I básník Schiller by nosil roušku
„Schiller by nosil roušku“ uvedl prof. Christian Drosten, známý virolog z berlínské Charité. Ten byl v letošním roce vyzván, aby při příležitosti narozenin významného německého básníka a dramatika Friedricha Schillera (nar.10.listopadu 1759) přednesl v německém literárním archivu v Marbachu tzv. Schillerovu přednášku.
Vzkaz starším a jejich blízkým
Snad si to jako geriatr a gerontolog mohu dovolit a nebude to bráno jako další vyjádření k věci, k níž se různě vyjádřili snad už všichni. Budu se opravdu držet „svého kopyta“.
Čapí hnízdo a co politiky nezajímá
Sněmovna se dnes dlouze zabývá kauzou Čapí hnízdo. Asi odůvodněně. Ale je to další z jednání, dnů a hodin, kdy se politikové zabývají sami sebou: svými kauzami, svými zájmy, osobními výpady, obstrukcemi místo konstruktivních jednání.
Ministerstvo zdravotnictví: Populace stárne – zrušíme geriatrii
Když jsem se připravovala na včerejší jednání o geriatrii na Ministerstvu zdravotnictví, říkala jsem si, že je v podstatě vše jasné, argumenty obecné i vědecké, pádné a zřetelné. Předem domluvené jednání bude nepochybně jednoduché a pravděpodobný omyl, že byla geriatrie vyřazena ze seznamu základních oborů, se snadno vysvětlí a napraví.
Vánoce v domovech a léčebnách
Předvánoční shon kulminuje již tak, že nelze v klidu nakoupit ani základní potřeby, jak jsem se včera dopoledne přesvědčila, když jsem se po službě hned dopoledne vydala na nákup za tím normálním a základním, co naše domácnost potřebuje. Při průjezdu kolem nákupních středisek jsem zaznamenala fronty aut, které blokovaly provoz ještě stovky metrů před nájezdy do jejich parkovišť. Obloukem jsem se jim vyhýbala. Letos se chystáme na opravdu dlouhé svátky. Když je nastavíme několika dny dalšího volna, vznikne většině lidí krásná a dlouhá zimní dovolená, kterou stráví „podle svého gusta“, jak nám vnucují různé reklamy a slogany.
„Klinika“ na Telegraph Hill
Krásná slunečná nedělní odpoledne nejsou v Londýně až tak častá. Při mé zářijové návštěvě ale sluníčko hezky hřálo, vzduch byl po jedné z přeháněk očištěný, a tak jsme se s dcerou, která v Londýně už několik let žije, vydaly od New Cross Station směrem do kopce na Telegraph Hill. Je to jeden z mála Londýnských kopečků, odkud je výhled na panoráma města. Po chvíli nepříliš příkrého stoupání se před námi již otevřelo panoráma moderního Londýna se všemi „kuchyňskými potřebami“, jak se tomu jeden významný politik nedávno posmíval. Mrakodrapům se totiž přezdívá například okurka a struhadlo.
Deprese a smrt paní Ivety B.
Zemřela známá zpěvačka. Její jméno, i když je skoro každý zná, úmyslně nechci uvést celé – přála bych mu konečně klid a pokoj, když už nebyly dány jí samotné. Byla to nejprve velmi krásná a potom rychle chátrající relativně mladá žena, které věnoval bulvár po dlouhou dobu naprosto nepochopitelnou pozornost. Prezentoval její ne vždy chvályhodné skutky tím nejvulgárnějším způsobem. I když se o to člověk nezajímal a nechtěl zajímat, každou chvíli to vybaflo při spuštění internetu, na stáncích novin. Nebyly to sice příliš hezké historky, ale na druhou stranu si přiznejme, že po celou tu dlouhou dobu škodila hlavně sama sobě a potažmo těm, kteří ji měli rádi. Na rozdíl od jiných mediálních „slavných“. To bych chtěla zdůraznit. Postupně se devastovala, až si už nedokázala poradit sama se sebou a ve stavu nejhoršího utrpení a zoufalství odešla a skončila svůj život pod vlakem. Eufemisticky řečeno. Vlak její tělo rozdrtil a roztrhal. To nevím, to se ale snadno domyslím, už protože mám za sebou dost dlouhou lékařskou praxi. Ani ona sama si nemohla myslet, že smrt pod koly vlaku je něco nenásilného či bezbolestného. Přesto ji zvolila, protože pro ni byla v jedné šílené chvíli lehčí než život.
Demence - nejen světový, ale i náš problém
Světový summit G8 o demenci se uskutečnil v prosinci loňského roku v Londýně. Poté tuhle událost zastínilo mnoho jiných, zahraničních i tuzemských. Demence je přece jen téma, které tolik lidí zřejmě nezajímá, alespoň ne v České republice. I když…. I když v současné době u nás žije s demencí, nejčastěji v důsledku Alzheimerovy choroby, 140 tisíc lidí a dále téměř půl milionu těch, kteří jim poskytují zpravidla trvalou péči a pomoc. Jde o problém, který má prakticky každý z nás někde ve svém blízkém či vzdálenějším okolí.
Vítejte, paní ombudsmanko!
Nevím, jestli se mi to zdá a opět propadám svému zřejmě nevyléčitelnému a mnohdy dosti iracionálnímu optimismu. Ale tohle se mi asi opravdu nezdá: v politice se už neukazují jen barbíny a la Berlusconiho parta, ale kompetentní ženy se konečně etablují na zodpovědných místech. Kromě vrchní státní zástupkyně nyní i tři ministryně, jejich náměstkyně, kontrolorka dálnic, nebyla za svou urputnost definitivně kamsi odeslána, ale bude mít možnost pokračovat přímo z Ministerstva dopravy. Chci se držet „svého“ tématu, tedy gerontologie. K ostatním věcem se vyjadřovat příliš neumím. Ale jednu věc bych komentovala a vysvětlila docela ráda: svou radost nad tím, že se první českou ženou na pozici ombudsmana, tedy první českou ombudsmankou, jak ji již média nazvala, stala paní Anna Šabatová. Z toho mám opravdovou radost a také mám radost, že paní Šabatová oznámila, že se její úřad i nadále bude věnovat osobám omezeným na svobodě. Můžete se ptát, jak tohle souvisí s mým oborem, a proto to ráda vysvětlím.
Zdraví, štěstí, stárnutí a budování
Zanedlouho nastoupí nový ministr práce a sociálních věcí a nový ministr zdravotnictví. Oba velmi pravděpodobně obmění své týmy na ministerstvech a začnou…. Ani v jednom resortu není situace příliš uspokojivá a jejich práci jim pravděpodobně ani nikdo příliš nezávidí. Demografické změny již dlouho klepou na dveře a naše populace stárne, přibývá počtu chronicky nemocných, zvyšuje se počet lidí, kteří potřebují a budou potřebovat dlouhodobou péči. Náročnost zdravotní péče také zvyšují stále nové metody a technologie, které něco stojí. Rozpočty obou resortů tak budou více než napjaté.