Írán: Příliš brzo na optimismus

30. 09. 2013 | 09:26
Přečteno 2908 krát
Při své první návštěvě OSN v roli prezidenta Hasan Rúhání zcela jistě uspěl. Na rozdíl od svého předchůdce Ahmadínežáda zvolil Ruhání umírněný styl a naznačil, že Írán je připraven ke kompromisům v otázce jaderného programu. Výměnou za právo na jadernou energetiku Ruhání slíbíl, že odstraní pochybnosti o mírových účelech íránského jaderného programu. Jeho vystoupení v OSN předcházela několikatýdenní velmi pečlivě režírovaná kampaň, ve které se Ruhání snažil přesvědčit mezinárodní komunitu, že pod jeho vedením bude íránská zahraniční politika méně konfrontační a také, že mu Nejvyšší duchovní vůdce Chámenejí dal mandát k jednání o jaderném programu.

Otázka možného íránsko-amerického usmíření a jaderného programu se tak staly nejsledovanějšími tématy v rámci zářijového programu OSN. Ve svém projevu se jim věnoval i americký prezident Obama. Zopakoval, že nezpochybňuje právo Íránu na jadernou energii. Požaduje ale naprostcou transparentnost a odstranění pochybností o možném vojenském charakteru íránského jaderného programu.

Až zarážející shoda Obamy a Ruháního v nastínění možného diplomatického řešení ovšem neznamená, že dohoda je za dveřmi. Umírněný přístup reprezentovaný Ruháním je třeba vnímat s ohledem na postavení Íránu. Ten je pod obrovským ekonomickým tlakem způsobeným z velké části mezinárodními sankcemi, které přispěly k propadu životní úrovně většiny Íránců. Diplomaticky je Teherán stále více izolován. Protiíránské a proti-šíitské nálady v regionu Blízkého východu sílí a nejbližší spojenec Íránu Bašár Asad představuje pro Teherán spíše velkou zátěž, nežli přínos. Ve snaze udržet Assadův režim u moci posílá Teherán do Sýrie zbraně, peníze i vlastní bojovníky, což ještě více zatěžuje napjatý íránský rozpočet a zvyšuje antagonismus arabských zemí, z nichž mnohé podporují rebely. V samotném Íránu roste nespokojenost s vládou ajatoláhů, což souvisí jednak s ekonomickou situací, tak s tím, jak islamistický režim omezuje osobní svobodu Íránců.
Zvolení reformního kandidáta Ruhání za prezidenta tak má především přispět k uvolnění obrovského vnějšího a vnitřního tlaku, kterému je íránský režim vystaven. Na to, do jaké míry bude Ruhánímu umožněno uvolnit přísná náboženská pravidla doma, a zda-li Írán zmírní svojí zahraniční politiku budou ovlivňovat další centra moci, kterých je v Íránu několik. Mezi ty nejmocnější patří úřad Nejvyššího duchovního vůdce a Revoluční gardy. Bez silné koalice, ve které budou i představitelé těchto institucí, se Ruhánímu nemůže podařit přesvědčit duchovního vůdce Chámenejího, který má v klíčových otázkách právo veta.

Jakkoliv tedy Rúháního slova vzbuzují mírný optimismus, přeměnit je v činy bude pro íránského prezidenta velmi obtížné, neboť doma čelí velmi mocným konzervativním hráčům. I v minulosti měl Írán umírněné prezidenty, ovšem to nezastavilo činnost centrifug obohacující uran, ani teroristické aktivity Revolučních gard ve světě. Nezbývá tedy, než dát Ruhánímu šanci, ovšem přílišný optimismus rozhodně není na místě. Na paměti je třeba mít neúspěch mezinárodního společenství v severní Koreji, která se přes opakované sliby nakonec stala jadernou velmocí.

Vyšlo v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

češka napsal(a):

Arabové již nejsou to, co bývali. Za ropné peníze nechali vystudovat své děti, a tak plně pochopili, že rovnoprávnost si získají jedině vlastnictvím stejných prostředků zastrašování-obrany, jaké má Izrael.
Holt už to nejsou divoké hordy nomádů na velbloudech.
A svět chce, aby své peníze utráceli za výrobky made in USA, EU nebo Ruská Federace.
Každý nabízí, co má, jeden technologie, druhý luxusní zboží, třetí zbraně.
Bojuje se o to, kdo si z koláče víc ukousne.
Arabové si již vybírají, komu dají větší sousto, za rohem čeká Čína na svůj dílek, no a spojenectví s Izraelem již pomalu začíná vadit...
Ve středověku, když už křesŤané dlužili židům moc, následoval pogrom...
Dnes USA dluží Číně i Arabům moc....
30. 09. 2013 | 12:16

muromec napsal(a):

Taky bych jednou uvítal článek o Íránu od Íránce. Takhle všichni stejně víme odkud v blogu vítr vane, a že to není z té strany kde zrovna sídlí nějaká objektivita.
30. 09. 2013 | 12:37

Burbank napsal(a):

No jo, no. Co jsme tak asi v tomhle blogu mohli čekat.
30. 09. 2013 | 13:44

Hana Mayer napsal(a):

ad. češka : Íránci nejsou Arabové.
To co Rouhání v USA předvedl byl brilatní kousek PR, včetně návratu, kdy jej "lid" jistě pečlivě vybraný a naučený, zasypal vejci a botami a vyrobil tak z něj málem disidenta. Uvidíme kam se celá situace pohne, možná by Rouháního měl pozvat Bibi na návštěvu do Izraele, to by jistě překvapilo všechny a nabízelo by to paralelu pro setkání Sadat Begin. Stejně jde o stále stejný spor Egypta s Persií. Táhne se už celá tisíciletí a Izrael je prostě nárazníková zóna. Ještě bych prosila vysvětlení v čem přesně je Rouhání reformní.
30. 09. 2013 | 14:32

Čochtan napsal(a):

Muslimovi, natož islámskému politikovi bych nevěřil ani dnešní datum. Když je to ve prospěch islámu, tak mohou nevěřícím lhát, jak baron Prášil.
30. 09. 2013 | 14:50

češka napsal(a):

To Čochtan,
datum nevěřte ani nuslimovi, ani Židovi, ba ani sám sobě. Všichni ho totiž máme jiný.
To Hana Mayer
Omlouvám se, Iránci, Iráčané a Syřané jsou vlastně Peršané, potažmo i se Židy Semité, rozdíl je jen v náboženství a na křesťany v této oblasti zapomínat také nesmíme.
30. 09. 2013 | 15:00

Jakelin de Mailly napsal(a):

češka

"Arabové již nejsou to, co bývali. Za ropné peníze nechali vystudovat své děti"

Ano, třeba Usamu bin Ladina.
Nebo Mohammeda Attu.

Každá arabská/islámská rodina má na to peníze, všichni jsou tedy špičkově vzděláni a jiní a lepší.
30. 09. 2013 | 15:02

Honza II napsal(a):

Dnes ráno jsem slyšel v televizi, jak Netanjahu je ostře proti tomu, aby se vztahy s Iránem zlepšily. Konec konců v podtextu to má za úkol nenápadně nsatínit i autorka.
Problém je přece v tom, že když Obama požaduje "naprostcou transparentnost a odstranění pochybností o možném vojenském charakteru íránského jaderného programu", tak by to po splnění Iránem mohl být přinucen tiotéž požqadovat po i Izraeli!
Nějak vážená paní Ireno Kalhousová si opět hrajete na novinářku, která jako vůbec některé věci netuší. Hlavně to, že první, kdo začal s tajným budováním arzenálu zbraní hromadného ničení na blízkém východě, byl Izrael. Zvláště když se začal obávat spojeného arabského útoku, protože v roce 1967 nesplnil požadavk OSN, aby se stáhl na své původní hranice.
Doporučuji, aby se autorka seznámila nejprve s poměrně nedávnou historií vztahů na blízkém a středním východě než zase začne psát nějaký článke. Anebo si nechte od nějakého (ateisticky založeného) pamětníka události vyprávět.
Kromě toho ale nevím, jak může autorka při svých zásadních neznalostech pracovat v instutucích, které uvádí ve svém životopise. Ale nejspíše to bude v oněch institucích asi odborně stejné jako v ústavech při Vysoké škole politické ÚV KSČ za socialismu. Jeden aspirant filozofie, s kterým jsem bydlel na koleji, tam omylem skončil za socialismu na stáži. A tehdy líčil, jak pracuje pro někoho takového jako je Kalhousová. Třídil výpisky z filozofockých knih podle do dvou skupin. Tu první jeho vedoucí pro získání odborného titulu ve své práci zamítne a tu druhou podpoří. Živě si dovedu představit, jak to nějaký stážista z politologie teď dělá pro Kalhousová jako podklady pro její články.
30. 09. 2013 | 15:15

češka napsal(a):

To Jakelin de M.
U nás Marie Terezie také uzákonila povinnou školní docházku a dotáhli jsme to do 2 světových válek.....
Pokud si vzpomínám, tak i řepa-cukrovka a šicí stroj byly vynalezeny či vyšlechtěny v souvislosti s napoleonskými válkami a, jak známo, špatně zvolený materiál knoflíků + ruská zima přispěly k Napoleonově porážce, tudíž zabránily v Rusku vzniku občanské společnosti....
Pokrok nezastavíš...
30. 09. 2013 | 15:29

siven napsal(a):

češka - "Iránci, Iráčané a Syřané jsou vlastně Peršané, potažmo i se Židy Semité"

Prosím??????????????
30. 09. 2013 | 18:07

Medikolog napsal(a):

Sivene,

je známo, že dnes většina Židů nejsou semitského, ale chazarského původu. Ale to přeci není podstatné. Prostě semitská část Židovstva byla vystavena silnějším redukčním tlakům, než části jiné, včetně etiopských černochů... I těm se ze setrvačnosti přiřazuje pseudosemitský původ, ale nevěří tomu ani orthodoxní Izraelité.
30. 09. 2013 | 19:23

Jakelin de Mailly napsal(a):

češka

Vaše uvažování je tak nekompaktibilní s rozumem, že s Vámi bohužel nemohu vést další diskuzi.
Omlouvám se.
30. 09. 2013 | 19:28

Jakelin de Mailly napsal(a):

češka

"ruská zima přispěly k Napoleonově porážce"

:-))))))))
To je mýtus, Napoleon prohrál již před zimou.
Pan Siven Vám dá čísla a fakta, pokud již četl.
Cukrovou řepu a šicí stroj netřeba komentovat.
Mějte se.
30. 09. 2013 | 19:32

siven napsal(a):

Jakelin de Mailly - Omlouvám se, ale pokud má někdo naprostý hokej v Semitech a Indoevropanech (btw. "Adžam" lze volně přeložit jako "Nearab"), měl bych silné obavy, že bude mít již naprostý chaos v koalicích a válčících stranách roku 1812, i kdybych se snažil polopatě sebevíc.

S češkou s malým "č" tak raději ztrácet čas také nebudu. ;)

Hezký večer.
30. 09. 2013 | 20:55

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

vřele doporučuji Přísně tajné od Ježka, v 60. letech to četl Miloš Kopecký na pokračování.
30. 09. 2013 | 21:42

buldatra napsal(a):

češka napsal(a):

...jak známo, špatně zvolený materiál knoflíků + ruská zima přispěly k Napoleonově porážce...

Výrok dne.
Znamenám si.

Ty knoflíky byly možná prapůvodní inspirací pro vznik Knoflíkové války od Louise Pergauda. Vynikající a všem vřele doporučuji.
01. 10. 2013 | 10:34

hovorka11 napsal(a):

"Íránský ministr zahraničních věcí Džavad Zaríf obvinil ze lži izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který vyzval USA, aby se měly na pozoru a neuvěřily íránským slibům ohledně svého jaderného programu.
„Od Netanjahua jsme neslyšeli nic jiného, než lži a pokusy uvést v omyl mezinárodní veřejné mínění“, prohlásil ministr v rozhovoru pro jeden z íránských televizních kanálů"
-------------------
Čím déle sleduji jednání Izraele a Íránu, tím více věřím a chápu Írán a jsem zhnusen snahou Izraele o nadvládu nad světem přes lobby AIPACu v americkém senátu.
Jaderná velmoc vyhrožuje všem okolo válkou, drží pod krkem, EU jadernými zbraněmi a diktuje si podmínky že máme nenávidět nejaderný Írán a zbožňovat "nejlepší a nejdemokratičtější" loupežnou "demokracii" Izrael, které máme sloužit, protože kdo neslouží, je popírač holocaustu.
Osobně jsem pro to, aby jsme s izraelskou despocií rozvázali vazalské břímě a začali opět obchodovat s demokratičtějším Íránem...
Mě by ani nevadilo, kdyby měl Írán atomovku- proti nám by namířena nebyla oproti izraelským nosičům Jericho 3 s pokrytím celé Evropy. Íránu se nebojím, Izraele ano a historie potvrzuje proč.
01. 10. 2013 | 19:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy