Koalice a pokrok, Evropská unie a Jaroslav Hašek

14. 06. 2022 | 10:44
Přečteno 1916 krát
Čtenář Přítomnosti se ve čtvrtek 25. září 1924 dočetl v článku Ferdinanda Peroutky Koalice a pokrok, že představa, že by „na světě existovala a působila pouze síla pokroková“, je nejen naivní a pošetilá, ale vyvrací ji sama příroda. Řídíc „proud života, který se řine vesmírem, vykonává svá podivuhodná díla jen tím, že musí překonávati odpor hmoty“. Namísto přírodních zákonitostí, řídíc „proud života“, se ve světě demokratické politiky dostává ke slovu koaliční vládnutí.

Koalice, toť proud samých protivenství, neb „koalice má týž osud jako všechny reální útvary, vzniklé v praktickém životě na základě souhry skutečných sil a nestřižené podle jedné teorie“. Souhra je sice nutná, avšak zpravidla těžce vydřená. Navenek k údajné spokojenosti koalujících účastníků. Zevnitř ji ale trvale ohrožuje vynucené dílčí sebezapření. Možná právě proto Peroutka pochválil Karla Kramáře. Zamýšleje povzbudit účastníky koalice, prohlásil, že v koaličním vládnutí „vidí ... kategorický imperativ (demokratické) politiky“ a považuje je za „jediný pravý výraz opravdové lásky a oddanosti k státu a národu“. Mezi řádky pak Peroutka umisťuje Kramářovo zapírané přání, že ta pravá koalice nemůže být než koalicí, již tvoří jeho strana, tedy národní demokraté.

Koalice – výsostné území pro demokracii

Koalice nemůže a není střižena „podle jedné teorie“. Těžko si pak lze představit koalici, do níž by vstoupila strana s totalitními choutkami. Přesvědčila nás o tom nejen naivita konservativních německých politiků, kteří připustili, aby se vedení (koaliční) vlády v roce 1933 ujal Adolf Hitler. Stejně trestuhodná byla naivita (protože nepoučitelná) československých demokratických politiků, když v roce 1945 pošetile uvěřili výmyslu, že lze koaličně vládnout s komunisty.

Dlouholetý Husákův politický vězeň, spisovatel Milan Šimečka ve své brilantní a dodnes nepřekonané analýze Husákovy normalizace (Obnovení pořádku) líčí, koho všeho v komunistické straně mezi jejími členy potkal. Kupříkladu „oddané vyznavače lepších tradic hnutí, omezené sektáře, věrozvěsty stranické mytologie, cynické manipulátory, ... přesvědčené křesťany“ a měl tu dokonce co do činění „s ideově vyspělými antikomunisty, se stoupenci konkurenčního kapitalismu a s antisemity rosenbergovského ražení...“.

Naznačený výčet by mohl vytvořit zdání, že komunistická strana, ač strana totalitní, obsahem byla směsí protichůdných politických postojů, tedy stranou pluralitní, jakousi názorovou koalicí uvnitř partaje. Jde o klamné zdání. Nerozhodovalo, jaký její členové osobně zastávali politický postoj, šlo o politické uskupení vojensky organizované a řídící se zásadou „o nedělitelnosti velitelské (vůdcovské) pravomoci“. Strana bez ohledu na vylíčenou rozmanitost ztělesňovala vždy jen to, čím byl její vůdce. Byla „střižena podle jedné teorie“, neschopná kompromisu, nutného ke koaličnímu vládnutí. Postrádala totiž vnitřní demokracii.

Obdobně bychom mohli nahlížet na Babišovo hnutí ANO, případně na Okamurovu SPD. Oba sice postrádají vojenskou pro-organizovanost, za to vykazují znaky sekty, upínající se k „nenahraditelnému“ vůdci. S ním bytí a nebytí sekty stojí a padá. Potenciál koaličně vládnout s demokratickými stranami se jim limitně blíží nule. Střih „podle jedné teorie“ určuje vůdce. Fakt, že Babiš „koaličně“ vládl se sociální demokracií moji domněnku paradoxně potvrzuje. Hamáčkovu partu zajímal pouze nabízený podíl na moci, zhmotněný několika ministerskými posty. Jinak šlo o uskupení nacházející se doslova učebnicově v mravním rozkladu a politicky impotentní. Se stranou sociálně demokratickou, staletou a ctihodnou průkopnicí české demokracie a sociální emancipace člověka práce neměla tahle partička naprosto nic společného.

Pokrok vydřený kompromisem představuje opravdový pokrok

Žádné z těchto uskupení není s to (a ani to nemá v povaze), aby se stalo zdrojem pokroku ve smyslu posouvání věcí a institucí ve prospěch obce, přijmeme-li Peroutkovu definici pokroku jako schopnosti protichůdných politických sil dosahovat ve výsledku kompromisu, vědomého si toho, že „rozvoj závisí na drobných změnách“. Jaroslav Hašek, zakládaje Stranu mírného pokroku v mezích zákona, si toho byl dobře vědom. Ačkoli šlo o recesi, přesto jím vyvolané hnutí mělo a dodnes má jistý politologický dopad. Už sama věta „Strana roste, ale je bita“ v nadsázce rezonuje s Peroutkou a s jeho výkladem pokroku. Ten, kdo nechápe, že Hašek, byv v Banzetově tančírně národními socialisty bit, se mohl cítit morálním vítězem, těžko pochopí, že pokrok dosahovaný cestou kompromisu bolí a někdy se opravdu podobá obyčejnému vejprasku. Hašek nechtěl nic jiného, než na stranické schůzi národních socialistů v hospodě U Banzetů koaličně spolu-schůzovat, ujmuv se iniciativně role hlavního řečníka. Místo kompromisu nesoucího na svých bedrech plod pokroku, znělo tančírnou: „Jen ho seřežte, bratří!“

Koaliční systém vládnutí „nikdy nebude ... znamenati nic jiného než systém ústupků a zdlouhavých vyjednávání“, věc naprosto nepřijatelná právě pro taková uskupení, o nichž byla řeč a která nesledují nic jiného než vlastní mocenský prospěch. Byť šlo o slova nadnesená, přesto koaliční vládnutí Karel Kramář vskutku vymezil přesně, míně, že jde „o pravý výraz opravdové lásky a oddanosti k státu a národu“. Dnes bychom spíš mluvili o veřejném (či obecném) dobru. „Koalice má ... více pravdy“, píše Peroutka, „než jednotlivé strany, neboť strana, právě proto, že je to strana, nemůže míti úplnou pravdu“, a dodává, cituje Wolfganga Goetha, že „jen celé lidstvo dohromady je pravý člověk“.

Navzdory tomu všemu bychom asi sotva nalezli demokratického politika, který se nadšeně a uvědoměle vrhá do koaličního vládnutí, maje přitom na výběr vládu nezatíženou koaličními ohledy. Lze totiž „vážně pochybovati o existenci politiků, jimž myšlenka koalice by byla vrozena a kteří by s ní už jaksi přicházeli na svět“. I ta nejvíce demokraticky založená „politická moc touží vládnouti, pokud možno sama“, a pokud přesto „ráčí vejíti ve vyjednávání o kompromisy (a) uvolí se děliti se s někým o držení vlády, jest to z tak zvané »hořké vážnosti života«, nikoliv ze záliby“.

Koalice se bez konsensu neobejde

V koalici, což jsme zatím jen mlčky předpokládali, partneři vládnou na základě konsensu. Přípustná je sice možnost rozhodovat hlasováním, přesto každý rozumný účastník koalice dá přednost vzájemné shodě a porozumění. Koaliční partner, jsa „převálcován“ hlasující koaliční většinou a nutností tento výsledek skousnout, je mnohdy vlastním členstvem donucen koalici opustit. Pro takové případy se obecně ujalo úsloví – „návrat ke kořenům“. „Převálcováním“ účastníka koalice může být nakonec ohrožena i sama důvěryhodnost demokratického vládnutí.
Vzorovou podobou koaličního vládnutí měla být Evropská unie. Zásadní rozhodnutí přijímá cestou konsensu (byť i většinová hlasování jsou ve vyjmenovaných případech přípustná). Přesně si vymezila i cíl svého politického usilování. Život evropských národů v míru a v demokracii. Pokrok v podobě tohoto obecného dobra postupně naplňuje. Nicméně pokročit, byť jen o maličký krůček, stojí Evropu nemalé úsilí a bolestivé sebezapírání, což nejde bez vzájemné empatie (sociální, kulturní a historické). Jinak se v sázce ocitá i vzájemná solidarita a soudržnost. Neschopnost se dohodnout (stačí jen připomenout poslední trucy Maďarska) se neobrací jen proti zatvrzelému zarputilci, ale nakonec na ni doplácí i Evropa jako celek.

Jde-li koalici o uvědomělý a vnitřně přesvědčený společný postup, pak hlasování konsensus nenahradí. Jedná se sice, jak píše Peroutka, „o hořkou vážnost života“, pokroku přesto bez ní sotva dosáhneme, nanejvýš začneme bezradně přešlapovat v marasmu bezčasí.

Psáno pro časopis Přítomnost (https://www.pritomnost.cz/)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy