Imunita proti Alzheimerovi

09. 01. 2009 | 13:02
Přečteno 22401 krát
Alzheimerova choroba a boj proti ní byla jednou z významných priorit francouzského předsednictví Evropské unie. Informuje také o současné situaci v péči o tyto nemocné (a chronicky nemocné seniory) u nás, ale k tomu se již vracet nebudu, tím jsem se zabývala v předchozích článcích. Skupina poslanců Evropského parlamentu v čele s francouzskou europoslankyní Francoise Grosstete navrhla členům Evropského parlamentu, aby svými podpisy podpořili a uvedli tak v platnost Deklaraci o boji s Alzheimerovou chorobou a podobnými onemocněními (Písemné prohlášení č. 80/2008).

Česká alzheimerovská společnost (člen Alzheimer Europe) adresovala našim europoslancům dvě žádosti o podporu této deklarace (dopisem v říjnu a e-mailem v prosinci t.r.). Možná je zajímavé učinit si přehled o tom, jaká byla odezva.
Česká republika:

Deklaraci podepsali europoslankyně a europoslanci: Cabrnoch, Kohlíček, Maštálka, Ransdorf, Remek, Rouček, Škottová, Vlasák, Zvěřina – celkem 9

Nepodepsali, ale na žádost odpověděli europoslankyně a europoslanci: Duchoň (nepodepíše), Roithová (asistentka sdělila, že paní poslankyně prohlášení podepíše při nejbližší příležitosti), Železný (asistentka sdělila, že pan poslanec žádost obdržel) – celkem 3

Neodpověděli ani na jednu z žádostí (a deklaraci nepodepsali) europoslankyně a europoslanci: Bobošíková, Březina, Fajmon, Falbr, Flasarová, Hybášková, Ouzký, Strejček, Strož, Zahradil, Zatloukal, Zieleniec - celkem 12.

Poslanci mají svou imunitu, možná ale nevědí, že ta je ani jejich blízké proti Alzheimerově chorobě příliš nechrání. Poslední podpisy je možné pod deklaraci připojit ještě v první polovině ledna (respektive do 22. ledna), pokud jich nebude více než polovina, nebude deklarace platit a zmarní se tak zase další z možností jak poněkud zlepšit život 6 milionů lidí s demencí v Evropě (105 tisíc lidí žijících v České republice nyní a 225 tisíc lidí v roce 2050). Chtěla bych věřit v to, že čeští europoslanci deklaraci podpoří alespoň v mírné nadpoloviční většině, a také v to, že „priorita Alzheimer“ neskončí s francouzským předsednictvím, ale bude mít podporu i v průběhu českého předsednictví Evropské unie.

A pro pořádek uvádím text deklarace:

8. 10. 2008 0080/2008
PÍSEMNÉ PROHLÁŠENÍ,
které v souladu s článkem 116 jednacího řádu předkládají Françoise Grossetête, John Bowis, Katalin Lévai, Jan Tadeusz Masiel a Antonios Trakatellis, o prioritách při boji proti Alzheimerově chorobě platné do: 22.1.2009

0080/2008
Písemné prohlášení o prioritách při boji proti Alzheimerově chorobě

Evropský parlament,
– s ohledem na článek 116 jednacího řádu,

A. vzhledem k tomu, že Alzheimerovou chorobou v současnosti trpí 6,1 milionu Evropanů a že do roku 2050 se tento počet v důsledku stárnutí populace zdvojnásobí až ztrojnásobí,

B. vzhledem k tomu, že tato nemoc je hlavní příčinou závislosti starších lidí na pomoci druhých,

C. vzhledem k tomu, že politické odhodlání bojovat proti této nemoci má prvořadou důležitost v oblastech výzkumu, prevence a sociální ochrany,

1. žádá Komisi, Radu a vlády členských států, aby zařadily Alzheimerovu chorobu mezi priority evropského veřejného zdravotnictví a vypracovaly akční plán na evropské úrovni s cílem

– podpořit celoevropský výzkum zaměřený na příčiny, prevenci a léčbu Alzheimerovy choroby,

– zlepšit časnou diagnózu této nemoci,

– zjednodušit administrativní náležitosti, které musí splnit nemocní a osoby, které o ně pečují, a zlepšit kvalitu jejich života,

– prohlubovat úlohu sdružení věnujících se problematice Alzheimerovy choroby a poskytovat jim pravidelnou podporu;

2. pověřuje svého předsedu, aby předal toto prohlášení společně se jmény signatářů Komisi, Radě a vládám členských států a rovněž příslušným vnitrostátním, regionálním a místním orgánům.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

twardowski napsal(a):

Fandím Vám, i když ne bezvýhradně, ale mou podporu určitě máte (i když vám asi k moc k ničemu není :-).
09. 01. 2009 | 13:18

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Je chvalyhodne, ze bojujete i za tych, ktori si uz nepamataju, aky slub skladali, ked sa stali poslancami. ten menny zoznam tych, co neodpovedali a nepodpisali je velmi (z hladiska toho, kto ich nominoval) zaujimavy.
P. S. Aaa, co som to chcel...:-).
P. S. 2. Ale teraz vazne - drzim Vam palce.
09. 01. 2009 | 13:54

Al Jouda napsal(a):

Sladké zapomnění .........
09. 01. 2009 | 17:02

vlk napsal(a):

twardowski to napsal i za mne! S jednou malou obměnou - já Vám fandím bezvýhradně.
09. 01. 2009 | 17:44

Stařeček napsal(a):

paní MUDr.Holmerová, copak Vy nevíte, že europoslance chrání Viagra, kterou fasují?
09. 01. 2009 | 18:16

Stařeček napsal(a):

paní MUDR. Holmerová, mám na Vás jeden dotaz. Ve sdělovacích prostředcích i v odborném tisku se hodně píše o velkém zamoření populace na celém světě chlymydiemi. Píše se, že je to velké hrozba a toto onemocnění velmi zatěžuje celou populaci. Nebude se postupovat stejným způsobem jako s Alzheimerem? Děkuji, Stařeček.
09. 01. 2009 | 18:53

VK-Can. napsal(a):

Vazena pani doktorko Holmerova.

Delate zasluznou i kdyz malo cenenou praci.
Vase odmena bude asi jen pocit, ze jste udelala vse, co jste mohla.
Podle toho, co ctu, tak skutecne delate vse, co je ve Vasich silach a ten pocit muzete mit zcela pravem!

Osobne to v mem seznamu je na nejvyssim miste! Daleko vyssim, nez populisticke psani na "reseni israelsko-palestinskeho" problemu!

Myslim, ze to docela zretelne deli ty, kteri chteji neco pro dobro lidstva udelat od tech, kteri chteji byt zvoleni!
09. 01. 2009 | 20:06

Golf III napsal(a):

Vážená paná doktorko,
Vaše konstatování, resp. statistika o těch, kteří podepsali, teří ne a kteří neví co a jak, mne nepřekvapuje. Mám zkušenosti s těmito "námi vyvolenými" v případě mého Etického kodexu politika. Upřímně řečeno, i já jsem velmi zklamán, i když po těchto zkušenostec, ze strany politiků nic neočekávám tedy myšleno pozitivního. Ti myslí jen na sebe a podepíši jen to, ce se týká jich samotných (pokud je to pro ně výhodné). Ano, takovou pakáž jsme si zvolili, smutné konstatování. Nechci být škodolibý, ale jak se říká lidově "Ať je smrt poj..e" a když ne, tak ať jsou brzy příbzným pana Alzheimera. Nic ji ného si nezaslouží. Jinak Vám fandím a přeji další úspěchy ve Vašem konání.
09. 01. 2009 | 21:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Co na to říct a neurazit paní poslankyně a pány poslance?
Skutečně nevím.
09. 01. 2009 | 22:48

Ivan Sommer napsal(a):

Regulační poplatek.

Ministr zdravotnictví Julínek a jeho mluvčí Cikrt vyhlásili, že zejména důchodci plýtvají léky a není možné jim odpustit regulační poplatky. Avšak nevysvětlili stejně tak jako Ústavní soud, jak regulační poplatky například regulují plýtvání léky u lidí postižených demencí.Narůstající cynismus vůčí stáří je alarmující.

Nedivím se, že se projevuje i u europoslanců. P.Duchoně, bývalého primátora Brna jsem poznal jako politika se slabým sociálním cítěním. Ale jak sliboval sociální opatření před senátorskými volbami, bylo až neuvěřitelné. Nakonec je dobré, že ho nezvolili, odmítnutím podpisu se projevil nelidsky.

Také jsem poznal bývalou primátorku Brna D.Lastovecká, nyní ústavní soudkyně, která se rovněž se nevyznačovala přílišnými sociálními ohledy. Vůbec jí nevadilo, že ministr Julínek nesledoval sociální dopady reforem, což potvrdil před Ústavním soudem.
09. 01. 2009 | 23:02

Ládik napsal(a):

Protože mi v loňském září na Alzheimerovu chorobu zemřela máma, vím, o čem píšete. Léčba je zatím beznadějná, neznají se příčiny. V nemocnici byla máma posledních 5 dnů života, jinak byla doma. Chci poděkovat personálu léčebny ve Dvorcích za příkladnou péči a poždát těch 3+12 "politiků", aby v sobě našli poslední zbytky rozumu a deklaraci podepsali.
Možná, že nejedí hliníkovými příbory a nepili mléko z hliníkových přepravních lahví, ale ani oni neví, co je příčinou Alzheimera.
10. 01. 2009 | 13:20

scientist napsal(a):

hmm, politici řeší problém až ve chvíli, kdy se před ním nedá uhnout. Od poloviny 90. let víme, že i naši populaci čeká fenomén stárnutí - úbytek nově narozených a převrácení generačního stromu v "nadbytek" starců - to tu historicky ještě nebylo. K tomu připočtěme prodlužující se věk obyvatelstva. Třetí proměnnnou v rovnici je, že tělo léčit umíme, ale degradaci mozku vlivem stáří řešit neumíme. Výsledek: dramatický nárůst dementních lidí, který nás čeká kolem roku 2040. Pokud se něco nezmění.

Na todle upozorňují sociologové už dlouho.

Ale předstvaivost našich polovzdělaných politiků sahá maximálně k nejlbilžším volbám.
10. 01. 2009 | 13:27

vlk napsal(a):

Ivan Sommer

zjišťuji, že umíte napsat i navýsost rozumný příspěvek.

Já zas e nejsem překvapený, že petici nepodepsali typy jako Bobošíková, Železný, Fajmon, Zahradil, Ouzký, Strejček...
Popravdě mne překvapuje a velmi nepříjemně - Falbr, Hybášková,Březina , Zieleniec.

Minimálně od těchto čtyř jse očekával soudnost a minimální lidské cítění. NAopak zírám, že to podepsal Cabrnoch.
10. 01. 2009 | 13:54

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Možná, že absenci těch podpisů vyřeší jiní poslanci prosazením skutečně úderné euthanazie...:).
10. 01. 2009 | 15:04

nepolitik napsal(a):

Oni už možná ti co nepodepsali Alzheimerem tpí a tak to zapomněli podpsat. U takového Zielience či Falbera by mě to nepřekvapilo, ale že už to postihlo i ty mladší to je zajímavé. Jinak Vám paní doktorko děkuji, že se o nás stařečky a naše stařenky staráte. Jsem Vám za to velmi vděčný.
10. 01. 2009 | 18:33

Ivan Sommer napsal(a):

vlk

Jsem reálná osoba,takže místo prázdných úvah a výpadů jste si mohl nezávisle ověřit moji identitu a kvalifikaci.Například i ve sněmovně. Zdá se ale, že se na internetu příliš orientovat neumíte. Dotyčná po upozornění opravila svůj životopis. Nesrovnalosti by ji totiž mohly připravit nejen o pověst, ale i o postavení.

Virtuální anonymní nicky mívají bohužel množství svalnatých řečí, "pálit" si prsty nemíní, prakticky konat může jen reálná osoba. Ještě účinnější je, když se lidé spojí, ale to anonymové ze zásady(strachu ?)odmítají. Jak můžete být ve věci nápomocen ? Že souhlasíte s twardovskim je tak účinné jako mrtvému zimník na zahřátí.

Jak vyplývá i tohoto blogu, není jednoduché se prodírat byrokracií, lidé v pokročilám věku jsou občas považováni nejvýše za nerecyklovatelný odpad.
10. 01. 2009 | 19:25

ugg napsal(a):

To Vlk. Možná, že absenci těch podpisů vyřeší jiní poslanci prosazením skutečně úderné euthanazie...:).
22. 05. 2009 | 05:25

ugg napsal(a):

Jinak Vám paní doktorko děkuji, že se o nás stařečky a naše stařenky staráte.
22. 05. 2009 | 05:27

Louis Vuitton napsal(a):

Neodpověděli ani na jednu z žádostí (a deklaraci nepodepsali) europoslankyně a europoslanci: Bobošíková, Březina, Fajmon, Falbr, Flasarová, Hybášková, Ouzký, Strejček, Strož, Zahradil, Zatloukal, Zieleniec - celkem 12.
04. 07. 2009 | 04:33

tiffany jewelry napsal(a):

Je chvalyhodne, ze bojujete i za tych, ktori si uz nepamataju, aky slub skladali, ked sa stali poslancami. ten menny zoznam tych, co neodpovedali a nepodpisali je velmi (z hladiska toho, kto ich nominoval) zaujimavy.
P. S. Aaa, co som to chcel...:-).
31. 07. 2009 | 07:51

herzanovajana1@seznam.cz l 604 494 469 napsal(a):

Paní docentko, mám 80let,byla jsem podvedena při rekonstrukci RD dvěma podvodníky o všechno. Policie špatně vyšetřila, zastupitelství-špatná žaloba,stížnosti na ně neřešeny, soudní řízení podle špatné žaloby atd.Po dvou letech mě soudní řízení likviduje fyzicky i psychicky, navíc změna soudce, vše znovu.Jsem úplně vyčerpaná. Své otřesné zkušenosti jsem shrnula do elaborátu, který by měl být podkladem pro úpravu legislativy pro seniory.Předpokládám, že by se na úpravě zákona měli podílet nejen právníci, ale hlavně lékaři , gerontologové, geriatři, sociální pracovníci..Návrh podpoří zastupitelé,ale nevím, kdo se ujme konkretní přípravy zákona. Já se ho už nedočkám. Kdo mi v mém stáří pomůže aspoň informacem? Mohla bych Vám poslat můj elaborát?Pomohlo by publikovat v odborném časopise?Kterém?Neumím ani nemám sílu uplatnit svá práva-pokud jaká jsou. Senioři jsou bezbranní .Děkuji.
18. 04. 2015 | 07:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy