Jak kdysi hlučný Hamás oněměl

09. 10. 2013 | 17:47
Přečteno 4448 krát
Přežije mapa Blízkého východu, tak jak vznikla ve 20. století? Přetvoří se síť spojenectví a koalic? To jsou otázky, které vyvstaly v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii a s nástupem politického Islámu v mnohých státech Blízkého východu a severní Afriky. Regionální nejistota dopadá i na aktéry, kteří nehráli v arabských revolucích hlavní roli.

Jedním z nich je palestinské hnutí Hamás. Toto hnutí ovládlo v roce 2007 pásmo Gazy poté, co došlo ke krvavým střetům mezi příslušníky Hamásu a konkurenčního Fatahu. Tím tak došlo de facto k rozdělení palestinských území na dvě části s tím, že na větším Západním břehu si kontrolu udržel Fatah. Hamás, který byl do roku 2007 znám především jako osvobozenecké hnutí, jehož cílem je likvidace Izraele, se najednou stal zodpovědným za území, na kterém žije 1.5 miliónu obyvatel. Hamás potřeboval spojence, kteří by mu pomohli jak ekonomicky přežít tak v boji proti Izraeli.

Vzhledem k tomu, že Hamás vznikl jako odnož egyptského Muslimského bratrstva, obrátit se na tehdy anti islamistický režim Husního Mubáraka v Egyptě se nemohl a velkou podporu nenalezl ani u tradičních monarchií Perského zálivu, které se dívají na revoluční Muslimské bratry s velkou nedůvěrou. Jako hnutí, které je na seznamu teroristických organizací v USA i EU byla vyloučena i podpora Západu. Hamás tak využil možnosti připojit se navzdory svému sunitskému původu k šíitské ose Írán-Sýrie-libanonský Hizballáh. Díky spojenectví s Íránem získával Hamás finanční pomoc, zbraně, vojenské know-how a také trénink. Množství raket, které Hamás vypálil na civilní cíle v Izraeli přibývalo a s tím i vzdálenost, kam tyto rakety byly schopny doletět. Zatímco původní primitivní Kassámy ohrožovaly především města a vesnice v blízkosti Gazy, v roce 2012 doletěly rakety s íránskou technologií až do Jerusaléma a Tel Avivu.
S vlnou arabských revolucí se Hamás ocitl v docela nové situaci. Politický islám se zdál být novou, nezastavitelnou silou, která se stala dominantní v zemích, kde byli svrženi autoritativní vládci. Zdálo se, že je jen otázkou času, než tato vlna zasáhne po republikách i stabilnější monarchie v Jordánsku a dokonce i ve státech Perského zálivu. Obzvlášť od vítězství Muslimského bratrstva v Egyptě si Hamás sliboval otevřenou podporu Káhiry nejen v boji proti Izraeli, ale také proti konkurenčnímu nacionalistickému Fatahu, jehož dřívějším patronem byl svržený prezident Mubárak.

Gaza se stala místem, kam začaly jezdit zahraniční delegace. V roce 2012 při návštěvě Gazy přislíbil katarský emír finanční pomoc ve výši 400 miliónů dolarů. Diplomatickým spojencem Hamásu se stalo Turecko, jehož islamistická vláda postupně ochlazovala vztahy s Izraelem a naopak začala prokazovat podporu Muslimskému bratrstvu a jeho odnožím v arabských zemích. Do Gazy také proudily finance od soukromých dárců z Kuvajtu, Saúdské Arábie, či Emirátů. K tomu všemu prosperoval ilegální obchod tunely mezi Gazou a egyptskou Sinají, z čehož měl Hamás nemalé zisky. Hamás si tak byl schopen udržovat v Gaze poměrně stabilní pozici a nic ho nenutilo k tomu, aby se pokusil usmířit s Fatahem a tím tak ukončit rozdělení palestinského vedení.
Za této příznivé konstelace se Hamás rozhodl, že má již tolik sunitských spojenců, že si může dovolit oslabit své spojenectví s Teheránem, který je pro mnohé sunitské aktéry, včetně Muslimského bratrstva nepřítelem a představitelem nepřijatelné verze islámu.
Velmi záhy se ovšem ukázalo, jak proměnlivý a vratký je současný Blízký východ. Asi nejhorší zprávou pro Hamás byl pád Muslimského bratrstva v Egyptě. Hamás přišel o spojence a ochránce, navíc armáda považuje Hamás za součást islamistického tábora, proti němuž teď intenzivně bojuje. Hraniční přechod mezi Egyptem a Gazou byl až na malé výjimky uzavřen a armáda zavřela, či zničila na 90 procent tunelů včetně přiléhající infrastruktury, čímž tak výrazně oslabila ekonomiku v Gaze. V Kataru došlo ke generační výměně a nový emír není příznivcem Hamásu a finanční pomoc tak je v sázce. Turecko se v souvislostech s domácími nepokoji angažuje v arabském světě o něco méně a většinu energie zaměřuje na Sýrii. Írán si mezitím našel v Gaze jiné spojence, jako je palestinský Islámský Džihád a Lidové hnutí za osvobození Palestiny, kteří představují konkurenci Hamásu.

Pozice a sebevědomí Hamásu tak během několika měsíců výrazně oslabily. To se ukázalo třeba tím, že hnutí, které proslulo svými schopnostmi zorganizovat masové demonstrace, zůstalo prakticky němé, když v sousedním Egyptě armáda začala krvavě potírat Muslimské bratrstvo. Hamás také začíná ztrácet podporu obyvatel Gazy. To je způsobeno především ekonomickými těžkostmi, které způsobilo uzavření tunelů a také ztráta sunitských sponzorů. V neposlední řadě posílilo sebevědomí Fatahu, který je na koni částečně kvůli vývoji v Egyptě, k jehož vojenským představitelům má blíže než k islamistům a také kvůli obnoveným rozhovorům s Izraelem. Nyní je to tedy Fatah, který nemá příliš zájem na tom zahájit jednání s Hamásem.

V souvislosti s tímto nepříznivým vývojem se Hamás pokouší obnovit vztahy s Íránem a Hizballáhem. Na íránské ambasádě v Bejrútu proběhla schůzka mezi vysokými představiteli Hamásu a Hizballáhu. Dohodě ale zatím nejvíce překáží účast bojovníků Hamásu v bojích v Sýrii proti Asadovi. Představitelé Hamásu ovšem odmítají, že by se jejich bojovníci zúčastnili vojů v Sýrii rozkaz vedení. Přesto ke vzájemnému smíření může těžko dojít v době, kdy Írán i Hizballáh obviňují Hamás za účast při bojích v syrském Kusajru, kde se střetl Hizballáh s rebely, či za účast na bombovém útoku v jižním Bejrútu, kde má Hizballáh svou centrálu, při kterém zahynuly dvě desítky lidí.

Pro Hamás tak návrat do náruče Íránu nebude úplně jednoduchý. Írán je v pozici, že si bude moci klást podmínky, které nemusí být pro všechny představitele Hamásu snadno přijatelné. Ani vedení Hamásu totiž není zdaleka jednotné v názoru, kam by toto hnutí mělo směřovat. Zda-li se soustředit především na posilování vlastní pozice v Gaze, jestli zintenzivnit boj proti Izraeli, či jestli má být Hamás aktivní součástí hnutí Muslimských bratří, nebo spíše zvolit autonomní cestu.

Více jak dva roky po dramatických událostech v Egyptě a dalších zemích se můžeme dočkat toho, že Hamás se opět dostane pod vliv Íránu, Izrael spolu s Egyptem a také Fatahem bude stát proti Hamásu a původní status quo, mnohými příznivci arabského jara zatracované, bude v této části Blízkého východu opět nastoleno. Asi to není dobrá zpráva, ale není to zpráva nejhorší.

Vyšlo v LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nežid napsal(a):

Vraťte území, které jste ukradli a je klid.
09. 10. 2013 | 18:57

Šlomo Novák napsal(a):

nežite,
jaké území a kdo má co vracet?

Že bychom my měli vrátit sudeťákům Sudety, a Židi by měli vrátit palestiňákům Palestinu?
09. 10. 2013 | 19:08

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

složitou situaci na blízkém východě vyřeší miloš rum, kontušovka, čert, jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková zeman a jeho geniální plán na přesun palestinců do saudské arábie.
09. 10. 2013 | 20:44

Čochtan napsal(a):

Paní Kalhousová,
díky za kvalitní a fundovaný rozbor velice komplikované situace. Mám dojem, že co se tam právě děje, je teprv začátek.
09. 10. 2013 | 20:50

Čochtan napsal(a):

Výsledný poměr dělení Palestiny mezi Židy a Araby je následující:
Stát Izrael včetně Golanských výšin a východního Jeruzaléma, ale bez západního břehu Jordánu a pásma Gazy, zabírá 18,8% z původního území Palestiny a 81,2 % z původního území Palestiny mají Arabové. Tak co by ještě chtěli ? Hodinky s vodotryskem ?
09. 10. 2013 | 20:53

Čochtan napsal(a):

Já vím, co ještě chtějí. Zahnat všechny Židy do moře, a úplně na konec vládu islámu nad celým světem.
09. 10. 2013 | 21:27

Adam Procházka napsal(a):

Dík za srozumitelný náčrt složité a těžko pochopitelné situace.
09. 10. 2013 | 23:18

honza napsal(a):

Moc zajímavý článek, jen někteří jednodušší jedinci z blázince do toho míchají českého prezidenta.
10. 10. 2013 | 08:38

kača napsal(a):

honzo,
ten prezident se do toho zamíchal sám. Asi máte pravdu, patří do blázince, ten náš prezident. Ale ona ta naše republika vpravdě blázinec je.
10. 10. 2013 | 09:42

Medikolog napsal(a):

Šlomo N...,

vám musel někdo strašně ublížit, že do všeho patláte nějaké sudety.. Ty přeci nejsou v Levantě ani v Osvětimi.. jenom v Mnichovském diktátu a v hitlerovských a v posthitlerovských palicích.. které si pořád šeptají o nějakých nedodělcích; a většina z nedodělků se netýká Čechů ani Čech..
10. 10. 2013 | 13:32

honolulu napsal(a):

Pani Kalhouskova, jsem definitivne na strane Israele...Machometani me desi. Uz jsem poslal prihlasku ke Kniths of Saint John, ale oni mi rekli, ze uz neprijimaji nikoho starsiho nez je 35 let.
Proto mi nezbyva nic jineho, nez nejakym jinym zpusobem zesilit pozice naseho obraneho hnuti...Krestansko Israelskeho !
Dival jsem se do dejin a prislo mi na mysl, ze Israel bude silnejsi, kdyz bude mit vetsi procento nasi aryjske krve....Vzdyt manzelka krale Davida byla hettitska princezna a velky kral Salamoun byl jeji syn...Herod Antipas mel polovinu nasi krve a byl to velikan....Takovych pripadu je mnoho !

Vy jste velmi hezka, takze kdybychom se mohli sejit, bychom se domluvili na zalozeni nejake nove slavne dynastie...
Muselo by to byt vsak v Praze ! Do Jeruzalema nepojedu ! Tam je to samy Machmetan..
Mel bych zase nejakou alergii...
Doufam krasna pani, ze se zamyslite nad mojim skvelym napadem..
Mam vrelou kamaradskou povahu. Ciste srdce a tropicke horecky ze Zambezi uz nemam.

Kdyby jste neprijmula muj skvely napad, prosim informujte me az v Listopadu....Jsem ted na severu. Venuji se vedecke praci (UFO) a zde (Florida) jsem pouze na skok.
10. 10. 2013 | 18:44

honolulu napsal(a):

Pane Cochtan, jsem rad, ze pravidelne pisete a drzite nase pozice. Ja se vratim v Listopadu a slibuji, ze budu dbat zretel na mentalni rovnovahu naseho cenzora pana Stejskala. Prelozil jsem hodne z jeho myslenek (ktere napsal) do anglictiny a nase vedmy z New Age to pelozily do latiny a porovnaly s mnoha literaty z antickeho Rima.
No to se nasmejete az Vam napisi o jeho prci v minulem zivote...
To vite, ja stale caruji a velmi dobre se bavim.
Meli jsme zde jeden pripad o kterem bych chtel napsat pod bloq Cardinala Duky.
Je to neznama fyzika, takze nashle v listopadu...
10. 10. 2013 | 19:20

nil novi sub sole napsal(a):

"Vraťte území, které jste ukradli a je klid."
09. 10. 2013 | 18:57

Upřesnění!
Tato výzva samozřejmě patřila a patří všem Arabům, kteří dočasně okupují část historického židovského území.

Takže Arabové!
Vraťte území, které jste ukradli a je klid.

09. 10. 2013 | 18:57
11. 10. 2013 | 10:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy