. Něco jako likvidace Heydricha.
29. 04. 2011 | 20:01

camponotus napsal(a):

Alláh je vysoko, Palestina daleko.
Oni se tam perou mezi sebou a s judejci od nepaměti, na tom nic nezmění ani Ab ani Ham. Hlavně, když nemusí nic dělat a mohou vegetovat v utečeneckých táborech, kde je živí ostatní svět nebo je živí bohaté finanční dotace, aby se mohli jen tak prát, buď po sobě střílet nebo házet kamení. Já mívám neblahé předtuchy, už jednou se blízko nich vyskytla potopa, kdyby se probudila Santorini, tak je pro změnu spláchne tsunami a bylo by po ptákách. Vše je relativní a dočasné, něco podobného jsme měli i u nás, tehdy je zachránila archa, u nás kocáb.
29. 04. 2011 | 23:46

Jüdischer Ordnungsdienst napsal(a):

čochtane antisemito a rasistická sedlino společnosti
Plastelinci jsou Semité, kdežto židiaci nikoli
Nemáš náhodou Sabath?
30. 04. 2011 | 00:45

Čochtan napsal(a):

To vám to Stejskale trvalo, než jste tu islámofašistickou pakáž smazal. Kdybych na ně nebyl sprostej, záměrně, tak by tu trčeli doteď.
30. 04. 2011 | 08:45

Zdeněk napsal(a):

Palestina jako stát je úděsná představa, kdy vezmete slepence zabraných území Izraelem z válek po roce 1967 a uděláte z něho stát, kde obyvatelé jsou mišmašem všech národností. Jediný vývozní artikl nového státu tak může být jen terorismus a válka. Vůbec se nedivím Izraeli, že se mu toto nelíbí. Když pisatelé v diskuzi jste takoví odborníci na Araby a Izraele tak by jste si měli udělat čas a jet se do Izraele a na palestinská území podívat jako já. Myslím si, že i vy židobíjci a rasisté by jste mluvili jinak a pochopili by jste mnohé. Kdyby EU nedávala na palestinské území miliony Eur tak arabové nepřežijí ani týden, protože vidět araba pracovat je podívaná pro bohy a také tak vzácná. Po příjezdu do ČR již obdivují Cikány jaký je to pracovitý a čistotný národ se kterými lze se dohodnout a neočekávat okamžitě podraz. Važme si Cikánů a nedivte se Izraelcům.
30. 04. 2011 | 10:54

kABALA napsal(a):

zdenku
opět dokazujete ,že izraelité a jejich příznivci jsou posedlí antisemitismem ,rasismem a xenofobií
30. 04. 2011 | 11:54

Medikolog napsal(a):

Paní Kalhousová,

je vám známo, že Palestinský stát již vyhláše BYL a ČR jej coby následnický stát ČSSR UZNÁVÁ :-) již od roku 1988?
Jenom s Palestinou naše současné mocenské vedení neudržuje diplomatické styky - asi proto, že k domluvě s konkurenčním a životaschopnějším Izraelem má přebytek "rodilých mluvčích", navíc narozených v ČSSR a nyní i v ČR?
01. 05. 2011 | 10:11

Medikolog napsal(a):

Zdeňku,

co Cikánům nabídnout přistěhovaleckou kvótu do Izraele jako ztracenému kmeni? Jistě by se s orthodoxními nejzbožnějšími ze zbožných, pro které (a pro jejich hladovějící děti!) Bibi léta žebrá po celém Světě, vrhli místo na práci na studium Torah (to víte, dohnat zanedbaná tisíciletí studia - to chce čas a studium chce zase Jahve).. takže by pracovní příležitosti pro semitsko-arabské Palestince nebyly nijak zkráceny? Proste Boha aby semitští Palestinci místo Islámu nepřijali zase Judaismus. To by vznikl v Eretz Jisrael zmatek:).
01. 05. 2011 | 10:32

Občan napsal(a):

To Zdeněk:

Goebbels s Liebermannem (ano, opravdu mezi nimi nevidím vůbec žádný rozdíl - jsou hlasateli identické zločinné ideologie, byť každý pod jinou fanglí) by Vás za Váš "výkon" pohladili po hlavičce a dostal byste možná i polívku navíc.
01. 05. 2011 | 11:41

pich napsal(a):

Ten "Zdenek" Goldmann má pravdu. Bohužel jen tu svou.

A to palestínské "usmíření". No asi konečně vyhmátli nějakého obratného člena Hamasu z Mossadu.
05. 05. 2011 | 14:33

Banjo napsal(a):

Zdeněk: zkuste si zjistit, kolik EU a hlavně USA platíí na Izrael. Pak si to srovnejte s podporou Palestincům a už vám možná nebude připadat tak vysoká.
10. 05. 2011 | 08:42

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
Co tady zase mluvis o vecech, kterym naprosto nerozumis. Jenom se ztrapnujes.
10. 05. 2011 | 23:16

Max napsal(a):

Podpora Palestině byla přehnaná od samého počátku.Svět si vykrmil teroristická seskupení a je naprosto lhostejné,jak se jim říká.Izrael byl,je a věřme,že zůstane jedinou výspou demokratické kultury v oblasti.A tlupa idiotů,kteří tady diskutují,aniž by o problému cokoli pořádně věděli a jsou krmeni antiamerikanismem extrémní i méně extrémní levice a krajní pravice-to je opravdu ukázka civilizace....
11. 05. 2011 | 23:37

hovorka11 napsal(a):

Max:
Izrael si jako demokratická země západního typu přeje všechno nejlepší pro sebe, takže bude bránit zklidnění situce, protože by nemohl zabrat a připojit další území Plestiny prostřednictvím "osad vyvolených" za rasistického vyhánění místních obyvatel.
S antiamerikanismem a antižidovstvím odpor lidí proti tomuto bezprávnému jednání nemá moc splečného. Pouze se za těmito slovy agresoři snaží schovat. V současnosti USA a Izrael považuji na základě vojenských výpadů a zabírání území, destrukci uznaných států se současnou podporou nejtvrdších islámských režimů za největší teroristy. Tyto dvě země k účelu okupace a destability mají nejmodernější zbraňové systémy s nejmoderněji vybavenými špionážními sítěmi.
Na základě principů vyváženosti pak vzniká fakt, že tam kde teroristicky zasáhnou, tam vzniká obrovský a oprávněný protitlak. Bohužel pro místní obyvatele to znamená větší prostor pro militantní islamismus, který chápou jako jedinou obranu proti terorismu. Dábel je tak vyháněn ďáblem. Tato cílená destrukce vládního systému tak znamená utrpení pro místní obyvatele, kterým demokracie západního stylu poskytuje vybíjení celých rodin řízenými střelami z center kdesi v USA.
12. 05. 2011 | 08:25

ing.Jaromír Kolman napsal(a):

Nevěřím,že dojde k uznání Izraele od Palestinských organizací Fatáh a Hamás,protože ani jedna strana nechce ustoupit od požadavků, které na ně kladou jak izraelci tak palestinci.
Poslední vývoje v Egyptě mi mohl mít vliv na příznivější vývoj vztahů, ale bude záležet na ochotě k jednání a síle zahraniční finanční podpory.
12. 05. 2011 | 16:49

hovorka11 napsal(a):

Ať už se konečně dá zelenou Palestinskému státu!
Je to ostuda především ze strany EU potažmo VB. Nikdo nemůže čekat, že pro Palestinský stát bude Izrael, který si zabírá násilím území a zdroje, potažmo USA, kterému Izrael dělá mocenský dozor nad zásobami ropy.
Fatáh a Hamás reprezentují skupiny vyvražďovaných a vyháněných palestinců z území kde žili. Těžko lze říci smiřte se s bezdomovectvím. Tyto lidé se měli podpořit v zachování jejich majetku a místa kde žili. EU to pod tlakem USA dopustila...
Já osobně si nedovedu představit, že bych se smířil s vyhnáním do konce života, proto obdivuji veliké ústupky Hamásu při mírových rozhovorech, které byly smeteny USA (prodloužení moratoria na výstavbu osad o 3 měsíce a potom podporou pro izraelské pokračování- mělo to obluzující účinek, že USA dosáhl míru). USA má propracovaný systém na matení veřejnosti a zametání stop- viz poslední události v Pákistánu.
13. 05. 2011 | 14:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy