O co běží dnes v Egyptě?

26. 07. 2013 | 13:54
Přečteno 4791 krát
Politická nestabilita a padající ekonomika jsou dva faktory, které provází post-mubarakovský Egypt. Zásah armády proti demokraticky zvolenému, ale autoritářsky jednajícímu prezidentu Mursímu a zatýkání představitelů Muslimského bratrstva oba tyto faktory spíše prohloubí, než-li naopak.

Egypt představuje nejlidnatější arabský stát a i přesto, že jeho regionální vliv za poslední dekády upadal, události v Káhiře bedlivě sledují nejen země v regionu Blízkého východu, ale i světové velmoci. Vývoj v Egyptě totiž ovlivní i jiné státy a oblasti v regionu, který nyní prochází obdobím značné nestability a ozbrojených konfliktů.

Muslimské bratrstvo

Konzervativní politický islám reprezentovaný Muslimským bratrstvem se stal hlavním vítězem revolucí v arabské světě. Jakkoliv jejich iniciátory byli většinou konzervativnímu náboženství nenaklonění mladí lidé, Muslimské bratrstvo a jeho ideologické odnože prokázaly největší připravenost k převzetí vlád v zemích, ve kterých byli odstraněni autoritářští vládci. Sebevědomí Muslimských bratří posílilo i tam, kde arabské revoluce neproběhly. Například v Jordánsku začalo Muslimské bratrstvo vyzývat k odstranění krále Abdulláha. Palestinský Hamás, odnož Muslimského bratrstva v Gaze, se již dlouhodobě není ochoten dohodnout na společné vládě s Fatahem, který kontroluje Západní břeh. Místo toho se ovšem Hamásu podařilo v nedávné době navázat diplomatické vztahy s některými monarchiemi Perského Zálivu, což mu přineslo i nemalé finanční zisky.

Za poslední dva roky se tedy zdálo, že konzervativnímu sunitskému islámu Muslimského bratrstva nemůže konkurovat žádná politická síla a je jen otázkou času, než mu podlehnou i bohaté ropné monarchie Perského zálivu, které ho až dosud byly schopny potlačit především díky štědré finanční podpoře vlastních obyvatel.

Odstranění prezidenta Mursího a egyptského Muslimského bratrstva od moci ukázalo, že velká část Egypťanů si nepřeje islamizaci politické scény. Ve spojení se sekulární armádou tak vznikla síla, která dokázala Bratrstvo připravit o nedávno nabytou politickou moc. Pro ostatní Muslimská bratrstva v regionu je to jasné varování. Nejenže přišli v Káhiře o ideologického a diplomatického spojence, ukázalo se, že konzervativní politický islám má v regionu odpůrce, kteří jsou za jistých okolností schopni ohrozit jeho dominanci.

Arabská rivalita: Katar a Turecko vs. Saúdská Arábie

Tíživá ekonomická situace vystavuje Egypt vlivu ostatních arabských zemí. Za krátké vlády Muslimského bratrstva to byly především Katar a Turecko, které poskytly Egyptu finanční a diplomatickou podporu.

Katar v posledních letech prosazuje velmi osobitou zahraniční politiku, která je často v rozporu se zájmy jeho rivala, Saúdské Arábie. Saúdi jsou příznivci starých autoritářských pořádků a současný vzestup politického islámu považují za hrozbu. Do pozice regionální velmoci se dostali především díky petrodolarové diplomacii. Za pomocí značných finančních příspěvků různým regionálním režimům a hnutím se z této pouštní země stala jedna nejvlivnějších zemí v regionu, která má zájem na zachování statu quo.

Oproti tomu Katar neváhá štědře přispívat v místech, která patří k nejméně stabilním. Financuje protiasadovské bojovníky v Sýrii, nabídl finanční pomoc palestinskému Hamásu, a podporoval také Muslimské bratrstvo v Egyptě. Kromě peněz prosazuje Katar svoji politiku prostřednictví televize Al Džazíra, která patří k nejsledovanějším na celém Blízkém východě. Také Turecko přivítalo nástup Muslimských bratří v arabském světě. Ankara se snaží vystupovat jako země, které dokázala skloubit politický islám s demokracií a modernitou. Jako taková aspirovala na to stát se modelovou zemí a lídrem v blízkovýchodním regionu. Brutální potlačení demonstrací v Istanbulu a události v Káhiře tyto Turecké plány poněkud narušily.

Na pomoc Egyptu po odstranění Muslimského bratrstva přispěchaly Saúdská Arábie a také Kuvajt a Spojené arabské emiráty. Tyto konzervativní monarchie slíbily přispět k záchraně krachující egyptské ekonomiky osmi miliardami dolarů. Saúdská Arábie a další doufají, že Egypt pod vedením armády přestane podporovat politické síly, které mají tendenci nabourat autoritu starých režimů, především pak monarchií.

Jen pro srovnání, USA poskytují Egyptu ročně jeden a půl miliardy. Pokud se politický vliv odráží i ve výši finančních prostředků, tak je zřejmé, že vliv USA v Egyptě je poměrně omezený.

Sinaj

Hornaté pásmo na severu Egypta u hranic s Izraelem se za poslední dva roky stalo místem, na kterém působí mnohé radikální ozbrojené skupiny. Daleko od Káhiry a vybaveni zbraněmi, které se na Sinaj dostaly poté, co v Libyi po pádu Kadaffího došlo k rozkradení arzenálu libyjské armády, útočí tyto skupiny proti turistům, policistům a vojákům. Jejich cíle se neomezují pouze na Egypt. Také palestinští radikálové využili bezvládí na Sinaji a začali útočit na cíle v Izraeli. Stabilita na Sinaji se tedy stala společným zájmem Egypťanů a Izraelců.

Za vlády Muslimského bratrstva ponechal prezident Mursí armádě volnou ruku při spolupráci s Izraelem. A tak navzdory anti-izraelské rétorice Muslimského bratrstva spolupráce bezpečnostních složek obou zemí při boji proti radikálům velmi posílila. Zásahy egyptské armády za poslední měsíce narůstaly a bezpečnostní situace na Sinaji se pomalu zlepšovala. Izrael tedy doufá, že po odstranění Muslimského bratrstva, které bylo nejen otevřeně proti-izraelské, ale jehož lídři neskrývali antisemitské postoje, se vztahy s Egyptem nezhorší, ale možná dojde i k mírnému zlepšení. Záležet bude především na tom, jaký vliv bude hrát v dalším vývoji armáda. Vzhledem k nedávným událostem se ovšem zdá, že armáda bude v egyptské politice velmi silným, ne-li rozhodujícím aktérem.

Gaza

Pro budoucí egyptsko-izraelské vztahy bude důležitá nejen spolupráce při boji proti radikálům na Sinaji, ale vliv Egypta na hnutí Hamás, které Izrael považuje za teroristickou organizaci. Ke značnému rozčarování Hamásu ani za vlády Muslimského bratrstva nedošlo ze strany Egypta k výrazné podpoře Gazy. Přechod přes hraniční přechod Rafah zůstal silně omezený a armáda zasahovala proti tunelům, skrz které se do Gazy pašuje zboží, včetně zbraní. Hamás i přesto výrazně ochladil své vztahy se svým dřívějším sponzorem Íránem a namísto toho navázal kontakty s Katarem. Do určité míry tak kopíroval chování egyptského Muslimského bratrstva, které odmítlo spolupracovat s íránskými šíitskými ajatolláhy a místo toho se přiklonilo k sunitskému Kataru.

Po odstranění prezidenta Mursího se plně ke slovu dostala egyptská armáda, která dlouhodobě neskrývá svůj špatný vztah k Hamásu. Tunely do Gazy tak byly zcela uzavřeny a mnohé z nich zatopeny vodou ve snaze zabránit pašování zboží do Gazy, ale také z Gazy. Armáda se obává, aby se skrz tunely nedostali do Egypta vyzbrojení islámští radikálové, kteří by podpořili pro-mursíovské síly. Otevřeně proti-hamásovská politika Egypta ovšem může způsobit reakci. Již dříve někteří vlivní členové Hamásu kritizovali odklon od íránských a také syrských (assadovských) spojenců ve prospěch sunitských režimů v Kataru a Egyptě. Tyto hlasy nyní zřejmě získají na síle a v Teheránu se jistě najdou ti, kteří jim půjdou vstříc.

Návrat starých spojenectví?

Události v Egyptě ukázaly, že arabské obyvatelstvo neztratilo nic ze svého revolučního zápalu. Paradoxně ovšem odstraněním Muslimského bratrstva od moci v Egyptě může dojít spíše ke znovuoživení starých spojenectví. Sunitský politický islám utrpěl svoji první velkou porážku, což vyhovuje nejen konzervativním monarchiím, ale také Íránu, v jehož očích představuje Muslimského bratrstvo náboženského rivala. Šíitská osa Írán - Assad - Hizballáh dnes vypadá mnohem odolněji, než před několika málo týdny především proto, že mnohými odepisovaný Assad nabývá zpět své pozice. Ztracené není ani to, že by se k ní opět připojil Hamás, zklamaný z pozice Egypta.

Egypt bez dominantního vlivu Muslimského bratrstva bude mít zřejmě blíže k Saúdské Arábii než k Turecku. Katar pod novým emírem možná také přehodnotí svojí zahraniční politiku a přestane podporovat pro-revoluční síly na Blízkém východě. Přes všechny turbulence se tedy zdá, že Blízký východ se určitých zažitých zvyků tak rychle nezbaví. Do jaké míry to přinese stabilitu a prosperitu zdejším obyvatelům je ovšem více než nejasné.

Vyšlo 16.7. v Natoaktual.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy