Angličtina a přátelský tón. Jiný Írán?

31. 10. 2013 | 11:43
Přečteno 3645 krát
Bude tento rok průlomovým rokem v otázce íránského jaderného programu? Dospěje mezinárodní společenství a Írán k takové dohodě, která by na jedné straně ujistila svět o tom, že Írán neusiluje o jadernou zbraň a na straně druhé nevyvolala v Íránu pocit, že byl donucen přijmout dohodu, které dostatečně nerespektuje jeho právo na vlastní jadernou energii?

Poslední kolo rozhovorů mezi skupinou 5+1 (pět stálých členů RB OSN a Německa) s Íránem vzbudilo obrovská očekávání. Byla to první jednání poté, co byl íránským prezidentem zvolen Hasan Ruhání, který na rozdíl od svého předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda volí mnohem umírněnější tón a po svém zvolení dokonce naznačil, že Írán je připraven jednat i se svým největším nepřítelem, Spojenými státy. Jako svého zástupce vyslal Ruhání do Ženevy ministra zahraničních věcí Muhamada Džaváda Zarífa, v USA vystudovaného právníka, který navštěvoval školu mezinárodních studií na univerzitě v Denveru, které nese jméno Josefa Korbela, československého diplomata a otce Madelein Albrightové.

Zatímco při předchozích jednáních nebylo výjimkou, že íránští diplomaté ve snaze zdržovat hovořili o světových problémech, ze kterých obviňovali Západ, poslední jednání měla zcela jinou dynamiku. Zaríf navrhl, aby se jednacím jazykem stala angličtina a íránská delegace na připravené powerpointové prezentaci navrhla postup pro další kroky. Detaily této prezentace jsou zatím neveřejné, západní diplomaté si ovšem pochvalovali, že šlo o poměrně technicky detailní dokument, na základě kterého je možné vést další diskuzi. Již během jednání pronikaly do médií zprávy o přátelské atmosféře, která během jednání zavládla.

Dohoda za dveřmi?

Prezident Ruhání patří k íránské politické elitě od islámské revoluce v roce 1979. Během své kariéry zastával velmi důležité pozice, ve kterých jasně ukázal svůj postoj k určitým otázkám. V porevolučních letech například působil v radě, které dohlížela na íránská státní média. V této pozici se Ruhání projevil jako cenzor který vyžaduje, aby televize a rádio sloužily zájmům islámské revoluce, což také znamenalo odmítnutí západní filmové produkce.

Na začátku 90. let vedl parlamentní delegaci na návštěvu do Německa, kde se jedním z témat stala otázka fatvy, kterou vydal ajatolláh Chomejní proti spisovateli Salmanu Rušdímu za jeho knihu Sataské verše. Ruhání vysvětlil, že tato fatva, která odsuzuje Rušdího k smrti, je vyjádřením náboženského práva a nikoliv verdikt státu. Dále ale dodal, že je individuálně na každém Muslimovi, aby tuto fatvu naplnil.

Ruhání také opakovaně odmítl protesty proti politice íránskému režimu. Studentské protesty z roku 1999 označil za západní komplot, který má za cíl svrhnout vládní režim. Odsoudil také Zelené hnutí, které íránský režim po zfalšovaných prezidentských volbách v roce 2009 brutálně potlačil.

Pozoruhodná je také jeho reakce na teroristické útoky v USA z 11. září 2001. Letadlo, které zřejmě mířilo na Bílý dům a které se zřítilo v Pensylvánii, měla zničit střela amerického námořnictva. Ovlivňovaná americká média také odmítla podle Ruháního uvést pravého viníka těchto útoků, kterými mohli být Sionisté.

Zřejmě nejdůležitější je ovšem Ruháního postoj z doby 2003-5, kdy byl hlavním íránským jaderným vyjednavačem. Už tehdy se Írán nacházel pod poměrně silným ekonomickým tlakem a Ruhání doufal, že jednáním o jaderném programu tento tlak povolí. Hlavním cílem bylo přesvědčit Evropu, že Írán neporušuje dohodu o nešíření jaderných zbraní a tudíž není důvod s ním přerušovat obchodní vztahy. Ruhánímu se podařilo přesvědčit mezinárodní společenství, že Írán přerušil vývoj jak v oblasti obohacování uranu, tak v otázce štěpení plutonia. Ve svých pamětech Ruhání píše, že během jednání o zastavení jaderného programu se ovšem Íránu podařilo dokončit zařízení v Isfahánu, reaktor na těžkou vodu v Araku a podzemní zařízení v Natanzu, kde jsou ukryty centrifugy obohacující uran.

Z Ruháního minulosti je také patrné, že jeho hlavním zájmem je přežití současného režimu, kterému je zcela věrný. Neznamená to, že je zcela proti reformám. Bude zřejmě ochotný do určité míry uvolnit silný dohled bezpečnostních složek nad obyvatelstvem. Nebrání se ani větší občanské svobodě pro etnické a náboženské menšiny. Dlouhodobě kritizuje zákon, podle kterého je za své činy chlapec trestně odpovědný ve svých 15. letech, zatímco dívka již v 9. Nelze ovšem očekávat, že by Ruhání přistoupil na takové reformy, které by mohly jakkoliv ohrozit islámský režim, z něhož vzešel a kterému je oddán. Právě obava z toho, že diplomatická izolace Íránu a především ekonomické sankce, které oslabily íránskou ekonomiku již téměř na kritickou úroveň, povedou k oslabení současného režimu, jsou hlavní motivací pro Ruháního, aby zasedl k jednacímu stolu se Západem a zahájil konstruktivní jednání.

Ruhání pro tlakem

Prezident Ruhání si je velmi dobře vědom toho, že Západ a především Spojené státy se chtějí za každou cenu vyhnout vojenské konfrontaci. Ačkoliv oficiálně prezident Obama mnohokrát zdůraznil, že vojenský útok zůstává poslední možností, je velmi nepravděpodobné, že by byl americký prezident připraven na další vojenský konflikt na Blízkém východě. Ruhání tak ví, že volba není mezi dohodou a válkou, ale mezi dohodou a pokračujícími a stupňujícími sankcemi. I ty ale v současnosti představují velké nebezpečí, které narůstá s tím, jak vzrůstá netrpělivost íránského obyvatelstva, jehož životní úroveň se snižuje. Ruhání si musí být také vědom toho, že zatímco Írán platí za sankce obrovskou cenu, západní ekonomiky to nijak výrazně neoslabuje. Íránský prezident je tak pod velkým tlakem, což dává přeci jen jistou naději na to, že tentokrát by mohlo dojít k dohodě.

Po posledních jednáních v Ženevě svět ocenil íránský přátelský přístup. Vyjednavači s úlevou poznamenali, že díky jednání v angličtině byli ušetřeni dlouhým bezobsažným projevům v perštině a místo toho se jednalo přímo a k věci. Měli bychom si ovšem uvědomit, že současní íránští vyjednavači neumí pouze jazyk, ale znají velmi dobře i západní kulturu a myšlení a ví, jak se Západem jednat. Oproti tomu Západ má tendenci podceňovat schopnost íránských vyjednavačů odvádět pozornost a jednáním zakrývat realitu. Pokud ovšem svět nechce žít s jadernými zbraněmi vyzbrojeným Íránem, nezbývá než nepodlehnout íránskému šarmu a tvrdě vyžadovat dodržení dohod i za tu cenu, že příští jednání už nebudou doprovázena tolika úsměvy.

Vyšlo v LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel13 napsal(a):

Počet jadernými zbraněmi vyzbrojených zemí roste. Svět si zvykne i na ty íránské.
31. 10. 2013 | 13:48

K.V- napsal(a):

Jak se vůbec určuje kdo smí mít jaderné zbraně. Platí jen logika naši lumpové ano, jejich lumpové nikdy?
31. 10. 2013 | 14:17

jojo napsal(a):

už aby Irán tu bombu měl nebo si do té doby nebude jist svojí existencí a jeho obyvatelé svými životy před humanitárními bombarďáky s myšlením o své vyvolenosti Bohem.
31. 10. 2013 | 14:22

Medikolog napsal(a):

Zrovna po věrolomném přepadení Sýrie letectvem jaderné mocnosti Izraele musí být každému myslícímu tvorovi jasné, že bez jaderného potenciálu je každý vydán kterémukoliv z jaderných zločinců na pospas, jako byli kdysi za královny Viktorie obyvatelé nějaké laguny ostřelované britskou dělovou lodí jen proto, že tam někdo nějakému Angličanovi shodil klobouk, nebo protože kapitán potřeboval pocvičit dělostřelce. Bohulibých zdůvodnění se vždycky našel alespoň jeden plný poštovní pytel. Dnes je to obdobné, Co vy nato, paní Kalhousová?
01. 11. 2013 | 11:20

vedlejší analytik napsal(a):

paní autorko,

bezděčně jsem nahlédl na Váš blog, přečetl asi tak deset posledních řádek a jako v předchozích blozích mě OPĚT velmi zaujala (zvlášť vzhledem k Vašemu humanitnímu vzdělání...) Vaše "češtin":

"díky jednání v angličtině byli ušetřeni dlouhým bezobsažným projevům v perštině"

nikoliv, alebrž:

"díky jednání v angličtině byli ušetřeni dlouhýCH bezobsažnýCH projevů_ v perštině"

No ale útěchou Vám může být, že mezi jakoby mladými humanitáři jakoby nejste rozhodně výjimkou. Je vás všude jakoby plno, nejvíc jakoby ve veřejném prostoru.

Vlastnímu obsahu blogu se raději vyhnu.
01. 11. 2013 | 17:14

ruce pryč od něčeho napsal(a):

Na nick "vedlejší analytik" autorko nehleďte. Prosazuje v Ústavu pro jazyk český dlouhodobě restriktivní výklad pravidel používání jazyka.
01. 11. 2013 | 20:31

vedlejší analytik napsal(a):

ruce pryč od něčeho:

Správně! :-):-)
Autorko do toho, perte sem blogy pod tlakem, nepřátel se nelekejte, na češtin nehleďte! V publikační činnosti to nehrá roli :-)
02. 11. 2013 | 10:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy