V Kibucu na tom byli všichni stejně

13. 09. 2011 | 22:33
Přečteno 8570 krát


V izraelských městech již po několik týdnů probíhají největší sociální demonstrace v dějinách země. V mnoha městech vyrostla stanová městečka, která symbolizují prvotní požadavek demonstrantů, kterým je dostupná cena za bydlení. Statisícovým demonstracím předcházely nedávné stávky doktorů a učitelů, ale paradoxně zřejmě spouštěcím mechanismem se stal protest koordinovaný přes sociální sítě proti vysoké ceně tvarohu, tzv. cottage cheese, který patří k nedílné součásti izraelské snídaně. Výzva k bojkotu byla úspěšná a dominantní výrobce opravdu cenu snížil. Jen pár dní po tomto úspěchu vyšli Izraelci masově do ulic.

Izrael je země, kde se ve velkém počtu demonstruje poměrně často. Tyto protesty jsou ale vždy motivovány primárně politicky. Demonstrovalo se tak proti válce, na podporu míru s Palestinci, či proti osadám na okupovaných územích. Tentokrát je ale motivace demonstrantů socioekonomická. Také sociální složení demonstrantů je velmi pestré a solidarita mezi nimi silná. Na náměstích se ocitli lidé sociálně slabší, i zástupci střední třídy, lidé naprosto sekulární, i lidé nábožensky tradiční, věkově mladší i starší. Do protestů se zapojili také Arabové žijící v Izraeli. I přes tuto pestrost je ale zjevné, že hlavní hybnou silou těchto protestů je izraelská střední třída, které dochází trpělivost s ekonomickou politikou státu. Nejedná se ovšem pouze o kritiku současné vlády Benjamina Natanjahua. Hlavní motivací je obava, že izraelská společnost se kvůli dlouhodobému ekonomickému nastavení mění a mizí sociální solidarita.

Ideál rovnosti se vytrácí

V prvních letech existence byla izraelská společnost velmi egalitářská. Ideál kibucu, ve kterém se mají všichni stejně, patří k symbolům izraelské společnosti. Tento ideál se ale začal v posledních dekádách vytrácet. Dnes patří Izrael k zemím OECD s nejvíce rozevřenými nůžkami mezi bohatými a chudými. Izraelské ekonomice dominuje několik podnikatelských rodin, kterým se daří bránit konkurenci a tudíž i nižším cenám. Tato podnikatelská klika je samozřejmě úzce spojená s politikou, což také napomáhá korupci. Kvůli té již několik izraelských politiků, včetně těch nejvyšších, čelí trestnímu stíhání. Zatímco tzv. otcové zakladatelé žili poměrně skromně, dnešní nejvyšší představitelé se ani netají zálibou v okázalosti. Například nedávný šéf Strany práce Ehud Barak, strany, která vystavěla Izrael na socialistických základech, proslul svým rozlehlým bytem v luxusním Tel-Avivském mrakodrapu v ceně mnoha miliónů dolarů.

Při pohledu na ekonomická data by Izraeli mohla většina západních ekonomik jen závidět. Růst ve výši 3.7 procent a sedmi procentní nezaměstnanost ale nevypovídají o frustraci, kterou mnozí Izraelci patřící ke střední třídě pociťují. Přibývá těch, kteří mají pocit, že ekonomicky nestačí. Ani po dosažení dobrého vzdělaní a získání práce nejsou mnozí schopni pořídit si vlastní bydlení. Izraelci, kteří byli vychování v ideálu sociální spravedlnosti, se jen obtížně vyrovnávají s tím, že ceny za školky, zdravotní péči, či nájemné neúměrně narůstají. Tím spíše, že výše daní v Izraeli by odpovídala státu s velmi silným sociálním zázemím. Služby, které ale stát lidem poskytuje, spíše připomíná tvrdě kapitalistickou společnost.

Bez politických změn to nepůjde

Až dosud se požadavky demonstrantů zaměřovaly ekonomicky. Představitelé tohoto nového sociálního hnutí se politickým požadavkům úmyslně vyhýbali. Snaží se tím vyhnout kritice, zaznívající z konzervativních kruhů, že se vlastně jedná o iniciativu převážně sekulárních levicových Izraelců, kterým více než o ekonomiku jde o kritiku politiky současné pravicové vlády. Pravdou ovšem je, že mnohým z těch, kteří vyšli do ulic vadí, že ekonomická politika Izraele reflektuje zájmy jistých skupin. Kromě těch podnikatelských se jedná o zájmy osadníků a nábožensky ultraortodoxních Židů.

Po desetiletí Izrael investuje miliardy šekelů do osad na Západním břehu. Osadníci si tak užívají dotovaného bydlení a často kvalitnější infrastruktury, než většina žijící v Izraeli. Ultraordotoxní Židé, většina z nichž odmítá sloužit v armádě, jsou zase díky početným rodinám a chudobě největším příjemcem sociální podpory od státu. Situace, kdy osadníci a ultraortodoxní Židé požívají výdobytků sociálního státu, zatímco většina střední třídy nikoliv, ovšem úzce souvisí s politikou státu. Osadnické hnutí má úzké vztahy na politiky a velmi snadno se politicky aktivizuje. Politik, který se otevřeně vyjádří proti osadám tak čelí velmi organizované opozici. Zájmy ultraortodoxních Židů, desetiny obyvatel státu, jsou zase prosazovány několika stranami, bez nichž pravice i levice těžko sestaví vládu. Snaha omezit státní financování sociálních aktivit ultraortortodoxních Židů tak vždy hrozí vyústit v rozpad vlády.

Má-li se tedy zlepšit situace střední třídy v Izraeli, bez politických změn to nepůjde. Izrael si totiž ekonomicky nevede špatně. Špatný je ale způsob přerozdělování peněz. Pokud tedy chtějí představitelé sociálního hnutí dosáhnout změny, budou se muset začít zabývat politicky citlivými otázkami. V těch je ale izraelská společnost, na rozdíl od těch sociálních, velmi rozdělená.

Psáno pro LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

voroshilov napsal(a):

Kdo by to mohl myslet?Zidovcum dochazi stava a inspirace...
Vite co vam jiste media skoro zataji,17eho je naplanovana velka akce v USA"Occupied Wall Sreet" tisice lidi v Americe se chystaji 17 zari protestovat primo na volstritu,uvidime co z toho ukazou"demokraticke" sdelovaci prostredky!
13. 09. 2011 | 22:43

Al Jouda napsal(a):

Tak jsme na tom téměř stejně jako ti Židé. Ještě že ten cottage u Lidla je levný :)))
13. 09. 2011 | 22:44

Cestovatel napsal(a):

To mají raději žít podle autorky lidé v kibucech? V kibucech se měli všichni stejně blbě jako u nás za komoušů. To byl projev extrémního rovnostářství kterého se autorka dovolává.

Jistě by těm Izraelcům bylo lepší byldet v rozpadajících domech bez topení ale hlavně že je dostupné všem.
Rovnostářství a socialismus jsou značně neekonomické a vedou k úpadku ekonomiky. Mnozí hloupí lidé si to neuvědomují a volají právě po takové destukci ekonomiky.
13. 09. 2011 | 22:54

voroshilov napsal(a):

Kdo neveri dejte do Googlu OccupyWallStreet.
13. 09. 2011 | 22:56

Jan Vaculík napsal(a):

Kapitán Vorošilov, iz za pomošči antisemitizma, spolehlivě se zařadil, kam patří, totiž k hitlero-stalinským náckům.
A stále ještě duchem vězí v době, kdy KGB dokázala diktovat, o čem ruský tisk smí psát a o čem ne. Dnes už to tak snadno nejde ani v Rusku, kapitáne, natož v Americe.
13. 09. 2011 | 23:04

C estovatel napsal(a):

Ano podle mnohých "vzdělanců" vše vyřeší přerozdělování a sociální stát. Jak jednoduché mají tito lidé myšlení.

Řešit by se mělo jak zajistil mnoha lidem bydlení pomocí ekonomicky přijatelných řešení bez vyšší závislosti lidí na státu. Žádné rovnostářství, žádný vyšší sociální stát ale jak zvýšit konkurenci v oblasti byldlení a odstranit monomol některých skupin
13. 09. 2011 | 23:05

voroshilov napsal(a):

Jan Vaculik:
Prave ze v Americe to jde jak po maslu,absolutni lzi diktatury svetovych medii o desitisich obeti Kaddafiho(bez dukazu)a uplne mlceni v pripade zverstv povstalcu,rovnez jako pripad Stross-Khana ze ktereho nejprve udelali sexualniho maniaka a potom tise zapomneli,takovych trendu jsou desitky a stovky...
13. 09. 2011 | 23:09

mb napsal(a):

´vidím všechno dvakrát´, vykřikl voják v bílém

´vidím všechno dvakrát´, vykřikl Yossarian ...
13. 09. 2011 | 23:11

Jirka H napsal(a):

Cestovatel:
No ono je to tam trošku složitější. Hodně lidí tam žehrá na výsady ortodoxních Židů. Jsou často chudí. Ti mívají velké rodiny a zároveň je běžné, že muž nepracuje, respektive nedělá nic jiného, než že studuje Talmud - považuje to za svoje životní poslání. Takže velkou rodinu musí živit žena. Valná část ultraortodoxních je nezaměstnatelná, i kdyby dělat chtěli - nic užitečného vlastně ani neumí.
Ceny nemovitostí často zvyšují i Židé z Ameriky, kteří si tam kupují domy nebo byty, často z pouhé nostalgie.
Dále jsou tam velmi drahé pozemky, na mnoha místech nelze stavět kvůli odporů Arabů atd.
Takže volání po rovnostářství v tom moc není.
Zájmy ortodoxních zastupují malé partaje, které fungují, jako dříve naši Lidovci - vydírají velké strany i celou sekulární společnost. Plus celkem velká korupce a dokonce i zločiny izraelských politiků - viz bývalý prezident půjde sedět za znásilnění apod. Takže mají dost důvodů být nasr....
13. 09. 2011 | 23:15

Bavor napsal(a):

To Voroshilov: Hnutí "OccupyWallStreet" se podle toho, co jsem pochopil z překladu, inspituje hnutím v Egyptě. Ale toto hnutí v Egyptě již dávno není tím, kdo určuje politiku Egypta. Tam se moci ujala v podstatě vojenská "vláda", dříve se tomu říkalo junta. Co vznikne v Egyptě je ve hvězdách. Ale již dnes lze říci, že lidem na náměstí Tahrir byla jejich revoluce UKRADENA. A podle mého mínění to dopadne stejně i s hnutím "OccupyWallStreet". Je to příliš živelné a nemá to žádnou vůdčí sílu a lidé, kteří to organizují, mají příliš mnoho iluzí o SOUČASNÉM systému. Chtěl bych se vsadit, že mám pravdu.
13. 09. 2011 | 23:28

Jan Vaculík napsal(a):

Kapitáne Vorošilove,
a jak to bylo se Stross-Khanem, to víte z tajných svodek KGB ?
Vždyť nebýt demokratického tisku, tak byse ani nevěděl, co můžete na tom shnilém Západu krtizovat!
13. 09. 2011 | 23:30

Maximus napsal(a):

Kibuce, socialismus apod. zařízení či zřízení moc při existenci peněz nefungují. Pamatuji si, že za komunistů si lidé mohli za stejný měsíční plat vybrat tak, že mohli pracovat třeba hodně nebo málo, samozřejmě víme jakou variantu si většina lidí vybrala. Lidé dobře resp. kvalitně pracují když mohou maximalizovat svůj zisk (třeba podnikatelé) nebo když jsou ve srovnání s ostatními obyvateli státu lépe placeni (st.manažéři) popř. když se bojí o práci, která je nedostatková v dané lokalitě, někdy když má příslušný řemeslník tzv. stavovskou čest (a těch je jako šafránu), popř. také když jejich zvýšené pracovní úsilí je odměňováno příslušnou prémií (to třeba u takových Lidlů, Aholdů, Tesko apod. moc nehrozí). Pak je tu kategorie lidí co mají práci jako svého koníčka (vědci, lidé od IT, někteří učitelé...). Samozřejmě jsou tu skupiny lidí co i za slušné peníze pracují mizerně, třeba politici a hlavně ti naši!
No a teď tu máme rozvinutý kapitalismus v celé své kráse resp. v české zlodějské verzi. Problém kapitalismu je v neustálém zahušťování majetku jisté elity a chudnutí většiny lidí ve společnosti. Západní země to brzdili a trochu progresívním daňovým systémem, ale stejně to trvale tento problém neřeší, který bude stále více trápit lidskou společnost. Dnes dokonce existují ve světě skupiny lidí či dokonce jedinci, co mají majetek větší než je celý státní dluh ČR i s jeho HDP dohromady. Samozřejměm tito lidé nikde v oficielních tabulkách zbohatlíků nefigurují! Lidská společnost při existenci peněz má a bude mít stále větší problémy. Zrušit peníze také nejde. Peníze se vším všudy co s tím souvisí, ďáblův výtvor jsou! A bude hůř!
13. 09. 2011 | 23:33

voroshilov napsal(a):

Bavor:
Samozrejme ze nevyjdou do ulic s obrazky Marxe,Lenina a Luthera Kinga,a nebudou stavet barikady.Ne protoze neveri na socialismus(v predstavech prumerneho amika je socialismus-komunismus nejaky Mordor kde vsichni povinne klepaji rakety a zerou slichtu z varene repy)ale protoze to neznaji neumeji,jediny Bostonsky cajovy dychanek a odbory ve 30 letech je jejich jedina geneticka podvedoma vzpominka na revoluci,proste at uvedomi ze uz nejsou ovce,televizni hamburgerozrouty...pro zacatek to staci,vzdyt i 60 leta byla bourliva,mozna jim neco rozsviti,a jak umi americka policie pouzivat vodni dela,obusky a slzny plyn tim vice...
Jan Vaculik:
Vubec nejde o nejakeho Khona,zkuste pouzivat mozek a diskutovat primerene!
13. 09. 2011 | 23:41

baka napsal(a):

Cestovatel: Kdybyste se naučil číst, tak byste možná zjistil, že o socialismu autorka nepíše. Ale ono je to těžké, co snažit se svět pochopit a ne všude vidět za vším zlé levičáky (případně pravičáky). Já bych udělal (staro)novou hypotézu: za všechno zlo světa mohou lidé jako vy, kteří nutně musí mít ideologii, která jim ukáže TY, CO ZA VŠE MŮŽOU. Kde se to jen v lidech bere... doufám, že jednoho dne bude ten gen odhalen a demostrativně zlikvidován :)
13. 09. 2011 | 23:53

Jawa pérák napsal(a):

Ono připravovat se na válku s miliardou muslimů něco stojí. Co ale máme říkat my, kteří bychom nemohli úspěšně válčit ani se Slovenskem. A k tomu jsme si vycinkali průměrnou mzdu asi 800 eur, což je tak asi na syrečky a příspěvky do Spolku přátel žehu.

Upír Kalousek, kanibal Drábek a řezník Heger se nás chystají vyklepat z oděvu, vysát a vykostit. A kdybychom něco namítali, je tu tatík Kaus: "demonstranty nemilosrdně řezat".

Až politici nadělí svým sponzorům všechny nasmlouvané kšefty (po církvích a poště se teď vynořuje krásná možnost, že Cyril H zašantročí Bohnický blázinec, například), budou muset jako v Řecku hledat, co by ještě občanům sebrali. Aby mohli financovat stát, bez kterého profese politika nemá budoucnost.

Papandreu, socialista jak řemen, se rozhodl Řeky ožebračit tím, že na ně uvalil monstrózní daň z nemovitostí.
Jinak jim totiž není co ukrást, úspory nemají. Mnoho Čechů má podobnou strategii jako Řekové - bydlet ve svém, eventuelně mít něco k pronajmutí. Vůbec netuší, jací jsou hejlové.

Pokud s tím nepřijde Kalousek v téhle vládě, přijde s tím Kalousek ve vládě příští. Kdo si myslí, že socani nemohou mít upíra za ministra financí, hluboce se mýlí. Kdyby snad ministerstvo nedali, založí si Kalousek do voleb Stranovou Češku Demokraticky (a)Sociální.

Izraelcům se to demonstruje, přecejen tam mají relativně teplo. My si ten laciný tvaroh z Lidlu se zuby klektajícími zimou v nevytopeném chudobinci ani neužijeme.
13. 09. 2011 | 23:54

androš napsal(a):

mb
ta scéna má jedno z nejponuřejších vyústění, které v literatuře znám. pokud jste tím chtěl vyvolat veselí...
14. 09. 2011 | 00:02

Grandgousier napsal(a):

Voroshilov. No, Lýbie. Dnes nař. Komsomolská pravda píše o občanech Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Srbska a Chorvatska a ještě pár zemí, kteří bojovali jako žoldnéři za plukovníka Kádáfí. Dnes se gaké odehrály protiruské protesty v Sýrii, Rusko trvá na svém. Zajínmavé byly komentáře v ruském tisku odborníků, prý je vyvolaly vnější nepřátelské síly, protože většina Syřanů Rusy miluje. A ještě jedna hvězdná zpráva, ruská elektronická učebnice, která byla prezentována jako dostižení Západu. /Applu/. Vyrábí firma se sídlem v USA, vývovjové sředisko v GB, výroba v Německu, stojí skoro jako iPod, ale má jen černobílou obrazovku. Takže soudruhu voprošilove, snad byste měl být vstřícnější.
14. 09. 2011 | 00:23

Grandgousier napsal(a):

vorošilove, vorošilove
http://www.kp.ru/daily/25753/2739040/
http://www.kp.ru/daily/25752/2739101/
14. 09. 2011 | 01:22

Béda napsal(a):

Cestovatel,

Řešit by se mělo jak zajistil mnoha lidem bydlení pomocí ekonomicky přijatelných řešení bez vyšší závislosti lidí na státu. Žádné rovnostářství, žádný vyšší sociální stát ale jak zvýšit konkurenci v oblasti byldlení a odstranit monomol některých skupin
To mají raději žít podle autorky lidé v kibucech? V kibucech se měli všichni stejně blbě jako u nás za komoušů. To byl projev extrémního rovnostářství kterého se autorka dovolává."

Před časem jsem viděl film i kibucu. Řekl bych, že šlo o po všech stránkách soběstačnou ekonomickou jednotku, kde každý dával ve prospěch společenství své schopnosti a životní standard všech byl dost vysoký - řekl bych že mnohem vyšší nežli je průměr v izraelské společnosti. A opečovaní byli staří i mladí. Hospodářská - výrobní číst kibucu byla vysoce produktivní (jejich produkty se vyvážely i mimo Izrael) a zisková. A užitek z toho měli všichni - ne jenom někteří. Byl to naprosto odlišný životní styl a společenská organizace.

Pokud jde o vaše klišé o léčivosti neviditelní ruky trhu, jterá vše vyřeší ... Jak vidíte důležitá je i společenská organizace,¨sdílené hodnoty, přerozdělovací mechanismy... Vykládat vám o tom, že není důležité pouze být vysoce produktivní, když veškerý zisk vysaje úzká skupina vlastníků kapitálu a zbytek se placatí v chudobě je asi zbytečné.
14. 09. 2011 | 03:26

Medikolog napsal(a):

Kdyby těch 10% obyvatelstva s romským přístupem k reálné práci (Charedim, ...) začalo pracovat; nebo alespoň splnilo svoji vojenskou povinnost a umožnilo tak pracovat těm co za ně trčí v uniformě, bylo by v Izraeli líp. Podnikatelské kruhy v Izraeli si Charedin parasity pěstují jako PŘEDVÁDĚCÍ PARASITY asi ze stejných důvodů, jako "naši" tzv. Romy. Aby pracující od střední třídy níže zuřili po právu dolů, místo aby zuřili, také po právu, vzhůru k mocipanstvu:-).
14. 09. 2011 | 03:56

Občan napsal(a):

1) Ne-židé v Izraeli "nežijí", ale jsou jeho OBČANY (byť druhořadými a silně diskriminovanými). Cca 23% populace. Patrně Vám to nějak uniklo, paní či slečno Kalhousová.

2) V Izraeli je (podle údajů sdružení "Meir Panim") cca 480 000 ŽIDOVSKÝCH dětí a stejné množství starých lidí ZCELA odkázáno na dobročinné polévky a potravinové balíčky. Bez chudinských jídelen by neměli ani jedno jídlo denně.
Chudí nežidovští OBČANÉ zřejmě nejsou statisticky vůbec zaznamenáváni...

3) "Růstu" se ještě nikdy nikdo nikde nenajedl. A 7%nezaměstnanost (alespoň papírově) má v Evropě kdekdo. Realita je ale úplně jiná a SKUTEČNÁ nezaměstnanost se pohybuje někde kolem 13%. V Izraeli to je stejné.

4) Uzbrojili a uokupovali jste se s ekonomické smrti. A to vás USA posledních cca 50 let KAŽDOROČNĚ DOTUJÍ cca 10 MILIARDAMI dolarů na přímých finančních dotacích i nepřímo státními zakázkami a poskytováním "speciálních" grantů.

5) Píšete o sobě, že jste politoložka.
Přesto velmi důsledně ignorujete FAKT, že cca 23% OBČANŮ Izraele jsou ne-židé. Celý Váš článek je POUZE o židech, Izraelcem je pro Vás POUZE žid.
Na politologa VELMI špatně napsaný článek.

6) No a?
Není náhodou to, o čem píšete, bytostně interním problémem toho kterého státu? Koho jste si zvolili, ten vám vládne - totéž pochopitelně platí i pro nás. Stejně jako to, že u nás i u vás k volbám chodí pouze 15 - 60% oprávněných voličů.
14. 09. 2011 | 07:59

Občan napsal(a):

To Béda (3:26):

pustil jste se na velmi tenký led, protože kibusy jsou TAK SPECIFICKÉ, že je lze srovnat pouze s koloniemi hutteritů, amišů, mennonitů a podobných pošuků.
Jak co co organizační struktury, tak co do daňových úlev. Kibucy mají krom toho ještě některá další specifika, která nemají ani ti náboženští fanatici.
Když už, tak spíš mošavy, to už je trošku podobné zemědělským a výrobním družstvům v Evropě.
14. 09. 2011 | 08:06

Jana Pechová napsal(a):

Dobrý text. Je z něj velmi dobře vidět, že k cíli se nedá dojít bez důvěryhodného průvodce ani zleva, ani zprava. Toho průvodce si nicméně vybírají lidé sami a on se bude chovat jen tak, jak mu lidé dovolí. Zdánlivě začarovaný kruh. Klíčem je ovšem jen a jen trvání na morálních hodnotách - u sebe stejně jako u druhých.
14. 09. 2011 | 08:34

Jemnický napsal(a):

Občan

Kdy jste byl naposled v kibucu, jak dlouho a co jste tam dělal, že jejich obyvatele nazýváte pošuky.
Já jsem navštívil kibuc v poušti tento rok a smekám před pracovitostí a skromností jeho obyvatel.

Jemnický
14. 09. 2011 | 09:03

Občan napsal(a):

Jemnický,

krom toho, že jste hlouoý a agresivní, ještě navíc neumíte číst.
Takže znovu, pořádně a pak teprve melte klávesou.
14. 09. 2011 | 09:14

JC napsal(a):

Izrael jako ostatně každý vyspělý stát "dojíždí" na "návozu" ekonomických imigrantů, navíc tento je státem podporovaný a organizovaný. Kromě Rusů/aby měl Voroša radost :-))/ jsou to v poslední době třeba černí potomci královny ze Sáby z Etiopie.
Kromě zmíněných ortodoxních jsou samozřejmě ve hře i výše zmíněné enormní náklady na obranu, problémy s vodou a další.
Voroša se trefuje do Židů/ dochází jim šťáva, a do systému kibucz/ jehož "otec zakladatel" byl vzorem pro báťušku Stalina jehož nám tu Voroša veřejně obhajuje.
To jsou paradoxy.
Mno dokud tam byla jen poušť a nebylo co do úst tak se tam nikdo moc nehrnul. Vyjímkou byli jen ti, kteří přežili holokaust, nebo kterým šlo o život ještě po skončení 2. WW / pogrom v Polsku nebo britské koncentráky/
V takových podmínkách rovnostářská společnost vzniká docela samozřejmě a spontáně.
Nicméně je třeba dodat, že se Židům podařilo z pouště "vydupat" prosperující stát a to bez nafty.
Ještě k těm upadajícím kibutzům a umírajícímu rovnostářství....mno ukazuje se, že i Žid /Marx/ se může mýlit.
14. 09. 2011 | 09:22

tuhej-bej napsal(a):

Lide velmi touzi zit v socialni rovnosti, ale emigrovat do takovych zemi ci zit v kibucu nijak nespechaji. Najednou zacinaji premysled casti mozku urcene pro prakticke rozhodovani a zustavaji v nejake zatracene spinave spolecnosti jakych je vsude plno. Radsi snasi vsechny ty denni frustrace. O nerovnosti se zrejmne lepe premysli v hnusnem svete.
14. 09. 2011 | 09:45

ilyich napsal(a):

JC

Mýlit se může úplně každý. Pravda je v jednotě protikladů.

Nechte na chvíli tatíka Marxe odpočívat a vraťte se o kus zpět k reverendu Malthusovi.
Jeden ze subsidiárních závěrů jeho principů války říká: ".. jakmile množství lidí dosáhne kritické hranice..."
14. 09. 2011 | 09:53

Grandmaster napsal(a):

Ataman voroshilov tu zase kaká. Obcas mam dojem, ze za nickem voroshilov se skryva nejaky vtipalek, ktery pise strasne nesmysly (o cemkoliv), jen aby vyvolal nejakou reakci a mohl se kochat reakcemi normalnich ctenaru. Prumerny 'nekulturnyj' Rys by totiz nodokazal zplodit tolik pitomosti na kteremkoliv blogu jako voroshilov.
Nejlepsi je snad totalni ignorace jeho komentaru.
14. 09. 2011 | 10:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
14. 09. 2011 | 11:06

JC napsal(a):

ilyich,
Mám dojem, že revaverend s Marxem by by jen těžko nalezli společnou Pravdu obsaženou v jednotě protikladů.
14. 09. 2011 | 11:06

olga napsal(a):

Myslím si, že jsme na tom nějak podobně. Včera jsem jen tak pro zajímavost procházela luxusnější prodejny. Zboží bylo. Kupující ne. Měla jsem možnost mluvit s prodavačkami. Na otázku, zda mám o něco zájem, jsem řekla, že ne. Že ceny i po slevě jsou stále vysoké. Prodavačka souhlasila, a poukázala na návštěvnost. Měla prázdno. Já jsem důchodkyně. Ovšem prodavačka byla ještě zcela mladinká. Seznámila mě s platy prodavaček. Jsou i pod 10 000. Já jsem zmínila platy politiků nad 100 000. Tak jsme diskutovaly. Zjistila jsem, že důchodci jsou na tom mnohem lépe než mladí. Taky jsem zjistila, že více nespokojenosti je mezi mladými. Všichni jsou zaměstnáni od nevidím do nevidím. Neznají neděle ani svátky. Jsou zatíženi hypotékami. Nemají jistotu zaměstnání. Nemají čas na prevenci, někdy ani na léčení. Prostě. Je jen otázka času, kdy to bouchne.
14. 09. 2011 | 11:53

olga napsal(a):

JC
Musíte rozlišovat rozpory antagonistické a neantagonistické. Pouze tam, kde jsou rozpory neantagonistické, platí Marxova jednota a boj protikladů, jako zdroj pokroku.
14. 09. 2011 | 12:01

JC napsal(a):

olga,
Hmm, víte já Marxovi nerozumím.., napíšu to jinak, Já Marxovi nehodlám rozumět.
14. 09. 2011 | 12:09

olga napsal(a):

JC
Zákony se nás neptají, jestli chceme. Ony prostě platí. Nám nezbývá, než se snažit je pochopit. Zákony nejsou závislé na nás. My jsme závislí na zákonech. Možná Marx taky něco nechápal zcela správně. Ovšem hledal. Když najdete něco lepšího, tak bude jen dobře.
14. 09. 2011 | 12:20

kabala napsal(a):

kdysi jsem psal že dotyčná je židovka-sionistka ačkoliv dotyčná to popírala ,židoteror se obrátil i proti samotným izraelcům a je to zcela logické , izraelci musí opustit Palestinu a Judaismus
14. 09. 2011 | 12:33

voroshilov napsal(a):

Pravda Marx byl bridil a negramot ve srovnani s geniusem JC,vzdyt vsude vidime jak ted vzkveta svetova ekonomika,Amerika neni na pokraji statniho bankrotu,ona ani Europa prece nemaji zadne dluhy,bida nezamestnanost a kolonialni valky jsou vymyslem bolsevicke propagandy,banky nekrachuji pri tom ze top-managery dostavaji milionove bonusy a zlate padaky,nikdo nezebra o neustalou podporu korporaci ze statniho rozpoctu,dollar je stabilni mena uvazana ke zlatu...
No a kdyby ne,tak vime kdo za to muze-prece Marx s Leninem!
14. 09. 2011 | 12:46

Matematik + cenzor napsal(a):

Pravda muze ocistovat. Lzi a polopravdy nejsou z dlouhodobeho hlediska k nicemu. V roce 1900 byla etnicka situace obracena. Proc je nyni takova jaka je?
Cilem izraelskych vojenskych akci je stale dobyvani uzemi.
Zadny mir, uzemi.
Media tupe mlci o jadernych hlavicich statu Buh bojuje a domnivaji se, ze kdyz se o necem nepise, neni to.
Jak kooperovat s nekym, kdo jako sve prvni paradigma ma myslenku o sve nadrazenosti?
Ne to nevymyslel Hitler, ten to jenom okopiroval z Talmudu.

Teorie her jasne rika, jak tohle skonci.

Jaky je rozdil mezi "zidosvkymi" osadami na okupovanych uzemich a temi cinskymi v Tibetu?

"pravda je lez laska je nenavist a valka je mir" (ministerstvo pravdy v romanu 1984 od George Orwella)
Jdu se radeji kouknout, zda uz leti ty iranske rakety, soudruh Stejskal mistni cenzor a prispevatel v jedne osobe tvrdil, zte na nas prileti.....a byla by to druha mnichovska zrada, kdyby tady nebyla emericka zakladna...
Nas system je primarne ohrozen prave tim, ze /nevhodne/ nazory jsou vytlacovany a neni soutez myslenek, kritickeho mysleni. Z novinarinmy se stala PR a reklama na cokoliv. Imunitni system je tedy zcela zachvacen. To, co cinilo nas system konkurenceschopnejsim neni. Nebo zajima zdejsi cenzory, kdo padelal ty satelitni snimky neexistujicich irackych laboratori predlozene do RBV OSN? Kdepak vidi to ideologicky a tridne. Podle toho to i dopadne.
14. 09. 2011 | 12:50

JC napsal(a):

voroshilov
Jsi na omylu maršále, Čína což je tuším 1/7 obyvatel planety si na nedostatek růstu nemůže stěžovat. Myslím, že to není v důsledku oprašování Marxe, ale spíše v tom že ho nechali ležet zastrčeného někde ve spodním šuplíku.
A Problámy Evropy, ráčej se podívat do EU-parlamentu, je to tam samej marxista a maoista.
14. 09. 2011 | 13:01

JC napsal(a):

olga,
A které zákony máte konkrétně na mysli ?
Snad ne ten o nabídce a poptávce ?
14. 09. 2011 | 13:03

hovorka11 napsal(a):

Do dneška naši dva reportéři čekají na rozhodnutí o žalobě na náš stát, že je nechal věznit v Izraeli, odkud byli uneseni z mezinárodních vod vraždícím komandem. Je úděsné, že byli ještě označeni za teroristy (měli kameru) se souhlasem Přemysla Sobotky a naší vlády. V níže uvedených faktech se ukazuje, na čem je vystavěna "ekonomická" úspěšnost Izraele, který má v počtu bojových vrtulníků a letadel početně blízký stav velmoci Rusku (samozřejmě buď darovaných z USA nebo výhodně koupených).
Věřím, že se lidé v Izraeli budou bránit fanatickým přihnědlým vládám, jak i nás to donutí budoucnost (musíme si i vybojovat nezávislé veřejnoprávní média. Doufám, že postupně nastane rovnováha práv v novém palestinkém státě a nebude možno za hranicemi Izraele vražděni a vyháněni dle zájmů běsnící vojenské mocnosti.
-------------------------

Panel expertů na lidská práva konstatoval, že izraelská námořní blokáda pásma Gazy je z hlediska mezinárodního práva nezákonná.

Toto konstatování do značné míry odporuje závěrům nedávno zveřejněné Palmerovy zprávy, která vyšetřovala loňský izraelský útok na tureckou humanitární loď Mavi Marmara, při níž bylo zabito devět aktivistů. Zpráva dospěla k závěru, že izraelské užití síly bylo přehnané a neodůvodněné, nicméně že blokáda Gazy je legální. Čerstvý názor expertů OSN přitom souzní s předchozími závěry, které k blokádě Gazy OSN vydala loni v září nebo s postojem Mezinárodního výboru Červeného kříže, podle něhož blokáda uvaluje na obyvatele Gazy kolektivní trest, což je z hlediska mezinárodních lidských práv a humanitárního práva nepřípustné. Richard Falk, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a jeden z pětičlenného panelu expertů, konstatoval, že Palmerova zpráva „měla za cíl politické urovnání mezi Izraelem a Tureckem“ a dodal, že je „nešťastné, že v této zprávě politika potlačila zákon“.

Podle jiné zprávy OSN izraelská vojenská opatření obyvatelům Gazy zcela nebo částečně brání v přístupu k asi třetině orné půdy v Gaze a 85 procentům vod pro rybolov, přičemž dvě třetiny domácností v Gaze nemají v důsledku blokády spolehlivý přístup k potravinám.

Pokud by se Palestincům podařilo dosáhnout nezávislosti, stala by se podobná fakta oficiálnějšími a posloužila by jako základ pro žaloby vůči Izraeli, což je podle některých zdrojů hlavní důvod, proč Izrael palestinskou státnost odmítá.
14. 09. 2011 | 13:14

on. napsal(a):

Island, Recko, Spanelsko, zvracene Francie a Anglie a ted i Izrael. Kdy CR? Nojo tady mame lepsi cil - Romaky :P
14. 09. 2011 | 13:37

amos napsal(a):

Je pozoruhodné, že prakticky ve všech rozvinutých státech či státech s nerostným bohatstvím, roste nespokojenost střední třídy s tím, jak je elitami a politiky ožebračována na úkor velmi úzké skupiny prominentů. A jak potom rostou počty demonstrací a demonstrantů, kteří volají po změně sociální politiky vlád.

Vypadá to, že se blíží velký globální výbuch revolučních nálad a konec současného politicko-ekonomického systému. Jen je otázka zda přijde diktatura pravice - jako ochrana majetku vyvolených, nebo diktatura levice s přerozdělením (zespolečenštěním) majetku prominenntí vrstvy....
14. 09. 2011 | 13:37

český maloměšťák napsal(a):

Po vyfiltrování emotivních výroků / každý jsme převážně emoční bytostí/ - dobrý komentář.

Jen malá oprava - hrozba čínských raket skutečných i zástupných je reálnější.
V tomto kontextu bych byl pro radar./byvši kdysi jeho skalní odpůrce !!!/
14. 09. 2011 | 13:41

voroshilov napsal(a):

JC:
Tak ja rozumim ze i za ekonomicke a politicke problemy USA take mohou,a Obama je kdo marxista nebo maoista?
14. 09. 2011 | 13:47

Kadel napsal(a):

Každá přeháněná ideologie vede jen k úpadku... ať je komunistická, nebo židovská, nebo muslimská, dovedena k fundamentu jenom devastuje a rozvrátí každou skutečnou lidskou hodnotu... kde je logika, když "z víry" či "pro víru" nepracuju pro svůj stát, který na ní vlastně stojí? Takže 10 procent parazituje na všech ostatních.
Hm - proč má Izrael opustit Palestinu nechápu, Kabalo. Když tam po založení Izraele arabské státy spojenými vojsky vtrhly, vyzývaly tam usedlé Araby, ať ta místa opustí... což oni udělali. Arabské státy se o ně ovšem vůbec nepostaraly, nacpaly je do uprchlických táborů a finito. Dneska najednou tvrdí, že jsou to uprchlíci před Izraelci... to je trochu na hlavu. A není náhodou Palestina spíš v Jordánsku?
Izrael vydává těžký prachy na armádu a není se co divit... kdyby nám na hlavu padaly pětkrát tejdně rakety, taky bysme chtěli, ať nás někdo (něco) chrání, ne? Soudruzi teroristé dostávají prachy z EU a hbitě je proměňujou na to, co nešťastný lid v Gaze nejvíc potřebuje: na zbraně. Takže chareddim a palestinský Arabové stojí asi nejvíc...
14. 09. 2011 | 13:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane měštáku,

jen na okraj: Čína má v současné době stovky jaderných hlavic (není pro ní moc problém mít jich do pár let tisíce). Žádný radar, ani jejich soustava ba ani protiraketový štít nedokáží takový počet hlavic (raket, včetně těch klamných, by letělo v relativně krátkém časovém úseku strašně moc) zastavit (to samé se týká USA i Ruska, jediných tří států, které disponují či jejich ekonomiky umožní vyrobit tak velké množství jaderných náloží).

Čili pokud chcete podporovat radar kvůli Číně (popř. Rusku nebo USA) tedy přesněji kvůli jejich případné vojenské hrozbě, je to myslím iluze.

Libor Stejskal
14. 09. 2011 | 14:29

fler napsal(a):

Nechci být jedovatá, ale co kdybychom fungovali jako instruktážní kancelář a pořádali pro izraelce výlety s pobytem u nás tak na týden -14 dní, to by bohatě stačilo. Náplň - běžný život dle nového politicko-ekonomického systému. Myslím, že by velmi spěchali s návratem do svého poklidného kibucu a revoluční myšlenky na změnu by možná nechali zde.
14. 09. 2011 | 14:33

Ostravak ostravski napsal(a):

Jako za války,jako za války!!!Žid žida udával a židovská policie byla ve Waršavě tak aktivní že se tomu i němci smáli!!!!Není žid jako žid-ti ašenazy se vždy nad sefardity a falaše povyšovali.Rasismus tam vládne a ne demokracie,jak se nám snaží mnozí nabulíkovat!!!! A to nemluvím o arbech,kteří tam jsou za občany třicáté kategorie.
14. 09. 2011 | 15:39

Freedomophile napsal(a):

Socioekonomicka? Myslim, ze soucasne demonstrace jsou politicke jak maloco... Stredni trida se bouri? Proti cemu, ze ma Izrael jako jeden z mala statu na svete prosperujici nezadluzenou ekonomiku? Nejde spise o to, ze levicova opozice se snazi inspirovat "arabskym jarem" (ackoliv to srovnani sedi pouze v pokleslosti cilu)? A ze se v Izraeli rozeviraji nuzky? Aby taky ne, kdyz si tam dobrovolne dovezou na ctvrt milionu negramotnejch Zidu z Etiopie, ze? Levicaci si je dovezou, protoze rovnost a solidarita predevsim a pak pobei na demonstraci, kdyz (i) kvuli tomu podrazi sejra...;-)
Doporucuju nasledujici odkaz, ac parodie, tak realitu zachycuje myslim vice nez clanek (pokud by vsak autorka kritizovala napr. import etiopskych Zidu do Izraele jakozto ukazku spatneho "způsobu přerozdělování peněz", tak by alespon bylo zretelnejsi, co chce svym clankem sdelit)...
https://www.youtube.com/user/Freedomophile?feature=mhee#p/c/6AEE4CF2BA3DB4F3/26/RRcj_GbU71c
14. 09. 2011 | 15:57

český maloměšťák napsal(a):

Stejskal
Zjistěte si dynamiku / i ve směru kvality/ zbrojních programů Číny./ale nejenom jí - Pakistan, Indie/. Která je založena na hospodářském výkonu a vizi e směru zvyšování hospodářského výkonu /relativni poměr této dynamiky ve vztahu k Okcientu snad není třeba zdůrazňovat, že ?/.

Ještě jednou.
Jde o poker. Kdy ten, kdo přihazuje - a nemá list - je ve velké nevýhodě. Ale stále je důležitý rámec pokeru - s dobrým handem se většinou /nebudeme se opírat o víru a přání, že ne ?/ dá vyhrát jen zase se stejně dobrým handem/.
Mozaika jaderných parit není jednoduchým obrazem. I to , co tvrdíte Vy, že není moci, která by zabránila jedernému útoku vedenému zemís poměrně rozsáhlým arzenálem takových zbraní...je blízko pravdě.

Ale - jak asi dopadne prostor, který je na sestupné křivce - co se týče hospodářského výkonu, kdy i zbrojní programy jsou / no - v zatím ufinancovatelném růstu hyperdebetním modem až tak nejsou - ale to není žádná dlouhodobě udržitelná cesta/ odvislé od tohoto fundamentu - jak asi může dopadnout takový prostor bez korekce své - hlavně obchodní politiky - vůči Číně ? Kde získá svou komparativní výhodu : Ve zbožných přáních ? Ve víře v všeobjímající lidský univerzalismus ?
/ale znovu - nejde prvoplánově o zbrojní programy - jde mj. i o duši davu - zda má dojem, že je na cetě vzhůru či dolů - velmi důležité - afekt sice, ale většinou opřený o reflexi fundamentů !!!/

Je velmi radostné/bez ironie/ sledovat, že čínští občané se vymaňují z bídy, že roste diferenciace sociální a snad i mocenská.
Ale pokud je to i "díky" tomu, že upadá Okcident....je něco špatně. Není to ani humánní, ani adamosmithovské, ani ricardovské a není to ani marxistické pojetí.
Je to fatalismus. Předzvěst konce helenismu, konce Říma.

Bezbřehý liberalismus má tendenci stranit mocným. V tomto kontextu je nutné i v kategorii logických typů státy- celky - sféry zájmu ....morální, ale ve svých důsledcích / v pojetí ekonomického determinismu velmi mnoha aspektů lidského konání/ i takto mocenské vyjádření takového pojetí liberalismu...s ním bojovat v rámci Kantova kategorického morálního imperativu.
Tedy svoboda naše musí být Čínou reflektována. Pokud ne - dost bylo úsměvů, retorických hříček, nevyjádřeného přitakávání... nastupuje moc. Respektive manifestace moci- via onen poker.

Je to hra. Ale každý, kdo ve hře ukáže slabé karty, anebo nemá na příhozy, či alespoň dorovnání...prohrává. A Okcident nemá už dvě esa.
A rukávy má natržené, všechna esa z nich vypadnou - navíc ta košile je vyrobena v Číně.
14. 09. 2011 | 16:09

JC napsal(a):

voroshilov,
Obama je především levičák a každej levičák si k Marxovi tak či onak někdy přičichnul.
14. 09. 2011 | 16:10

voroshilov napsal(a):

Stejskal:
Severni Korea si to take muze dovolit,a to je hlavni duvod ze drahy soudruh Kim neskonci jako Kaddafi ktery jeste pujcoval penize musju Sarkozju.
14. 09. 2011 | 16:18

Cestovatel napsal(a):

Jirka H:

Tak proč si pořizují velké rodiny, když je ani neužívý? To jsou tak nezodpovědní lidé. A pokud jsou to takový fanatici že nepracují a jen studují Talmud tak si za svojí situaci můžou sami.

Béda:

Kobuci byli tak sobědtačné, že v roce 2000 byla polovina kibuců zadlužená.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kibuc

Život v Kibicech byl silně totalitní. Naprosto postrádá jakékoliv práva jednotlivce. Děti jsou tam vychovávány společně (něco podobného bylo v Pol Potově Kambodže) a byli vychováváni hlavně k disciplíně (to mi připomíná výchovu v mnoha totalitních režimech).
14. 09. 2011 | 16:26

jogín napsal(a):

Je to přirozené. Těžení renty je stále dokonalejší, takže nějak nejde ušetřít na byt, potom je nutné si vypůjčit na univerzitu pro děti, nakonec si pořídíte čtyři kreditní karty abyste přesouváním trochy financí mohl aspoň z některé vybírat. Pak se stanete bezdomovcem. Ovšem HDP stále roste, jenže reálný plat furt klesá a tak na součet elekřiny, topení a nájmu nezbývá. Sockami se nakonec stane většina obyvatel.
14. 09. 2011 | 16:33

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
Ty svoji tuposti tady bijes vsechny rekordy,co ne prispevek tak nominace na premii Darvina,tvoje rodice uz by se meli vazne zamyslet o psychologicke poradne pro nepovedeneho synacka.
Kibuce jsou predevsim komunita kde vsichni vlastni spolecne prostredky a maji stejne povinnosti k praci(jako americke nabozenske sekty Divisu nebo tak neco),zadna totalita ale vychovani kolektivniho ducha byt prinosem pro spolecnost.
To ze podle Tebe vychovat deti k vire a discipline je spatne,videt je na tom jak tebe tvoji rodice zanedbavali.
14. 09. 2011 | 16:36

český maloměšťák napsal(a):

Voroshilov ad Cestovatel
Lenin kdysi napsal : " Učit se, učit se, učit se."
Já bych via Cestovatel jeho výrok parafrázoval : " Fackovat, fackovat, fackovat. "
:))
14. 09. 2011 | 17:02

Anonymous napsal(a):

Liberalismus kdyz kazdy den poslouchame stale nove zakazy a narizeni?? cerna neni bila ale cerna. Na svete neexistuje zadny liberalni stat...

a ted z jineho soudku, nekdo tu opevoval cinsky jaderny program, tak pro ujasneni, hlavic maji "pouze" par desitek, ale co je dulezitejsi, maji JEN cca 10 balistickych nosicu a to je jeste zastarala technologie, takze jako hrozbu bych to fakt nevidel.
14. 09. 2011 | 17:30

uno napsal(a):

Co nechceš aby jiní činili Tobě, nečiň ty jim. Dějiny Izraele jsou poznamenány mnoha krvavými válečnými konflikty se sousedy a ti jim to nemohou zapomenout. Kdyby nebylo permanentní finanční a vojenské podpory ze strany USA, Izraelci by byli rozprášeni nebo přesídleni, jak se to mnohokrát stalo v minulosti.
14. 09. 2011 | 17:40

muhaha napsal(a):

Nejlepší je židovský nácek.

https://www.youtube.com/watch?v=ezXm9jkukBo
14. 09. 2011 | 18:21

Grandgousier napsal(a):

Děkuji za Vaše blogy, Ireno Kalhousová.
14. 09. 2011 | 19:49

stejskal napsal(a):

Poker, neumím. pane maloměštáku ;-)

Vaše úvaha je zajímavá, to myslím vážně. Nicméně se dle mého jen okrajově týká toho, co jsem napsal. Hospodářské soupeření různých regionů (či civilizačních okruhů, i když už to dnes zdaleka neznamená tolik co před pár desítkami let, což je nadějné) je myslím poněkud složitější resp. tvrzení, že Západ upadá a jiné regiony jej předstihnou, je zatím toliko pouhou, nijak nedoložitelnou hypotézou (jinými slovy, může to tak být, anebo ne).

Jinak mi přijde, že byste si dost rozuměl s jiným zdejším čtenářem, který vždy sází vše jen na pět karet (sám to tak nazývá): "Bůh, vlast, národ, natalita a rodina." Já se pořád nemohu zbavit dojmu, že svět a naše existence (jakož i společenský vývoj) je přeci jen o něco složitější a dosavadními lidskými znalostmi ne tak jednoduše postižitelná záležitost ;-)

Hezký večer.

Libor Stejskal
14. 09. 2011 | 20:40

AC napsal(a):

Stejskal
pro maloměšťák

"Čili pokud chcete podporovat radar kvůli Číně (popř. Rusku nebo USA) tedy přesněji kvůli jejich případné vojenské hrozbě, je to myslím iluze."

Souhlasím.
14. 09. 2011 | 21:03

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Vaše hloupost je nekonečná maršále voršilove. Všichi vlastní společné prostředky takže tam neexistuje soukromé vlastnictví a tutíž nedodržují právo na (soukromí) majetek a tím pádem jsou totalitní.

Vychováváí kolektivního bezduchého člověka, který jen kráčí s davem je opravdu velice příostné :) a vy jste důkazem jak destruktiví jsou ty vaše zásady kolektivního ducha. Můžete se společně s českým maloměšťákem fackovat aby jste kam až vede slepá víra v kolektivního ducha.
14. 09. 2011 | 23:30

Falcon napsal(a):

Hovorko 11, tak mě poučte, jak vy by jste na místě Izraele bránil tomu, aby fanatici z Hamasu dostávali volně zbraně, ze kterých by po vás stříleli a mohli pak odpalovat ještě více protitankových řízených střel na školní autobusy a raket na školy a školky či nemocnice.
Já si rád poslechnu jak by jste tomu zabránil. Či jak by tomu zabránila celá slavná OSN, která není schopná nikdy zabránit vůbec ničemu.
Mě fascinuje, jak každý vypatlaný levičák a podporovatel palestinských Arabů odsuzuje Izrael tu za blokádu Gazy, tu za obranné akce izraelské armády, ale nikdy jsem od žádného z vás nečetl, jak by se tedy měl Izrael efektivně bránit útokům Arabů a chránit vlastní existenci a životy svých občanů. A nebo to jste opravdu tak hloupí, že si myslíte, že 7 milionů obyvatel Izraele naskáče do moře a nebo se nechá dobrovolně pozabíjet Araby?
15. 09. 2011 | 00:29

AC napsal(a):

Cestovatel

A co vám člověče je do toho, kdo jak a kde rozhoduje o tom, v jakém uspořádání bude žít? Vy nemáte svých starostí dost?
15. 09. 2011 | 00:41

Seba napsal(a):

Celá řada diskutujících, prezentujících své názory, má svou pravdu ze svého úhlu pohledu. Pominu li názory, silně zavánějící ideologií, pak mne velmi mrzí, že nikdo nezmínil na základě čeho a jak vznikl stát Izrael. Tehdy byla splněna jen část rezoluce OSN o rozdělení Palestiny... Proč se tedy svět a také naše vláda diví ještě po tolika desítkách let, že Palestinci chtějí svůj stát?
K ekonomice. Ano, bohužel, naše západní civilizace zajde na "úbytě". Za posledních 40 let se odnaučila pracovat a vytvářet skutečné hodnoty. HDP se většinově vytváří spotřebou a kecama, ne reálnými hodnotami. A žije si nad poměry. Zajeďte se podívat do Jihovýchodní Asie, jak se tam pracuje a žije... Např. v Suratu v Indii. Nedívejte se jen po památkách, ale po "průmyslových zónách".
15. 09. 2011 | 02:13

kocynder napsal(a):

Úplně jak u nás.
15. 09. 2011 | 08:17

hovorka11 napsal(a):

Falcon:
V současnosti tomu zabránit nejde, protože nemají státní útvar, který by zajišťoval nedotknutelnost majetku starousedlíků.
V současné době Izrael za podpory USA staví osady v okupovaných územích nadále a díky USA není síly která by tomu zabránila.
Gaza byla bombardována bílým fosforem, který propaluje lidi za živa a betonu neublíží.
Když jim z Gazy do okupovaných částí Izraele přilétla raketa z Gazy s tímto fosforem, tak vzlétla izraelská letadla a pozabíjela rodiny v Gaze, kteří s tím neměli nic společného.
Izraelci v Gaze záměrně bombardovali školy- záběry byly na internetu. Takže museli vědět, že se jim to budou vyhnaní v Gaze snažit vrátit a to je ten důvod, proč je označují za špinavce- aby opětně mohli stavět další vesnice na okupovaných územích. Je to zrůdný a velmi účinný postup odvádění pozornosti.
--------------------
Jinak jestli nevíte, tak izraelské letce vycvičil komunistický režim a dodal jim i pušky, které jsou dodnes v muzeu, jako první zbraně, které pomohli ubránit Izrael.
S tím levičákem v hlavě to máte nějaké volaké zmetěné!

Izraelci pozabíjeli za poslední dva tři roky stonásobky arabů, než mají počet svých padlých. Takřka bezvýhradně to je na území okolních států (naposled zabili 5 egyptských pohraničníků)- evidentně jim je jedno jestli to jsou teroristi nebo ne. Kdyby to nebylli vojáci, tak je mohli za ty teroristy označit, jak to dělají skoro vždy, když se nedá ututlat malé dítě.
Vy se divíte, že turci a egypťané mají toho terorismu Izraele dost a snaží se tomu společně bránit ? To jen my a 4 státy budeme ze 140 států světa bojovat s Nečasem za koncentrační tábor Gazu a nemožnost vzniku Palestinského státu ?
Dnes se jel Nečas do Izraele radit.
Myslíte, že díly (40% hodnoty) z předražených pandurů jsou z arabských, nebo izraelských zbrojovek ? Vždyť už hlavní vyšetřovatel, šel evidentně pod tlakem do civilu, tohle všechno hájíte ?
15. 09. 2011 | 08:52

Bal Kohn napsal(a):

Slečna Kalhousová, nic proti individuálnímu zaměření každého jedince a jeho světonázoru. Ale nechcete své prožidovské a proizraelské propagační úsilí využít na nějakých jiných fórech, k tomu určených. A nemaskovat a nepodsouvat svou propagandu ostatním pod jakýmsi zdáním "objektivity" o "odbornosti"?
15. 09. 2011 | 09:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Bal Kohne,

tyto stránky JSOU určeny k výměně různých názorů a pohledů na svět. Slečna Kalhousová sem píše, protože jsem jí zde otevřel blog. Stejně jako třeba Šádí Shanaáhovi, který - coby syn palestinského otce a člověk, který vyrůstal v utečenckém táboře - nabízí zase jiný pohled.

Ale vždy se najdou lidé, kteří o jiné pohledy a názory moc nestojí resp. je okamžitě označí jako propagandu. Stále mne to dokáže překvapit.

Libor Stejskal
15. 09. 2011 | 10:31

Falcon napsal(a):

Hovorko 11, vy to máte nějaké hodně popletené.
Je pravda, že Izrael dostal zbraně v roce 1948 z Československa i to, že se tu cvičili nejen izraelští piloti, ale i dobrovolníci a Židé odcházející do Izraele. Jenže tohle vše si Izrael zaplatil a ještě ke všemu tato spolupráce trvala jen velmi krátkou dobu až do té doby, než po vzniku Izraele Stalin zjistil, že z něho nebude další vazal SSSR a nestane se z něho komunistický stát. To pak následoval jeden z komunistických politických veletočů a z Izraele se stal sionistický nepřítel a v Československu se a dalších satelitních státech se rozběhly procesy s protistátními spikleneckými centry a začalo se popravovat a zavírat a kupodivu, většina popravených byli židovského původu.
A komunistický blok pro změnu začal podporovat arabské teroristy, aby dostal Izrael lekci. Těch zbraní, které nám taky ne vždy Arabové zaplatili, jim dodalo Československo od roku 1951 do roku 1989 mnohokrát více než během těch pár měsíců roku 1948 Izraeli.
Není pravdou, že palestinští Arabové nemají vlastní stát? A co je tedy Jordánsko? Bývalé Zajordánsko následně Jordánsko mnohokrát ústy svých předsatvitelů, králů Abdalláha či Husajna prohlásilo, že je státem Palestinců a spravuje jejich území a zájmy. To, že na tuto činnost později rezignovalo a předalo politickou správu Západního břehu do rukou palestinské samosprávy a již nechce mít s Palestinci nic společného souvisí i s těmi několika pokusy o převrat v Jordánsku a pokusy o zavraždění královské rodiny co tam Palestinci spáchali. Jak to dopadne v zemi, která nabídne palestinským Arabům pohostinství a pomoc, se názorně přesvědčil Libanon, když tam teroristé z OOP vyvolali občanskou válku, povraždili tisíce maronistských křesťanů a dokonce po dobytí křesťanského Damouru popravili všechny zajatce a to i civilisty, vykopali na křesťanském hřbitově jejich mrtvé, okradli je o šperky a jejich mrtvoly rozházeli po hřbitově.
To pane Hovorko podporujete v palestinských Arabech tu největší lůzu co existuje a teroristy co se opravdu neštítí ničeho.
A jen tak mimochodem Izraelci před svými nálety upozorňují shazováním letáků, že k náletu dojde a civilisté v Gaze mají šanci se ukrýt. Ale jestli Hamas má svoje zbrojní sklady a velitelská stanoviště v civilní zástavbě a pod civilními budovami a to i školami, tak mi vysvětlete, jak je možné takový sklad zbraní, munice a trhavin zničit bez sekundárních škod na okolních budovách? Nadáváte těm nepravým. Já zase na záběrech z Gazy viděl partičky palestinských Arabů, jak se jeho ozbrojenci přepravují v sanitkách s červeným půlměsícem a zneužívají tak jeho ochrany, viděl jsem je na záběrech, kde odpalují minometné projektily a kásamy z nádvoří školy a po dvou či třech odpalech zdrhají jak zajíci, a tak by se dalo pokračovat.
A vysvětlete mi pane Hovorko, jak je možné, když jsou tedy ti Izraelci tak zlí na palestinské Araby, tak jak je možné, že v tom zlém Izraeli hledali záchranu členové Fatáhu, když se pustili do boje s Hamasem o ndvládu nad Gazou a prohráli. Jejich vlastní palestinští ,,bratři'' je popravovali a nebo mrzačili a ti zlí Izraelci jim poskytli první pomoc a ošetření. A stejné to bylo v roce 1970, když po pokusu o převrat v Jordánsku poslal nasraný král Husajn proti OOP svoje beduíny. Ti pozabíjeli přes 5 tisíc palestinských Arabů a hodně se jich zachránilo útěkem do toho tak nenáviděného Izraele.
Pokud by palestinští Arabové přijali rezoluci OSN, která vyhlásila stát Izrael a stát Palestina, nepokusili se hned Izrael za pomoci arabských armád zničit, tak mohli dnes žít s Izraelem v míru a profitovat z ekonomického potenciálu Izraele. Ale chtěli válku a mysleli si, že Izrael převálcují a doplatili na to. A pokud neprovedou sebereflexi a nedojde jim, že by měli dát přednost míru, tak budou stále provádět sebevražedné útoky na Izrael a zbytečně umírat.
A co se týče oněch okupovaných území. Jelikož stát Izrael má v nejužším místě šířku cca. 20 km, vysvětlete mi, jak by jste chtěl v případě napadení ze dvou stran toto území ubránit. Pokud Izrael stále čelí možnosti napadení a války, tak ať se vám to líbí nebo ne tak je pro něj otázka vlastní bezpečnosti a bezpečnosti jeho obyvatel prioritou číslo jedna. A proto potřebuje v první řadě takové hranice, které může efektivně bránit.
15. 09. 2011 | 10:53

Občan napsal(a):

To Falcon:

No, klobouk dolů, před Vámi by i Pepan Goebbelsovic zezelenal závistí.

S tou Gazou, to je opravdu "roztomilé" - sionisté rozhazují nad totálně rozbombardovaným koncentrákem, z něhož není kam utéci, letáčky, aby vězni odešli a ukryli se, protože se bude znovu bombardovat.
To je vrchol prasectví a cynismu, pane Falcone. To, co dělají sionisté v Palestině (dnes už jen ZB a Gaza), to nedělali ani esesáci; a že to byly pěkné zrůdy.

Jinak lež na lež. Zejména s rezolucí OSN č. 181/1947, kterou jednostranně porušili právě sionisté, a to zcela zásadním způsobem.
Vy lžete tak moc, že by Vás nevzali ani v Maarivu. A že to je nějakej nacionalistikej plátek...
15. 09. 2011 | 11:04

Eta Eta napsal(a):

Falcon
Ok. Konečně koncízní a jasně shrnuté stanovisko reprezentující to, co Izrael hraje. Dá se to tak přijmout.
Jenom mi chybí nějaká schůdná perspektiva do budoucna.
15. 09. 2011 | 11:23

Falcon napsal(a):

Nemilý Občane, vy si pletete evidentně Izraelce s Rusy. Pokud Izraelci bombardují cíle v Gaze a to vždy až po tom, co tam z ní na Izrael přilétnou rakety a nebo se partička sebevrahů z Hamasu rozhodne pozabíjet pár Židů, tak neprovádí kobercové bombardování celé Gazy nebo na ni nespustí plošnou dělostřelbu jak to třeba dělali Rusové, když dobývali v roce 1995 či 2000 Groznyj, a kdy pozabíjeli desítky tisíc civilistů, ale útočí na přesně stanovené cíle s tím, aby co nejvíce omezili sekundární škody na životech civilistů a jejich majetku. Ono by stačilo, kdyby se začali chovat jako Rusové v Grozném, a já se s vámi vsadím, že by se Gaza do týdne vylidnila a ,,stateční'' Hamasovci by se zastavili až za Suezským průplavem.
Jen pro porovnání první dobývání Grozného a útok 31. 12. 1994 stál Rusy zlikvidovanou 131 majkopskou brigádu, přes 2000 mrtvých a stovky kusů zničených tanků, BVP a vozidel a Rusové nedosáhli zhola ničeho a než dobyli V březnu a dubnu následujícího roku celý Groznyj, tak je to stálo až kolem 8 tisíc mrtvých vojáků, přes 30 tisíc zabitých civilistů z 300 tisíc obyvatel města, a paradoxně nejvíce etnických Rusů, kteří neměli kam z Grozného utéct a asi 1500 mrtvých čečenských vojáků a Groznyj srovnaný se zemí.
Pokud tato čísla srovnáme s operací Lité olovo, která měla za cíl zastavení odstřelování izraelského území raketami Hamasu a propuštění zajatého Gilada Šalita, tak nebyla Gaza srovnána se zemí, zabito bylo cca 1500 palestinských Arabů a z toho přes polovina ozbrojenců Hamasu a zahynul jeden izraelský voják. Hmmm, a teď mi tedy řekněte, kdo je zrůda a bezohledně vraždí civilisty?
15. 09. 2011 | 14:24

Rafale napsal(a):

Falcon:

"...zabito bylo cca 1500 palestinských Arabů a z toho přes polovina ozbrojenců Hamasu a zahynul jeden izraelský voják"

Takže izraelší vojáci zabili cca 700 palestinských civilistů a přitom byl zabit pouze jeden izraelský voják.

" Hmmm, a teď mi tedy řekněte, kdo je zrůda a bezohledně vraždí civilisty?"
15. 09. 2011 | 18:20

hovorka11 napsal(a):

Zajímavé je, jak v Izraeli se svobodně protestuje před našími podlejzači (Nečas,Dobeš) za "stop nacizmu v Čechách" s Varnsdorfem, Rumburkem, Novým Borem.
Takže jsme rasisti, protože se nechceme nechat mlátit a okrádat, ale izraelci můžou samozřejmě vůči palestincům všechno.
Shlédněte odkazy a pak pochopíte absurditu zcela obrácených hodnot těchto izraelských bojovnic:

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/244804-dobese-v-izraeli-zaskocila-demonstrace-proti-batorovi.html

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10054
15. 09. 2011 | 20:54

Čochtan napsal(a):

"...zabito bylo cca 1500 palestinských Arabů a z toho přes polovina ozbrojenců Hamasu a zahynul jeden izraelský voják"
Škoda toho Israelce.
15. 09. 2011 | 21:02

r.m. napsal(a):

...takže se po roce 1917 změnilo carské Rusko v jeden velký kibuc a my je následovali a je pravda, že V.I. Lenin byl financován nejen německou vládou, ale i židovskými podnikateli a intelektuály.....
za to, že Romanovci vykopli Rotšildy a Rockfelery z ropných nalezišť v Baku )))))
15. 09. 2011 | 21:29

hovorka11 napsal(a):

Ještě k rozklíčování sdružení Romea, které platí ministerstvo financí (na rozdíl od jiných sdružení) a pravděpodobně se z těchto peněz čerpalo na výlet do
Izraele, kde byla demonstrace těchto lidí z Romea proti rasizmu v ČR- obviňování města Varnsdorf, Rumburk a Nový Bor z rasizmu kvůli protestům občanů proti přepadáváním krádežím a pokusům o vraždu:

Takhle se tuneluje státní rozpočet kvůli potlačování pravdy:

06496/08 KLP 26613573 ROMEA Praha 500,000.00
07721/09-KLP 26613573 ROMEA Praha 435,000.00
10164/2009-60 26613573 ROMEA Praha 320,000.00
10917/2009-KG 26613573 Romea Praha 140,000.00
12457/04-22 26613573 ROMEA Praha 350,000.00
14059/2007 26613573 Romea Praha 1,560,000.00
14282/04-22 26613573 ROMEA Praha 160,000.00
14319/2009 26613573 Romea Praha 1,405,000.00
15083/07-22 26613573 ROMEA Praha 300,000.00
16621/2007-KG 26613573 Romea Praha 70,000.00
16868/2005 26613573 Romea Praha 1,325,000.00
16964/2007-VA 26613573 Romea Praha 50,000.00
17167/2005 26613573 Romea Praha 55,000.00
17861/2008-KG 26613573 Romea Praha 150,000.00
18027/2006 26613573 Romea Praha 1,407,000.00
18219/2004 26613573 Romea Praha 1,736,000.00
20907/2003 26613573 Romea Praha 50,000.00
26 865/2005-M4 26613573 ROMEA Praha 810,000.00
3147/2010 26613573 Romea Praha 843,400.00
36 336/2005-M4 26613573 ROMEA Praha 51,000.00
51803107 26613573 ROMEA Praha 250,000.00
603 037 09 26613573 ROMEA Praha 400,000.00
60302408 26613573 ROMEA Praha 200,000.00
8555/2010-27 26613573 ROMEA Praha 353,800.00
9 008/2006-M4 26613573 ROMEA Praha 765,000.00
9689 26613573 ROMEA Praha 100,000.00
CZ.04.3.07/2.1.01.4/4054 26613573 Romea Praha 828,459.49
MI 113/2005 311 26613573 ROMEA Praha 300,000.00
MI 63/2006 31 26613573 ROMEA Praha 250,000.00
Rozhodnutí 26613573 Romea Praha 1,990,000.00
CELKEM 17,154,659.49

Takže Romea vyčerpala ze státní kasy přes 17 milionů korun. Říkají o sobě, že jsou neziskové sdružení (Sloupeček u článku (cituji): Romea je neziskové občanské sdružení, které se zabývá bojem proti rasismu a podporou lidských práv a tolerance ve společnosti. Provozuje informační server Romea.cz a vydává měsíčník Romano voďi. Připravuje vzdělávací, kulturní a sociální projekty.)

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/244804-dobese-v-izraeli-zaskocila-demonstrace-proti-batorovi.html

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10054
16. 09. 2011 | 12:15

Falcon napsal(a):

Rafale, pokud provádíte vojenskou operaci v prostoru, kde jsou civilisté, tak se prostě civilním obětem nevyhnete. Pokud Izrael bojoval v operaci Lité olovo, byl poměr zabitých ozbrojenců a civilistů, které Hamas využíval jako živé štíty v poměru 1:1. Když dobývali Groznyj Rusové, byl poměr zabitých civilistů a čečenských ozbrojenců 20:1.
Pokud by Izrael opravdu chtěl pozabíjet v Gaze co nejvíce palestinských Arabů, tak kdo by mu v tom zabránil? Ten počet obětí z řad civilistů svědčí o tom, že Izraelci se chovali navýsost zdrženlivě a brali na civilisty ohled. Ale pokud má někdo ve sklepě školy či obytného domu muniční sklad se střelivem, raketami a trhavinami co odpaluje na svého souseda a nedovolí to místo civilistům opustit, tak kdo je vinen jejich smrtí? Já bych řekl, že ten, kdo je tam nutí být a jejich životy pro něho nic neznamenají. Koneckonců, co čekat více od fanatiků, co jsou schopni navěsit sebevražednou výbušnou vestu na 14 let starého a mentálně zaostalého kluka a pak ho poslat na checkpoint zabít co nejvíce Izraelců.
16. 09. 2011 | 14:54

Pepa Řepa napsal(a):

Falcon
jste asi jeden z mála, který znáte situaci přímo na místě.
Je pozoruhodné, že ti, kteří tady nejvíc křepčí nikdy na místě nebyli.
Jinak k té Gaze.
Na Youtube je záznam reportérky - už nevím, jesli Džazíry nebo Arábie, sličné reportérka hlásí a nejednou dostává zprávu, že z budovy byla v jiném patře odpálena rakety Kásam, je tak zmatená, že to celé vyblekotá do vysílání. Je tam i celá řada záběrů udatných bojovníků, vyskakujících ze sanitek s červeným půlměsícem.

S podobný stylem vedení boje, kdy jsou využivány lidské štíty, sanitky nebo malé děti k položení výbušniny pod tank se setkáváte na různých místech. Tak to prostě ve světě islámu chodí.
A je jedno, jestli se s tím setkává ruský, americký nebo izraelský voják. Ani jeden není cvičen v masakrování civilů.
Co jiného můžete dělat při takto vedeném boji?
16. 09. 2011 | 15:15

Rafale napsal(a):

Falcon:

"Rafale, pokud provádíte vojenskou operaci v prostoru, kde jsou civilisté, tak se prostě civilním obětem nevyhnete."

Tak ji tam Izraelci neměli provádět.

Kolik zahynulo izraelských civilistů vinou neřízených raket Kassám vypálených hnutím Hamas z Gazy do Izraele, od roku 2001 do začátku operace Lité olovo?

Dvanáct!

Kolik zahynulo palestinských civilistů v Gaze při operaci Lité olovo?

Sedm set!

Není Vám na tom nepoměru něco divného?
16. 09. 2011 | 15:32

Falcon napsal(a):

Rafale, a kolik Izraelců zahynulo při sebevražedných atentátech prováděných palestinskými Araby? Vy by jste na místě Izraelců nechal beztrestně odstřelovat a zabíjet svoje občany raketami a nebo sebevražednými útočníky někde na nákupech, v autobusech a nebo na diskotéce? Pokud někdo jako Hamas začne blekotat svoje výzvy ke zničení sousedního státu a ještě na něj začne pálit rakety a posílat na něj samobuchy, tak jen ukazuje, že to nemá v hlavě v pořádku a nebo, že mu náboženský fanatismus vygumoval poslední zbytky zdravého rozumu, protože se snaží zabíjet občany státu na kterém je celá Gaza absolutně závislá, protože bez Izraele by neměla vodu, plyn, elektřinu, prostě nic.
Pokud by Izraelci byli takové svině jaké z nich děláte vy a vám podobní, tak by jim prostě stačilo zavřít kohoutky ode všeho a měli by za chvíli klid.
Nejde jen o těch 12 mrtvých po odpálených raketách, ale i o ty mrtvé po sebevražedných atentátech, a i o velké škody na psychice lidé a o materiální škody, které ty útoky palestinských Arabů způsobily. Není možné jen tak beztrestně na Izrael útočit. Izraele každou ránu raději vrátí dvakrát, neb to je to jediné, čemu týpci z Hamasu a podobných organizací opravdu rozumí a je pak od nich na chvíli pokoj.
A pokud palestinští Arabové nepochopí konečně to, že násilím a zabíjením Židů míru nedosáhnou, tak budou dále umírat. A úplně zbytečně. Je to jejich tragédie,, že to za 63 let nepochopili, a ty arabské vůdce jako byl zajordánský král Abdulláh či Anvar Sadat, kteří chtěli upřímně mír s Izraelem sami Arabové zabili.
19. 09. 2011 | 00:13

Rafale napsal(a):

Falcon:

"Pokud by Izraelci byli takové svině jaké z nich děláte vy.."

To dělají Izralští politici ze sebe sami svou agresivní politikou, ne já...

Poukazuji na fakta, že reakce Izraele na terorismus Hamásu jsou absurdně, nelidsky, nepřiměřené.

Izraelská vojenská operace "Lité olovo", v Gaze, na přelomu roku 2008/2009, odůvodňovaná Izraelem jako zabránění zabíjení izraelských civilistů raketami vypalovanými z Gazy do Izraele byla nepochybně zcela neoddůvodnitelná.

Jak jsem již uvedl, za 7 let ostřelování Izraele po domácku vyrobenými neřízenými raketami způsobili smrt 12 izraelských civilistů, zatímco Izrael zabil v Gaze během nekolika týdnů (!) 700 palestinských civilstů.

" Izraele každou ránu raději vrátí dvakrát"

Kdyby dvakrát..., šedesátkrát!

"Nejde jen o těch 12 mrtvých po odpálených raketách, ale i o ty mrtvé po sebevražedných atentátech, a i o velké škody na psychice lidé a o materiální škody, které ty útoky palestinských Arabů způsobily. "

Specifikujte konkrétně počty mrtvých Izraelců a škody za posledních deset let, já Vám pak napíšu počty mrtvých Palestinců zabitých Izraelci, a materiální a psychické škody Palestinců.

To bude věcná debata! Ne žvanění o "týpcích" z Hamasu. Stejně tak mohu uvést řadu podobných "týpků" mezi politiky Izraele, kteří mají na svědomí tisíce palestinských mrtvých Palestinských civilistů.

"A pokud palestinští Arabové nepochopí konečně to, že násilím a zabíjením Židů míru nedosáhnou, tak budou dále umírat."

Pokud Izraelci nepochopí konečně to, že hromadným násilím a hromadným zabíjením Palestinců v reakci na individuální teroristické akce Hamasu míru nedosáhnou, tak budou dále umírat také.
19. 09. 2011 | 15:08

jíra napsal(a):

Vážená autorko,
to je docela zajímavý postřeh, že sociálním protestům v Izraeli předcházel bojkot zdražení důležité snídaňové komponenty pro košérské jazýčky. Vstupuji sice poněkud opožděně do diskuse, nadpis mě dříve moc nepřitáhl, ale připadá mi, že tato snídaňová souvislost vlastně představuje v mnoha směrech silnou symboliku hlubších problémů ve společnosti a nejen v té izraelské.

Nevím jak v naší, i když už také delší dobu znovu žijeme ve společnosti plné nerovností a hlavně absurdit, rozhazování, nespravedlnosti, přehánění i zločinu. Ještě pořád jsme se s ní asi úplně nesžili, neochočili jsme si ji. Nesnažíme se ještě tolik ve většině si život různými detaily typicky tradičně zkrášlit, zjemnit, ohladit od starostí, skoro až obřadně zritualizovat. My dospělí nejen snídani obvykle v Česku dost odbýváme, u nás zabere nanejvýš tak teplá večeře nebo piknik, možná je to tak i kvůli brzkému vstávání už od dob Františka Josefa. A společnost je po velkém ale nejasném obratu kamsi někam s připuštěním mnohých "neodlišitelných" špinavostí stále dost roztříštěná.

Zdražování cottage cheese tak u nás proběhlo téměř bez povšimnutí jako i všeho jiného. "Prkotiny" zatím "nehrotíme" :) Hrocení je u nás obvykle ještě doména jakési naivnější prvoplánové zmanipulovanosti: ode zdi ke zdi a u "velkých témat", naštěstí zatím nikoli s tak drastickými následky, otázka jak dlouho.

V čem spočívá ta symboličnost? Cottage cheese je taková "chytrá horákyně": ani měkký, ani tvrdý, ani suchý, ani tekutý, ani slaný, ani sladký, ani tučný, ani nějak ochuzený o živiny, ani nepáchne jako sýr. Je univerzální. Je akorát.

To se ale nedá říci o nespravedlnostech, o nichž píšete, o již hůře stravitelných tendencích přerozdělování rozpočtu směrem k osadníkům a k rozrůstající se chudině. Tam už se tedy lidé také ptají: Proč? Proč to není tak akorát?

Pokud jde o kibuce versus dravé prostředí s nepřehlednými finančními nástroji a jedinečnými možnostmi, zde se asi projevuje tendence člověka nebýt s ničím dlouhodobě spokojený. Obvykle s tím, že se něco už přehání a už to pak není život tak akorát v mezích od do, mnozí se pak vzpouzejí. Neblahé následky pžesahují později i danou vymezenou společnost, lidé mají i přes dobré úmysly podobnou tendenci jako ty žáby nechat se uvařit v pomalu se zahřívající nádrži jako v nějakém pekelném kotli.

Pokud si budeme více užívat života i v těch obyčejných podstatných detailech, když svůj život zkrášlíme, zjemníme a tak obohatíme, lépe poznáme, co je opravdu důležité, budeme si toho spásonosného "tak akorát" taky více vážit i v širších souvislostech. Nemusíme se bát nudy, není to vůbec lehké. Je to nekonečný proces neustálého nalézání rovnováhy, potěšení, s novými jedinečnostmi, s jistou nezbytnou dávkou prozíravosti a také odolnosti vůči tomu a těm, co rádo a kdo rád "klame tělem". Není ale právě v tomhle hlavní smysl života a jeho krásy? Není takové přirozené bohatší vnímání detailů cestou k přirozenější mravnosti bez takové potřeby hledat náhražky a úniky? Můžeme i my začít každý a tak vlastně společně s něčím takovým, jako je onen cottage cheese :)

Hezký den
20. 09. 2011 | 19:18

jíra napsal(a):

Dnešní pozitivní tendenci k nechuti mnohých mladých lidí nechat se manipulativně vtahovat do rozdělování společnosti pomocí "velkých témat" a tak ztrácet čas v chomoutu vládců a naopak chuť věnovat se radši těm maličkostem vyjadřuje poměrně jasně tento pěkný song:

https://www.youtube.com/watch?v=6j7huh5Egew&feature=related
20. 09. 2011 | 20:18

antoninovy napsal(a):

Ireno, díky za tento blog, konečně...

tady můžeme vidět budoucnost, v revoltě mladých a vzdělaných lidí, kéž to začne fungovat a bude vzorem pro ostatní svět.

A Hospodin, Jahve, dej, a požehnej, aby se ti noví mladí z Israele dohodli s těmi mladými, kultivovanými, v Palestině a zatnuli tak tipec teroristům z Hamásu, i těm několika finančníkům nenasytným doma, těm starým, zkornatělým, kteří vidí smysl života jen v hromadění financí a majetku. a neschopným a zkorumpovaným politikům

Israel spasí a povede ke smysluplné existenci jen nalezení nové identity, která ovšem bude přijatelná i pro ostatní svět. Musí se naučit kohabitovat v cestě spolunažívání se sousedy, být rozumějící a srozumitelný. Jiná cesta není. Přes nukleární hlavice raket, namířené z Negevu, to nejede, to je jen pouť ke zkáze.

Stále ještě vidím budoucnost v kibucismu, ve šlechtění lídi, jak vychovávat ke skromnosti a pokoře, jak s ostatními smysluplně sdílet !

Jak se radovat a být dobrým, pěstovat ovoce a zeleninu a hledat vodu !!!
Tam to je , tady , je voda je pramen života a dnes kdy Israel trpí nedostatkem vody, cosi to znamená, ztratili se hledači vody, nezachrání to oni orthodoxní, kteří jen slabikují a opakují souhlásky, hledají Boha, Pána ?

Nevím, měli by se však více zapojit do reálného života. Nejde o to, že je živí zbytek populace, jde o to, že vlastně vzdálili z původního poselství Abrahámova. Žijí jen pro sebe, mezitím si vesele a s potěšením souloží a plodí další potomky podobně postižené. A zřejmě netuší, nebo jim nikdo neřekl, že Jahvemu by se více líbili, kdyby rabotali na Jeho vinici v kibutzim.

Shalom

an
24. 09. 2011 | 15:58

antoninovy napsal(a):

Majore státní bezpečnosti, fousatej jelínku,

funguje je to vám docela dobře, jen co jsem dopsal docela fajn článek, šli jste po mně a smázli mi ho z PC i můj comp položili. Pokračujte, jste schopný agent, jen tak off record, pro koho teď děláte, nemusí to být přímo, jen naznačte.

an

A teˇvidím a koukám, že navzdory majorovi Žitnému, ten můj článek prošel, Gott sei Dank.
24. 09. 2011 | 16:42

Franta Adamec z vinohradu na Morave napsal(a):

V Kibucu na tom byli vshichni stejnie. Ja, Ja, ...
-
Jako za Husituu, Zizka na koni, namalovany ve znarodnenem katolickem kostele, pouzival Masarykuv kalashnikov vzor 1924.
Husiti meli spolecne zeny a nakradene zlato a stribro, jak to popsal Jirasek ve svem dile Proti Vshem. Zalozili Kibuc nedaleko
Tabora, potom gulagy, kolchozy, JZD, Partlament CR s zidy a komunisty. Dosud kradou a vladnou s dozivotni imunitou, Volodia Zelezny ze Samary a dalsi.
25. 09. 2011 | 15:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy